r\ De voogdijraad op nieuwe schroeven '2filheitaé% De delingsdijk door Schouwen Tussen Schelde en grens W alcheren Zuid-Beveland van der Hart Z.-VLAANDEREN MORGEN MAANDdG Dertien electrische booglampen voor Zuidzande Uitbi -eiding personeelssta f BENOEMINGEN waterschap blijft i!\ de oppositie Wie was Kathleen Ferrier? MIDDELBURG GOES van f9.60 AGENDA HEDEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 ^IA DE WETSONTWERPEN, die momenteel bjj de Kamers aanhangig aün gemaakt, ligt het in de bedoeling, aldus vertelde ons de secretaris van de Middelburgse Voogdijraad, mr. v. d. Woude, 0111 de Voogdijraad te maken tot een centrum van de kinderbescherming. Vroeger bemoeide de Voogdijraad zich uitsluitend met kinderen,' die door een of andere oorzaak meestal diefstal e.d. in handen van politie en justitie waren gekomen. Wanneer de zaak eenmaal was afgehandeld was daarmee ook de taak van de raad afgelopen. Öok hierin is gelukkig een gunstige wending gekomen. Nu worden ouders en kinderen regelmatig bezocht en zo mogelijk wordt de band tussen de ou ders en de kinderen behouden. De Voogdijraad is daardoor niet lan ger de instantie, die de kinderen tegen de zin der ouders, uit het gezin weg haalt; slechts in enkele gevallen moet op deze wijze worden opgetreden. HET WERK Het werk is door de geheel nieuwe koers, die wordt gevaren, vooral in de laatste jaren zeer uitgebreid. Vroeger deed de secretaris het alleen, thans heeft hij een plaatsvervangster, is er een inspectrice en drie man bureau personeel staan hem bij. Bovendien zal op 1 Januari a.s. een rapporteur worden aangesteld, die naast de amb tenaar voor de Kinderwetten, de heer A. van Diepingen, de provincie in zal trekken om rapporten uit te brengen en adviezen te geven. Bij dit alles staat ook voorop, dat het particulier initiatief de verenigingen voor de Kinderbescherming niet wordt ge passeerd. Toch heeft ondanks de besloten heid, waarin de zaken uiteraard wor den behandeld de Voogdijraad de medewerking van de bevolking nodig. Bijv. bij onder toezichtstelling, bij het opnemen in pleeggezinnen. Vooral aan dit laatste bestaat nog steeds behoefte. Het is ook in Zeeland moei lijk goede pleeggezinnen te vinden. Men heeft grote medewerking van de Rijkspolitie, die een deskundige voor jeugdzaken heeft aangetrokken, Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Bisschop van Breda, heeft benoemd tot geestelijk adviseur van: R.K. Gym nastiekvereniging Fier te Breda (Prin- cenhage) de Weleerw. Heer A. Fick. R. K. Gymnastiekvereniging „Zun- dert" de Weleerw. Heer Fr. Nooyens. R.K. Turnver. te Oudenbosch de Wel eerw. Heer P. Lips. Tot Kerkmeester te Hontenisse de Heer Jos. Wesemael. KORTGENE GARANDEERT AANLEG WATERLEIDING In de jongste raadszitting te Kortge- ne is besloten om de onrendabele kosten van de aanleg der waterleiding in de gemeente te garanderen. De to tale kosten van aansluiting worden ge schat op één millioen. Er zijn 1800 percelen aansluitbaar, waarvan ren dabel wordt geacht f 540.000.en de rest onrendabel. Het Rijk neemt daar van 60 pet. voor zijn rekening, de streek (Provincie en Gemeentel 40 pet alles gedurende 50 jaar. Welk ge deelte voor rekening van Kortgene blijft zal onderling met de provincie en Wissekerke geregeld moeten wor den. (Advertentie) terwijl in vele gevallen de maat schappelijke werksters gewaardeerde medewerksters zijn. Er is in Zeeland nog altijd een groot gemis, dat ook door de Voogdijraad sterk wordt gevoeld: een Medisch Op voedkundig Bureau. Bovendien zou den q» psychiaters en psychologen moeten zijn. Vele kinderen moeten nu voor observatie in tehuizen buiten Zeeland geplaatst worden. Soms voor korte tijd. omdat in onze provincie de gelegenheid ontbreekt. Een observa tiehuis in Zeeland stichten is door het kleine aantal gevallen practisch on doenlijk. Zo zijn er nog allerlei pro blemen, die een goede werking van het nieuwe instituut, dat dan nog al tijd Voogdijraad heet, maar waardoor een frisse wind waait, bemoeilijken. Op de vraag: Neemt de jeugdcri minaliteit in Zeeland toe?, kan het antwoord ontkennend zijn. Tenslotte een cijfer, dat duidelijk illustreert, dat men het werk van de raad weet te waarderen. Tijdens de spreekuren, die overal in de provin cie regelmatig worden gehouden, boekte men vorig jaar een aantal van ruim 1300 bezoekers. Hieruit blijkt, dat het vertrouwen groeit, maar bovenal, dat de verkeerde voor stelling van zaken, die men zich voor ogen haalt bij het horen van de naam Voogdijraad, in vele gevallen reeds tot het verleden behoort. Hetgeen al leen maar toe te juichen valt. (Advertentie) lee" voorkom«n- Hoeu. De minister van Verkeer en Water staat heeft geantwoord op de kwestie van de delingsdijk door het water schap Schouwen. Men kan dit schrij ven zien als een reactie op de visie van liet waterschap, dat een dergelij ke dijk in geen enkel opzicht de vei ligheid van de polder vergroot en andere factoren als grondverlies, remmingen van de wederopbouw e. d. de nuttigheid van een delingsdijk dubieus maken. Op een vergadering van vertegen woordigers van Rijk en Provinciale waterstaat, het Bureau van Uitvoering en het Waterschap Schouwen heeft men critiek uitgeoefend op de aan sluiting van de dijk aan de Koude- kerkse inlaag. Men achtte het beter de aansluiting van de dijk te zoeken bij de ringdijk rond de Schelphoek en in die zin is dan ook een schrijven uitgegaan naar de vaste commissie van Ve'rkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer. De aansluiting ten Zuiden van Brouwershaven kan pas send worden gemaakt in de herver kavelingsplannen. waartegen geen grote bezwaren bestonden. Het Dagelijks Bestuur van- hot Wa terschap Schouwen is de mening toe gedaan dat de delingsdijk de veilig heid van de polder niet ten goede komt. Eén grote polder «biedt Vol doende veiligheid voor de bewoners want door de diepte en omvang van de polder Schouwen werd een calami teit als in Duiveland tijdens de ramp voorkomen. Men acht het niet ver standig aan deze omstandigheid door aanleg van een delingsdijk een einde te maken. DE BUITENSTE WERING In de kringen van het Dagelijks Be stuur is men de mening toegedaan, dat de voorgenomen aanleg van een, beperkingsdijk min of meer een be wijs inhoudt, dat de polder „Schou wen" onvoldoende beschermd ligt achter de huidige aanzienlijk versterk te dijken. Men vindt het merkwaardig dat de Rijkswaterstaat er niet eerst toe overgaat de buitenste wering vol doende sterk te maken. Dit acht men veel urgenter dan het spreken over Ruim een jaar geleden verstomde voorgoed de klank van een stem die tallozen in en bnlten Engeland ln verrukking bracht, de stem van een begenadigde kunstenares: KATHLEEN FERRIER. Wie was deze uitzonderlijk begaafde vrouw, deze stralende persoonlijkheid die in baar korte leven al de roem van een langdurige loopbaan ver gaarde? Libelle geeft U het ant woord. In een reeks artikelen, ontleend aan bet zojuist verschenen berdenkingsboek "Kathleen Ferrier, Een Herinnering", zuilen beroemde kunstenaars die de grote zangeres van nabjj hebben gekend, hun persoonlijke in drukken weergeven over deze unieke vrouwenfiguur. Onthoudt Uzelf de aangrijpende lectnur van dit IN MEMORIAM niet. ln verband met de Nederlandse première in de Tuschinski theaters, van de film „Verboden vreugden", waarvan Libelle het verhaal bracht als feuilleton, verbleef de Britse actrice Adrienne Corri op uit nodiging van Libelle en J. Arthur Rank enkele dagen in ons land. „Een ster was onze gast" heet de reportage die if over dat bezoek in het nummer van IS November kunt vinden. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem Als het meezit vliegt er morgen een vlieg tuigje boven Hulst met een Hulstenaar aan boord die zijn stad 'ns van boven af mag be kijken. De Waese Aqua riumvereniging in St. Niklaas waarvan vele Oost Zeeuwsch - Vla mingen lid zijn, hield 'n loterij met als hoofdprijs een vlucht met een sportvliegtuigje. De le prijs kwam terecht bij de heer Fré Weemaes die er echter niet aan begon. Hij deed daar om de vlucht maar over aan Gerard Stroecken 'n monteur, die 't best eens wilde proberen. En zo zal hij dan boven het oude Hulst vliegen. Toen we op zoek gin gen naar die onderaard se klaver die op het oude Fort de Pape moet groeien, hadden we ons natuurlijk verzekerd van de nodige deskun dige bijstand. In de kou hebben we lange tijd ingespannen gezocht naar dat fenomeen in de plantenwereld. Of 't nu aan het volslagen gebrek aan kennis van klaver te wijten is: in ieder geval zagen we er niets van. Ook onze deskundigen niet. Nu bevreemdde het ons al wel dat er niemand 'n spade bij zich had. Op de duur zijn we maar -meewarig gaan glimla chen om al dat vruch teloos gezoek. Want na heel sterk nadenken kwamen we tot de over tuiging, dat onderaard se klaver onder de grond moet groeien, ten behoeve van de pieren en zo. Dat vonden onze begeleiders ontzettend stom geredeneerd. Maar ze hielden toch maar op met zoeken. In een O. - Zeeuwsch Vlaams dorp woont een man die het standpunt huldigt „wat je zelf kan laat dat een ander niet doen" En daarom maakte hij zijn eigen gebit, geheel naar maat en gratis. Het materiaal was een bonkje aluminium van 'n neergeschoten vlieg tuig (wat tegenwoor dig een mens al niet in de mond gevlogen komt!) en daarvan fat soeneerde hij 'n kunst gebit dat volgens zijn zeggen prima bijt, snijdt kauwt en maalt. Omdat het goed werkte, maak te hij er nog een bij, dat een wat meer luxe uitvoering kreeg. Dat is het gebit „voor 't zicht" Het andere is het werk- gebit. Hij is er terecht fier op. Een tandtechni- een delingsdijk, die men van secun daire betekenis acht. Men vraagt zich dan ook af, of bij de huidige stand van dijkbouwtech- niek Schouwens Zuidkant niet zo sterk gemaakt kan worden dat een re delijke veiligheid wordt verkregen. Een delingsdijk gepaard gaande met grondverlies van plm 60 HA vergt allerlei opritten en andere voorzie ningen, benevens een aanzienlijk be drag. De veiligheid ware meer ge diend wanneer dit geld werd besteed aan het versterken der zeedijken. De kwestie van de delingsdijk is zo be langrijk dat de bevolking hierover na der dient te worden gehoord. Men overweegt dan ook de gemeentebestu ren in het overleg te betrekken. In waterschapskringen weegt het zwaar d sommige dijksgedeelten er nog bijliggen als voor 1 Februari 1953. Ir J. HOORWEG VAN N.S. NAM AFSCHEID Ir. J. Hoorweg, hoofdingenleeur hjj Weg en Werken van de Nederlandse Spoorvvegen in de inspectie Breda, heeft Vrijdag jl. afscheid genomen we gens zijn benoeming tot chef Nieuwe werken te Utrecht. De scheidende is in de Stations wachtkamer te Breda op hartelijke wijze toegesproken uit naam van depu taties, die uit heel Brabant en Zeeland waren opgekomen. Mr. J. Kiverom, inspecteur-beheer der vervoer voor Brabant en Zeeland sprak namens de inspecteurs en be heerders de scheidende toe. Hij bood, na hartelijke woorden, Ir. Hoorweg namens 't gehele personeel een klein- bèeld-camera aan vergezeld van een oorkonde. Gesproken werd daarna door de he ren P. A. Stefiz, hoofdcommies, namens het personeel van Kat inspectiebureau J. Colijn uit Goes namens de wegop- zichters, A. J. Vos nameris het admi nistratief personeel, van.de. wegopzich- ters bureaux. De heer W. van Lent sprak namens de technische assisten ten van het wegonderhoud. De heer J. Hagens voerde het woord namens de dienst economische zaken. De res taurateurs waren vertegenwoordigd door de heer W. v. d. Poel te Goes, die een vulpen en dito potlood aanbood. Allen hebben de grote kwaliteiten van Ir. Hoorweg in het licht gesteld, zijn enorme werkkracht gereleveerd en zijn prettige omgang met wie hij te maken had. Vele interessante ge beurtenissen tijdens de Zuidelijke loop baan van ir. Hoorweg passeerden de revue, zoals de oorlogsjaren, de wa tersnood en de brand op het Bredase station. Uit het dankwoord van Ir. Hoorweg kon men opmaken, dat het scheiden van zijn vroegere werkkring hem zwaar viel. B. en S. op Walcheren vergaderden In de vergadering der Vereniging van g^rgemeesters en Secretarissen op Walcheren zijn weer heel wat on derwerpen aan de orde geweest. O.m. sprak men over de moeilijkheden bij de uitvoering van het heffen van straatbelasting in de plattelandsge meenten. Ook kwamen in behande ling enkele vragen met betrekking tot de toepassing van de Hinderwet, voofal wat betreft de opslag van gas in flessen anders dan voor huishoude lijk gebruik en de voorwaarden, die aan deze opslag dienen te worden ge steld. Voorts werd gesproken over de vraag, of al dan niet aan rattenbestrij ding op Walcheren moet worden me degewerkt. In het algemeen mag worden gezegd, dat er op het eiland practisch geen hinder van dit onge dierte wordt ondervonden. cus die het eens wou meenemen om het de wetenschap te tonen, kreeg nul op het re quest. „Met mijn uit vinding zul jij geen geld verdienen" zei de privé gebittenmaker. En die technicus met de inond vol tanden. Nonkel Camiel's ver trouwen in de mensheid heeft weer een stevige knauw gekregen. „Slechte petetten!" zei hij somber toen we hem ontmoetten. Dat gold natuurlijk niet ons. „Heb ik vorige week verteld van die café drempel waar veel sleet in moet zitten om te zien of 't een goeie zaak is" vertelde hij. „en nu zie ik een paar dagen geleden, 's-morgens in alle vroegte, zo'n café baas met een beitel en een hamer bezig onder zijn voordeur. En maar hakken, jongens!" Dat vindt Nonkel Ca- miel geen zaken meer doen. „Maar denk je, dat de politie daar naar kijkt, denk je dat er 'n verbod op het kunstma tig c.q. anders dan langs natuurlijke wijze veroorzaken van sleet in café - drempels be staat? Niks hoor, zo iets mag!" En hij betaalde ver bitterd zijn koffie. Uitbreiding personeel prov. bibliotheek De stijging van het aantal bezoe kers der prov. bibliotheek tot het drie voud en de toename van het aantal uitleningen met 50 pet. in verhou ding tot voorheen, alsmede de ver snelde aanschaf van werken hebben tot gevolg, dat enige uitbreiding aan het personeel moet worden gegeven. Naast de bibliothecaris zijn momen teel werkzaam een bibliotheek-ambte naar, een bediende en een arbeids- contractant in verband met het her stel van de door de brand verloren ge- gane beschrijvingen der boeken. De tijd is naar het oordeel van Ged. Sta ten gekomen een wetenschappelijk ge vormde kracht aan te trekken naast dit huidige personeel. Daartoe is echter nodig zijn bezoldiging te regelen. Zij achten het wenselijk de bezoldiging van het gehele personeel der Biblio theek op te nemen in een bijlage van het Bezoldigingsbesluit provinciale ambtenaren Zeeland. BURGEMEESTER BAAS KREEG HET KLAAR Uitnodiging van Utrecht Na de weigering van het Amster damse Sint Nicolaascomité om de 11 Nederlandse Sint-burgemeesters en het stadsbestuur van Sint Niklaas te ontvangen, bracht Utrecht, de stad van Sint Maarten, uitkomst. Precies op diens patroonsdag kreeg burge meester Baas bericht, dat het semi- officiële Comité van Stadsontwikke ling en -Ontspanning te Utrecht te gen 27 November de intocht van de goede Sint uitschreef en hierbij de Sint-burgemeesters en de regeerders van Sint Niklaas heeft uitgenodigd. Het sympathieke aanbod is natuurlijk gretig aanvaard en burgemeester Baas schreef de invitaties reeds uit. DE BUSDIENST BRED A-SLUISKIL In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de begroting van Verkeer en Waterstaat informeerden vele leden met belangstelling naar de resultaten van de autobusdienst Bre- da-Sluiskil, waarvoor de C.V.P. aan de twee hierbij betrokken streekvervoer- ondernemingen vergunning heeft ver leend. Is er reeds een oordeel uit te spre ken over de vraag, in hoeverre dit nieuwe vervoer passagiers onttrekt aan de tot nu toe bestaande diensten tussen Z.-Vlaanderen en de rest van Nederland? DOKTERSDIENST Te Goes wordt Zondagsdienst gedaan door dokter v. d. Werff; te Middel burg en Vlissingen, resp. door dokto ren Pel en Boone en te Heinkenszand Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Staverdam. Dr. Luyckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer; dokter Gal- derblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet en dokter de Boo te Kwaden- damme voor dokter Kole. DIENST DIERENARTSEN Op Zuid-Beveland West wordt Zon dag dienst gedaan door de heren A. Elzerman en M. Gaakeer. Advertentie) HULP VOOR DE'VLUCHTELINGEN Het gezamenlijke personeel der P.Z.Ë.M. besloot 1/2 pet. van het maand- of 2 pet van het weekloon af tc staan ten behoeve van het Comité Vluchtelingenhulp 1954. Het Bestuur der vennootschap verklaarde zich be reid het aldus bijeen gekomen bedrag te verdubbelen. ST. NICOLAASACTIE Het bestuur van de Hanze te Goes besloot tot deelname aan de St. Ni- colaasactie, waarover wij onlangs schreven. PITMANSCHOOL BESTAAT 35 JAAR Maandag a.s. bestaat de Pitman- school hier 35 jaar. Op heel beschei den schaal begon mej. N. Crucq in 1919 met cursussen in steno, machine- schrijven en boekhouden en had daar mee zulke resultaten, dat de school gestadig groeide. In 1932 werd een pand gebouwd aan de Westsingel en trad ook mej. G. Bliek in de directie. Leek het gebouw toen te groot; thans is men er feitelijk uitgegroeid, omdat aan de school, die momenteel honderd cursisten telt, ook een sten cil-, offset- en lichtdruk-inrichting is verbonden en de personeelsstaf uit groeide tot dertien „man". In intieme kring zal het zevende lustrum worden gevierd. 's Heer Arendskerke INSTRUCTIE-AVOND Onder leiding van burgemeester Elenbaas vond een instructie-avond plaats voor de medewerkers aan het bevolkingsonderzoek op tuberculose te 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hen- NU voor f 28.80 te betalen in 3 termijnen V. D. HART <fe reedt meer dan 50 jaar bestaande speciaalzaak In ta> pijten en bedden biedt z'n postorder» klanten deze fantastisch mooie 2 persoons zijden deken aan voor de ongelooflijk lage prijs van f 28.80, desgewenst en zonder prijsverhoging in 3 termijnen te betalen. Deze warme pronkdeken met rijk geborduurde satijnzijden bovenkant, satinet onderkant en prima wolvulling In royale 2 persoons maat voor 28.80 (3 x 9.60); royale 1 persoons voor 25.80 (3 x 8.60). Verkrijgbaar In de kleuren terra, goud en groen. Stuur onderstaande bestelbon aan ons In en U ontvangt deze fraaie deken zonder enige verplichting franco op zicht. Behoudt U de deken dan kunt U desgewenst in 3 termijnen betalen, n.l. 1/3 binnen 5 dagen na ontvangst en verder in 2 maandelijkse termijnen. in te zenden aan JAN VAN DER HART C.V. 30 Korte Lijnbaan 21 Rotterdam Zendt mij vrijblijvend op de in Uw advertentie genoemde condities -stuks gewat teerde zijden deken(s) maat-f kleur Voldoet de deken mij niet, dan kan ik deze binnen 5 dagen na ontvangst ongefrankeerd aan U retourneren. A.u.b. ln blokletters NAAM. ADRES PLAATS WONINGINRICHTING L U N B A A N ROTTERDAM TELEF. 2 6 5 /0 „ST. JOSEPH" OVER DE ZWARTE LONEN De Katholieke Bouwvakarbeiders- bond „St. Joseph" heeft ,in navol ging van de stichting Raad van Be stuur BoiAvbedrijf, de aandacht van de Staten-Generaal gevestigd op de zwarte Ionen in het bouwbedrijf. Dat hier een misstand bestaat, kan ook „St. Joseph" onderschrijven. De bond is echter tegen invoering van 'n regeling, waardoor ok dc werknemer die zich een zwart loon laat uitbeta len, wordt beboet. Beter ware het, de hoeveelheid uit te voeren werkzaam heden in overeenstemming te brengen met de beschikbare arbeidskrachten. Raad stelde begroting vast Het voornaamste punt op de raads- agenda van Zuidzande was de vast stelling van de gemeentebegroting 1955. De begroting ontlokte geen al gemene beschouwingen en werd met algemene stemmen vastgesteld. De ge wone dienst vertoont aan inkomsten een bedrag van 173.270.91 met een post onvoorzien van f 1433.De ge wone dienst kon slechts sluitend wor den gemaakt met een bijdrage uit de kapitaaldienst van f 2000.De ka- pitaaldienst geeft aan inkomsten aan een bedrag van f 362.668.56 en aan uitgaven f 484.374.83, dus is er een nadelig slot van 121.706.27. De voorzitter kon echter medede len, dat na het opmaken der be groting nog enkele meevallertjes aan de gemeenlte beurt zijn gevallen, waardoor het somber beeld, dat de begroting geeft, gedeeltelijk kon wor den weggewerkt. Door een begro tingswijziging kan nu de gewone dienst sluitend worden gemaakt met verhoging van de inkomsten, door de rijksvergoeding wegens gemis van schoolgelden en de meerdere op brengst van de opcenten op de per sonele belasting. De lopende kasgeldlening ad ƒ50.000 bij de Post-, Cheque en Girodienst werd met een jaar verlengd. De ver zoeken van het Centraal Orgaan R. K. Blindenzorg om subsidie en van de vereniging „De Hollandse Molen" tot. toetreding ais lid werden niet In gewilligd. Aan liet gcmeentcpersoneel zal worden verzocht om bepaald percen tage van hun salaris af tc staan voor de Vluchtelingenactie 1954. De ge meente zal dit bedrag dan verdubbe len. Uitvoerig stond de raad stil bij de plannen voor een nieuwe straatver lichting en de financiering hiervan. De heer Van der Bij uit Terneuzen gaf namens de PZEM een uitvoerige toelichting. Algemeen was men van oordeel, dat het opgestelde plan een prachtige verlichting zal geven, maar men gaf toch voorlopig de voorkeur aan een eenvoudigere uitvoering. Het plan zal zodanig worden uitgevoerd, dat later, wanneer dit wenselijk en mogelijk is. zonder bezwaar kan wor den overgegaan op het oorspronke lijk p'in. Er zullen nu 13 electrische booglampen worden geplaatst, welke 360 per stuk kosten en jaarlijks 46 onderhoud vragen drikskinderen. Spreker was dokter van Daal. longarts te Goes, die een causerie hield over de bestrijding van de tuberculose. Een zelfde avond werd te Nieuw dorp gehouden -voor de huisbezoekers uit Nieuwdorp en Lewedorp. 's Gravenpolder RAADSVERGADERING Twee verzoeken om subsidie, n.l. van de Stichting Centraal Orgaan Katholiek Blindenwezen en de Johan- na-Stichting, werden afgewezen. De gemeente verklaarde zich ga rant voor de betaling van rente en af lossing aan de N.V. Bouwkas van Ne derlandse Gemeenten door de bouwer A. Geense. Aan Joh. Hoekman werd een premie toegekend voor woning verbetering, met name vervanging van het tonnenstelsel. Twee percelen grond, gelegen in het'uitbreidingsplan werden verkocht aan C. Tramper en A. Tramper. Hier op zullen woningen worden gebouwd. Aan het gemeentepersoneel werd m.i.v. 1 October j.l. de 6 pet. salaris verhoging toegekend. De raad verleende een crediet van f 1.650.- voor de bouw van een wacht huisje voor buspassagiers. Verder werd in principe besloten tot de bouw van 2 woningen. Naast het in de vorige vergadering aange kochte perceel grond aan de Goese- straatweg werd nog een strook van 10 m. breed gekocht van de heer Ste- ketee. Tenslotte werd de begroting voor het jaar 1955 behandeld. De gewone dienst sluit met een post voor onvoor zien groot f 6.013,03. Kapelle JEEP TEGEN PAAL Tengevolge van het bietenvervoer zijn de wegen thans zeer glad. Dit ondervond Vrijdagmorgen de heer S. uit Wem'eldinge, toen hij op de We- meldingseweg moest uitwijken, daar bij aan het glijden ging en tenslotte tot stilstand kwam tegen een paal van het radio-distributienet. De paal knap te af, evenals enkele verderop staan de palen, maar overigens liep dit on geval goed af. Wemeldinge EERVOLLE BENOEMING De heer H. v. d. Werff, oud-dorps genoot, is benoemd tot commissaris van politie te Ede. De heer v. d. Werff, die in 1909 hier werd geboren en de H.B.S. te Middel burg bezocht, ging in 1933 bij de po litie en is thans hoofdinspecteur te Apeldoorn. Zuiddorpe VOORLICHTINGSAVOND OVER HULP BIJ BEROEPSKEUZE Door de heer v. d. Meydcn, van de voorlichtingsdienst van het interdio cesane centrum voor beroepskeuze te Tilburg, werd in het parochiehuis een toelichtingsavond gegeven over het testen van kinderen bij het kiezen van een beroep. De opkomst viel mee, gezien de vrij grote onverschilligheid waarmee men in het algemeen op kleinere plaatsen nog staat tegenover deze betrekkelij ke nieuwigheid, al heeft men natuur lijk wel al daarvan gehoord. Het testen van een kind op zijn bij zondere aanleg voor een of ander be roep kan van het hoogste belang zijn voor zijn toekomst, wat echter ook- weer niet inhoudt dat élk kind getest zou moeten worden. Slechts bij 10 pet. zal een test van deskundigen nodig blijken. Spreker zette een en ander boeiend uiteen met een praatje, afgewisseld door een plaatje. Geshowd werd o.a. arbeid in verschillende fabrieken. Wens is te komen tot oprichting van een afdeling v.h. Centrum binnen de kanaalzóne, zodat men voor het testen met de kinderen niet meer naar Tilburg zou moeten. Een interessante avond voorzeker die niet zonder vrucht zal blijven. Philippine STRAATNAMEN. In de laatst gehouden jaarvergade ring werd door 'n raadslid de opmer king gemaakt, dat er hier nog enkele straten naamloos waren en wel de straten op het eiland. Het was voor velen een openbaring toen ze hoorden, dat de bedoelde stra ten toch wel een naam hebben al zijn de namen nog niet zichtbaar opgehan gen. Zo hoorden we noemen de weg vanaf de Traverse tot het einde van het kanaal „Stellapolderweg". Het straatje langs de bermsloot (de z.g. tienjarige noodwoningen, die nu al ruim 30 jaar oud zijn) heeft de mooie naam van „Drogebroodstraat". De 3e straat wordt genoemd „Witte huizen straat". Men overweegt om deze namen eens te veranderen. GAAT HET LAATSTE STUKJE WAL VERDWIJNEN? Van onze wallenbescherming is thans niet veel meer te zien. In de loop van de laatste 25 jaar zijn al verschil lende stukjes ervan geëgaliseerd. Nu is men ten Oosten van onze plaats bezig om het laatste stuk weg te ne men. Grote populieren en andere ge wassen worden opgeruimd en straks beginnen ze de grond te versjouwen en danbehoren de Philippiense wallen tot het verleden. Nieuiv-Namen TONEELUITVOERING. De R.K. gemengde toneelvereniging „Sint Aloysius" geeft op 14 en 15 No vember a.s. haar eerste winteropvoe- ring. De groep brengt „Kinderen van ons volk" van Antoon Coolen. De ge nerale repetitie wordt gehouden op Zaterdag 13 November en is toegan kelijk voor de kinderen. TENTOONSTELLING VAN BOEKEN Op Vrijdag 19 November a.s. wordt in de grote zaal van het Parochiehuis een tentoonstelling gehouden van boe ken. Deze tentoonstelling wordt ver zorgd door de boekhandel van Geyt uit Hulst. BIETENWAGEN TEGEN BOOM. Bij het uitwijken voor een voertuig zag de landarbeider L. de F. zich ge plaatst voor een tegenligger. Om een aanrijding te voorkomen reed de man met zijn tractor waarachter een vol geladen wagen met bieten van de weg af en kwam tegen een boom terecht. De tractor werd zwaar beschadigd. De landbouwer liep geen letsel op. GESLIPT. Tengevolge van de glibberigheid van de weg slipte bij het uitwijken voor een bietenwagen de luxe auto van de landbouwer E. v. W. en kwam in de sloot terecht. Hulp was direct aanwe zig. De man die verwondingen aan 't hoofd kreeg werd direct naar een dok ter te Hulst vervoerd. De auto werd licht beschadigd. Koewacht DIPLOMA-UITREIKING BIJ DE RIJKSRESERVEPOLITIE On het gemeentehuis vond de diplo ma-uitreiking plaats van de rijksre- servepolitie uit onze gemeente. Hier bij waren onder meer aanwezig: de burgemeester en de eerste wethouder van Koewacht. Kapitein Stoorvogel, de opperwachtmeester Hugen van de groep Koewacht, de plaatselijke poli tie en de reservisten met hunne echt genoten. Kapitein Stoorvogel gaf een uiteenzetting over het doel en de taak van de reservepolitie in Nederland. Hierbij bracht hij naar voren, dat Koe wacht een volledige groep reservisten heeft welke op één na allen examen hebben afgelegd voor geoefend man en hiervoor ook allen zijn geslaagd, doch dat er in Nederland nog ver schillende gemeenten zijn, waar nog een groot tekort is aan reservepolitie. Hierna zette hij uiteen, dat er gezien de tijd van tegenwoordig, naar ge streefd moet worden om in het gehe le land voldoende reservisten te krij gen. dit voor het handhavr van de orde en vrijheid in het land. Kapitein Stoorvogel bracht een sa luut aan de burgemeester voor de prachtige en correcte groep reserve politie, welke hij in zijn gemeente heeft. Ook sprak hij nog een harte lijk woord tot de aanwezige dames, waarna hij het diploma uitreikte aan de heer Alph. de Schepper,, de ande ren hebben reeds eerder het diploma ontvangen. De heer de Schepper heeft een van de beste examens afgelegd welke wij tot op heden reeds hebben afgenomen. Hij heeft alles buitenge woon onder de knie en hij heeft zelfs geen enkeje vraag gemist, welke hem op het examen is gesteld, aldus ka pitein Stoorvogel, waarmede ik hem van harte feliciteer. Daarna dankte hij de burgemeester voor de gastvrij heid op het gemeentehuis. Burgemees ter Dierick dankte de kapitein voor de gesproken woorden en feliciteerde de heer de Schepper met het behalen van dit diploma. Hierna werd de avond in onderlinge gezelligheid doorgebracht. Stekene AUTO-BOTSING. Toen onze dorpsgenoot A. van V. naar St. Niklaas reed kwam hij met zijn auto in botsing met de auto van een zekere F. C. De materiële schade was groot en de echtgenote van van V. was er zo erg aan toe, dat zij onmid dellijk naar het ziekenhuis te St. Ni klaas moest worden overgebracht. ZO AV O-CONFERENTIE VAN ACHT LANDEN Engeland zal met de V. S. een op roep van Foster Dulles, tot het houden van een ZOAVO-conferentie van acht landen, bespreken. Het werd in Londen niet duidelijk of Dulles 'n bijeenkomst van de ZÓ- AVO-raad voorstelde, of dat hij een spoedconferentie bedoelt. Dulles had eergisteren enkele argumenten te ber de gebracht, volgens welke er onder mijnende activiteit in Zuid-Oost-Azië zou plaatsvinden. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Tosca. Museum voor Schone Kunsten 10-17 uur: Madonna in de Kunst. AXEL Battledcus. Het Centrum om 6,30 en 9 uur. DE KLINGE De drie Bengaalse Lan- ciers, Kinema van Dijck om 7.30 uur. GOES Grand: Gestolen liefde. HULST 't Begon in de slaapwagen, Bioscoopgebouw om 8 uur. MIDDELBURG Electro: Calamity Jane. Schouwburg: 99 Riverstreet. OOSTBURG Ledel 8 uur: Het vierde masker. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Hou- dini. SLUISKIL Dansen bij M. Scheele. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Mandy. Concertgebouw 8 uur: Boem bij de luchtmacht. VLISSINGEN Alhambra: Demonen der diepte. Luxor: Knock out in kruit damp. ANTWERPEN Vlaamse opera S uur: De graaf van Luxemburg. 8 uur: De ontvoering uit h«t Serail. AXEL Battlecircus, Het Centrum om 4.15 uur. Vrouwen zonder toekomst, Het Centrum om 8 uur. BIERVLIET HBM Prins Hendrik 3 uur: Schieting. Zaal Willem Beukelsz. 5 en 7.30 uur: Anna. CLINGE Karperschieting bij P. Wee maes, begin 1.30 uur. DE KLINGE De Drie Bengaalse Lanciers, Kinema v. Dijck om 2.30 uur. Dansen in Zaal v. Dijck om 6 uur. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Kijk naar Dyo. GOES Grand: Gestolen liefde. GRAAUW Schieting bij E. de Bakker, begin 2 uur. Prijskaarting bij F. v.d. Klooster om 5 uur. HEIKANT 5 uur A. Vonck Neve grote prijspiering. HULST Puntje en Anton, Bioscoop gebouw om 2.30, 5-15 en 8 uur. Hok- tentoonstelling bij Jos. v. H^lsland- d'Hooghe van 10-2 uur. Hoktentoon- stelling bij Ferry Baert van 10-2 uur. De Bruyns Restaurant: Biljartwed strijd HBC Hulst tegen Overzande en Oostburg. ST. JANSTEEN Prijskaarting bij J. Sturm. KAPELLEBRUG cm 18 uur: Schietinf in de binnenzaal bij Fl. Bauwers om 15 uur: Prijskaarting bij T. de Wee maes, om 17.30 uur. KLOETINGE Zaal Zuilpolder 2 uur: Palingschieting. KLOOSTERZANDE Zaal Serarens: Culturele avond met voordracht en zang. KOEWACHT 3 uur Ad. Hollander, 4 uur prijskamp op het biljart. Schiet' ting. 6 uur A. v. Remoordere. prijs kaarting, verpaling en konijnen. LEWEDORP Zaal v.d. Dries: Con tactdag R.K. Zeeuwse jongeren. MIDDELBURG Electro: Calamity J*' ne. Schouwburg: 99 Riverstreet. OOSTBURG Ledel 4.30 en 8 uur: Het vierde masker. 2 uur: Aan. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Apacheroos. 5 en 8 uur: Houdini. TF.RNEUZEN Luxor 4.30 en 8 uur: Mandy. 2 uur: Boem bij de luchtmacht. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Boem bii de luchtmacht. VLISSINGEN Alhambra: Demonen der diepte. Luxor: Knock out in kruitdamp- DE KLINGE De drie Bengaalse la11* ciers, Kinema v. Dijck om 7.30 uur- GOES Grand: Gestolen liefde. HULST Puntje en Anton, Bioscoop* gebouw om 8 uur. Jaarmarkt begih om 10 uur. MIDDELBURG Electro: Calamity Ja* ne. Schouwburg: 99 Riverstreet. OOSTBURG Ledel 8 uur: Het vierde masker. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Hou dini. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Mandy. VLISSINGEN Alhambra Demonen der diepte. Luxor: Knock out in krui damp.

de Stem | 1954 | | pagina 2