Uur Inkrimping van bergboezems voor zeewater Bescherm Uw auto ZUID-NEDERLAND KANSVOL IN LUXEMBURG met Gillette ZEN Het voorbeeld van de Brielse afsluitdijk Op weg naar de oesterbank Met voortvarendheid naar een versterking van luchtmacht IJZENOIJKE erneuzen Oostburg Gevaren voor oeverbewoners van Waterweg en Wester- Schelde D WASSEN KOGEL" \l Hoe ver kan de boog gespannen worden Tijdelijk 2 pakken van jS^ct. voor 74 ct.! Hoogtij-voetbal Zondag in t verschiet Lager voetbal heeft rijk alleen In begroting van Oorlog: Verdedigingsplan in de maak Het cadeau 4 21 Nov te 5 en Zsa Gabor, Kurt rmanste avontuur 'speelde. Lili, bet de leerde kennen mg alle leeftijden 22 November PR JOAN GH RICE arine-film doods" der Britse Marine doen vliegen van ïaire-op 28 Maart jwn" 'ilmd verhaal, dat lander zal boeien. (De Maasbode) tuur met vele ko en film welke wij ien. (Elsevier) 14 JAAR jer Aanvang 8 uur VN - VIDA HOPE ïwerk n vrouwen" lijk probleem: dat Hingen over prac- eloven totdat zij 18 JAAR rs OM DE GALG" 14 JAAR OMMANDO DES OODS" 14 JAAR 1G 22 NOVEMBER UR - Phyllis Kirk NICOLOR-film dee te verwerkelij- rijzen. Hoe kwam w verdween, wan- .iseum werd toege it deze film U het 18 JAAR AANVANG 8 UUR Phyllis Kirk -Western en gehaat door zijn zen op zijn schiet- 14 JAAR JAATSTE KOGEL" 4SSEN BEELDEN" TiMTUR-Stlvsf wildleder met chroom 21.» luède 28.» zwart calls 25.90 jeren om hun t. U gaat van a logpt. Met do chte kwaliteils- en het bereik een keur van WOL - LDEN, etc. DEKDL BLAD K1JDAG 19 NOVEMBER 1954 Advertentie) E IDEE van het beschikbaar houden van bergruimte voor water is oud. Mits ongeveer een tiende van het oppervlak van een polder wordt afgescheiden voor water- berging, raakt deze het overtollige water in het algemeen wel behoorlijk kwijt. Maar Moeder Natuur is niet afkerig van buiten sporigheden. Ze komt soms met een plens water, die met de beschikbare middelen niet te lozen is. In perikelen behoeven de hoeren dan nog niet te komen als hel te veel kan afvloeien naar een laag gelegen stuk land. Dat stuk land, dat met een kade is omgeven, verricht dan zijn winterdicnst door de judder voor waterbezwaar te be hoeden. 's Zomers doet dat stuk grond ge woon dienst als wei- of hooiland, maar 's winters is liet bergboezem. Wat zo in het klein met het binnenwater gebeurt, laat zich, wijzigende wat gewijzigd moet morden, ook overbrengen op de zeeboezems. Deze doen in het algemeen dienst voor de scheepvaart, voor visserij, poor de kweek van schelpdieren. Maar als de nood aan de man komt - als het land bij hevige storm aan lager wal ligtbelangrijker dan alle andere diensten is dan de dienst der zeeboezems als „bergboezems", als bergruimte voor geweldige hoeveelhed enwater. In midden en Zuiden wordt de del ta doorsneden door vier lange, brede zeeboezems, elk met grote mond. Het zijn de wijde trechtermonden van Ha ringvliet, Brouwershavcnse Gat, Oos ter- en Wester Schelde. Door gelijk gerichte werking dringt er in die vier evenwijdige stromen veel meer water naar binnen dan de onderstroom ge legenheid geeft weer af te vloeien. Dan zal het water binnenwaarts steeds hoger oplopen. Deze pompwerking naar binnen toe treedt reeds sterk op bij de gewone werking van de ge tijdevloed. Zoveel te meer echter, als storm het water op zee voortdrijft, het dan de mond injaagt en het in zeearm of zeeboezem, waarvan de diepte de gemiddelde diepte van de aangrenzende Noordzee vaak verre overtreft, hoog opstuwt. Die diepte komt de waterberging ten goede. Aan de mond van de Wester Schelde klom het water bij Vlissingen bij de laat ste stormvloed tot 455 cm. De stand liep naar binnen toe op tot 500 bij Terneuzen, 520 bij Hansweert en 528 bij Bath; een duidelijke pompwerking dus met 73 cm verheffing. De Ooster Schelde begon iets lager: 450 bij Veere, het Goese Sas 465, bij Wemeldinge 471, bij Tholen 481, bij Bergen op Zoom 517. Een verheffing naar binnen dus van 67 cm. Ook voor Grevelingen en Haring vliet laten zich cijfers geven, die de trechterwerking en daar mede de opanme en berging van een geweldige hoeveelheid water bewijzen. Wel worden in hun verder verloop deze derde en vierde zeearm bij Kram mer en Hollands Diep door waterop- nemende uitwegen, die daar zijn, voor de waterberging van nog meer bete kenis. Geertruidenberg heeft van de ze uitwegen het profijt gehad: zonder deze zou het water er een meter hoog gestaan hebben. Van hoeveel belang die opstuwing is als ontlasting van de zee kan verder daaruit blijken, dat plaatsen als Wijk bij Duurstede, Zalt- bommel en Lith, diep het land in ge legen aan Lek, Waal en Maas, een opstuwing meemaakten van een paar meter en deze stromen dus ook voor waterberging van behoorlijke beteke nis waren. waterafvoer. Daar bij die Hoofden zal de fles niet breken. Daar staan de stevige krijtrotsen van North and South Foreland aan de ene zijde, de Gris Nez en de Blanc Nez aan de andere kant. De Zeestraat van Dover of het Nanw van Kales De Nederlandse uitspraak is de oudste en plaatse lijk nog de meest gebruikte is nog nagenoeg geheel, wat deze bij het begin van onze jaartelling was: even breed, ev endiep, even steen achtig van bodem, even weinig on derhevig aan uitschuring of bodem verzakking, even weinig beinvloed door de golfslag op de oevers, die sterke kustwallen zijn en ivaar af slag onbekend is - om kort te grian: een brok. de eeuwen trotserende onaantastbaarheid, een onverander lijke zeeëngte. ALTIJD MEER. andere plekken gaten worden gesla gen en nieuwe Dollards worden ge vormd. Hoe meer men gaat af sluiten. hoe sterker immers de druk op het overige wordt! Misschien ook zullen de Afsluit dijken het niet houden. Zal een kunst matige vorm van kust- en oeverver dediging het houden tegen de harde beproevingen van wat men de elemen taire krachten noemt: grillig, gewel dig, teugelloos! VERWACHTINGEN GELOGENSTRAFT. acht. Het binnenbeloop heeft dan ook geen schade opgelopen. Het buitenbeloop is echter voor een aanzienlijk deel weggevreten op deze plaats, waar de zee eeuwenlang de brede Maasmonding in- en uitliep. Op de stormvloedberm is het steen zetsel losgewoeld; het zetsel van klin kers, de overgang van berm naar bo venbouw en op verscheidene plaatsen de klei-afdekking zijn geheel wegge slagen. Zo kon de stormvloed het on beschermd geworden zandlichaam van de dijk aantasten - deed dit ook op onrustbarende wijze. De zeer grote breedte van de dijk heeft nog op het nippertje, toen de wind ging ruimen naar het Noorden en de aanval der golven hier min der hevig werd, doorbraak voorko men. Maar liet is alles heel erg „kort- aan" geweest, zoals men daar zegt. IIET GEVAAR AAN GETROKKEN. De jongste historie van de Brielse Afsluitdijk geeft veel te denken. Daar lag sinds 1950 een op en top moderne zeedijk, gebouwd met alle hulpmidde len der tegenwoordige techniek. Bij de aanleg is gerekend op een storm- vlocdhoogle van 440 cm en een golf- oploop van 300; dus 740 boven vol- zee, dat is het gemiddelde zeepeil. Te gen stormvloed was die afsluitdam voorzien van een brede berm en de kruin lag zo hoog, dat de dijk voor overslag gevrijwaard kon worden ge ilet hart van de depressie heeft zich langzaam van Noordwest naar Zuidoost over de Noordzee verplaatst en dat heeft de stormvloed gerekt. Accoord en even juist is het, dat de kans groot is, dat er nog eens een depressie komt, die het nog langza mer aan doet en de storm nog langer rekt. Zulke depressies zijn voorgeko men. Verder zijn er stormen voorge komen, die aanmerkelijk groter snel heid en dus een krachtsontplooiing hadden in het kwadraat daarvan. Na volstrekte afsluiting van de zeegaten zal afleiding van het beukende ge weld van de ziedende watermassa naai de grote bergruimten van zeearmen, zeeboezems en benedenrivieren niet meer mogelijk zijn. Behalve aan de Wester Schelde en de Nieuwe Water weg. Als bergruimte voor zeewater zullen ze hopeloos te kort schieten, wanneer Ooster Schelde, Brouwersha vcnse Gat en Haringvliet uit het strijdperk zijn weggenomen. Wel ko men de oeverbewoners van Nieuwe Waterweg en Wester Schelde daar zeer gevaarlijk te zitten; kunnen veel meer te dragen krijgen, dan ze tot dusver droegen. De stormvloedcommissie-1940 wilde voor het jaar 2000 rekening houden voor de Hoek van Holland met een waterstand van 400 cm boven Nieuw Amsterdams Peil. Het werd bij de laatste stormvloed 385. Wat er vóór, in of na het jaar 2000 zal gebeuren, ligt in de schoot der toekomst. Maar de Delta-commissie houdt na af gesloten zeegaten rekening met een stand van 500 aan de Hoek. Reeds nu zocht de zee zich een doorweg bij 's Gravenzan- de, v/elke op die gedenkwaar dige Zondagmorgen nog werd gestuit. Men houdt zich het hart vast, wat er gebeuren zal, indien na afsluiting der zee gaten de watermuur hier nog 115 cm. hoger zal rijzen- Een jaar, een tiental jaren, een kwarteeuw zonder grote watersnood ramp is zeer wel mogelijk; dat waar borgt nog volstrekt niets voor de toe komst. Altijd weer opnieuw zal het aan de Nederlandse kusten spoken nog altijd is het Nauw van Kales een nauwe en als het in die heksenketel daarboven kookt en ziedt een veel te nauwe trechter opening en dat blijft zo! Uiterst hachelijk, vooral als de boog zo straf gespannen wordt door het sluiten van de zeegaten, is de strijd tussen blinde natuurkracht en dode weermiddelen. De zee houdt dan de beste kansen heer en meester te worden, hier of daar of elders op onze kust en daarmee over het bin nenland! Luctor DE PERSINGEN IN HET ZUIDELIJK BEKKEN. In het Noordwesten bij Schotland heeft de Noordzee haar brede toe gangspoort, waar een grote hoeveel heid water naar binnen wordt ge stuwd. De veel smallere poort in het Zuiden zou op zichzelf reeds een zeer onvoldoende uitlaat zijn; niet veel meer dan een vluchtpoortje voor een deel van al dat opeengehoopte water. Waarbij dan nog komt, dat de wind richting zo kan zijn, dat ook hier een buitengewone hoeveelheid water naar binnen wordt gestuwd. Naar het Zuiden wordt de Noord zee steeds ondieper. Elke hindernis, die aan wat men noemt de driften van het Oceaanwater in de weg komt, zal verdere verheffing van het water in de hand werken. Bij vliegende storm zal dan een sterke persing in de Noordzee ontstaan. En wat bij wij ze van spreken de deur dicht doet al blijft die dan in werkelijkheid op een kier dat is de geweldige per sing, die het gevolg is van het Nauw, let wel hetNauw van Calais. Men zou dit met een wespentaille kunnen vergelijken: een zeer inge snoerd middellijf met een veel breder borststuk daarboven en een ook veel breder achterlijf daaronder. Dat borst stuk is dan aan de ene zijde de on tbroken kust van Den Helder naar Hoek van Holland en de daarop vol gde veel gebroken kust der Zuid- nonandse en Zeeuwse eilanden. Het achterlijf is het Kanaal tussen Enge land en Frankrijk. Deze taille is saamgeknepen tot een twintigste van de breedte van de ei genlijke Noordzee, tot een zesde van ae breedte bij Den Helder. HOOFDEN BEHEERSERS VAN DE TOESTAND. Niet in de hals, maar in het lichaam of de buik, daar loopt de fles ge vaar te breken. Wanneer de wind zich meester maakt van het water, dan kan een allergeweldigste kracht worden ontwikkeld. Nooit mag Ne derland dat uit het oog verliezen. Dan is na een vluchtig bestaan van negen seconden die golf ter lengte van 45 meter er niet meer. Maar tal loze nieuwe vormen zich in eindeloze opeenvolging, in een eindeloze ont plooiing van ononderbroken stuw- en stootkracht. Is in zijn dolle aard, door de vlie gende storm opgezweept tot razernij, de zee niet diep doorgedrongen tus sen Groningen en Oost-Friesland en heet de zee daar niet Dollaert! En droeg de zee. die Zeeuws Vlaanderen in tweeën splitste, oudtijds ook niet de naam van de Dullaert! Herhaalde malen heeft de zee op onze kust die dolle aard getoond. Er is geen sprake van, dat ze die heeft afgelegd; de zee laat zich niet temmen. Ook in de toekomst zullen er da gen en nog erger nachten zijn, dat uit het Noordwesten en Noord noordwesten geweldige watermassa's komen aanstuiven. Zij zullen beuken op de natuurlijke schoorwal, op de door Moeder Natuur zelf opgewor pen duinen; zij zullen de door de mens aangelegde kunstmatige dammen rammeien. Een geweldige kamp zal het zijn! De strandreep zal over aan zienlijke breedte als met een scheer mes worden afgesneden, zoals dat her haaldelijk is geschied. Misschien zul len de mogelijke afsluitdijken der zee gaten het houden en zullen er op (Advertentie) Een oester-korboot, die met haar heide oesterkorren op de Yerse hank gaat korren, dat is hettvat ons oog hier treft. Nog is het achterdek leeg, nog hangen de korren opgetrokken aan de dwarsbomen, die men de scheepsmaat als steunpunt kunnen draaien. Maar gekomen op het oes terperceel. de natte akker van een tiental hectaren groot, laat tegen woordig de motorlier aan weerszijden het aan de heugel hecht verhonden stalen schepnet, de kor, zakken, ploegt dan een tiental minuten over de bodem, brengt dan een rijke oogst van de smakelijkste vrucht van het zilte nat omhoog, zich wendend en kerend als op een akker wordt het perceel in alle richtingen doorploegd. En als dan wederom het getij verloopt, dan keert de oestervisser terug met een lading oesters hoger dan het scheepsboord. Per-pak 42 cent F)E EERSTE KLASSERS hebben dus een week rust. Om een overigens wel zeer merkwaardige reden, naar men weet. De comp&^tiejQiding zal, ver moeden wij. langzamerhand wel uitgedokterd zijn met de samenstelling van de nieuwe indeling en misschien is er zelfs elders in dit blad vandaag wel nader nieuws over to lezen. Maar afgezien daarvan, zouden de eerste klas- sers deze Zondag tóch competitie-vrij hebben gehad, want daar is immers allereerst de semi-interland LuxemburgZuid Nederland; vertier vindt in Rot terdam de traditionele wedstrijd om de gouuen onafhankelijkheidsbeker plaats en dan is er óók nog de jeugdwedstrijd in Arnhem tussen Nederland en En geland. Evenementen genoeg dus, waaraan intussen vele clubs spelers leve ren. NAC bijvoorbeeld heeft met niet minder dan zes spelers aandeel in het Zuid Nederlands elftal. Men mag benieuwd zijn hoe zij en hun vijf andere collega's het er in de hoofdstad van het Groothertogdom af zullen brengen. Het kon best eens een overwinning voor de onzen worden. Overigens spelen ook de beroepsclubs nog een keer, voordat zij in KNVB-verband worden op genomen. King Soccer heerst dus toch volledig! Met dat al zijn overmorgen de lagere klassen voor een keer heer en mees ter en zonder concurrentie van hun grotere broers. Althans in onze gewes ten. De penningmeesters staan er dus goed voor en dat mag ook wel eens, want er komt tegenwoordig heel wat kijken, óók in de clubs, die lager op de ladder staan. Gelukkig zit er dit seizoen erg veel spanning in hun gele deren en over belangstelling van de zijde van liet publiek mag dan ook niet geklaagd worden, integendeel! drager Zierikzee te gast komt. Baard wijk echter zal alle zeilen dienen bij zal extra veel energie gaan kosten. Er mag intussen grote belangstelling worden verwacht. Ook trouwens bij HulstDe Zeeuwen, temeer omdat de Hulstenaren weer volkomen in de running zijn gekomen. Een zege voor de thuisclub, die in de lijn der ver wachtingen ligt, zal de positie weer kunnen versterken. POLISHES CLEANERS WAXES VALMA heeft voor Uw auto het juiste onderhoudsmiddel Daar liggen de Hoofden. Ze nemen een belangrijke plaats in bij die grote toestel van wind en water, die de Noordzee is. Daar liggen de moge lijkheden en onmogelijkheden van de Minister Staf heeft geantwoord op de lange reeks opmerkingen, die de Tweede Kamer naar aanleiding van de begroting van Oorlog en Marine heeft gemaakt. De minister deelt de mening, dat jeder uitstel van de inschakeling van Puitse eenheden in de Westeuropese defensie moet worden betreurd. Hij merkt echter op, dat de thans voor Duitslands herbewapening aanvaarde regelingen, een aanzienlijk minder uitgebreider organisatie vereisen, dan de EVG met zich zou hebben meege bracht. Om richtlijnen te verkrijgen met betrekking tot het vraagstuk der totale defensie, heeft de regering aan een speciale commissie het opstellen van. een nationaal, algemeen verde digingsplan opgedragen. Voorbereidin gen worden gemaakt, om te komen tot oprichting van een bureau „Psy chologische oorlogvoering." Aan een algehele omwenteling in de strategie, met het oog op mogelijke wijziging van de methode van oorlog voering, denkt de minister nog niet. De luchtmacht krijgt overigens wel meer materiaal, omdat haar in een oorlog waarschijnlijk een grotere rol zal worden toebedeeld. Ons land zal weldra 35 hefschroefvliegtuigen bezit ten. Mogelijk zal Nederland ook zwaardere typen (sommige kunnen 3045 manschappen vervoeren) aan schaffen. Er zullen 5G Amerikaanse All-Weather-jagers komen en verder zijn er 156 Hunter-vliegtuigen in be stelling. De totale opbouw van de NA- VO-luchtmacht zal in de komende twee a drie jaar voltooid kunnen zijn. Voor de luchtwachtdienst meldden zich nog te weinig gegadigden. NATIONALE RESERVE \/OOJ>H ST £C AA.M<j2ïP0£4Z> BOSSEN BLEESlATVEN XAN.8 VAN AAS A fSAAC, jy.iPt* t'irs /CrEtNAeiTonT/NC, W£5 7» E KLE BIN C XANU/CHAAn Af&LU/rt'Jrt **/USCH£ MAA& 2i/ OCiT VOCT\N£ £>ESCMAA/C//J4 ONTSTAAN B'j DE STOA NI VE O E J) 1 - X O A, V E M De minister deelt de mening1, dat de nationale reserve nog niet over het benodigde aantal vrijwilligers be schikt. In de defensienota werden in dit verband maatregelen beloofd. De ze behelzen, dat aan dienstplichtigen, die wegens studieredenen uitstel van eerste oefening vragen, alleen uitstel zal worden verleend, indien zij voor de duur van dit uitstel een verbin tenis bij de Nationale Reserve sluiten. Het personeel van de Nationale Re serve zal in zekere mate tegemoet worden gekomen, voor wat betreft zijn wensen voor hogere vergoedin gen. De belangen van de strijdmacht maken het niet mogelijk, om aan de onderwijzers ongelitimeerd vrijstelling te verlenen. Over het aantal ongelukken met militaire voertuigen wordt gezegd, dat dit van 1 Jan. tot 1 Nov. 1954 circa 5.000 gedroeg. Hierbij is zelfs een schrammetje op een autospatbord in begrepen. Het cijfer is daarom niet verontrustend. Eerlang wil men ko men tot oprichting van een zelfstan dige luchtmacht-academie. Met betrekking tot de begroting van Marine, zegt de minister, dat de Marine inderdaad op Nieuw-Guinea een grotere taak heeft gekregen. Men zal op Nieuw-Guinea geen papoea brigade oprichten, zoals men vroeger van plan was. Zeer veel interessante ontmoetingen De tweede klassers Het is weliswaar geen volledig pro gramma, dat deze Zondag op stapel staat, maar het is niettemin nog om vangrijk genoeg en diverse belang wekkende ontmoetingen vragen de aandacht. In 2 A zijn er welgeteld drie wedstrijden. Wilhelmina, dat thuis speelt tegen De Spechten zien we een flinke sprong de hoogte in maken. Winnen, hetgeen de Bossche kana ries ongetwijfeld gaan doen, betekent namelijk "Veloc én Helmond op de ranglijst achter zich laten, zodat ze dan meteen in de kopgroep terecht komen, een plaats welke ze beslist toekomt. Sarto, aardig aan het terug komen, zal echter geen kans krijgen om Helmondia er onder te houden. Oss heeft nu de kans om zijn eerste zege te boeken, SET is er namelijk te gast en vergissen wij ons niet, dan fungeren deze bezoekers Zondagavond als hekkensluiters. De belangrijkste wedstrijd in 2 B kan men onbetwist de Roosendaalse derby: AllianceRoosendaal noemen. Dat wordt beslist een kasstuk voor de roodzwarten en een hoogst interessan te ontmoeting, waarvan in feite wei nig te voorspellen is, boewei, afgaan de op de ranglijst, men de thuisclub de beste winstpapieren moet toeken nen. De beide koplopers: Baronie enTSC hebben eveneens een thuiswedstrijd. De Oosterhoutenaren krijgen Mid delbui'g tegenover zich, terwijl de groenwitte Bredanaars Goes als te genstander hebben. Er zullen heel bi zondere dingen moeten gebeuren, als de volledige winst niet bij de gast heren terecht komt. Zo bekeken komt er dus weinig verandering in de kop groep. Ook Rood Wit opereert op ei gen grond en wel tegen Dosko, dat er nog altijd bitter weinig van terecht blijft brengen. Nu de mannen uit St Willebrord jongstleden Zondag dat prachtige resultaat in Vlissingen wis ten te behalen, wil het ons voorko men, dat het de roodgele Bergenaren ook overmorgen niet mee zal vallen een streep onder de serie nederlagen te trekken. Eerder geloven wij in een kleine overwinning van Rood Wit. Vlissingen krijgt aan RAC een las tige tegenstander, maar het zal nu wel op een zege voor de jongens uit de De Ruijterstad uitdraaien. De derde klassers HeusdcnTaxandria en RKDVC Uno Animo kunnen in 3 B als de toonaangevende ontmoetingen worden gewaarmerkt. Het zou een feit van betekenis zijn, als Heusden het klaar speelde om de nog altijd ongeslagen leiders dat predicaat te ontnemen, of, en zelfs als er een gelijk spel uit ge drukt kon worden. RKDVC heeft een puike kans om met Uno Animo stui vertje te gaan wisselen. St Michielsgestel kan van de on derste plaats af, als Hieronyfus wordt geklopt; hetgeen niet onmogelijk is. Ook Gudok heeft een winstkansje, contra het bezoekende RKC. Leider VOAB in 3 C heeft het dit te zetten om met RWB in gunstige zin te kunnen afrekenen. VES heeft het heel moeilijk met BSC tussen de lijnen, maar is bij voorbaat zeker niet verloren. Ook Virtus staat voor een zware taak, tegen Hero, doch ook de Zevenbergenaren behoeven niet nu reeds als geslagen te worden be schouwd. DHV heeft het als thuis club wel het allermoeilijkst, nu Don gen als tegenpartij fungeert. Maar het kan een eervolle nederlaag worden! In 3 D staan vier interessante wed strijden voor de boeg. Daar is aller eerst Nieuw BorgvlietRKFC, een plaatselijke ontmoeting waar veel in teresse voor zal bestaan en waarin de thuisclub ongetwijfeld alles zal willen geven om succes te behalen; iets wat intussen niet zo eenvoudig zal zijn. Verder is daar ZeelandiaHonte- nisse, hetgeen op papier een zege voor de ontvangende club moet worden. TerneuzenAxel is dit keer d e ont moeting in Zeeuwsch Vlaanderen. Het zal er warm naar toe gaan, want al heeft Axel betere papieren, winnen keer al heel gemakkelijk, nu lantaarn- Advertentie) De vierde klassers In totaal zestien ontmoetingen tel den-. wij bij de gezamenlijke vierde klassers. Vier daarvan worden in 4 D gespeeld, waaronder de zeer belang rijke tussen OJC en GSWB. Het zou niet behoeven te verbazen, als de pun ten bij de gastheren terecht kwamen. Haarsteeg heeft een kansje contra RKJVV en bij NeveloOisterwijk kan een puntenverdeling tegemoet woi'den gezien, evenals bij Ons ViosVlijmen- se Boys. Gilze zien we in 4 E Zondagavond aan de leiding prijken. Het wil ons namelijk voorkomen, dat TVC er zelfs op eigen terrein niet in slagen zal Gilze met succes van het lijf te hou den; en nu TAC vrijaf heeft gekre gen zullen zij de leidersplaats aan concurrent Gilze af moeten staan. Breda kan zijn eerste zege boeken contra Boeimeer, maar dan zal er hard aangepakt dienen te worden. PCP zal vermoedelijk in Groen Wit zijn meerdere moeten erkennen. Hoogst belangrijk in 4 F is De SchuttersS. C. Gastel. Wint de thuisclub, dan kan zij, vanwege het iets beter doelgemiddelde aan de kop komen. Intussen geloven wij eerder, dat een puntenverdeling het resultaat zal worden. RSV kan practisch gesproken niet van Steenbergen winnen; hetgeen wel beweerd kan worden van NSV contra RKVVU. HalsterenKaaise Boys wordt een dubbeltje op zijn kant. Als we het goed zien, hebben in 4 G bijna alle thuisspelende clubs uit stekende winstkanten. Daarenboven zijn ze stuk voor stuk belangwekkend. Om te beginnen is daar Aardenburg Breskens; dat moet een nieuwe zege voor de gastheren worden. Ook Steen staat gunstig voor de volledige winst. Luctor krijgt echter de handen vol aan Ierseke en RIA wellicht nóg meer aan Oostburg. Een gelijkopgaande strijd ligt in het verschiet bij Clinge Hoofdplaat. Een scheerapparaat. Geef met St.Nicolaas deze Gillette 52ADaar beleeft iedere man, élke morgen weer plezier van. Het is een ééndelig precisie apparaat, zware uitvoering, in sierlijk étui: met dis penser, bevattende 10 Blauwe Gillette mesjes prij8 Gillette precisie scheer apparaten verkrijgbaar van F. 1.10 tot F. 25.- „goeie morgenbegint met Gillette!

de Stem | 1954 | | pagina 5