Tweede Kamer nagenoeg eensgezind datum belastingverlaging over Hoe PATER DAMBEK generaal Von Puttkammer overwon Salarissen van gemeente- ambtenaren gaan omhoog MAROKKO wordt geteisterd door sprinkhanenplaag De aanval op het „superfort" r Parlementaire non-stop race is begonnen In Juli moet het dan gebeuren Offensief tegen opstandelingen Communisten hadden inzage van diplomatieke stukken Lek gevonden Een priester uit en voor het Poolse volk 6 N ■■m mm 'W Voor God, Koningin en Vaderland dagblad voor Squadron van V. S. op Soesterberg Vergeten groepen zijn „ontdekt" Terreur van benden in West-Java In gemeenten tot 100.000 inwoners Zelfs kinderen aangevallen Stuurvrouw Margriet RAZZIA OP RAZZIA IN EGYPTE Escorte van jagers bij luchtverkenning ALGERIJE HET UUR WAS WELBESTEED D' hoge commissaris der V.N. voor vluchtelingen, onze landgenoot mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft gisteravond, direct nadat hij vernomen had dat de actie voor de vluchtelingen in Nederland een millioen gulden heeft opgebracht, de volgende verklaring uit gegeven: Het Franse clefensiescliandaal Rector der R. K. Polen in ons land Zuivere roeping Menclès propageert het melkdrinken U.S.S.R. UITGENODIGD ALS COMMISSIELID „Cepf mij liever whisky....'' m ItM - -<*. l:ep geeu t>t it door- ver schuim □a I ding overneem Haar ogen laren. „Waar is [bitter, ,.ge zult 1 terkant. waar Itreden!" Toen pndde zich tot Ear het vlucht- 94e JAARGANG No. 21677 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, K.asteelplein 11. Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad; C. J. v. Hootegem, Mr ür A J J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bi) vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post t 8.55, per week (uitsluitend bi) niet-post- besteil.) 1 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 A WW WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage t U.30 per m/m. (ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f Ü.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor da Zeeuwse Eilanden: GOES. Wests.ngei 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 1U2 - (Bijbureaux: TemeuzenNoordstraat 56. Tel 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, TeL no. 35) Wetsontwerp aanvaard Na een lange tirade van de commu nisten over het „onwelkome kerstge schenk" van legering van Amerikaan se luchtmacht-eenheden op Soester berg heeft de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp dat deze legering regelt, aanvaard. De liberale heer Molenaar kreeg ge legenheid de regering te interpelleren over vorderingen van Nederlanders op de Indiase regering. Het gaat hier om eigendommen van Nederlanders, die in het voormalige Nederlandsch- Indië door de Japanners werden ge- confiskeerd en later door India werden overgenomen. India weigerde terugbe taling, omda't het nog een vordering op Nederland had, betreffende kosten van internering van krijgsgevangenen, die indertijd van Indonesië naar India zijn vervoerd. De regering antwoord de, dat een spoedige regeling tegemoet kan worden gezien DE WESTDU1TSE begroting voor het komende jaar vermeldt onder het hoofd „defensie" een post van negen milliard Mark, een derde van het to taal. STEDEN IN de Australische staat Vic toria hebben te lijden van overstro mingen. Tenminste 200 inwoners van voorsteden van Melbourne zijn dak- looa geworden. EEN SERGEANT van de Amerikaan se bezettingstroepen in Oostenrijk, is naar de Russen overgelopen. Op zijn verzoek werd hem asyl verleend. DE AMERIKAANSE delegatie naar de V. N. heeft, uit protest tegen het vlieg tuig-incident, niet aanwezig willen zijn op een ontvangst van Wysjinsky. OP HET LONDENSE vliegveld staan 25 „Viking" passagiersvliegtuigen te koop. Zij zijn van de BEA, die haar luchtvloot vernieuwde. HET VIEL waarnemers op, dat maar schalk Zjoekof en zijn collega, Soko- lovski, beide leden van de generale staf der USSR, niet gezien zijn bij de laatste parades en recepties in Moskou. Vielen zij in ongenade? ONVERLATEN hebben uit het huis van de Braziliaanse consul te Rotter dam een aantal kostbaarheden gesto len. Dit is de 5e inbraak in de buurt waar de consul woont. HET NEDERLANDSCHE Roode Kruis heeft bloedplasma en serum ge stuurd naar Beiroeth, waar, tijdens een Mohammedaans feest honderden men sen werden gewond, doordat een vat olie ontplofte. (Van onze parlementaire correspondent) Tl/TET DE DEBATTEN over 's Rijks financiën is de Tweede Ka- mer begonnen aan de afwerking van een non-stop-program tot tegen Kerstmis, ter behandeling van alle begrotingshoofd stukken voor het komende jaar. In het middelpunt stond gisteren het regeringsvoornemen, om de belasting over brede linie te ver lagen met ongeveer 550 millioen. Alleen de P. v. d. A. schudde over dit voornemen het hoofd, maar kon zich toch ook weer niet vierkant tegen verklaren, omdat dr. Drees reeds heeft verklaard, dat de verlaging verantwoord is en minister v. d. Kieft al heeft aangekondigd, dat de wetsontwerpen tot verlaging zo spoedig mo gelijk zullen worden ingediend. Om echter elk lijdelijk verzet te voorkomen, verlangde dr. Lucas namens de K.V.P., dat de verla ging uiterlijk 1 Juli van het volgend jaar in werking zal treden en eiste de antirevolutionaire afgevaardigde C. v. d. Heuvel even eens een duidelijke verklaring op dit punt. De socialistische woordvoerder mr. Hofstra stond op het standpunt, dat uit belastingoverschotten de schulden last (momenteel nog 21.9 milliard, vo rig jaar 23.7 milliard) sterker moet worden afgelost Men zij voorzichtig met het tijdstip van belastingverla ging. Bovendien is de P. v. d. A. van oordeel, dat .wanneer men een over schot van plm. 550 millioen verwacht, dit tevens ten goede moet komen van bepaalde culturele en sociale voorzie ningen in het onderwijs en verhoging van de leerplichtige leeftijd. Voor het bedrijfsleven acht mr. Hof stra een belastingverlaging niet nodig. Daarom voelt hij er alles voor om de wet op de verhoogde vennootschaps belasting wèl te verlengen en de daarbij te winnen 60 millioen in een andere belastingsector ten gunste van het gehele volk te laten komen. De heer v. d. Heuvel echter stelde, dat het bedrijfsleven een stootkussen moet kunnen vormen, een reserve, om een mogelijke conjunctuurdaling op te vangen. Ook de K.V.P. is tegen de P. v. d. A.-gedachte. Prof. Romme had dit reeds by de politieke debatten dui delijk gemaakt en dr. Lucas bevestig de het opnieuw. DADEN GEVRAAGD De animo voor huurbelasting bleek zeer klein. Alleen mr. Hofstra verde digde het geopperde voornemen. Het is ons bekend, dat de K.V.P. pogingen heeft gedaan om huurverhoging, ega lisatiefonds voor de huren en huurbe lasting los van elkaar te behandelen, maar dat de regering op aandrang van de P. v. d. A. hier niet aan wil. Behoudens de P. v. d. A. blijken al le partijen van oordeel, dat ramingen van inkomsten voor 1955 (raming to taal 6015 millioen) aan de zéér lage kant zijn. Door de 6 pCt. loonsverho ging zal die o.a. al hoger zijn (vorig jaar lagen de inkomsten meer dan 700 millioen boven de raming!). De heer Welter (K.N.P.) achtte een verdere belastingverlaging, zelfs met terugwerkende kracht, zeer wel moge lijk. Dominee Zandt pleitte ook voor invoering van belastingverlaging per 1 Juli a.s. Volgens hem staat de H. Schrift een niet te zware belastinghef fing toe. In het gebied van Tjiawi (West-Ja va) heerst weer een meedogenloze ter reur van rampok- en moordbenden. In totaal zijn veertien personen om het leven gebracht, 4 zwaar gewond en 4 ontvoerd. In zes kampongs werden huizen in brand gestoken en de bevolking be roofd. Het leger heeft in Zuid-Celebes tien bendeleden onschadelijk gemaakt. Onder hen bevond zich de comman dant, een oud-KNIL-militair. De ben deleden zouden behoord hebben tot de APRA, die vecht onder de rood-wit- blauwe vlag. President Sukarno heeft Maandag enkele nieuwe ministers ge ïnstalleerd. De herschikking heeft dus een definitief karakter gekregen. De PSII heeft besloten in het kabi net Sastroamidjojo te blijven op voor waarde, dat binnen een redelijke tijd verbeteringen moeten worden aange bracht in het beleid ten aanzien van financiële, economische en binnenland se zaken. o De salarissen van ambtenaren in ge meenten met minder dan 100.000 inwo ners zullen met terugwerkende kracht tot 1 Januari, niet onaanzienlijk wor den verhoogd. Minister Beel heeft dit in een circulaire meegedeeld. De maximum-secretariswedden zijn verhoogd met bedragen van f 1050 per jaar voor de kleine gemeenten tot f 342.voor de grotere. De normen voor eerste ambtenaren ter secretarie blijven 80 pet. van de secretariswedde. Periodieke verhogingen moeten min- EEN 20-JARIG Italiaans meisje, dat op het punt stond als bruid een kerk in Rome te betreden voor een huwelijk-met-de-handschoen (haar verloofde zat in Canada) is tegelijk met haar ouders weggevlucht. Zij zijn nog niet terecht. GISTEREN zijn er kransen gelegd op de graven van Betje Wolff en Aagje Deken, in het kader van de herden king van beide romanschrijfsters. EEN ZUID-AFRIKAANS gerefor meerd kerkblad heeft er over geiro- teeteerd, dat men Prins Bernhard tnj- uen» zijn bezoek aan de Unie, een uit stapje op Zondag heeft laten maken. Het betrof een kleine autotocht. HET FAILLISSEMENT van Carel Bnels is vernietigd. Het Amsterdam se gerechtshof heeft hem surséance van betaling verleend. KARDINAAL BRUNO, prefect van het hoogste kerkelijke gerechtshof, is zeer ernstig ziek. Voor het leven van de 79-jarige wordt gevreesd. ENGELAND IS bereid om met Jorda nië te spreken over een herziening van het vriendschapsverdrag van 1948, vol gens hetwelk Engeland o.m. lucht machtbases in het Arabische konink rijk mag vestigen. DE PERZISCHE PREMIER heeft een zuivering van de regering aangekon digd. Nu de olie weer vloeit, moet de bevolking er ook volledig profijt van trekken. COMMUNISTISCH CHINA beschul digt de V. S. ervan, dat zes golven Amerikaanse vliegtuigen het Chinese luchtruim hebben geschonden. DE OPBRENGST van de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Grie kenland heeft gisteren de één millioen gulden overschreden. Van alle kanten is aangedrongen om bij de komende belastingverlagin gen iets speciaals te doen voor de lijfrente-trekkers, de oudere mensen met kleine vermogens, de gepen sioneerden. „Ik ben er trots op, dat de K.V.P. het niet bij woorden heeft ge laten/' zei dr. Lucas, „maar voor één vergeten groep een Weduwen- en We zenregeling heeft ontworpen." Ho ningzoet verklaarde mr. Hofstra, dat zijn partij in eenzelfde richting denkt. Zijn fractie is bereid het benodigde bedrag van 50 millioen gulden in min dering te brengen op de voorgenomen belastingverlagingen. De K.V.P. kan dit niet in overwe ging nemen. De belastingverlagingen moeten in volle omvang reeds werken, als de Weduwen- en wezenvoorzie ning nog in voorbereiding is. Het be nodigde bedrag kan er toch wel ko men. Voor die andere vergeten groep, die der lage inkomens uit eigen bezit, heeft de regering een definitieve Ou derdomsvoorziening in het vooruit zicht gesteld. Dit acht dr. Lucas niet voldoende. De minister en staatssecre taris hebben geen rekenmachine maar een hart in de borst, en kunnen bij de komende belastingverlagingen voor deze groep stellig iets doen. /qNAFZIENBARE zwermen sprinkhanen hebben zich neergelaten in het dal van de Marokkaanse rivier Sousse, gro te schade aan te velde staande gewassen aanrichtend en zelfs kinderen aanvallend. Zij krui pen in de oren en op de lippen der kinderen, waarop, wanneer de beesten verwijderd zijn, zwe ren verschijnen. Ook het vee is niet veilig voor de sprinkhanen. Marokkanen en Franse kolonisten gaan de insecten met vuur potten te lijf. De sprinkhanen zijn in een wolk van 250 kilometer lang, die een opper vlakte van vijfduizend vierkante ki lometer beslaat, uit het Westelijke ge deelte van de Sahara opgestegen. De door hen aangerichte schade bedraagt thans reeds meer dan tien millioen gulden. Het bestrijden der insecten, die een afmeting hebben van onge veer 7 centimeter, zal mogelijk nog weken of maanden vergen en de eco nomische gevolgen zullen nog na ja ren merkbaar zijn. Sommige plaatsen zijn door de sprinkhaneninvastie geheel afgesne den. De bewoners worden door vliegtuigen van levensmiddelen en medicijnen voorzien. De Franse kolonisten geven het bestuur van Marokko de schuld voor de omvang der plaag, zeggend dat dit geen acht heeft geslagen op hun waarschuwing, dat de zwermen LATER REGEN Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Toenemende bewolking en tegen het einde van de middag regen. Aanvankelijk matige Westelijke wind en later weer tot krachtig of hard toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als gisteren. Vandaag: Zon onder 16.58 uur. Morgen: Zon op 7.51 uur. Nederlandse Koopvaardij, heeft Prinses Margriet, het petekind der Dinsdagochtend met een vijftigtal schoolgenootjes, onder leiding van de hoofdonderwijzer, de heer van Dijk, en enkele onderwijzers een bezoek gebracht aan de schoolten- toonstelling „De Zeevaart" in de cantine van de Stoomvaart Mij „Nederland" te Amsterdam. Na de ko/lietafel werd er nog een rond vaart door de grachten gemaakt, tijdens welke Prinses Margriet tot haar grote vreugde ook zelf even het stuurwiel van de boot mocht bedienen. Ze deed het vrolijk en met veel zwier.... onderweg waren. Zij menen, dat de regering te laat en te weinig hulp heeft verleend. Het Marokkaanse bestuur is thans van plan Franse militaire vliegtuigen te gebruiken voor het verstuiven van vergif boven de sprinkhanen. Bij een razzia in Alexandrië heeft de Egyptische politie acht leden van de Mohammedaanse broederschap, die zich schuldig hadden gemaakt aan ter reurdaden, gearresteerd. In een aantal plaatsen zijn 28 leiders van de verboden communistische par tij aangehouden. De man die de aan slag heeft gepleegd op premier Nas ser, een 32-jarige loodgieter, heeft gis teren een volledige bekentenis afge legd. stens f 156.bedragen. Voor de sala rissen, waarvoor de wedde van eerste ambtenaren op zijn beurt weer norm is, mag de verhoging doorwerken tot de twee naastaanliggende rangen. Na het luchtincident Foster Dulles heeft meegedeeld, dat de V. S. de mogelijkheid bestuderen, om Amerikaanse verkenningsvliegtui gen in de gebieden, waar Sovjet-Migs toestellen van de V. S. hebben neer geschoten, door jachtvliegtuigen te la ten escorteren. Dulles verklaarde, dat zijn regering overweegt het incident aan de Vere nigde Naties voor te leggen en hij be sprak de mogelijkheid om de kwestie voor het internationale gerechtshof te Den Haag te brengen. Franse strydkrachten, ten getale van 10.000 man zijn een algemeen offen sief begonnen tegen de 3000 Algerijnse opstandelingen, die zich schuil hou den in het gebergte van Aures. Dinsdagochtend verlieten tientallen licht gewapende patrouilles haar steun punten om het bergland binnen te trekken. De patrouilles moeten het ge bied van de Aures, dat een oppervlak te heeft van 1?.000 vierkante kilome ter, meter voor meter zuiveren. Zij zullen dezelfde guerillatactiek toepas sen als de opstandelingen. De operatie zal misschien drie maan den duren. In de rest van Algerije heerste Dins dagochtend rust. „Ik gevoel er behoefte aan, allen die het eerste millioen voor vluchte lingen hielpen volmaken op papier de hand toe te steken en hen in naam van ontelbare vluchtelingen uit de grond van mijn hart te danken. Wat tot dusver onmogelijk leek komt thans binnen de horizon: wij kunnen J het vraagstuk in zijn wortels gaan aanpakken en proberen van vluchte- lingen weer gewone mensen te maken. Moge iedereen die nog niet bp- droeg zich alsnog de voldoening verschaffen deel te nemen aan een actie die de vluchteling tot grote zegen en het land dat haar voert tot grote J eer Vtrekt". Leden van de bemanning van de B 29, het Amerikaanse verkennings toestel, dat in Japan te pletter viel, nadat het, naar men algemeen aan neemt, was beschoten door MIG-straaljagers van Russische makelij, ziet men h>er in de Japanse plaats Nemuro. In het midden staat boven kolonel Albert Welch en rechts ziet men luitenant kolonel Raymond Gandy. De mannen waren op doorreis naar hun basis te Yokotain Japan. De onderste foto toont de verwrongen overblijfselen van de staart van het verongelukte toestel, Tien van de twaalf bemanningsleden konden worden gered na hun sprong, een man verdronk en een andere is als vermist opgegeven. Radiografisch overgebrachte Telefoto. Diplomatieke telegrammen, die naar het Franse departement van Buiten landse Zaken werden gezonden, zijn door communisten gelezen, aldus heb ben de advocaten van André Baranès, een van de hoofdpersonen in het Fran se militaire-geheimenschandaal, in een verklaring aan de pers meegedeeld. In Juni van vorig jaar overhan digde Baranès een memorandum van de hand van de communistische leider Billoux aan een politieman. In dit me morandum werd het politieke bureau van de ecommunistische partij op de hoogte gesteld van telegrammen van diplomaten in het buitenland aan het departement. De telegrammen betrof fen de opstand in Oost-Berlijn, de Russische economische toestand en de Egyptische politiek jegens de Sovjet- Unie. De advocaten zouden een af- jpRAAT MET DE POOLSE mijnwerkers over hun aalmoezenier, pater Bro- nislaw Dambek, nu benoemd tot rector van alle in ons land wonende katholieke Polen, en zij vertellen U meteen, dat men hem geen betere naam had kunnen geven. Want zijn naam Bronislaw is de samenstelling van het Poolse „bronic" (beschermen) en het „slawa" (eer). Met een sprankelende liefde voor de priester, die steeds en onder alle omstandigheden hun katholie ke, Poolse eer beschermde, vertellen de Poolse mynwerkers voorts tal van sterke verhalen, om waar te maken, dat Bronislaw Dambek een priester is uit duizenden, een verdediger van het katholieke geloof, dat de eer der Polen uitmaakt, een kind van zijn volk, een dienaar van zijn volk, die voor de zynen het Brood des Levens brak, in dagen van voorspoed en in tijden van verne dering. „Niets voor zichzelf vragende, alles van zichzelf eisende, om ONS te dienen, dat is pater Bronislaw", zo zeggen de Poolse katholieke mynwerkers. priester worden zou. Op dertigjarige leeftijd werd hij tot priester gewijd, nadat hy by de Franciscanen was in getreden. Hij werd geboren in Poznam op 27 November 1906. „Bronislaw zal hij heten," zei de vader. Op de lagere school wist het kind reeds wat zijn roeping zou zijn in de wereld: zijn Poolse volk dienen in den vreemde. ..Onderwijzer wil ik worden", zei de kleine Bronislaw. Maar hij wilde nog meer. Hij toog naar de universiteit en behaalde er in 1929 de graad van ma gister doctorandus, zegt men hier. Hij wilde vertrekken naar Brazilië, maar moest eerst zijn dienstplicht vervullen. Hij kwam op de officiers- school en bracht het tenslotte tot offi cier. Maar tijdens zijn opleiding greep hem O. L. Heer, die verlangde, dat hij LEGERAALMOEZENIER In Augustus 1939 pater Dam bek was toen 33 jaar overviel nazi-Duitsland het Poolse vaderland. Pater Dambek kreeg verlof de Pool se soldaten te gaan dienen als aal moezenier. In de slag van Kutnar werd hij gewond; op het slagveld trok hij zichzelf een granaatsplinter uit een der benen. Hij sleepte zich voort naar een veldlazaret en daar raakte hij, gewond, in Duitse krijgs gevangenschap In 1942 wordt, hij op aandrang van de Poolse krijgsgevangenen, hun aal moezenier; het Internationale Rode Kruis weet de benoeming er bij de Duitse instanties door te krijgen. On der pater Dambek ressorteren dan ongeveer 7000 Poolse officieren en niet minder dan 25.000 Poolse soldaten. Hij breekt het Brood in tegenwoordig heid van de Gestapo en hij hoort des nachts biecht en dan preekt hij ook: deze priesterlijke werkzaamheden wa ren hem verboden. Wanneer de achttien Toolse aalmoe zeniers in vrijheid worden gesteld, vertrekken er zeventien. Pater Dam bek doorziet het spel: zij zullen niet naar het vaderland terugkeren, zoals de Duitsers hebben voorspeld. Maar dat niet alleen. De aalmoezeniers ho ren thans meer dan ooit bij hun sol daten. Zeventien aalmoezeniers wor den, wanneer zij het kamp verlaten, door de Gestapo gearresteerd en op transport gesteld naar concentratie kampen. HOOG SPEL leen de Mis opdragen. Zo komt het, dat pater Dambek in het holst van de nacht op verborgen plaatsen, temid den van de manschappen, in zijn ont luisterde soldatentenue biecht gaat horen en spreken. Te langen leste bereikten hen de Engelse legers en werden de Poolse lijders bevrijd. Toen werd pater Dam bek gerst „kapelaan" voor de 65.000 Polen, die als dwangarbeiders in Sleeswijk Hoistein hadden vertoefd en nu in een groot kamp tezamen wa ren gebracht. Ook hier deed hij weer meer dan van hem verlangd mocht worden. In 1948 werd hij door de primaat van Polen naar de Limburgse Mijn streek gezonden, om daar het aalmoe zenierschap van de Poolse mijnwer kers op zich te nemen. Nu is hij rector van de katholieke Polen van geheel Nederland en is zijn „parochie" de grootste en uitgestrekt- ste van ons gehele land. Maar afstan den heeft Pater Dambek in de oorlogs jaren leren overwinnen. Bronislaw beschermer der Poolse eer heeft in zijn daden nieuwe zin gekregen. „De priester" zegt hij zelf „moet alle noden van de zijnen op zich nemen." schrift van het memorandum aan de legerautoriteiten die een onderzoek in stellen naar het uitlekken van gehei me vergaderingen van de Franse De fensieraad, hebben gezonden. De geschorste inspecteur van politie Didès had volgens Baranès verklaard, dat de communistische partij inlichtin gen kreeg van een ambtenaar van de afdeling Afrika en het Midden-Oosten van het departement over rapporten van ambassadeurs. Didès zou de naam van de ambtenaar aan zijn superieuren hebben medegedeeld. Wat hier dus in feite uit zou bljjken is, dat elk Frans ministerie tot op vrij grote hoogte door communisten is ge ïnfiltreerd. De Franse premier, Mendès-France, heeft verklaard, dat in het Franse le ger weldra melk verstrekt zal worden. Onlangs maakte Mendès-Franee de kosteloze verstrekking van melk voor Franse scholen bekend. De Franse premier, die het woord voerde in zijn kiesdistrict, spoorde de boeren aan, meer te exporteren en hun beste producten naar het buitenland te zenden. De komende economische on derhandelingen met West-Duitsland zouden een grote markt openen voor Frans graan, zuivelproducten en sui ker, aldus Mendès-France. Mendès-France heeft Dinsdagavond het vertrouwen van de Nationale Ver gadering verkregen na een debat over de begroting voor de posterijen. De Canadees Paul Martin heeft in de politieke commissie van de alge mene vergadering der V. N. de Sovjet- Vnie uitgenodigd zitting te nemen in de kleine commissie van advies die de voorgestelde internationale conferen tie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie op zou zetten. India en Brazilië werden eveneens uitgenodigd naast Engeland, Amerika, Frankrijk en Canada zitting te nemen in de com missie. De achttiende, pater Dambek, gaat naar generaal Von Puttkammer. Hij zegt: „Ik wens hier te blijven, vrijwil lig." Dat gaat niet", antwoordt de ge neraal. „gij zijt immers priester. Daar om moet ik U met de anderen laten gaan". Pater Dambek geeft zich niet gewonnen. „Ik ben officier van het Poolse leger en als zodanig moet ik in krijgsgevangenschap blijten. Daar heeft mijn priesterschap niets mee te maken." Het wonder geschiedt: Pater Dam bek mag blijven, maar.... hij mag al- ]7en vrouwtje van 106 jaren oud is het troetelkind van alle Engelsen. Het mensje, dat haar 106e verjaardag vierde in het Cuckfield-ziekenhuis te Sussex, is nog zeer vitaal. „Ik voel me beter dan vroeger", vertelde ze op ondeugende toon. „Je moet weten, dat ik als meisje niet naar school mocht, omdat mijn gezondheid niet best was". Hoe levenslus tig het vrouwtje is bleek wel, toen de patiënten van het zie kenhuis haar een fles originele champagne kwamen aanbieden. „Ik vind het erg aardig van jullie", sprak ze, „maar geef mij liever een litertje onver sneden whisky". Natuurlijk werd haar verzoek ingewilligd en toen Eliza Luckett, zoals de 106-jarige heet, haar verjaar- dagsdronk nam. riep ze jolig: „Ik heb ze allemaal lekker voor de gek gehouden". Me vrouw Luckett is geheel nor maal. Alleen is haar gezichts vermogen heel sterk achteruit gegaan.

de Stem | 1954 | | pagina 1