Zuurmixer en waterperszeil sparen veel werk Walcheren Z.-VLAANDEREN Zuid-Beüeland Nederland protesteert tegen schending van grondgebied Rode Kruis kreeg 'n halve ton in Zeeland EENVOUDIGER INKUILEN VAN WINTERVOER Internaat van de De Ruyterschool te Vlissingen geopend Rundveetentoonstelling te Goes Nijpend gebrek aan verpleegsters te Middelburg 'n Exploitatie-tekort op 't Gasthuis van f 56.000 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 Demonstratie te Zuiddorpe GEEN GRONDLAAG MEER J. C. STURM TE AAGTE- KERKE GEHULDIGD Als Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen WERKLOOSHEID IN ZEELAND Nog steeds zeer gering EEN MONUMENT VAN HERBOUW GROTE BELANGSTELLING VERWACHT VLISSINGEN GOES KRIJGT DERTIG DUPLEX-W ONIN GEN „HET ZEDELIJK VAKMANSCHAP" TERNEUZEN PRACTISCH EXAMEN VAKBEKWAAMHEID STADSLOOP 6 raauw GOES Zieke politieman wercl ontvoerd EXAMENS AGENDA HEDEN MORGEN 2 QP HET OGENBLIK worden demonstraties gegeven van het inkuilen van wintervoer in silo's, waarbij enkele nieuwigheden worden toegepast. Deze vereenvoudigen het zij tijdrovende werk op verbluffende wijze. Zo werkt men thans in plaats van met de gieter met een „zuurmixer" welke op de waterlei ding kan worden aangesloten en voor de afdekking gebruikt men een plastic waterperszeil, dat het afdekken met een 70 cm. dikke grondlaag overbodig maakt. In verschillende plaatsen worden dergelijke demonstraties gegeven. Eén ervan, op het bedrijf van de heer Ph. Samyn te Zuiddorpe, geleid door de heer F. Impens van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, hebben wij bijgewoond. Ondanks de huidige drukte in de landbouw werd deze demonstratie druk bezocht, hetgeen er wel op wijst dat de landbouwers er een deel van hun dure tijd voor over hebben om een nieuwigheid welke hun later de „verloren" uren met driedubbele in terest terug betaalt, te bekijken. Het water met het a.v.v.-zuur, dat het voer moet conserveren, wordt niet meer in een houten kuip gedaan, zo als bij de geijkte methode, om dan met de gieter in de silo gesproeid te wor den. Neen, het mengen gebeurt nu met behulp van de waterleiding en de Veertig jaar molenaar sknech t Een ware huldiging is in gebouw „Irene" te Aagtekerke ten deel geval len aan de heer J. C. Sturm, die zjjn 40-jarig jubileum vierde als mole naarsknecht bij de familie Kwekke- boom. Het was zeker wel het hoogte punt van deze middag, toen burge meester J. Geuze de jubilaris kon mededelen, dat het de Koningin had behaagd hem toe te kennen de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau en hem met enkele hartelijke woorden de onder- tcheiding op de borst speldde. De heer J. Kwekkeboom uit Goes, de oudste zoon, opende deze huldi gingssamenkomst met een woord van welkom, waarna de heer S. kwekke boom, de tegenwoordige molenaar, mede namens zijn moeder, de heer Sturm hulde bracht voor diens grote ijver en trouwe plichtsbetrachting. Hij vertelde, hoe de jubilaris op 6 Novem ber 1914 de schoenmakerskruk verwis selde voor de molen en hoe hij al die jaren lief en leed met het molenaars gezin heeft gedeeld. Dag en nacht stond hij klaar zowel voor het bedrijf als voor de familie. Hij bood de jubi laris namens de familie een nieuwe fiets aan. Nadat burgemeester Geuze de on derscheiding had uitgereikt, sprak de heer C. A. Kammeraad als voorzitter van de Nederlandse Molenaarsbond. Hij overhandigde de heer Sturm een legpenning van de Bond en namens de molenaars in de omgeving een porte feuille. Vervolgens voerde de heer J. G. P. Lindenburg, vertegenwoordiger voor Zeeland van de Calvé-fabrieken te Delft, het woord. De heer J. Kwek keboom bood daarna, mede namens zijn broers en zusters, de jubilaris een fraai foto-album aan met foto's van de heer Sturm in zijn dagelijks werk. De heer J. Adriaanse, rustend mole naar te Vlissingen sprak als collega en de heer P. de Visser bracht als rwager van de familie Kwekkeboom zyn gelukwensen in dichtvorm over. Tenslotte heeft de heer Sturm op de hem eigen en sympathieke wijze allen hartelijk gedankt voor de woorden en de geschenken. Later op de middag was er een drukbezochte receptie en des avonds werd de jubilaris een se renade gebracht. (Advertentie) en Rheumatische scheuten door Uw leden gaan... Dan is 't hoog tijd voor een Kruschen kuur. Hheumatische pijnen zijn in negen van de tien gevallen gevolg van onzuiver bloed. De bloedzuiverende organen schieten te kort. Geef die weer jeugdige kracht; breng ze weer op gang met Kruschen's zes minerale zouten. Duizenden rheumatiek-lijders vonden daar baat bij. Waarom zoudt gij dan achterblijven? 't Gaat om uw eigen welzijn maar ook om 't levens geluk uwer huisgenoten, die u graag weer de oude zien; fit, welgemoed, opgewekt en vrij van pijn.... „zuurmixer". Onderweg van de kraan naar de silo worden water en zuur in de juiste verhouding gemengd, het geen men in het glazen contrölebuisje van de mixer duidelijk kan waarne men. De vloeistof wordt regelmatig ge sproeid, gelijktijdig met het invullen en spreiden van het voer. Zo te zien verbluffend eenvoudig, maar ook een voudig verbluffend: een klein won dertje der techniek die ook hierin de landbouw weer ten dienste is. Is er op het bedrijf geen waterlei ding, dan kan men ook werken met een met water gevulde giertank en een tandradpomp met benzinemotor. PRACTISCH GEEN ARBEID Toen in nog geen kwartier tijd de silo gevuld was, kon het volgende deel van de demonstratie gegeven worden. Het plastic waterperszeil: het nieuwe soort afdekking, dat bij het inkuilen een massa werk bespaart. Het water, waarmee het zeil wordt gevuld, ver- vangt de 70 cm. dikke grondlaag, wel-'in het district"Zierikzeë 21. ke bij de oude methode van inkuilen i Het aantal vrouwelijke werkzoeken- moet worden opgebracht. Iedere boer 1 den was op 31 Oct. 118 (112). zal blij zijn met deze nieuwe wijze van afdekken, want het zand aanvoe ren was een heel karwei dat veel tijd en dus veel geld kostte. Het vullen van het waterperszeil vraagt practisch geen arbeid, want wanneer men de kraan openzet doet de waterleiding het werk. Wanneer het plastic waterperszeil 10 tot 14 da gen op het voer in de silo heeft gele gen is dit voldoende geslonken en ge zakt. zodat het zeil kan worden ver wijderd. Er komt dan een ander, thans permanent zeil over de silo (eveneens van plastic vervaardigd) dat rondom met een zinken band wordt vastge maakt. Het ziet er wel naar uit dat deze door de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst gepropageerde methode spoedig door alle boeren zal worden toegepast. Waarmee het inkuilen van groenvoe- der voor de winter tot in alle onder delen vereenvoudigd en gemoderni seerd Is geworden. Iedere zich zelf respecterende landbouwer heeft thans de bekende betonnen voersilo's op zijn bedrijf; deze twee nieuwe vindingen horen er als het ware bij. Eind October was het totaal aantal mannelijke werklozen in Zeeland 545, tegen 616 op half October. Geheel werkloos waren er slechts 311 (360). Het aantal aanvragen van werkge vers was 1056 (1419). Het grootst aantal werklozen vindt men nog in het district Middelburg nl. 280; alleen in dit district is ook het ge tal aanvragen van werkgevers lager dan het getal werklozen. In het district Goes zijn nog 57 werk lozen: in het district Terneuzen 181 en Officiële overdracht aan de stichting Zaterdagmiddag werd te Vlissingen het Internaat van de De Ruyterschool officieel door B. en W. van Vlissingen overgedragen aan de Stichting Inter naat de Ruyterschool, nadat dit fraaie gebouw officieel voor geopend werd verklaard. Deze plechtigheid werd bijgewoond door het gemeentebestuur van Vlis singen. bestuur van De Ruyterschool, bestuur van de Stichting, de heer A. Schout, lid G.S., en talloze andere autoriteiten en belangstellenden. Burgemeester Kolff merkte op, dat reeds lang de gedachte leefde om een internaat te stichten, dat voldeed aan alle eisen. De oplossing die werd ge vonden, n.l. de ziekenafdeling van 't Gasthuis aan de Hellebardierstraat te herscheppen in een aantrekkelijk tehuis voor de scholieren, - verheugde. het gemeentebestuur én het bestuur der stichting ten zeerste. De heer M. A. v. Popering, wethou der van gemeentewerken, verklaarde, dat kosten noch moeite werden ge spaard het gebouw zo aantrekkelijk mogelijk te maken. EEN „MOtTTERIE" Burgemeester Kolff nam hierna het woord en hoopte, dat in dit Internaat de jongens geestelijk zouden „rijpen" voor hun taak, die zij in de toekomst hopen te vervullen. Daarom is de plaatsing van het oude zeventiende eeuwse poortje, afkomstig uit het voormalige militaire hospitaal ook zéér op zijn plaats. Dit poortje vormt nu de hoofdingang voor het internaat. Op dit poortje staat te lezen, dat dit toegang geeft tot de „mouerie" (vroe ger was in het Mil. Hospitaal eerst een brouwerij gevestigd). Daarom hoopte spreker, dat wat hier tot ont wikkeling mag komen, rijke vruch ten zal mogen dragen. Hierna droeg hij het internaat over aan het stich tingsbestuur. De heer W. Poppe als voorzitter van dit bestuur verklaarde dat men trots was op dit gebouw en hieruit blijkt zonneklaar de liefde die de gemeente Vlissingen heeft voor de Zeevaartschool. De De Ruyterschool en Vlissingen zijn ook onverbrekelijk met elkaar verbonden. Hij hoopte ook, dat de goede naam van Vlissin gen én de Zeevaartschool steeds toe mag nemen. Goes en de Zuid-Bevelandse rund veefokkers organiseren vandaag weer de najaarsveetentoonstelling plus Z.- Bevelandse fokveedag, zoals we die nu reeds eerder hebben gezien. Het blijkt, dat de belangstelling voor deze dag groeiende is: ondanks het abominabel slechte weer van dit jaar zijn er verscheidene dieren voor de beide gebeurtenissen aangegeven en 't comité verwacht, dat, indien het weer van de laatste tijd nog wat medewerkt, nog meer dieren zullen worden aan gevoerd dan reeds zijn aangegeven. Een groot aantal verenigingen, orga nisaties en particulieren heeft zijn be langstelling in het gebeuren getoond door het beschikbaar stellen van bij dragen, bekers, medailles enz. voor de dieren die in maar even 62 rubrieken gekeurd zullen worden waarvan enkele rubrieken nog weer zijn onderverdeeld Voor de kampioenen en reserve-kam pioenen zijn extra prijzen beschikbaar terwijl in de productieklasse van de fokveedag een zilveren wisselbeker driemaal achtereen of vijf maal in to taal door dezelfde fokker gewonnen moet worden eer hij definitief uit de circulatie verdwijnt. Alle in te zenden runderen moeten van t.b.c.- of reactie-vrije bedrijven zijn en van tegen mond- en klauw zeer geënte veestapels. Het geregistreerde rundvee van de fokveedag omvat zowel stieren en vrouwelijke dieren individueel als fok- groepen, voor welke laatsten reeds 'n drietal is aangegeven door Gebrs. Rouw te Goes en fa. D. A. Timmer man en Zn. te Kattendijke. Bij de stieren valt het op, dat van de moeders geen productie vermeld is. De meesten dier stieren zijn zoons van Rotterda Sikkema (Friesland), van Gebr. Buijsrogge te Kloetinge. De vrouwelijke dieren vertonen meer verscheidenheid in afstamming en herkomst. Er wordt hier blijkbaar gefokt met stieren zowel van Noord- Hollandse als van Friese origine, ter wijl ook verschillende vrouwelijk dieren van elders zijn aangekocht, o.a. uit Kampereiland, de N.O. Polder, Friesland en dan is er een dochter van Jongema 37, de nationale reserve-kam pioen der zwartbonte stieren in 1954 in Den Bosch, die uit N.W. Overijsel komt. DE PRODUCTIE. De productie-gegevens der koeien zijn nogal verschillend; we zien van een achtjarige dochter van Frans 315 van Groenhoven (uit stal Groneman, N.-Holland) vier melklijsten met veel melk (26271 kg.) doch met niet te hoog vetgehalte (3.21 tot 3.50 pet.) maar naarnaast zien we van de 5.5 jarige Netje 14, V. Sake, van Wed. J. Op 't Hof te Wolfaartsdijk, gefokt door J. Cadjé te Biggekerke. zeer hoog vet gehalte: 4.21, 3.73 en 4.45 pet. van de drie eerste lactatie-perioden. Vooral de derde lijst is een goede: als 4 jaar en 8 maanden oud afgekalfd gaf ze in 356 dagen 6992 kg. melk met 4.45 pet. vet., d.i. 311.1 kg. botervet oftewel meer dan 350 kg. boter. Naast deze beiden, die ook in de pro ductieklasse meedingen, is ook Rika 8, V. Paulus. die Kampereilandse van D. A. Timmerman en Zn. te Katten dijke een zeer goed producente: vier melklijsten van tezamen 25948 kg. melk met meer dan 4 pet. vet; als 7-jarige o.a. 7031 x 4.21 in 301 dagen! Wat meer dan 1 kg. boter per dag betekent. Naast dit geregistreerde vee is er ongeregistreerd vee, vee geschikt voor de mesterij. vetvee, varkens en scha pen, de varkens zowel Yorkshire's als Landvarkens, de schapen, vertegen woordigd door fokschapen en kudde schapen. Onder de inzenders zien we ver schillende bekende namen van hen, die op de Paasveetentoonstelling ook veel successen oogstten. De heer P. Vijn, directeur der Zee vaartschool, accentueerde de woorden van voorzitter Poppe en hoopte, dat dit internaat bij moge dragen in de vorming van de zo nodige karakter eigenschappen: eerlijkheid, correct heid en flinkheid. De heer Vijn richte zich tot de heer Dop, commandant van het internaat en verklaarde, dat het schoolbestuur achter hem staat in zijn moeilijke taak. De heer Dop bracht dank aan allen en zei: zelf hadden wij geen kinderen en plots kregen wij er 65! We zullen trachten, jullie alles te geven wat je nodig hebt en een thuis voor jullie te vormen. De heer v. Eerde van de Mij La Corona ontlokte door zijn toezegging van een boekenbezit rijk applaus. GELUKWENSEN Ir C. Kapsemberg sprak namens het bestuur der'school een gelukwens en wees op de goede band. die reeds tussen beide besturen bestaat. De heer A. Schout, lid G.S., bracht een drievoudige felicitatie uit, één aan het gemeentebestuur van Vlissim gen, dat tien jaar na de bevrijding zo ontzettend veel tot stand wist te brengen en de herbouw krachig aan pakte. Dit internaat wilde de heer Schout zien als een monument van herbouw. Een gelukwens ook aan de stichting voor de totstandkoming van een lang gekoesterd plan, ook een ge lukwens aan het schoolbestuur. Namens het ministerie van O. K. W. afd. Nijverheidsonderwijs bracht inspecteur v. d. Hoek geluk wensen over en de heer W. de Rid der namens het college van regen ten en regentessen van het Gasthuis. HET GEHEIMZINNIG STERFGEVAL Koppelhaak, niet opgenomen. Zoals wij Maandag reeds meldden, kwam de 48-jarige A. W. uit Middel burg vorige week Zaterdag op ge heimzinnige wijze om het leven. In middels werd het ongeval gerecon strueerd en sectie toegepast. W. bleek bekneld te zijn geraakt tussen beide wagens en tengevolge hiervan dood gedrukt. Uit de gevonden sporen bleek, dat W. door de één of andere oorzaak de koppelhaak niet heeft op genomen, hetgeen noodzakelijk is voor het koppelen der beide wagens en waardoor het ongeval had worden voorkomen. De chauffeur der vlas auto, die diep onder de indruk was, treft geen enkele schuld. De beweeg redenen. waarom W., die dit werk herhaaldelijk deed. de koppelhaak niet heeft opgevat, blijven duister. Loonsverhoging voor gemeente-personeel Het voornaamste punt van de klei ne agenda welke de Goese raad gis ternamiddag te behandelen kreeg, was het nieuwe voorstel betreffende de bouw van dertig duplexwoningen aan de Graaffstraat. Het werd zonder dis cussie of hoofdelijke stemming aan vaard. Hieraan zit tevens vast, dat het werk uitgevoerd zal worden door het bouwconcern van Gurp. Het voorstel om het gemeenteperso- neel de loonsverhoging van zes pro cent toe te kennen werd eveneens grif aangenomen. Enige aarzeling was te bespeuren tegen het voorstel nog eens een proef te nemen met een officieuse voorbe handeling der gemeentebegroting '55 Tenslotte werd het echter met alge mene stemmen aanvaard. Tot tijdelijk leraar aan het Goese lyceum werd de heer v. Rees be noemd en tot onderwijzer aan de Kohnstamschool de heer v. Aller. De voorzitter deelde mede, dat de gemeentebegroting een eindcijfer ver toond Van ƒ4.185.000 en dat voor bui tengewone werken ƒ625.000 kan wor den besteed. De begroting heeft men, zij het met macht, sluitend weten te krijgen. Bij de rondvraag informeerde de heer Vroone naar de aanstelling van de bedrijfsleider van de werkplaats der mindêr-validen. De voorzitter zei dat die aanstaande is. Prof. Romme in Den Bosch In de vergadering van de centrale raad van de Bossche diocesane mid denstandsbond te 's-Hertogenbosch, die bijgewoond werd door de Bisschop van 's-Hertogenbosch, Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, heeft prof. nr. C. P. M. Romme, gisteren gesproken over de katholieke vak-organisatie. Voor versteviging van de katholieke vak-organisaties achtte Romme twee groepen van argumenten aanwezig, die nauw met elkaar verband houden. De eerste ligt verankerd in de gezagssfeer van de kerkelijke overheid. De tweede groep van argumenten is die van het rationele. Het zedelijke fa cet van het vakmanschap is volgens prof. Romme het centrale punt van een goede vakorganisatie. Daar men zich thans beraadt over de verhouding tussen standsorganisatie en vak-orga nisatie stelde spr. dat zonder de stands organisatie het katholieke organisatie leven zeer vermoedelijk zijn kerndoel: kerstening van de beroeps-uiting zou hebben gemist. Over de P.B.O. sprekend, stelde prof. Romme, dat zij dient te steunen op de vak-vereniging en dat de leiding bij de P.B.O. uit de vak-verenigingen voortkomt. In het jaarverslag van het Middelburgse Gasthuis wordt een nood kreet geslaakt over het gebrek aan verplegend personeel. Ondanks alle pogingen die aangewend zijn kwam geen verbetering en het is deze moeilijkheid, die voor de medische en de verplegingsdienst tal van pro blemen schept. Het bestuur staat hier machteloos tegenover. Vele so ciale en financiële verbeteringen zijn ingevoerd en ook wordt de 48- urige werkweek met 1954 van kracht. De cursisten .die hadden deelgeno men aan de te Sluiskil gehouden cur sus uitgaande van de centrale voor Veehandel te Den Haag legden op de binnenplaats van „Hotel des Pays- Bas" te Terneuzen het practische ge deelte van het examen vakbekwaam heid varkenshandelaar af. Aan dit practisch gedeelte namen deel een 20-tal candidaten uit vele ge meenten van Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer H. Colsen te Sluiskil, voor zitter van de afd. Zeeuwsch-Vlaan deren, had er voor gezorgd dat er vele varkenstypen aanwezig waren. De oud-directeur van de Slagersvak school te Utrecht, de heer T. H. Cui- per, thans voorzitter van de examen commissie, begroette vóór het exa men de cursisten in de vergaderzaal van „Hotel des Pays-Bas". De deelname aan deze eerste cur sus had alle verwachingen overtrof fen. De heer Cuiper hoopte ter zij ner tijd ook de diploma's te kunnen uitreiken aan degene die aan de cur sus Veehandelaar die 6 maanden zal duren en eveneens te Sluiskil zal worden gegeven. Burgemeester Tellegen verheugde zich er over dat deze vakexamens nu te Terneuzen worden gehouden, zodat de candidaten niet meer naar Den Haag moeten reizen om aan het exa men deel te nemen. Spreker hoopte dat de gediplomeerde varkenshande laren in de toekomst goede varkens aan de markt zullen brengen. Hierna nam het practisch gedeelte van het vakexamen een aanvang. Dit zal nog worden gevolgd door een schriftelijk en een mondeling ge deelte. EERSTE PRIJZEN Op de Internationale Jongdierenten toonstelling te Utrecht behaalde de heer J. Verwilghen, hoofd der R.K. Uloschool, met drie inzendingen Rho de Island Reds, twee le en één 2e prijs. Sas van Gent Door de gymnastiekvereniging „T.H. O.R." uit Sas van Gent zal op Zaterdag 13 November a.s. een stadsloop worden georganiseerd. Gestart zal worden om 4,00 uur namiddag in twee groepen n.l. heren beneden 18 jaar 1500 meter >n heren boven 18 jaar 3000 meter. Het parcours is als volgt: Park, Westdam, Weststraat, Markt. Noordstraat, Kleine Markt, Brandspuitstraat, Watermolen- sraat, Blowerk, Paul Krugersdreef, Westdam. De inschrijving voor deze cross sluit op 11 November 1954. Ook athleten, welke niet bij een sportvereniging zijn aangesloten, kunnen aan de wedstrij den deelnemen. Momenteel is reeds de deelname verzekerd van o.a. de beken de athleet de Dobbelaere uit Schoon- dijke en enkele vooraanstaande Belgi sche cracks. Westdorpe Philippine GEMEENTERAAD GAAT „HAVENPLEIN" GRONDIG VERANDEREN 7 De raad van Philippine besloot tot overname van het voormalige W. G. Kr. gebouwtje. Een goed besluit is, dat men de lichtpunten eens gaat nazien, de bestaande zullen verzwaard worden en hier en daar zal er nog wel een lichtje bijkomen. Tot slot kwam er een tekening ter tafel die een beeld gaf van een bouw plan voor het voormalige havenplein. Dit plan omvat een modern benzi ne - pompstation en een bus - station. Als deze plannen een genadig oor mo gen vinden (de raad voelt er veel voor), dan zien wij vrij spoedig een grote verandering aan de Kraverse weg. De raad nam in deze al een principe besluit om met de B P. en Z.V.T.M. besprekingen te voeren. Clinge IJzendijke Het gebrek aan voldoend verplegend personeel treft niet alleen het Gast huis doch het is een algemeen ver schijnsel nationaal zowel als interna tionaal, en men kan niet zeggen dat autoriteiten en ziekenhuizen hier la tent tegenover staan. Integendeel, op alle congressen, in tal van organisa ties, om van de vakpers niet te spreken, wordt het probleem behan deld en zelfs de overheid staat verre van onverschillig tegenover deze toe stand. Het bestuur vraagt zich af waar 't heen moet als de uitbreiding van het ziekenhuiswezen, zoals deze zich thans voordoet, voltooid zal zijn en de vraag naar verplegend personeel nog toe neemt. Wat betreft de huishoudelijke dienst werd besloten deze in navolging van andere ziekenhuizen geheel te bren gen onder het beheer der administra tie, zulks omdat deze belangrijke dienst ten nauwste aan de econo mische en adminstratieve afdeling verbonden is. Tengevolge dezer maat regel kwam de keuken onder recht streekse leiding van het hoofd van de huishouding. De bedbezetting was gedurende 1953 iets lager, maar de wachtlijsten zijn door het gebrek aan verplegend perso- seel hoog genoeg. Veel a; ndacht wordt besteed aan de nieuwbouw, maar omdat deze nog in volle gang is, heeft het weinig zin daar op in te gaan. Het kleine medische instrumenta rium werd zo nodig vernieuwd en aangevuld. Wat de grotere apparatuur betreft, moet melding gemaakt wor den van de aanschaffing van Philips apparaten voor diepte-therapie en contact-therapie en een universele do simeter, een en ander met steun van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Voorts werd de apparatuur belangrijk uitgebreid. DE FINANCIëN sultaten zal wel niemand een optimis tisch geluid verwachten. Tegenover de steeds stijgende kosten staan welis waar tariefsverhogingen doch deze kunnen de opgelegde verplichtingen niet compenseren. Het gevolg hier van is dat het exploitatietekort on vermijdelijk zijn stijgende lijn ver volgt en degenen die nog altijd hopen op een sluitende exploitatie zullen, naar wij vrezen, hun illusies op korte termijn niet in vervulling zien gaan. Bovendien kent ook tariefsverhoging haar grenzen. Het verlies op het Gasthuis be droeg f 56.000 en op het bejaardenhuis f 8500. Tegen een uitgaaf van f 2698 voor het Weeshuis stond een ont vangst van rente-effecten groot f 7451. WACHTHUISJE BUSHALTE KANAALZICHT De raad van Westdorpe heeft gunstig beschikt op een verzoek van de instel ling ter behartiging van de belangen van zwakzinnige kinderen in Oost Z. Vlaanderen tot splitsing van de BLO- school te Hulst in een jongens- en meisjesschool. Daarna werd aan de vergadering voorgelegd een tekening voor het bouwen van een wachthuisje bij de bushalte op Kanaalzicht. Beslo ten werd tot het bouwen er van over te gaan mits hiervoor de vereiste goed keuring van Rijkswaterstaat wordt verkregen. Als punt 3 van de agenda werd aan de vergadering voorgelegd een veror dening op de Vleeskeuringsdienst voor de Gemeenten Westdorpe, Sas van Gent en Philippine. Deze verordening werd ongewijzigd goedgekeurd. Daarna werd aan de vergadering voorgelegd een regeling met de N. V. Bank voor Ned. Gemeenten tot het aangaan van een crediet overeenkomst voor het jaar 1955 tot een bedrag van f. 50.000. Dit werd door de vergadering goed gekeurd. Besloten werd om met de woning bouwvereniging onderhandelingen te voeren tot het bouwen van 8 wonin gen in de Singel. Als punt 7 van de agenda werd aan de vergadering voorgelegd de bestek tekening van de verbouw van de oude school tot verenigingsgebouw. De vergadering kon zich met deze tekening verenigen en aangedrongen werd om met spoed aan deze taak verder te werken opdat spoedig tot aanbesteding kan worden overgegaan. Op Dinsdag 9 November a.s. tussen 3 en 3.30 uur wordt aan de kinderen die in September en October hun in spuiting gehad hebben tegen dyphterie kinkhoest en kiem, de 3e (dus de laat ste) injectie gegeven. Aan deze kinderen wordt dan de z.g. inentingskaart gegeven, waarop ten alle tijde nagegaan kan worden wanneer en waartegen een inenting plaats heeft gehad. De kinderen die in October voor de eerste maal ingespoten zijn, kunnen op dezelfde tijd komen voor de tweede injectie. Zij krijgen nog geen inentingskaart mee naar huis. Burgemeester en wethouders van Clinge, P. V. M. Vercauteren, Burgemeester M. v. d. Bom Secretaris ONGEVAL Toen de vrouw van de landbouwer S. zich met haar rijwiel naar de Gra venstraat wilde begeven, kwam zij op het kruispunt Gravenstraat-Molen straat in botsing met een personen auto, die in de richting van de Ne derlands-Belgische grens reed. Met een armbreuk en een hersenschudding werd het slachtoffer in de naastbij- zijnde woning binnengedragen, waar na zij op doktersadvies met de zieken wagen naar het St. Lidwina Zieken huis in Huist werd vervoerd. De inzit tenden in de wagen kwamen met de schrik vrij doch de auto was flink be schadigd. De Rijkspolitie stelt een on derzoek in naar het gebeurde. MARIA-AVOND De Katholieke Actie hield in het St Aloysiuspatronaat een Maria-avond, die een buitengewoon grote belang stelling mocht genieten. De zaal was tot in alle hoeken gevuld. Pater Lan- su, Provinciaal Overste der Lazaristen had ervoor zorg gedragen, dat de aan wezigen lichtbeelden kregen te zien van O. "L. Vrouw van de Wonderbare Medaille. Verder werd de avond ge vuld met zang, muziek en declamaties. Hieraan werkten mede het meisjeskoor o.l.v. de heer Van den Branden, de V.K.A.J., het Kinderkoortje, de kinde ren uit de Kleuterschool en de oZn- nekinderen. De heer Ch. Bolssens had voor de lichtversiering zorg gedragen. KVP-VERG ADERING De afdeling IJzendijke van de KVP hield in café v. Vooren een algemene ledenvergadering. Ofschoon de weers omstandigheden bijzonder ongunstig waren, had deze vergadering van een KVP-afdeling die 118 leden telt, toch beter bezocht kunnen worden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de heer Cam. Doens mede, dat ge tracht zal worden het ledental uit te breiden en sprak verder de hoop uit, dat deze vergaderingen zich voortaan in een drukker bezoek zouden mogen verheugen. Na voorlezing der notulen en het verstrekken van enkele huishoude lijke gegevens, werden de voorstellen tot wijziging van enkele reglementen aan de orde gesteld. Na enige discus sie kon de vergadering zich met deze wijzigingen verenigen. Deze wijzigin gen hebben in het bijzonder betrek king op de groslijststemming en can- didaatstelling, zoals deze door de com missie Gielen worden voorgesteld. Als belangrijkste punt van de agenda vond hierna de bespreking plaats van de voorstellen voor de kringvergade ring van de KVP op 13 November a.s. te Terneuzen. Unaniem werd besloten om de volgende punten op deze kring vergadering naar voren te brengen: le Het douanekantoor te Veldzigt-IJzen- dijke dag en nacht open te doen stel len; 2e De verbetering van de Provin ciale weg IJzendijkeSchoondijke zo spoedig mogelijk te doen aanvangen; 3e Dat met de uitgifte van de land bouwgronden in de Braakman-polder terdege rekening zal worden gehou- den met de belangen van het katho lieke volksdeel. TONEELUITVOERING Onze gemengde toneelvereniging St. Genesius zal op 14 en 15 November a.s. haar eerste winteruitvoering ge ven. We zullen deze keer een blijspel te genieten krijgen: Haar laatste wil. IJzendijke WINKELWEEK HAD GOEDE RESULTATEN De winkeliersvereniging „Ons Be lang", hield in het lokaal van de heer Aug. Neyssen een algemene vergade ring. Na opening door de voorzitter de heer Alb. de Rijcke, werd verslag uit gebracht over het financiële gedeelte waaruit o.m. het uitstekend resultaat van de enkele weken geleden gehou den winkelweek bleek. Bij de be stuursverkiezing werd de heer Alb, de Rijcke als bestuurslid herkozen. Besloten werd om in samenwerking met de VW een St. Nicolaas-actie op touw te zetten, die zal plaats vinden op Zaterdag 27 November a.s. Stekene BENOEMING De heer A. v. Heerewaarden, tot nu toe verbonden aan het kantoor van notaris Hamelynck alhier, is met in gang van 1 Februari 1955 benoemd tot candidaat-notaris te Gilze, aan het kantoor van notaris jhr. de Knijper. Voor de katholieke werknemersbe weging, waaraan de heer v. Heere waarden als districtscommissaris vele jaren zijn krachten gaf, is dit een heel verlies. KOREA-STRIJDER KEERT TERUG Onze stadgenoot, de bekende ser geant Charles Holman, die dit jaar voor de tweede maal naar Korea trok gaat weer repatriëren. Morgen ver trekt hij uit Tokio per chartervliegtuig en zal waarschijnlijk Zondagmorgen vroeg op Schiphol arriveren. 's Heerenhoek Cabaret. Voor een bomvolle zaal opende de voorzitter van St. Cecilia de heer Duyvestijn, de avond dn jaarlijks aan de donateurs wordt aan geboden, en deze keer werd verzorgd door een gezelschap uit Haarlem. Met enige pittige marsen opende St. Ce cilia o.l.v. dhr. P. Bos het programma waarna het woord aan het gezelschap werd gegeven. We vinden dat dit ge zelschap zeer grote moeite heeft moe ten doen om de juiste stemming te bereiken en het was voornamelijk de conferencier Harry Rousé, die met zijn nogal „baardige" conference zo nu en dan de lachers op zijn hand kreeg. Jammer vonden we evenwel het plaat sen van een „grap" aan het adres van één onzer geestelijken die door ker kelijke bezigheden iets te laat moest komen. Enige goede xylophoonnummers met begeleiding van een accordeon vielen buitengewoon in de smaak. Een ver loting bracht weer enige „voering" in de kas. 's Heer Arendskerke EHBO-CURSUS Alhier werd begonnen met een cur sus voor het eenheidsdiploma EHBO, onder leiding van dokter A.J. Zonae- vylle en zuster C. de Wolff. Het aantal cursisten bedraagt thans drie en twintig. Heinkenszand ONGELUKKIGE VAL Toen de landbouwer E.F. bieten ver voerde, gleed hij door een misstap van zijn kar. De man klaagde over inwen dige pijn. Een bijgeroepen geneesheer constateerde dat er drie ribben gebro ken waren. BEVOLKINGSONDERZOEK Voor een aantal huisbezoekers (sters) hield Dr. van Daal uit Goes een le zing over het bevolkingsonderzoek naar Tuberculose. Richtlijnen werden aan de medewerkers gegeven om het onderzoek zo effectief mogelijk te maken Burgemeester Derckx dankte aan het slot de spreker voor zijn uit eenzetting en deelde mede dat het be volkingsonderzoek in Heinkenszand zal worden gehouden op: Vrijdag 26, Maandag 29 en Dinsdag 30 Nov. a.s. 's Gravenpolder Over de infiltratie van Indonesiërs op Nederlands grondgebied (Nieuw- Guinea), heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken thans nadere bijzon derheden bekend gemaakt. Meegedeeld wordt, dat Nederland bereids tegen de infiltratie heeft geprotesteerd. Campagneborden voor St. Philipsland en Tholen Ten opzichte van de financiële re- Op een bijeenkomst van het Rode Kruis te Goes, werd meegedeeld, dat de inzamelingscampagne voor het Ro de Kruis in totaal f 52.853 had opge bracht tegen f 26.621 in 1953 toen de watersnood een handicap vormde. St. Philipsland bleek naar verhou ding het meeste te hebben opgebracht nl. t 2085, terwijl het streefbedrag voor deze gemeente slechts f 570 was. Per inwoner is één gulden geofferd. Het gewestelijk ere-campagne-bord is aan de afdeling overhandigd. Door omstandigheden is de inzame ling te St. Philipsland later gehouden dan van de andere Zeeuwse afdelin gen. Daardoor kwam het, dat Tholen reeds officieus het eampagnebord was .toegezegd. Met goedvinden van het hoofdbestuur kregen beide afdelingen nu het bord. 'T LANDELIJK BORD NAAR ZEELAND. Op 21 October, aldus de verklaring, ontscheepten zich in de Etnabaai, 48 Indonesiërs, die met prauwen waren overgestoken. Zij drongen een kam pong aan de kust binnen, waar zij een Chinese toko plunderden. Bij de lan ding vonden zij een zieke Nederlander, de politieman Van Krieken, die in dit gebied was achtergelaten, nadat hij tijdens een patrouillegang ongesteld was geworden. Sedert de infiltratie van de bende wordt hij vermist. Begin November kregen de inmid dels gealarmeerde Nederlandse troepen yuurcontact met de bende. De bende, waarvan enkele leden werden neer gelegd, vluchtte, met achterlating van documenten en munitie. Uit de papie ren bleek, dat men te doen had met militairen van het 25e Reg. Infanterie der Indonesische landmacht. De infiltratie was, zo bleek ook uit de gevonden stukken, uitstekend voorbereid. De vervolging van de overgebleven rampokkers wordt voortgezet. DE RUYTERSCHOOL Geslaagd voor diploma A scheeps- werktuigkundige L. Prinsen; voor di ploma 3e stuurman G.H.V. N. de Smit; leerlingen De Ruyterschool, Vlissingen. De secretaris deelde ons nog mede, dat Zeeland zo goed als zeker het grootste landelijk gemiddelde heeft bij de inzamelingscampagne. Hoewel alle uitslagen nog niet bekend zijn, kan het een'ande're" provdncie'zeelmrd^voóiïij CANDIDAATS GENEESKUNDE zal streven. Het landelijk ere-campag-1 Aan de Rijksuniversiteit te Leiden ne bord komt dus wederom naar ons I slaagde voor het candidaatsexamen ge- gewest. 1 neeskunde de heer J.L. Stam te Goes. TRACTOR IN BRAND. Een voorbijganger constateerde, dat een der pakhuizen van de fa. Hui- bregtse vol rook stond. Hij maakte alarm en kreeg assistentie van de naast het pakhuis wonende de W. Belas mannen constateerden, dat in het Pak huis een tractor in brand stond. Na tevergeefs met een brandblusapparaat en met water gepoogd te hebben de vlammen meester te worden, gelukte dit met zand. Als oorzaak van de brand geeft men kortsluiting aan. ANTWERPEN Museum voor Schone Kunsten: 10-17 uur: Madonna in de Kunst. AXEL, Het Centrum 8 uur; Indra en Sierra. GOES Grand: Carnaval in Texas. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het gouden zwaard. MIDDELBURG Electro: Drie liefdes. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Strijd om het heelal. TFRNEUZFN Luxor 8 uur: Asphalt Jungle. Concertgebouw 8 uur: Johan- Kaart in „Een fijn span". VLISSINGEN Alhambra: Tot u zal spreken. Luxor: Schaduwen boven Ve netië. AXEL Centrum 8 uur: Louise Lotte. GOES Grand: Carnaval in Texas. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Op treden telepaten Indra en Siera. MIDDELBURG Electro: Drie liefdes. OOSTBURG Ledel 8 uur: Boem bij de luchtmacht. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Strijd om het heelal. TERNEUZEN Luxor 8 uur Asphalt Jungle. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Johan Kaart in „Een fijn span". VLISSINGEN Alhambra: Tot u zal spreken. Luxor: Schaduwen boven Ve netië.

de Stem | 1954 | | pagina 2