Ford Automobielen Berco biedt U De omschakeling van bedrijven in overstroomde polders 1954 FORD U S A. A. L. WEEMAES „LUCO" LADDERS OPHALEN secretaresse voordelig Draagt g0e(j passende kleding Anglia Prefect Taunus Consul Zephir Mainline enz, MODEHUIS DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 Tegemoetkoming in kosten nodig I VAN JE VRIENDEN MOET JE HET HEBBEN! J eugd-vandalisme in Souburg Vraagt proefrit met de ZUINIG - GOEDKOOP ENWEGLIGGING PRIJZEN VANAF 4975.— FORDGARAGE SINT JANSTEEN TELEFOON 66 ENTOEN RIBBENS Duurzame Geschenken „'t MODEHUIS" - W. J. Dominicus Hocus Pocus G. A. v.d. Ham AUTOMOBIELBEDRIJF biedt vandsag de voordelen der toekomst! Ga U zelf eens prettig verwennen met mooie een zeer smaakvolle collectie Damesmantels Japonnen Mantelpakjes Rokjes - Blouses - Pullovers Grandiose en Falcon Regenkleding Damespantalons Koopt ze Goes Lange Vorststraat 80*82 ONDERGANG VAN UR wensen ilden zeer Bandeloos Dijck 7.30 diepte, uur: Een lecilia met olijke des- command. man met ur: Circus- Commando me Kate, rie. se Opera 8 uur: Het uur: Mam- Het huis wig en ik een list langzaam korte af- Hide lucht- door de choten wor- oeg, maar ogel liggen het einde JL. N DIE GEVALLEN, waarin de omschakeling van het akkerbouw- op ge mengd bedrijf niet te vermijden is, aldus 't rapport der Z.L.M., moeten grote bedragen geïnvesteerd worden. De commissie heeft een geval onder zocht van een akkerbouwbedrjjf dat oorspronkelijk 7.2 ha. groot was en waar van tengevolge van inundatie nog maar 3.8 ha. geschikt is voor het verbou wen van akkerbouwgewassen. De commissie komt tot de conclusie dat voor ruim 50.000 gulden geïnves teerd zal moeten worden aan voorraadbsmesting, herstel en bouw van gebou wen. inzaai grasland, aanschaf veestapel en werktuigen en de kosten voor exploitatie gedurende het eerste jaar. BESTUDERING VAN MOGELIJKHEDEN Een prognose voor de rentabiliteit van dit bedrijf toont dat zelfs bij ver groting tot 10 ha de vergoeding van de gezinsarbeid ongeveer -3750.- per jaar zou bedragen. In het theo retische geval, waarin het bedrijf met geheel betaalde krachten geëx ploiteerd zou worden, zou 5400.- aan loon uitgegeven moeten worden. Van enige ondernemerswinst of on- dernemersloon zou dus in geen ge val sprake kunnen zijn. De omscha keling dient in een dergelijk geval dan ook volkomen onverantwoord ge acht te worden. De commissie heeft dan ook ver volgens gezien naar de mogelijkhe den de afgespoelde grond weer tot bouwland te maken. Hiervoor moe ten echter vrij zware bemestingen met organische mest en kunstmest worden toegepast, die aanzienlijk hoger liggen dan de bemestingen zo als die enige jaren geleden normaal geacht konden worden. Bij een on derverdeling in vier groepen, waar bij in de twee eerste gevallen de bouwvoor geheel weggeslagen is en in het derde en vierde geval lichte bouwvoor afslag plaats heeft gehad, komt de commissie tot de conclusie dat aan extra investeringen per ha de volgende bedragen nodig zullen zijn. Groep I 1470.- per ha. Groep II 1285.- per ha. Groep III 77.50 per ha. Groep IV nihil. Hierbij wordt verondersteld, dat voor de groepen I en II 10 jaar no dig is om de grond in een redelijke toestand te brengen en in het geval van de derde groep 5 jaar. GROOTTE VAN HET BEDRIJF ©p grond hiervan bepleit de com missie de noodzaak voor beide eer ste groepen een tegemoetkoming in deze hogere bemestingskosten te ge ven. Tevens vraagt de commissie aandacht voor de gevallen, waarbij grasland aangelegd moet worden op bedrijven die vroeger geen grasland gehad hebben en derhalve niet aanmerking komen voor de gekapi taliseerde vergoeding van de her- stelbewerkingskosten. Dit geldt voor al voor bedrijven, die tengevolge van de sanering vergroot zullen wopden. Wat dé bedrijfsgrootte betreft meent de commissie dat een goed akkerbouwbedrijf van 7 ha te stel len is boven een gemengd bedrijf van ongeveer 10 ha, aangezien een gemengd bedrijf in de regel gelegen is in gebieden, waarin de kwaliteit van de grond wat minder is. De gewassenkeuze zal op de be drijven met de beschadigde bouw voor tengevolge van het gevaar van verstuiven echter vrij beperkt zijn. Voorzover de gemengde bedrijven dit toelaten zal het bouwplan zo in tensief mogelijk moeten zijn. Ge zien deze moeilijkheden bij de op stelling van het bouwplan in de eer ste tijd, de minder economische kwetsbaarheid en dc betere aanpas sing van de arbeidsbehoefte in de toekomst, meent de commissie dat het aanbeveling .verdient de bedrij ven zo groot mogelijk te maken. DE CONCLUSIES Tenslotte komt de commissie tot de volgende conclusies: Bedrijfsomschakeling van klein ak- kerbouwbedrijf op klein gemengd be drijf zal zoveel mogelijk beperkt die nen te blijven i.v.m. de grote inves teringen die dit vraagt en het ge brek aan vakkennis en aanpassings vermogen van boeren die nooit vee gehouden hebben. Indien deze omschakeling niet te vermijden is verdient het aanbeve ling op bedrijven die niet meer als zuivere akkerbouwbedrijven ge bruikt kunnen worden in herverka- velingsgebieden boeren te plaatsen die goed met dit bedrijfstype op de hoogte zijn. In de polder Kruiningen zou een ruilverkavelings - overeenkomst een oplossing kunnen géven. Voor de hoge investeringen aan meststoffen die fiodig zijn op perce len, waarvan de bouwvoor groten deels verdwenen is, zou een tege moetkoming verstrekt dienen te worden bij voorkeur in de vorm van een herstelbewerkingskostenregeling met een daaraan verbonden bcste- dingsplicht. Bedrijven die een zekere oppervlak te grasland moeten inzaaien en voor dien geen grasland gehad hebben of een kleinere oppervlakte zouden een gelijksoortige vergoeding ter tege moetkoming van de investeringskos ten dienen te ontvangen als bedrij ven die geinundeerd grasland op nieuw gaan inzaaien. Op grond van een prognose en be- drijfsuitkomsten over een reeks van jaren verdient het, mede in ver band met het bouwplan van de eerst komende periode, aanbeveling de beschadigde bedrijven zo mogelijk tenminste 10 ha. te maken. Bij deze voorkeur speelt de econo mische kwetsbaarheid en de grote re aanpassing aan het gezin mede een rol. Hoewel de bedrijfsomschakeling met de daaraan verbonden investeringen in feite onverantwoord geacht dient te worden, zullen er toch een aan tal gevallen blijven, waarin deze niet vermeden kan worden. In deze gevallen is het noodzakelijk een te gemoetkoming uit het Rampenfonds te verstrekken, teneinde de investe ringen voor betrokkenen mogelijk te maken. De chauffeur C. M. uit Zierikzee had onder Serooskerke ver naar links een bocht genomen en daardoor de kleine personenwagen van dokter Schilstra in de poeder gereden. Dokter Schilstra en nog een mede-passagier hadden daarbij ieder een zware her senschudding opgelopen en w§tren in het ziekenhuis terecht gekomen. Een verklaring van zijn handelwijze kon M. niet geven, hij hield vol kalm te hebben gereden en verweet eigenlijk de dokter, dat die dat niet gedaan had. „Heeft u de slachtoffers wel eens bezocht", vroeg de president. Verdachte antwoordde ontkennend. De dokter had dit liever niet gehad, want we zijn vrienden van hem, zei M. „Ja, van je vrienden moet je het hebben", vond de president. De Of ficier betichtte M. van grove roeke loosheid en eiste één maand gevan genisstraf, wat deze erg veel vond. Uitspraak 3 December. Doelpalen van straatstenen De raad van Souburg behandelde in de rondvraag een zéér actueel on derwerp namelijk het jeugd-vandalis- me. Net als andere gemeenten kampt ook Souburg met dit euvel en jaar lijks gaan grote bedragen verloren door de vernielzucht der jeugd. Het raadslid W. Husson vroeg aan de voorzitter, of het college van B. en W. nadere plannen had om hieraan paal en perk te stellen. De jeugd Van Sou burg ontziet zich zelfs niet,- stralen op te breken om met de aldus ver kregen stenen doelpalen op te bou wen voor hun voetbalspel. Hij gaf B. en W. in overweging de jeugd zo veel mogelijk in te schakelen bij be paalde acties en ze te stellen onder „politie-toezicht" van hun eigen mak kers, die kenbaar zouden zijn aan armband of i.d. In ieder geval dient de zelfwerkzaamheid der jeugd be vorderd te worden. Burgemeester Stemerding verklaar de, dat B. en W. jaren terug al stap pen ondernamen om de ergerlijke ver nielingen te beperken. Alles bleef tot dusver zonder resultaat. Circulaires gingen uit naar de hoofden van scho len, onderwijzend personeel, de ouders en naar de bevolking van Souburg. Alles zonder merkbare resultaten, zelfs nam de vernielzucht eerder toe. Het publiek kan veel medewerking ver lenen bij het bestrijden van de jeugd- vernielzucht, alhoewel het in moei lijke positie verkeert, doordat het géén eigen rechter mag spelen. De ouders echter hebben het in handen, dit effectief te bestrijden. Van hen dient de grootste kracht uit te gaan. B. en W. van Souburg zullen zich echter nogmaals beraden over te ne men maatregelen en het instellen van „jeugdwachters" nader bestuderen. (Uitsl. by vooruitbetaling) FAMILIEBERICHTEN I (Uit andere bladen). Overleden: Antonius Verhulst, 57 jaar, Soestdijk, Godefrida van Bree, 65 jaar, Meerveldhoven, Wilhelmus Mulders, 60 jaar. 's-Her- togenbosch. Johannes Ver heul, 68 jaar, Roosendaal. Ma ria Ouwers, 86 jaar, Den Bosch, Lucia Miner, 69 jaar, Tilburg Tot onze diepe droefheid overleed heden, zacht en kalm, na een langdurig gedul dig gedragen lij den, gesterkt door de genademidde- van de H. Kerk, on lieve Heerbroer en Heerom FATHER ADRIAAN RIJK van de Congregatie van Mill Hill in de ouderdom van bijna 74 jaar. Goes: Familie Rük. Arnhem, 19 Nov. 1954. St. EHzabeth-Ziekenhuis De uitvaart en begrafenis op Dinsdag 23 November in de kapel van het St. Joseph-Broederhuis te Oosterbeek bij Arnhem Om kwart over tien de Lauden. Paarden - Rundvee Voor de vlugge en prompte uitbe taling van mijn op 15 Novem ber 1954 onteigend paard, verzekerd bij de Onderl. Vee- v«"k. M. te Hulst, betuig ik hiermede mijn welgem. dank. Ieder paarden- en vee houder kan deze Mij. ten zeerste worden aanbevolen. Lhnge, 16 November 1954. H. Bruggeman Waar men ook komt en kijkt Het is Ford die de wegen berijdt tevreden klanten door een droge lading met een DEKKLEED van Havermarkt 1 Breda. - Telef. 8252. Slacé Handschoenen (gevoerd) in Zwart, Beige, Bruin, Groen, Marine, Kersrood enz. v.a. f 11.90 Wollen Handschoenen en Wanten, ook voor kin deren, van 2.85 voor 5.60 p.p. Shawls en Hoofddoeken in wol en wol met zijde aparte kleuren en dessins vanaf 1.95. \asana Nylons, de kous van Standing f 3.95 tot f 5.75. t Cadeau, voor in HAAR schoentje. Fantasie Japonstol'Ien, Jersey, Kamgaren, Tweed of een coupon Cocktail zijde is ook een wei- welkome verrassing. U komt tevreden thuis, na een bezoek aan GOES, Korte Kerkstraat 13. Telefoon 2634. Spaa ronze reparatiebonnen. TRAMSINGEL 105 - BREDA Een ambtenaar van de Raad van Arbeid zal tot het geven van inlichtingen op Dinsdag 23 November 1954 van 10 tot 12 uur zitting houden té Et- ten in het café J. Leijten, Markt A 23 en te Oosterhout in Gemeentehuis. Slotstraat. Tevens worden inlichtingen verstrekt betreffende de Vrijwillige Ouderdoms Ver zekering. 't Is geen maar onze moderne werkplaats en vakkundige bediening die het mogelijk maken uw bril BINNEN EEN UUR KLAAR TE MAKEN Opticien Nwe. Ginnekenstraat 35, Breda - naast slagerij J. de Lange t.o. de fietsen stalling. i/2 U KUNT ER OP WACHTEN! vraagt: t Vereist: Behoorlijke algemeens ont wikkeling en vlot kunnende stenogra feren in de Engelse taal. Brieven met opgave van leeftijd, verlangd salaris en huidige werk kring onder no. 2914, Advertentie Bureau Jac. Duits, Dordrecht. 712-00 Uitsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder f 0.90, iedere regel meer 10 ct. Bij 3 achtereenvol gende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend. 25 Letters, cijfers of leeste kens gelden voor 1 regel MINI hl GKVK. Net meisje gevraagd in klein gezin voor d. en n. hoven 25 jr. Aanmelden bij Peters, Villa l'Fnrdos, Rollestr. 12 St. Niklaas Energ. verkoopkr. vertegenw. gevr. door Serrarens Tuin- en Landbz. Zaaigr. en Pootaardapo Goes. Dit jaar tengev. v. h. slechte oogstweder gr. vraag naar zaden. Flinke bijverd. Bin- nenk. versch de Prijsc. 75 Gezin m. 2 kind. zoekt dienst meisje. Intern. Goed salaris, - werkstêr aanw. Br. aan Mevr. Turel, Mich. Angelostr. 50 hs. - Amsterdam Z tel. 90878. 62471 Gevraagd 2 zusters of vriendin nen voor hulp in de huishou ding in moderne villa bij RK gezin met 4 kinderen. Groene- borgerlaan 144 Antwerpen, Tel. 37.08..26. 9484 Gevraagd zo spoedig mogelijk een bakkersknecht, leerling of halfwas. Brieven onder no. 705 Dagblad De Stem, Hulst. Garagejongen gevraagd, die in het autovak wil worden opgeleid A. A. Dees, Axelsestr. 59 Ter- neuzen. 431 TE KOOP GEVR Te koop gevraagd een goed on derhouden kleerkast. Br. no. 782 Dagblad De Stem, Hulst. 782 Boeren kopstoelen, stenen hond jes en koetjes te koop gevraagd Vink, Axelsestraat 10 tel. 2165 Terneuzen. 429 Hard houten antieke schrijf- bureaux te koop gevraagd. Vink, Axelsestraat 10 Telef. 2165 Terneuzen. 430 TE KOOP AANGr Nieuwe Hollandse Tudor accu's 6 volt 90 amp. met 15 mnd. ga rantie f 37.50 bij inlevering. Ook zwaardere verkrijgbaar. J. M. Tijs, Talmastraat 61, Breda. Tel. 4542. 6922 2,5 en 5 tons luchtbandenwagens partij z.g.a.n. open en gesloten bakfietsen, lichte en zware luchtonderstellen, zware trans portfiets. J. M. Tijs, TaJmastr. 61, Breda. Tel. 4542. 6923 Shetlandse ponies, dresseerkar- ren grote en kleine, grote partij paardentuig. Grote partij alle maten gebruikte autobanden. 4- wielige Shetlandse ponywagen tje. J. M. Tijs, Talmastr. 61, Breda. Tel. 4542. 6924 Te koop z.g.a.n. Dames- en he renrijwielen vanaf f 40, prima kinderrijwielen lft. 7-14 j. bij L. Vonck, Wilhelminastr. 25 St. Jansteen Tel. 144. 781 Enige houten en ijzeren ledikan ten met en zonder bedden, 2- pers. opklapbed te koop, voor minder dan de helft van de prijs. Vink, Axelsestr. 10 Tel. 2165 Terneuzen. 424 HYPOTHEKEN Hypotheken vanaf 3 1/2 pet. Financiering auto's landbouw werktuigen of andere objecten. Makelaarskantoor: L. A. van Opstal en Zoon, Jac. v. Beieren straat 1, Goes, Tel. 2584. 79 WONINGRUIL Gratis woningrullcatalogus. In- terlocaal, locaal. Efficiënt sy steem. Verkoop onroerende goe deren. Woningruilcentrale „Ne derland", Spoorstraat 11 Utrecht Tel. 21758. 61564 BredaDen Haag (omg. Fah- renheitstraat). Aangeb. te Den Haag: vrije étagewoning, 2 gr. k., 2 gr. si.k. m.v.w. ruime keu ken, bergruimte en kasten i. d. gang. Huur 40,96 p.m. Brieven aan Pr. Hendrikstr. 38 Lisse. DIVERSEN Voor hen, die wensen deel te nemen aan de Huisvlijttentoon- stelling, welke zal worden ge houden (April 1955) en georga niseerd door het PI. Comité H. W. L. Kracht te Groenendijk, zijn inlichtingen en inschrijvings formulieren verkrijgbaar bij de secretaris PI. Comité de heer F. Arends, Drogendijk 11 Wals oorden en de heren P. Andries- sen Lamswaarde, A. de Witte, St. Jansteen en J. Kappendijk. Boschkapélle. 783 Voor een goed bibliotheekboek a 10 ct. per wéék, keus uit dui zenden boeken, naar Vink, Axelsestraat 10, Têl. 2165, Ter neuzen. 423 HANDEL Meubelen rechtstreeks van fa briek op zeer gemakkelijke be talingscondities. Lage contant- prijzen. 100 Toonkamers. Ge heimhouding verzekerd. Brie ven onder no. 61376 bur. blad. Lederen jassen, -mantels, -ves ten enz. zonder vooruitbetaling ca. f 2.50 p. week, le betaling pas na 6 weken. Levering door geheel Nederland. Brieven on der no. 61181. Plastic broekje S. G. zo zacht als zijde. A. blijven 62591 Breimachines genoeg, doch er is slechts één jnetalen Trico-Best met 5 jaar garantie. Gratis inl. bij N. V. Breimachinehandel Trico-Best, Amsterdamsestraat- weg 176, 178, Utrecht. 62445 Marktbezoekers uit Zeeuwsch- Vlaanderen let eens op de kraam van het Interlockhuis! Enorme sortering prachtige baddoeken, theedoeken, keuken doeken. badhandjes en tafel- en ontbijtlakens voor zeer voor delige prijzen. *t Kraam 't Inter lockhuis. 77 Ford U.S.A. Crestline Fordor in Amerika is de Ford de mee9t verkochte automobiel in 1954. Ford is door baanbrekende vormgeving en een technische voorsprong van jaren het toonaangevende merk. grotere manoeuvreerbaarheid, vastere weglig- ging,licht ere besturing, rfiinder nastellen, min der slijtage, door de unieke uitgebalanceerde voorwielophanging m. kogelgewrichten (zie2)» keuze uit twee formidabele vierkante diep- blok-kopklepmotoren: de 115pkI-block Mi- leagemaker Six Motor, de modernste 6-cyl. kopklepmotor (zie 1) en de 130 pk r niocK V-8 motor, de enige 8-cyl. in deze prijsklasse (zie 3) door de lage zuigersnelheid is bij deze „korte slag"-motorendeinwendige wrijving geringer, het nuttig rendement veel hoger, het benzine verbruik lager endelevensduuraanmerkelijk langer. keuze uit drie versnellingsbakken: Standard synchromesh, Overdrive, Fordo- matic. powersteering en powerbrakes leverbaar. Door al deze sprekende voordelen blijft de Ford U.S.A. langer up to date en behoudt dus in de toekomst een hogere inruilwaarde. De Ford U.S.A. vanaf f 9975.- (ondern. pr. af fabr.) De Ford Dealers Organisatie (410 bedrijven) verstrekt U gaarne alle gewenste inlichtingen over de diverse leverbare uitvoeringen en prijzen. Betaling, speciaal voor Ford producten, eventueel in overleg te regelen op zeer gunstige financieringsvoorwaarden. vjx ..V.'.:. -v.;:,,.. V NE DE RL AND SC HE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK-AMSTERDAM Marktbezoekers uit Zeeuwsch- Vlaanderen let eens op de kraam van het Interlockhuis! Enorme sortering prachtige Treffers-lakens en slopen voor guldens beneden de normale pi ijs. Wij hebben ook prachtige flanellen lakens 180 br. voor 5,95 in 150 cm. br voor 4,95. 't Kraam 't Interlockhuis. 76 Marktbezoekers uit Zeeuwsch- Vlaanderen let eens op de kraam van het Interlockhuis! De mooiste en beste kwaliteit dames- en heren-onderkleding in prachtige zware winterkwaliteit Zie de prachtige K.T.W.-dames onder jurken en het leuke ge spikkelde Frivola meisjes-onder goed. Dus voor al uw onderkle- ding 't Kraam 't Interlockhuis. G.,1 een, p„eh, FRUITMAND JE met St. Nicolaas vanaf f 1.50 en verder in verschillende prijzen. FRUITHANDEL J. v. d. BRANDEN, St. Jansteen Telefoon 91 83-7. Steeds grotere watermassa's stroom den de vulkaan binnen, om een dodelijke strijd met het ondergrondse vuur te begin nen. De vulkaan, die eeuwen lang in rust was geweest, begon onder een dreigend ge rommel vlammen en stoom uit te braken. De zee rond het eiland begon te koken; in de haven rukte het vluchtschip aan de touwen, trillend onder het golvengeweld, dat steeds heftiger werd. Op het dek richtte Aram zich duizelig op, doch hij werd meteen omver gewor pen, toen een hoge breker het schip deed steigeren. Zich aan de mast klemmend, staarde hij van de dreigende vulkaan naar het ziedende water, dat reeds de kade over stroomde. Het \yas een beeld van onafwend baar naderende verwoesting. ,,Ur is ten ondergang gedoemd", mompelde hij, „maar wat zou de vulkaan zo plotse ling tot werking hebben gebracht?" Toen flitste het door hem heen: de Gong des Doods.' Iemand heeft op deze verschrikke lijke gong geslagen! Er was er maar één, die driest genoeg was, om tot deze daad in staat te zijn: Harald! Nu Maya zijn liefde had versmaad, had hij zijn einde gezocht, het hele eiland in zijn ondergang meesleu rend. En het zag er naar uit, dat ook Aram in de ondergang van het eiland zou worden meegesleurd, want de enige, die het geheim van de voortbeweging van het vluchtschip zou kunnen vinden. Lode de geheimbewaar der, was door de Kan-Ur gedood

de Stem | 1954 | | pagina 3