C.V.P. wraakt achterstelling van katholieke leraren Onder wij sgescliil in Belgische Kamer Auto gevonden in sloot bij Belgische grens NIEUWE EIS VAN LEVENSLANG tegen BERKELSE ARTS „Nederland mag niet op zijn lauweren gaan rusten r ije voeten Sovj jet-Unie wil meedoen De kiezers willen liet" Proces tegen Franse hoer Gaston Dominici begonnen Voor het eerst enige emotie.... N.V. Vliegende Schotels NAAR DE KELDER man jriep houde!. Dienst Voor God, Koningin en Vaderland DAGBLAD VOOR ZEELAND MINISTER COLLAR WAST ZIJN HANDEN IN ONSCHULD VER. ST. WILLEN VIETNAMESE LEGER OPLEIDEN Tweede Kamer over Economische Zaken Bezorgdheid over prij sontwikkeling HERDENKING IN BERGEN-BELSEN Naguib tijdelijk met pensioen dezelfde temperaturen Motie van wantrouwen voorgesteld Twee treinen liepen uit de rails De moord op de Dmmmonds Niet waar, niet waar De roofoverval te Ravestein Spreek hem vrij!" riep een man op cle publieke tribune ,Ik vraag slechts recht" Kleintje koffie.... W.-Duitsland bouwt kleine kernreactor IJ sselmeervissers in grote nood ■J SLUIS van Sluis maakt bekend, ingelanden zijn nederge- erijstraat 20 b: gaven voor het dienstjaar over het dienstjaar 1953; over het dienstjaar 1955, ingswijziging 1953 en de iO per stuk voor een ieder schap Het Vrije van Sluis OECKE, voorzitter Griffier EUWE SEIZOEN: en grote sortering. ETNA L1NCO ,e voorlichting. GRAAUW een om mij heen, hjgen bij mij gseen te maken. ABDIJ- itwegen zuiver en ijm op, zodat ik (kelhoest, die zo Dronchitis of griep. ZIJDE INDUSTRIE arbeidsvoorwaarden, tussen 9 en 12 uur Harkkade 50, Breda. GEZINNEN UJKS IN MEER DA* Can-Ur viel, terwijl cie ïkeken. Dit was het aid had gewacht. ,.Ten hij en, aan het hoofd noed bezielde krijgers, edemoraliseerde tegen- gende slag was begon- 94e JAARGANG No. 21684 Uiigave IN V Uitgever» My Neeiiandia Verscnunt e'ke werkdag Bureaux: Breaa Kasteelplein 11 lei.: Redactie en Ad nunistraue 33#1 VeiantwouiaeUjk Üoota redacteur: J J tl. A Bruna Redactieraad L. J v tiootegem, iVli Ui h J J M Mes, Mi H M L. de Reenter, L J v t Westende. f V IVl Verceulerer» ADonnementsprUs °U vooruitoetaling t 5 85 pe_ Kwartaal per posi I 8.55. per week (uitsluitend DU niet-pust Desteil.) I U.45 Incasso wordt oerekend Losse nummers 13 ct Bostrek no. 278841 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 Advertentieprijs voor de genele oplage 1 U.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. iT^Tau voor de Zeeuwse Eiland Gobb, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De atoomconferentie In de politieke commissie van de V. N heeft de Sovjet-afgevaardigde Wys- jimskv meegedeeld, dat Rusland he- reid is zijn medewerking te geven aan de internationale conferentie ever vreedzame toepassing van atoom energie die op voorstel van zeven Westerse landen volgend jaar gehou den zal worden. De onderhandelingen over de oprichting van de atoombank, zei hij, duren nog voort. Het is duidelijk, dat Rusland zjjn medewerking aan de voorbereidingen der conferentie niet langer op de lange baan kon schuiven, zonder zich zelf te blameren. Zeker niet nu Sir Anthony Nutting, de Britse afgevaar digde, een dag tevoren zulke duidelij ke taal had gesproken. President Pauselijke Hulpactie onderscheiden Woensdagavond heeft Z. Exc. - Jhr. Mark van Weede, gezant van Neder land bij de H. Stoel, in het Neder landse gezantschap het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan Mgr. F. Baldelli, president van de pauselijke hulpactie. H.M. de Konin gin heeft aan de Romeinse prelaat de ze onderscheiding toegekend wegens zijn grote activiteit voor de slachtof fers van de watersnood in 1953. LASHARD heeft de Belgische Minister van Onderwijs, Col- lar, gisteren in de Kamer beweerd, dat hij geen einde ge maakt heeft aan de schoolvrede in België. Hij verweet de C.V.P., dat zij zelf nooit iets had gedaan om de verhouding te verbete ren. Nadat hij zijn handen op deze manier in onschuld gewassen had, merkte hij echter laconiek op, dat de leiders van de katholie ke partij vier jaar lang gepoogd hadden de andere partijen hun mening op te dringen en dat zijnu zelf de gevolgen van deze politiek moeten dragen. Zoals gemeld, is de katholieke onderwijzerswereld in België een protest-actie begonnen tegen de discriminatie-maatregelen van de huidige liberaal-socialistische coalitie. Een aantal katholieke leraren waren bij het „officiële onderwijs" ontslagen, omdat zij „slechts" diploma's van Leuven en andere katholieke scholen hadden. Toen de Minister van Onderwijs, Collar, het spreekgestoelte besteeg, werd hij op luidruchtige wijze door de rechterzijde uitgejouwd, terwijl de socialistisch-liberale meerderheid hem toejuichte. Nadat hij de verwijten van Harmei beantwoord had als in de aanhef van dit stuk vermeld, zei hij ,Wij voerden slechts het program ma uit, dat wij aan het kiezerscorps hebben voorgelegd. Dit programma houdt o.a. in dat de betrekkingen in 't officiële onderwijs bij voorkeur zul len worden geschonken aan gediplo meerden uit het officiële onderwijs". De agitatie rondom het ontslag dei- katholieke leerkrachten noemde hij een politieke manoeuvre. BOVEN EEN bericht over de onvei ligheid op de Duitse wegen hebt U gisteren een kop aangetroffen, die iets vertelde over een Utrechtse matras- senfabriek. U moet dit maar vergeten, wart de matrassen hadden niets met autobandieten te maken. Wel met Utrechtse jongetjes die het interieur van èen fabriek hadden vernield. HERMANN FIELD, die onlangs uit een Poolse gevangenis werd ontslagen en wiens broer en diens vrouw nu ook uit Hongaarse gevangenisschap zijn vrijgelaten, gaat in Zwitserland her stel van krachten zoeken. MINISTER-PRESIDENT Scelba van Italië gaat in Februari met zijn mi nister van Buitenlandse Zaken naar Londen om daar belangrijke politieke zaken te bespreken. HET BESTUUR van de liberale de mocratische partij, een der „bugerly- ke" partijen in Oost-Duitsland, heeft een zuivering in eigen gelederen ge houden. Er waren partijleden die niet met de communisten wilden samen werken! EEN HEERLENAAR moest in het zie kenhuis worden opgenomen, omdat zijn vrouw hem tijdens een handge meen ernstig had verwond met een bijl en een mes. De vrouw, die 32 jaar oud is, werd gearresteerd. PREMIER JOSJIDA van Japan is na een reis van 53 dagen door Noord- Amerika en Europa in zijn land terug gekeerd. Het eerste wat hij deed was een politieke crisis bespreken, die zich tijdens zijn afwezigheid heeft ontwik keld. DE VOORZITTER van de Moskouse vakbondsraad heeft in een ingezonden stuk in het blad van de vakbeweging gezegd, dat de West-Europese Unie tóch wel bevorderlijk voor de vrede kan zijn. Maar voor de bekrachtiging Ytt11 overeenkomsten moeten de Westelijken overleg met Moskou ple gen.... ONDER DE lagere belastingambtena ren in ons land is momenteel een ac tie gaande om tot verhoging van de salarissen te geraken. Op initiatief van enkelen werd een actie-comité gevormd. De katholieke oud-Minister van On derwijs, Pierre Harmei interpelleerde bij het begin van de zitting zijn op volger. Hij betopgde o.a.. dat het ontslag der 21 vrouwelijke en 3 mannelijke leerkrachten - aanvanke lijk bedroeg het aantal afgezette ka tholieke leraren en leraressen 80, doch na de protesten van katholieke zijde werden alle gevallen herzien - een gevaarlijk precedent schept en zowel uit sociaal als politiek oog punt ontoelaatbaar is. Hij ontkende tijdens zijn ministerschap partijdige benoemingen te hebben doorgedreven en verklaarde steeds de richtlijnen der gemengde commissie voor het onderwijs geëerbiedigd te hebben. Het katholiek Kamerlid De Schrij ver was van oordeel, dat het ontslag van leerkrachten om geloofsredenen weer liet „opiniedelict" invoert en hij vroeg zich af waar men op deze wij ze zal eindigen. Generaal Lawton Collins heeft na mens de Amerikaanse regering in Sai gon meegedeeld, dat zijn land bereid is, de algehele verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de opleiding van het leger van Vietnam. De bijzon derheden over dit aanbod worden mo menteel met de Vietnamese premier en met de Franse generaal Ely be sproken. Negentig procent van de uitrusting van het Vietnamese leger zou door de Verenigde Staten worden geleverd. (Van onze parlementaire corres pondent). De behandeling van de begroting van Economische Zaken gaf de KVP- afgevaardigde drs. Janssen aanleiding om de minister van Economische Za ken prof. Zijlstra in de Tweede Kamer te vragen om een voortdurende voor lichting te geven aan het parlement EEN NEDERLANDSE construc teur heeft een scooter gebouwd, waarvan de carosserie geheel is vervaardigd van glasvezelmateri aal: gekleurde plastichars, ver sterkt met glasvezel en glasmat. Gaston Dominici tussen twee bewakers in de beklaagdenbank Generaal Mohammed Naguib, de af gezette president van Egypte, die nu onder bewaking in een villa op een afstand van 45 km. van Cairo woont, is tijdelijk met pensioen gezonden op half salaris, aldus is Woensdag uit betrouwbare bron te Cairo vernomen. Dit betekent dat hij nu 15.370 gul den per jaar zal beuren in plaats van zijn volle jaarwedde als president van 31.000 gulden. Het hoogste gezagsorgaan van de Is lam in Egypte, de Raad van de grote Oelemas, heeft Woensdag een besluit genomen waarbij de Mohammedaanse Broederschap voorgoed wordt veroor deeld. Het duurde verscheidene uren voordat de beslissing viel. over de werkzaamheden van de Peel- commissie. De KVP is bezorgd over de kolensituatie. De minister heeft een gasnota toegezegd. Zodra die in behandeling komt, zul len de KVP-deskundigen de kwestie van de ontginning van de Peel uit voerig bespreken. De tweede katholieke afgevaar digde, die bij gelegenheid van deze begroting het woord voerde, mr. Blais- se, liet duidelijk horen, dat Nederland niet moet indutten bij de huidige gun stige conjunctuur. Mr. Blaisse drong erop aan werk te maken van een eco nomische Benelux-unie en besprak de exportmoeilijkheden, die Nederland door andere landen in de weg gelegd krijgt. „We moeten niet aarzelen tegen maatregelen te nemen", aldus mr. Blaisse. DFIDELIJI&: TAAL GEVRAAGD Zowel de afgevaardigden drs. Roe mers (P. v. d. A.), Hazenbosch (WD) als Schmall (CH) vroegen de minis ter m duidelijke taal, als hij in zijn stukken de prijs- en loonpolitiek be handelt. Over de ontwikkeling van het prijs peil bespeurde men in de redevoerin gen van alle afgevaardigden bezorgd heid. De afgevaardigde Schmall maak te melding van een telegram, dat hij had ontvangen van de Nederlandse Bakkerijstichting, die het funest zou vinden, wanijeer de minister de (blijk baar voorgenomen) afschaffing van de minimum-prijs voor brood zou door voeren. Wat zijn dit voor voornemens van de minister, vroeg hij. Als de be windsman inderdaad tot afschaffing van de minimum-prijs van brood overgaat, kan dit slechts de goedkeu ring van de afgevaardigde hebben, om dat het een mogelijkheid geeft op ge zonde concurrentie. Er staan nog een aantal sprekers op de lijst, zodat minister Zijlstra eerst Donderdagavond aan het woord zal komen. AMERIKA heeft nu zijn tweede no ta aan Japan overhandigd naar aan leiding van het recente vliegtuiginci- oent in de nabijheid van Noord-Ja- pan. ZUID-KOREA heeft eindelijk in een ereenkomst te kennen gegeven, dat wil„«'.erken aan pogingen om „en Zuid-Korea op vreedzame hianier te herenigen. einri^:^. gaat tegen het een Van de week een bezoek bren- 7r„, aan "et wijngebied van Beaune knnn, nf'' vaar h(j o.m. de ver- nyivonen wÜno°Sst van dit jaar zal van'av0^rwachtin?' geldig at"Vank!!^ Plaatselijk tot In het beruchte voormalige concen tratiekamp Bergen-Belsen, waar in de oorlog een groot aantal mensen onder wie ook talloze Nederlanders, ter dood werd gebracht, is kort geleden 'n onofficiële herdenkings bijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door Nederlandse mi litairen, die op het ogenblik voor herhalingsoefeningen in Duitsland zijn gelegerd. Een groep Neder landse militairen bij de muur, waarop opschriften in haut-relief aan een mensonterende periode herinneren Het Indonesische Kabinet De oppositiepartijen in het Indone sische parlement treffen voorbereidin gen tot het indienen van een motie van wantrouwen in het kabinet. Zij hebben besloten een voorstel tot een dergelijke motie nog deze week in te dienen. Het voorstel tot de motie zal wor den ingediend op de overweging, dat de onlangs geschiede reorganisatie van het kabinet dermate ingrijpend is geweest, dat er met meer reden kan worden gesproken van de formatie van een nieuw kabinet. De terreur in Algerije Spoorwegongelukken, die men toe schrijft aan de actie van nationalisten hebben Woensdag in Algerije vier per sonen het leven gekost. Twee mannen kwamen om het leven door een mijn, die een goederentrein nabij Wenza deed derailleren. Twee anderen kwamen om en vijf werden gewond, toen bij het station van A in Tahamimine in Oostelijk Algerije een goederentrein in een ravijn stortte doordat de rails waren losgeschroefd. n In het Franse plaatsje Digne is Woensdag, onder enorme belangstel ling het proces begonnen tegen de 78- jarige boer Gaston Dominici, die er van verdacht wordt twee jaar geleden de Britse voedseldeskundige Sir Jack Drummond, diens vrouw en hun 11 jaar oude dochtertje Elisabeth op beestachtige manier te hebben ver moord. Dominici bekende indertijd de moord gepleegd te hebben, maar later trok hij deze bekentenis weer in. De oude boer verklaarde nu, dat hij indertijd had bekend wegens de mee dogenloze verhoren door de politie. Trillend van woede zei hij, dat inspec teur Sebeille met zijn vuisten had ge dreigd en luidkeels had geroepen: „Jij bent de moordenaar". „Mijnheer de president, indien ie mand tegen U precies zo zou optreden als tegen mij, zou u hetzelfde gedaan hebben als ik. Zij maakten mij gek. Ik kon zelfs niet spreken." Op een bepaald ogenblik, toen het heftig toeging in de rechtszaal, zeide Gaston: „U wilt mij voor iemand an ders laten betalen. Laat Clovis (Gas- tons jongste zoon) en mijn familie komen en U zult ontdekken, wie ik bedoel". Herhaaldelijk protesteerde de be langrijkste advocaat van de verdachte Emile Pollak, tegen opmerkingen van de rechter. Gedurende het voorlezen van de beschuldigingen van de politie, her haalde de oude boer steeds weer de woorden „Niet waar, niet waar. Er zUn zoveel leugens in deze zaak." Toen de rechter sprak over de be kentenis van Gustave, Gastons twee de zoon, dat hij het kleine meisje le vend had aangetroffen en niets had gedaan om haar te helpen, zeide de verdachte: „Gustave heeft gelogen toen hij dat zei". Bij behandeling van de bijzonderheden van de dood van het meisje, zeide hij na iedere zin: „Ik was in bed. Ik zeg U nog eens ik was in bed. Ik heb mij niets te verwijten." T)IJ BUDEL-SCHOOT, aan de Belgische grens ten Zuiden van Eindhoven, is de donkergroene Ford aangetroffen, waarmee de nog onbekende dader van de roofoverval te Ravestein zich Maandag uit de voeten heeft weten te maken. De wagen lag ge deeltelijk in de sloot, maar was zo goed als onbeschadigd. Aan vankelijk dacht men, dat het een smokkelauto was. Het contact sleuteltje ontbrak en er was een doorverbinding tot stand ge bracht. Toen de auto door Eindhoven reed, werd door de stedelijke gemeente politie - vanwege het nummerbord - de achtervolging ingezet. Motor rijders reden de auto „klem", maar keken een beetje sip, toen de chauffeur zich legitimeerde. In de schuur te Ravestein, waar op het moment van de overval de brand woedde, is een lege benzinefles gevonden. Het vermoeden v brandstichting is daarmee bevestigd. In Groot - Brittannië is de „Flying Saucers Ltd" opgericht, met een ka pitaal van 100 pond sterling. Het doel van deze maatschappij is, „het ontvan gen, verzamelen en verspreiden van mist gegevens over vliegende schotels en - l dere onbekende vliegende voorwer- Ulaaro 7 J,v i»i«iaisenjK mist, veel h?. e"Hele opklaringen. Later j bewolking en overweeenri 1 I dr°o?. Zwakke tot matige wind in Uit Pretoria wordt vernomen, dat !V, zaak tussen Noord en West de luchtstrijdkrachten van Zuid-Afri- "cmig verandering in temncri' ka een communiqué uitgegeven heb- ,uuf- p ben, waarin het publiek opgeroepen Vandaag: Zon onder 16 46 nor I wordt' om aan de stafchef van cie Morgen: Zon op 8 05 uur '"chtmacht het signaleren van alle vreemde vliegende voorwerpen te melden. J}E PROCUREUR-GENERAAL bij het Haagse Gerechtshof heeft Woensdagmorgen levenslange gevangenisstraf" geëist tegen de Berkelse arts O., wegens moord op diens echtgenote, erdachte was, zoals men weet, in hoger beroep gekomen van et vonms van de Haagse Rechtbank, waarbij hij tot levenslang werd veroordeeld. vierbd!,rcnSt<licn,fP l°°u d„fZ,e zaak was deze dag groter dan op de genomen In .l/li J s van de zaak voor het Hof in beslag heeft Hof zitting hield Z Van llet gebouw van de H°ge Raad, waar het eivol Het laatste Jn g/e" St°el onbezet en de publieke tribune was nuVOz«n"tem,f,Jk%«Tor?ecVhtdaChte trilde raag om recht, voor mij en mijn kinderen. MJ Voordat mr van Gilse aan zijn re quisitoir begon, vroeg hij aan Prof Carp, die over verdachte een rapport heeft uitgebracht, of O. in medische of juridische zin verminderd toereke ningsvatbaar kon worden geacht. „Ik ben deze man als psychopaat gaan beschouwen", antwoordde de hoogleraar. „Mijn overtuiging is dat hij verminderd toerekeningsvatbaar mag worden genoemd." Hierna nam de procureur - gene raal het woord. Hij was van oordeel, dat de Rechtbank niet partijdig was geweest. „De partijdigheid van het Openbaar Ministerie", zei hij „is voor mij volkomen aanvaardbaar. Er was een gegrond vermoeden van geweld dadige dood". Verdachte luisterde met weinig zichtbare gemoedsaandoening. Zo nu en dan plukte hij nerveus aan zijn kin. De mogelijkheid dat mevrouw O. aan ccn cerebrale tumor leed. zei mr v. Gilse niet te accepteren. Niemand heeft dit geconstateerd. De uitlatin gen, enkele maanden tevoren door verdachte gedaan, tonen aan, dat hü zijn omgeving voorbereidde op de plotselinge dood van zijn vrouw. Hij had toen al met de gedachte aan cyaankali gespeeld, door te beweren dat hij dit gif zou innemen, als zijn vrouw stierf. Later bestelde hij een gram cyaankali, zogenaamd voor een proef. „Verdachte praat niet over het spuit je dat hij heeft gegeven die avond, en ook niet over de poeder die hij zijn vrouw heeft gegeven. Ik begrijp niet wat hij heeft gevoeld en gedacht toen hij er zo passief bij zat, terwijl zyn vrouw leed". ZWAARSTE STRAF Mr. van Gilse meende dat het Hof veel uit het vonnis van de Rechtbank dat wegens enkele kleine foutjes moet worden vernietigd, kon overnemen. Psychiaters, zei hij, liggen spoedig overhoop met de verschijnselen die zich voordoen als iemand een moord heeft gepleegd. Men is dan spoedig geneigd te zeggen, dat iemand niet normaal is. „De moord, die verdachte liecft ge pleegd, om voor zichzelf een nieuw leven te beginnen, eist de zwaarste straf. Met deze overweging vraag ik uw Hof, mijnheer dc president, het vonnis van dp Rechtbank te vernie tigen, verdachte opnieuw schuldig te verklaren en opnieuw te veroordelen tot levenslang". De verdediger mr Huygens kwam aan het woord. Hij was het niet eens met wat de procureur - generaal over de partijdigheid van het O.M. had gezegd. „Het werk van de getui gen", vroeg hij. „van de deskundi gen, het Openbaar Ministerie, was dat vlekkeloos? Eén insinuatie, één slag onder de gordel, kan fataal zijn voor deze verdachte." Hij „smeekte" de president geen ge loof te hechten aan de verklaringen van de schoonmoeder van O. hij zei dat het gewicht van de eed vederlicht op de schouders van de getuigen had gerust, dat de processen-verbaal aan gedikt waren en dat de verdediging een contra-expertise had moeten kun nen verrichten. „En waarom", zei hij „heeft men dr Purchase niet willen dagvaarden?" VOETANGELS EN KLEMMEN Mr. Huygens achtte het ongelooflijk, dat O. in tegenwoordigheid van fa milieleden de moord zou hebben ge pleegd De doodsoorzaak, zei hij, staat naar mijn mening niet wetenschap- De hele zaak wemelt van pelijk vast. voetangels en klemmen. De mogelijk heid van zelfmoord kan men niet uit schakelen omdat er geen motief zou zijn. Er komen zoveel zelfmoorden voor. waarbij het motief duister is, „Ik vraag U, mijnheer de president, vernietiging van het vonnis van de Rechtbank, eventueel hernieuwde in structie, maar bovenal vrijspraak van mijn cliënt", zo besloot mr Huygens zijn pleidooi. Mr. van 't Hoff Stolk, die de sectie eveneens onvoldoende achtte, vond de verklaring van Prof. Carp belangrijk dat O. eerder staat tussen de vermin derd en geheel ontoerekeningsvat baarheid dan tussen toerekeningsvat baarheid en verminderde toereke ningsvatbaarheid. Als hij de misdaad verricht zou hebben in een bepaald effect, zoals dr Hoelen veronderstelde zou men van doodslag mogen spreken constateerde hij. Verdachte had het laatste woord ter zitting. Hij vond het jammer, dat pater V. niet had willen spreken. „De zelfmoord zou dan niet aan dc denk beeldige draad van mp eigen bewe ring, maar aan een stevige ankerket ting hebben gehangen", zei hij. „Ik ben voor mijn gevoel onschuldig. Of U mij schuldig verklaart, is niet het belangrijkste. Het belangrykste is. dat ik hier onschuldig benEn hier bij wees O. naar zün hart. „Ik vraag geen genade, ik vraag slechts recht' Nadat de president had meegedeeld dat het Hof op 1 December arrest zal wijzen, riep een man op de publieke tribune luidkeels: „Spreek hem vrij!'' Hij werd door twee parketwachten in een hoek geleid, waar hij zachtjes begon te huilen. „Wilt u een kopje koffie met me gaan drinken?" vroeg op de Coolsingel in Rotterdam een on- J geveer 34-jarige man aan een even oude vrouw. De uitnodi- ging werd aangenomen en even later zat het tweetal in een res- J taurant. Toen de kennismaking leek te vorderen, vroeg de man 2 of zij hem even wilde excuse- 2 ren, hij moest even een bood- schap doen. Het werd een half J uur, een uur, maar de ridder van het kopje koffie kwam niet meer opdagen. Na anderhalf uur werd het de vrouw toch te bar en zij trok haar mantel aan. J Daarbij kwam de surprise: uit de mantelzak blèek haar porte- S monnaie met f50 te zijn ver- dwenen, zodat het slachtoffer haar koffie niet eens betalen J konS Eden in Lagerhuis Labour achter accoorden van Parijs West-Duitsland wil een kernreactor bouwen van zeer bescheiden omvang voor experimenten op het gebied van vreedzame aanwending van atoom energie. Dit verklaarde Minister Eden giste ren in het Britse Lagerhuis, bij het begin der tweedaagse debatten over de accoorden van Londen en Parijs. Hij had een brief van Adenauer ontvan gen, waarin deze aantoonde, dat de Westduitse productie en import van splijtbare stof niet meer zou bedragen dan noodzakelijk was voor „burgerlijk onderzoek". Eden betoogde, dat er nu voldoende waarborgen zijn tegen herleving van het Duitse militarisme en hij kreeg van Labour de toezegging, dat deze partij zich achter de overeenkomsten zou stellen. De vis gedijt niet meer De IJsselmeervissers hebben de klok geluid. Dat komt, omdat de vis serij de laatste maanden niet meer rendabel is. Door de steeds toenemen de inpolderingen blijkt de visstand plotseling aanzienlijk slechter te zijn geworden, met het gevolg dat de vis sers, die het nog wel dachten te kun nen bolwerken, met de handen in het haar zitten. Men heeft nu voorgesteld, dat de regering haar hulp aan de vissers in nood op korte termijn effectiever zal maken. De oudste vissers zouden een uitkering moeten krijgen, de jong- sten zouden op korte termijn voor een ander beroep moeten worden be kwaamd, terwijl dan de vissers van middelbare leeftijd het bedrijf nog blijven uitoefenen. De laatste tijd is gebleken, dat de paling in het IJsselmeer niet meer groeit en de snoekbaars uitsterft. Doordat plotseling de kademuur van de Nieuwendijk in Pernis over een lengte van achttien meter instortte, werd een schip van 72 ton, dat aan de kade ge meerd lag, door een indruk wekkends hoop puin bedolven. De boot trok schee', het water liep de patrijspoorten in en toen de kapitein was gewaarschuwd, lag het schip al op de bodem. Dinsdag had de kapitein, die in het dorp woonde, zich er nog van overtuigd dat zijn boot doelmatig gemeerd lag Hij had echter de soliditeit van de kade muur niet onderzocht, die de laatste maanden aan het ver zakken was geraakt

de Stem | 1954 | | pagina 1