Met VELP0N zie je er geen barst van! Meningen en Commentaren AT EEN ONDERLIJKE *1 ERELD RADIO Het huis met de duizend kaarsen Aan een ander spiegelen Waarom zwijgen De autostrada Tito gaat naar India en Birma Teveel lawaai in Moskou L enden pijn Neem\AKKERTJE 1 «T L-ZXJ DL B'LAL» DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 (Van onze onderwijs-medewerker) 7oals de pers ons heeft bericht, heeft de bewindsman inzake het Nederlandse onderwijs sinds enige tijd van de volksvertegenwoordi ging ernstige kritiek te doorstaan. Ér worden verwijten geuit ten- aan zien van de onvoldoende perso neelsvoorziening in onze scholen; er wordt geklaagd over onze abo minabele klasse-bezetting (inder daad een der slechtste in Europa); de salariëring wordt schamper ver geleken met de lonen van geschool de arbeiders in het vrije bedrijf. Tegelijkertijd verdiepen deskundi gen zich in becijferingen van het geldelijk nadelig saldo van tiendui zenden doublerende leerlingen; an deren vellen een scherp oordeel over onze nationale selectie-metho den, en nu en dan betwijfelt een enkeling in het openbaar de waar de van iedere klassieke of wiskun dige scholing. Kortom: voor de bui tenstaander ,die zijn persoonlijk oordeel vormen moet op grond van verspreide berichten in pers en ra dio moet het wel lijken, alsof ons Nederlandse onderwijs dieper dan ooit in het moeras is weggezonken. En dit kritische eind-oordeel wordt dan nog aangevuld met de hier of daar meegenomen idee, dat „in an dere landen" (met name in Ame rika) al dat schoolse gedoe van diploma's en papiertjes allang is afgeschaft. Ja, daarginds staat weer de toekomst open voor ieder met een gezond stel hersens. Aldus zegt men dan. Of beter nog: ginds is alle onderwijs, tot en met onze middelbare schoolleeftijd voor ieder voorgeschreven en grotendeels door de staat bekostigd: gelijke kansen voor iedereen. Stel daar dan tegen over onze nationale onderwijsver nieuwing met enkele fameuze rap porten en nota's in departementale landen eg met na tien jaar een school met gebrek aan leerkrachten en met overschot aan leerlingen. de aanwas tc voorzien zal voor 1960 ruim 26 billioen dollar voor nieuw bouw nodig zijn. Daarmede zijn dan de thans nog gebruikte „bouwval len" niet vervangen. In iedere staat komt men dui zenden leerkrachten tekort. Hun salariëring is volstrekt onvoldoen de. Het corps bevat een groot aan tal in capabele krachten. Het studie-niveau wordt als geheel verlaagd, in plaats van het tempo individueel aan te passen. Er is op vele middelbare scholen nauwelijks nog van prae-weten- schappelijke scholing sprake. De kinderen op de lagere school worden te gemakkelijk van klas tot klas bevorderd, waardoor het basisonderwijs in gebreke blijft een werkelijke basis te leggen voor verdere studie. Het huiswerk wordt door eer- ste-klassers van het m.o. voor 33 pCt van anderen overgeschreven. In het derde jaar stijgt dit percen tage zelfs tot 82. \Ve, hebben het uitvoerige rapport hier in summiere opsomming samengevat. Het zou interessant zijn de talrijke schilderende passa ges eveneens over te nemen, maar plaatsgebrek belet het ons. Ons doel was echter slechts, U te laten zien, dat merkwaardigerwijze aan de overzijde van de oceaan letter lijk dezelfde klachten worden ge uit als bij ons. Dit wil niet zeggen, dat op ons niet de taak rust, het Nederlandse onderwijs uit de im passe te helpen. Maar wel leidt dit toch tot de conclusie, dat wij onze klachten niet moeten overdrijven. Het is bij ons niet slechter dan el ders. Zelfs niet slechter dan in het land, dat ons zo gaarne als ideaal wordt voorgesteld. Een kritische houding ten op zichte van ons eigen werk is alles zins gewenst, doch pessimisme zal onnodig het noodzakelijke initiatief verlammen. Tiet is een lange inleiding. Maar we meenden die noodzakelijk, om aan te tonen, dat toch werkelijk langzamerhand het optimisme om trent de Nederlandse school wegebt, om plaats te maken voor een kri tische of zelfs achterdochtige hou ding. Nu is het niet onze bedoeling om aan te tonen dat de scholen van alle genoemde smett./i vrij zouden zijn. Want dat zijn ze nu eenmaal beslist niet. Integendeel, veel van wat heden ten dage wordt opge somd, heeft een grond van waar heid. Maar we meenden een over matig pessimisme in al deze be schouwingen te beluisteren, dat kennelijk vreemd staat tegenover het feit dat de ganse wereld wor stelt met de problemen, zoals wij die kennen. Overal staat het onder wijs op de helling. In alle landen heeft men na de desastreuze oor log alle hoop gevestigd op de toe komst, die door de jeugd zou moe ten worden opgebouwd. Maar over al is men ook gestuit op de onvol komenheden van het onderwijs kundig en paedagogisch apparaat, dat voor zwaardere eisen werd ge steld dan ooit tevoren. Vandaag wilden wij dit demonstreren aan een verslag van enkele autoriteiten uit de Verenigde Staten. Het betreft hier een bespreking, gehouden in de zomer van dit jaar te Philadel phia, waaraan deelnamen een rec tor-magnificus, een voorzitter van een paedagogische faculteit (Chicago), twee professoren in de toegepaste psychologie (Washing ton), een directeur van een middel bare school (Miami), en verder een hoofd der school, een onderwijze res, twee huisvaders en twee huis moeders. Vanzelfsprekend geen al zijdig forum, maar toch wel be kwaam, om een doorsnede te ver tonen van heersende meningen in Amerika. En hier komen we tot de kern van de zaak. In het kort sommen we de conclusies van deze groep op: De gemiddelde klassebezetting bedraagt 35 a 50 leerlingen en is daarmede een beletsel voor doel matig onderwijs. Het studie-tempo ligt voor 40 pCt te hoog: „vele leerlingen leren alleen een diepe haat tegen elk be drukt stuk papier". Er is een schreeuwend tekort aan schoolgebouwen: alleen om in Tn verschillende bladen is er ver bazing over uitgesproken, dat on ze Hoge Commissaris in Indonesië aan de vrijgelaten arrestant, de heer Prins, heeft verzocht niets te vertellen over de hem aangedane mishandelingen. Motief: de mensen die nog zitten, zouden er wel eens last van kunnen krijgen. Terecht is echter opgemerkt, dat dit motief niet zwaarwegend genoeg werd geacht, toen Buitenlandse Zaken zelf een heel rapport openbaar maakte over de slechte behande ling, welke de Nederlandse arres tanten ten deel was gevallen. Men vond 't in de huidige omstandighe den v. meer belang dat de wereld nu eens zou komen te weten, wat men onder recht en rechtspleging in het nieuwe Indonesië rstaat. Deze openbaarmaking zou zéér versterkt worden, als de heer Prins nu eens precies mocht vertellen wat hem allemaal overkomen is. Wij gelo- ven dan ook, dat de Nederlandse regering er goed aan zou doen, de heer Prins alsnog het verlof en de gelegenheid tot spreken te geven. Te meer, omdat er onder leiding van Soekarno himself thans een nieuwe beschuldigingscampagne op touw is gezet, waarbij onschuldige Nederlanders wel weer als zonde bokken zullen worden uitgezocht. De hele toestand in Indonesië gaat (Advertentie) (Advertentie) RING'S CROSS IS AL 1ARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS almeer lijken op die in een „volks democratie", waar Justitia wordt gedegradeerd tot handlangster der partijpolitiek. ^1 verscheidene malen is in ons blad gesproken over het tracé van de ontworpen autobaan van Antwerpen over Eindhoven naar Venlo en het Ruhrgebied. Ir. Hon- dermarg van het Belgische ministe rie van Openbare Werken had be weerd, dat men van Nederlandse zijde een grote autoweg Eindho- ven-Venlo-Ruhrgebied niet nodig achtte. „Vele Kamerleden" vragen nu in het V.V. voor Verkeer en Waterstaat wat daarvan waar is. Wij hebben reeds vroeger het ant woord gegeven op die vraag. Na melijk: niets. Dit antwoord is trou wens ook indirect gegeven door de Belgische minister van Openbare Werken, var Glabbeke, op de jaar vergadering van het Liberaal Vlaams Verbond. II:: vertelde vol trots in de enkele maanden van zijn bewind reeds te zijn gekomen tot het vaststellen van een tracé op Belgisch gebied voor de autoweg Antwerpen-Ruhrgebied. Met geen woord gewaagde bij ervan, dat hem daarbij moeilijkheden zouden zijn berokkend van Nederlandse zijde. Wat de heer Hóndermarg in dertijd beweerde, lijkt dus verdacht Deze kleine hoeveelheid Is voldoende! GEI beval geer> water en is daardoor sterk .geconcentreerd. Een zeer kleine hoeveelheid is daarom al voldoende. Volg de gebruiksaanwijzing en GEL geeft Uw haar de rijke schittering van een brillont. 'I CEL CADORICIN 1. Doe een kleine hoeveelheid (tst'groolte van een parell in de palm van Uw hand. 2. Wrijf Uw handpalmen goed legen elkaar, zodat de GEI zich over beide handen ver deelt. 3. Breng GEI luchtig over op Uw gehele kapsel. 4. Borstel zorgvuldig. veel op fantasie. Overigens is die voortvarendheid van minister van Glabbeke toch ook niet zo groot als hijzelf voorgeeft. Op de nieuwe Belgische begroting is slechts de schamele som van 1 millioen frank (dus nog geen 80.000 gulden) uit getrokken voor de autostrada. Meer dan voorbereidend werk ligt er nog niet in het naaste verschiet. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Nieuw Delhi, zal maar schalk Tito, de president van Zuid- Slavië, midden-December in India aankomen voor een staatsiebezoek. Een woordvoerder van de Zuid-Sla vische ambassade verklaarde, dal de juiste datum van het bezoek nog niet is vastgesteld, doch dat de maarscha.x waarschijnlijk ten minste twee weken in India zal blijven. Na zijn bezoek aan India zal maar schalk Tito naar Birma gaan. j Advertenties STAATSEXAMEN (HBS Gymn> De kortste en voordeligste opleiding: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) De gemeenteraad van Moskou heeft tot een anti-lawaaicampagne besloten. Van 1 Januari af is het gebruik van claxons tussen tien uur 's avonds en zeven uur 's morgens verboden, even als het overmatig gebruik overdag. Zang en muziek op straat zullen even eens in de genoemde uren verboden zijn. Onder meer is het vestigen van nieuwe ondernemingen waar veel la waai wordt gemaakt, in de buurt van woonhuizen verboden. De radioluis teraars zullen hun toestel na elf uur 's avonds zachter moeten zetten. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERKFABRIEK De verkoolde lijken van zes per sonen zijn uit het puin van een huis in Napels gehaald na een ontploffing in de kelder, waar een clandestiene vuurwerkfabriek was ingericht. Veertien personen worden vermist. Men neemt aan, dat zij ook om het leven gekomen zijn en onder het puin liggen. Rood Yoego-Slavië Yoego-Slavië staat als een kwel lend raadsel in deze wereld. Het werd na de eerste wereldoorlog op getrokken als een staatkundig huis, waarin Serven, Kroaten en Slovenen tesamen zouden wonen. Het werd een samenwoning met veel rumoer en getwist. Een koning viel door moordenaarshand, een oppositielei der werd in het parlement dood ge schoten, doch trots alles hield de nieuwe staat stand. In de tweede wereldoorlog kon hij zijn positie ook moeilijk bepalen, tot tenslotte een staatsgreep Hitier woedend maakte en het land ten prooi viel aan de Nazi-scharen. Kroatië kreeg weer zogenaamde afhankelijkheid, de staat scheen uit elkaar te vallen. Ook de partisanen scheidden zich in twee belangrijke groepen, onder Mihailowitsj en onder Tito. De Engelsen gokten tenslotte op Tito en de Russen zagen in hem zelfs een geestverwant. Zo had hij de protectie van de voornaamste geal lieerden, toen hij zich uitriep tot lei der van het nieuwe Yoego-Slavië. Hij toonde zich volbloed-communist en het ijzeren Gordijn zakte ook hier langs de grens. Dat heeft echter niet lang geduurd. Tito was geen gewillig in strument voor Moskou. Ilij werd uit cle Kominform gestoten en sinds dien balanceert de Yoego-Slavisclie politiek op de grenslijn tussen West en Oost. Vooral de laatste jaren is het land ook meer open komen te liggen voor het toerisme, waarbij niet alleen een prachtig landschap lokt, maar ook de nieuwsgierigheid hoe het nu in een communistisch land toe gaat. Die beide attracties mitsgaders de herinnering aan vroe gere reizen, waren het blijkbaar ook. welke de Engelse journalist Ber- bard Newman ertoe brachten een grote reis door de Yoego-Slavische staat op touw te zetten. Hij nam in zijn bagage mee een rijke kennis dei- historie van het land en een goed observatievermogen. Zo leren we uit het door hem geschreven boek (in Nederlandse vertaling verschenen bij het Ned. Boekhuis te Tilburg) het land nog wel wat beter kennen dan de vluchtige toerist. Hij trekt met de lezer achtereenvolgens door Slovenië, Kroatië, Servië, Macedonië, Bosnië- Herzegowina, Montenegro, Dalma- tië, Satrië-Triëst, hij praat met de autoriteiten, maar ook met de gewo ne mensen, hij weet te prijzen en te critiseren, hij maakt ons vertrouwd met toestanden en landschappen. De figuren van Tito en van de mannen rondom hem, krijgen een bizondere belichting. Het is allemaal knap en levendig geschilderd. Een reeks van fraaie foto's ondersteunt de tekst. w Zeldzaam „Zo iets gebeurt misschien eens op de 2.000.0000 keer", zeiden deskundigen, toen een man hen kwam vertellen, dat hij een haarspeld had gevon den in een gekookt ei. De zeld zaamheid greep plaats in Nieuw Zeeland. Iedereen was van mening, dat de vinder een fabeltje vertelde. Het was practisch niet mogelijk, dacht men. De man hield evenwel voet bij stuk tot op het ogen blik, dat zijn zoontje bekende de haarspeld in het ei te heb ben geduwd. Hij had gewacht tot vader de dop had verwij derd en even naar de keuken was gegaan om zout te halen. Het zoontje wilde ook wel eens lachen. Adviezen Twee adviezen voor bezoekers van de beurs gaf de in het vak vergrijs de Bernard Baruch te New York aan jongere collega's. EEN: Wanneer een fabrieksdirec teur zegt, dat zijn aandelen zo goed zijn, moet je niets kopen. TWEE: Als de koersen van je eigen aandelen geweldig oplopen moet je ze met gang verkopen. Baruch is een gefortuneerd man. Probaat In Kopenhage staat een fabriek, die een middel produceert, dat men sen van de drank afhelpt. Pas gele den raakte een van de machines on klaar. Er moet wat van het spul zijn losgekomen, want toen de arbei ders 's-avonds een biertje wilden gaan drinken kon niemand het vocht over zijn lippen krijg'"i. De fabriek adverteert nu met dit resultaat. Kostbaar Bij een veiling te New York werd een kookboek verkocht voor meer dan 1000 gulden. Het heette „De kunst van het koken" en werd in 1747 uitgegeven door mevrouw Han nah Glasse. De koper wilde wel eens weten, wat mannen in die tijd op hun bord kregen. Meevallertje Een Amerikaanse vrouw, die ze ven dagen in de week veertien uur per dag in een winkel werkte, heeft een erfenis gekregen van bijna een millioen gulden. Het meevallertje was afkomstig van haar grootmoeder die te Luxemburg overleed. De ge lukkige, de 52-jarige mevrouw Cle mentine Hess, gaat van de centen een lunchroom oprichten. Maatregel In Havard heeft men de toe schouwers bij voetbalwedstrijden verboden bier en whisky te drin ken. Het kwam de laatste tijd hoe langer hoe meer voor, dat de lege flessen met grote kracht het veld loerden ingesmeten, wanneer de strijd daar in een opwindend sta dium was geraakt. De spelers had den daar last van. Halte In het Japanse Hokkaido waren 30 forensen op een zijlijntje ge strand. Ze hadden enkele uren wach ten voor de boeg. Er kwam alleen nog een express langs, die niet zou stoppen. „Laat hem toch maar stop pen", zeiden de forensen tegen de stationschef. „Nee", zei de chef. „Dan gaan wij op de rails zitten", zeiden de forensen. De express moest nu wel stoppen. En de chef kwaad. Berouw Een 72-jarige man uit een oude mannenhuis te Neurenberg is de po litie komen vertellen, dat hij in 1907 zijn vrouw had vermoord. Zijn ver haal werd gecontroleerd en het bleek inderdaad, dat hij de dader was. Niemand kan hem echter ver oordelen, omdat de misdaad is ver jaard. Schat JN de Philippijnen heeft men een schat gevonden ter waarde van ongeveer 800.000 dollar. Japanse bezettings troepen hadden die tijdens de bezetting begraven. De schat bestond uit goudstukken en juwelen. Brief Soldaat' Norman Goodsal had reeds lang: de indruk, dat zijn commandant hem niet zo goed kon zetten. Daar om schreef hij hem voor alle ze kerheid maar eens een brief, die hem 58 dagen provoost heeft opge leverd. Hij had in de brief termen gebruikt van „loeiende stier", „le lijke aap" en „stom varken". En dat mocht blijkbaar niet. „Uw buurman heeft de politie op gebeld: hier zou een zekere Beet hoven vermoord worden VRIJDAG, 19 NOVEMBER 1954 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V.d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.4o Schoolradio. 11.00 V.d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Marialiederen 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 „Wij vrouwen van het land", caus. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 V.d. vrouw. 14.00 Concertgeb.ork. 15.00 School radio. 15.30 Gram. 15.40 Sopr. en gitaar. 16.00 V.d. zieken. 17.00 V.d. jeugd 17.15 Kinderkoor. 17.40 Pianorecital. 18.00 Luchtmachtkapel. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Gram. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: „Ver klaring en toelichting", waarin o.m. op genomen te plm. 19.20 uur het emigra tiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.30 Pol.forum. 21.50 Tenor en piano. 22.10 Gram. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Blaas- kwint. en solist. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V.d. huisvr. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V.d. kleuters. 10.40 Blokfluitens. 10.55 Radio feuilleton. 11.15 Gram. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48. Gram. 13.00 Nws. 13.15 Rhythm, muz. 13.55 Beursber. 14.00 Voordr. 14.20 Vocale kamermuz. 14.50 Gevar.progr. VARA: 16.00 Pianoduo. 16.30 V.d. jeugd. (Advertentie) Spit in de Mg? Rheumatiek 17.00 Muz.caus. 17.40 Rep. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.45 „De strijd voor meer welvaart", caus. 19.00 V.d. jeugd. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 „Portretten en hun achtergronden", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Nabe schouwing Conferentie Historie Peace Churches. 20.10 Boekbespr. 20.15 Viool en piano. 20.30 „Europa een", caus. 20.40 „Leven in de cultuur", caus. VARA: 21.00 Gram. 21.20 „De grote familie", klankb. 21.35 Buitenl. weekoverz. 21.50 Spaanse volksliederen en dansen. 22.15 Rhythm, muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Koor en orgel. BRUSSEL 324 m. 12.00 Symph.ork. 12.25 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Zang en Piano. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 Ge- var.muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Ork.- conc. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz, 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Zang recital. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Symph.ork. 20.50 Symph.ork., koor en sol. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio-Universi teit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 en 14.00 Gram. 15.00 Agrip- pina", opera. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Viool en piano. 17.50 Gram. 19.15 Idem. 19.30 Nws. 20.00 „Das Land des Lachelns", operette. 23.30 Nws. VRAAa DE JUISTE SOORT MYSTERIE-ROMAN door Meredith Nicholson ID ..Schiet op", beval ik. ..Wel, zoals ik zei, het mag vreemd lijken. Ik was de muur aan aeJ onderzoeken om de aard van net w^rk te bepalen. Een van de ^tgenaars van die zomerverblijven san het meer heeft mij opgedragen pn"-JnÜUr om zÜn tuin te bouwen, u 1 j a* *an6e tijd van plan ge weest deze muur eens te komen be kijken Kijk mijnheer Glenarm, uw geeerde grootvader was een mees- ?er °P dat gebied, en ik zag er geen kwaad in om te profiteren van zijn ondervinding." Ik lachte. ..Morgan je zei toch dat het Morgan was, hè?— Je bent onge twijfeld een schurk van het zuiver ste water. Het doet me genoegen dat te kunnen zeggen." „Er zijn mensen vermoord, die veel minder gezegd hadden", zeide hij. die niet vanuit «en hinder SS1 venster op iemand ge- dehjk van'je.'"- Was niet vrien" ,,Ik begrijp niet waarom u al uw verdenkingen op mij concentreert. U overdrijft mijn persoonlijkheid, mijnheer Glenarm. Ik ben alleen maar een doodgewone opzichter. ,,Ik zou je niet geloven, Morgan, al beweerde je het bij een stapel bijbels zo hoog als deze muur." ,,Dank u," riep hij spottend uit. Plotseling slingerde hij de hamer naar mijn hoofd, en op hetzelfde ogenblik vuurde ik. De kop van de hamer trof de hoek van de pilaar, op zo'n wijze*, dat de steel mij in het gelaat sloeg. Toen ik van de muur afsprong rende de man reeds tussen de bomen in de richting van het meer, en ik rende hem na. Ik was woedend op mijzelf, dat ik de man had laten ontsnappen en in mijn woede schoot ik tweemaal zonder enig mikpunt inde richting van de vluchtende man. Hij had het 'voordeel bekend te zijn met de plaatselijke gesteldheid en de af stand tussen ons werd voortdurend groter; doch ik hield vol, zelfs toen ik hem niet meer een weg kon horen banen door de struiken, en be reikte plotseling de rand van het meer, op een kleine afstand van hét boothuis Enige tijd bleef ik in de schaduw staan wachten, doch ik zag de man niet. Met enige moeite vond ik de muur weer terug en volgde hem tot aan de poort. Ik dacht, dat het beter zou zijn als ik de hamer meenam, waar om ik over de muur klom en tussen de dorre bladeren zocht totdat ik hem vond. Dan liep ik naar huis, trad de verlichte bibliotheek binnen en ging bij het vuur zitten. Ik was nog geen drie kwartier uit het huis geweest. HOOFDSTUK VIII. EEN INTERESSANT GESPREK. Een ogenblik later trad Bates bin nen met een nieuwe voorraad hout. Nauwkeurig sloeg ik hem gade in de hoop enige aandoening op zijn gelaat waar te nemen, doch tever geefs. Hij had de schoten beslist niet gehoord; hij verzorgde het vuur met zijn gewone nauwgezetheid en na de haard bij geveegd te hebben, naderde hij mij eerbiedig. „Is er anders nog iets mijnheer?" ..Ik geloof het niet Bates. Oh! hier is een hamer, die ik bij de muur gevonden heb. Kijk eens even of hij van ons is." Nauwkeurig bekeek hij. het ge reedschap en schudde dan zijn hoofd. „Hij behoort hier niet mijnheer. Maar ik heb al meer gereedschap gevonden dat door de timmerlieden achtergelaten was. Wil ik de hamer in de gereedschapskist leggen mijn heer?" „Doe geen moeite. Ik heb zo nu en dan zo'n ding nodig en zal hem maar hier houden." „Zoals u wilt, mijnheer Glenarm. Het is een beet je guur vanavond maar in deze tijd van het jaar kan het weer ieder ogenblik veranderen." „Ja, dat is waar". Wij vorderden niets; de man was een onverbeterlijke acteur. „Vind je het hier niet erg een zaam, Bates? Ga gerust naar het dorp als je daar zin in mocht heb ben." „Ik dank u, mijnheer Glenarm; s Avonds lees ik meestal Annandale is trouwens niet direct een stad van vermaak." „Neen, dat denk ik ook niet. Maar de opzichter van die zomerverblijven heeft nog een eentoniger leven, zou ik zo zeggen.Dat is nu een echt troosteloos baantje's winters zo merverblijven verzorgen, bah!" „Dat is Morgan, mijnheer. Ik ont moet hem dikwijls als ik in het dorp ben; ik zou zeggen dat hij een net mens is, voor zover ik hem ken ten minste." „Ongetwijfeld, Bates. Wanneer je hem van de winter eens een keer op bezoek wilt vragen vind ik het goed hoor! Hij doorstond mijn onderzoekende blik volkomen rustig en onwillekeu rig voelde ik bewondering voor de kalme manier, waarop hij zich door moeilijke situaties heen sloeg. Ik woelde er evenwel niets voor om vermoord te worden en besloot voor taan mijzelf beter te beschermen tegen mogelijke vijanden, zowel bin nen- als buitenshuis. Bates en Mor gan waren beide schitterende leu genaars en Morgan was bovendien nog een schurk met een kinderlijk onschuldige lach. Voordat ik naar bed ging, schreef ik een lange brief aan Larry Dono van, waarin ik hem van al mijn er varingen op de hoogte stelde. De gedachte aan Larry vrolijkte mij altijd op, en terwijl ik vele vellen volschreef, voelde ik zijn sympathie en hoorde ik hem grinniken over het levendige begin van mijn jaar op Glenarm House. De volgende dag begon ik werke lijk te werken. Dat was de enige, eerlijke weg, meende ik. Ik zou iedere dag werken van acht tot één uur, en de rest van de tijd zou ik doorbrengen met te zoeken naar mo tieven, die lagen achter de moord aanslagen van mijn vijanden. Toen ik 's middags het huis ver liet, besloot ik het meer over te va ren en een onderhoud te hebben met Morgan, die, zoals Bates mij ver teld had, in een klein huis achter de zomerverblijven woonde. Ik nam de kano, die ik voor mijn eigen gebruik had uitgezocht en pa gaaide het meer op. De lucht was nog warm, doch de wind, die uit het Zuiden blies, voorspelde regen. Ik landde en begon onmiddellijk te zoeken naar Morgan. Er waren ve le paden in het bos en verscheidene van die paden volgde ik tevergeefs, totdat ik tenslotte een klein htfis vond, verscholen in het dichte ge boomte. De man, die ik zocht, verscheen in de deur, in antwoord op mijn klop pen. ..Goeden middag. Morgan." ..Goeden middag, mijnheer Glen arm", zeide hij, zijn pijp uit zijn mond nemend om beter tegen mij te kunnen grijnzen. Hij toonde absoluut geen verwon dering en zijn koele houding bracht mij enigszins in verwarring. Er was misschien een zekere roekeloosheid in mijn bezoek aan de man, die zulk een eigenaardige belangstelling getoond had in mijn zaken, en zijn koel optreden ergerde mij. „Morgan...." begon ik. „Wilt u niet binnenkomen om wat uit te rusten mijnheer Glenarm?", viel hij mij in de rede„,U zult wel moe zijn van uw tocht over...." „Neen, dank je", snauwde ik. „Zoals u wilt, mijnheer Glenarm." „Morgan, je bent een grote schurk. Tweemaal heb je getracht mij te vermoorden...." „Goed, wij zullen het zo noemen, als u dat wilt", en hij grijnsde. Maar hierdoor zijn wij bijna quite". Hij nam zijn grijzen hoed van zijn hoofd en stak zijn vinger door een gat in de bol. ,,U schiet heel aardig mijnheer Glenarm. En ikhet spijt me dat ik het zeggen moet, maar het is de eerlijke waarheidik ben te teer hartig. Wilt u wel geloven mijnheer, dat ik, toen u over het meer naar mij toe roeide, u wel zes keer onder schot genomen heb met mijn ge weer, maar ik durfde niet te schie ter Als ik u gemist had. zou u veel te veel geschrokken zijn!" Ik stak een cigaret op. „Morgan, ik hoop, dat je begrijpt dat je mij niet aansprakelijk kunt stellen voor enige belediging, jou door mijn grootvader aangedaan. Ik had hem in geen jaren gezien. Ik was nog nooit eerder op Glenarm House geweest, en het is dus een weinig ongemanierd van je om je ongenoegen met mijn grootvader op mij te verhalen." Hij glimlachte toegevend, terwijl ik sprak. Ik voelde, dat zijn belang stelling in mijn zaken niet te wijten was aan minder vriendschappelijke gevoelens jegens mijn grootvader. „U bent niet als uw grootvader, mijnheer Glenarm. U wilt mij mijn openhartigheid wel vergeven niet waar? Ik ben van mening dat u ook altijd recht door zee gaat. Hij was een vriendelijk mens, en, ik vrees- en hij grinnikte— ik vrees werke lijk, dat u dat niet bent, mijnheer Glenarm." „Maar Morgan neem nu eens aan, dat ik hier onder een witte vlag bij je ben gekomen, en laten wij nu eens zien of wij niet tot een over eenkomst kunnen komen." „Het is te laat, mijnheer Glen- a™» Er was een tijd, dat wij misschien zaken hadden kunnen doen, maar die tijd is nu voorbij. U lijkt mij een aardig mens en het spijt mij, dat ik u niet eerder ont moet heb. Maar de volgende keer meer geluk." (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3