minister eden in britse lagerhuis Sovjet-voorstel beoogt Parijse accoor- den te torpederen Katholieke onderwijzers en leraren gaan één dag staken Laatste verhoren door het Haagse Gerechtshof r NA RATIFICATIE KAN MEN AAN OVERLEG DENKEN Ren wagen reed op publiek in Z£ELANP Twee militairen te Uitgeest gedood Luchtlijn over Noordpool geopend Overeenkomsten in Amerikaanse Senaat Ome Willem IV varens gereed J''mmsÊÊ^ÊÊÊm Venetië in en onder water Bandieten in snelle wagens op Duitse autobanen Voor de rechtbank of niet Naguib zou bloedige staatsgreep hebben voorbereid de herXnd -^e-n-ter.h00?te Protest uit de Soedan Gerstenmaier zal dr Ehlers opvolgen Schoolstrijd in België spitst zich toe „DE REGERING WIL OORLOG; ZIJ ZAL HEM HERBEN Eerste phase van strijdplan j Onverdraaglijk i onverdraagzaam! ACTIE „ALARM Bloedige gevechten in Noord-Afrika Zitting moordzaak Berkel Woensdag komt liet requisitoir 30.000 gestolen sigaretten verkocht Steppend rond het IJsselmeer 94e JAARGANG No. 21682 uod, Koningin en Vuut,tu. MJJ. Neerland)* Breda, Ad- Utlïave N V. Uitgeven Verschijnt elke werkdag Bureaux: Kasteeipieia 11. iel.: Redactie en „mistratie 1351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A Bruna Kedactieraa j. v. Hootegem, Mr Ur A J J M- Mes, - H M. L. de Reenter. U J. v. 1 (Vestende F. v' M. Vercauteren. Abonnementsprijs DU vooniïtbetaling 1 5.85 per kwartaal per post 1 6.55. per week (uitsluitend D« met-posta besteü.) 1 0.45. incasso wordt b 13 Ct Postrek no. 278841 Losse nummers Bureau voor de Zeeuwse DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gebele oplage 1 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te bunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. "j^Tden: UOKS, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, TeL no. 35) het graag aan de besprekingen wil Ernstige auto-ongelukken Zeven gewonden bij Willemsdorp Een truck van de 35c afdeling Lich te Luwa is Zondagavond laat, voor t station te Uitgeest in een sloot gereden Van de drie inzittende militairen werd cr een op slag gedood namelijk de soldaat J. ten Th«e uit Riethoven. De wachtmeester P. Kerstens die zware verwondingen opliep, is later in het ziekenhuis overleden. De auto reed uit een colonne naar de kant van de weg en ir door een onverklaarbare verkeerde manoeuvre in de sloot geraakt. De militairen wa ren op herhalingsoefening. Bij Willemsdorp botste Zondagavond een Nederlandse personenwagen op een luxe auto uit België, waarvan de lichtleiding plotseling defect was ge raakt. Zeven mensen liepen hierbij verwondingen op. Zij moesten naar ziekenhuizen in Dordrecht worden ge bracht. Los Angeles-Kopenliagen in 24 uur Maandagochtend is te Los Angeles een passagiersvliegtuig van de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij S. A.S. vertrokken voor een vlucht naar Kopenhagen over de Noordpool. Daarmee werd de eerste geregelde vliegdienst over deze route geopend. Het vliegen over de Noordpool geeft een tijdsbesparing van 7 uur. De af stand van ruim 9000 kilometer wordt in 24 uur afgelegd. Tot de passagiers, die de vlucht meemaken, behoort de burgemeester van Los Angeles en verscheidene ho ge Canadese functionarissen, bene vens een groep journalisten en enkele filmacteurs, onder wie Walther Pid- gébn. (uit de film Mrs. Miniver) *2 avonduren van gisteren is *n DC6 uit Kopenhagen met o.a. Prins Axel aan boord, vertrokken om de vlucht in omgekeerde richting te maken. SIR ANTHONY EDEN, de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, dat de jongste Russische nota, waarin een Europese conferentie ter be spreking van een veiligheidsverdrag wordt voorgesteld, openlijk en uitdrukkelijk gericht is tegen ratificatie van de Parijse over eenkomsten. Volgens hem moesten de Westelijke landen zich niet door de nieuwe Russische voorstellen laten afleiden. De Minister zei, dat Groot-Brittannië overleg over de nota moest plegen met zijn bondgenoten en andere belanghebbende mo gendheden. Volgens zijn persoonlijke, voorlopige mening be vatte de Russische nota, afgezien van de voorgestelde datum waarop een Europese conferentie zou moeten beginnen, niets nieuws. het graag aan de besprekingen deelnemen. „HEILZAME GEVOLGEN". „Zoals het Lagerhuis weet, meent de Britse regei'ing, dat wij eerst de overeenkomsten van Parijs en Lon den moeten goedkeuren en uitwer ken", aldus Eden. Zodra het Westen „evenwicht en een gemeenschappe lijk doel" bereikt heeft, zal een basis zijn geschapen, van waaruit overeen stemming met het Oosten gezocht kan worden. Minister Eden legde zijn verklaring af in antwoord op vragen van Cle ment Attlee, de leider van de La- bouroppositie. Op de vraag van Attlee, of hij voorstander was van volledige bespreking van de in de Sovjet-nota genoemde kwesties na ratificatie van de overeenkomsten, van Parijs, zei Eden, dat na de ratificatie een nieu we toestand zou bestaan, die, voor zover de Britse regering aangaat, „de mogelijkheid van verdere besprekin gen" niet zou uitsluiten. In Bonn zag men in het Sovjet- voorstel wel enkele winstpunten. Het richtte zich niet meer tegen het At lantisch Verdrag en het stelde een veiligheidsverdrag voor met deelne ming van de Verenigde Staten. Hoe wel men in principe wel tot praten bereid is, aldus de West-Duitse woord voerder, heeft men bezwaren tegen de voorgestelde datum. Tsjechho-Slowakije heeft inmiddels de Sovjet-regering laten weten, dat President Eisenhower heeft Maan dag de Amerikaanse Senaat verzocht de in Parijs gesloten overeenkomsten, die voorzien in herbewapening van een souverein West-Duitsland goed te keuren. De president zond de documenten naar de senaat. In een begeleidend schrijven verklaarde hij, dat de ver dragen zijn gebaseerd op het verlan gen van de vrije wereld naar vrede. Met zijn eigen brief zond de presi dent ook een schrijven van Minister Dulles aan de senaat, waar deze ver klaarde, dat goedkeuring van de ver dragen „verreikende en heilzame ge volgen" zal hebben, zoals: 1. Bevrediging van de Duitse ver langens naar gelijkheid in de ge meenschap van vrije volken. 2. Aanzienlijke versterking van het verdedigingspotentieel van de Atlantische gemeenschap. 3. Bescherming „tegen uiterst sterk militairisme als werktuig van agressief nationalisme", en 4. Krachtige verzekering tegen her nieuwing van broedermoord" on der de Europese volken en aan moediging van verdere politieke en economische eenheid. Negen doden in Venezuela Tijdens een autorace voor sportwa gens, welke door de automobielclub van Venezuela te Caracas was geor ganiseerd, werden negen personen ge- -dood en vijf ernstig gewond, toen een Alfa Romeo met een snelheid van meer dan 100 km. per uur met een Austing in botsing kwam en vervol gens in volle vaart op de toeschou wers inreed. Onder de slachtoffers bevonden zich drie kinderen. De autobestuurders ble ven ongedeerd. KATHOLIEKE VAKBEWEGING IN WEST-DUITSLAND In de D. G. B. wordt het te benauwd Als laatste waarschuwing aan het adres van de D.G.B. (de algemene vakbond in West-Duitsland) moet de resolutie worden beschouwd van een groot aantal Zuid-Duitse arbeiders tijdens een congres in München. In deze resolutie wordt aan de West- Duitse katholieke standsorganisaties gevraagd dat zij onverwijld maatrege len treffen tot oprichting van een werkelijk onafhankelijke vakbewe ging. Al lang wordt door de katholieke leiders in West-«Duitsland op de vor ming van een zelfstandige katholieke vakbeweging aangedrongen. Totnu- toe bleef dit echter zonder resultaat. Momenteel moet men die oprichting als een concrete mogelijkheid gaan be schouwen. Alle pogingen van de ka tholieke arbeiders om de partij-politie ke neutraliteit en godsdienstige ver draagzaamheid in de D.G.B. als eerste principes van die bond te handhaven, zijn namelijk mislukt. De katholieken wijzen met kracht het marxistisch- economische systeem af, dat door de algemene bond wordt voorgestaan. W' DE WESTDUITSE politie heeft in haar campagne tegen auto dieven op de grote verkeerswegen twee personen doodge schoten. Het laatste slachtoffer was een vrouw, die met twee mannen in een snelle sportauto reed, en trachtte door een poli- tie-afzetting heen te breken. Zij stierf in een ziekenhuis nabij Düsseldorf. Het bleek, dat zij niets met auto-diefstallen te ma ken had. Zaterdagavond doodde de politie een 23-jarige man nabij Keulen, die valse papieren bleek te hebben. Autobestuurders rijden nu bij voorkeur in groepen langs de wegen, in de hoop op deze wijze de bandieten te kunnen weerstaan. Sommige „gangsters" hebben met hun eigen snelle autobus hun slachtoffers naar de kant van de weg gedwongen, anderen deden of zij panne hadden en trachtten voorbijrijdende auto's tot stilstand te brengen, door zogenaamd hulp te vragen. IN HAMBURG worden momenteel huizen met verplaatsbare binnenmuren gebouwd. De bewoners kunnen de mu ren naar willekeur aanbrengen. IN TOKIO is Maandag een regenbui gevallen van sterke radio-activiteit. En dit tijdens een congres van deskundi gen die over de gevolgen van radio actieve straling voor de mens confe reerden. HET COMITÉ voor de vluchtelingen heeft nu 1.302.000 gulden ontvangen. Een bewijs, dat de actie, die in ons land zo'n succes werd, nog altijd niet afloopt. IN NOORD-CAROLINA (V. S.) is 'n marinevliegtuig verongelukt. Vier van jVIJtp lnzhtenden konden worden ge red. Een straaljager, die aan het op sporingswerk deelnam, wordt vermist. KAPITEIN TER ZEE A. M. Valken burg en Luitenant ter zee D. J. van Doornick, die het commando hadden over de Nederlandse oorlogsschepen in Koreaanse wateren, hebben de Ame- MeHreon°tvan?enheiding "Legi°n °f MEheft^?SE loopjongens droe gen het geld niet af, dat zij bii klanten van hun baas moesten in casseren. Ze maakten 't wel od en nu ondervinden ze daar de onpret- tige gevolgen van. keizer haile selassie van Ethi opië is nu voor een officieel bezoek Zf" d™ dagen in Zweden aangeko- ontvangen M StockhoIm feestelijk Delf zaJl Sis^™ Schone Bouwkunsten «54. R°me 'LVTR(;EUJKING "et de voor de tweede wereldoorlog is het bo «verbruik in Nederland met de ke no/' fa Het hedraaK' thans 2.7 g' pcr 1,00fd van de bevolking. hebben riAPFR,EL°PE^ tien *™en JaoanL ■Russ,en met minder dan 64 jaren LS DE verklaringen van Ibrahim Tajib juist blij- j ken, ziet het er voor generaal Naguib, die Zondag werd afge zet als president van Egypte, niet rooskleurig uit. De heer Tajib namelijk, een hoge func tionaris in de Mohammedaanse Broederschap, heeft voor een speciaal Hof van Onderzoek be weerd, dat Naguib trouwe krachten in het leger om zich heen verzamelde, teneinde een staatsgreep voor te bereiden. De Broederschap zou tezijnertijd 'n volksopstand beginnen om het leger volgen zou. moesten premier Nasser en de Minister van Buitenlandse Za ken, Moheddin, worden vermoord. Daarna zou een nieuwe, voorlopige regering worden geformeerd die de rust in het land moest herstellen. Het is niet duidelijk of men Naguib voor een gerechtshof zal dagen of niet In geen geval zou men hem echter toestaan, in ballingschap te gaan. Premier Nasser heeft een schrijven van instemming met zijn besluit ont vangen van de voorzitter der officiers club in Cairo. Men hecht aan deze brief veel waarde, omdat de positie van de premier met steun van het le ger staat of valt. Ook de vakverenigin gen hebben zich achter Nasser gesteld. In Cairo is het rustig gebleven. De Syrische president en de koning van Saoedie Arabië hebben de verze kering gekregen dat Naguib goed zal worden behandeld. In de Soedan is men met het besluit van premier Nas ser in het geheel niet ingenomen. Verder optreden, zegt men, zal de goedé betrekkingen tussen Egypte en te steunen en in de chaos die daarop de Soedan schaden. De „Willem Barendsz"onze natio nale varende traanfabriek, koos op 27 October j.l. voor de laatste maal zeeWat er met de oude „Ome Willem" gaat gebeuren na de terug keer is nog niet bekend, maar het schip gaat in elk geval niet meer voor Nederland op jacht. De Neder landse Maatschappij voor de Wal visvaart N.V. te Amsterdam houdt evenwel niet op met het bedrijf.... want op de werf van de Dok- en W erf maatschappij Wilton Feijenoord te Schiedam ligt een nieuw machtig vaartuig gereed, dat op Zaterdag 20 Nov. a.s. als de Willem Barendsz 11 of, om in het jargon te blijuen, de „Tweede Ome Willem" te water zal gaan Japansi Hokaido opgebracht. NEDERLAND HEEFT geen belang dat degHo0e°er Ien.in?cn uit het «'ediet. an Stlaloem» uritelt van de Kolen" d„ S;aalgemeenschap van de Verenig de Staten heeft ontvangen. veremg ring ™or de bevrijdingsvie- üaÜef d^t tvlerlng- in de gemeentelijke ini- en alleen de grote Voorzitter W.-Duitse Bondsdag De parlementsfractie van de Chris ten-democraten heeft Maandag de voorzitter van de commissie van bui tenlandse zaken, Dr. Eugen Gersten maier, candidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Bondsdag. Aangezien op grond van de getals sterkte in de Bondsdag de nieuwe voorzitter door de Christen-democra ten zal worden aangewezen, is het zeker, dat Gerstenmaier de opvolger van wijlen Dr. Ehlers zal worden. De officiële verkiezing vindt van daag plaats. £)E BELGISCHE' regering van Acker, die de laatste tijd stelselmatig het katholieke onderwijs bij de openbare scholen ten achter stelt en de katholieke onderwijzers en leraren het leven zuur maakt, zal van deze onverdraagzame houding zelf de wrange vruchten moet pluk ken. Duizenden katholieke leerkrachten hebben in Brussel vergaderd en onmiddellijk tot een krachtige protestactie besloten. Op 24 November zullen alle onderwijzers en leraren bij het vrije onder wijs in België vrijwel identiek met katholiek onderwijs een pro teststaking houden. Verder zullen de katholieke scholen niet mee mee doen aan het door de regering gepropageerde „schoolsparen' en ten slotte zullen de onderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onder- e/? van de bewaarscholen in zogenaamde conferentiestaking gaan. Aij zullen geen gehoor geven aan oproepen tot besprekingen met onder- wijsinspecteurs. VRIJ KOUD vanaev"nVd:nVaChting' maardhta!!htend weinig bewolking, a'fpmeén aar mist- Over het AtZ ind- D»'"* en 1 anriaa w geldig tot 5 5Iorg"dnaa7 Zon onder 16 49 Ten. Zon op 8.02 uur. uur. In Australië: HAVENARBEIDERS WEER AAN HET WERK De stakende havenarbeiders in Au stralië zijn Maandag weer aan het werk gegaan, in overeenstemming met een besluit van de vakverenigings raad. De staking van 26.000 havenarbei ders begon ongeveer twee weken gele den als protest tegen een wetsontwerp van de regering, dat de reders in- plaats van de vakverenigingen ha venarbeiders wilde laten aannemen. Het ontwerp is inmiddels wet gewor den. Veertien dagen geleden verscheen in België de nieuwe begroting van onderwijs, die de salarissen der ka tholieke leerkrachten met een vijfde dreigde te verminderen. Enkele dagen later bevestigde van Acker ondub belzinnig de bedoelingen van de re gering om het katholieke onderwijs aan banden te leggen. Wellicht heeft hij op een lankmoe dige houding van de katholieken ge rekend. Zondag echter zat een grote vergaderzaal in Brussel tot de hoe ken toe vol met verontwaardigde leraren en onderwijzers, zowel van het lagere onderwijs en de middelba re scholen als van het technische on derwijs, dat met dezelfde moeilijkhe den te kampen heeft. Alle moeilijk heden die men de laatste maanden door de houding van de liberaal-socialisti sche regering heeft ondervonden, kwamen daar ter sprake en tenslotte besprak men een „strijdplan" dat aan de wil tot verzet van het katho lieke onderwijs geen enkele twijfel laat. Telkens als de naam van Acker of Collard werd genoemd, kwam er be roering in de zaal. Op een gegeven moment werd een groot spandoek geheven, waarop een bloedplas en bet opschrift: „Collard is Levensge vaar". VIER BEGINSELEN De voorzitter en secretaris van het Algemeen Christelijk Vakverbond, waarbij de onderwijzeressen en lera ren zijn aangesloten, traden op het podium. Duidelijk omschreven ze de beginselen van de katholieke onder- wijs-organisaties. 1) Het recht voor ieder gediplo meerd burger op een functie bij het Rijksonderwijs. Vrijheid van eigen persoonlijk heidsvorming voor alle leer krachten. Correctie en loyale gen tussen de twee groepen. betrekkin- onderwijs- 4) Gelijkberechtigiing voor onderwijsinstellingen. alle In de vergadering van de ka- tholieke Belgische onderwijzers kwam een brief ter sprake van een oorlogsweduwe. Zij schreef: l „Toen ik benoemd werd tot surveillante van een atheneum liet de prefect van deze instel- ling mij weten, dat hij zich te- gen deze benoeming zou verzet- J ten omdat ik aan een „vrije" l school had gestudeerd. Toen ik hem zei, dat mijn man in de oorlog gesneuveld was en dat l ik moest voorzien in het on- l derhoud van mijn kinderen, verklaarde hij daar niets mee te maken te hebben. Van die dag af heeft hij mij behandeld J op 'n dergelijke manier, dat ik overplaatsing naar elders heb aangevraagd De tijd van de academische protest vergaderingen is voorbij, zo werd in de bijeenkomst gezegd. „Er zullen wapens worden gesmeed, die op het geschikte moment ter hand kunnen worden genomen". Een van die wa pens is dan de massale proteststaking cp 24 Novemer. Men zal dan de ka tholieke ouders verzoeken hun kin deren thuis te houden. In iedere school zal slechts één onderwijzer staan, die op de kinderen moet let ten, die tóch naar school komen. Op 24 November zal voorts de tweede phase van het actieplan worden afgekondigd. „De protestactie", zo werd gezegd, „richt zich tegen een regering, die de democratie met voeten treedt, de opinievrijheid aan banden legt en de gezinnen van leraren en onderwijzers in ellende dompelt.De regering zoekt oorlog; zij zal hem hebben, „hard te gen hard K.V.P. wil paraat zijn 17 De Kath. Volkspartij heeft tenein de paraat te zijn bij eventuele on verwachte gebeurtenissen van politie ke aard, een actie in het leven geroe pen „Alarm" genaamd. In een tijds bestek van 24 uren kunnen, indien dit door de omstandigheden geëist wordt, honderdduizenden pamfletten of cir culaires gedrukt en over het gehele land geëxpedieerd worden. De kring besturen is verzocht de plaatselijke afdelingen erop te wijzen, dat zij erop berekend moeten zijn in bijzondere gevallen de distributie van zulk ma teriaal ter hand te kunnen nemen. In deze grillige na-herfst heeft 'ook de stad Venetië last gehad, van overstromingen, die gelukkig niet al te veel schade aanrichtten. Op sommige plaatsen bereikte het wa ter evenwel toch nog een hoogte van een dikke dertig centimeter. Het beroemde San Marco plein moest voor enkele uren door de duiven worden verlaten. Voet gangers maken gebruik van een vlondertje, dat inderhaast in de on dergelopen hoofdstraat werd gesla gen teneinde Venetianen en late toeristen het water uit de schoenen te houden. Veertig rebellen in Tunis gedood In de Franse protectoraten in N. Afrika blijft het uitermate onrustig. Parachutisten van het Franse leger hebben Maandag het Auresgebergte omsingeld, waarin zich het merendeel van de Algerijnse opstandelingen be vindt. Ongeveer 3000 rebellen hebben zich in dit onherbergzame gebied ver schanst. Eerder waren gevechten gemeld uit midden - Algerije, waar twintig man nen een Frans - Algerijnse strijdmacht bestookten en uit het gebied ten Noor den van Batna, waar het Franse hoofdkwartier is gevestigd. Aan bei de kanten vielen doden en gewonden. In Tunis kwam het eveneens tot ge vechten, waarbij 40 rebellen het le ven lieten. De Franse regering voelt er niets voor, dit protectoraat het be loofde zelfbestuur te geven, voordat de Tunesische regering zich openlijk van de opstandelingen heeft gedistan- cieerd. het De voortgezette zitting van Haagse Gerechtshof nopens de moord zaak Berkel heeft Maandag niet veel nieuws opgeleverd. Na een subtiel vraag- en antwoordspel tussen presi dent. verdediger en de beide deskun- gen Prof. Carp en Dr. Hoelen, werd zij tot Woensdagmorgen geschorst. De procureur-generaal zal dan zijn requi sitoir uitspreken. De belangstelling voor de zaak blijkt nog steeds groter te worden. Gisteren kon er op de publieke tri bune geen mannetje meer bij. De ondervraging van Prof. Carp, die een rapport over verdachte heeft uitgebracht, resulteerde in de vaststel ling van de hoogleraar dat O. in ern stige mate een gespleten persoonlijk heid mag heten. Dit impliceerde vol gens hem een verminderde toereke ningsvatbaarheid, ook in juridische zin. Dr. Hoelen, de neuroloog, die hier na werd gehoord, was het daarmee niet eens. Hij rekende dr. O. niet tot de schizoide persoonlijkheden. Zeker was hij geen schizophreen. De mogelijkheid kwam ter sprake, dat verdachte de haat tegen zijn schoonmoeder op zijn vrouw zou heb ben afgereageerd. Toen Prof. Carp, deze mogelijkheid expliciet bevestigde vroeg Mr. Huygens: „Is het juist dat haatgevoelens in zo'n geval het neu rotisch mechanisme van onbewuste opzet in werking doen treden?" „Inderdaad", zei de hoogleraar. En de verdediger vroeg aantekening van dit antwoord. De verdachte werd gehoord. Hij had verschillende mensen over de hersen tumor van zijn vrouw gesproken, zei maakt "van T 7507— hij, omdat ze naar haar gezondheids toestand informeerden als ze hem al leen in de kerk zagen. De president gaf een opsomming van de mogelijke doodsoorzaken, die hij had overwogen. „Die van zelfmoord", zei hij, „hangt alleen aan de denk beeldige draad van uw eigen bewering. Uw verdediging is simplistisch, maar er zit een zekere populaire logica in" „Iedereen is tegen me gaan meepra ten", zei O. Op de constatering van de president had hij geen antwoord. Een verzoek van de verdediging om de deskundigen Sir Purchase, Dr. Mül- ler en Dr. van Dam te horen, werd afgewezen. Ook de gevraagde reha bilitatie van opmerkingen die deni grerend voor de beide laatstgenoem den geweest zouden zijn, achtte het Hof overbodig. Winstgevend handeltje Twee Haagse tabaksbewerkers en een chauffeur hebben kans gezien in drie weken tijds 30.000 sigaretten te stelen en te verhandelen. De tabaksbewerkers, de 26-jarige W. A. en de 30-jarige W. H. T.. waren werkzaam op een Haagse sigaretten- fabriek. de laatste op de tabaksaf deling. Hij wist elke dag een aantal sigaretten met de papierafval naar de kelder te laten ver dwijnen, waar zijn vriend werkte. Deze droeg op zijn beurt de sigaret ten dan weer over aan een chauffeur die ze afleverde bij T. thuis. Vandaar uit werden de sigaretten verkocht voor f 0.50 per 20 stuks, zo dat het drietal een winst heeft ge- Om half acht precies gaf me vrouw Lamb arts te St Maar- tensvlotbrug N.HMaandag morgen. het startsein voor een vreemdsoortige tocht, die zes zuivelarbeiders uit dit dorpje rond het IJsselmeer gaan ma ken. Albert Boonstra, Cor Rens, Gerrit Vis, Andries Veenstra, Hannus Baars en Herman Veld man gaan zes dagen lang step pen op speciaal geconstrueerde autopeds en wanneer zij aldus 500 kilometer zullen hebben af gelegd. hopen zij zonder enige tegenslag te hebben gehad, weer in St Maartensvlotbrug terug te zijn. Per dag zullen de mannen 80 km steppen, hetgeen betekent, dat zij zich met een snelheid van 10 km per uur met één voet op een smal plankje moe ten voortbewegen. Maandag middag om 6 uur arriveerden ze in Bolsward.

de Stem | 1954 | | pagina 1