MOSSELDORP" Philipp ine HARRY VAN BEEK uit DONGEN KOCHT EEN FARM m m K.L.M. vliegt met straalvliegtuigen (maar voorlopig nog op papier) Nederlaagbili arttournooi H. B. C. HULST TE VER GEGAAN Een wei vol schapen Waar de historie op hol sloeg Pionierswerk in Nieuw-Zeeland 11 dagblad de stem van donderdag 18 november 1954 11 Waar eens de schepen meerden staan nu de auto s reserveklassen knvb Uitslagen Zondag 14 Nov. 15 spelen voorwed- strijden M. v. Gemert op kop Hard ploeteren noodzakelijke voorwaarde voor het succes k.n.v.b. afdeling zeeland De honderdste „oversteek" Beslissing van veel betekenis MARKTEN Officiële publicatie heeft Philippine wel een merkwaardig hoofdstuk De laatste ha ve e hryven. Het is alsof de historie er eens plezier in zün geschiedenis moeten^schj^akman op de grens van 0ost. en Wcst in had, in het orp biiksemvertoning van haar merkwaardige loop te Zeeuwsch-Vlaand^emeen^ geven, ais ee beleefde Philippine een episode, welke zo veel, voor In ruim vying J terk bepalende gebeurtenissen bevat, dat er best zijn aanzien en hiedenis mee tc vullen zouden zijn. twee cru"en s« 'euw vocht Philippine voor zijn in het nauw geraakte vis- 11 ruin de tegenwerking van de overheid, kréég zijn begeerde kanaal sery, over"" het siib van de Braakman wéér bezit nemen van zijn levens- en haven. jemv verloor en werd een rustige landelijke gemeente, mid- a iJssen de polders, met het vrije water op vele kilometers afstand. Ver weg en bedwongen door een zware dijk, die de Braakman voorgoed tot land maakte' Jonge visscher: Zwijg maar, groot vader, ik zal mijn kost wel vinden. Als het binnenkort niet verandert, ga ik naar Amerika. Oude visscher: Help ons toch, Hee- ren, of het is gedaan met de vis- scherij van Philippine. Minister van Financiën: Dat zou mij spijten, dan zullen mijn mossel- banken voor een appel en een ei verpacht moeten worden. eetpartijen in „AU PORT En heel die bliksemschicht die de historie deed flitsen, resul teert in een zeer prozaisch ele ment: de Rijkswaterstaat is een rioolwaterzuiveringsinstantie aan het bouwen. Dat is de pleis ter op de wonde, de compensa tie voor een groot verlies..... Van die prachtige plaat, die een Zeeuws blad in 1896 afgedrukte, zijn helaas nog meer enkele exemplaran over Burgemeester van Hoek heeft er een in zijn werkkamer hangen en ook bij de heer Wiskerke in hotel Au Port is zo'n prent te bewonderen. In het schor zijn twee mannen dru* bezig opmetingen te verrichten, zo ziet men op de bewuste plaat .Op een dijk staat een oude man: zijn klein zoon staat stuurs cn gemelijk op een afstandje toe te kijken, de vuisten in de broekzakken gebald. De oude man, een Philippiense vis ser, is in gesprek met twee schrik wekkend deftig uitziende heren: de Minister van Financiën, die de vlezige handen gevouwen op het welgedane lichaam houdt en de oude man met een sluw-minzaam gezicht aankijkt en 'n ambtenaar met opgetrokken wenk brauwen en een gezicht van „hoe waag je 't iets te zeggen". Het bij schrift op deze sprekende prent is een korte dialoog, welke heel de bitterheid van toenmalig Philippine ademt. Oude visscher: Is dat voor een kanaal dat ze ginder in 't schorre aan 't meten zijn, Heeren? Minister van Financiën: Neen man, die schorgronden moeten inge dijkt worden. Dat zal weer een mooi buitenkansje voor de schatkist worden, na al die tonnen die wij er reeds aan verdiend hebben. Oude visscher: Nu schiet er zeker ook wel een goeie ton over voor een kanaaltje? Minister van Financiën: Zouden jul lie niet verhuizen? Oude visscher: Verhuizen! Ik ge loof niet, dat de Heeren goed op de hoogte zijn van de toestand hier, anders zouden zij. zoo niet spreken. ER KOMT EEN TIJD. De regering was in 1896 bezig de Mosselpolder in te dijken en Philip pine zag daarin een zoveelste symp toom van de naderende genadeslag voor de mosselvisserij. Geen wonder, dat men pleitte voor een goede haven en een kanaal, dat het met de Braak man zou verbinden. En hoe dictatoriaal de minister blijkens het plaatje in de krant anno 1896 althans ook reageerde: Philip pine kreeg zijn zin. Het kreeg een kanaal en een haven, welke de mos selvisserij nieuwe welvaart zou bren genvoor lange tijd, dacht men. En in 1900 wapperden de vlaggen, want de haven werd officieel geopend. Drommen mensen verdrongen zich langs het water om de vlootschouw te zien. Kortom: het was groot feest in Philippine. Baggermolens hielden steeds het opdringende slib op een afstand. Maar het waren niet de meest mismoedige pessimisten alléén, die al voorspelden dat het wel eeuwig sukkelen zou blij ven. In 1918 werd ook de Dijckmees- terpolder ingedijkt en bij die gelegen heid werd meteen het bekende Boe- choutehaventje vernieuwd. Doch wei nige jaren later was het reeds totaal verzand. Het was in die tUd dat een oude visser tegen z'n kleinzoon zei „Er komt een tijd, dat de haven van Philippine een stuk grond zal zijn. Je vader zal het misschien niet meer meemaken, maar jij zult het zéker nog beleven, Zoals ik gevaren heb op de plaats waar nu polderland Is (de Dijckmees- terpolder bedoelde hij), zo zul jij eens lopen over de plaats, waar nu de ha veil van Philippine is!" Hij had een vooruitziende blik. Zijn kleinzoon hééft het beleefd en die vertelde het ons. v .y:.ra»«WSS*!® „Neen, het is de oorlog die het ge daan heeft" zeggen sommige Philippi- nenaren nu. In die jaren is er niet gebaggerd en de snel aanslibbende modder en het zand verstikten de toegang tot de haven van het mossel dorp. In 1944 kon het practisch niet meer gebruikt worden en de enkele mosselvissers die Philippine nog telt, hebben elders een thuishaven. In Yer- seke vooral. Want in plaats van plan nen om de haven weer toegankelijk te maken, lagen er nu projecten op de tekentafels der ambtenarenbureaux om de Braakman geheel in te dijken. EEN INSTALLATIE zeven jaar op een mosselschip gezeten en kent het vakl Het geheim van de roem van zijn mossel-eethuis? Wel, voor een deel dat vak- en koopmanschap, voor een ander deel het feit, dat hij zelf met zorg en overleg de mossels bij eb raapt", zodat zijn klanten geen zand tussen de kiezen krijgen en tenslotte dat ondefinieerbare, dat ieder be roemd eethuis omgeeft ,dat wat je geen naam kunt geven, maar dat de mensen doet denken „daar moet ik zijn!" EVENWICHT. Weer vocht Philippine, maar met weinig geloof meer. Want dat de Braakman toch eens en voorgoed ge sloten zou worden, stond wel vast en dat er geen baggermolens ooit opge wassen zouden blijken het slibgevaar afdoende te keren, had men wel in gezien. Maar Philippine gaf zich niet zó maar over. Het diende zijn bezwaren in. Het enige dat de Minister van Wa terstaat kon erkennen, was dat van de lozing van afvalwater. In Novem ber 1950 zei Zijne Excellentie: we zuilen er iets aan doen, als het zo ver is. Er werd iets aan gedaan. Men bouwt in Philippine een rioolwaterzuiveringsin stallatie. Zo maar cadeau. En toch zegt geen rechtgeaard Philippinenaar: „die brave minister", want men voelt het niet als een cadeau. Het is een doekje voor 't bloeden Volgend jaar is de installatie klaar en dan zal ze misschien wel enigszins feestelijk in gebruik gen omen worden. Maar dat zal dan geen écht feest zijn: want iedere Philippinenaar blijft daarbij denken aan de rampspoed van zijn dorp, welke hiertoe geleid heeft. EIGEN TEELT. Philippine bleet mosseldorp. Neen, de treinen aan het „station" bij Zandstraat voeren geen kisten vol meer mee naar Gent. Het vrolijk ge ratel van de tientallen wagens der handelaren klinkt niet meer op het haventerrein. Er valt geen mosselvloot meer binnen. Op diezelfde plaats staan nu telken male tientallen glanzende auto's ge parkeerd, vooral vele met witte num merborden en een glimmend nikke len B. In het wijd en zijd bekende hotel Au Port komen de gasten uit heel Nederland en België mosselen eten, a la maison. En de heer Wiskerke zet zijn klan ten (bijna allemaal vasté klanten, want wie hier eens kwam blijft habi tué) een prima product voor. Hij heeft zijn eigen mosselbank in pacht. Niet meer in de Braakman: daar groeit nu het koolzaad. Even buiten de afsluitdijk ligt zijn kweek plaats. Daar haalt hij iedere dag zijn mossels uit het zilveren Scheldewater en daar „zaait" hij de bijna volwassen schelpdieren, welke hij op monster in da handel koopt. Geen handelaar zal hem een partij van minder dan allerbeste kwaliteit in de handen stop pen, want de heer Wiskerke heeft Een halve eeuw. Een zuiverings installatie voor een in de modder ver stikte welvaartsbron. Een generatie, die vocht, won en tenslotte toch ver loor. Vooroordelen, onbegrip, tegen werking: ze zijn te bevechten en men kan er over zegevieren. Maar de onberekenbaarheid van de Zeeuwse stromen, van het water dat met gulle hand schenkt en met twee handen tegelijk neemt: daartegen begint zelfs een zó met het water vertrouwd volk als dat van Philippine, niets. Het Scheldewater heeft zich van het oude mosseldorp afgekeerd. Het liet zich gewillig de pas afsnijden. Maar waar het water neemt, daar geeft het ook weer, zij het dan soms indirect. Want diezelfde dijk, die Phil- ippine's karakter zo sterk wijzigde, behoedde het voor een waarschijn lijke totale ondergang ln de ramp nacht. Zo ls er evenwicht in alle dingen. En het past daarom te berusten, maar zonder verbittering. Res. Ie klasse: Middelburg 2-Taxan- dria 2 2-1, Noad 2-PSV 2 3-5, Willem II 2-Nae 2 5-3. Res. 2e klasse B: Longa 3-Nac 3 4-1, Baronie 2-Willem II 3 6-1. RBC 2-BSC 2 2-0, Dosko 2-Alliance 2 5-3, Noad 3 RKTW 2 2-3. Res. 3e klasse B: RKC 2-BSS 2 1-3, GW 2-RKDVC 2 afgek. Concordia 2- BW 4 1-3, Desk 2-OJC 2 7-3, Top 2 WSC 2 6-3. Res. 3e klasse C: Hero 2-TSC 2 4-2 Rac 2-Roosendaal 2 2-2, Rood Wit 2 Set 2 84. Oostburg en Ovezande overtuigend verslagen Het nederlaagtournooi, dat de Hul- sterse biljartclub IIBC ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan organiseert, is begonnen met twee klinkende over winningen van de Hulstenaren. Oost burg en Ovezande moesten beide hun meerdere erkennen in het jubilerende IIBC. Tegen Oostburg won Hulst zelfs alle partijen op één na: die tussen G. Eeckhout en M. Mabesoone. Ook de heer Claeyssen (Oostburg) was niet op dreef en moest het tegen Prudent Freyser met-115 tegen 320 -caramboles laten afweten. De volledige uitslag van deze wed strijd is als volgt: P. Freyser-R. Claeyssen 320-115, R. Lampo-A. Ver sprille 158-58, Fr. Schelfhout-J. Oos- terbaan 156-92, G. Eeckhout-M. Mabe soone 71-115, J. Taelman-Iz. Verplan- ke 71-68, J. Leeraert-H. Lippens 112- 100, Jo. Blommaert-E. Mangnus 91-77, B. Snelleman-Urb. de Windt 91-55, HBC behaalde in totaal 1070 punten tegen Oostburg 680. De twee hoogste series werden gemaakt door Pr. Frey ser met 114 en 92 punten. Tegen Ovezande werden de volgen de partijen gemaakt: Pr. Freyser-J. Van Hassel en Gabriels geschorst Het hoofdbestuur van de Belgische Biljart Bond heeft de schorsing van drie maanden bekrachtigd die door de districtscommissie van Antwerpen was opgelegd aan Clement van Hassel, we gens inbreuken op een beslissing van bedoelde commissie, die namens het bestuur handelde. Voorts is René Gabriëls verwezen naar de districtscommissie van Ant werpen, omdat hij getracht had druk uit te oefenen op deze commissie en op het hoofdbestuur. Gabriëls is ge schorst, totdat hij voor de bevoegde instantie zal zijn verschenen. Eggermont 463-91, R. Lampo-J. V. d. Guchte 94-214, Fr. Schelfhout-J. Rijk, 155-35, G. Eeckhout-J. de Jonge 121- 70, J. Taelman-F. Koole 92-19, J. Lee- raert-C. Drijdijk 88-82, J. Blommaert- W. Remijn 122-32, B. Snelleman-J. Re- mijn 66-24, totalen: HBC 1201 en Ove zande 567 punten. Ook hier maakte Freyser traditiegetrouw de hoogste series: 131 en 100. De eerste wedstrijd van het tour- nooi werd voorafgegaan door een of ficiële opening, welke bij afwezigheid van de wnd.-burgemeester door de voorzitter van HBC, de heer Taelman, verricht werd. In kampioenschap eerste klasse „groot" Voor het kampioenschap van Ne derland, eerste klasse groot biljart 47/2, zijn 15 deelnemers ingeschreven, die voorwedstrjjden in de volgende groepen zullen spelen. In Amsterdam: S. van Lochem, C Wijdeveld, A. Jacobs, F. Haberer en W. Bakker (allen A'dam) en R. Over- dijk (Zaandam). In Eindhoven: J. Jansen (Helmond) L. van Leur (Oss), H. Scholte (Eind hoven), V. Wijnen (Nijmegen) en P. van Leeuwen (Nijmegen). In Rotterdam: J. Eichelsheim (Rot terdam), P. Kruythof (Barendrecht) A. van Loon (B. op Zoom) en L. van Nijnatten (Steenbergen). Deze voorwedstrijden moeten op 28 December a.s. beëindigd zijn. De finale wordt gehouden van 3 t/m 6 Febr. in Amsterdam. Bij „De Treffers" te Oostburg Het schuttersconcours, georgani seerd door de luchtbuksclub „de Tref fers" te Oostburg, draait op volle toe ren. Nadat 290 kaarten waren verscho ten was de stand als volgt: 1. M. van Gemert 289 p., 2 J. Goossen 288, 3 J. de Zeeuw 286. 4.L. Verhulst 286, 5 M. Hinneman 283 6 L. Willems 279, 7 P. v. Damme 277, 8 A. Buijck 276, 9 C. Riemens 276, 10 P. Allaert 276, 11 L. v. d. Hooft 272, 12 P. Riteco 272, 13 A. Merelaer 271, 14 J. Scherbeijn 270, 15 G. Boonman 270 p. ONDER ZEER GROTE belangstelling is het stoffelijk overschot van de Zaterdag j.l. te Amsterdam op 59- jarige leeftijd overleden oud-speler van het Nederlands Elftal, Hein Delsen, ter aarde besteld. Delsen vormde in de jaren tussen 1917 en 1925 met Jan de Natris de befaamde linkervleugel van Ajax, In die pe riode kwam hij enkele malen uit in het Nederlands elftal. 4 - NIETS dat een beter inzicht geeft in het lief en leed van onze emigranten, dan het sobere relaas van hun dagelijkse doen en laten. De kleine details van hun werk en levensomstandig heden spreken meer tot de lezer dan een lange opsomming van de problemen, waarmee de emigranten in het algemeen te kam pen hebben. Vandaar dat we een jaar of wat geleden onze mede werker „Jan van Brabant" aan het woord lieten over de weder waardigheden van Harry van Beek, een jongen uit de buurt van Dongen, die met zqn vrouw Willemien naar Nieuw-Zeeland trok om daar de hand aan de ploeg te slaan. Harry heeft intussen wéér heel wat brieven geschreven naar het ouderlijk huis in Dongevaart en omdat ze leren, hoe met ondernemingslust en doorzettingsvermogen veel kan worden bereikt, laten we hier Jan van Brabant nog eens aan het woord. Ilij compileerde het belangrijkste uit die brievenstapel tot een „Kroniek des dagelqk- sen levens", die boeiend genoeg is om er kennis van te nemen. loof maar!" Hij had ook nog wat ge leerd en geprakkezeerd om 't land plat te slepen, en daarvoor had hij een zware sleep vervaardigd van dik ke spoorbilzen en staven, 't Ging toen gesmeerd. VEESTAPEL EN GRONDWERK Nadat Harry van Beek als „deel- melker" op een farm in Wamui had gewerkt en in nog enkele andere plaatsen telkens belangrijker werk had gedaan, kon hij in Waitahu, bij Reeftan, een farm kopen, die omge ven was door een groot ontglnnings gebied. „En er ls geen tijd om met de han den over elkaar te gaan zitten," schreef zijn vrouw „ge moet eens zien hoe Harry met zijn emmer met zaad over het land marcheert.Een zaaier ging uit om te zaaien" Waarom Harry geen zaaimachine gebruikt Daargelaten dat zo'n machine kost baar is en de meeste boeren in de omtrek er geen rijke zijnHarry kan met zo'n machine niets uitrich ten. Als vader zelf eens kwam kijken zou hij wel zeggen „Neen, da ga zo Feest in Philippine. In 1900 werd de haven in gebruik genomen: de vissers hadden de strijd gewonnen. Vlaggen tooiden Philippine en de met gasten volgeladen „hoogaarzen". Een beeld dat uitgelaten vrolijkheid toont, vreugde om het feit, dat de mossel- visserij weer vooruit kon. Maar geen van die feestende mensen kon toen denken, dat nog geen halve eeuw tater diezelfde haven opnieuw dicht geslibd zou zijn en in 1954 reeds een met groen beplant plein. Waar slechts de naam van hotel „Au Port" herin nert aan wat eens, nog zo kort gele den, is geweest. PROGRAMMA ZONDAG 21 NOVEMBER le klasse A: Domburg 1—Sluis 1, Groede 1—Walcheren 1, Noormannen i Uzendijke 1, Retranchement 1 Schoondijke 1. Ie klasse B: 's Heer Arendskerke 1 Hansw. Boys 1, Kwadendamme 1 Rruiningen 1, Lewed. Boys 1—Vogel waarde 1: Rapenb. 1—Volharding 32 1. le klasse C: Zierikzee 2—Burgh 2. -e klasse A: Middelburg 4Noor mannen 2; Vlissingen 4—Breskens 3; ■oeelandia 3—Zuidzande 1. 2e klasse B: Ria W 2Axel, Hansw. Boys 2Hontenisse 3. 2e klasse C: Brouwershaven: 1 Dreischor 2, SVOWK 1—Renesse 2, Zierikzee 3Zonnemaire 1. 3e klasse A: Hoofdplaat 2—Walche ren 2 Domburg 2EMM 3, Schoon dijke 2Lewed. Boys 2. 3e klasse B: Luctor 3Vogelwaarde 2, Koewacht 2's H. Arendskerke 2, Corn. Boys 3Rapenburg 2. DE VOETBALWEDSTRIJD tussen de 0ch0t.se en de Ierse League, welke te Glasgow zou worden gespeeld IS wegens de zware mist uitgesteld! De wedstrijd zal vanavond op het gespeeld Park te GlasS°w worden P)E K.L.M. is bijna al een jaar bezig met de practische voorbereidingen voor het vliegen met verkeersvliegtuigen met straalmotoren. De Neder landse luchtvaartmaatschappij heeft een plan van die voorbereidingen in uit voering en een onderdeel daarvan heet „Paper Jet", het besturen van verkeersvliegtuigen met vier straalmotoren op papier. De K.L.M. is niet de enige lucht vaartmaatschappij die zich op deze wijze op de toekomst voorbereidt. De K.L.M. is in Januari met het vlie gen van straalvliegtuigen op papier begonnen. K.L.M., B.O.A.C., en U.A.L. wisse len eikaars ervaringen, opgedaan met het vliegen met straalvliegtuigen op papier, uit. Op 1 November j.l. had 't dozijn K.L.M.-vliegers dat thans met „paper jet" bezig is, de honderd ste „oversteek" van Prestwick (Schotland) naar Gander (New Foundland) volbracht, zonder dat zij ook maar een meter met een ver keersvliegtuig met straalmotoren hadden gevlogen. PROBLEMEN De K.L.M. heeft het vliegen op pa pier ter hand genomen om de vlie gers vertrouwd te maken met de vliegtechnische vraagstukken die zich voordoen bij het vliegen met straalvliegtuigen. Het traject Prest- wick-Gander over de Atlantische Oce aan wordt thans met een modern, met zuigmotoren uitgerust, verkeers vliegtuig afgelegd in negen uur. Het met straalmotoren uitgeruste ver- keerstoestel zal er vermoedelijk maar een uur of vijf voor nodig hebben. Het vliegtuig met straalmotoren is niet alleen sneller, maar het vraagt ook snellere handeling in de lucht en op de grond. Nadat de vlieger zich enig inzicht heeft kunnen verschaffen in de pres taties van een verkeersvliegtuig met straalmotoren zijn mogelijkheden en moeilijkheden, kan worden begonnen met het maken van een vliegplan voor het genoemde traject. Daarvoor heeft hij nodig de weerkaart en de weersverwachting, het aantal pas sagiers, de hoeveelheid vracht en post die aan boord zijn. Op het vlieg plan geeft hij dan aan, hoeveel brandstof hij meeneemt, hoe hoog hij zal gaan vliegen, in hoeveel uur hij het traject zal afleggen. Daarna wordt aangenomen dat de vlieger zich met zijn verkeersvlieg tuig met straalmotoren in de lucht bevindt kort na de opstijging van Prestwick. Hij ontvangt de heersende windkracht en -richting, vergelijkt die met de verwachte en in zijn vlieg plan verwerkte en moet, als die twee verschillen, zijn vliegplan her zien. Dan komt het eerste weerbe richt van Gander, dat eveneens aan leiding kan zijn het vliegplan weer te wijzigen. Heeft de vlieger dit plan herzien, dan volgt het tweede weer bericht enz, op deze manier wordt de vlucht in circa twee uur volbracht. DIENSTREGELMAAT Nu reeds meer dan honderd keer de Atlantische Oceaan op deze wijze ls overgevlogen is het de K.L.M. zelfs mogelijk een zekere dienstregel- maat op te stellen. Bovendien heeft men zich een indruk verworven in wat er aan de gehele thans bestaande organisatie zal moeten worden ver anderd. De president-directeur van de K.L. M., heeft in Augustus meegedeeld dat een beslissing over het verkeersvlieg tuig met schroef-turbines of turbines binnen een half jaar zou moeten wor den genomen. De helft van de door de heer Aler genoemde periode is thans verstreken, zodat het geen ver bazing zal wekken wanneer, op grond van genoemde uitspraak, wordt ge concludeerd dat die beslissing nabij moet zijn. Maar wanneer men weet, welke verkeersvliegtuigen met straalmoto ren thans aan de markt zijn, dan blijkt wel dat het nog wel enige ja ren kan duren voor de K.L.M. met dergelijke toestellen gaat vliegen. Gedurende die tijd zal haar ervaring uit het voorbereidingswerk en uit het met de B.O.A.C. en de U.A.L. uitge wisselde materiaal zijn gegroeid, al zal de werkeljjke ervaring, naar men zal hegrijpen, eerst kunnen worden verkregen, wanneer de bemanningen inderdaad op straalvliegtuigen heb ben gelest. niet'.'. Hier 'n boomstronk, daar 'n grote dikke boom die plat ligt, daar weer een hoop stenen, en daar moet dan het zaad tussen gezaaid worden, hier een bochtje, daar een hoekske, dus haalt hier machinaal werk niets uit. Ja, ja, er moet heel wat voor gedaan worden. En dan voegt Harry als postscrip tum er onder: „Ja, ja die vrouw van mij praat wei over hard werken maar daar bedoelt ze zich zelf mee, hoor! Hij zegt verder, dat hij met z'n zaaien er nu mee klaar is. In 5 dagen tijds 10 ton kalk, 1.5 ton super ge strooid en 10 acres (morgen lands) haver en gras gezaaid... is dat goed gewerkt, Pa? In zijn volgende brief er op doorgaand schrijft hij dat va der niet moet denken, dat het bij hem alleen wildernis is op zijn farm. Nee er liggen hier duizenden hectaren grond even woest en wild. Ik zal u uitleggen waar dat vandaan komt. GOUDDORST Om egn denkbeeld te geven van de uitgestrektheid van N. Zeeland: een kennis van Harry heeft een farm van ongeveer 100.000 acre, maar daar is veel bij, dat waardeloos is n.l. ber gen en barre rotsen. Hij heeft daar 2.000 koeien lopen en 3.000 schapen. Dat is nog eens een bedrijf, hé pa!... Een nieuwe bron van verdienste heeft H. ook aangeboord: brandhout. Hij hoeft er niet veel meer aan te doen, dan het op hopen rijden. Er is hier van uit de stad veei vraag naar en 't wordt goed betaald ook. Harry zijn veestapel stond op: 16 melkkoeien, 13 vaarstkalveren, 4 jonge ossen, i jonge stier, 1 paard, 2 honden, 1 lam, 28 kippen, 26 eenden, plus een 4-ja- rige vaars. Hij heeft het dan weer over de kreek, 'n stuk moeras, die zit 'm dwars, midden in zijn akkerland, doch te elfder uur was hij tot ont dekking gekomen, dat die vol pols- dikke paling zat. Ze is wel niet zo smakelijk dan die uit de heldere stro men, iriaar Wilhelmien weet er toch wel wat betere smaak aan te bren gen. Hij moet oppassen voor de a- len die het op zijn jonge eendjes be grepen hebben, zoals hij met eigen ogen gezien had.... Aan een sollicitant, die als zuivel- industrieel oirt raad vroeg of hij zou overkomen, meldt Harry, dat het hem hier mogelijk best zou meeval len, maar over 't algemeen loopt men op dit gebied op den duur 'n fiasco. Eerstens hebben de diploma's van Nederland weinig waarde in N. Zeeland, ten tweede, op 't gebied van zuivel kan Holland eerlijk gezegd, nog wel wat leren, omdat hier met veei grotere massa's, en toch met minder personeel wordt gewerkt, ten derde, omdat die immigranten ge heel op de onderste sport moeten be ginnen, wat heus niet zo eenvoudig voor hem is. Maar...het kan ook mee vallen... SCHAPEN Rond het jaar 1900 was Reefton, een stad van 50.000 inwoners, ter wijl deze er nu nog slechts 2.000 telt. Er was in die tijd goud gevonden in de grond, veel goud, eerst dicht bij en toen verder op. De boeren lieten alles achter en gingen goudzoekers worden. Het vee, paarden, varkens, schapen, joegen ze de vlakten in. Die goudziekte is de oorzaak dat hier in den omtrek weinig goede* farmers zijn; al zitten ze weer op de oude farms, het werken is er uit en ze le ven toch wel, daar ze met minder werk toch genoeg bij elkaar garen, om er van te leven!... Als ik bezig ben op 't land om ste nen in een kreek te rijden, om een harde hoilem te krijgen en er later met de tractors door te kunnen, komt vrouwlief op z'n tyd met de thee. Zo ook vanmiddag. Ze had zo'n zin in 't werk, dat ze direct op de tractor sprong en een handje mee hielp. Ons Marijke lag in haar reis- korfje te slapen, net als Mozes in zijn blezenmandje. Zodoende leek het liier op een paradijs Ter verpo zing had Wilhelmien een fraaie Kerststal gemaakt in de pa rochiekerk, een echte Brabantse, iets wat ze in N. Zeeland niet kennen, maar wat ze toch verbazend leuk vonden en nog nooit had de krib zo veel bezoekers gezien als toen. Om 12 uur hadden ze een groot diner, een Christmass-diner bij de Matrone van 't hospitaal en waren zij er de eregasten, ik zat rechts van haar aan de hoofdtafel, manlief naast me. Veel speechen, ook een van Harry en er werd mooi gezongen. Wij samen hebben ook een paar Hollandse kerst liedje- laten horen, waar we veel applaus voor kregen! 't Was een reu- zefcestje, deze Kerstmis. Wilhelmien voegt er aan toe, dat ze met Kerstmis nog oude vrienden te gast hadden. Die stonden paf van de verandering die de farm in hun afwezigheid had ondergaan cn hadden niets dan lof over de „hard Working Dutchman at Waitatue" en U be grijpt dat ik er trots op ben als ik dat zo allemaal aanhoor! 't Laatste woord is aan Harry: „Gras, haver en klaver hebben nu de kop opgestoken en daar staat een vracht voer op nu, zo wil ik méér behandelen, nou, ge- Terloops meldt Harry dat hij een boer had helpen hooi binnenrijden; een paar dagen met de tractor hel pen had tot resultaat 4 ton hooi en de prijs is 7 dollar per ton als men 't moet kojoen! Goed werk hé! Zjjn prestaties schenen zijn roep als deskundig farmer, 't land over gebracht te liehhen. Er kwam al thans een ambtenaar van de „Grond kamer" en die bracht de boodschap dat Harry 'n goede kans maakte om 'n renteloos voorschot te krijgen van het Gouvernement, omdat hij, bewe zen had iets te kunnen presteren. Of hij er toe over zou gaan wist hij nog niet, 't zou er van afhangen of zijn broer Jan zou overkomen. En dan lucht hij zijn hart over het feit, dat die papieren voor de toelating toch zo ijselijk lange tijd nodig hebben, 't is om bU te huilen. Hij vertelt aan 't eind van zijn brief een grap, die hij met zijn vee in de wei beleefd had. Hij had, een, in zijn oog flink, breed en diepe sloot gegraven om 't vee er binnen te houden en joeg er toen een partij kalveren in. Op de terugweg sprong hij over de sloot, maar toen sprongen al de beesten hem netjes achterna, zelfs een lammetje, dat al tijd bij de kalveren loopt, dito. Dus daar zullen we weer moeten zorgen voor een schrikdraad. En zo, is er altijd wat te doen. Een ander punt van Harry's pro gram werd vervuld: z'n veestapel met schapen uit te breiden. En zo ge schiedde het dat er op zekere dag 93 schapen werden aangevoerd met rhmmen. De le truck kwam om uur aan" schrijft Willemien, ,,en al hoewel 't pikke donker was, kregen de beestjes toch in de wei. Óm 11 uur kwam manlief thuis en kroop hij moe en wel, onder de wol, maar och arm. om 1 uur moest hij er weer uit voor de 2de truck schapen. Maar 't was toch een mooi gezicht, zo'n wei vol wolletjes! Daar mag je wel wat voor over hebben! Ook Willemien verveelt zich niet gauw. Er is genoeg waarbij ze Har ry helpen kan en als er tijd over is breit ze voor buren en kennissen. Die hebben dat degelijke Nederland se werk graag en de kas wordt er weer een beetje voller door. Verder draagt ook het werk van de emigrantenvrouw tenvolle het stem pel van pioniersarbeid: interessant, maar zwaar... GOES, 17 Nov. Groenten: bloemkool Al 40-49, A2 37-47, BI 30-33, C2 17-18, afw. 12-44, tomaten A 36, spruiten Al 43-45, A2 30-34, BI 28, kropsla A2 8, BI 4-9, gr. sav. kool 7-15, rode kool 7-15, gele sav. kool 8, boerenkool 6.50-10, kroten 23, uien 3-8, prei 15-19, andijvie 8-19, veldsla 33- 41, boswortelen 25-30, wortelen per kg 28, peen 12-16, koolrapen 2-5, knolselderij 1.50-11. GOES, 17 Nov. Eierenprijzen. Be richt van handelaren. Kippeneieren 15, poelje-eieren 10, eendeneieren 8, kalkoen eieren 15, ganzeneieren 15. 's-BOSCH, 17 Nov. Op de veemarkt van vandaag zijn aangevoerd 7076 stuks vee, zijnde: 3027 runderen, 269 vette kal veren, 761 nuchtere kalveren, 66 fokzeu- gen, 276 slachtzeugen, 78 lopers, 2177 big gen, 405 schapen, 17 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 700-990, guiste koeien 500-750, zware soorten boven notering, kalfvaar- zen 575-923, klamvaarzen 5Ö0-600, guiste vaarzen 475-570, pinken 315-400, graskal veren 200-280, nuchtere fokkalveren 80- 135, nuchtere slachtkalveren 35-49, zware soorten 52-80, drachtige zeugen 255-340, lopers 70-90, biggen 34-60, schapen 70-100, zuiglammeren 80-105, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 910 stuks. Prij zen: extra kwaliteit vaarzen tot 2.80, le kw. 2.60-2.70, 2e kw. 2.40-2.50, 3e kw. 2.15- 2.25, vette stieren 2.30-2.40, worstkoeien 1.90-2.10, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren zware soorten 2.60-2.90, vette kalveren middenklasse 2.30-2.50, vette kal veren lichte soorten 1.90-2.25, nuchtere slachtkalveren 1.22-1.325, zware soorten I.40-1.77, slachtzeugen 1.53-1.62, fijne jonge slachtvarkens 1.76-1.80, alles per kg lev. gew. Verdere mededelingen: ruime aanvoer van rundvee. Handel in melk- en kalf koeien slepend, de goede soorten werden prijshoudend verhandeld. Grote aanvoer van guiste koeien, over het geheel kalme handel met staande prijzen. Aanvoer van jongvee iets minder, handel traag, prij zen moeilijk te handhaven of iets minder. Korter aanvoer van vette kalveren, de lichte soorten kalme handel met iets la gere prijzen, de zware soorten werden prijshoudend verkocht. Nuchtere slacht kalveren handel vlot met wat hogere prijzen. Schapen en zuiglammeren wer den redelijk goed verhandeld, prijzen bleven stationnair. Fokzeugen bij korter aanvoer kalme handel, prijzen voor de mindere soorten lager. Groter aanvoer van lopers en biggen ,de zware soorten prijshoudend, de lichtere trage handel met iets lagere prijzen. Grote aanvoer van slachtvee, de extra kwaliteiten vaar zen werden verkocht tegen onveranderde prijzen, de le en 2e kwaliteiten werden lui-slepend verhandeld, prijzen moeilijk te handhaven of minder. Weinig aanvoer van vette stieren, prijzen ongeveer als vorige week. Worstkoeien, prijzen min der. Minder aanvoer van slachtzeugen, handel trager met lagere prijzen. KAPELLE, 17 Nov. Industrie- en exportveiling. Appelen en peren: Goud- reinette AAA 28.40, A 24.20, BC 16.60, 1 grof 23.60-24, 1 fijn 15.40-15.90, 2 8.60, K 13-14.10, F 7.90-8.30, hagel 6.80. Jonathan A 30.95, B 26.60, C 21.90, 1 grof 22.70-22.90, 1 fijn 22.40-22.50, 1 20.05-20.65, 2 10.50- II.90, K 11.60-12.60, F 3.80-5.10, hagel 3.20-3.30. Cox Orange pippin AA 49.60- 61.50, A 45.20, B 46.50, C 29.10, 1 grof 40- 56.60. 1 fijn 31.40-47.50, 1 17-22.30, 2 5.60, K 28-28.60, F 8.70. Sterappelen BC 21.70. 1 grof 24.30, 1 fijn 21.10-22.30, 2 4.50, F 3.40-3.70, Glorie van Holland 1 fijn 18.70- 19.20. Brabantse Bellefleur 1 9.70, 2 3.40, F 3.30, Comtesse de Paris 1 grof 30.45, 1 fijn 23.50-24.30, 2 5.10-6.50, K 15.60-16.90, F 4.40-4,80, 1 grof rijp 31.40, 1 fijn rijp 26.90. Jodenpeer 1 grof 13.50, 1 fijn 8.60. Zwijndr. wijnpeer K 10.60, F 5.10. St Re- my 1 grof 16.20, 1 fijn 17.10, 2 12.70, K 10.24, F 7.30, hagel 6.20. Zure kroetappe- len 3.20. Bramen industrie 40.50. Verpakt fruit; Jonathan AA 31, A 28-30, B 25, C 19, 1 26-28. Goudreinette 1 25-27. Gewone veiling: Zoete Ermgaard 10-30, Sterappel 4-11, Golden Delicious 5-12, Pomme d'Orange 18-36, Nouveau Poiteau 3-7.5, Zwijndr. wijnpeer 5-11, Zoete Hol- laert 11, Gieser Wildeman 8-31, Campag- nezoet 7-17, Zoete Bloemee 10-14, Mis pels 14, Emile d'Heyst 14-24, Kleiperen 5-16, Beurre d'Aniou 9-25, Beurre Alex Lucas 15-25, Glorie van Holland 13-17, Franse Reinette 7-14, Princesse Noble 7- 16, winterrietpeer 5-13, Uotarisappel 10- 16, Groninger Kroon 9-15, Lunterse pip pin 12. Groenten veiling: Aardappelen 7-8, wit te kool 8-13, andijvie 9-13, rode kool 12- 15, sav. kool 8-13, bloemkool 9-38, veldsla 25, spruitkool 37-45, uien 10-11, knolsel- derie 4.5-10, kropsla 5.5, prei 19-21, wit lof 52, tomaten 40-63. TERNEUZEN, 17 Nov. Sla 2.50-7.60, bloemkool A 39-50, B 20-37, C 9-19, sel derij 4, peen II 9-17, kroten 12-13, Bintjes 5-6 .andijvie 6-11, kroten 10-20, rode kool 18-19, sav. kool 16-20, witte kool 12-13, v/aspeen 15-21, prei 17-21, knolselderij 10-13, spinazie 28-30, spruiten II 25-35, tomaten 28-57, uien II 5-7, witlof 22-49. Appelen: Golden Delicious 15-40, Goud reinette AA 29.90-31, A 21.10-25.20, BC 15-18.30, Hl 15-23.90, H2 8-12, K 13-16, F 7-11. Jonathan AA 31.20-33, A 25.30-27.30, B 24.70-26.50, C 20.60-22.40, Hl 19.90-26, K 17, F 10. Overige soorten appelen 5-25. Peren: Beurré Alex Lucas H grof 32.20- 34, Hl 29.20-31, F 14-16. Comtesse de Pa ris A 29.20-29, BC 21.20-26.40, Hl 28-23. K 13, F 8. Overige soorten peren 4-20. WATERSTANDEN Mannheim 251 (—0.03), Kaub 182 (—0.04), Trier 190 (—0.08), Koblenz 206 (—0.04), Keulen 187 (—0.06), Ruhrort 406 (—0.02), Lobith 1024 (—0.02), Nijmegen 809 0.02) Arnhem 818 (—0.02), Eefde 370 (—0.13), Deventer 277 0.12), Namen la Plante 157 (4-0.35), Borgharen 4044 (0), Belfeld 1163 (—0.02), Grave 502 (+0.09). OPKOMST HERHALINGS OEFENINGEN. Ten behoeve van de dienstplichti gen, die op 19 November a.s. voor her halingsoefeningen onder de wapenen komen, worden twee extra-treinen in gelegd. Genoemde dienstplichtigen moeten van deze extra-treinen gebruik maken en daartoe op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats vertrek ken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die geen ge bruik kunnen maken van één de2er treinen, moeten ingevolge hun lastge ving reizen met de eerste reisgelegen heid na 0.6.59 uur. De dienstplichti gen met bestemming Leiden of Delft moeten reizen met de extra trein. Amsterdam C.S. v. 8.53, Haarlem v. 9.11, Leiden v. 9.34, den Haag H.S. v. 9.48, Delft a. 9.55. De dienstplichtigen met bestemming Delft moeten reizen met de extra trein, Utrecht C.S. v. 9.15. Woerden v. 9.27. Gouda v. 9.39, Rotterdam Noord v. 9.52, Delft a. 10 07 70-o

de Stem | 1954 | | pagina 11