Dr. Adenauer dichtte coalitie één bres in Critische schijnwerper op het Deltaplan ijke verhoren in zaak-Berkel Geen socialisten in „regering P.M.F." Zijn POSTSTAKING IN FRANKRIJK Toleranter houding jegens godsdiensten in U.S.S.R Indonesië zoekt bemiddelaar in kwestie Nieuw-Guinea Subsidiëring van kerkenbouw onderwerp van discussie Bloemen van de Koningin r Vluchtelingenpartij zag eisen toegewezen Beken-invasie in Nederland Meningsverschil over belasting Speelmateriaal voor Oosterland De Haverskercke in vrijheid Zo zou het ook in sommige films gaan.... Eert parade van deskundigen Geen positief oordeel DAGBLAD VOOR ZEELAND Wei pen sti Istan dsdag pled 'itig gevierd Franse socialisten zijn voor Parijse en Londense verdragen Zuid-Korea tegen liet V.N.-liarenigiiigsplan Als de vos de passie preekt..,.. Onderzoek naar „landverraders De „Rampenarts" een Nederlands novum Effectenbezitters zwaar gedupeerd Tweede Kamer kwam even uit de sleur Dr Lucas vroeg om GROTE VEEBUIT in handen der douane Monnet trekt zich terug uit E-K.S.G. tijdschema c Belgische arbeider bekneld Man uit Nicuw- Borgvliet verongelukt Jeugcl begint bij tachtig •V 94e JAARGANG No. 21679 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. ti. A. Bruna Kedactieraad: C. Jv. Hootegem, Mr Ur A J J M Mes, Mr. H. M. L. de Reenter, L J v. 't Westende, P. V M. Vercauteren. Abonnementsprijs niï vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bi) niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 378841. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 Advertentieprijs voor de genele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: ÜOKS. Westsingel 98, "Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no^35) De Franse socialistische partij heeft Donderdagavond het aan bod van premier Mendès-France om deel te nemen aan de rege ring afgewezen. In Frankrijk, België en Engeland is gisteren het sluiten van de wapenstil stand na de Eerste Wereldoorlog her dacht. In Parijs legde president Coty de eerste steen voor een monument ter ere van de Franse militaire geval lenen. Bij het graf van de Onbekende Sol daat werd een krans gelegd en de Franse hoofdstad zag een aantal enor me parades. In Londen ging de wa penstilstandsdag bijna ongemerkt voorbij. De Belgen deelden iets van de feestelijke plechtigheid mee aan Nederland. De parkeerplaatsen in Maastricht, Tilburg, Breda. Bergen op Zoom en Ropsendaal boden al na een paar uur nog maar nauwelijks plaats aan een fiets, laat staan aan auto's. Het verkeer in deze plaatsen had dan ook een speciaal, Zuidelijk tintje. Een POLITIEKE STORM, welks gevolgen voor geheel Europa voelbaar kunnen worden, woedt nu al enkele weken in Bonn. Het kraakt in Adenauers coalitie. De positie van de Bondskanse lier is al wat verzwakt door de verdeeldheid in zijn coalitie met betrekking tot de Saar. Daarbij voegde zich nog een geschil over de belastingpolitiek van de regering. De vluchtelingenpartij had een ultimatum gesteld inzake toekenning van grotere regerings steun aan vluchtelingen en andere oorlogsslachtoffers. Vlak voor dat het ultimatum afliep, wist Adenauer de standpunten van de regering en de ontevreden partij tot elkaar te brengen. De coalitie is daardoor echter niet sterker geworden, want ook de liberalen hanteren de strijdbijl. Zij eisen verlichting van de belastingen Voor het bedrijfsleven. De Christelijke partij daarentegen heeft demon stratief haar vertrouwen in de minister van Financiën uitgespro ken. Ket Zuidkoreaanse parlement heeft eenstemmig een eventuele poging van de V.N., om Korea door algemene ver kiezingen te herenigen, veroordeeld als „een schending van de soevereini teit van de Koreaanse republiek". Het parlement blijft erbij, dat het land herenigd moet worden door vrije ver kiezingen in Noord-Korea, dat 100 ver tegenwoordigers in het Zuidkoreaanse parlement zou krijgen, In het gehele land zal een campagne gevoerd wor den tegen het idee van de V.N., om ook de Zuidkoreanen te laten stem men. In Bonn wordt derhalve weer druk geconfereerd om de meningsverschil len bij te leggen. Behalve het tumult in eigen huis, moet de regering ook dc felle oppositie verduren van de so cialisten. die een nog verderstrekken de verlaging van de inkomstenbelas ting eisen. Na de Landdag van Neder-Saksen heeft ook de Senaat van Bremen zich uitgesproken tegen de Saarovereen- komst. Een Christendemocratische mo tie. gesteund door de Duitse partij, om eerst toelichting te vragen, werd ver worpen. Toch, van bovenaf bezien, ziet de toekomst er niet volkomen zwart uit, voor het Pact van Brussel. De Franse socialisten besloten, in het parlement voor bekrachtiging van de Londense en de Franse verdragen, betreffende Duitslands herbewapening te stem men. Een minderheid van de socialisten verzocht om nog één verzoeningspo ging met de Russen inzake Duitsland. Eén en ander betekent, dat Mendès- France de zekerheid kan hebben, dat de verdragen worden aangenomen. De socialisten blijven echter wel aandrin- DE JAPANSE autoriteiten onderzoe ken momenteel 3.000 wilde eenden, die uit Siberië zijn komen aanvliegen en die radio-actief zouden zyn. EX-KONINGIN Narriman heeft de pers een verklaring doen toekomen, waarin zij zegt, helemaal geen huwe lijksplannen te hebben. BARTJE, het parmantige kereltje uit Anne de Vries' boeken, wiens stenen evenbeeld uit Emmen was verdwenen, is teruggevonden in een Gronings park. Grappenma kers hadden het beeldje naast dat van een oud vrouwtje geplaatst. OP HET TERREIN van de veeartse nijkundige faculteit te Utrecht is on der het vee een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Alles wordt gedaan om uitbreiding te voorkomen. DE CONTACTRAAD van de drie on- derwijscentralen waarschuwt ernstig tegen de practijken van sommige lesin stituten, die door colporteurs reclame laten maken voor hun schriftelijke opleidingen. Menigmaal wordt men bedot. DS AUSTRALISCHE regering is be reid tot een concessie, om de staken de havenarbeiders weer aan het werk te krijgen Het getij schijnt gunstig. EEN WERKNEMER van een speel goedfabrikant in Apeldoorn, wordt ervan verdacht, waardevolle matrij zen te hebben gestolen en verkocht. Een schadepost voor zijn patroon van f 10.000. <vre;i ern» i i «m fJi®n IN SYRIë hebben verscheidene gods dienstige gemeenschappen de terecht stelling van ex-minister Fatemi Perzië afgekeurd. DE AMERIKAAN SE commissie voor atoomenergie heeft tegengesproken, dat er plannen zijn om aan de Zuid- Pool proeven met H-bommen te ne men. IN HET BRITSE Lagerhuis heeft Churchill verklaard, dat hij „gruwel- strips zal gaan lezen. Er wordt in Engeland een actie tegen deze, uit de VS. geïmporteerde lectuur, gevoerd. Sir Winston Churchill wil nu wel eens weten waartegen men precies vecht. Oog in oog met de vijand, zo gezegd. Dezelfde temperaturen Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Later verspreide op klaringen. maar ook hier en daar een bui Harde tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuil-West en West. Weinig verandering in temperatuur. andaag: Zon onder 16.5" uur. Morgen: Zon op 7.55 uur. gen op nieuwe onderhandelingen tus sen Oost en West, doch na ratificatie van de verdragen. Het Franse kabinet heeft een aantal maatregelen genomen ter bestrijding van het alcoholisme. De Franse café's mogen b.v. in de toekomst tussen vijf en tien uur 's morgens geen drank meer schenken. De Britse Labourpartij heeft beslo ten, zich niet te verzetten tegen de bekrachtiging van de aecoorden van Parijs en Londen. Volgende week zal be- het Britse parlement de kwestie handelen. Christelijke kringen in Bonn zijn ontstemd, omdat de ex-generaal Von Manteuffel propaganda maakt voor een plan. om Duitsland, naast een le ger van 12 divisies, nog een verplich te „burgerwacht" te bezorgen, hetgeen volgens de Parijse verdragen zou zijn toegestaan.Sommige bladen verge lijken het plan met Hitiers „Wehr- wolf" en „Volkssturm". Gisteren te middernacht zijn in liet district Parijs de postbeambten, die aangesloten zijn bij de „Force Ouvrie- re" een staking van 24 uur begonnen. Zij eisen betere lonen. De staking maakt cieel uit van de campagne door het gehele land voor hogere lonen voor de ambtenaren. Slechts een minderheid der post beambten is bij de „Force Ouvriere" aangesloten, doch verwacht werd. dat vele anderen zich bij de stakers zullen voegen. TIET PARTIJBLAD van de Sovjet- Russische communistische partij, de „Pravda", wijdde gisteren drie ko lommen aan een decreet, ondertekend door Chroestjer, namens het centrale comité van de partij, waarin een „ru we houding'' tegen religieuze groepen en hun leiders, werd afgekeurd. Bij het voeren van de anti-gods dienstige propaganda. aldus het decreet, zijn grove fouten begaan. In geen geval kan worden toegelaten, dat de gevoelens van gelovigen of gees telijken gekwetst worden. Zonder grond hadden propagandisten bepaal de geestelijken en gelovigen voorge steld als lieden, die het politieke ver trouwen onwaardig waren. Het decreet noemt dit optreden een schending van de partij-richtlijnen. De on-godsdien- Ridder Paul Jacquet de Havers kercke, de gepensionneerde Belgi sche generaal, die werd gearresteerd in verband met de kwestie van om koperij in het Belgische ministerie van Defensie, is voorlopig in vrijheid gesteld tot aan het eind van het ge rechtelijk onderzoek. De minister van Defensie, 'Antoon Spinoy. zei vorige week, dat de Ha verskercke „bepaalde ontoelaatbare transacties" met een militair contract aan hem had onthuld. Een andere gepensionneerde gene raal, een hoofdofficier van het leger en een burgeraannemer worden nog ter ondervraging vast gehouden. UT/ANNEER de kwestie-Nieuw-Gui- nea ter sprake komt in de politie ke commissie van de V.N., zal Indo nesië een resolutie indienen, waarin de secretaris-generaal van de V.N. wordt verzocht, een bemiddelaar aan te wijzen. Zes Oosterse landen steunen de resolutie. De commissie, die het Indonesische kabinet aan het bijspijkeren is, heeft haar taak nog niet beëindigd. Er moet nog een minister van Agrarische Za ken worden gevonden. Indonesië zit een beetje in de maag met Sukarno's verklaring over „perso nen, die het kabinet ten val willen brengen en die hun land aan buiten landers willen verkopen." Een golf van achteruocht gaat door het land. Het Roode Kruis is vorige maand be gonnen met het uitgeven van schrif telijke cursussen, bestemd voor artsen, die zich interesseren voor de aspecten van hun taak in tijd van oorlog en bjj grote rampen. De cursus omvat veertig lessen en de tijdsduur bedraagt drie jaar. Reeds zijn 460 cursisten ingeschreven. Hoewel de cursus in de eerste plaats is be doeld voor artsen van het Roode Kruis., acht het Roode Kruis de oplei ding tot rampenarts" voor iedere Nederlandse arts van belang. De cur sus kent twee afdelingen: één betref fende tactische en één betreffende me dische onderwerpen. De oppositiepartijen zeggen, dat het 't goed recht is van elke staats burger, om de regering op democra- tisch-parlementaire wijze ten val te brengen. Ook is er een onderzoek ingesteld naar deze personen. De op vatting, dat Sukarno alleen wat de magogie bad willen bedrijven, doet ook opgeld. Tevens vraagt men zich af, of het wel op des presidents weg ligt, om zich in executieve aangele genheden te mengen. Een bende van 200 man heeft bij Tasjkmalaja een vrachtauto,- waarin burgers en militairen zaten, overval len. Er vielen twaalf doden. stige propaganda, zo sist het addertje in het gras, moet wetenschappelijk en propagandistisch juist verlopen. Men vreest in het Kremlin, dat de totdus- verre gebruikte felheid van de anti-re ligieuze propaganda, een averechtse uitwerking zou hebben. Men moet dit decreet dan ook zien als bekrachtiging van de communistische gedachte: de godsdiensten tolerant behandelen, maar niet aflaten ze door „verant woorde" anti-propaganda te bestrijden. Bij een Gronings effectenkantoor is voor anderhalve ton aan effecten ver dwenen, als gevolg waarvan veertig mensen, die hun vertrouwen aan dit kantoor hadden geschonken, zijn gedu peerd. De directeur van het kantoor had Zaterdag j.l. al te kennen gegeven, dat hij moeilijkheden had met de betalin gen. Hij zou proberen ergens geld los te krijgen. Hij is evenwel niet terug gekeerd. Men neemt aan. dat hij ver keerd heeft gespeculeerd met onder zijn berusting zijnde effecten, die niet bestemd waren om te worden doorver- pand. Toen de procuratiehouder Dins dag ontdekte, dat er een acuut tekort van f 16.000.- was, sloot hij de zaak en deed aangifte. De Zweedse gezant in Nederland, S. V. Dahlmau, heeft te Oosteila-nd op Schouwen-Duiveland, de overdracht en inwijding verricht van de eerste in Nederland gereedgekomen houten Zweedse kleuterschool. Op de foto ziet men hoe de kinderen gretig bezit nemen van het moderne speelmateriaal, waaronder muziekinstrumenten. Achter de tafel v.l.n.r. de Zweedse gezant, burgemeester S. W. A. haurense van Oosterland en Meur. Dnhlman. In de grensgemeente Kieldrecht trof de Belgische douane een vrachtwagen aan, die vastgelopen was in een gro te modderpoel. In de wagen bevonden zich 9 vaar zen. Vee en auto werden in beslag genomen en naar De Klinge (B.) overgebracht. Jean Monnet, de president van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, tevens lid van de hoge autoriteit dier organisatie, heeft gisteren meegedeeld, dat hij zich niet herkiesbaar zal stel len. ..Om in woord en daad volledig vrij te kunnen deelnemen aan het totstand komen van een werkelijke Europese eenheid" zo luidt zijn motivering. Mon net zal ook zijn mandaat als lid van de Hoge Autoriteit ter beschikking stellen. Op 10 Februari 1955 loopt Monnets ambtsperiode ten einde. Met grote teleurstelling heeft de raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking een ont slagaanvrage ontvangen van Robert Marjolin, secretaris-generaal van de OEES. Begin volgend jaar wil hij zijn functie neerleggen. Persoonlijke rede nen nopen hem daartoe. In Franse kringen wordt over het aftreden van Monnet gezegd, dat er tussen hem en de regering Mendès- France grote zakelijke meningsver schillen bestaan. De beslissing over de benoeming van een nieuwe presi dent zal voornamelijk door politieke motieven worden bepaald. £OWEL in België als in Nederland neemt de belangstelling weer toe voor de plannen van de Deltacommissie tot afsluiting van onze zeegaten. Nu de winter nadert, gaan de gedachten andermaal uit naar de mogelijkheid van zwaar weer en angstige uren. Met dat al zijn er grote bezwaren gerezen, vooral van Zeeuwse kant, tegen de voorgenomen afsluiting. Het ogenblik voor een critische terug blik is daaromgustig. Het is de redactie dan ook 'n genoegen, hierbij een reeks artikelen aan te kondigen,' die het volle licht laat vallen op een levenskwestie, die in de eerste plaats Zuid-West Nederland bezig houdt en die een wel uiterst beknopte en onvolledige weerslag gevonden heeft in het bekende derde advies van de Deltacommissie. Onze medewerker Luctor heeft zich met alle vraagstukken op dat gebied grondig beziggehouden; hij heeft getoond en toont het ook nu de gave te hebben ontvangen van een zeer heldere en doordrin gende geest, die in en door veelvuldige ervaringen is gerijpt. Zijn onverflauwde lust tot studie en plaatselijk onderzoek is er borg voor, dat niet over ijs van één nacht is gegaan kortom, zijn stuk werk is hecht en sterk. En wat ook voor de lezer van belang is, het is geschreven in een stijl, die meevoert van begin tot einde. Om te besluiten: onze medewerker kan er op bogen niet besmet te zijn door dat ratjetoe, doorspekt met vreemde woorden, dat te genwoordig uit zoveler pen vloeit, maar eigen gedachten weer te geven in een Nederlands, dat voor ieder Nederlander is te volgen. Het eerste artikel van zijn hand vindt men op pagina 5 van dit blad. (Van onze parlementaire (correspondent). Een onderwerp, dat nu eens uit de gebruikelijke serie sprong welke jaar lijks bij de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer de revue passeert, werd de subsidiëring door de gemeen ten van kerkenbouw. In Nijmegen zijn daaromtrent moeilijkheden ge weest. De Raad gaf voor de bouw va 1 de O. L. Vrouw van Fatimakerk een bijdrage van 200.000 gulden. Ge deputeerde Staten vernietigden het besluit, maar bij de Kroon kreeg de Raad weer gelijk. De moeilijkheden hebben minister Beet ertoe gebracht in zijn begro tingsstukken mee te delen, dat hij voornemens is richtlijnen vast te stel len over subsidiëringen door gemeen ten. „We hebben daaraan vooralsnog geen behoefte. Dit moet een aangele genheid van de gemeente of provin cie blijven", meende Jos Maenen. Maar mr. Beernink (C.H.) en mr. Verkerk (A.R.) wilden liever een apart debat. De heer Maenen gaf in overweging in deze richtlijnen de mogelijkheid te openen, dat bouwgrond voor kerken gratis beschikbaar kon worden ge steld. De heer Ritmeester van de VVD sloot zich hierbij aan. De Katholieke en Christel.j! e afge vaardigden stonden gedrieën wel als éi blok tegenover het regerings standpunt ten aanzien van de oprich ting van een tweede crematorium te Rheden. Uitvoerig werd gesproken over de gevallen van machtsmisbruik door po- ARABISCHE LANDEN ACHTER JORDANIË De Arabische landen zijn eensgezind tot een afkeurend oordeel gekomen over het feit, dat de V.S. en Engeland hun ambassadeurs in Israël opdracht hebben gegeven, hun geloofsbrieven te overhandigen in Jeruzalem en niet in Tel Aviv, de Israëlische hoofdstad. De Arabische landen hebben de secre taris-generaal van de V.N. van hun mening in kennis gesteld. De eerste regering die protesteerde, was die van Jordanië. Donderdag heeft H.M. de Koningin een tocht gemankt naar Hengelo, Enschede en Hellendoorn, maar zij o.m. enige ziekenhuizen bezocht. In het gloednieuwe Koningin Juliana Ziekenhuis nabij Hengelo, reikte de Koningin aan een paar patiënten een vaasje bloemen uit; de overige patiënten ontvingen deze aardige verrassing namens de Koningin. "YpANNEER DE ZAAK TEGEN de Berkelse arts O., die beschuldigd wordt van moord op zijn vrouw, door een weinig gewetensvolle scenario-schrij ver zou zijn bedacht, dan zou er waarschijnlijk hetzelfde uit de bus gekomen zijn, als nu in de nuchtere werkelijkheid. Er zou een felle advocaat zijn. een weerbarstige verdachte, een grimmige moeder van de vermoorde en verder een hele entourage van getuigen-deskundigen. Mr. Huygcns zou ook in de film de hoofdrol hebben en hij zou precies eender handelen als tijdens de zit tingen van het Hof in Den Haag. Gisteren, de tweede dag van het proces, had hij getuigen laten dagvaarden wier verschijnen zelfs bü de heren van het Hof enige verbazing wekte. uiterst pijnlijk voor haar zelf moet zijn geweest, was een moeder, wier dochtertje aan een hersentumor was overleden. Zij zou door de professo ren vruchteloos zijn onderzocht, maar later stierf zij niettemin aan een hersentumor. De medicus, die het meisje behandeld had en die nu gehoord werd, beriep zich op zijn beroepsgeheim. KININE Zo kwam er de moeder van een meisje, dat in 1938 was gestorven. De politie concludeerde toen zelf moord. maar de moeder gelooft tot de huidige dag, dat het kind door een ander om het leven is gebracht. Mr. Huygens wilde dit als parallel gebrui ken om aan te tonen, dat er in het vooronderzoek in de zaak-O., best een vergissing kan zijn gemaakt. De zelf moordgedachte was niet genoeg uitge werkt. De president zei, dat het Hof. indien nodig, heropening van het on derzoek zal gelasten. Een tweede getuige, wier verhoor hij hier wel over had gesproken. Een Rotterdamse arts kwam vervolgens verklaren, dat bij observatie van me vrouw O. geen tumor in de hersenen was gevonden. Een collega van deze arts kwam tot dezelfde slotsom. Het onderzoek was uiterst serieus geweest, want men had de angst van O., dat zijn vrouw een hersentumor had, willen wegnemen. Een neuroloog getuigde, dat hij de zelfmoordtheorie niet aannemelijk vond. Morgenochtend wordt de zitting voortgezet. litic-agenten. Mr. de Graaff, zelf bur gemeester en dus ook hoofd van de politie, vreesde voor een verzieking van de geest in het politiecorps, als er geen maatregelen worden geno men om heersende gebreken op te heffen. De politieman moet beter ge- salariëerd worden. Dit zal goede ele menten aantrekken en het acute te kort aan personeel spoedig opheffen. Blijven voorzieningen uit, dan zal de burgerij vaker klachten hebben. Bij de financiële beschouwingen bleek dr. Lucas tóch nog ongerust, dat de voornemens om de belasting verlaging per 1 Juli 1955 te doen in gaan ergens zouden kunnen stranden. m vroeg of er geen tijdschema zou kunnen worden opgesteld waarbin nen de wetten behandeld zouden kunnen worden. De minister beloofde dat hij op dit punt in overleg zou treden met de Kamervoorzitter. Domburg is Nederland te slim af Op de Verkeersleergang door de A. N. W. B. gisteren te Goes gehouden, zei mr. Harmsen, dat tot nu toe in Nederland de uit spraak gold „De wetgever kan al les, behalve van 'n man 'n vrouw maken." De Domburgse magistraat door brak echter deze barrière. Het dorp had een verordening op het strandleven, waarin spra ke was van de bevoegdheden van de badman. Toen deze functionaris werd vervangen door een badvrouw en men het te bezwaarlijk vond om de gehele verordening te vernieu wen, plaatste men er de regel onder: „De badman is gelijk aan de badvrouw". En de leergangers lachten! Dodelijk ongeval te St. JaJnsteen Donderdagmiddag deed zich op het lokkenzwingelbedrijf van de heer F. Mortier te St Jansteen een dodelijk ongeval voor. De Belgische arbeider C. uit Kemseke geraakte tussen twee vrachtwagens bekneld. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij spoedig daar op overleed, na voorzien te zijn van het H. Oliesel. C. was 53 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. De 57-jarige P. uit Nieuw-Borg- vliet is het slachtoffer gewroden van een verkeersongeval op de Zeeuwse weg te Woensdrecht nabij de tunnel. De heer P. kwam vanuit een zijweg en heeft zeer waarschijnlijk de auto, die over de grote weg reed. niet zien aankomen. De heer P. liep zware verwondingen op en overleed kort na de botsing. Kapelaan Van Beek ver leende geestelijke hulp. Verder verhoorde hef Hof een dok ter. die mevrouw O. tijdens haar ziek te had behandeld. Hij had naderhand als doodsoorzaak een hersentumor op gegeven. Hij gaf echter toe, dat zijn verklaring steunde op beweringen van O. Lange tijd werd erover gesproken, waarom de verdachte aanvankelijk had verzwegen, dat hij zijn vrouw kinine als eetlustopwekkend middel had toegediend. De verdachte zei, dat £je oudste inwoonster van Den Haag, mevrouw de Colonne- Meister, heeft gisteren haar 105e verjaardag gevierd en ter gelegenheid daarvan talloze be zoekers ontvangen. Zo ver scheen burgemeester Schok king, wiens komst was aan gekondigd door een bloemen mand, waarin zich een doos bonbons bevond. Uit vele ge deelten van ons land, ontving het oudje geschenken, b.v. een taart met 105 kaarsjes. De jong ste zoon van de jarige, is 64 jaar en hij trad op als cere moniemeester. Mevrouw de Colonne maakt alles wat er om haar heen gebeurt, nog met in tense aandacht mee. Op de Laan van Meerdervoort kent ieder het stille silhouet van het oudje, zoals ze uoor h.et raam zit. ,,Ik snoep nog graag", be kende ze gisteren een jeugd zonde tegen de burgemeester. De 105-jarige kan zich niet zo goed meer op straat bewegen, maar verder is zij een levend bewijs voor Methusalems schalkse opmerking: „De jeugd begint bij tachtig".

de Stem | 1954 | | pagina 1