Politieke commissie aanvaardt Eisenhower „atoom-vredesplan Nederlandse immigranten slachtoffer van gewetenloze zaken-mentaliteit Dominici: „Dat Wysjinsky zal worden bijgezet in de muur van het Kremlin Duitse jeugd demonstreert Mej. mr Tendeloo trok van leer tegen „haar" minister kleine meisje.... CANADEES DAGBLAD ONTHULT: MendèsNaar Europese ontwapening Kwestie Oostenrijk een toetssteen egl Voor God, Koningin en Vaderland dagblad voor zeeland Sovjets stemden voorna verwerping van amendementen Kwestie N.-Guinea in Ver. Naties AMERIKANEN IN ROOD- CHINA VEROORDEELD Vichy-ministers willen zicli „overgeven" Malik tijdelijk opvolger Haagse wethouder neemt ontslag DE STRIJD TEGEN DE AUTOBANDIETEN Een premie van 50.000 Mark Zijn vrouw in de getuigenbank Moord op een 15-jarige jongen Zijn gratiebeleid is te straf Oneerlijke boeren en opdringerige vertegenwoordigers Tsjang zal de V.S. raadplegen Zonder geld op straat Nota-gekrakeel in Indonesië f Inbraak met toestemming.... |%K \js l' had kunnen I het geheime lm de golf in bhip nu voort- Jrandend knal- luurpijlen had liuwelijks met naar het roer fp redding aan lan het eiland 94e JAARGANG No. 21689 Uitgave IN V uitgevers My Neerianaia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Kasteel plein 11 lel.: Redactie en Ad ministratie 3351 Verantwoordelijk Hootd- redacteur: J J H. A Bruna Redactieraad: C. J.v Hootegem, Mr Ur A J J M Mes. Mr. H. M U de Rechte: L J v t Westende, R. V. M Vercauteren ADonnementsprijs Dy vooruitöetaling t 5.85 pe: kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend by met-post- bestell.) 1 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841. M nd i WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatseiyke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/m) By contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, WestsingeJ 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bybureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Indonesië wil hervatting van onderhandelingen In de politieke commissie van de V.N. heeft de Indonesische afgevaardigde voorgesteld, dat de vergadering zal besluiten, Nederland en Indonesië uit te nodigen tot hervatting van de onderhandelingen over Weste lijk Nieuw Guinea. Dg secretaris-generaal van de V.N. zou bovendien een deelnemer aan de ze conferentie kunnen aanwijzen, die er zou zijn voor het bewijzen van goe de diensten. Verder vroeg Indonesië, dat de kwestie Nieuw Guinea weer op de agenda van de volgende algemene vergadering zal komen. In communistisch-China zijn dertien Amerikanen, w.o. een kolonel en een majoor van de luchtmacht, alsmede negen Chinese nationalisten, wegens spionnage en sabotage tot zware straf fen veroordeeld. De meeste Amerikanen kregen vrij heidsstraffen van vier jaar tot levens lang. Vier Chinezen werden ter dood veroordeeld. ATOOR DE TWEEDE MAAL in de huidige zitting van de Alge- mene Vergadering der V.N. is een belangrijk voorstel met al gemene stemmen aanvaard. Sprak enkele weken geleden de gehe le politieke commissie zich uit voor herva'ting van niet-openbare vijfmogendhedenbesprekingen over ontwapening, gisteren werd Eisenhowers plan voor vreedzame toepassing van atoomenergie neergelegd in een resolutie wederom met algemene stemmen aanvaard. In de resolutie wordt instemming betuigd met de lopende onderhandelingen om zo spoedig mogelijk te komen tot de instelling van een internationaal li chaam voor de atoomkracht. Bestaat dit lichaam eenmaal, dan zal het een passende verhouding tot de V.N. trachten te vinden. In de zomer van 1955, aldus de resolutie, zal een wetenschappelijke conferentie worden gehouden, waarhij alle V.N.-leden en vertegenwoordigers van de speciale organen van dit lichaam welkom zün. Franse volk was?", vroeg de Franse premier. „Van iedere twee nu leven de Fransen verloor er één een nauwe verwant in één van de twee wereld oorlogen, werd zelf gewond, of ver loor zijn huis." VOORWAARDEN IN BUENOS AIRES is een pastoor ge arresteerd, omdat hij van de kansel een vergelijking had getrokken tussen Hitler-Duitsland en Argentinië. IN MAASTRICHT is de dader van de Vrijdag jl. in Maastricht gepleegde roofoverval gearresteerd. Het is een 18-jarige jongeman. ALLE MOEILIJKHEDEN m.b.t. Enge- lands associatie met de E.K.S.G. zyn nu uit de weg geruimd. Engeland en de K.S.G. vonden een redelijk accoord. IN WASSENAAR is op 75-jarige leef tijd overleden, de heer Th. F. M. Schaepman, oud R. K. lid van de Tweede Kamer en oud-politiek hoofd redacteur van het dagblad „Het Cen trum". HET REGERINGSAPPARAAT in de Sovjet-Unie zal „gestroomlijnd" wor den om meer specialisten voor de pro ductie, het vervoerswezen en de land bouw vrij te maken. AUSTRALIË zal voorlopig tot 30 Juni 1955 ongeveer 7500 emigranten meer toelaten, dan het aanvankelijk van plan was. «K EEN WETSVOORSTEL tot bekrachti- De Sovjet-Unie had twee mande menten op de resolutie ingediend, waarbij zij het atoombureau onderge schikt wilde maken aan de V.N. en aan de Veiligheidsraad. Door een tweede amendement wilden de Sov jets alle landen die de wetenschap pelijke conferentie wilden bijwonen, daartoe in de gelegenheid stellen. Na verwerping van de amendementen, stemden de Sovjets voor de oorspron kelijke resolutie. Mendès-France, nog steeds in de kopgroep der politici, heeft gisteren gezegd, dat een Oosteuropese verdedi gingsunie een stap naar Europese ont wapening zou kunnen betekenen. Deze zou de basis kunnen verschaffen voor een ernstige bespreking voor een re gionaal systeem van wapenbeperking, en mogeliik progressieve ontwapening, die zich tot heel Europa zou kunnen uitstrekken. Mendès-France zei, dat de Parijse overeenkomsten voorzien in wederzijdse controle, die van toepas sing is op alle landen. Duitsland had bij het bepalen hiervan een gelijke stem. „Beseft de wereld wel ten volle, welk een moeilijk besluit dit voor het Bezwarende verklaringen dag vergen, om aangenomen te wor den. Of Adenauer deze bereiken zal, wordt sterk betwijfeld. Het voorstel van Mendès-France, om te komen tot een oplossing-in-étap- pes van het Duitse vraagstuk, heeft op de Sovjet-Russische hoge commis sie in Oost-Duitsland een gunstige in druk gemaakt. Drie vooraanstaande leden van de Franse Vichy-regering uit de laatste oorlog, naar wie de politie al tien ja ren zoekt, hebben via hun advocaten laten weten, dat zij wei voor het ge recht willen verschijnen voor hun be weerde collaboratie met de Duitsers. Het zijn Jaques Guerard, admiraal Gabriel Auphan en admiraal Henri Blehaut. De heren waren bij verstek reeds tot langdurige vrijheidsstraffen veroordeeld. Evenals de negen andere, nog vermiste leden van de Vichy-rege- ï-ing, hebben zij zich jarenlang schuil kunnen houden. Enkelen hunner moe ten in zeer goede doen zijn. Eisenhower heeft drie voorwaarden gesteld voor een conferentie der Gro te vier. Deze zijn: definitieve ratifi catie der Parijse accoorden, het voor uitzicht, dat de conferentie vruchtdra gend zal zijn en tijd voor een behoor lijke voorbereiding. Als de Russen bereid zouden zijn over een staatsver drag met Oostenrijk te spreken, zou den zij aantonen, dat het hen ernst is. De Westduitse regering meent, dat het Duitse en het Oostenrijkse vraag stuk de onderwerpen voor een confe rentie van Vier zijn. Over een Euro pees veiligheidspact zou door alle deelnemende landen moeten worden gesproken. Ollenhauer houdt vast aan een poging om de Russische bereid heid tot hereniging van Duitsland vooraf te toetsen. De Saarovereenkomst zal, zo hebben juridische experts uitgèmaakt, slechts een gewone meerderheid in de Bonds- Jacob Malik, ambassadeur van de Sovjet-Unie in Londen, zal de eergis teren overleden Andrei Wysjinsky tij delijk vervangen als afgevaardigde bij de V. N. Over de dood van Wysjinski werd nog vernomen, dat de Russische afge vaardigde op het trottoir voor het ge bouw van de Russische delegatie in eenzakte, toen hij naar het hoofdkwar tier der V.N. wilde gaan, om de rede van Mendès-France aan te horen. Hij werd het gebouw binnengedragen, waar hij korte tijd later de laatste adem uitblies. Waarnemers geloven niet, dat er door Wysjinky's overlijden een wijziging in het buitenlandse be leid van de Sovjet-unie zal komen. Het stoffelijk overschot van de Russische delegatieleider zal naar Moskou worden overgebracht. Men verwacht, dat Wysjinsky een staats begrafenis zal krijgen, waarbij Ma- lenkov, Molotov m andere Sovjet groten als slippendragers zullen fun geren. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in de muur van het Kremlin, achter het mausoleum van Stalin en Lenin. Het doodsbericht heeft vele grote figuren in de internationale politiek geinspireerd tot woorden van rouwbe klag. Algemeen prees men de overle dene om zijn uitzonderlijk redenaars talent. Hij wist de politiek van zijn land goed te verdedigen. Voordat de plenaire zitting van de V. N. in verband met het overlijden werd verdaagd, werden twee ontwerp resoluties van de Beheerschapscommis- sie bekrachtigd. De eerste betreft de opneming van Groenland bij Dene marken. In de 2de wordt bepaald, dat, ingeval een niet-zelfbesturend gebied van status verandert, een V.N.-missie in dat gebied een onderzoek kan in stellen naar de mening van de bevol king. o De Haagse wethouder van Weder opbouw, tevens loco-burgemeester, ir. L. J. M. Feber, wiens beleid, voorna melijk inzake de Haagse Woningbouw Maatschappij is aangevallen, zal uiter lijk April 1955 aftreden. De heer Feber is op 24 April 1885 te Bergen op Zoom geboren. Hij heeft lang in Indonesië gewerkt en daar vond hij de onderwerpen, waarover hij later enkele boeken heeft geschre ven. Jarenlang had hij voor de toen malig R. K. Staatspartij zitting in de Tweede Kamer. In Münchem en Augsburg heeft de Beierse Arbeidersjeugd een demcni- stratie gehouden tegen de herbewapening van de Duitse Bondsrepubliek. Daar de jongens en meisjes niet door een mars tegen het marcheren van zware laarzen wilden ageren, verschenen alle deelnemers aan de demon stratie op fietsen en vrachtwagens, welke met grote spandoeken waren behangen. (Van onze parlementaire correspondent) Li ET ZIET ER NIET NAAR UIT, dat de wens van Mr. Donker om het nieu we Burgerlijk Wetboek nog in de huidige parlementaire periode „rond" te krijgen, zal slagen. Vier van de negen boeken Chet geheel had al in Januari 1.1. klaar moeten zijn) zagen in voorontwerp het licht. Zes daartoe vereiste wetsontwerpen zijn bij de Tweede Kamer ingediend. Door het overlijden van prof. Meijers, die de minister in deze gigantische kwestie adviseerde^ is er echter vertraging opgetreden. Gaston Dominici, beschuldigd van drievoudige moord, heeft op de zesde dag van het proces zijn vroegere be kentenissen ingetrokken. Een politie man, die de oude boer na zijn arresta tie had bewaakt, verklaarde, dat de verdachte steeds had gezegd: „Dat kleine meisje, dat kleine meisje De politieman, Victor Guerino, had gezegd: „Misschien was het een onge- ging van de Parijse verdragen, zal vol- iuk". Waarop Dominici antwoordde: gende week in de Belgische Kamer „ja, ik wer(1 aangevallen. Ze dachten van Volksvertegenwoordigers worden dat ik een zwerver wasEen an- ingediend. dere politieman verklaarde, dat de oude boer tegen hem had gezegd: „Als je gelukkig wilt zijn, moet je doof, stom en blind zijn. Iedereen thuis is tegen mij. Mijn zoon Gustave deed het. Ik ben bereid mezelf te beschuldigen om de eer van mijn kleinkinderen en familie te redden". Een inspecteur getuigde, dat Do minici had gezegd: „Schrijf de beken tenis voor mij. Ik zal tekenen, als u mij mijn boerderij laat behouden Gastons 75-jarige vrouw, Marie, die als nauwe verwante van de beklaagde niet de eed had afgelegd, zei dat haar kleinzoon Roger Perrin, die eerder tij- heette, ten hemel voeren, gevonden, dens het proces verklaard had tegen Het is de oudste houten boot ter we- de politie gelogen te hebben, de nacht reld, die men hier zag. van de moorden niet op de boerderij had geslapen. BRITSE MILITAIRE leiders hebben Voorts verklaarde zij, dat zij s och- bij de regering een plan ingediend tot tends vroeg haar echtgenoot het huis reorganisatie van de strijdkrachten in had horen verlaten. het licht van de nieuwe ontwikkelin- De zoon van Dominici, Clovis, heelt gen op het gebied der oorlogvoering, zijn vader beschuldigd van de moord op de familie Drummond. Rechter ENGELSE GELEERDEN hebben ont- Bousquet had hem gewaarschuwd, dat dekt, dat sommige diamanten voor- het een schande was voor een zoon, trefielijk kunnen dienen als „Geiger- om zijn vader te beschuldigen. Clovis tellers", die de aanwezigheid van ra- antwoordde: „Ik weet". De oude dio-activiteit verraden. ton glimlachte vaag voor zich uit. I De vader had op een avond in een DE LONDENSE werfarbeiders, die al hartstochtelijke uitbarsting gezegd: „Ik 9 weken staken, zijn het eens gewor- heb er drie gedood en als ik moest den over de voorwaarden tot hervat- zou ik een vierde doden". het Clovis' vader had op geheimhouding aangedrongen. Aanvankelijk had Clovis zijn broer Gustave verdacht. De regering van Noordrijn- Westfalen heeft een premie van 50.000 Mark uitgeloofd voor de gene, die aanwijzingen kan ge ven, welke leiden tot aanhou ding van de autobandieten. Par ticulieren loofden reeds 20.000 Mark uit. Gistermorgen deden de inzit tenden van een Belgische vrachtauto aangifte van een overval door bandieten, die hen van 4.000 francs en een klein beckag aan Marken zouden hebben beroofd. Bij onderzoek bleek dit verhaal volkomen op fantasie te berusten. TWEE LEIDSE Ziekenhuizen, die geen administratieve gegevens wil den verschaffen, die konden lei den tot fiscale controle bij artsen, hebben na een proces voor de Haagse rechtbank het pleit gewon nen. BIJ OPGRAVINGEN in de buurt van de pyramide van Cheops, is de voor steven van een „Zonneschip", waar mee de gestorven pharao's, naar het Karl Edel, de vroegere West- Duitse politieman, die als leider van de autobandieten wordt be schouwd. Hij is nog steeds zoek. In de buurtschap Heeswyk onder de gemeente Linsclioten is gistermor gen een moord gepleegd op de 15-ja- rige jongen G. Loomans. Na een hevige twist op straat tus sen het slachtoffer en de dader de 27-jarige v. d. B„ uit IJssel- stein, vluchtte L. een stuk bietenland op, gevolgd door zijn tegenstander. Daar kon v. d. B. de jongen grijpen. Hij stak hem met een mes dood. Op zijn motor is de dader in de richting Utrecht gereden. Hij zag kans te ont komen. Omstreeks vijf uur echter is de man die van de moord wordt verdacht, in Utrecht aangehouden. Het schijnt dat van den B. 's mor gens een dolk heeft gekocht. Nadien heeft hij de jongen, naar wordt ver moed bij toeval ontmoet. DE HULDIGING VAN MGR P. GlOBBE Het comité, dat Mgr. Paolo Giobbe, de Pauselijke internuntius in ons land op zijn 59-jarig priesterjubileum een huldeblijk wil aanbieden, stelt zich voor om een aparte actie te ontplooien Zndag a.s. zal er in de kerken reeds worden gecollecteerd voor dit doel, doch het comité rekent erop, dat menigeen door een rechtstreekse gift uitdrukking zal willen geven aan zijn gevoelens van waardering voor Mgr. Giobbe. Geldelijke bijdragen kunnen gestort worden op postrekening 28.46.43 Den Haag, ten name van Mr. J. H. R. Sassen. De Kamer was het er gisteren na genoeg geheel over eens, dat men met dit wetboek geen wedloop tegen de tijd kan gaan houden, hoewel het jammer zou zijn, als een nieuw par lement (dat de materie niet zo dege lijk kent als het huidige) de taak moest voltooien. Ook kon er metter tijd wel een andere minister van Jus titie zijn. De Kamer besprak gisteren weder om het gratiebeleid. De socialistische woordvoerdster, mej. mr. Tendeloo, viel „haar" minister af. door te zeg gen, dat zijn gratiebeleid betreffende de 500 politieke delinquenten, die Ne derland thans nog heeft, te straf was. Freule Wittewaal van Stoetwegen (C.H.) toonde wel begrip voor 's mi nisters standpunt, waardoor gratie bij na onmogelijk wordt gemaakt, maar ook zij vroeg mr. Donker, zich de po sitie van de betrokkenen eens in te denken. Mr. Donkers voorganger, mi nister Struycken, voerde een té soepel beleid, naar zij meende, maar voor de genen, die net niet konden profiteren van des heren Struyckens handteke ning onder een gratiebesluit, is het toch wel zuur, dat minister Donker de sluis dichtdraaide. MANDEMENT „In Leeuwarden en Breda", zei freule Wittewaal, „hebben de delin quenten gehoopt, dat het mandement van de R.K. bisschoppen een kabinets crisis zou doen ontstaan, die een mil dere minister van Justitie aan het be wind zou brengen". Mr. Van Rijcke- vorssel (KVP) vond het een pijnlijke zaak om in het openbaar te bespre ken. Een feit noemde hij echter, dat het gratiebeleid is afgebroken. Met vele anderen meende mr. Van Rijckevorssel, dat onvermogende oud- politieke delinquenten, die hun Ne- ting van het werk. Men hoopt beste. BIJ HET BLUSSEN van een brand in Maastricht raakten twee brand- weerlieden bewusteloos. Men heeft hen echter nog kunnen redden. WEDEROM is er vrijspraak geëist in de zaak tegen enkele oud-P.O.D.-amb- tenaren uit Velsen, die in de oorlog zouden hebben gemalverseerd. DE REGERING wil het Amerikaanse] s.s. „American" aankopen voor ver voer van emigranten. In begin 1956 kan het schip in dienst worden geno men. 1 ENIGE REGEN i i t Weersverwachting, geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met eni ge regen. Weinig verandering in J temperatuur. Matige tot krachtige t wind tussen Zuid en Zuidwest. J Vandaag: Zon onde- 16.39 uur. Morgen: Zon op 8.15 uur. i Vóór eventuele aanval op Chinees vasteland De regering-Tsjang-Kai-Sjek heeft er mee ingestemd een afspraak in het voorgestelde Chinees-Amerikaanse verdrag voor wederzijdse beveiliging op te nemen, dat Amerika geraad pleegd zou worden vóór een aanval op het Chinese vasteland zou worden ondernomen. Men neemt aan, dat Amerika van het begin af nadrukkelijk heeft ge zegd. dat het voorgestelde verdrag slechts van toepassing zou zijn op For mosa en de Pescadores. Een vroeger nationalistisch plan wilde alle gebieden, die nu of in de toekomst in nationalistisch Chinese handen waren, onder het verdrag la ten vallen. Tj^EN DAGBLAD, dat in Calgary in de West-Canadese provin- J cie Alberta verschijnt, publiceerde enkele dagen geleden een nogal alarmerend relaas over uiterst onprettige ervaringen van Nederlandse immigranten in deze streek- Zij blijken het slachtoffer geworden te zijn van gewetenloze boeren en handige vertegenwoordigers van grote verkoop-ondernemingen. De immi granten werden als liet ware overrompeld door de koud-zakelijke mentaliteit in hun nieuwe vaderland en hadden niet genoeg erva ring in deze om de methoden, waarvan zij het slachtoffer werden, tijdig te doorzien. Men heeft eenvoudig misbruik gemaakt van hun gebrek aan ervaring, soms op een schaamteloze manier. Willem Negenman, een Nederland se immigrant, die 18 maanden geleden met vrouw en zeven kinderen naar Canada ging. deed aan een verslagge ver van de krant in kwestie („The Albertan") zijn beklag. Hij werd door de eigenaar van een grote farm op een schandelijke manier behandeld. Toen de heer Negenman in Decem ber 1953 op de boerderij kwam. werd hem een loon van 60 dollarcents per uur in het vooruitzicht gesteld. Na een maand echter kreeg hij nog maar goed 12 dollar per week, een loon waarvan hij onmogelijk kon rondko men. Op een gegeven moment kreeg hij I te horen, dat er voorlopig geen loon meer kon worden uitbetaald. Hij moest wachten tot het voorjaar. Als ■er beesten naar de markt waren ge bracht, zou hij uit de opbrengst daar van zijn geld krijgen. Negenman werkte 38 uur per week gedurende die wintermaanden. Zijn zoons. Tom, Kees, Joe en Jerry, hiel pen het vee verzorgen, terwijl Joe eveneens de machines op de farm repareerde als die een mankementje hadden. Moeder Negeriman werkte één dag per week op de boerderij, om op die manier haar gezin van gratis melk te kunnen voorzien. ONTSLAGEN Eind Maart, toen het gezin vrijwel geheel zonder geld was komen te zit ten, werd Negenman plotseling ont slagen. Zonder opgaaf van redenen. Het gezin vertrok naar Calgary en la ter kreeg Negenman per postwissel 46 dollar overgemaakt, meer niet. De boer in kwestie beweert, dat hij het gezin niets meer schuldig is, om dat ze hem de huur nog moesten beta len, omdat er gratis melk werd gele verd en omdat Tom Negenman een tractor zou hebben beschadigd en de schade niet had vergoed. Dit laatste werd door Tom ontkend. Hij had nooit met een tractor gereden. Een bestuurslid van het Katholieke Immigratie-Comité in het diocees Cal gary, heeft het gezin alle mogelijke hulp toegezegd. Als de farmer het achterstallige loon niet uitbetaalt, zal hem een proces worden aangedaan. Een andere Nederlandse immigrant, Sjaak Rinkel, had al even onprettige ervaringen. Hij werd aangenomen als boerenknecht op een loon van 40 dol lar per maand. Als slaapplaats kreeg hij een hoekje met wat stro in de varkensstal aangewezen. Dekens wa ren er niet en Rinkel moest daarom zijn overjas aantrekken als hij zich ter ruste begaf, 's Morgens stond hij half bevroren op. Na twee weken kon hij het niet meer harden. Hij nam ontslag en kreeg 2 dollar uitbetaald, inplaats van de 20 dollar, die hij in feite te goed had. De boer had gebruik ge maakt van de moeilijke omstandighe den waarin het gezin Rinkel verkeer de. Zij hadden zich nog niet geves tigd, hadden weinig geld en kwamen nog niet in aanmerking voor een uit kering krachtens de werkloosheids verzekering Nog gevaarlijker voor de immigran ten, aldus „The Albertan" zijn de vertegenwoordigers van grote ver koop-ondernemingen, die met aan trekkelijke" afbetalingssystemen wer ken. „High-pressure-salesman" noemt men deze lieden: agenten die hun klanten zozeer onder druk zetten en met een woordenvloed overrompelen dat ze niet de gelegenheid krijgen om „nee" te zeggen. Niet alleen weten ze hun slachtof fers een koopje aan te smeren, maar ze verstaan bovendien de kunst hun waren tegen het dubbele van de nor male prijs te verkopen. De heer Ha genaars, lid van het Katholieke Im migratie-Comité, vertelde, dat hij dit soort agenten op de immigranten had zien aanstuiven, zodra zij uit de trein stapten, die hen naar hun nieuwe woonplaats bracht. Men kan alleen tegen de high-pres sure-salesmen optreden als duidelijk blijkt dat ze de zaak hebben opge licht. Meestal echter zijn ze wel zó handig, dat dit niet bewezen kan wor den. Men wil nu organisaties gaan inschakelen van immigranten uit de verschillende landen, die de .nieu welingen" onmiddellijk bij hun aan komst waarschuwen en ze adviseren, geen betrekking te aanvaarden of gro te aankopen te doen, zonder bemid deling van mensen die het klappen van de zweep kennen derlanderschap verloren, door middel van een wetswijziging, zonder kosten het staatsburgerschap weer konden verwerven. Mej. Tendeloo stelde mr. Donker voor om de kwestie der uit levering van de uit Breda ontsnapte gevangenen, aan het Internationale Gerechtshof voor te leggen, als zij niet bevredigend wordt opgelost. „Het Duitse volk moet weten, dat deze zaak ons zeer hoog zit," zo sprak zij. Van middag worden de beraadslagingen over de begroting van Justitie voort gezet. De twee militaire specialisten van de K.V.P., de kolonels Fens en Visch, merkten in de avondvergadering, toen de begroting van Oorlog en Marine werd behandeld, op, dat de K.V.P. re serve zou moeten maken t.a.v. het hui dige defensieprogram, als de Parijse accoorden op de ultra-nationalistische houding van sommige parlementen (Frankrijk en ev. Duitsland) zouden stranden. De heer Fens zei later, dat een „bab beltje met generaal Gruenther" het soms mogelijk maakt af te wijken van de in Lissabon aangegane defensie verplichtingen. Zie België, zie Dene marken. De he'er Fens zei, dat bij een niet vlot aanvaarden van de Parijse ac coorden, onze territoriale verdediging meer aandacht moet krijgen. De heer Visch vroeg zich af wat mi nister Staf precies met de luchtmacht wil. De ene keer noemt hij de lucht macht van veel belang in een moder ne oorlog, dan weer wordt zij een sluitpost op zijn begroting. „In hoe verre", aldus de heer Visch, „wijken de aanvankelijke begrotingscijfers der luchtmachtdeskundigen af van de thans voorgestelde bedragen?" Deze spreker wilde veel meer „All-wea- ther" jagers in Nederland hebben. De heer Fens stipte aan, dat er in de defensie-pot van 1954 nog 260 mil- lioen gulden is overgebleven, die ir, Staf wil gebruiken als overloop naar volgende jaren. De lieer Fens meen de echter, dat dit bedrag in de schat kist moet terugvloeien. Wij moeten ons al sterk vergissen, als de 260 millioen bij de komende financiële debatten niet worden opgevist. De heer Lucas zal zeker weten aan te tonen, dat ver dergaande belastingverlaging mogelyk is. Hij heeft de cijfers in de hand. Indonesië heeft de laatste Neder landse nota over infiltratie van Indo nesische troepen in Nieuw-Guinea op Nieuw-Guinea op één onderdeel be antwoord. Djakarta merkte namelijk op, dat bij de overhandiging van de bewuste nota, niet de gebruikelijke diplomatieke weg is gevolgd. Een ordonnans kwam de nota bren gen en overhandigde haar aan een mannetje van de expeditie-afdeling van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. De nota zou al in de kranten zijn afgedrukt, voor zij eindelijk tot de Indonesische regering was doorgedrongen. Het Nederlandse antwoord hierop is, dat Indonesië de gewraakte methode van nota-inwisse ling zelf herhaaldelijk toepast. Dat de nota te laat bij de hoogste instanties was, ligt hem aan de Indonesiërs zelf. Zij hadden de nota vlugger moeten doorgeven. J7en Rotterdamse groothande laar in horlogesdie voor za ken in Venlo vertoefde, kreeg onverwacht bezoek van twee nette heren, die hem vroegen even mee te gaan naar het poli tiebureau. De zakenman boog beleefd en volgde de heren. Op het bureau werd hem duidelijk gemaakt, dat hij gearresteerd was, wegens het fingeren van een inbraak in zijn eigen zaak. Op een nacht waren daar onbe kenden binnengedrongen, die de boel behoorlijk hadden ver nield en voor een totale waarde van f 23.000.hadden meege nomen. De verzekering dekte de schade, maar kort daarop kwam het uit. dat de zakenman, die in geldzorgen zat, een paar mannetjes had gehuurd, om de inbraak uit te voeren. De buit was verborgen in een kist, die bij Apeldoorn was begraven. De gelegenheids-inbrekers zijn ook opgepakt.

de Stem | 1954 | | pagina 1