Mendès-France lanceert voorstel voor conferentie van Vier agden Zware brand teistert een militaire opslagplaats Sprookjes-reder Onassis wordt op alle fronten aangevallen ING SUS Undrei Wysjinsky overleden Prins Bernhard in Beaune er Azen Ratificatie van de accoorden bliift voorivaarde Die mensen toch.. Staatsverdrag voor Oostenrijk Eén katholieke beambtenbond Zuid-Korea eist vertrek van leden van bestandscommissie Zaak-Scbmiclt voor onbepaalde tijd uitgesteld Onderzoek in Saoedi-Arabië dagblad voor zeeland Franse premier in V.N. stormachtig toegejuicht Herdenking in de Verenigde Naties MUITERIJ IN Z.-VIETNAM De honderdduizend is eruit Rede Kardinaal Feltin Verduidelijking VEEL GOEDEREN NOG GERED PRINS MAURITS VAN HESSEN GAAT VRIJUIT Beschuldigd van spionnage Ultimatum aan de fellagha's Nieuw lichtop de infiltraties HODEIBY ONTKENT IEDERE SCHULD „Bandietenkoorts" in W.Duitsland Een prijsstop voor haarden en kachels „Wij zullen hem klein krijgen Zendingsscholen gesloten Opschudding onder de broodbakkers f Een stuk geschut gestolen it it ingedeeld esmolten ama- n vlag, die van Het Bondsbe- de regeling de- ;ie vastgestelde Ie overtuiging ko- nder, verre reizen jegrippen. Wat dit ïblicatie in deze ijdprogramma was uwing geschreven voor tot vandaag, ng. Deze is als Den Haag/Rot- dam, Leeuwar- lse Boys. Afde- c/Utrecht, For- lek, Heerenveen Blauw Wit, En- nes DVS, Julia- Vitesse. Afde- n, Enschede, De VSV, VVV, o.m. onze geweste- om met de Breda- zullen ontmoeten, e rivieren hebben, •ij gelegen; daarna Het dichtst weer irong" die gemaakt jr Stormvogels in 3 (Zwolle) worden an is de reis door ïdam zijn tenslotte iwarten. waarvan de voet- clubs zag men in :n Haag/Rotterdam anders worden be- voor de op handen taan er wat verre Bredase collega's, ou direct ook geen aar De Graatschap nee door. Die reis- lai" te doen en óók >ns gemakkelijk te bezoek naar Wï m zullen de reizen ets verder de tocht te ontmoetingen in goed als bij NAC, Lssen van de KNAC hun, die 10 con- en, de plaquette toe mkelijk was dit cij- loch wegens de ex- de mist verhoogde En dan nóg kwam 10 A-klassers en 3 plaquette behaal- mstandigheden ove- lijzondere prestatie, de rij- ^n kaart- deze deelnemers moet hebben, ooral voor het team en-Verlaan, dat bij tier ij voor een weg ran Nieuwenhuijzen en moest keren en een sloot in reed. bben de pechvogels beten wachten, die ement verloste, ot vele verwarrende irstanden. Zo stond toer een verslagge- iurnalist, die hij in nacht niet herken- n. aquette verwierven: sm): J. van Nieu- Raag) en C. Ver- Renault; G. M. Sig- ;n) en J. Klein (La- )let; R. Dee (Was- eegers (Den Haag) T. Jetten (Boxmeer) (Breda) met Opel; rgh (Veghel) en D. met Volkswagen; (Den Haag) en C. Haag) met Volks an (Den Haag) en Haag) met Volks- (Den Haag) en J. met Chevrolet; F. 3cheveningen) en J. l.-B.) met DKW; J. ningen) en R. Te- g) met Rover, n): J. Harnas (Was- dijk jr (Wassenaar) van Leeuwen (Rhe- (Veenendaal) met Hill (Wageningen) (Wageningen) met loch voor deze drie echts van zeer korte n meters verder na- Pirie, met de Hon- n kielzog, voor zich. n reeds, dat het duel e 24e Cross der Azen cracks zou worden h Pirie liet al spoe- ver zijn bedoelingen lometer nam hij de at ogenblik heeft hij estaan. Vijf kilome- le de Engelsman met le Hongaar varn zich indstreep heeft Ko- oed getracht het gat tussen hem en zijn en, te overbruggen, 'elle pas, die bonkte oren grond, nam hij van zijn achterstand kwam adem te kort de overwinning weg L Toen Pirie door de oeg het verschil niet I bijna 20 meter. IR NEDERLANDERS ss, door de Belg de erden o.m. de vo*- se athleten onder de menden gerangschikt- sstinai. 73 Verhagen nen (Sprint), 87 Bes- Ij, 187 Petit (id-). 94e JAARGANG No. 21688 Uitgave N v uitgevers Mu Neertanaia. Versctuint elke werkdag Bureaux: Breda, Kastee.plein 11. lel.: Redactie en Ad ministratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J J H. A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, Mr Ur A J J M Mes, Mr. H M U de Rechter L J v 't Westende. P. v M Vercauterer» Abonnementsprijs dij vooruitbetaling t a 85 pe. kwartaal pes post I 6.55. pet week (uitsluitend Dij niet-pust- bestell.) i U 45 Incasso wordt berekend. Uosse nummers 13 ct Posirek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 23 NOVEMBER 195-* Advertentieprijs vooi de gehele oplage 1 0.3(1 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie I 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. sche Mendès-France, heeft de Ameri kaanse v ertegenwoordiger in de V N., Cabot Lodge, de mening verkondigd, dat men de Russen nooit tot de Ver. Naties had moeten toelaten. De directeur van het bureau voor de Amerikaanse buitenlandse hulp, Harold Stassen, heeft voorgesteld, dal de leden van West-Europa met de V.S. meewerken in een breed opgezet nieuw program voor hulpverlening aan Azië, Waf die twee met elkaar te bespre ken hebben....? Jammer genoeg kunnen we geen honden verstaan: juist bij een gelegenheid als deze, waar dit plaatje werd gemaakt, zou het interessant zijn te weten wat hun commentaar is op de mensen. De opname werd n.l. gemaakt op een tentoonstelling voor Bulldogs in Londen. BIJ DE ZONDAG gehouden gemeente raadsverkiezingen in Spanje, hebben de monarchistische partijen een flinke stap vooruit kunnen doen. BIJ DE ARRESTATIE van twee in brekers in Mierlo-Hout, heeft de rijks politie de vuurwapens moeten gebrui ken. Eén inbreker werd in het been getroffen. DE ZES Noordhollandse zuivelarbei- ders, die een IJsselmeer-rit per auto ped wilden maken, hebben hun plan met succes volvoerd. Zij werden met gejuich begroet. Ze stepten dan ook 500 kilometer! KATHOLIEKE ouders in Wales (En geland), die hun kinderen laten deel nemen aan niet-katholieke kerkdien sten, zullen in de ban worden gedaan. HET BELGISCHE bureau voor de sta tistiek heeft becijferd, dat er over 30 jaar 1.250.000 Belgen minder zullen zijn dan thans. Kleine gezinnen, daar zit het 'm in. IN DEN HAAG bestormde een boze menigte de cassa's van een bioscoop, die het publiek „Twee films voor één geld" had voorgezet. Beeld en geluid van de twee films waren echter zo danig, dat het publiek het niet nam. T)REMIER MENDèS-FRANCE, die op zijn reis door de V.S. al menig diplomatiek spcces heeft geboekt, kwam gisteren in de algemene vergadering van de VN met een nieuw voorstel voor de dag. Hij bepleitte het houden van een conferentie door Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-unie, in Mei van het volgend jaar. Als plaats stelde hij Parijs voor. Mendès zeide, dat een be spreking niet objectief en doeltreffend kan zijn, als de recht streeks belanghebbende West-Europese landen, het verdrag van Parijs niet hebben bekrachtigd. Anders handelen zou een vlucht in het onbekende zijn en zeker op een mislukking uitlopen. „Wij roepen luide, dat de deur voor onderhandelingen over toenadering en verzoening tussen Oost en West niet gesloten is', aldus de Franse premier. Zijn voorstellen hebben in Washington een ge willig oor gevonden. mende lente geratificeerd kunnen zijn, zeker voor wat Frankrijk betreft. „Onze taak om de spanning te doen verkeren in een gevoel van veilig heid," aldus Mendès-France, „begint nog slechts." Hij wees echter op te kenen van verbetering in de interna tionale zaken. Mendès-France werd na zijn rede stormachtig toegejuicht door de ruim tweeduizend mensen, die hem aanhoorden. De Britse en Amerikaan se gedelegeerden lieten zich zeer waarderend over de rede uit. In Wash ington zal men zijn voorstellen be studeren. Interessant was de opmerking van de Franse premier, dat de conferentie van vier goed moest worden voorbe reid, om te voorkomen, dat het een grote propagandaconferentie werd. In een vraaggesprek verklaarde Mendès- France, dat hij geen nieuwe onder handelingen over de Saarkwestie overweegt. Militaire leiders van de 14 NAVO- landen zijn in Washington een bespre king begonnen over de huidige en de potentiële kracht van de Westeuropese strijdkrachten. Heel anders dan de vrij optimist! Mendès-France verklaarde, dat het stelsel van beperking en controle op de bewapening zoals neergelegd in de overeenkomsten van Parijs naar zijn mening een nuttig voorbeeld zou kan nen zijn voor een algemenere rege ling, op Europese en misschien later op wereldschaal. Mendès-France drong ook aan op een spoedige oplossing van de kwestie Oostenrijk. De Oostenrijkse kanselier, Raab, die momenteel eveneens in de V.S. vertoeft, heeft hierop ook de aan dacht gevestigd.Volgens Mendès-Fran ce zou de Sovjet-Unie misschien be reid zijn haar bezettingstroepen uit Oostenrijk terug te trekken, als de termijn (welke uitgaat van ratificatie van een staatsverdrag) zou worden verlengd met een jaar. Nogmaals wees de premier er op, dat de Parijse accoorden in het begin van de ko- EEN VROUW die Zaterdag de in tocht van Sint Nicolaas in Am sterdam stond gade te slaan, kreeg een pepernoot tegen het oog. Zij zakte in elkaar en moest met een hersenschudding naar het zieken huis worden gebracht. IN CE IJMUIDENSE trawlvisserij zijn moeilijkheden gerezen over de toepassing van de 6 pet loonronde. De schepen zullen 24 uur later dan is vastgesteld, uitvaren. DE WERVING van Duitse en Neder landse werkkrachten voor de Zuid- afrikaanse spoorwegen is gestaakt De gegadigden bleken „te bekwaam" voor de taken van wisselwachter, rangeer der enz. DE HOOFDREDACTEUR van een Spaans katholiek blad, die had aan gedrongen op afschaffing van de voor- censuur op de kranten, is ontslagen. BIJ VERKIEZINGEN in Griekenland heeft het „Volksfront" (combinatie van progressieve partij, democratische, en uiterst linkse partij) flinke succes sen in grotere steden behaald. DE BROGLIE, 'n vooraanstaand Frans natuurkundige, heeft gewaarschuwd tegen verdere proeven met waterstof bommen. „De rode streep voor het dieren- en plantenleven is al bereikt," zei hij. DE INTENTIE, welke het apostolaat des Gebeds aan de maand December meegeeft is: Vrede op de wereld, door de Onbevlekte Maagd Maria. NOTARIS FRANS Huysmans uit Me- chelen is gearresteerd, omdat hij grote fen, heeft in bakkerskringen veel op- bankpapier had gesmokkeld en ver handeld. In deze zaak zijn nog acht medeplichtigen aangehouden. DRIE WEENSE ingenieurs hebben een nieuwe brandstof ontwikkeld, die veel goedkoper is dan benzine, doch even geschikt voor verbrandingsmotoren. Binnenkort zal met de industriële pro ductie worden begonnen. A NDREI WYSJINSKY, de permanente vertegenwoordiger van de Sovjet Unie bij de Verenigde Naties, is gistermorgen vol komen onverwachts overleden. Hij kreeg een hartaanval en na korte tijd werd bekend, dat de 71-jarige politicus, die in VN-krin- gen de bijnaam van „mijnheer Veto" had, was gestorven. Mr. Van Kleffens. de voorzitter van de algemene vergadering, herdacht de Russische afgevaardigde met enkele welgekozen woorden. Hij noemde Wysjinsky een buitengewoon en geëerbiedigd staatsman. i Andrei Wysjinsky werd in 1883 te- Odessa geboren. Men hoorde voor het eerst van hem spreken, toen hij in 1936 tot 1938 optrad als openbare aan klager in de grote zuiveringsproces sen. Hij beschuldigde voormalige pre miers, ministers, ambassadeurs en vooral politieke leiders van moord, brandstichting^ verraad, sabotage en andere misdrijven. Menige vroegere medestander zag hij zijn noodlot te gemoet gaan. Hij genoot de twijfelach tige reputatie, de doodvonnissen van zesduizend personen te hebben verkre- gen Sinds 1945 trad hij namens Rus land op in verschillende internationale organisaties. Sinds kort was zijn hou ding meer verzoeningsgezind, vooral toen er in de VN over maatregelen tot vreedjgam gebruik van atoomenergie werd gesproken In verband met het overlijden werd de vergadering van de VN verdaagd tot Maandag. Toen de zitting begon was Soboief, de voornaamste plaats vervanger van Wysjinsky, op diens ze tel gaan zitten. Hij deelde mee, dat de delegatieleider ongesteld was. Kort daarop bleek, dat Wysjinsky was over leden. Wysjinsky's schitterende analyti sche gè*st maakte hem tot een van de vakbekwaamste en sterkste figuren, die Rusland heeft voortgebracht. Hij was een hoofdpersoon in de „koude oorlog" tussen het Oosten en het Wes ten. Nog steeds geen rust rond Formosa In Zuid-Vietnam heerst op het ogen blik een verwarde toestand. Ongeveer de helft van een Vietnamees bataljon, dat te Phanrang gelegerd is, sloeg aan het muiten. De muiters, 350 man sterk, bliezen een brug op en verdwenen toen in het oerwoud. De moeilijkheden vloeien voort uit het pseudo-ontslag van de Vietnamese stafchef, Van Hinh. Nog steeds klinkt het krijgsrumoer in de Formosaanse .wateren. De natio nalisten brachten 2 communistische vaartuigen tot zinken. Het eiland Toe- men werd zwaar gebombardeerd. Veel communistische stellingen werden be schadigd. Twee Japanse visserssche pen zijn, naar men aanneemt door communistische oorlogsschepen, in de grond geboord. Japan wil hierover protesteren. De „grote mep" van de Staatsloterij is weer gevallen. Lot 9870 van de 525ste Staatsloterij. 5e lijst, 4e klasse, is honderdduizend gulden waard. Serie A van dit lot is verkocht in Tilburg in twintig delen aan verschil lende personen. Serie B. viel in Arn hem, serie C. in Amsterdam en serie D. in Tiel. In tientallen gezinnen heers te vreugde om het buitenkansje. Ge lukkig is het, dat het gouden lot in een groot aantal coupures zijn weg naar het publiek heeft gevonden. Zo doende delen zoveel mogelijk mensen in de oogst. Z.K.H. Prins Bernhard brengt op het ogenblik een bezoek aan een der wijndistricten van Frankrijk. Deze Telefoto bereikte ons uit het plaatsje Beaune, waar de Prins een wijnveiling leidde. Naast de Prins zien we de burgemeester van Beaune, de heer DuchetTelefoto. De correspondent van het K.NP. te Parijs ontleende aan de beste bronnen een verduidelijking van de verklaring, welke Kardinaal Feltin heeft afgelegd over het lidmaatschap van politieke partijen. Om de woorden van de Kardinaal- Aartsbisschop van Parijs, gesproken tijdens de H. Mis bij de opening van het Franse parlement, volgens hun juiste betekenis uit te leggen, dient men de twee volgende punten voor ogen te houden: 1. De Kardinaal heeft zich tot de Franse parlementsleden gericht. Zijn enige doel was hun in feitelijke om standigheden christelijke aanwijzingen te geven, hoe rij hun politieke bedrij vigheid moeten uitoefenen. 2. Toen hij in het voorbijgaan de vraag omtrent het beginsel aanroerde, heeft hij uitdrukkelijk vastgesteld, dat het recht der christenen, om zich bij verschillende politieke partijen aan te sluiten, een zeker aantal be perkingen meebrengt. Het is duidelijk, dat aan de plaatselijke hiërarchie het recht toekomt voor elk land en met het oog op de bijzondere omstandig heden nader te omschrijven, tot hoe ver die beperkingen kunnen gaan. MINDER KOUD De Kath. Bond van administratief, verkopend en verzekeringspersoneel ..St. Franciscus van Assisië" heeft in Amsterdam vergaderd. De bondsvoor zitter pleitte voor vorming van één katholieke beambtenbond. Hoe langer wordt gewacht met deze nieuwe con centratie, hoe meer kansen er ver speeld worden om in de nieuwe be drijfsorganen te worden ingeschakeld. De door spreker bepleite beambten bond zou binnen het verband van de KAB een stevige concentratie moeten vormen. Een felle brand heeft gistermiddag gewoed in het „Groot Arsenaal", voor heen munitieopslagplaats van de ves ting Naarden, thans in gebruik als magazijn voor militaire goederen (een mobilisatie opslagplaats). Omstreeks kwart over twaalf kwam de beheerder der magazijnen op het Geniebureau binnen, „brand op de zolder van het ongeveer 2000 m2 grote gebouw". De brandweer die snel ter plaatse was, stond tegenover "een geweldige vuurzee. Aan alle zijden brandde het gebouw, dat bestaat uit vier vleugels rond een binnenplaats, op de boven verdieping. De Naardense brandweer Prins Maurits van Hessen, wiens paspoort was ingetrokken, omdat de prins betrokken zou zijn geweest bij het schandaal rond het overlijden van Wilma Montesi heeft zijn papieren teruggekregen. Dit houdt in, dat hij nu definitief van vervolging is ontslagen. Onlangs werden reeds de oud-prefect van poli tie, Saverio Polito, Piero Piccioni en „graaf" Ugo Montagna vrijgelaten. De Zuidkoreaanse militaire politie heeft de Poolse en Tsjechoslowaakse leden van de militaire commissie van toezicht op het bestand, verzocht bin nen een week Zuid-Korea te verlaten. Weigeren zij, dan zullen concrete maatregelen worden genomen. In Zuid-Korea wordt beweerd, dat de Pool en de Tsjech door spionnage militaire en strategische inlichtingen over Zuid-Korea verkregen en die aan de communisten doorgegeven. Gene raal Huil. de opperbevelhebber van de VN-stnjdkrachten, zal alles in het werk stellen om de Poolse en Tsjecho- Slowaakse commissieleden tegen de Zuidkoreaanse wens in, op hun plaats te houden. Noord-Korea heeft laten weten, dat het Zuidkoreanen, die een kijkje over de bestandslijn willen nemen, geen vingerbreed in de weg zal leggen. kon het alleen niet af en zij riep de hulp in van het Bussumse corps, dat met groot materiaal uitrukte. Met vele slangen werd water uit de Oude Ha ven gepompt en in grote massa's in de vuurzee geworpen. Het vuur greep snel om zich heen en men kon niet verhinderen dat het gebouw vrijwel geheel uitbrandde. Omstreeks twee uur had men het gevaar voor uitbrei ding bezworen. Vele militairen werden gerequireerd om de goederen in vei ligheid te brengen. Men heeft nog veel kunnen redden. Tunesië De regeringen van Frankrijk en Tu nesië hebben de Tunesische fellagha's (vogelvrijverklaarde opstandelingen) een ultimatum gesteld, waarbij met meedogenloze" militaire actie wordt gedreigd, indien zü hun wapens niet neerleggen. De ongeveer 3000 opstandelingen, die twee Franse divisies tegenover zich vinden, werd volledige vrijheid beloofd, indien zij zich overgeven. Het aanbod geldt ook voor terroristen, die moorden hebben bedreven. Om de fellagha's in de gelegenheid te stellen zich over te geven, moet de strijd eerst aan beide kanten worden gestaakt. De gehele operatie zal naar verwachting drie weken in beslag nemen. De rechtszaak tegen de in Indonesië gearresteerde Nederlander Schmidt is voor onbepaalde tijd uitgesteld, om dat rechter Liem drie maanden met ziekteverlof is gestuurd. De kans is groot dat er een andere rechter zal worden aangewezen, maar in dat ge val moet de zaak geheel opnieuw be handeld worden. Vorige week heeft de justitie de Ne derlander Luning, die handlanger van Schmidt zou zijn geweest, vrijgelaten. Binnenkort zal een andere gearres teerde Nederlander, de heer Van der Pas, uit de gevangenis worden ontsla gen. Het militair territorium in Oost-In- Hassan el Hodeiby, de opperste gids van de Mohammedaanse Broederschap in Egypte, heeft ontkend schuldig te zijn aan de samenzwering om de rege ring Nasser omver te werpen. De eerste getuige, die de titel van vice-opperste-gids voert, verklaarde, dat Hodeiby op de hoogte was van alle plannen van de broederschap om de macht te grijpen Hij was ook voor deze plannen verantwoordelijk. donesië heeft nog weer een andere verklaring gegeven over de infiltratie van Indonesiërs in Nieuw Guinea. Deze zou door Nederland in scene zijn gezet, om de wereldopinie te be ïnvloeden. De politieman Van Krieken was niet door Indonesiërs ontvoerd, maar hij was in opdracht van Neder land aan het spionneren op Indone sisch grondgebied Sukiman, vice-voorzitter van de Masjumi, heeft het aftreden van de regering geëist, omdat zü „het commu nisme een enorme octopus be schermt, dat nu vrij is in dit land tot ontwikkeling te komen." Overval in Diisseldorf in scène gezet De autobandieten-affaire in West- Duitsland doet wat carnavalesk aan. Ten tweede male nam de politie Rijnland een onschuldige man op de korrel, omdat zij hem op banditisme meende te betrappen. Het slachtoffer, dat gewond werd reed met zijn tractor over de velden, De politie is gaan twijfelen of de overval op een benzinestation (waar over wij op pag. 3 uitvoeriger berich ten) wel echt was Men vermoedt, dat de beroofde zelf de kas heeft leegge stolen en zichzelf aan het hoofd heeft verwond. Hoewel waakzaam, neemt de Duitse politie nu de overval-be richten met een korreltje zout. Er heerst een beetje een „bandieten koorts". tot Weersverwachting, geldie vanavond. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk, in hoofdzaak in het Westen van het land wat lichte re- gen. Krachtige tot matige wind J tussen Zuid en Zuidwest. Iets ho- 't gere temperaturen dan gisteren. f Vandaag: zon onder 16.40 uur i Morgen: zon op 8.14 uur. J Een groot aantal fabrikanten van haarden en kachels had in October besloten de pryzen van haarden en kachels per 11 October j.l. te verho gen met vijf procent. De minister van Economische Za ken, de noodzaak van deze prijsver hoging niet inziend, heeft thans een prjsstop afgekondigd. Kachels cn haarden mogen slechts verkocht wor den legen de prijs, die op 1 Septem- ber gold. y^RISTOTELES-SOCRATES ONASSIS, de 48-jarige Grieks-Argentijnse re der, heeft ernstige zorgen. Terwijl zijn rivalen steeds meer beschuldigin gen tegen hem aanvoeren, hebben de Peruviaanse vloot en luchtmacht, een na een, zijn vijftien walvisvaarders> die ter hoogte van de Peruviaanse kusten op visvangst waren, gepraaid, of gebombardeerd. Geldt het hier een samenloop van omstandigheden? Waarschijnlijk niet. In Amerika hebben de machtigste persoonlijkheden van de wereld van de petroleum gezworen dat zij Onassis zullen klein „krijgen Deze zelfde kringen oefenen in Peru een zeer grote invloed uit En diezelfde kringen hebben eveneens het lot van de koning van Saoedi-Arabie in handen. het vervoer van 45 pet. van deze hoe veelheid. CLAUSULE En „toevallig" heeft de koning van Saoedi-Arabië bevolen dat er een on derzoek zou worden ingesteld naar de omstandigheden waarin zijn land met Onassis een belangrijk accoord heeft ondertekend. De moeilijkheden voor Onassis zijn in de lente van het vorig jaar begon nen. Koning Ibn Saoed stierf. Zijn zoon en opvolger Abdel Aziz el Saoed wilde van zijn staat een zeer moderne staat maken. Hij was van oordeel dat de invloed van de Aramco (dat is de Amerikaans-Arabische petroleum maat schappij) die aan zijn land 80 pet. van zijn inkomsten levert en er het werkeiijk gezag in handen heeft te groot was. Hij begon met in zijn paleis Duitse deskundigen uit te nodigen (die van daag de dag in ongenade zijn geval len) en ook „Ari", zoals Onassis door zijn vrienden wordt genoemd, werd entboden. De onderhandelingen tussen Onas sis en Saoed kenden op vlugge wijze succes. verbluffend EEN HANDELSVLOOT VOOR SAOEDI-ARABIE Het doel van de onderhandelingen was: Saoedi-Arabië moet een eigen handelsvloot krijgen en vooral tank schepen, ten einde op die wijze zijn internationaal prestige te vergroten alsmede zijn autoriteit in de schoot van de Arabische Liga. Saoedi-Arabië bezit de petroleum, Onassis heeft de petroleumschepen en ook de middelen om er andere te bou wen. Het accoord werd zonder grote moeilijkheden gesloten: Onassis ging de verbintenis aan. een aantal petro leumschepen onder Arabische vlag te laten varen, terwijl Saoedi-Arabië Onassis verzekerde, dat zijn tanksche pen steeds werk zouden hebben. Op het eerste gezicht leek het accoord vrij onschuldig De 500.000 ton petroleumschepen (die Onassis on der de vlag van Saoedi-Arabië laat varen) kunnen jaarlijks ongeveer 4.5 millioen ton petroleum vervoeren. Saoedi-Arabië produceert per jaar 45 millioen ton; en de Aramco verzekert in New York, waar hij een kantoor heeff (°P de negende verdieping van nummer 655 in Madison Avenue) en een woning (nr. zestien Sutton Squa re). Hjj heeft voorts woningen in Pa lijs IFochlaan 88), c»p Antibes. Mon- te-Carlo, Montevideo en in Lima, de hoofdstad van Peru. VERKLARING Maar in het accoord werd een clau sule opgenomen volgens welke de „Arabische maritieme maatschappij" zoals de vloot van Onassis, die onder de vlag van Saoedi-Arabië voer, werd genoemd de prioriteit had op iede re andere maatschappij, met uitzonde ring van de Aramco. Op lange ter mijn zou de vloot van Onassis aldus 55 pet. van het transport van de Ara bische petroleum verzekeren; en op nog langere termijn zouden de sche pen van de Aramco door die van Onassis „aan de dijk" worden gezet. De Amerikaanse reders klaagden terstond de „monopolie-praktijken" van Onassis aan; het Amerikaanse staatsdepartement protesteerde. Men kwam tot de ontdekking dat Onassis de Amerikaanse staat voor een bedrag van achttien millioen dollar had be drogen door, via een tussenpersoon, twintig Amerikaanse petroleumsche pen, welke buiten gebruik waren, te verwerven. Onassis scheen zich weinig van de ze aanvallen aan te trekken. Hij be vestigde dat de 10 pet. van de Ara bische petroleum die hij zou ver voeren hem verre van een mono polie zouden geven. HAMBURGSE SCHEEPSWERVEN En daarop bestelde hij petroleum schepen in Frankrijk Denemarken, in de Verenigde Staten, vooral in Duits land echter. In Hamburg hebben de Howaldt-werven in een recordtijd de grootste tanker aller tijden gebouwd: de „Al-Malik-Saoed-al-Amal" (47.000 ton). De kapitein van deze tanker geldt als de best betaalde zeeman ter wereld, op uitzondering dan van de commodore van de Cunard Line (ei genaars van de ..Queen Elizabeth" en de ..Queen Mary"). Onassis onderhandelde zelfs over de aankoop van de reusachtige Howaldt- werven. H(j bekwam grote credieten Maar zijn vijanden waakten. Enkele dagen geleden publiceerde een zekere Sprydon Catapodis een verklaring waarin wordt bevestigd dat Onassis aan verscheidene Arabische ambtena ren steekpenningen had gegeven, om zo zijn accoord met de regering van Saoedi-Arabië los te krijgen. Onassis loochent hardnekkig deze feiten. Maar de koning van Saoedi- Arabië heeft intussentijd toenadering gezocht met de Aramco. heeft de Duit se deskundigen het land uitgezet, en heeft een onderzoek doen instellen naar de wijze waarop de financiën van zijn staat gedurende de laatste tien jaren werden beheerd. Wat zal dit onderzoek aan het licht brengen? Feit is dat het onderzoek moeilijk zal zijn. daar sjeik Abdallah Soleiman (die thans in Syrië leeft), en die meer dan tien jaar de „penning meester" van de staat was. geen be groting had, geen inkomsten- of uit- gaven-cijfers. In Zuid'Transvaal De Anglicaanse bisschop van Johan nesburg heeft opdracht gegeven alle Anglicaanse zendingsscholen in Zuid- Transvaal met ingang van 1 April a.s. te sluiten, omdat hij. naar zijn zeggen, niet kan meewerken aan het ten uit voer leggen van de wet op het onder wijs aan Bantoes. Volgens deze wet, die vorig jaar door het parlement werd aanvaard, komt dit onderwijs onder het departe ment voor zaken betreffende inheem sen in plaats van onder het departe ment van Onderwijs. Voorts krijgt he4 eerstgenoemde departement het recht de vergunning aan kerken om scholen in inheemse dorpen te hebben, in te trekken, als het bezwaar heeft tegen het optreden van de desbetreffende kerk. De Synode der Toradjakerk in Ce lebes (Indonesië) heeft besloten het landelijk opbouwwerk in Tentena te staken. Nadere berichten over de ach tergronden van dit besluit ontbreken nog. Opheffing minimumprijs is niet verantwoord Dc mededeling van minister Zijlstra in de Tweede Kamer, dat hij de mi nimumprijs voor het brood wil ophef fen. heeft in bakkerskringen veel op schudding teweeggebracht. De bakkerijstichting acht namelijk aanhouding van de minimumprijs noodzakelijk met het oog op de aard van het product en de structuur vah het bakkersbedrijf. Zou cfn bakker in een bepaalde plaats de broodprijs ver lagen, dan zouden zijn collega's hem moeten volgen. De markt moet een bodem hebben. Liever zag men, dat de regering zou wachten op het instellen van een publiekrechtelijk lichaam voor het bakkersbedrijf. f^e 18-jarige Hendrik Ver- heyen uit Antwerpen voel de er niets voor nog langer in militaire dienst te blijven. Om een voortijdig einde aan zijn diensttijd te maken nam hij zijn toevlucht tot een radica I middel. Op zekere morgen stal hij namelijk een, 13 meter lang kanon met oplegger uit een werkplaats van de kazerne te Brasschaet en nam hiermee de vlucht. Nadat hij te Brugge met het zware gevaarte de muur van een huis had ingebeukt, kon de Rijkswacht hem. na een wilde achtervolging eindelijk aanhouden, even voordat hij de Scheldetunnel door wilde rijden. Deze in de annalen van het Belgische leger unieke ka- nonnendiefstal is thans behan deld voor de Belgische krijgs raad. Verheyen heeft bereikt uiaar- naar hij gezocht heeft. Hij zal niet meer naar de kazerne be hoeven. Daarentegen zal hij 13 maanden gevangenisstraf moe ten uitzitten wegens het stelen van een kanon.

de Stem | 1954 | | pagina 1