Hierin wordt vol licht geworpen op Vergeten, diepere grondslagen van alle eilanden- en deltaplannen SKETCH Dit is Zeeland Maas en Waal vloeien niet meer tezamen Rijk geschakeerde bedrijvigheid van Vader Rijn Roomboter op het brood j Waar het om I I gaat Wees toch veeleisend! U ziet er beterde DERDE BLAD VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 r. De zoute tong ROTTERDAM MOET VAREN EEN ZILTE SMAAK Wie hard werkt verdient „WAAR MAAS EN WAAL DOOR INGENIEURS IN HET AANZIJN GEROEPEN EEN NATUURLIJKE OPLOSSING Dies natalis katholieke hogeschool Peron waarschuwt geestelijkheid m TVr»r»T» rvt i rl Hol van ornto in ooniourt;. TV/IE DELTA ZEGT, zegt rivier en denkt yy dan in de eerste plaats aan de Rijn. Door het hogere land van de Graafschap aan de ene kant, aan de andere door dat van Limburg en Ntfordbrabant in de tveg getreden, laat Vader Rijn zich sturen in de richting van de Betuuise poort en stroomt in nieuwe koers dan als Waal en Nederrijn verder. De grootvorst van Europa's stro men draagt die naam terecht. Immers, bij elke secondetik van het uurwerk gaat er gemiddeld 2400 m3 water bij Lobith voor bij, per etmaal is dat ruim 208 millioen, per jaar een 76 milliard. Echter kunnen Rün en Maas een behoorlijk tegenwicht vormen tegen de vérgaande verzilting langs de grote scheepvaartweg naar Hoek van Holland. Enig zout mag er gerust in het water zijn. Dat tegenwicht kan geleverd worden, mits de mens zich onthoudt van ai te diepe ingrepen waarvan het goede door overdrijving ook het kwade met zich brengt. Er is in ons rivierstelsel veel inge grepen het goede daarvan worde ten volle erkend. Maar de schaduw- En dat gaat zo van oudsher. Het dichtervuur van de prins onzer dich ters ontvonkte bij de aanblik van die machtige stroom. Aan de Rijn wijdde Vondel zinrijke regelen, waarin hij de rijk geschakeerde bedrij vigheden van Vader Rijn schilderde, daarbij de bewegende kracht van de stroom bij papiermolens vergelijkend: O onvermoeide molenaer, O stedebouwer, schepedraeger, O rijxgrens, schermheer in gevaer, Wijnschencker, veerman, oeverknaeger, Papieremaecker, schaf papier, Daer ik uw glori op magh schrijven, Uw water dat ontvonckt mijn vier. Maar is Vondel in zijn dichtstuk aan de dienst van Vader Rijn als grootle verancier van het heilbrengende, zoe te water stilzwijgend voorbijgegaan? Geenzins. Hij spreekt van de Rijn stroom „die Neerland drenckt met volle vaten". Dat kostbare, zoete water is een rijke gave voor Nederland. De vaten van de andere deltarivier, de Maas zijn niet zovele, maar vólle vaten kunnen ook deze zijn. In 1931 tot 194C ging er door de Maas gemiddeld 6,6 milliard m3 per jaar of 18 millioen per dag. Voor onze delta is ook de Maas een belangrijke rivier, zij het in de tweede plaats. Het water van de Maas gaat geheel, dat van de Rijn voor 90 percent naar het Westen. De Gelderse IJscl voert 10 percent af. "De Rijn bij Lobith is een machtige scheepvaartweg. De Rijnvaart haall daar ieder jaar een topcijfer, ver ver heven boven de andere waardevolle posten van onze binnenvaart. Een tus senstation als Lobith roept de grote havens van 't Westen in gedachte: het Merwede-Rijnkanaal naar Amsterdam de plannen van een Antwerpen-Riin- kanaal. Maar in de eerste plaats rijst het beeld op van al, wat daar werkt en zwoegt op en aan de boorden van Noord en Lek, Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg, met als voornaam ste centrum Rotterdam. Dat is een Nederlands belang van de eerste grootte. En Rotterdam kan varen. Dichtstukken van Vondeliaanse kracht kunnen daaraan worden gewijd. De Nieuwe Maas en de Nieuwe Water weg natuurlijke en kunstmatige ri vier, maken als zodanig een grootse (Advertentie) indruk. Op het oog reeds door de breedte, op het geestesoog nog te meer, als men de diepte van de vaar geul kent. In 1876 was die bij gewoon laag water 480 cm. thans is bij laag water het dubbele daarvan reeds overschreden. Van Rotterdam tot de leidammen bij Hoek van Holland is 30 km.'De diepte is zo, dat schepen met 33 voet diepgang altijd, en bij vloed ook schepen tot 38 voet kunnen binnenkomen. Olietankschepen namen de laatste jaren steeds in diepgang toe: in 1951 tot 10.87 meter; ze kon den de Nieuwe Waterweg bihnenva- rcn, Pernis en Rotterdam bereiken Waar op deze prachtige scheepvaart weg gebagge rd wordt, is het doel de diepte te brengen op 12 meter bene den laagwater. Het Scheur van vroeger is uitge groeid tot de Nieuwe Waterweg van nu inderdaad is deze eên geweldige scheur in het land. Reeds bij de wet van 2 Januari 1917 werd een uitdie ping van toen tot elf meter beneden laagwater aangenomen. De breedte van deze diepe watergeul is thans nog niet overal zo dat ook de grootste schepen in volle gerustheid daarin niet alleen kunnen varen, maar ook naar alle kanten manoeuvreren. Ook daarin wordt voorzien. Dit alles is in het belang van de scheepvaart fiat! het geschiedde, mits de gevolgen voor de delta ook onder het oog worden gezien. Er is echter iets, dat de tong uitsteekt tegen al die ontwikke ling en krachtsontplooiing. Het is de zoute tong, die steeds ver der wordt vooruitgestoken in het gebied der benedenrivieren. In 1893 reikte die zoute tong tot f km. van de mond, in 1921 tot 13 km ln. tot 21 km' enkele jaren latei tot 23 km. Dat is een eerste vereiste voor alle harde werkers. Dus vooral: Roomboter op het brood! In kosten scheelt het maar weinig meer dan 'n cent per boterham. Dat kleine verschil mag niet tellen als het om zó iets belangrijks gaat. Wegens het buitengewoon grote aantal inzendingen zal de uitslag van de 4e Roomboter Prijsvraag over maximaal 14 dagen in dit blad worden gepubliceerd. Blijf de Rijksbotermerken sparen! £)AT IS ZEELAND! zal iedereen zeggen, die dit fleurige plaatje be kijkt. Het is Zeeland, dat ten nauwste betrokken is bij de vraagstukken, welke aan de orde komen in de reeks van artikelen, welke hier begint. In dit eerste artikel behandelt de schrijver onze benedenrivieren Rijn en Maas. Hij toont aan, dat het ingrijpen door de mens in het werk van de natuur te ver is gegaan. Het is echter mogelijk op wat verkeerd is terug te komen. Men hoede er zich echter vooral voor niet de ene fout op de andere te stapelen en zo steeds verder van de juiste weg af te dwalen. Het Westland als hoogontwikkeld tuinbouwgebied stelt de eis van een niet te hoog zoutgehalte in het grondwater. Het Westland zou on der die verzilting kunnen gaan lijden het Westland heeft zich geholpen door in 1947 een gemaal aan de Leidschendam in werking te stellen, dat zoet water pompt uit de Vliet. Verder is er ook een ge maal aan de Rotte in bedrijf. Door deze beide kan een 250.000 m3 zoet water per etmaal in Delfland wor den ingemalen. Voor de waterleidingbedrijven aan Nieuwe Waterweg en Nieuwe Maas blijft het bezwaar. Ook is Delfland zelf over vele kilometers aan een brede rivier gelegen nu aangewe zen op d® hulp van Rijnland en Schie- land en deze hulp kan alleen langs een omweg komen. Maar geldt dan het woord van Von del niet meer, dat het levenbrengende zoete water Neerland „drenckt met volle vaten"? Zijn Rijn en Maas mach. teloos geworden? Mochten zij het afleggen tegen het zoute water uit de zee? In 1914 bedroeg het aan de mond van de Nieuwe Waterweg in één ge tij in beide richtingen doorstromende water 102 millioen m3. Twintig jaar later was dat met 25 pet. toegeno men tot 127 millioen m3. Ook echter over de tijdsduur van een getij bere kend, voert Vader Rijn gemiddeld 104 millioen m3 water over de grens. En de Maas voegt daar nog een percent of 9 aan toe. Het regenwater, boven Nederland vallende, kan daar niet aan worden toegevoegd het kofnt vrij wel overeen met wat er boven Neder land ook aan water verdampt. zijde is er ook. En ook die worde mede ter bevordering van verbetering gezien. tezamen vloeit en Gorcum rijst van ver", deze zo bekende dichtregel, zc zaak door een vorig geslacht herhaald is vóór 1904 geschreven. Na dit jaar vloeien Maas en Waal niet meer tezamen en is de Merwedc alleen nog voortzetting van de Waal niet meer van de Maas. De Maas werd- afgedamd bij Andel en bij Wel; geen druppel Maaswater komt er meer in Oude, Nieuwe of Brielse Maas alle woorden, die herinneren aan yroegcre eeuwen, toen dat gans anders was Toen lagen daar de monden van de Maas! We geven hier nogmaals de i kaart, zoals die in het laatste rapport der Delta-commissie J staat afgedrukt, om de lezer l gelegenheid te geven .zijn her- inneringsvermogen' op te fris- 2 sen cn de artikelen gemakke- i lijker te kunnen volgen. Door middel van grote ingenieurs werken is de uitmonding verlegd naar de Amer en verder door deze rivier, naar het Hollands Diep. Op 22 Juni 1904 vond de Opening van de nieuwe Maasmond plaats. Dat werk heeft grote waarde o.a voor Noord-Brabant; ieder Nederlan der verheugt zich daarin. Wel kan men zich, wat de Maas be treft afvragen of deze voordelen niel te verenigen waren geweest en nog te verenigen zijn met behoud van meet zoet water op onze beneden-rivieren. Voor Noord-Brabant is het van be lang bevrijd te zijn van overlast; waar en op hoeveel plaatsen dat water wordt geloosd, staat daar buiten. Dergelijke overwegingen spreken nog veel sterker voor de hoofdleve rancier van het zoete, water, de Rijn. De Merwede bevat thans uitsluitend water uit de Waal. Onverdeeld loopt het Waalwater voort van Pannerden tot Werkendam in een rivierbed, ddt een lengte van 90 km. heeft. Bij Wer kendam heeft dan een zeer omvang rijke aftapping plaats. Daar gaat twee derde van al dal kostbare, zoete water door de Nieuwe Merwedc. Dit is een kunstmatige ri vier, grotendeels product van de Ne derlandse waterstaatsingenieurs. Door graaf- en baggerwerk op grote schaal werd een breed en diep vaarwater gereed gemaakt; de vaardiepte is daar thans nergens minder dan 4 meter be neden laag water. Daar vloeit bij de laag aflopende ebbe in het Hollands Diep het zoete water snel af. O zeker, men is van dat water af en dat kan nuttig zijn Niettemin: een geweldige hoeveelheid zoet water elders zo nodig, gaat ver loren. „Stèdebouwer, schepedraeger" is de Nieuwe Merwede niet geworden; de scheepvaart is zeer gering; wat daar is aan menselijke nederzetting is luttel. Niet meer bij de-eeuwenoude Loevestein, maar bij Anna-Jaco- minaplaat verenigt zich het zoete water van de Amer, het Maaswater dus, met het zoete water van de Nieuwe Merwede (Rijnwater) en vloeit verder zond'er nut af naar 't Hollands Diep. En sindsdien wordt het land van de eigenlijke beneden rivieren niet meer gedrenkt, „met volle vaten". Die zoetwatervaten konden bijwij len ook te vol zijn. Maar in de grote vaarweg naar Hoek van Holland zijn de zoetwatervaten op het ogenblik leeg. De ingreep is te ver gegaan. En dat wreekt zich nu. Uit het overdre- vene komt het overdrevene voort. Een dam door het Haring vliet, die wordt begroot op 135 mil lioen gulden, zal de afloop van hel zoete water moeten stuiten. Vandaar zal het naar Rotterdam worden ge voerd. Is het niet veel doelmatiger 'n weinig op zijn schreden terug te keren voorzover die verkeerd blijken en hel kwaad aan te tasten in zijn wortel natuurlijk met vol behoud van hel goede, dat ook verkregen werd? Het gaat hier om een juiste middenweg Men trekke ook lering uit het stel sel van wadoeks in het voormalige Ne derlands Indië, waar met kleine mid delen-grote dingen zijn tot stand ge bracht en in de schatkist de millioe- nen nimmer voor het grijpen lagen. Wat er te veel aan zoet water is, dat vloeie af door Amer en door Nieuwe- Merwede wat Rotterdam en het Westland imdig hebben, ver volge z'n natuurlijke weg naar deze streken! Dat is niet bloot een wens, maar een mogelijkheid, die zich in de praetijk zeer wel laat ver wezen lijker.. Lurtnr Van Numansdorp naar Zijpe, van Zierikzee naar Colijnsplaat, varende door Haringvliet, Volkerak, Krammer, Ooster-Schelde, daar is het land schapsbeeld overgegaan in wat zeegezicht nadert, daar voelt men wat brede stromen zijn, volop water en lucht rondom en slechts vaag wat 'oeverland aan de verre horizon. De afbeelding toont ons dat met de vriendelijkste glimlach van een dag mooi weer het kan ook anders, als de varensgast al zijn zeil- en stuurmanskunst nodig heeft om nog bijtijds de vluchthaven van Zijpe of Volkerak binnen te slippen. (Advertentie) APART VAN SMAAK '10 stuks 40 ct. 20 stuks 80 ct. SO stuks f. 2.-. 20 stuks corktiDoed 80 ct. De zeven-en-twintigste herdenking van de Dies Natalis van de Katho lieke Economische Hogeschool te Til burg zal op Maande 22 November geschieden. SCHEMAAFSLUITINGEN Om 10.30 uur zal die dag een Mis worden opgedragen door de curator, Mgr. Dr. A. C. Ramselaar, in de St. Jozefskerk. De rector-magnificup prof. dr. J. M. Pieters zal om 16 uur in het auditorium van de hogeschool een rede uitspreken. (Advertentie) STORMVLOCOKERlNG IN HOLL-USBU. HOOfDAFSUJITlNGEN MOGEL'JKE S'JÖEHORENpe WERKEN PLAATS yNOG NiET BEPAALD 2 ttowy/ SCH VKaandcacn O <2 km Verkrijgbaar bij de erkende vakopticiens President Peron van Argentinië heeft de katholieke geestelijkheid ge waarschuwd „om zie J buiten de po litiek te houden". Hij deed dit op een vergadering van provinciale gouver neurs. De toespraak werd later uit gezonden. Hij zei zich niet tegen de Kerk zelf te richten, doch tegen de geestelijken. De Kerk omvatte zoals iedere organisatie goede en niet goe de personen. Peron zei het vraagstuk aan de hoge kerkelijke waardigheids bekleders te hebben voorgelegd. De Argentijnse afdeling van de ka tholieke Actie zou verboden worden en beschuldigd worden van onwetti ge verenigingen, als zij zich niet aan de haar gestelde doelen hield. Peron noemde met name enige pre laten, die in de politiek betrokken waren en daarom als „overtreders" beschouwd werden.

de Stem | 1954 | | pagina 5