Oost-Duitsland verdubbelde in één jaar zijn luchtmacht SLECHTS 1 DAG PHILIPS EXTRA KORTING van 10 pCt Fa de Zwarte-v. Dixhoorn SOVJETS nemen geen enkel risico I De campagne van de vuile handen Rusland krijgt veel ineer geleerden dan Amerika Van „Aeroclub "tot „Luchtpolitie' D politie-formaties, in de Sovjet-zone blijft geenszins beperkt tot de formatie van infante- rie-divisies. Er is ook een luchtmacht en marine gevormd, die stelselmatig worden uitgebreid. INDIA DAAGT ROOD CHINA UIT ,Willemstad vanuit de lucht gebombardeerd Zestig millioen werklozen Belangrijker dan de militaire macht: hoogtezonapparaten 4 Ill a H 5,70 B WÉ m m m 1 m VCOKO» DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 Trainingskampen voor jeugdige parachutisten r\OK DE LUCHTMACHTTROEPEN dragen de misleidende benaming van O luchtpolitie". Aanvankelijk werden de luchtmacht-divisies zelfs „Aero- rluh's" genoemd. Reeds in 1950 kregen de Duitse communisten van Moskou rf» ondracht een eigen luchtmacht op te gaan bouwen. Dat was op een tydstip dal m West-Duitsland nog geen mens aan defensie-bijdrage en herbewapening dacht^ De Sovjet-Unie legde deze opbouw-werkzaamheden in handen van HeiSz Zorn voormalig majoor in de generale staf van de Hitler „Luftwaffe". weorcv MIG'S ALS OPLEIDINGS- TOESTELLEN \r> Hun kwaliteiten doen niet onder voor die van de Westerlingen litiire ,raPPor' wordt niet enkel en alleen vergelijking gemaakt van de mi- Sovipf-inw va" de beide grote mogendheden. Er staat in vermeld dat de V S rie' in 1960, evenveel wapens zal kunnen voortbrengen als de dat n ns de Jongste wereldoorlog. In het verslag wordt verder vermeld rip cf UfS °P dit ogenblik evenveel steenkool voortbrengt als de Verenig- en en dat Rusland veel meer geleerden en technici levert. AUTOMATISCHE MACHINES.... PARAATHEIDSTEST VAN ROODE KRUIS-COLONNES DE KASTE-GEEST W ATERST AIK'DEIS Tijdelijke aanbieding voor een blijvenoe zon Zon-tekort wordt zonnewinst Woensdag 10 November 1954 Minimum-korting dus 20 pCt Maximum 60 pCt Noordstraat 78, TERNEUZEN Hende prijzen B B •oen itorium jassen r EN PRIJS 557-0 I* Jen) ïeren 'tters) >ppe, aan ir in dan ïoek (Bijzondere correspondentie) E opbouw van de communistische volks- in de communistisch geregeerde Sov3et"z°"® -110.000 man infanterie, 9500 marine en bOOi) Terwijl de Bondsrepubliek thans over slechts 20.000 man grensbewakingstroepen, inclusief n kleine eenheid kustbewakingspolitie ter zee, echter geen speciale luchtmacht beschikt, staan Deze onderging na de oorlog in de Sovjet-Unie een „herscholing en keerde als communist naar Oost-Duitsland terug. Zorn is thans als gencraal-majoor en stafchef van de luchtmacht de militaire organisator van dit onderdeel. Op perbevelhebber in de rang van luitenant-generaal is de door de wol geverfde communist Heinz Kessler. Daar Kessler geen vakman is van huis uit is hu bankwerker heeft h:j de taak. de door hem gecommandeerde luchtmacht- divsies alsmede de luchtmachtstaf politiek te controleren. Hij is dus de opperste politieke commissaris van het luchtwapen. luchtmachtsoldaten onder de wapenen. Hierbij moeten dan nog de vele tienduizenden parate soldaten van de „Bereitschafts" en grenspolitie worden gerekend, die misleidend „gekazerneer de volkspolitie" worden genoemd, in werkelijk heid een legermacht vormen. Deze Russische officieren gaven ook het bevel tot de arrestatie van de staf officier Lange - Werner van de eerste divisie die er van werd beschuldigd sabotage te hebben gepleegd waardoor meerdere vliegtuigongelukken plaats vonden, alsmede spionnage te hebben bedreven. HU werd op .20 Maart 1954 ter dood gebracht. Sindsdien werden in deze divisie nog een aantal officie ren, piloten en grondpersoneel gear resteerd. Ook de piloten-opleiding staat ge heel onder Sovjet-controle. Nadat in de afgelopen jaren en ook thans nog het grootste deel van de Duitse pilo ten op vliegvelden in de Sovjet-Unie werden en worden opgeleid, is thans ook met opleiding in de Sovjet-zone zelf een begin gemaakt. Sinds 1952 hebben de Russen 52 opleidmgstoestel- len van het verouderde type YAK, Lb en UL ter beschikking gesteld. Deze vliegtuigen hebben allemaal meer dan één plaats, omdat uit angst vcior even tuele vluchtpogingen ook bij gevor derde piloten altijd een oppasser mee moet vliegen. Bovendien mag slechts zoveel benzine worden meegenomen, als voor de nauwkeurig vastgestelde vliegroute nodig is. Al deze voorzoigs- maatregelen dienen om eventuele vluchtpogingen van te voren tot mis lukking te doemen. INSTRUcmE De vliegvelden, die door de Russen aan deze luchtmacht ter beschikking zgn gesteld, liggen alle in het Zuid - Oostelijk deel van de Sovjet-zone, vlak b(j de administratieve grens met Po len. Het luchtwapen is in dit afgele gen deel van de zone gelegerd, omdat stationnering in meer Westelijke rich ting uiteraard meer gelegenheid tot vlucht zou bieden, waartegen angstval lig wordt gewaakt. Thans ligt de eer ste luchtmachtdivisie in de kleine stad Kottbus-Drewitz, de tweede in Ka- menz en de derde in Bautzen. Nog geen jaar geleden bestonden er slechts één luchtmacht-divisie en twee regi menten luchtmachttroepen. Sindsdien ls de luchtmacht dermate uitgebreid, dat in de plaats van de regimenten drie divisies ontstonden, die ieder uit twee regimenten bestaan. Dit komt neer op een verdubbeling van het luchtwapen in nog geen jaar. Tot 1952 LUCHTMACHT IN OOST-DUITSLAND ..aero-clubs die met MIG'» vliegen. ressorteerde de organisatorische op bouw van de luchtmacht onder de al gemene legerleiding, daarna kreeg zij een zelfstandig opperbevel, dat intus sen weer onder de opperbevelhebber van alle communistische strijdkrachten in de Sovjet-zone is geplaatst. GEEN RISICO in Pommeren en op het eiland Rue- gen. Hier zijn de modernste MIG- str aal jagers zoals de MIG 15A. de M IG 15F, nachtjager en de MIG 17 (su- per-MIG allweather-jager). De Duitsers worden opgeleid met de U-MIG 15, die in 1950 werd vervaar digd en als MIG-opleidingstoestel dienst doet. Tot dusverre hebben 1800 Duitsers in de Sovjet-Unie het pilo ten-examen afgelegd. Nauwkeurige cijfers omtrent het technische perso neel zyn niet bekend, dit corps wordt op enige duizenden geschat. In Finow bij Berlijn is een school voor opleiding van liet verbindingscorps, boord-mar- conisten en intelligence. Luchtdoelar tilleristen krijgen hun opleiding in Pinow in de Uckermark. Het personeel voor deze luchtmacht wordt gerecruteerd uit voormalige Duitse piloten, jeugdige vrijwilligers, wier enthousiasme voor het vliegen in de para-militaire opleidingsorganisatie „Genootschap voor Sport en Techniek" geheten, werd gewekt. Dit „Genoot schap" beschikt over een aantal trai ningskampen waar vooral parachute springen wordt beoefend, alsmede zweefvliegen en het bouwen van vliegtuigmodellen. In totaal zijn in de ze kampen 4200 jonge mensen, waar van bijna duizend meisjes, voor de dienst bij de luchtmacht opgeleid. Al leen zij, die een verklaring tekenen, waarin zij zich verplichten dienst te nemen in de luchtmacht, worden naar de Sovjet-Unie gestuurd, voor verder opleiding. Momenteel wordt grote pro paganda gemaakt onder de jeugd voor de opleiding tot parachutist; nog voor het einde van dit jaar moet de Sovjet zone 600 parachutist-candidaten voor opleiding in de Sovjet-Unie leveren. NIET ZELFSTANDIG DE le minister en minister van Buitenlandse Zaken Pandit Nehroe is teruggekeerd van zijn reis naar communistisch China waar hij onderhandeld heeft met de Chinese leiders Mao Tse Toeng en Tsjoe en Lai. Nehroe heeft zich tot zijn landgenoten gericht: „Hebt eerbied voor de vuile handen. Verafschuwt de blanke, niets doende handen van degenen, die er iemand mee gelasten nog iemand anders te roepen om hen een glas water te brengen, dat zij beter zelf waren gaan halen. Indien wij dit niet veranderen, zullen wij nooit vooruit komen.' De opleiding van Duitse piloten in de beroemde MIG-straaljagers geschiedt in de Sovjet-Unie sinds enige tijd ech ter ook op vliegvelden van de Sovjet luchtmacht in Oost-Duitsland. De be langrijkste van deze vliegvelden zijn in Parchim en Fuerstenwalde in Meclenburg, Brand in de Neder - Lau- sitz, Senftenberg Chemnitz, Altenburg en Tanne in de provincie Saksen, Sten dal - Borstel in Anhalt, Turow-Jarmen Uit dit alles blijkt, dat de in Oost - Duitsland bestaande luchtmacht volko men afhankelijk is van het Rode Le ger en in feite als onderdeel daarvan mag worden beschouwd. Dit blijkt overigens ook uit het feit, dat de leden der Sovjet-zone-luchtmacht Russisch moeten leren en dat hun uniformen volkomen overeenstemmen met de uni formen van de Sovjetluchtmacht. De opperbevelhebber Heinz Kessler, die tijdens de oorlog naar de Sovjet-Unie deserteerde, is overigens sinds li 14 Russisch staatsburger. Hij krijgt zijn bevelen van luitenant-generaal Pod- gorny, de commandant van de op Duits gebied gestationneerde Sovjet- luchtstrij dkrachten. Bij alle staven op alle vliegvelden en in de opleidingskampen van deze luchtmacht is een hoog percentage Sovjet-officieren gedelegeerd. Deze Deze Russen worden ten dele als „Duitsers" voorgesteld. Zo staan naast de commandant van de eerste lucht- divisie van Kottbus-Drewitz, overste Walter Kirchener, vier Sovjet-officie ren van gelijke rang als politieke com missarissen, zonder wier toestemming geen bevel van Kirchener van kracht QP het bureau van president Eisenhower ligt sedert deze' zo mer een „zeer geheim" document, de president en de Ameri kaanse nationale veiligheidsraad nemen het dikwijls ter hand. Het betreft hier een rapport dat werd voorbereid door de beste Amerikaanse specialisten over de „macht" van de Verenigde Sta ten en van de Sovjet-Unie. SPARTAANS SYSTEEM Het is met name dit laatste feit dat c+ir?» fn Washington als zeer „ern- w?rdt gezien omdat het een uit- mathe^ 1S 33n Amerikaanse supre- ^?ekende Amerikaanse week- nntio "Newsweek" heeft een verslag ti I, ff is331? gegevens van de Na- nnH Raad voor wetenschappelijk onderzoek; het weekblad merkt op oat de „cerebrale macht" van de USSR hrit,aVan VS overtreft in de ver houding van twee en half tot een. liiiv6 landen hebben op dit ogen- ueliik°offViPeri ,evenveel wetenschap- L geschoolden en technici van al- 1 10.0.000 in totaal. Maar, waar de Verenigde Staten van Ame- vprpn Slec„hts 100 000 Per iaar afle- ila- ósiTn0nrnden Cr in Rusland ieder =ll,w a gevormd, wier kwaliteit t„„ 2 Nationale Raad voor we tenschappelijk onderzoek in de VS van1'llns4even, deugdelijk is als die van de Amerikaanse geleerden i middelbare scholen van de Sovjet-Unie moeten de leerlingen 40fi van hun t(jd wijden aan de stu die van de exacte wetenschappen en in het hijzonder aan de studie van de wiskunde. In Amerika wordt hieraan veel minder aandacht besteed. ZWARE STUDIES De jonge Russen hebben dus reeds een betrekkelijk zware wetenschappe lijke bagage wanneer zij een van de 33 universiteiten of een van de 837 technische instituten van de Sovjet- Unie gaan bezoeken. Zij studeren vijf jaar aan die universiteiten en aan die technische instituten. Aan het eind van die 10 semesters wacht de Rus sische studenten een uiterst zwaar examen. De jonge Rus moet 45 ver schillende proeven afleggen om zijn diploma van ingenieur te verwerven. Zijn arbeidsweek is die van een Stak- hanovist waard: hij moet die vijf jaar iedere week 36 uren college lopen, zonder de uren mee te rekenen die hij doorbrengt in het laboratorium, en zonder rekening te houden met de tijd die hij besteedt aan het bezoeken van de fabrieken, van de mijnen of van de collectieve hoeven. „TAe oude vesting Willemstad is heden om 15.15 uur door bom- -L' menwerpers aangevallen. Tengevolge van bominslagen op meerdere punten van de stad zijn er vele gewonden. Roode Kruis colonnes uit geheel West-Brabant zijn opgeroepen om aan de zwaar getroffen bevolking hulp te verlenen." Zo zouden wij Zaterdagnamiddag een bericht hebben moeten lanceren om mee te spelen met de oefening in groot verband van het Roode Kruis, district Noord-Brabant West. Gelukkig waren er geen vliegtuigen en geen bommen. Was er alleen maar het mooie streven van het Roode Kruis om zijn paraatheid in groot verband te testen en was Willemstad de vriendelijke gastvrouwe van de colonnes uit Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Oosterhout, Dinteloord en Fijnaart. Sirene-geloei Het ging hier om het opdoen van practische ervaringen en daarom moest deze oefening aanvangen met sirene-geloei, waarvan Willemstad niet hoefde te schrikken, want men wist wat er gaande was. De colonnes uit genoemde plaatsen hadden hun consigne voor wat betreft hun tijdstip van aankomst. De plaatselijke colonne startte di rect na de „bominslag" met het voor bereidende werk voor berging der „gewonden". Fijnaart en Dinteloord als naaste buren snelden het eerst te hulp, hielpen mee bij de inrichting van twee opvangcentra waar de ge wonden door de naar de verschillen de „getroffen" wijken uitrukkende helpers zouden worden aangevoerd. De andere colonnes kwamen iets la ter en kregen ieder hun taak toege wezen. De Lagere School werd als noodhospitaal ingericht, compleet met operatiekamer, om de uit de twee op vangcentra aangevoerde gewonden verder te behandelen. Dit werk stond onder leiding van Dr. van Poppel uit Breda, terwijl de helpsters hier o.l.v. mevrouw Vernes-Admiraal, eveneens uit Breda, assisteerden. De gehele oefening stond onder lei ding van de districtscommandant Noord-Brabant West, majoor Konings uit Roosendaal. Er was voor deze oefening in groot verband zeer veel belangstelling van hoge autoriteiten. We merkten o.m. op Generaal van der Kroon, districts commandant te Breda, luitenant-kolo nel Dr. de Sain uit Oisterwijk. als dis trictscommandant van Noord-Brabant, de heer J. Roelin districts-secretaris, Majoor Rodenburg van het Comman do den Haag, Dr. J. de Ruyter, Co lonne-commandant uit den Haag, bur gemeester C. van der Hooft en ge meente-secretaris Danen van Willem stad en bestuursleden van meerdere plaatselijke afdelingen in en buiten dit district. De afdeling den Haag had voor de ze oefening een tweetal ambulance wagens beschikbaar gesteld, terwijl een keukenwagen zorgde voor koffie en soep. Opdracht was om voor het invallen van de duisternis „alle gewonden" uit het moeilijk te betreden terrein onder te brengen en in zijn dankwoord kon luitenant-kolonel Dr. de Sain er op wijzen, dat deze eerste oefening in alle onderdelen was geslaagd. Voor de prachtige opkomst was de districts commandant zeer erkentelijk en hij had een extra woord van lof voor de plaatselijke colonne, die als gastvrou we alles tot in de perfectie had ver zorgd. De Willemstadse harmonie maakte tot slot een feestelijke rondwandeling om meteen alle „leed" te vergeten. De „campagne van de vuile han den", die thans over het gehele India se gebied wordt gevoerd, is tevens be doeld als een uitdaging aan het mach tige China. Zij is de laatste faze van de dramatische strijd tussen India en China. Het doel van de veldtocht: de vol keren van Azië bewijzen dat, wat het communistische stelsel van Peking verwezenlijkt, het democratisch regi me van Nieuw-Dehli in India kan verwezenlijken, beter zelfs en met minder kosten. Want India, zo zei Nehroe verder nog, is in volle omwentelingsperiode. „Wij laten echter de hoofden niet on der de valbijl rollen: de revolutie bij ons betekent de radicale verandering, en wij verwezenlijken deze verande ring op een grote schaal. Onze nieu we tempels, dat zijn de stuwdammen, de kanalen, de fabrieken, de land- bouvgemeenschappen. Tijdens dit vierde jaar van het In diase vijfjarenplan, zullen er voor vijf milliard gulden nieuwe werken wor den uitgevoerd. Do „campagne van de vuile handen" is op zichzelf reeds een hele revolu tie. In India, waar, bij de personen, die tot een kaste behoren, de dienst knecht het bed van de meester op maakt, waar de gouvernante het bed van de kinderen opmaakt, de boy dat van de gouvernante, en waar de meester in het geheel niets verricht, is het al heel revolutionnair, te zien hoe hoge ambtenaren in het dorp aan komen met de handen zwart van de aarde. Want de „izat" (het „gezicht") ver biedt deze mensen zich van hun han den te bedienen. En dit verklaart met een de vuilheid van de huizen, die door kaste-personen worden bewoond, die echter arm zijn. VIJFTIEN DIENSTKNECHTEN Wanneer een familie een jaarlijks inkomen heeft van ongeveer f 17.000, neemt, zij een boy in dienst. Naarmate dit inkomen stijgt worden er meer dienstknechten genomen; het ideaal is een bezit van vijftien dienstknech ten. De kok bereidt het eten, het vaatwerk wordt omgewassen door de tweede boy, en de kok zal er nooit aan ra ken, kwestie van de „izat". De knecht dekt de tafel en de boy poetst het koperwerk. De chauffeur weigert de wagen te reinigen: dat moet zrj-n die naar doen. De kamerknecht weigert het werk op de eerste verdieping te doen, en dus is er een andere knecht nodig voor iedere verdieping. DE „LUIE" VERPLEEGSTER Een verpleegster in een hospitaal zal steeds weigeren de zakdoek op te rapen van een patiënt. Zij zal nog lievei de grote binnenplaats van het hospitaal onder de brandende zon, oversteken om een „opraper" te gaan halen. Onlangs had er een conferentie plaats van Indiase ingenieurs en bui tenlandse experts, alle professoren. Oo een gegeven ogenblik moesten de zetels tegen de muur worden geplaatst opdat men in kringvorm om de tafel zou kunnen gaan staan. De buiten lardse professoren plaatsten hun ze tel tegen de muur; maar de Indiase ingenieurs eisten dat men een dienaar riep om dat werkje op te knappen. Dit misprijzen van alle handenar beid verklaart voor een deel het groot aantal werklozen in India, naar schat ting zijn er in het land van Pandit Nehroe een 60 millioen werklozen! 150.000 AANVRAGEN Dit jaar zullen 400.000 gediplomeer den de Indiase universiteiten veria ten, en zullen vijf millioen jongelin- gen hun middelbare studies hebben voltooid. Het merendeel van hen zal op zoek gaan naar kantoorwerk. India heeft een ontstellend tekort aan loodgie ters, electriciens, typografen, genees heren en technici allerhand, maar het grootste deel van de gestudeerden kijken uit naar een betrekking op een kantoor. Toen onlangs een aan kondiging van de Burmah Shell- maatschappij enkele bedienden vroeg, ontving zij niet minder dan 150.000 aanvragen. De autobusmaatschappij van Cal cutta vroeg enkele chauffeurs en ont ving vijfduizend antwoorden. VEEL ELLENDE Maar zelfs de technici hebben dik wijls geen betrekking. De „Manches ter Guardian" citeert het geval van een gediplomeerde ingenieur, die de gelukwensen van de jury ontving in de wereldbefaamde „Massachusetts Institute of Technology". Hij moest 2 jaar wachten alvorens een kleine betrekking te vinden, waar geen kans op vooruitgang is. En dan is daar het geval van een arbeider die werkloos werd en in een vlaag van wanhoop, in de zee, nabij Bombay, sprong, omdat zijn gezin slechts negen povere maaltijden in één maand tijds had kunnen veror beren. en de laatste week niets te eten had gekregen. Ten overstaan van deze oceaan van ellende, betekenen de 7 milliard gulden investeringen van dit jaar slechts een druppel op eei hete plaat. Maar India kan niet meer doen. Het budget van Nieuw-Delhi is te klein. Negen en negentig procent van de be woners van India zijn niet in staat be lastingen te betalen. MARKTEN KAPELLE, 8 Nov. '54 Export en Industrieveiling: Goudreinette AAA 24.70, A 21.30, BC 15,90. I gr. 21.20, I fijn 15.80, II 11.20, K 13.70-13.90, fabr. 7.30-8.90. Ster- aopelen A 23. P.r 23.10. I gr. 22.40, I fijn 21.10, I 55 60, 14.80, II 5.20-5 60, K 9-11.70, fabr. 3-3.40. Jonathan AA 30.60, A 28.80, B 25.70, C 19.90, I gr. 22.20, I fijn 17.60- 19.50, II 10.35. K 16.40. II 8.60, K 11.80. Glorie v. Holland 16.40, II 8.60, K 11.80. Golden Delicious K 10.55. Cox Orange Pippin I gr. 49 60, I 44.80, I 25.10, II 6.60, K 24.50-23, fabr. 8.30-16.70. Comtesse de Paris I gr. 23.50. I fijn 25. II 4.30, K 12.50, fabr. 3.10-3.20. Br. Alexander Lucas I gr. 35.80, I fijn 32.10, K 14.90. Zw. wijnpeer I gr. 14.10, I fijn 11.40-11.60, II 3.10, K 10.70, fabr. 5.40-6. Nouv. Poiteau I gr. 9.90, K 5.30. Gieser Wildeman I gr. 31.60, I fijn 24.10-24.30, II 12. Saint Remy I gr. 13.80, I fijn 1490. II 10.60, K 8.90, fabr. 5.60. Bramen 41.10. Gewone veiling: Bra men 41. Noten 45-50. Prei 17-20. Bloem kool 9-39. Andijvie 8,5. Aardappelen 8- 8.5. Kroten 20. Koolrapen 6,5-8. Knol selderij 7.5. Rodekool 9-10. Kropsla 10. Tomaten 48-60. Uien 9. TERNEUZEN, 8 Nov. '54 Sla 2.50-7.90. Bloemkool A 11- 55. B 9-23, C 9-14. Peen 12-27. Kroten 13-14. Bintjes II 6.40-6.50. Andijvie 8-10. Rodekool 19-20. Sav.kool 17-21. Wittekool 15. Breekpeen 20. Prei 19-25. Spinazie 32. Spruiten II 16-24. To maten 20. Witlof 43-70. Overige soorten appelen 4-20. Dovenné du Cornice H 46- 51. Légipont K 40. Overige soorten peren 3-7. GOES, 6 Nov. '54 Groenten: Bloem kool Al 42-53, A2 28-34, BI 16-26, afw. 10-39. Tomaten A 58, C 45-56. Spruiten Al 43-50, A.2 40. BI 30-34. Gr. sav.kool 8-13. Rodekool 8-15. Wittekool 6. Kroten 18. Uien 10. Prei 22-26. Andijvie 6-8. Veldsla 30-35. Waspeen 29. Kropsla A2 10-14, BI 8-9. Knolselderij 8-13. Dubb. pr.bonen 81. Boerekool 13. Spinazie 21. ROTTERDAM. 8 Nov. '54 Aanvoer in totaal 1903. Vette koeien en ossen 1145. Varkens 657. Schapen of lammeren 101. Prijs in centen per kg. Vette koeien le kw. 260-274, 2e kw. 240-254, 3e kw. 214- 224. Varkens (lev. gew) le kw. 191, 2e kw. 189, 3e kw. 187. Prijs in guldens per stuk Weide-zuiglammeren le kw. 105, 2e kw. 100. 3e kw. 90. Vette koeien aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen niet ge heel prijsh. enige le kwal. boven not. Varkens aanvoer groter, handel zeer kalm, prijzen vooral afloop teruggaande prijzen. Lammeren aanvoer iets minder, handel vlot, prijzen prijsh. enkele exemplaren boven not. ROTTERDAM, 8 Nov. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam. Tarwe, rode op vocht- conditie tot f 26.60, voor voederdoelein den f 24.f 26.Voedergranen zeer vast. Zomergerst naar kwaliteit en vocht gehalte f 24.— - f 26.50, geschoonde ge droogde tot f 27.—. Haver naar kleur en vachtgehalte f 23.50-f 25.50, extra blanke tot f 26.—. Rogge doorsneekwaliteit f 19.50-f 21.—. Bakrogge f 22.— - f 23. Peulvruchten moeilijk te plaatsen. Gro_e ne erwten tot f 87.50. Schokkers tot f 125. Bruine bonen tot f 120. Mannheim 285 I0,10). Kaub 212 0.01), Trier 208 0,02), Koblenz 234 0,03), Keulen 220 0,08), Ruhrort 442 (—0.10), Lobith 1070 0,05), Nijmegen 852 0,03), Arnhem 853 (—0,07), Eefde 420 (+0,25), Deventer 320 (+0,24), Namen la Plante 163 0,05). Borgharen 4051 (+0,10), Bel- feld 1178 0.17), Grave 518 (+0,31). Het resultaat van dit alles is al dus een Australische geleerde, Ashby dat de wetenschappelijke kundig heden van een Sovjet gediplomeerde, te vergelijken zijn met die van een Ame rikaanse dokter in de wetenschappen. Het Spartaans opleidingssysteem van de Sovjetstudent dat in een demo cratisch land heel waarschijnlijk stu dentenstakingen zou uitlokken heeft Rusland in de gelegenheid gesteld in actit jaar tijds het aantal van zijn ma chines met drie te vermenigvuldigen, terwijl er verder 700 nieuwe modellen van machines op de markt worden gebracht. Het gaat hier vooral om automatische machines, zoals die on der meer in de autofabrieken van de stad Gorki worden gebruikt. De automatische en semi-automati- sche machines vertegenwoordigen vandaag meer dan de helft van al de machines, tegen slechts vijf procent voor de tweede wereldoorlog, aldus schrijft de „Financial Times". PRESTIGE Professor Ashby stelde eens een Russische geleerde de vraag wat hij wel dacht van het gebrek aan me ningsvrijheid in zijn land. De Rus ant woordde: „De Sovjetpolitie is zoals het Sovjetklimaat: hard. Maar als het te koud is, dekt men zich toe". In werkelijkheid, zo besluit professor Ashby. is het niet aan de persoonlijke vrijheid dat de Rus het meeste belang hecht, maar wel aan het sociale pres tige. De geleerden, de ingenieurs zijn zeker dit prestige te verwerven en dit prestige gaat gepaard met bepaal de voordelen. De geleerden mogen de buitenlandse boeken, bladen en re vues inkijken. Deze bladen en boeken zijn voorhanden in de grote biblio theken in de Sovjet-Unie. Wij moeten toegeven dat de Russen even verstandig zijn als wij, dat zij even deugdelijk onderricht worden, en dat zij even goed als wij in staat zijn te ontsnap pen aan de dwang van dwaze politici. De Russen bezitten bovendien het voordeel een stevig minderwaardig heidscomplex te hebben bewaard. Zij kunnen zich hiervan slechts ontdoen door opzienbarende prestaties. Met de Philips „Biosol" of met de Philips kleine hoogtezon kunnen jong en oud zich koesteren in de heilzaam werkende stralen van een zomerse zon, waar en wanneer men dit wenst Philips geeft nu een extra zon- newinst van f 15.-, door dit bedrag in min dering te brengen van alle in deze advertentie genoemde prijzen. Tijdens de maanden waarin de zon laag staat en zich zelden laat zien, is de aanvalskracht van sommige ziekteverwekkers toegenomen en neemt onze weerstand af. Verhoog die weerstand door hoogtezon-bestraling. Vraag Uw handelaar nadere inlichtingen Philips kleine hoogtezon f 76.50 Philips tafelstatiefmodel Prijs f 325.- (excl. klokje) in prijzen van: f 76.50; f 198.-; f 325.-; f 340,-r f 398.-; f 413.-; f 450.-; f 525.-; f 550.- en f615.- Raadpleeg Uw dokter Doe Uw vgordeet en koop deze dag bij

de Stem | 1954 | | pagina 7