biedt uitstel van zijn Euro conferentie MoJotov pese aan H. M. de Koningin verivel- komde de Sint in Amsterdam Prins Hubertus zu Loewenstein snijdt van dik hout planken Eén lijn van V.S. en Frankrijk ten aanzien van Indo-China Westeuropese conferentie over het Saarprobleem? Vogelaar en vogelverschrikker tegelijk Een oprecht blijk van vrees Wysjinski ..Willem Barendsz IF" liep van stapel. Loefty el Sajed Naguibs opvolger Toekomst van liet katholicisme in Nederland Tegen Hitlermaar verder... DAGBLAD VOOR ZEELAND Amendement van rn.vo.°.r hcn was ,ie verklaring toen Koude voeten, maar een warm hart ALGER HISS weer in vrijheid Kleinzoon herroept zijn getuigenis Ruimere toepassing van bouwplichtën MOERDIJKBR U G lhans half vernieuwd Inleidingen voor „Te Elfder Ure Aanpassingen aan de nieuwe tijd Voor het herstel van het oude Duitse Rijk" mag Nederland zelfstandig blijven Materieel welzijn diene hogere waarden V. S. zien gevaar in Costa-Rica r Weer het vraagstuk: roken N 94e JAARGANG No. 21687 Uitgav# N V. Uitgevers 1VI13 (Neenanaia Verschijnt elke werkdag öuieaux. Breda, Kasteel Dletn 11. lei., tieaadie en Ad ministratie 3351 Veraniwuoiaejjjk Hoofd redacteur: J J tl. A Bruna Redactieraad: C. J .v Hootegem. Mi Ui A J J M Mes Mr H. M. L. de Hechter L J v t Westehde F V. M. Vercautereii Abonnemenisprys oy vooruitbetaling l o 85 pe_ kwartaal pei post f 6.55, per week «uitsluitend oy met-pust- besteil.) t 0.45 incasso wprdt oerekena Losse nummers 13 ct Postrek no 278841 Voor GodKoningin en Vaderland MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 (J.3U per m/m (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/mt Vooi advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f U.12 pei m/m (Ingezonden Mede delingen t U 30 per m/m) tJij contraci aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct pel m m extra. Inzendingen op advertenties welke de uit gevers om redenen te nunnei Deoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau viuu de Zeeuwse Eilanden GONS Wesisingel 98 Telefoon 223H Bureau voor Zeeuws, h Vlaanderen HUI.SI Duhfiele Hoort I. Telelonn 1(12 (Biibureaux. Tprneuzen. NnnirlMraat ah.Lflj OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 1~\E SOVJET-MINISTER van Buitenlandse Zaken, Molotov, ■*-' heeft zijn Westerse tegenspelers via een artikel in de „Prav- da' gewaarschuwd voor overijlde besluiten inzake de Duitse her bewapening. De Sovjet-unie had enige tijd geleden voorgesteld een conferentie over de Europese veiligheid te houden op 29 No vember. Hij liet nu doorschemeren, dat verschuiving van deze datum zeer wel mogelijk ismaar op voorwaarde, dat ook de ratificatie van de Parijse overeenkomsten zou worden uitgesteld'. Half dreigend en half vredelievend, sprak de minister: „Onder handelingen over de hereniging van Duitsland kunnen slechts zin hebben, als de Westelijken hun politiek van herbewapening van West-Duitsland en de opneming van dat land in de NAVO, opge ven. Het is de eerste maal, dat de Russische machthebbers laten blijken hoeveel vrees zij koesteren voor de nieuwe solidariteit in Europa. zo £oed als zeker aanvaard worden. A JWeigeraars zijn er nagenoeg niet meer Molotov voegde aan zijn verklaring toe, dat er zelfs gesproken zou kunnen worden over verkiezingen in geheel Duitsland, na het opgeven van de herbewapeningspolitiek. Eerst moe ten de Parijse accoorden echter van de baan. Molotovs waarschuwing be vat verder de mededeling^ dat de Sovjet-unie en haar satellietstaten aan nieuwe maatregelen moeten gaan denken, als de door de Westelijken gewenste toestand wordt geschapen. Molotov maakte niet veel ophef meer van zijn vroegere bewering, dat er als het niet tot een conferentie van alle Europese landen kon komen - een conferentie van de communistische landen zou plaatsvinden. Dulles en Mendès-France' namen in Washington het voorstel gezamenlijk door en zy kwamen tot de slotsom, dat het geen ernstige bestudering waard is. In Parijs bleef de gebruike lijke golf van optimisme achterwege. De Parijse accoorden zullen immers bedoeld. Londen en Bonn zijn eensgezind van mening, dat er niets is tegen een conferentie, zoals de Sovjet-Unie die zich denkt, maar dan n a de ratifica tie van de Parijse accoorden. Joego slavië liet al weten, dat het voor deze conferentie niets voelde. HET ATOOMPLAN Wysjinski heeft Zaterdag een be spreking gehad met zijn Amerikaan se collega Cabot Lodge. De Russische gedelegeerde bij de Ver. Naties had een amendement opgesteld op de Westelijke resolutie betreffende vreed zaam gebruik van atoomenergie. De Rus wilde, dat het internationaal or gaan voor atoomenergie, verantwoor delijk zou zijn aan de algemene ver gadering van de V.N. en de Veilig heidsraad. De Westelijken zijn hierte gen gekant, omdat in de Veiligheids raad het recht van veto geldt. India, gesteund door Birma en Ecuador, stel de vpor, dat de groep van acht lan den, die onderhandelen over de op richting van het atoombureau, wordt uitgebreid zodat andere staten kun nen meedoen. In Karlsbad (O.-Duitsland), zal over tien dagen een militaire en economi sche conferentie worden gehouden door Oost-Duitsland en andere Oost- Europese landen. Gesproken zal wor den over versterking van de Oost- Duitse volkspolifie (die in feite een modern leger is) en over wapenleve ranties door de Sovjet-Unie. l)eze conferentie is wellicht het ware com munistische antwoord op de vraag of de Sovjet-Unie de vrede van Europa nastreeft. BEZORGDHEID OVER DE TOESTAND De besprekingen te Washington tus sen Mendès-France en de Amerikaan se Minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, betroffen in de eerste plaats de toestand in Indo-China, zo werd Za terdag meegedeeld. Beide staatslieden werden het eens over de algemene lijn, die men ten aanzien van Indo-China moet volgen. Sinds de wapenstilstand, zouden de strijdkrachten van IIo Tsji Minh zijn versterkt met drie divisies, waarvan er twee gepantserd zouden zijn. De V. S. en Frankrijk zullen het hunne doen om de regering van Saigon te verster ken. Dulles is bereid gebleken de toe stand in Frans Noord-Afrika te bestu deren. Mendès heeft meegedeeld, dat Frankrijk geen beperking van zijn NAVO-verplichtingen overweegt. Dul les beloofde, de oprichting van eën orgaan voor de Westeuropese bewape- ningscontröle krachtig te zullen steu nen, op voorwaarde, dat zowel Frank rijk als Duitsland, de V. S. en Enge land om een dergelijke toezegging zon den verzoeken. Dnlles behield zich echter een standpunt voor. toen Men dès ook om steun vroeg bij zijn po gingen om de status van het Saarge- bied vast te leggen in een uiteinde lijk vredesverdrag met Duitsland. AAN DE WERELDJAMBOREE, die gehouden zal worden te Niagara on the Lake in Ontario, van 18 tot 28 Aug. 1955 zal ook een troep verkenners van de K.J.B. deelnemen. EEN HOTELHOUDER te Mill (bij Grave) is Zaterdagnacht gedood tij dens een vechtpartij voor zijn hotel. De man had vijf personen, deels fa milie van zjjn vrouw, de toegang ont zegd, waarna zij hem met een zwaar voorwerp op het hoofd sloegen. Het vijftal is gearresteerd. KONINGIN JULIANA was Zaterdag tegenwoordig bij een gala-concert, dat het residentie-orkest, ter gelegenheid van zijn gouden jubileum gaf. IN LONDEN hebben 58.000 buschauf feurs een eis tot salarisverhoging la ten horen. Zij dreigden (tegen vak bondsadvies in) met een nieuwe sta king. MENDèS FRANCE heeft weer drie maatregelen genomen in zijn strijd tegen de alcohol. De belasting op alle sterke drank, behalve zoete wijn, wordt met 20 pet. verhoogd, zelf-distilleerders worden gecon troleerd en een commissie zal in alcohol-bestrijding officieel aan pakken. PATER MARTIN MOYE van de bui tenlandse missies van Parijs, is giste ren in Rome zalig verklaard. DE VIETNAMESE hoge commissaris in Frankrijk, prins Buu Loc, is van zijn post ontheven. Het hoe en waar om weet men nog niet. TWEE R.K. GEESTELIJKEN in Ar gentinië zijn tot vijf dagen gevangenis straf veroordeeld, wegens het versto ren van de openbare orde. EEN VIJFJARIG jongetje, dat achter aan een groentekar hing, is Zaterdag in Rotterdam ernstig gewond, toen de groentekar door een tram werd aan gereden. Het kind zal beide benen moeten missen. DE TELEVISIE in ons land zal vanaf 1 Januari a.s. drie avonden per week nl. Dinsdag. Donderdag en Zaterdag gaan uitzenden. VELE DAGBLADBEZORGERS en venters (niet de melkslijters) zullen worden beschouwd als zelfstandigen. Zij vallen dan buiten de ongevallen verzekering. IN EEN DORP bij Antwerpen kwam een Rijkswarhter aan een schoolhoofd vragen of hij van plan was, deze week te gaan staken. Het schoolhoofd zei droog: „Ik zou je toch ook niet waar schuwen als ik van plan was, op een avond zonder licht te gaan rijden? Nou dan MEER WIND i tot t t J Weersverwachting, geldig vanavond: t Toenemende bewolking droog weer. Temperatuur oplo- J t pend van lichte vorst in de och- t tend tot enkele graden boven het vriespunt in de middag. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Z - J Oost. f t Vandaag: Zon onder 16.41 uur Morgen: Zon op 8.12 uur. J Koningin Juliana, de prinsessen Marijke en Margriet, de burgemeester van Amsterdam en nog tientallen an dere vooraanstaande personen, hebben Zaterdag Sint Nicolaas bij zijn intoebt in de hoofdstad verwelkomd. Terwijl 13 saluutschoten over de oude stad rolden, zette de grijze bisschop voet aan wal. De Sint was diep getroffen door zoveel belangstelling. Zelfs de oud-se cretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie, stond op de steiger te kijken. Tot de koningin zei de bisschop: ..Wat aar dig van U, dat U gekomen bent. En dat, terwijl U al zoveel buitenlandse bezoekershebt ontvangen". De vorstin antwoordde snedig: „Ik krijg er de smaak van te pakken." De ko ningin klapte in haar handen, toen de Sint tot Trygve Lie zei, dat hun beider taak wereldomvattend was. De rondgang door de stad werd een zege tocht. Door de straten schalde het: „Piééééét!!!", waarop de Zwarte Pieten prompt met pepernoten begonnen te smijten. Een auto vol lekkers reed in de stoet mee- Op de Dam sprak bur gemeester d'Ailly de bisschop toe. De burgervader kreeg enkele wijze ver maningen, in verband met /ie ver~ keersplannen. In Den Haag kwam de Sint per helicopter aan. Twintigduizend kin deren stonden hem op te wachten met een warm hart en koude voet jes. De bisschop ontstak in Den Haag de /erlichting in de Haagse bin nenstad: een idee van de winkeliers. Gisteren bezocht de Sint nog vele plaatsen in ons land, ook in het Zui den. Men moet de grijsaard bewon deren. zoveel werk hij op zijn leef tijd verzet. Alger Hiss, een voormalig ambte naar van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken, die in 1950 tot vijf jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is Zaterdag op vrije voe ten gesteld. Hij werd indertijd beschuldigd van meineed. Tegenover een congrescom missie had hij volgehouden, dat hij geen geheime stukken aan de commu nisten had doorgegeven. Het is niet onmogelijk, dat Hiss wéér zal worden verboord. Daarna kan men hem nog maals wegens meineed vervolgen, ge steld. dat hij wederom ontkent. St. Nicolaas, juist op de Prins Hen drikkade aangekomen, in gesprek met Prinses Marijke. H.M. de Ko ningin en Prinses Margriet kijken toe. Achter H.M. Trygve Lie, de voormalig secr. generaal van de V.N. Dp zaah-Dominici Roger Perrin, een 18-jarige klein zoon van Gaston Dominici (beschul digd van de moord op de Drum- monds) heeft hekend bij zijn verho ren een reeks leugens te hebben ver teld. Hij had dit gedaan op last van zijn tante Yvette (schoondochter van Dominici). Dominici, die men deze feiten voor legde, ontstak in woede en riep, dat zijn kleinzoon een bedrieger en een stroper was. Toen de rechter vroeg: „Denkt u, dat hij in staat zou zijn een drievoudige moord te plegen?", mompelde de beklaagde Iets onver staanbaars en zei toen: „Waarom zou mijn zoon Clovis mij beschuldigen, als hij dit niet doet om iemand in de familie te dekken?" Met verontwaardiging heeft men in Frankrijk kennis genomen van het feit, dat de auto van de Drummonds momenteel in Engeland een beziens waardigheid is. Tegen betaling van 1 shilling, kunnen nieuwsgierigen de wagen van binnen en van buiten be kijken. En dat terwijl Engelse bladen afgeven op „die lui van het vaste land, die niets respecteren". De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, heeft bekendge maakt, dat bij vervulling van een her- bouvvplicht, een premie ingevolge de premie- en bijdrageregeling woning bouw 1953 kan worden toegekend. De op deze wijze tot stand gekomen wo ningen. komen niet ten laste van het gemeentelijk woningcontingent. Ook is bepaald, dat twee of meer bouwplichtigen, betrekking hebbend op door de oorlog verwoeste woningen met een geringere inhooud dan 325 M2 tezamen kunnen worden besteed voor bouw of aankoop van één wo- nifig, kleiner dan 500 M2 kan een wo ning, maximaal groot 325 M2. Iemand, die een bijdrage heeft voor een wo ning, ter maximale grootte van 500 M2 bouwen of kopen. Er wordt dan echter gefinancierd aan de hand van de inhoud, die de oude woning had. De rest is „uitbreiding". De Moerdijk-spoorbrug is voor de helft vernieuwd. Gisteren is de vijfde dubbclsporige overspanning ingeva ren. De zesde overspanning zal als het weer het althans nog toelaat - - op Zondag 5 December worden inge varen. Men zal hierna met invaren wach ten tot 15 Mei van het volgende jaar en na die datum zullen, met tussen pozen van enkele weken, de laatste vier overspanningen op de pijlers worden gelegd. De brug moet geheel gereed zijn voor het ingaan van de winterdienstregeling 1955-'56. Ex-president zul niet u-orden vervolgd In Cairo gaan geruchten, dat oud- minister Loefty el Sajed zal worden benoemd tot president van Egypte, inplaats van de In ongenade gevallen Naguib. Het verdrag met Engeland, over de terugtrekking van 70.000 Brit se militairen uit de Suez-kanaalzóne, is door het Egyptische kabinet be krachtigd. Het was bekend, dat Naguib enkele bezwaren had tegen de overeenkomst. Tegen Mahomed Abel Latif, die een aanslag op premier Nasser pleegde, is de doodstraf geëist. De openbare aan klager zei, dat hij de bewijzen had, dat de Mohammedaanse broederschap en de communisten-partij hebben sa mengewerkt, om de regering te doen vallen. Vandaag zal het proces be ginnen tegen Hodeiby, de opperste gids van de broederschap. Radio Cairo maakte bekend, dat Naguib niet voor het gerecht zal worden gedaagd. Egypte heeft de uitspraak van de gemengde Israëlisch-Egyplische wa penstilstandscommissie, dat de Isra ëlische vrachtboot „Bat Galim", de bestandsovereenkomst niet heeft ge schonden, van de hand gewezen. TUSSENWEG VOOR HET ZIEKENFONDSPROBLEEM In een brief aan de Staten-Generaal heeft de K«>n. Mij. tot bevordering der Geneeskunst, meegedeeld, zich niet te kunnen verenigen met de voorgestelde verhoging van de weistandsgrens voor de verplichte verzekering. De bezwaren zijn o.m., dat vele spe cialisten een financieel en een prak tij kverlies zullen leiden. Voorts zien zien de artsen in de voorgestelde maat regel een vorm van vrijheidsbeper king, zowel voor de arts als voor de patiënten. De maatschappij met de lange naam verwijst naar een plan, dat door de medewerkers aan de zie kenfondsen is uitgewerkt, waarbij voor de lagere inkomensgroepen een volledige verzekering bestaat, maar voor de hogere inkomensgroepen al leen de grote risico's zijn verzekerd. Dit plan berust reeds bij de regering. De oude Willem Barendsz', welke in October 1.1. ter walvistvangst uitvoer, is. zoals bekend, aan zijn laatste reis bezig en zal door dit nieuwe schip in 1955 worden vervangen. Een dikke mist hing over de werf toen het indrukwekkende gevaarte in zijn element gleed QNGEVEER 200 belangstellenden waren Zaterdag en Zondag te gast op het „Woudschoten" te Zeist, waar de Stichting „Te Elfder Ure" een con ferentie had belegd. Twee inleiders hebben hun visie gegeven op het thema „De toekomst van het katholicisme in Nederland". Prof. dr J. A. M. Weterman (van het philosophium van het Aartsbis dom) schetste de verhouding tussen Kerk en Wereld, ieder met hun ei genstandigheid, maar ook met hun verstrengeling en hun ontmoeting in de ene mens. In toenemende mate, zo betoogde hij, ziet men het actief worden van het volk Gods en het is nu zoe ken naar een nieuw evenwicht, waar in een mondig geworden volk weer opziet naar zijn gezagsdragers. Zo ontstaat er weer een waarachtig spon taan leven in de Kerk. Er is ook een oecunemische drang, maar daarnaast een wegvloeien uil dë Kerk'en het zoeken naar een nieuwe levensvorm uit de Godsontkenning. In dit verband achtte prof. Weter man het persoonlijk getuigen van iedere katholiek dringend noodzake- W EST-DUITS KABINET KIEST EEN KOERS West-Duitsland overweegt een ver zoek om een bijeenkomst van de ze ven ministers van Buitenlandse Za ken van dc toekomstige Westeuropese Unie ter bespreking van de Saarkwes- tie. De permanente commissie te Londen van de landen van het verdrag van Brussel had de mogelijkheid al bestudeerd. Het Westduitse kabinet heeft een schriftelijke verklaring aan het par lement opgesteld, waarin wordt ver klaard dat in afwachting van een vredesverdrag het Saargebied „aan Duitsland blijft toebehoren" als en wanneer de Frans-Duitse Saarovereen- komst van kracht wordt. „Aangezien volgens het statuut het pRINS HUBERTUS ZU LOEWENSTEIN heeft het Ministerie van Buiten landse zaken in Bonn al menige zorg bereid. De wat buitenissige acties, die hij sedert 1949 met een beroep op de tradities van het Heilige Roomse Rijk der Duitse natie op touw heeft gezet, remmen maar al te vaak het ver trouwen, dat Dr. Adenauer voor het nieuwe Duitsland ook buiten de greyzen heeft weten te kweken. Van de laatste actie, die een deel van des prinsen „Deutsche Aktion" in de richting van een herstel van het oude Duitse Rijk was begonnen, heeft Hubertus zich ijlings moeten distanciëren om zijn politieke figuur te redden. Wat deze beweging zich in haar ijver voor een herstel van het Reich" heeft gepermitteerd, wordt in de Westduitse hoofdstad opgevat als een zeker teken, dat het zojuist begonnen carnavalsseizoen zijn weer slag ook in het politieke leven heeft. Loewenstein heeft zich een outsiders plaats in de Duitse politieke wereld veroverd door zijn bezetting" van het eiland Helgoland. Toen de rode rots in de Noordzee nog als doelwit van Britse bommen werpers werd gebruikt lapte Huber tus met een kleine schaar van dap pere avonturiers alle Britse verboden aan zijn laars en liet hij zich met een vissersboot aan wal zetten. Hubertus stak door dit bravo irstuk een goed deel van het succes in zfjn zak, dat de Duitse beweging voor de herwinning van Helgoland tenslotte wist te boe ken. Op Helgoland begon de victorie van de Deutsche Aktion", die door prins Hubertus gesticht was. t MARS NAAR DE SAAR. Van Helgoland uit heeft de nazaat der Loewensteins, alle politieke ge voeligheden vertrappend, de mars naar het Saargebied ondernomen, se dert jaar en dag tracht hij met arti kelen in nationaal getinte Duitse bla den de lauwe Saarstcmming in het volk wat op te warmen. Op deze wij ze heeft hij zijn intrede in de Bonds dag bevochten als afgevaardigde van de Liberale Partij. Daar opereert hij op de roerige rechtervleugel. De daar welig gedijende nationalistische ge dachten zijn door prins Hubertus ge goten onder het motto: herstel der Rijksgedachte. In ,,Die Deutsche Zukunft", het lijf blad van de nationalistische liberalen, strijdt de Prins nu dapper voor het ,,Heim ins Reich" van het Saargebied en van Elten en de Zelfkant en voor het Duitse eulturele herstel in de re publiek der Wolga-Duitsers. Dat zijn ook enkele der actiepunten uit de „richtlijnen" der „Deut sche Aktion", die onlangs ontdekt werden en zoveel opschudding heb ben veroorzaakt. Volgens die richt lijnen is Oostenrijk ertoe geroepen zich weer in het gelid van het nieuwe Duitse Rijk te scharen. Daarnaast eist de actie voor het nieuwe Rijk de souvereiniteit op, over alles wat wel eens Duits geweest kan zijn! JAMMER zijn geweest volgens het plan-Van der Goes van Naters, een .Europees ge bied" wordt, is het absoluut duidelijk, dat het aan Duitsland blijft toebehoren binnen de Duitse grenzen van 1937, met het voorbehoud natuurlijk van „uiteindelijke regeling van de kwestie der grenzen" in een „vredesverdrag". Rede van H. Vader De H. Vader heeft in een rede verklaard, dat de arbeidersbeweging moet streven naar „een maatschappe lijke orde, waarin materieel welzijn het resultaat is van een echte samen werking van allen voor het gemeen schappelijke goed". Hij zei dit te Castelgandolfo, toen afgevaardigden van de internationale arbeidsorganisatie hun opwachting kwamen maken. Materieel welzijn in een dergelijke maatschappelijke orde moet dienen „tot steun van de ho gere waarden van de beschaming en, boven alles, een niet falende band van zielen en harten", aldus de Paus. In Washington wordt gezegd, dat de V. S. een zestal straaljagers zul len uitsturen, om Costa-Rica. waar een staatsgreep ophanden zou zijn, te beschermen. Het bericht is niet of ficieel bevestigd. Zuid-Amerika staat verder in het teken van de belangstelling, door de recente actie van Peru tegen de wal- visvloot van de Griekse reder Onas- sis. Een Peruaanse torpedoboot jager schijnt op de schepen te hebben ge vuurd, toen deze zich nog honderden mijlen uit de kust bevonden. Volgens de gezagvoerder van één der sche pen. moeten er vijf vaartuigen zijn opgebracht. Als ..Duitse staten met bijzondere ontwikkeling" worden in de richtlij nen opgesomd: Luxemburg, Zwitser land, Liechtenstein, Nederland en Bel gië. Van de drie eerstgenoemde lan den wordt categorisch verklaard, dat zij ,,cen deel van Duitsland" zijn, wat Nederland betreft wordt diepe spijt uitgedrukt over de afscheiding van het Duitse rijk. in 1648. Men wil Nederland echter blijkbaar zijn staat kundige onafhankelijkheid niet afne men en neemt genoegen met duur zame broederlijke overeenstemming met Duitsland. Dat geldt ook voor Vlaanderen. ,,België's afscheiding van het rijk is niet meer ongedaan te maken." zo heeft het droefgeestig. Op deze wijze hebben de richtlijnen van de ..Duitse Actie" opgeroepen tot een ..Grootduitse volksbeweging" onder het motto van het nationale lied: ..Von der Maas bis an der Me mel, von der Etsch bis an der Belt". Saargebied niet, zoals het geval zou lijk. Wij moeten leven en ons gedra gen als orthodoxe katholieken en als loyale burgers. Wij moeten loskomen van het conformisme en leren getui gen. Als de doorbraak als apostolaat veroordeeld wordt, moeten we nieu we wegen zoeken en daarbij niet te snel denken, dat de moeilijkheid om te gehoorzamen gelijk staat met het om gewetensdrang niet kunnen ge hoorzamen. Het derde deel van hët Mandement volgt niet logisch uit de twee eerste delen, doch is een kwes tie van prudentia, een zaak van be leid. TWEEDE DAG De besprekingen van Zondag wer den ingeleid door prof. mr J. J. M. van der Ven, die de plaats van de Kerk in de wereld beschouwde om zodoende enig houvast te krijgen op haar toekomst in eigen land. Hij meende, dat de Ned. Kerkprovincie altijd een betrekkelijk conserverend gedeelte van de Kerk zal blijven, doch pleitte tevens voor aanpassingen aan de nieuwe tijd: Kleiner en overzichtelijker bisdom men; meer ruimte voor het vormen van één openbare mening cn het ken baar maken van die mening; het zoe ken naar een vorm van leefbaarheid voor de politieke eenheid, waarby ruimte wordt gelate i voor de bevre diging van minderheden; het meer richten van de zielzorg naar het func tionele dan naar het locale; in de vormgeving meer aanpassing aan de tijd; in de biechtpractijk meer de hulp inroepen van de psychiater; verant woord toepassen van de moderne re clame, zonder die echter te sterk aan te pakken, zoals de Actie voor God misschien doet. Prof. v. d. Ven noemde het onver mijdelijk, dat de Kerk bepaalde or ganisatorische bindingen in haar structuur opneemt, maar er rijst het gevaar, dat het juridische element wordt overspannen ten koste van de sacramentele eenheid. Er moet altijd ruimte blijven voor persoonlijk ini tiatief en vrijheid. Tenslotte pleitte prof. v. d. Ven ook nog voor meer internationale contacten tussen de Bisdommen. De inleidingen werden met leven dige discussies afgewisseld onder lei ding van prof. W. Pompè. Dr K. C. Peeters: „DELTAPLAN STAAT ALS STOK ACHTER DE DEUR" „Indien door het afsluiten van de zeegaten in Zeeland-het waterpeil stijgt, zal men in de Schelde ofwel stormwaterkcringen moeten aanleg gen, ofwel alle dijken, de Scheldeka den inbegrepen, moeten verhogen en verstevigen. Een hoger waterpeil van de Schelde zal anderzijds misschien Antwerpen voor schepen met grotere diepgang toegankelijk moeten maken. België kan natuurlijk niet tegen de plannen tot afsluiting protesteren maar-Nederland mag anderzijds uit de verwezenlijking van deze projecten geen verkeerspolitieke munt slaan", aldus dr. K. P. Peeters, de secretaris van de stad Antwerpen op een aldaar gehouden lezing. Sprekende over het Moerdijkkanaal was de heer Peeters van oordeel, dat men in Nederland het Deltaplan als stok achter de deur heeft staan. Spre ker vroeg zich af, of men in België thans niet even ver is als toen de on derhandelingen tussen de heren Van Cauwelaert en Steenberghe begon nen. £)r. A. J. Lindsay, hoofd van de Londense universiteit, heeft de resultaten van gedu rende twee jaar door hem en zijn medewerkers verrichte on- derzoekingen naar het verband tussen roken en het ontstaan van kanker, in het Britse tijd schrift voor geneeskunde „The British medical Journal" gepu bliceerd. „Alles wijst er op dat alle roken, niet alleen nan sigaret ten, doch ook dat van sigaren of pijpen, een gevaar in zich bergt. Bij het doen neerslaan van sigarettenrook is benzopy- reen aangetroffen, een kanker verwekkend product. Ook in de lucht kan zich benzopyreen bevinden, doch dit wordt waar schijnlijk door koolstofdeeltjes opgenomen, zodat het betrek kelijk ontacief blijft. Het is vooral de tabak en niet het pa pier, dat de benzopyreen-ont- wikkeling veroorzaakt", aldus dr. Lindsey.

de Stem | 1954 | | pagina 1