agt A Mendès France vult zijn kabinet aan üRöyal Derby liger nki! ..Het Toeschouwertje DOLLE RIT met luxe auto (in lieg:) en autobus eindigde in Dordrecht Franse socialisten hadden geen belangstelling Westduitse regering nam nog geen beslissing Twaalfde W egverkeersdag van F V AC in teken der toekomst Even tijd voor hartelijkheid Invoerbepalingen gewijzigd r osfüamsr Betoging van ambtenaren in de Franse hoofdstad Algerije wordt niet opgegeven KOLONEL WAROUW spreekt de infiltratie-berichten tegen Her en Polshorloges PROF BEEL belooft richtlijnen over subsidiëring kerkenbouw Opgepikt Vrachtauto reed te water 14 DigiLAD VÓÓR ZEELAND Poststaking werd geen succes Een bliksembezoek van Blankenhorn Doorbraken in binnensteden Nederlander Prins op de thuisreis Huil geteisterd door overstroming Bosch Hulst Tel. 83 Dienstplicht voor mobiele colonnes Tabaksartikelen hoger getaxeerd Stelt Eisenhower zich herkiesbaar Argentijnse bisschop naar Rome vertrokken Nieuwe stunt van Roosendaalse plezier chauffeur Buschauffeur sneed 13-jarige de pas af op N.S.-terrein Wordt Arnhem tweetalig ine dessins affen grijre .tr tot ir> de N DER STEEW Ml toch met 'wnjbenzelter? °n boomt?zimji kerned!/ 94e JAARGANG No. 21680 UltfiflV» N. V. Uitgevers Mij. Neerlanüia. VerscBijnt elke werkdag. Bureaux: Breaa, Kasteeiplem 11. iel.: Heaactie en Ad ministratie 1351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna Hedactieraad: q, J. v. Hootegem. IVLi DtA.JJ.M- Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. V. 't Westende, f V M.. Vercauteren. Abonnementsprijs Dy vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bi) met-post- bestell.) t 0.45. incasso wordt Berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. Voor GodKoningin en Vaderland Ongeveer vierduizend Franse regeringsbeambten hebben gistermiddag een verkeerschaos in het centrum van Parijs ver oorzaakt door hun luidruchtige betogingen tegen de huns in ziens te geringe loonsverhogin gen. Door deze demonstraties, die waren geïnspireerd door de socialistische, communistische en onafhankelijke vakbonden, werd het verkeer in de omgeving van de Opera geheel tot stilstand gebracht. De politie moest ingrijpen om de weg vrij te maken. Enkele betogers liepen verwondingen op- In een lange processie, en almaar roepend „Onze salarissen!" trokken de betogers naar de Place Vendome, waar de Parijse modehuizen geves tigd zijn. Voor het gebouw van het ministerie van Financiën vormden zij een spreekkoor, dat vijandige kreten aan het adres van minister Faure produceerde. De staking van postbeambten is geen succes geworden. Verreweg de meeste PTT-mcnsen gingen gisteren, ondanks de stakingsoproep van de so cialistische vakbond, ggwoon naar hun werk. Alleen op drie Parijse sta tions, was het merkbaar, dat er iets bijzonders aan de hand was. AN DE VOORAVOND van zijn vertrek naar de V.S. heeft A premier Mendès-France een nieuwe minister en drie nieuwe staatssecretarissen benoemd. Hij koos de dissidente Gaullist Lemaire voor Huisvesting en Wederopbouw. De staatssecretaris sen zijn radicaal-socialist, onafhankelijke republikein en onafhan kelijke boeren-afgevaardigde. Lemaire was reeds minister van Huisvesting en Wederopbouw onder Mendès-France. Hij trad uit de regering naar aanleiding van het geschil over de EVG. Deze besluiten van de premier houden verband met de afwijzing van de socialisten om aan de regering deel te nemen. Mendès had hen zes kabinetsposten aangeboden, maar op een buitengewoon con gres van de socialisten werd de geste afgeslagen. Deelneming werd afhankelijk gesteld van de goedkeuring van een socialis- tisch-economisch program door de premier. Wel blijft de partij bereid de rege ring te sieunen, voorzover haar poli tiek aan die van de socialisten be antwoordt. De premier heeft niet kunnen ingaan op de voorwaarden. Tijdens zijn tiendaags bezoek aan Canada en de V.S. zal Mendès-France de volgende punten bespreken: onder handelingen van de Grote Vier. na bekrachtiging van de Parijse accoor- den; Amerikaanse waarborg voor de verleden maand gesloten Frans-Duit se Saarovereenkomst; de betrekkin gen tussen Oost en West, ontwapening en een mogelijke uiteindelijke erken ning van communistisch-China; de niei-militaire samenwerking tussen de NAVO-landen en tenslotte de toestand in Indo-China, welke Parijs weer veel zorgen baart. GEEN BESLISSING De Westduitse regering is er niet in geslaagd gisteren de aangekondigde beslissing te nemen over de Parijse verdragen. De tegenstellingen in de boezem van de regering waren van dien aard, dat overeenstemming uit gesloten was. De regeringsbesprekingen zijn nu een week uitgesteld. Een ministeriële commissie zal de teksten van de ver dragen opnieuw bestuderen. Adenauer ondervond in zijn kabinet zelfs tegen stand van de christelijke minister Ja cob Kaiser. In Parijs voerden inmiddels de ka- binets-chef van Mendès-France en Adenauers politieke adviseur, Blan kenhorn, besprekingen over de Saar overeenkomst. In Bonn werd gehoopt, dat deze zoveel opheldering zullen brengen, dat een beslissing van de Duitse regering gemakkelijk wordt ge maakt. Gisteravond kwam Blanken horn reeds uit Parijs terug en de vol gende week zal hij de ministeriële commissie inlichten. De korte duur van zijn bezoek doet weinig goeds verwachten. De oppositie in de Duitse regering geldt uiteraard alleen het Saar- accoord. De verdragen over het her stel der Duitse souvereiniteit en de Westduitse herbewapening werden door het kabinet in principe aan vaard. Premier Mendès-France heeft iriste ren in het Franse parlement gezegd, dat er geen sprake kan z(jn van een mogelijkheid, dat Algerije niet langer tot Frankrijk zou behoren. De premier verzocht het parlement om eerst na zijn terugkeer uit de V.S. een datum vast te stellen voor een volledige bespreking van de toestand in Frans-Noord-Afrika. De militaire leiders in Algerije zien met spanning uit naar de komst van ervaren Indochinese strijders. Vele jonge militairen, die in Algerije tegen een vreselijke guerilla moeten vechten kunnen de strijd niet aan. Inderdaad is het terugtrekken van Uniestrijd krachten uit Indo-China bespoedigd. De Fransen denken 3 maanden no dig te zullen hebben om de rebellen uit hun schuilplatsen te verdrijven. De opstandelingen zijn prima bewa pend. De Twaalfde Wegverkeersdag van de KNAC, welke in Sclieveningen is gehouden, stond geheel in het teken van de toekomst. Drie burgemeesters, die van Amsterdam, Den Haag en Utrecht roerden het grote probleem De militaire commandant van Oost- Indonesië, kolonel Warouw, heeft te genover de pers met klem de berich ten tegengesproken, dat een gewapen de bende Indonesische militairen, in West-Irian is geinfiltreerd. Een andere Indonesische autoriteit IN HET V.V. van de Tweede Kamer betreffende de begroting van Water staat. pleiten vele leden voor het be trachten van spoed bij de bestudering en totstandbrenging van een verbin ding Wilhelminakanaal met de Kem- pische kanalen. BIJNA 30 ambtenaren van de Italiaan se belastingdienst in het gebied van Arezzo, zijn aangehouden op verden- ging van fraude. HET NUMMER van 11 November van het Franse anarchistische blad „Le Li bertaire", dat aan Algerije was ge wijd, is in beslag genomen. DE PAUSELIJKE Nuntius in Argen tinië heeft gesproken met de Argen tijnse minister van Buitenlandse Za ken over de verklaring van Peron, dat de K.A. buiten de wet zal worden ge steld. DE LANDEN, die troepen in Korea hadden, willen een rapport bij de V.N. indienen, waarin wordt gevraagd om verkiezingen in Korea onder toezicht van een neutrale commissie. (Dus niet per sé een V.N.-commissie). VIJFTIGDUIZEND immigranten zijn eergisteren Amerikaans staats burger geworden. Bij duizenden tegelijk hebben zij in het openbaar de eed van trouw afgelegd. TE SJINKOLOBWE, in de Belgische Congo, zijn door het onder water lo pen van een mijnschacht 27 inlandse mijnwerkers om het leven gekomen. PRINS BERNHARD is gisteren voor een privé-bezoek te Londen aangeko men. De Prins, die zelf de regerings- Dakota bestuurde, keert vandaag te rug. DOOR DE ter dood veroordeling van vier Perzische politie-officieren, is het totaal van de doodvonnissen in Perzië op 56 gebracht. DE BESTUURSRAAD van de K.V.P. komt op 27 November in Utrecht bij een. Dan zal o.m. het rapport van het centrum voor staatkundige vorming inzake de katholieke eenheid worden wa9en een besproken. verklaarde echter, dat de infiltratie was georganiseerd door een groep van de „Republiek der Zuid-Molukken". De gymnastiekleraar D. C. Prins, die behoorde tot de personen die begin van dit jaar in Bandung en Djakarta werden gearresteerd, is Donderdag per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Het is niet bekend of Prins is uitge wezen. Men achtte zijn aanwezigheid niet noodzakelijk in verband met het vooronderzoek. De Partai Nasional In donesia heeft zijn goedkeuring gehecht aan het protocol over de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie. De andere partijen zullen hun stand punt laten afhangen van het regerings- antwoord op een aantal vragen, dat zij hebben opgesteld. aan van de openlegging van de steden voor het steeds toenemende verkeer. De drie burgemeesters waren het erover eens, dat doorbraken nodig kunnen zijn, maar dat het anderzijds de plicht van de gemeentebesturen is, de binnensteden zoveel mogelijk te sparen. Er moet naar een compromis worden gezocht. Burgemeester d'Ailly noemde in dit verband het veelomstre den plan-Kaasjager, tot demping van enkele Amsterdamse grachtgedeelten „een klaroenstoot". De burgervader wees ook op de noodzaak dat de brom fietsen een duidelijk kenteken krijgen. De burgemeester van Utrecht con stateerde, dat de kosten voor nood zakelijke verkeersverbeteringen, zo als doorbraken, niet langer door de gemeenten alléén gedragen kunnen worden. Hier zal duidelijke over eenstemming met het rijk nodig zijn. De procureur-generaal bij het Haag se gerechtshof hield een pleidooi voor de voetganger. Ook vroeg hij om be grijpelijke vertalingen van de wegen verkeerswet. Minister Algera, die de 12e Ver- keersdag had geopend, deelde mee, dat de commissie tot herstel van de finan ciële zelfstandigheid der gemeenten haar rapport over de nieuwe regeling voor de uitkering voor de wegen aan de regering heeft doen toekomen. In de vroege ochtenduren van Vrij dag zijn door een overstroming de markt en de winkelwijk van de En- se stad Huil blank komen te staan. Het water drong in vele huizen door zodat duizenden in hun huizen werden geïsoleerd. Door het springen van vei- ligheidskasten geraakten de electri- sche kabels in brand. De overstroming is te wijten aan het samenvallen van een sterke was in 2 rivieren en de vloed. De gehele Engelse Oostkust is door hevige wind en regenbuien getroffen. ..MAARSCHALK KALEBA" van de Mau-Mau in Kenya is wegens verbo den wapenbezit ter dood veroordeeld. (Advertentie) (Ad Schokvrij Waterdicht ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 Advertentieprijs vuoi de getieie uplage t 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0 12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 030 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Duizend gulden verwierf de heer Abe de Vries uit Amsterdam met deze foto, die met nog ruim 8000 andere werd ingezonden voor de vacantie- fotowedstrijd van de ANWB. De Stichting Film en Foto en de Bond van Nederlandse Foto Detailhandelaren. Deze uitstekende opname werd ge maakt in Amsterdam tijdeyis een kinderspel, van het Vacantie-comité, voor de thuisblijvende stadjeugd. (van onie parlementaire correspondent) A/JINISTER BEEL heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hü de richtlijnen, welke h(j wil geven over de subsidiëring door ge meenten van de kerkenbouw, aan de Kamer zal voorleggen, zodat et mid- pwT ET INGANG van 1 Juli J.l. zyn er enkele wijzigingen gekomen in de VIRGINIA CIGARETTES Famous for Generations 20 for f EEN JALOERS gemaakte echtgenoot in Heerlen, heeft zijn 30-jarige vrouw zodanig met een zakmes mishandeld, dat zij spoedig daarna overleed. De man is gearresteerd. ARTIS HEEFT 400 ton zeewater uit de liolf van Biscaje besteld. Dit wa ter wordt door de bewoners van het Artis-aquarium speciaal gewaardeerd. hebben verzetslieden op Plaatsen overvallen ge- gedood iranse onderofficier werd ce'ls^'r ENKEIjE weken zal een En- commi«?,,aa ees Iers Nederlandse Sn»L vhegtuigramp met de „Triton gaan onderzoeken. rberaeif5?E ?00SSerecMshof heeft Heiander nl"1 Luttherse bisschop verworpen r6V1Sle Van vonnis' Grimmig is de strijd tussen de op standelingen in Algiers en het Franse leger. In M'Chouneche in de streek van Aures laat de be stuurder van een Franse pantser kleine Algerijnse jon gen, die hij op de weg vonduit zijn veldfles drinken bepalingen nopens de invoer van goe deren door Nederlanders. Consump tie-artikelen, zoals tabaksproducten, reukwater, toiletwater en parfum, mo gen slechts in kleinere hoeveelheden worden meegenomen. De maxima, tot welke men geen in voerrechten hoéft te betalen zijn: 80 sigaretten, 10 sigaren, of 20 cigarillos. Van reukwater mag voortaan nog maar. een kwart liter accijnsvrij wor den ingevoerd en dan nog in een aan gebroken flesje. Hetzelfde geldt voor toiletwater. Van parfum mag men maar 25 gram, en dan in één aange broken flesje meenemen. Wil men grotere hoeveelheden invoeren, dan moet men invoerrechten betalen. De bepalingen gelden niet voor grensbe woners en grensgangers, evenmin als voor personen beneden de 15 jaar. De belasting, verschuldigd bij in voer van tabaksproducten, boven de gestelde hoeveelheid, is aanzienlijk verhoogd. In het algemeen taxeert de douane een sigaret b.v. op een waar de van 3 1/2 cent. (Vroeger 1 1/2 cent) t i Weersverwachting vanavond: KOUDER geldig tot - vanavond: f bewolkt met enkele i Matige tot krachtige en J "As„ 'J* Waddenkust nu en dan i harde Westelijke wind. t vandaag: Zon onder 16.53 uur. H„0rftmLZon op 737 uur- Znn on- 5 J der 16.51 uur. Maandag: Zon op j 7.a8 uur. 1 i Volgens een niet bevestigd bericht, heeft president Eisenhower kort na dè verkiezingen van 2 November de Re publikeinse leiders bij een geheime bespreking in het Witte Huis beloofd, dat hij zich hij de presidentsverkie zingen in 1956 herkiesbaar zal stellen. Eisenhower zou enkele leden van zijn persoonlijke staf gaan vervangen door personen die hun sporen in de practische politiek hebben verdiend. De Argentijnse bisschop van Santé Fe, Mgr. Fassolino, is 24 uur nadat president Peron hem en andere gees telijken van politieke intrigues had be schuldigd, naar Rome vertrokken. De „Osservatore Romano" heeft be vestigd. wat velen reeds begrepen, dat het decreet van de Russische commu nistische partij, om een lankmoediger houding tegenover de godsdiensten aan te nemen, een propaganda-manoeuvre is. £)E 13-JARIGE ROOSENDAALSE AUTOMANIAK S. v. Z., die zich al een Stevige faam heeft verworven als joy-rider, zit sinds gisteren even stevig pgeslotcn in het Bredase politiebureau. Hij is daar terecht gekomen na een tot 'lle nog "P^enbarender is dan wat de jeugdige plezierchauffeur opn iiivo0 ZIjn geweten ha<L Na een wilde tocht van enkele uren, waarbij ochtend vaVv./ ^11 autobus zijn „hulpmiddelen" waren, is hij in de vroege cn opgepakt Het Dordrecht door een complete politiemacht omsingeld een kleintje! ransport naar het Bredase politiebureau was toen nog maar Zoals bekend was de jonge Roosen daler enkele dagen geleden eveneens opgepakt omdat hij zich aan joy riding te buiten was gegaan en boven dien een diefstal had gepleegd. Voor alle zekerheid had men hem toen naar een inrichting te Breda gebracht. Maar de zekerheid bleek nog niet groot genoeg te zijn. Donderdavond, toen de jeugdige be woners van de inrichting terugkwa men van zwemmen, wist v. Z. weg te komen en beslag te leggen op de luxe wagen van de heer A. S„ welke wa gen ui de Leuvenaarstraat gepar keerd stond. Met deze wagen koerste hij eerst naar Roosendaal en van Roosendaal terug naar Zundert. Daar werden zijn plannen gedwarsboomd door een te genligger, die "hem verblindde. Van Z. reed met zijn auto in een heg en er zat voor de jeugdige chauffeur weinig anders op dan de kuiten te' nemen. Hoewel het al laat in de avond was, zag de jongeman er niet tegen op om een voettocht naar Breda te maken. Hij deed dat dan ook prompt en be landde er diep in de kleine uurtjes. In de Emmastraat verwijderde hij een kapotte ruit van een kantoor, klom er binnen en stal er enkele klei nigheden, o.a. een oude bajonet. Uit een paar auto's, die eveneens in de Emmastraat geparkeerd stonden, stal hij ook kleine spullen, zoals een zak- lampje, stempelkussen e.B. „GROOT MATERIAAL" Toen scheen hij daar weer genoeg van te hebben, want hij wijzigde koers en wandelde richting Vestkant, waar zijn hart van vreugde opsprong bij het zien van een levensgrote autobus, eigendom van de fa. de P. De bus stond gereed om arbeiders te vervoe ren. ONDER SPOORBIELS Ook dit omvangrijke vervoermiddel kende geen geheimen voor de 13-jari- ge, die erin stapte het was toen reeds rond 4 uur géwordén cn er mee naar Rotterdam reed. Eerst koerste hij een tijdje in de Rotter damse binnenstad rond en koos toen de rijksweg weer uit, om zijn tocht in de richting Dordrecht te vervol gen. Maar daar reed hij het einde van zijn dolle rit tegemoet Vlak bij Dor drecht werd hij door een chauffeur van een andere bus opgemerkt. Die aarzelde niet en zette zijn eigen bus dwars over de weg, waardoor de Roo sendaalse jongen gedwongen werd te stoppen. Voor de tweede maal zat er niets anders op dan te voet te vluchten. Hij kwam nu op het terrein van de N.S. terecht, waar hij zich onder een sta pel spoorbiels verstopte. Intussen had de chauffeur die hem de pas had afgesneden de Dordtse po litie gewaarschuwd, die er met een voltallige politiemacht op uit trok, het spoorwegterrein afzette en een klopjacht begon Dat werd voor deze keer althans het einde van de barre tocht. De knaap werd onder de spoorbiels uit gevist en in verzekerde bewaring ge nomen. In de ochtend van Vrijdag werd hij door de Bredase politie opge haald en naar het bureau gebracht. Daar zit hij nu Stevig vast. dels een interpellatie, een debat ovêr deze delicate kwestie mogelijk is. In zijn richtlijnen (het geven van een nota wees de bewindsman af) zal minister Beel rekening houden met de suggestie van de CH-afgevaardigdê mr. Beernirik, om gratis bouwgrond voor kerken beschikbaar te stellen. ,.De veldwachter uit Dik Trom is verdwenen", zei prof. Beel, toen hij zijn mening gaf over het tekort aan politiepersoneel. Het ambt is niet po pulair, en behalve de salariskwestie is er de wet van vraag en aanbod, die hier zijn invloed doet gevoelen. Prof. Beel deelde na een twee uur durende rede mee, dat half Februari een voorschot zal worden uitgekeerd op de 6 pCt. verhoging van de pen sioenen. DIENSTPLICHT Ofschoon minister Beel niet positief wilde verklaren, dat tot vorming van mobiele colonnes bij de BB een dienstplicht zal moeten worden inge voerd, wijzen toch alle tekenen erop, dat een op deze kwestie betrekking hebbend wetsontwerp in voorberei ding is. De minister gaf toe, dat de benodigde 15.000 man niet op vrijwilli ge basis verkregen kunnen worden en dat van vrijwilligers ook niet geëist kan worden, dat zij ver van huis en haard vertoeven. Het bestuur van de BB, zo zei prof. Beel verder, maakt tegen een even tuele dienstplicht geen bezwaar. „Spoedig hoop ik meer te kunnen ver tellen en ik reken dan op de mede werking van de Kamer." De begroting van Binnenlandse Za ken werd tenslotte goedgekeurd. In Loosduinen is gisteren een vracht auto, in de cabine waarvan drie man nen zaten, in het water terechtgeko men. Toen de wagen een autobus wil de inhalen, werd degeen, die naast de chauffeur zat, bang en greep het stuur beet. Van de drie inzittenden wist er één zichzelf te redden. De anderen konden dank zij de hulp van een passerend schip, worden bevrijd uit de geheel ondergelopen rtabine. Op de grens van de gemeente Zaan dam is een bewusteloze amateur-wiel renner gevon en. Vijftig meter verder vond men zijn geheel vernielde fiets. Er is goede grond om aan te nemen, dat de wielrenner, die aan het trainen was, door een kleine personenauto is aangereden. De bestuurder van die wagen heeft zich niet gemeld. rnhem maakt een kansje om een „tweetalige" stad te worden. B. en W. hebben een nota opgesteld, waarin wordt voorgesteld, om de Engelse taal op alle mogelijke manieren po pulair te maken onder de be volking. Men denkt aan cus- sussen voor volwassenen, het aanbrengen van tweetalige aan duidingen en aankondigingen, alsmede het geven van „onder wijs" in het Engels aan leer lingen van de lagere scholen. Het Engels komt het meest in aanmerking, om als gemeen schappelijke Europese taal le toorden beschouwd, zo lezen wij in de nota. Het Arnhemse ge meentebestuur is gereid na te gaan, of op lagere scholen en eventueel zelfs op de kleuter scholen niet een begin kan worden gemaakt met onderwijs in het Engels na schooltijd. De overheid zou hij het streven naar tweetaligheid in de stad, ervoor moeten zorgen, dat de eigen verkeersaanduidingen naar bepaalde pleinen en pun ten in de Stad, mede worden voorzien van een opschrift in het Engels.

de Stem | 1954 | | pagina 1