WALCHEREN Z.-VLA ANDEREN Pater Dambek rector der katholieke Polen Najaarsveetentoonstelling te Goes was druk Chefarine „4" Vlissingen en zijn waterkeringen Burgemeester Baas speculeert op de Sint v.v.v. DE 6e GOUDEN BRUILOFT Het 2 Het omstreden raadsvoorstel MIDDELBURG Benoemingen in het bisdom Haarlem TERNEUZEN In Breda een nieuwe aalmoezenier en in de mijnstreek een assistent eman's gfiders* AXEL AGENDA HEDEN MORGEN HET DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 2 DRIE BEKERS VOOR DE DRIE KAMPIOENEN AANVOER op de te Goes gehouden najaarstentoonstelling annex fokvee- dag, was heel wat groter dan vorig jaar en bijgevolg had het gehele ver loop een geanimeerder karakter. De kwaliteit was over het algemeen uitste kend met verschillende uitblinkers. Er waren 203 runderen aangevoerd, waar onder niet minder dan 123 exemplaren vetvee en 80 stuks fokvee. Bovendien waren er ruim honderd varkens en schapen aanwezig. Levendige handel De handel was levendig en voor het prima vetvee zijn prijzen betaald, wel ke van 10 tot 15 cent per k.g. hoger lagen dan normaal. De jury had uren lang werk voor de totaal-uitslag be kend was, maar even over twee uur kon burgemeester mr. ten Kate, de bekers overhandigen aan de eigenaars van de drie uitverkoren kampioenen. De grote zilveren wisselbeker viel ten deel aan de heer D. Timmerman te Kattendijke met Rika 8, een prach tig beest uit de productie-klasse en melkgevend; reserve-kampioen werd Berber 17 (droogstaand) van C. van Nieuwenhuizen te Kruiningen. De vaars met vier brede tanden van J. Blokpoel te Goes werd kampioen in de afdeling vetvee en een vaars met zes brede tanden van dezelfde ei genaar kreeg de titel van reserve kampioen. Bij de stieren werd Sikkema 2 van gebr. Rouw te Goes kampioen, terwijl Cezar van gebr. Buysrogge te Kloe- tinge tot reserve-kampioen werd uit geroepen. Constand van dezelfde eige naars kreeg een eerste prijs. UITSLAGEN De voornaamste andere uitslagen waren; Koeien geb. voor 1949: le pr. a. Mina van gebr. Rouw en le pr. b. Heintje van wed. J. op 't Hof te Wolfaartsdijk. Bij de koeien in '49 ge boren kreeg Sara van A. Lamper te 's-H. Arendskerke een eerste prijs evenals Gebina van gebr. Rouw bij de koeien in de eerste helft van '53 ge boren. DE HERBOUW IN HET RAMPGEBIED In het algemeen kan men zeggen dat op het einde van het jaar en hier en daar in het eerste kwartaal van 1955 het grootste deel van het defini tieve herstel beëindigd zal zijn. Door de ruilverkavelingen op Schou wen en Duiveland, op Tholen en in een gedeelte van Zuid-Beveland blijft er echter nog veel grondwerk en we genaanleg te doen. Dus op dit ter rein komen er zeker geen werkkrach ten vrij. In Nieuwe Tonge op Goeree-Over- flakkee zijn thans de laatst getrof fenen in de 150 nieuwe huizen ge trokken. In Oude Tonge hoopt men begin 1955 de vervanging van 175 verwoeste huizen voltooid te hebben. Daaren boven zal een complex van 165 hui zen enige maanden daarna gereed komen. In Westelijk N.-Brabant zijn alle verwoeste boerderijen aanbesteed, is de oude voorraad woningen weer op peil gebracht en het herstel groten deels afgewikkeld. In Hontenisse op Tholen zal op het einde van het jaar de herbouw van 94 woningen gereed zijn. Alleen op Schouwen-Duiveland is het nog won- derdruk. Dit eiland kwam, met grote moeite, het laatste droog en het wordt daar wel 1957 voor het vele werk ten einde loopt. In honderden noodwoningen en ba rakken gaan dan ook vele daklozen de winter tegemoet. In Ouwerkerk zijn wel 21 woning wetwoningen aanbesteed. Maar men is er nog bezig een veertigtal boerde rijen geheel of in gedeelten onder te brengen bij enkele grote aannemers. En in Nieuwerkerk zijn, ter vervan ging van 285 verwoeste huizen nog maar 49 geschenkwoningen, in aanbouw en is nog begonnen met 112 stenenwoningen, die (als de winter niet te lang duurt) midden De moeilijkheid in deze streek is dat er geen bevolkt achter- en voor land is, waaruit gemakkelijk arbeids krachten getrokken kunnen worden en van waaruit goedkoper de bouw materialen gedistribueerd kunnen worden. Het is hier nog erger dan in Nieuw- Vosmeer, waar, door het gebrek aan goede verbindingswegen, ook het snel aanbouwen bemoeilijkt wordt. Het aannemersbedrijf in Steenber gen e.o., dat in de laatste twee jaar in deze gebieden veel werk heeft kunnen leveren, zal dus binnen niet al te lange tijd, voor minder werk komen te staan, dat zich wel zal af tekenen in groter aanbod van bouw vakarbeiders. Voor ieder die zich voor deze za ken interesseert, zal het belangwek kend zijn, de werkloosheidscijfers na te gaan, in het begin van 1955 als ook de suikerfabrieken van Steenbergen en Dinteloord het normale winter werk beëindigd hebben. Het is gelukkig overigens, dat de aanbouw van nieuwe huizen, vooral in Bergen op Zoom, Roosendaal en Steenbergen nog maar steeds door moet blijven gaan. Mina, een kalfvaars van gebr. Rouw verwierf de le prijs a, en Dina een idem van A. Lamper kreeg de le pr. b. Bij de afd. vaarzen in '53 geboren was een eerste prijs a. voor Nora van gebr. Rouw evenals een eerste b. voor Nora 17. Koba en Willy van D. Timmerman te Kattendijke kregen eerste prijzen in de rubriek vaarskalveren van voor jaar '54. Twee fokgroepen van drie stuks van gebr. Rouw werden eerste prijzen toegekend en een fokgroep van D. Timmerman ontving een tweede pr. Bij het ongeregistreerde vee behaal de de firma Willems uit Roosendaal met zijn inzendingen drie eerste prij zen en waren de eerste prijzen voor M. Huige te Goes en voor de fa. Wil lems. Eerste prijzen voor het vetvee wer den toegewezen aan de inzendingen van J. en C. Blokpoel en M. Huige te Goes; aan de fa. Willems en aan J. Sinke te Goes. Afd. Varkens en biggen: Eerste prij zen voor J. de Kok; en gebr. Krijger te Goes en voor gebr. Karelse te Schore In de afdeling schapen vielen alle prijzen ten deel aan gebr. Krijger te Goes. (Advertentie) TEGEN PIJNEN, G«EP.20 TABLETTEN 85 ei TN DE JONGSTE RAADSZITTING van Vlissingen is zwaar gedebatteerd over een voorstel van B. en W. hun een crediet te verschaffen van f. 20.000. waaruit de kosten bestreden kunnen worden van de technische bijstand door een particulier bureau te Nijmegen, ten aanzien van de vraagstukken, verbon den aan de waterkeringen langs de stad. Namens B. en W. werd toen door de voorzitter de volgende verklaring afgelegd: „De Rijkswaterstaat is blijkbaar belast met de bestudering van de vraag of de langs de stad gelegen waterkering met het oog op mogelijk te verwachten stormvloeden met even hoge standen als op 1 Februari 1953 of nog hogere standen voldoende veilig Is te achten. VERSCHILLENDE MOGE LIJKHEDEN. Bij deze bestudering worden ver schillende mogelijkheden onder het oog gezien, niet alleen omdat tech nisch gesproken meer dan één moge lijkheid aanwezig is maar ook omdat zuiver gemeentelijke belangen aanleg ding zijn de vraag te overwegen, bij welke mogelijkheden die belangen meer of minder kunnen worden ont zien. Dat de Rijkswaterstaatgelukkig derge lijke overwegingen mede in beschou wing neemt blijkt uit het feit, dat deze dienst herhaaldelijk met de directeur van gemeentewerken overleg heeft ge pleegd over enige van de in studie zijnde plannen zoals reeds in het voor stel aan de Raad is vermeld, en van welk overleg B. en W. telkenmale verslag heeft gedaan. Toch wijken deze plannen sterk af van wat in vroe ger overleg het gemeentebestuur was gebleken en ingrijpend zijn t.a.v. de belangen van de gemeente. Zonder in beoordeling te kunnen treden of de laatste plannen een meer dere waarborg voor de veiligheid bie den is het gemeentebestuur van me ning dat er spoedig nader overleg ge pleegd dient te worden. Het ingrijpende karakter van ver schillende door de Rijkswaterstaat in studie genomen plannen heeft B. en W. verontrust en hun de overtuiging geschonken, dat het ogenblik waarop dit overleg moet aanvangen, reeds aanwezig of althans nabij is. AFHANKELIJK. Het staat echter niet aan het ge meentebestuur het tijdstip waarop dit overleg geopendzal worden te bepalen. Dit kan alleen de Rijkswaterstaat. B. en W. kunnen echter wel mede op grond van hetgeen hun van de plan nen bekend is op het spoedig voere i van dit overleg aandringen. Zij zijn voornemens dit te doen door zich uiteraard in eerste instantie te wen den tot de hoofdingenieur-directeur in de directie Zeeland. Heeft dit over leg plaats en B. en W. kunnen zich toch eigenlijk niet indenken dat d,t niet het geval zou zijn dan hebben zij, zoals in het voorstel al is uiteen gezet, behoefte aan meer gespeciali seerde technische bijstand, dan alleen de dienst van gemeentewerken kan geven. Zij zien daarbij niet over het hoofd, dat de Rijkswaterstaat over een apparaat en een deskundigheid beschikt die wellicht nergens ter we reld worden geëvenaard. Ook moet worden bedacht, dat, In dien het gewenst mocht blijken van de zijde van de gemeente op een be paald punt een andere oplossing aa t de hand te doen dan door de Rijks waterstaat wordt voorgestaan, de ge meente hier behoefte kan hebben aan gegevens, waarover alleen de Rijks waterstaat de beschikking heeft, zodat de gemeente dan van de medewerking van de Rijkswaterstaat afhankelijk is om een verdedigbaar tegenvoorstel te kunnen doen. Maar de in een en ander gelegen moeilijkheden mogen het ge meentebestuur toch niet ontslaan van de plicht zich in deze zo belangrijke aangelegenheid van zo goed mogelijk advies te voorzien." NIET GEESTDRIFTIG. Tot zover B. en W. De raad stond er aanvankelijk niet erg geestdriftig te genover. Ir. Kriedemeyer vond wei begrip voor zijn afwijzend standpunt. Hij vreesde dat f 20.000 niet genoeg zou zijn en achtte dit geld niet nuttig besteed. Het effect van een ingenieurs bureau, al is het nog zo goed, is pro blematisch en bovendien zullen de deskundigen van zo'n bureau terug moeten vallen op de Rijkswaterstaat. De heer Vader sloot zich bij die mening aan en zei meer te verwach ten van een advies van prof. Thijsse van het waterloopkundig laborato rium: voor dit laatste voelde ook de heer Verhagen het meest. B. en W. lieten hun idee echter niet los en kregen tenslotte op twee na alle raadsleden met zich mee. WANTROUWEN7 In ons overzicht noemden wij dit voorstel een motie van wantrouwen in Rijkswaterstaat. Niet ieder is het hiermee eens. wat we kunnen begrij pen. B. en W. zullen dit ook wel niet zo bedoeld hebben, noch de raads- meerderheid. Maar de Rijkswaterstaat voelt dit naar wij hoorden, wél zo danig aan en dat is beslissend. Natuurlijk is aan de indiening van dit voorstel een en ander voorafge gaan dat op een verschil van mening wees en de tegenstelling zal o.i. niet verzacht worden door bedoeld voor stel. Dat een en ander de goede gang van zaken bevorderen zal is niet waar schijnlijk. En: dan wordt het nut van zo'n uit gaaf nog meer problematisch, daar Rijkswaterstaat de beslissende stem heeft. Betrokkenen wachten met be langstelling af of Ged. Staten het voor stel zullen goedkeuren. CADEAUTJE VOOR DE JEUGD Door het gemeentebestuur is op Maandag 8 dezer aan de Middelburgse schooljeugd een fraai boekwerkje aangeboden, uitgegeven ter gelegen heid van de bevrijding van Middel burg op 6 November 1944, naar een ontwerp van de Veerse kunstenaar D van Gelder, bevattende de volledige tekst van het Wilhelmus, zoals dit is overgenomen uit het Geuzenliedboek MOOIE OPRUIMING Dezer dagen is het laatste nood- zakenpand in Middelburg aan slo pershanden ten. offer gevallen. Het betrof hier het zakenpand van de fir ma Konraad, dat gelegen was tegen over Schuitvlot. Met dit pand is thans de laatste nood-winkel te de zer stede verdwenen. JUBILEUM BIJ DE PZEM Het was 25 jaar geleden, dat de heer M. Hoogesteger, tekenaar le klas ten kantore van de PZEM, bij dat bedrijf in dienst trad. De jubi laris werd te zijnen huize op har telijke wijze toegesproken door de hoofdingenieur, ir R. Froyen, die hem namens bestuur en directie dank bracht voor zijn ijver en toewijding en hem de gebruikelijke enveloppe aanbood. Namens het personeel sprak de technisch ambtenaar le klas, de heer A. W. Stubbe gedukwensen uit, dankte voor de prettige wijze van samenwerking en bood een blijvend aandenken aan, benevens aan me vrouw Hoogesteeger een bloemstuk. De heer J. Huser bracht namens de Personeelsvereniging gelukwensen over, eveneens onder aanbieding van een aandenken. De jubilaris dankte allen voor de vriendelijke woorden en geschenken. TOCHT OVER DE DAKEN Misschien uit concurrentiezucht met St. Nicolaas is de 19-jarige L. de R. een tocht over de daken in de Lange Geere gaan ondernemen. Hij had zich eerst in een café moed ingedronken en was toen naar huis gegaan. Hij stommelde de zolder op en verscheen even later in de dakgoot. Aangezien vriendelijke verzoeken van familie en buren geen succes hadden, werd de politie gewaar schuwd. Maar ook die zag geen kans de jongeman naar beneden te doen ko men. Hij wandelde over de daken ver der in de richting van de Lange Viele en kwam op een gegeven moment op het dak van een schuurtje terecht. Dat bezweek met flink gekraak onder zijn gewicht. De R. rolde in een tuin en verborg zich tussen de struiken, waar hij later werd gevonden. De politie nam hem ter ontnuchtering mee naar het bureau. DONDERDAG:KLAPROOSDAG Donderdag is het voor Middelburg Klaproosdag. Dan zullen de collecte bussen inwoner en vreemdeling wor den voorgehouden en dan zal ieder worden verzocht om een kleine gift voor een doel, dat ons aller belangstel ling waard is: de verzorging der dui zenden graven van hen, die in de strijd om een vrije wereld vielen. Wie de brieven leest, van de moeders, de vrouwen of de verloofden van jonge mannen, die op het slagveld sneuvel den voor ons land, die is ontroerd door de dankbaarheid, dit spreekt uit het besef, dat er in een ver land vrien den zijn die ervoor zorgen, dat oorlogs graven niet worden verwaarloosd, maar op piëteitvolle wijze verzorgd. Z.H, de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Vincentius) de weleerw. heer L. L. Pas; tot kapelaan te Rotterdam (H. Teresia) met de opdracht tot oprich ting van een nieuwe parochie te Pen- drecht (R'dam-Zuid) voor te bereiden, de weleerw. heer A. P Loerakker; tot kapelaan te Rotterdam (H. Willibror- dus) de weleerw. heer Th. G. Rosier; tot kapelaan te Purmerend de wel eerw. heer J. G. J. Straathof; tot kape laan te Ouderkerk a.d. Amstel de wel eerw. heer A. G. M. v. d. Burg (neo mist); tot kapelaan te Rotterdam (H. Joseph) de weleerw. heer J. Th. J. Drost; tot kapelaan te Volendam de weleerw. heer v. d. Meiden. blijf in de ouderlijke woning bereid gevonden om voor de mensen uit zijn geboortestreek een lezing te houden. Hofwijk hield de lezing onder de tite| „Van Ossenisse naar Sidney" in ho tel van Leuven. Hoewel de lezing zeer interessant was, was de opkomst niet denderend te noemen. Hontenisse pATER B. DAMBEK O.F.M., zielzorger der katholieke Polen in de Mijnstreek is door de S. Congregatio Consistorialis benoemd tot rector van alle in ons land wonende Poolse katholieken. De benoemingsbrief is ondertekend door kardinaal Piazza. In verband met het feit, dat pater Dambek nu minder aan- daeht zal kunnen besteden aan de geestelijke verzorging der Poolse katholie ken in de Mijnstreek voornamelijk mijnwerkers Is tot zijn assistent voor de Mijnstreek benoemd pater Adriaan O.F.M. uit Sittard, die reeds zorgde voor de katholieke Poolse mijnwerkers in zijn rayon. Puzzles rondom een tegenbezoek Burgemeester Baas van St. Laurens op Walcheren kwam twee jaar gele den op het glorieuze idee om tegen 6 December met de tien andere bur gemeesters van Nederlandse gemeen ten, waarvan de naam met Sint be gint, op bezoek te gaan bij de burge meester van het Belgisch St. Niklaas. Dat idee sloeg in bij de Nederlandse Sint-burgervaders en daar die van St. Niklaas al even enthousiast bleek, is het een dag geworden om nooit te vergeten. Sint Niklaas deed zijn gulle naam eer aan. Het fêteerde zijn gasten op overvloedige wijze, liet de gard in de hoek staan en zond ze 's avonds naar huis met de koek in de vorm van een levensgrote speculaaspop. De aldus getraeteerden voelen zich verplicht tot een tegenprestatie en burgemeester Baas breekt zich het hoofd daarmee. De Nederlandse Sintgemeenten zijn heel wat kleiner van omvang dan het Belgische Sint Niklaas en dus zitten er aan een enigszins gelijkwaardige ontvangst problemen vast van finan ciële aard. Burgemeester Baas kreeg nu onlangs een lumineus idee. In Amsterdam, dat St. Nicolaas tot patroon heeft, bestaat een initiatiefcomité dat jaarlijks de intocht van Sinterklaas verzorgt. Hij vroeg aan dit comité of het niet moge lijk zou zijn om de Sint-burgemees ters met hun Belgische collega tege lijk te ontvangen. De Amsterdammers hebben dit voor stel wel ernstig overwogen, maar zel den tenslotte ,neen". En nu zit burgemeester Baas nog met het geval. Evenals Sint Laurens heeft hij echter wel voor heter vuren gestaan en peinst op nieuwe mogelijk heden. Wij willen hem ook wel een idee aan de hand doen, althans voor de Zeeuwse „Sinten." Als de burge meester van Sint Philipsland, met het pas verworven ere-campagnebord van het Rode Kruis een collecte langs de huizen houdt; als die van Sint Maar tensdijk de helft van zijn bezit af snijdt en de burgemeester van Sint Jansteen, in wiens gemeente het we melt van de klompen, onder iedere schoorsteen zo'n voorwerp laat plaat sen, dan moet er toch wel een op brengst komen waarmee zoveel te be ginnen is dat de buigemeester van St. Laurens de Belgen in gastvrijheid de baas bljjftl Met inbegrip van pater Dambek zijn op het ogenblik in ons land voor de ongeveer 5000 katholieke Polen vier priesters beschikbaar. In Amster dam is gestationneerd de Poolse ka nunnik Kowalczyk; in Utrecht pater Romala van de Orionisten, een Poolse congregatie; in Sittard de genoemde pater Adriaan en in de Mijnstreek pa ter Dambek zelf. Hij woont in het Poolse gezellenhuis De Egge te Bruns- sum en zal hier blijven wonen nu hij zijn nieuwe belangrijke functie ver wierf. In deze functie zal pater Dam bek o.a. de contacten onderhouden met het Nederlandse Episcopaat, de ministeries en andere overheidsin stanties voor wat betreft alle geeste lijke, sociale en culturele belangen der katholieke Polen. Hij heeft rui mere bevoegdheid gekregen dan zijn voorganger, Ephrm, die in Breda was gestationneerd. maar om gezond heidsredenen al twee jaar niet zijn functie kon uitoefenen. Intussen is ook voor de in Bre da en omgeving woonachtige katholieke Polen een nieuwe Poolse aalmoezenier benoemd: Alexander Mossor. Voor de tweede wereldoorlog was hij als ingenieur werkzaam in een Franse vliegtuigfabriek. Tijdens de oorlog nam hij aan de ge vechtshandelingen deel als in structeur bij de Royal Air Force. Na de oorlog kreeg hij roeping tot het priesterschap, ging naar het seminarie en werd in 1952 priester gewijd. Ofschoon alle zielzorg voor de ka tholieke Polen valt onder de jurisdic tie van het Nederlandse Episcopaat, geniet deze zielzorg toch een grote mate van vrijheid op grond van de apostolische constitutie van Z. H. Paus Pius XII: Exsul Familia, welke het geestelijke leven regelt van alle emigranten in de vrije wereld. Vroe ger vjelen de Poolse emigranten on der de kardinaal-aartsbisschop van Warschau. Sinds deze door het com munistische bewind is uitgeschakeld, werd voor de geëmigreerde Polen te Rome een eigen bisschop benoemd, aartsbisschop Gavlina, die onlangs ons land heeft bezocht. EEN SCHULD UIT DE TIJD VAN NAPOLEON ln de Napoleontische tijd ging Veere noodgedwongen een obliga tielening aan van ruim dertig dui zend gulden. Telkenjare werd een gedeelte van deze schuld uitgeloot en Dinsdagmorgen vond er weder t om op het stadhuis te Veere een J uitloting plaats van obligaties, elk 5 a 10.—. t In de loop der jaren is deze schuld danig geslonken. Ze be- J draagt momenteel nog f 8.872. Op de voorpagina geven wij een uitvoerig levensbericht over pater Dambek, de nieuw-benoemde rector der Poolse katholieken in ons land. (Advertentie) echte WIL GROOTSCHEEPSE PROPAGANDA VOEREN G. S. .stellen extra subsidie van f 30.000 voor Ged. Staten schrijven aan de Stten- leden over de grootscheepse propagan- da-plannen welke de prov. V.V.V. heeft en die naar hun mening een be lofte inhouden voor de toekomst. Een voornaam onderdeel van die plannen is de uitgifte van een 4 maal per jaar verschijnend propganda-blad „Zeeland Cacantie-land" met een oplage van 24 a 36.000 exemplaren per jaar. Het komt G. S. voor, dat het uitge ven van dit blad, met alles wat hieruit voortvloeit, wellicht de enige moge lijkheid bied om te bereiken, dat de belanghebbenden in voldoende mate zullen bijdragen in de kosten van de organisatie van het vreemdelingenver keer. Zij stellen daarom de Staten voor aan de V.V.V.-vereniging een extra subsidie te verlenen van f 30.000, uit te betalen over een periode van drie jaar in termijnen van f 10.000 en on der de voorwaarde, welke G. S. nodig oordelen daaraan te verbinden. Verkeersongeval te Rilland De heer. B. uit Roosendaal, arbeider bij de Ned. Spoorwegen, die werk zaamheden verricht had aan het knip perlicht aan de Derdeweg, wilde zich per fiets over de Rijksweg begeven om een eind verder weer aan de spoorbaan te komen. Onverwacht stak hij de weg over en werd gegrepen door een achteropkomende luxe auto van de heer H. uit Ossendrecht. Hoe wel de chauffeur krachtig remde, was een aanrijding niet te voorkomen. In ernstige toestand heeft dokter Kamps het slachtoffer per ziekenauto naar het gasthuis te Bergen op Zoom laten overbrengen. De fiets werd flink, de auto licht beschadigd. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangiften: 29 Oct. Eugène Petrus Soethaert (won. te Westdor- pe), 24 j. jm. en Erna Florentina Jo hanna Schelstraete 24 j. jd., 1 Nov. Arthur Petlus Aloysius van Aerde (won. te Sas van Gent) 25 j. jm. en Maria Anna Elisabeth Elodie de Doel- der 21 j. jd, 2 Nov. Ludwig Eduard Emeric Doolaege (won. te Sas van Gent), 25 j en Maria Anna A. Bracke 22 j. jd. Geboorten 28 Oct. Marijke Mariëtte d v Gerardus Dominicus Coone en Ma- riette Maria Clara Cocquyt. 29 Oct. Willem z v Jacobus Riemens en Maar- tje de Bruijne. Elizabeth Martha d v Theo August D'hert en Maaike Ste phanie Bracke: Krijn z v Arie den Dunnen en Cornelia Michielsen (won. te Werkendam). 30 Oct. Philip Willem z v Willem Loof en Maria Adriana de Jonge. Teunis Pieter Johannes z v Johannes Kamp en Janna Johanna Ja- coba van den Hil. 31 Oct. Anne-Liesje Louise Francisca. d v Robertus Aloy sius Franciscus Clemminck en Agnes Maria Impens. 2 Nov. Anita Helena d v Martinus Lieuwe Willems de Jong en Ivy Jackson, 3 Nov. Jacobus Jan z v Levinus de Fouw en Johanna So phia Tanneke de Witte. Agatha Har- manna d v Dirk Jan de Bruijne en Constantina Petronella Geijp. Hedwig Bertha Johan d v Arnold Eugène Gij- sel en Alice Vervaet (won. te Westdoe- pe). 4 Nov. Monique Irène Cynthia Maria d v Benignus Arthur Chiselain IJsebaert en van Sara Maria Schip pers. Overlijden. 2 Nov. Janna Durink 91 j. gehuwd geweest met Elias Koeijer. 3 Nov. Emilie Maria v. Weijnsberghe 52 jr. echtgen. van Arthur Eduard Lammens (won. te Philippine). GEMEENTELIJKE BADINRICHTING De gemeentelijke badinrichting ge noot gedurende de maand October een grote belangstelling. 3644 per sonen tegen 2793 in de maand Sep tember passeerden de controle. „IN HET WITTE PAARD" De toneelvereniging „Crescendo" van de R. K. Kring zal op Zaterdag 13 en Zondag 14 November a.s. haar winter- seizoen openen met de opvoering van het blijspel ,In het Witte Paard" in het parochiehuis. Beloofden de prestaties van deze ver eniging in de twee voorgaande jaren reeds veel voor de toekomst, door de ijver waarmee zij tracht haar spelpeil op te voeren, mag worden verwacht, dat de a.s. voorstellingen de voor gaande („Kinderen van ons Volk" en „Tien kleine negertjes") zal overtref fen, temeer daar in het voorjaar zal worden deelgenomen aan het concours voor het Zeeuwse Landjuweel. „In het Witte Paard" naar de wereld bekende operette van Ralph Benatsky, is een vrolijk blijspel, zich afspelend in het even gemoedelijke als schilderach tige Tirol. Zuiddorpe ZUIDDORPE HAD SCHIK IN ZICHZELF. Zoals te verwachten was, heeft de film van de Maria-Ommegang en de fancy-fair zich in aller belangstelling mogen verheugen. De grote sensatie was wel. dat men zichzelf kon zien op het witte doek als echte filmmensen. Elke groep, elke deelnemer bijna, werd met gejubel herkend, terwijl de ver richtingen op het fancy-fair in de verschillende tentjes en bij het schie ten met uitbundige lachsalvo's werden begroet. DE SCHOOLBUS RIJDT WEER. Dezer dagen is de autobus, die de schooljeugd gedurende de koude win termaanden heen en weer naar de buitenwijken vervoert weer gaan rijden. Deze dienst, welke in een noodzakelijke behoefte voorziet, duurt tot 1 April. WEGVERBETERING. Het wegdek Wilhelminastraat-hoek Bylocquestraat wordt thans onder handen genomen. Het betreft hier zo wel een wegverbetering als een ver betering uit verkeersoogpunt bezien. Deze wegsplitsing zal. nu ze breder wordt, minder gevaarlijk worden. In verband hiermede is het verkeer tijdelijk omgelegd en gaat nu via de Beatrixstraat. COMITé GELIQUIDEERD. Het enkele jaren geleden opgerichte comité voor de bouw van een nieuwe muziektent is opgegeven in verband met een door de raad genomen besluit tot aankoop van een verplaatsbare tent. Het comité heeft indertijd „steen tjes" verkocht, waaraan een verloting verbonden was. Na verloting der prij zen bleef een batig saldo over van f 200.hetgeen besteed zal worden voor verfraaiing van de door de ge meente aan te kopen kiosk. Sint Jansteen LEDENWINST RODE KRUIS. De propaganda-avonden, die door de afdeling Hontenisse vorige maand werden belegd te Kloosterzande, Graauw en Boschkapelle, hebben een groot aandeel gehad in de belangrijke ledenwinst, die de afdeling de laatste tijd mocht boeken.. Het aantal leden van deze Roode Kruis-afdeling, dat voor de propaganda-actie ongeveer 190 bedroeg, is thans verdubbeld. Het voorlopig bestuur, dat thans nog de belangen van de afdeling behartigt, zal mettertijd in een algemene ledenver gadering door een definitief bestuur worden vervangen. Stoppeldijk MISSIEFILM. Zondag a.s. wordt in het Vereni- gingsgebouw een film vertoond door de Missionarissen van Scheut. De opbrengst van deze film is bestemd voor de Chinese missie. Vertoond zal worden „Sacred City", een boeiende Chinese geluidsfilm, die geheel in China opgenomen is en uitsluitend door Chinezen gespeeld wordt. Het merkwaardigste van deze rolprent is, dat hij door heidenen gespeeld wordt uit dankbaarheid voor het vele opof ferende werk, dat de missionarissen daar in de tijd van de overheersing hebben verricht. Een film die, afge zien van het goede doel een volle zaal waard is. Voor de jeugd wordt 's mid dags een speciale voorstelling gege ven. Terhole Sas van Gent Ditmaal Keesjeen zijn echtgenote De gouden bruiloftsfeesten blijven ln onze gemeente welig „voorttieren". 1904 schijnt voor de jongelieden, die 't er toen op waagden om samen lief en leed in het leven te gaan delen, wel een zeer gelukbrengend jaar te zijn geweest, als men bedenkt, dat dit jaar reeds zes echtparen in Sas van Gent hun gouden bruiloft mochten vieren, terwijl er een zevende op „stapel" staat. Ditmaal was het de beurt aan Cor nells („Keesje") Dutrce en zijn echt genote Maria Adam. Ofschoon op de heugelijke dag hun woning zich niet door versieringen of hevlagging van de andere huizen in de Vredcstraat onderscheidde op speciale wens van het gouden echtpaar was uiterlijk vertoon zoveel mogelijk nagelaten hebben de buurtbewoners die dag ten zeerste met de feestelingen meege leefd. Zoals gebruikelijk zegden velen het ook thans met bloemen, terwijl ande ren hun gelukwensen vaak van een klein geschenk vergezeld deden gaan. Onder degenen, die het gouden echt paar persoonlijk kwamen feliciteren, bevonden zich o.a. burgemeester R. den Boer, wethouder H. Scheffer, ge meente-secretaris B. Lammens, dokter J. Puylaert en echtgenote, Pastoor Smeltzer en Kapelaan Verdurmen. Zo als op zo'n dag haast niet anders kan, werden belevenissen uit de voorbije lange jaren opgehaald cn zo was Kees je, die ondanks zijn 81-jarige leeftijd er kras en monter uitziet, dra aan het vertellen over de tijd, dat hij in Duits land verbleef. Vooral zijn smeuige „re portage" op de hem eigen, kalme ma nier, over de 10 jaren, dat hij als ko- lenhakker in een mijn te Watten- scheidt werkzaam was, was zeer inte ressant. Zijn trouwe levensgezellin, die slechts enkele dagen geleden uit het ziekenhuis was ontslagen, na daarin gedurende 11 weken te zijn verpleegd, glimlacht als zij haar man bezig hoort. Zij hebben zeer zeker hun brood niet in ledigheid gegeten. In 1916 is het gezin in Sas komen wonen, waar Kees emplooi vond bij de bouw van de suikerentrepóts van de suikerfabriek „Malotaux". Hij maakte 10 campagnes in deze suiker fabriek mee, om dan gedurende een tiental jaren zijn beroep van nachtwa ker bij de Fosfaatfabriek alhier uit te oefenen. Uit het huwelijk, dat op 26 October 1904 te Zelzate <B.) werd gesloten, werden 6 kinderen geboren, waarvan er nog 5 in leven zijn. 6 kleinkinderen kwamen grootmoeder en grootvader op de feestdag gelukwensen. KOLENDAMP VERGIFTIGING De dames PI. werden bewusteloos ln hun woning aangetroffen. De ijlings bijgeroepen geneesheer stelde vast, dat zij vergiftigd waren door kolendamp. De geneesheer slaagde erin, hen tot bewustzijn terug te brengen. Wanneer deze dames nog een uurtje langer in de kamer, waar de kolendamp aanwe zig was, hadden verbleven, dan had dit fatale gevolgen gehad. PLECHTIGHEID GING NIET DOOR. Zondag j.l. zou het vaandel, dat door Z.H. de Paus te Rome gewijd werd en voorzien werd van een medaille, over gebracht worden naar de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Eecken te Kapellebrug. Door het slechte weer kon deze plechtigheid niet doorgaan. Ze zal nu Zondag a.s. plaat3 vinden. Boschkapelle K.A.B. VERGADERDE. In het kader van het winterprogram hield de plaatselijke afdeling van de K.A.B. in het Parochiehuis een leden vergadering. Pater Pisters hield voor een vrij klein, maar aandachtig ge hoor een interessante lezing. De voor zitter deelde mede. dat ook dit jaar weer een St. Nicolaasactie zal worden gevoerd, zulks in samenwerking met de zusterafdeling te Stoppeldijk en met de R.K. Middenstandsvereniging. Zowel te Stoppeldijk als te Boschka pelle zal de Sint zijn intocht maken zullen de kinderen getracteerd worden. Uit de vergadering gingen stemmen op om te komen tot oprich ting van een Bond voor Ouden van Dagen. Het bestuur zal nagaan in hoeverre deze plannen te verwezen lijken zijn. Aan de aanwezige leden werd een gratis lot uitgereikt. Op alle vergaderingen, die binnen het raam van het winterprogramma worden be legd, zullen deze loten aan de aanwe zigen worden verstrekt. De trekking van deze loterij zal plaats hebben op de jaarvergadering. Ongetwijfeld zal dit systeem, dat reeds eerder met suc ces werd toegepast, ook nu weer een stimulans voor de leden zijn om trouw de vergaderingen te bezoeken. Koetvacht KAJ KREEG NIEUWE VOORZITTER Tijdens een algemene ledenvergade ring deelde de voorzitter A. Wagenaar mede dat hij wegens vestiging elders zich genoodzaakt zag zich uit het be stuur der plaatselijke KAJ terug te trekken. Een daardoor noodzakelijk geworden verkiezing volgde waarbij J. de Schrijver jr als nieuwe leids man werd gekozen. Jul van Acker werd secretaris, L. Verdurmen jr penningmeester, terwijl voorts thans in het bestuur nog zitting hebben P. de Cock en M. de Schrijver. Geslaagd. Onze dorpsgenoot K. d. Schrijver, thans militair te Woens- drecht, verwierf dezer dagen het di ploma schilderbekleder aan de Tech nische School te Deelen. IJzendijke LIGGENDE WIP SCHIETING De Schuttersvereniging „Kunst en Genot" had voor de eerste maal in dit seizoen een schieting op de liggend» wip uitgeschreven. Door de slecht» weersomstandigheden bestond hier voor practisch alleen belangstelling van de plaatselijke schutters. De uit slag luidt als volgt Hoogvogel: Corn. Neijssen, le zijvogel: Alb. Groosman, 2e zijvogel: H. v. Canneyt, le kal: A Mussche, 2e kal E. v. d Vlies. De ben jamin van het gezelschap de jeugdige Johny de Dobbelaere, bebaalde dt meeste kleine vogels. Aardenburg SEMINARISTEN SPEELDEN TONEEL. In de zaal van de R.K. Landbouw- huishoudschool werd door de studen ten van het seminarie St, Augustinui der Reguliere Kanunniken van St. Augustinus te Sluis het toneelstuk in twee bedrijven van T. S. Eliot „De moord in de kathedraal" opgevoerd. Dit treurspel dat speelt in de vroege middeleeuwen en als hoofdpersoon heeft Thomas Becket, de Engelse kan selier en Aartsbisschop, werd door de seminaristen met een zich volledig In leven i'n de situatie gespeeld. Talrijke parochianen maakten van deze gele genheid gebruik om, naast het zien van een goed toneelstuk, ook dit streekseminarie te steunen, welks priesters geregeld bij afwezigheid van de parochiegeestelijkheid de geeste lijke zorg komen waarnemen in de diverse parochies, en anderzijds hun hulp verlenen wanneer deze nodig is. Stekene BEGIN VAN BRAND Toen voorbijgangers voorbij het H. MISSIE IN ONZE PAROCHIE In de maand December zal in onze parochie een H. Missie worden ge preekt door de paters Redemptoris ten. Het zal een dubbele H. Missie zijn, dit om de gezinnen in de ge legenheid te stellen elkaar af te dóen wisselen en om de avondoefeningen niet te laat te doen eindigen. De ope ning van beide Missies is op 11 De cember. Missie I loopt van 12 tot 19 December. Missie II van 19—26 De cember. SCHOOLBUS RIJDT WEER Evenals voorgaand jaar heeft het gemeentebestuur weer het nut inge zien van de schoolbus. De bus van Guust Maes rijdt nu weer van No vember tot April. Kinderen, die leer plichtig zijn en meer dan 4 km van de school wonen, mogen gratis mee rijden, anderen tegen vergoeding. Een mooie uitkomst voor de kinderen van het Ford Ferdinandus en de Axeise- straat. Kloosterzande J. W. HOFWIJK SPRAK De bekende oorlogscorrespondent J. W. Hofwijk (W. Kwint uit Ossenis se) die na zijn verblijf in Indonesië als oorlogscorrespondent verder ge trokken is. als journalist reizen ge maakt heeft en vele ervaringen rijk is geworden werd tijdens een kort ver- De Klinge B BELASTINGEN VERHOOGD Door de gemeenteraad werd beslo ten om alle opcenten op grond-, rij wiel-, voertuig-, huispersoneel-, be dienden-, nijverheidspersoneel- en ver makkelijkheidsbelasting te verhogen. Een en ander staat in verband met de aanleg van een sportterrein. ANTWERPEN Museum voor Schone Kunsten: 10-17 uur: Madonna in de Kunst. AXEL Centrum 8 uur: Louise Lotte. GOES Grand: Carnaval in Texas. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Op* treden telepaten Indra en Siera. MIDDELBURG Electro: Drie liefdes. OOSTBURG Ledel 8 uur: Boem bij de luchtmacht. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Strijd om het heelal. TERNEUZEN Luxor 8 uur Asphalt Jungle. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Johan Kaart ln „Een fijn span". VLISSINGEN Alhambra: Tot u zal spreken. Luxor: Schaduwen boven Ve netië. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: De vice-admiraal. DE KLINGE Kiner v. Dijck 3 en 7.30 uur: Alarm op zee en klucht. GENT Kob. Ned. Schouwburg 8 uur: Trijntje Cornells. GOES Grand: Mata Hari. KLOOSTERZANDE Zaal Serarens: Optreden telepaten Indra en Siera, MIDDELBURG Schouwburg: Ned. Comedie met „Muiterij op de Caine VLISSINGEN Alhambra: Tot u zal spreken. Luxor: Schaduwen boven Ve netië. huis van de wed. Sertijn gingen, be merkten zij rookwolken, die uit de vensters kwamen. Toen zij binnen kwamen, konden zij nog precies op tijd de brand blussen en de zieke weduwe van de verstikkingsdood redden. SINE leven film van dl ken i| heeft lemiell in We[ deininl de C f protesl in onff aanzijl wingel de wii| opmal met-stl geloof.1 genovl en pra protesl| begrijp rrijdelil me" z| ophalel wordt gair wezig, tici oc S.J. ml structil op: Wl geweeJ binaatl kluifjel bioscod den wf moeter kloostd dig is sombeJ Staupil enigszi| (wat heeft) selijkhl heid ra Maan heid vl pat] hier ii| gevat. katholi| voren,i tholiekl Karei rig geM en allel is een f weerzin Tetzel, I riaal dr Eckl Von Stl zijn zwl een mei ke kanl ren zijn! heel dC hierom 1 verliest.l door w| gische aiepgaa; matie. De w( in de f: bioscooj éne kan katholie even aflatenh verlieze In de dat het tussen liek en dat de zien ah strenge de God zal hier teren. En te schrijvei TROtn van bezwaar ning va Ook va gewezen figuur zoetelijk Niets wc beheers standige goedkeu welijk v van and zijn tijd zwakke

de Stem | 1954 | | pagina 2