SIMON stal geld uit moeders portemonnaie Maar een echte dief' was hij zeker niet WOONRUIMTECOMMISSIE TE BAARLAND HERKOZEN Geloofsbrieven overhandigd Zeeuwse culturele raad is diligent VAN DE VOETBALFRONTEN Een kind moet levensblij zijn MARKTEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 Chaotische toestand op werf in de V.S. Eind aan staking in Australië OPNIEUW GOEDE NED. PRESTATIES B- int. springconcours te Parijs USPOHTcntKOm -è Het Medisch Opvoedkundig Bureau is een steun voor de ouders Velen worden nu geholpen Door liet spel een open boek Een sluitstuk Spel-observatie BANK VOOR HULP AAN ACHTERGEBLEVEN LANDEN 11 11 MEER SUBSIDIE VOOR DE TOREN In de zitting van de Baarlandse raad deden B. en W. het voorstel tot het opnieuw verkiezen der advies commissie woonruimtewet. De heer de Vriend vond dat dit Pia«" tisch geen zin heeft daar naar zij mening de woningnood 18 geheven. Spreker wilde de «'ff" ne der woningen de vrije hand laten, voorzitter antwoordde dat de s:nu heel wat gunstiger is dan in de J direct na de bevrijding, maai ook thans is er nog een lijstva ningzoekenden en naar spiekers oor deel zou de bouw van 4 a 6 woningen zeker mogelijk zijn als hiervoor het bouwvolume maar aanwezig Met 6 stemmen en 1 Wanco dl de^°d?nhe.^A Bfulehnsb J llen- baas, L Lavooy, 3. Melio en L. Murre heOp0:voorstel van B. en W. en zh.s. werd besloten de lopende erfpachts- en huur-overeenkomst met wed. L. Boonman te Baarland met 30 jaar te v Besloten werd ook tot de vaststel ling van een nieuwe jaarwedderege- ling voor de le ambt. ter secr. en tot toepassing van de zes procent ver hoging per 1 October 1954 voor het gemecntepersoneel. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de heer P. Smit werd z. h s, conform het voorstel van B. en W. besloten, de in aanbouw zijnde woningwetwoning aan hem over te dragen in eigendom. Bij de voorkomende zaken deelt de voorzitter mede, dat zojuist bericht Toch in Jeruzalem Evenals de Britse ambassadeur in Israel eerder in deze week had gedaan heeft nu ook de Amerikaanse verte genwoordiger in dat land zijn geloofs brieven in Jeruzalem, inplaats van in Tel Aviv overhandigd. De oppositie hiertegen van Arabi sche kant heeft men genegeerd. De Britse en Amerikaanse regeringen zeggen, dat de ambassades in Tel Aviv gevestigd blijven. is ontvangen van de minister van Onderwijs, dat de subsidie in de kos ten van de restauratie van de toren is verhoogd van 40 op 45 der kosten. Bij de rondvraag bracht de heer De Vriend het nieuwe wegenplan ter sprake en vraagt wat voor financiële consequenties dit Voor de gemeente zal hebben. De voorzitter zei, dat dit nog niet is te overzien, maar het zal tot de mo- gelijkhed enbehoren dat deze materie wordt geregeld op de wijze als op Walcheren is gebeurd,'n.l. door de op richting van een wegschap. De heer De Vriend wilde B en W. wel waarschuwen zeer voorzichtig te zijn met toezeggingen op dit punt. De voorzitter zei toe, in deze de raad zeker niet te zullen passeren. De reusachtige werven van „New- York Shipbuilding Company" zijn Woensdagavond gesloten, na het uit breken van ongeregeldheden, die een volkomen chaotische toestand op de werf veroorzaakten. Het werk aan twee kruisers, die ge schikt gemaakt worden voor het af vuren van geleide projectielen, ligt stil. Bij de ongeregeldheden waren en kele bedrijfsleiders gemolesteerd. Op de werf werkten 7300 arbeiders. (Advertentie! ALLERLEI KWESTIES BESPROKEN r\E ZEEUWSE CULTURELE ADVIESRAAD vergaderde onder leiding van jhr. Schorer, die meedeelde dat mr. Mes, de voorzitter uit het ziekenhuis is ontslagen en dat gehele beterschap spoedig is te verwachten. De vergade ring ging accoord met de plannen om enige strengere richtlijnen op te stellen t.a.v. de subsidiëring van culturele evenementen, zulks op. verzoek van G. S. Er zijn enige moeilijkheden geweest om voor het komende Landjuweel een tweede jurylid te vinden. Uitein delijk is dit echter gelukt daar de heer Bloemkolk uit Amsterdam zich beschikbaar stelde. DE ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL De heer Stam gaf een uiteenzetting over de Zeeuwse muziekschool. Van de negen aangezochte gemeenten doen er, zoals op het ogenblik de zaken staan, zeven mede. Daarenboven is er vrij grote belangstelling van diverse kleinere gemeenten. De door de heer Stam gelegde contacten met de Har monie- en Fanfareverenigingen ont moeten veel waardering. Wat de beeldende kunst aangaat be sprak de adviesraad de wijze waarop publiek en kunstenaar het beste zou den zijn gediend. Voorgesteld werd in gemeenschap pelijk overleg een plan samen te stel len voor een meer systematische be moeiing met het tentoonstellingswe zen. Aanbevolen werd te onderzoeken om te komen tot een rondleiderscur sus. Een herhaling van de ZVuwse ten toonstelling werd wenselijk geacht; maar zij moet niet meer rechtstreeks door de provincie worden georgani seerd. WEKELIJKSE UNDERBERG PRIJSVRAAG 1 Wat kan UNDERBERG hier doen? Zandt «en aardige tekst bij deze tekening. Iedere week ontvangt de beste inzender 1 doos met 50 flacons UNDERBERG ter baarde van f. 35.- Inzenden voor a.s> Zaterdag aan de Importeur TONY van HEESWIJK - ROERMOND Dm eetlust opwekkcr, de katerverdrijver, na Overvloedig* maaltijden, bij regenachtige dagen, «en opklkkertje, als je Je niet helemaal lekker voelt. v y Verkrijgbaar bij Uw drankhandelaar."^ «Irtnear wordt 1 4 dagen later dit blad bekend gemaakt Prijswinnaar adv. 30/10: Dhr J. v.Selst, Rijksweg 14M Orthen bij Den Bosch WOORDENBOEK T.a.v. het Zeeuwse woordenboek was men er voor, dat dit met provin ciale steun wordt uitgegeven en dan liefst zo vlug mogelijk. Mr. Hornstra gaf een uiteenzetting over het culturele werk in de ramp gebieden. Het Rampenfonds heeft we derom een bedrag gevoteerd voor het doen geven van culturele avonden in het rampgebied in Zeeland. Het in schakelen van het plaatselijk initia tief bij de uitvoering van een winter- programma wordt hierbij zowel door de ZCAR als door de Stichting Zee land als eerste vereiste gesteld. Op 'n vraag over de dirigentencur sussen. werd geantwoord, dat die in het kader der Zeeuwse muziekschool dienen te komen. Over verschillende ingekomen ver zoeken om subsidie van toneelvereni gingen, kunstkringen é.d. is nog geen beslissing genomen. De nationale staking van Australi sche havenarbeiders, waaraan door 26.000 man werd deelgenomen, is ge ëindigd, nadat het parlement een wets ontwerp had aangenomen, dat het stel sel van aanwerving van havenarbei ders wijzigt. Wel heeft de Raad van Vakvereni gingen geadviseerd tot een algemeen protest tegen het wetsontwerp, dat voorziet in aanwerving van arbeiders door de rederijen. Vroeger geschiedde dit door de bonden. In Montevideo zijn de havenarbeiders 'n staking van 48 uur begonnen, ter ondersteuning van eisen voor hogere lonen. Lidmaatschap heeft zelfde waarde als arbeidsovereenkomst De president van de Arrondisse- ments Rechtbank te Roermond, mr E. Delhougne, heeft de eis van de directeur van Sportclub Venlo '54 om Scliatorjé liet spelen voor VVV te verbieden, afgewezen. De president overwoog, dat Sport club Venlo wist, dat Schatorjé lid van VVV was en noemde het afslui ten van een contract met Schatorjé door de Sportclub Venlo een onrecht matige daad. Het argument van Sportclub Venlo dat een arbeidscontract zwaarder woog dan het lidmaatschap van een vereniging, in casu VVV, ging vol gens de president niet op. Hij oordeelde liet lidmaatschap van een vereniging van gelijke oorsprong, aard en waarde als die van een ar beidsovereenkomst. Tenslotte over woog mr Delliougne, dat Schatorjé in Juli reeds aannemelijk heeft gemaakt, dat hij rechtsgeldig het contract wilde opzeggen. Zowel krachtens de uit drukkelijke afspraak bij de aanvang van de overeenkomst was hiertoe de mogelijkheid opengelaten als krach tens publicaties van de zijde van Sportclub Venlo '54 in de pers. Tijdens de buitengewone ledenver gadering van VVV, welke in de loop van de volgende week z&l worden gehouden, zal een voorstel worden ge daan om de eventueel nieuw te vor men vereniging de naam Sportclub VVV 1903 te geven. Voorts ligt het in de bedoeling de kleuren geel zwart te handhaven en de beide trainers (van VVV en Venlo '54) in dienst te nemen. Wat betreft het terrein is er nog geen overeenstemming bereikt. „Met belangstelling heb ik kennis genomen van de publicaties inzake een tot de mogelijkheden behorend compromis tussen de KNVB en de NBVB". Aldus schrijft ons de heer C. P. Peters, oud-secretaris van de RKSV GDA te Breda. „Hoe hoopvol de berichten aanvan kelijk ook waren, het is thans wel duidelijk dat er met name door de Brabantse clubs een stevige oppositie gevoerd zal worden. Ik vind dit ten zeerste te betreuren, daar het, gezien de gang van zaken in het laatste half jaar, toch wel dringend gewenst is dat er een oplossing op korte ter mijn komt. Nu moet u niet denken, dat ik een aanhanger van de NBVB ben, want als oud-secretaris van een grote 3e klasse club, die met 21 elf tallen aan de competities deelneemt, ben ik uiteraard een voorstander van amateurisme. Doch we staan nu een maal voor het voldongen feit van be taald voetbal en nu het eenmaal zo ver is, is een samenbundeling van krachten méér dan ooit noodzakelijk. Ook hier geldt het spreekwoord: „Eendracht maakt macht". Vooral nu de NBVB heel wat meer concessies heeft moeten doen dan de KNVB, die uiteindelijk zichzelf blijft, is het nood zakelijk, dat energiek wordt, doorge zet. Het algemene voetbalbelang eist zulks. Het is te hopen, aldus besluit de heer Peters, dat de afgevaardig den op de Bondsvergadering van deze Zaterdag dit grote belang zullen doen prevaleren boven club- en/of gewes telijke belangen, opdat de eenheid in onze voetbalwereld met spoed een feit worde. Het moet; het kan!" De KNVB deelt ons mede, dat in tegenstelling met lopende geruchten het programma voor de eerste klasse voor Zondag 14 November (morgen) ongewijzigd is gehandhaafd, zodat al le vastgestelde wedstrijden normaal doorgaan. In een gisteren te Arnhem gehou den ledenvergadering van de Neder landse Beroepsvoetbalbond hebben, naar het hoofdbestuur van de NBVB meedeelt, alle tien leden zich accoord verklaard met de compromis-voor- stellen, zoals deze door de Urgentie- Commissie van de KNVB en een be- stuursdelegatie van de NBVB zijn ge formuleerd. Uit ingewonnen informaties in be voegde kringen is op te maken, dat aanneming der compromis-voorstellen die op de heden in Utrecht te hou den Bondsvergadering van de KNVB als enig agendapunt in behandeling komen, practisch als zeker mag wor den beschouwd. Voor- en tegenstanders hebben de voorbije dagen onafgebroken van ge dachten gewisseld; tal van mogelijk heden werden onder het oog gezien, maar uiteindelijk: kan men" de zaak aldus zien: in dit zeer bijzondere ge val dienen bijzondere offers te worden gebracht. Met de zo begeerde voet- balvrede in zicht, is dit inderdaad de enige juiste weg. Het vermoeden is levendig, dat nu de voorvergaderingen van de VEK en de Belangenvereniging der 2e. 3e en 4e klassers de bondsvergadering een niet al te langdurig en zakelijk verloop zal hebben en partijen elkaar ten leste in sportieve geest de hand zullen reiken. De tweede manche van de „Grand Prix du Jumping de Paris", 'n jacht- sprinconcours over een moeilijk par cours met twee dubbelsprongen en een driesprong en voorts met hindernissen van 1.30 tot 1.50 meter hoogte, is ge wonnen door de Franse luitenant Guy Lefrant met ..Vezelise". Hij legde het parcours foutloos af in 53.8 sec. Op de tweede plaats eindigde onze landgenoot Calmont met „Virtuose", die eveneens nul fouten noteerde doch een tijd van 55 sec. maakte. De Fran- gaise Bonnard werd met „Charleston" derde (0 fouten, 55.6 sec.). De heer J. Gruppelaar leverde met „d'Artaguan" een uitstekende prestatie. Hij reed 'n foutloos parcours en werd zesde ge plaatst. Luitenant te zee H. Scheeren met „Tatjana" was eveneens in goede vorm. Hij wierp slechts het laatste muurtje van de driesprong om en werd tiende geplaatst met 4 strafpun- ten en een tijd van 56.2 sec. DE VOETBALCLUB VLISSINGEN heeft besloten, dat van ieder entrée- biljet, dat morgen Voor de wedstrijd tegen Rood-Wit zal worden verkocht een bedrag van vijf cent wordt af gestaan voor de St. -Nicolaas-radio- actie voor arme kinderen van alle gezindten. Een sympathiek gebaar! De Zesdaagse van Frankfort werd gewonnen door het Zwitserse koppel Roth-Bucher. Schulte-Peters eindigden op de vierde plaats. DE ZESDAAGSE te Aarhuus Is ge wonnen door het Australische kop pel Patterson-Strom. Van Vliet- Derksen kwamen op de vierde plaats met twee ronden achterstand. JAN HET GROTE -/J HUIS, aaarin 't Medisch Op voed- kundig Bureau be Breda is gehuisvest, is weinig bijzonders te zien. Alleen een bord aan de deur, waarop staat, dat hier een dienst van het Wit Gele Kruis gevestigd is, onder scheidt het huis van de andere in de rij. Laten we er eens binnengaan. In de kamer van de psy chiatrisch sociale werkster zit 'n moe der. „Ik ben naar de huisarts geweest met ons Huugver telt ze. „Hij is nu net zes en hij is nog maar pas naar de grote school. We denken, dat het mis schien daardoor komt, maar Huug krijgt midden in de nacht soms van die verschrikkelijke angstaanvallen I 't Hele gezin raakt er van in de tear. „Datzelfde had deze moeder al eens ver teld op het spreek uur van de huisarts. Deze kende het ge- sin door en door en hij begreep al gauw, dat de jongen licha melijk niets man keert, maar met een angst zit, waar hij geen teeg mee weet. Hij geeft moeder de raad om naar het Medisch Opvoed kundig Bureau te gaan. Moeder had nooit van iets dergelijks gehoord. Ze loopt eens langs het opge geven adres, als ze haar dagelijkse bood schappen doet. Dan ook maar ineens naar binnen om te informeren. Het wachten duurt gelukkig niet lang. In de kamer van de psychiatrisch socia le werkster vertelt NA VERZAMELING van zoveel mogelijk ter zake dienende gegevens, wordt werël HUg° besproken d00r Psychiater, psycholoog en psyeh.'sociale mlssrwl' ka" V°°r hel" Sedaa" Worde" Misschien een spelobservatie ns ecn Psychologisch onderzoek Dit hangt helemaal af van de "toeilijkheden en de aard van het kind. de ookVe" 't'atr'Wh SOdale wcrkster Iegt de moeder uit, dat er vanzelfsprekend zoek C m.edewerkln* van de ouders wordt verzocht, om het onder zo regelmatig te doen verlopen en ook om straks het gegeven advies r IC p «eten uit te voeren. Moeder begrijpt dit wel. Zou moeder dus nog liik" er"? '"en komen- om eens uitvoerig over Hugo te praten 7 „Natuur- zeg moeder, opgelucht; de afspraak wordt gesteld op een week later. ze de moeilijkheden met Hugo. De juf frouw vraagt enkele gegevens over adres en leeftijd. Zij ver telt ook, hoe de gang van zaken is op t Medisch Opvoed kundig Bureau. Dat er veel tijd aan be steedt wordt om goed te onderzoe ken, ivaaruit de moeilijkheden zijn voortgekomen, hoe men daarom moet weten, hoe thuis al les reilt en zeilt; welke invloed school en vriendjes heb ben, hoe zijn ge zondheidstoestand tot nu toe teas. BUdeHrE™stiÖgendet bezoek kan moe- sinds enkele Sm/eriellen' hoe Hug° huien heeft K vreselijke git slapen is R?i goed en wel inSe" dat de icfnppn nayraag blijkt echter, tje is Het set»?, ten!ggetrokken ven- tje komt vaak hi scbrikacht«Se ven huis. Hii K. ble?k>es mt school jongens al m,? i grotere school- Plagerijen glkozen "?jkpUni van hun mets, maar «2?y z«ö vertelt bum zal het l.i kerel uit de zeggen wm„. eens even komen eens nagaan wT hele kinderrij naar voren rit fr no® een {act°r Is; hij scheelt mie verwaarlozen zusje bijna zL t zlJn voorgaande jongen is zout ïar en bÜ. als enige oudere zussen zo h"" moeder ala door gehouden, dat hu b.elyoederd en klein weren. 4 hy Zlch niet heeft leren antwoorden °vandJi ge8Prek brengen de weeg, dat er tiïv, der een inzicht te de opvoediWm ??,ge verandering in Plaats v?ndmi m® en zal moeten zullen ze hét' I om te weten hoe, derzoeken mje toch moeten °nI du^d°mo'eten\iehh enkel® weekjes ge hele kinrfert omdat er nog en- aangemeld V00rgaan' die «order zijn Klein diefje, maar-.... Boven, in een der vertrekken, waar getest wordt, zit de psycholoog met Simon van tien jaar. Er zijn dingen voorgevallen, die voor hemzelf èn voor thuis èn voor school onprettig waren. Hij nam geld weg uit moeder's porte monnaie en uit de schoolspaarpot, soms een paar dubbeltjes, een enkele keer wat meer. Zijn vader was boos en moeder was er verdrietig om, maar gelukkig verwees het hoofd der school hen naar het Med. Opv. Bureau om hulp in hun moeilijkheid. En nu zit hij hier. Het onderzoek is in feite al begon nen op liet ogenblik dat de psycholoog cn Simon elkaar zien, als hij hem in de wachtkamer gaat halen. Is hij ze- nun achtig of vertoont hij onwil Het is van groot belang, of er in deze eer ste minuten al contact is, hetgeen soms tevoren gedoemd Is te mislukken omdat men het kind het Med. Opv. Bureau als een soort strafinstituut heeft voorgesteld. Via een serie proeven worden zijn verstand, zijn gewetensontwikkeling, zijn sociale aanpassing, zijn fantasien en wensen nagegaan. De hoedanighe den van zijn wil, zijn invoelingsver mogen, die een grote factor zijn bij heropvoeding, worden onderzocht. Uit al deze gegevens over Simon is wel op te maken, dat de factoren die tot het stelen hebben geleld, vele zijn. Het royale gesnoep van zijn vrien den èn het feit, dat hij thuis héél strak wordt gehouden, wat snoepen be treft, hebben het Simon nogal moei lijk gemaakt. Daarbij komt nog, dat hij eerzuchtig is; deze karaktertrek bracht hem in de moeilijke situatie, dat hij zich wilde laten vieren door zijn vrienden, door ook eens royaal te kun nen zijn. En zo werden de dubbeltjes en kwartjes uit moeder's portemon naie omgezet in kauwgum en zelfs si garetten om eens wat te kunnen te rugdoen. Ter inleiding op de neven- S staande publicatie over het j werk van de Medisch Opvoed- kundige Bureaux, plaatsten wij reeds eerder enkele beschou- ivingen over de betekenis van j de kinder-psychiatrie en over de practische vormgeving van dit belangrijke onderdeel van de geestelijke volksgezond- heidszorg .Het nevenstaande J artikel vormt een sluitstuk op de eerder geplaatste artikelen. Straks bij het advies zal moeten be keken worden in hoeverre zijn eer zucht moet worden geleid in een an dere richting; zal hij de steun van moeder nodig hebben om zijn vriend jes eens te tracteren; zal hem gelegen heid geboden moeten worden, om door middel van kleine karweitjes het ge- stolene terug te laten verdienen. We laten de psycholoog en Simon rustig verder werken en gaan eens kij ken in de spelkamer. Een groot licht vertrek, waar soms een onbeschrijfelij ke wanorde kan heersen. Wij zien er twee kinderen aan het verven op gro te vellen met grove penselen. In een hoek staat een poppenkast, een zand bak midden in het vertrek, een kraan en aanrecht op bereikbare hoogte, een grote stapel blokken, achter een gor dijn ander soort speelgoed, dat nodig is om een kind in zijn spel te observe ren. De kleine kleuter komt over het al gemeen alleen tot zijn recht, in een dergelijke omgeving. Vooral het kind met groot verzet of schuwheid is niet gemakkelijk aanspreekbaar. Ook voor de behandeling, dat wil zeggen het los laten komen of reguleren van een moeilijkheid, wordt een dankbaar ge bruik gemaakt van dit vertrek. Dit is. bijv. het geval met de grootste jongen van die twee» die daar zo ijverig zit te klodderen. Hij vertoont een grote onhandelbaar heid in het gezin, tegenover zijn oude re broertje had hij streken op het get- mene af. Hij verknoeide n.l. een mooi opgemaakt vers voor moeder's ver jaardag, waar de oudste zwaar op had zitten zwoegen. In de levensgeschie denis blijkt, en het psychologisch on derzoek verduidelijkte dit nog, dat ri valiteit tegenover dit oudere broer tje, dat een prettiger karakter heeft, een der oorzaken van de moeilijkheden is. Hij wordt thuis teveel vergeleken met de oudere, men eist van hem, dat hij op dezelfde wijze reageert, gehoor zaamt, zijn spelletje speelt; maar daar hij anders is van aard, wordt het on mogelijke van hem gevergd en voelt hij zich onmachtig om ook eens iets goeds te doen. Hier op de spelkamer projecteert hij door middel .van zijn tekeningen, poppenkast en andere spe len, hoe fel hij gebeten is op zijn ou dere broer en op de volwassenen, die hem niet begrijpen. Natuurlijk zullen nu ook de ouders ingeschakeld wor den om de jongen in zijn bepaalde moeilijkheid te helpen. Tweemaal in de week is ook de psychiater aanwezig hij ziet het kind cn de ouders. Hij ob serveert het kind in zijn spel als het nog klein is en met de grotere heeft hij een gesprek. De oorzaken liggen soms veel dieper dan men aanvankelijk meent; vaak zien we immers achter de uiterlijke verschijnselen, zoals bedplassen, slecht eten, onrustig slapen, nagel bijten, driftbuien, niet kunnen spelen, stelen, spijbelen, brutaliteit, sexuele spelletjes enz.enz. factoren aanwezig, die bij het kind deze verschijnselen oproepen. Wanneer het kind niet zonnig is, niet levensblij, niet echt gelukkig, dan zal het de moeilijkheden die het onder vindt en in zijn later leven ondervin den zal, niet kunnen verwerken. Dit is nu spelobservatie. Met fi guurtjes bouwt het jonge klantje haar eigen wereldje. Een studie van dit ..wereldbeeld" is voor de des kundige en begrijpende volwassene vaak van meer betekenis en in teressanter dan een studie van de wereld zoals hij lo Een echte kunstschilder is dit aardige kereltje niet. Maar het wer' ken met verf en penselen geeft hem wel dezelfde sensatie als die de kunstenaar ondergaat: bevrijding. De regering der V. S. zal het Con gres toestemming vragen tot deelne ming aan de oprichting van een inter nationale bank voor het verstrekken van leningen voor de economische ontwikkeling van achtergebleven lan den. De V. S. zouden voor 35 millioen dollar in het kapitaal (100 millioen) willen deelnemen. Minister Mansholt, die momenteel in de V. S. is, voert daar besprekingen betreffende een or delijke afzet van de overschotten van landbouwproducten. India, Indonesië en Irak hebben in de bcheerschapscómmissie van de V.N. weer hun afkering uitgesproken over het niet indienen van rapporten over Suriname en de Ned. Antillen door Nederland. WAl ERSTANDEN Mannheim 274 (—0,05), Kaub 200 (+0,01), Trier 220 (—0,20), Koblenz 225 (+0,01), Keulen 207 0,06), Ruhrort 435 (+0,02), Lobith 1056 (—0,06), Nijmegen 838 (—0,07), Arnhem 844 (—0,05), Eefde 408 (—0,15), Deventer 311 0,14),.Namen la Plante 162 (0). Borgharen 406 (—0,01), Belfeld 1160 (—0,10), Grave 504 (+0,16). GOES, 12 Nov. '54 Groenten: Bloem kool Al 46-49, A2 31-49, BI 23-35, afw. 17- 31. Tomaten A 65-68, c 38-56, CC 22. Spruiten Al 46-53, A2 40-42, BI 26-33. Kropsla A2 9-11, BI 9. Gr. Sav.kool 8-12. Rodekool 8-14. Wittekool 4.50. Boeren kool 13. Koolrapen 4. Uien 8-9. Prei 21- 23. Andijvie 12-19. Veldsla 28-30. Knol selderij 6-15, Wortelen 11-31. Druiven: BUc. Alicante 108-117. Golden Champion KOEWACHT, 11 Nov. '54 Gezwin geld vlaslint W.R. 200-240, D.R. 180-232't. Breekvlas 105-150. Lijnzaad ongekeurd 38-40, gekeurd 60-70. Vlaslokken ruwe 38-41, gezwingeld 65-75. Vlaskaf 3-4 ct. Bolraap 2-4 ct. Zeer kalme markt. In ge repeld en ongerepeld vlas geen handel. LEEUWARDEN. 12 Nov. 65 Stieren f 2.24-2.64 per kg. slachtgew., 300 vette koeien, eerste kw. 2.64-2.34, tweede kw. 2.44-2.63, derde kw. 2.12-2.27 p. kg. slacht gew., 1962 melk- en kalfkoeien 500-900, 450 pinken 350-500, 973 graskalveren 150- 300, 520 nuchtere kalveren 34-48, 842 vet te weideschapen en lammeren, vette e(. weideschapen 85-120, lammeren 7 0-100 448 vette varkens, oude varkens 1.55-1.65.' vette biggen 1.75-1.80, zouters 1.75-1 78 313 biggen en lopers, biggen 35-50. lopers 51-100, 62 bokken en geiten, geen notering 18 paarden 500-850, totale aanvoer 6053. Overzicht: Stieren, aanvoer matig stem ming vrü goed, prijshoudend. Melk- en kalfkoeien, aanvoer zeer ruim. stemming vrij goed. prijzen gelijk. Pinken, aanvoer zeer ruim. stemming rustig, prijzen niet hoger. G*gM»veren, aanvoer zeer groot, stemming erg rustig, prijzen iets lager. Nuchtere kalveren, aanvoer matig, stem ming iets beter, prijzen iets hoger. Var kens, aanvoer vrij goed, stemming zeer slecht. Oude varkens en vette biggen la ger, zouters gelijk in prijs. Biggen en lopers, aanvoer matig, stemming traag, prijzen niet hoger. Schapen, aanvoer ruim, stemming matog, prijzen niet ho ger. Lammeren, aanvoer ruim. stem ming matig, prijzen niet hoger. Paarden aanvoer ruim, stemming zeer slecht, prij zen lager.

de Stem | 1954 | | pagina 11