FEL PROTEST VAN AMERIKA neerschieten van Superfort te#en Pervitine-tablet kan oorzaak zijn van „dronkemans- symptomen" Bondskanselier wil uitstel van buitenlands debat Loongrens voor verplichte verzekering MOET omhoog Een felle strijd in Algiers T wee Russische „Migs" openden het vuur Eén van de elf inzittenden om het leven gekomen Duizenden trokken naar Hedel België niet gekend in Delta-plannen H Pakjes-pakker zélf gepakt Russen draaien de zaak om Feest eindigde in bloedbad Per sportvliegtuig over de Oceaan Eisenhower acht kansen op vrede groter dan ooit r Engeland richt zich tot GATT Malenkov prijst „Bondgenoot"' De spoorwagon van de toekomst Longarts slingerde over de weg Principiële kant van de kwestie EISENHOWER wilde geen aanval op Peking-China ONSCHULDIG ter dood veroordeeld? Duitse coaster op een mijn gelopen De roetplaag van Oudewater 94e JAARGANG No. 21676 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteel plein 11. lek: Redactie en Ad ministratie B351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A. Bruna Redactieraad: (j j. v. Hoolegem, Mr Ur A J J. M. Mes, Mr. B M. L- de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post 1 6.55. Per week (uitsluitend bu niet-post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Uosse nummers 13 ct Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 Advertentieprijs voor de genele oplage 1 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling met verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56. Tel 2601 - OOSTBURG. Niéuw-straat 41, Tel, no.J35) De Belgische minister van Openbare Werken, van Glabbeke, heeft ver klaard, dat tot nu toe België niet door Nederland in kennis werd gesteld van bepaalde plannen met betrekking tot de afsluiting der Zeeuwse stromen. Thans kan nog niet met zekerheid ge zegd worden, aldus de Minister, wat de invloed van een dergelijke afslui ting zal zijn op de stand van het water in de Westerschehle. Belgische des kundigen houden zich echter bezig met de bestudering van dit vraagstuk. De politie van Kerkrade is er Zater dag eindelijk in geslaagd de dader te pakken van een grote reeks minia tuur-roofovervallen. Het was een Belg die de gewoonte had om alleen-wan delende dames aan te spreken, haar dan te beroven van haar tasjes, en op de fiets de vlucht te nemen. Het aan tal aangiften werd zo onrustbarend groot, dat de politie een intensief on derzoek begon. Zaterdagavond, toen de man drie dames op de korrel had, greep de politie hem. UITGELEIDE gedaan door vele auto riteiten, is Keizer Haile Selassie giste ren uit Arnhem, waar hij het week end doorbracht, naar Bonn vertrok ken. DE VLEESRIJDERS in Amsterdam, 38 in getal, staken, omdat hun werk gevers hen geen vrij vlees en vet wil len geven. Dit was hen een angel in het vlees. TWEE AMSTERDAMSE vrouwen kre gen ruzie over een mislukte cake. De politie kwam erbij om een Salomons- oordeel te vellen, waarna het product smakelijk werd verorberd. DE JAPANSE minister Josjida, nu in de V. S. op bezoek, heeft voorgesteld om de economische hulp aan Azië te laten verdelen door een organisatie, zoals de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. HET POND STERLING heeft weer een stevige ruggegraat gekregen: ste viger dan ooit sinds 1945. De O.E.E.S, gaf Engeland een pluim hiervoor. DE SOVJET-UNIE heeft een partij aandelen, welke zij had in Hongaarse vitale bedrijven, aan Hongarije over gedragen. DE FRIESE Siamese tweeling is J één jaar oud geworden. De kinde- ren maken het prima en zij lachten uit volle borst, toen er een hele artsenparade langs hun wiegjes ging, om hen eh de ouders geluk te wensen. ZWITSERLAND zal spoedig een eigen atoomzuil hebben, ten dienste van het onderzoek naar vreedzame toepassing van de kern-energie. J^'ANSE ministers zijn uit de jParty gestoten, omdat zij poog- ten meuwe rechtse partij te stich- P>rovhmfe^I'ÏI' Van een Pakistaanse rfng ,'S ?ntslaKn op beschuldi- vroeeer in l eS'Uur' premier zat vroeger In de centrale regering. heeft van Soesterberg (nonrif li een geslaagde buik bij Wagen"ngelgemaakt °P ee" WeitjE birilani'^'^aie Premierschap een hii 7irh f villen neerleggen, omdat laten vprhiriM°eit* gevoelde, heeft zich wel jden tot aanblijven. Hij is Indische Congrespartij.0rZitter de mL°KINAWA (Japan) slaapt nie- ournpJ ®P rustig- Na een gevangenis- wsarn.a ?aar der'ig celbewoners, sninf j 'Hee moordenaars, ont- veron'iAtm 0Pstand namen duizend veroordeelden deel. hn^ri i,FIiiAIJSE socialistische vakver- eeft de 12e November uitgeroe- o van be looneisen. Men wil togingeUnUr"Staklng 6n de nodiSe be" eini*ii^JIEN Europese vakvereni- ftingsleiders, waaronder er 3 uit Ne- riand zijn, gaan een zesweekse stu diereis naar de V. S. maken. De reis begint 12 November. ETGEEN TOT GISTERMIDDAG nog een bang vermoeden was, is gisteravond werkelijkheid gebleken. Inderdaad hebben twee Russische Mig-jagers, aldus een verklaring van de Ameri kaanse regering, Zondagmiddag een Superfort van de Ameri kaanse luchtmacht boven de Japanse wateren neergeschoten. Het toestel, dat elf inzittenden had, kwam terecht op een huis in de nabijheid van Nemoero. De elf bemanningsleden sprongen uit de machine, toen deze reeds volop brandde. Tien van hen hebben er het leven afgebracht. Eén is later dood teruggevonden. De ambas sadeur der V.S. in Moskou heeft terstond na het bekendworden van deze nieuwe provocatie een protestnota aan de Sovjet-rege ring overhandigd. In een antwoord-nota van de Russen worden de zaken juist andersom voorgesteld dan in de Amerikaanse nota. De Amerikaanse lezing van het ge beurde is de volgende. Een Superfort bevond zich Zondagmiddag voor een normale karteringsvlucht op 3600 me ter hoogte boven de Japanse wateren, Oostelijk van het eiland Hokkaido. Volgens de gezagvoerder bevond de machine zich nog 24 kilometer binnen Japans rechtsgebied. Het vliegtuig was bewapend. Plotseling verschenen er 2 jagers aan de horizon, die door de be manning van het Superfort niet direct als Russische werden herkend. Toen zij dichterbij waren gekomen, gaven zij echter twee vuurstoten af, die het Amerikaanse toestel in de bakboord motor en de benzinetank troffen. De gezagvoerder telegrafeerde di rect om hulp van Amerikaanse jagers en gaf zijn mannen opdracht, met de parachutes uit het vliegtuig te sprin gen. De aanvallers werden pas her kend, toen de Amerikaanse machine al geraakt was. De gezagvoerder meende, dat het niet de bedoeling was. om het grote vliegtuig neer te schieten, maar dat de „Migs" het alleen wilden weg jagen. GETUIGEN. Mensen in de omgeving hadden het geratel van machinegeweren gehoord. Dit is het derde luchtincident bin nen twee maanden in dit gebied. De V. S. hebben geëist, dat Rusland zich zal verontschuldigen en schadevergoe ding zal betalen. Strafmaatregelen te gen de piloten van de „Migs" worden geëist. De Russische regering heeft meege deeld, het „onnodige incident" te be treuren en verzoekt de Amerikaanse regering het nodige te doen, om her haling van zoiets te verhinderen.... Volgens de Russen begon het Ameri kaanse toestel te schieten en werd dit vuur door de „Migs" beantwoord. Het Amerikaanse vliegtuig, zo gaat de no ta verder, had de Russische grens In het gebied van de Koerilen geschon den. „Dit is een nieuw geval van schending van Sovjetrussisch gebied door Amerikaanse vliegtuigen", zo vervolgt de nota. De Russen zijn van mening, dat het in het belang van de V. S. en de Sov jet-Unie beide zou zijn, om maatrege len ter voorkoming te nemen. De toon die uit deze laatste opmerking spreekt, werd nog niet eerder gehoord, aldus waarnemers. Tien personen zijn om het leven ge komen en vijfhonderd gewond, van wie 189 ernstig, toen er brand uitbrak in de binnenplaats van een school te Beiroet, waar 2000 Mohammedanen zich voor een fakkeloptocht ter ere van de verjaardag van de profeet Mo hammed hadden verzameld. De brand ontstond doordat een fak keldrager over een olievat sprong. De brandende olie veroorzaakte 'n paniek onder de menigte, die vreesde dat meer olievaten ontploffen zouden. De binnenplaats had slechts één uitgang. ADENAUER IS EEN TROEF KWIJT lement ter bekrachtiging zal voorleg gen. Zijn rede en het debat zullen wel licht op dat moment worden gehou den. Bondskanselier Adenauer heeft zyn e i a j j verklaring over zijn buitenlands be- De Saarovereenkomst en de daar- leid, dat hij Donderdag a.s. in de S door opgewekte liberale oppositie zijn Bondsdag zou afleggen, afgelast. Te- j ?}TeneJ} .op Adenauers pad geworden, vens heeft hij de Bondsdag verzocht, ?af^s verstaan heeft gegeven, om het buitenlandse debat, waarop £at ^et£een haast heeft met detail zijn verklaring een inleiding zou zijn, besprekingen over de Saar, is Adenau- uit te stellen. er een troef uit de handen gevallen, Het verzoek van de Bondskanselier, dat wordt gesteund door de vier coali tie-partijen, zal vandaag in de Bonds dagcommissie, die de agenda opstelt, worden behandeld. Het is zo goed als zeker, dat aan Adenauers verzoek zal worden voldaan. Adenauer deelde mee, dat de reden van uitstel gelegen was in het feit, dat zijn besprekingen over de Parijse ac- coorden nog niet zijn voltooid. De so cialisten vonden de gang van zaken vreemd, omdat de Bondskanselier zelf het debat op Donderdag had willen houden. Adenauer heeft verklaard, dat hij de Franse overeenkomsten in de eerste helf van December aan het par- Max Conrad, een ervaren Ameri kaanse vlieger, die reeds 30.000 vlieguren op zijn naam heeft staan, is Zondagmiddag, precies 21 uur en 19 minuten na te zijn opgestegen van het New-Yorkse vliegveld To- lewild, op het vliegveld Toussus-le Noble bij Parijs aangekomen. Hij maakte deze vliegtocht geheel al léén in een twee-motorig sport vliegtuig. De piloot, die er fris en monter uitzag, verklaarde, dat het hem was meegevallen, niettegen staande „de voortdurende sneeuw en ijs in de lange slapeloze nacht". zonder welke hij geen debat aandurft. Engeland heeft er op de conferentie van de organisatie voor de algemene overeenkomst voor handel en tarieven (GATT), welke in Genève wordt ge houden van doen blijken, dat het ook de economische banden met het bui tenland wil versterken. Het is zelfs bereid de risico's te lopen, die verbon den zijn aan een politiek van steun aan de GATT. De conferentie wil van leer trekken tegen alle soorten protectionisme en unfaire handelspractijken. De wereld handel, zo is het eensluidende oordeel, moet bevrijd worden van zijn grootste hinderpalen. Maandag is in Hedel de jaarlijkse paardenmarkt gehouden een ge beurtenis, waarvoor uit binnen- en buitenland duizenden bezoekers naar het plaatsje komen. Onze foto boven geeft een overzicht van de bedrijvigheid en de enorme drukte tijdens de markt. De onderste foto laat zien, dat men een gekocht paard wel degelijk in de bek mag zien. MINISTER SUURHOF VOOR ZIEKENFONDSEN Maar,,., een grens moet er zijn Het is niet onmogelijk, dat minister Suurhoff een dreigend onheil heeft kunnen bezweren, door een bespreking met een delegatie uit het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Mij tot bevordering van de geneeskunst. De bewindsman heeft hier uiteenge zet, dat het niet de bedoeling is om stap voor stap de loongrens zover te verhogen, dat iedereen binnen een verplichte ziekenfondsverzekering valt Wel acht hij het nodig, dat de loon grens wordt aangepast aan de stijging van lonen en kosten van levensonder- DRESIDENT Eisenhower heeft gis teren, tijdens een toespraak tot een katholieke vrouwenbond ver klaard, dat de vooruitzichten voor het tot stand brengen van een duurzame vrede, thans beter waren dan in ja ren het geval was geweest. Hij hoopte, dat er een nieuwe fase in de Amerikaans-Russische betrek kingen zou worden ingeluid, door zijn plan om de atoomkracht voor vredes doeleinden te gebruiken. Dat de V.S. een sterke weermacht bezitten, ver minderde niets aan hun vredeswil, al dus Eisenhower. „In een wereld, die gedeeltelijk wordt beheerst door man nen, die slechts eerbied voor kanon nen, vechtwagens en vliegtuigen heb ben, is het bezit van deze dingen noodzakelijk, wil men als staat behou den blijven." De provocatie van Rus sische zijde, bestaande uit het neerha len van een Amerikaans vliegtuig, was er voor de president nog geen bewijs voor. dat de oorlogsdreiging toeneemt. In het Kremlin werden vrijwel te gelijkertijd hartelijke woorden ge wijd aan de persoon van.... Eisen hower. Malenkov uitte zijn bewon dering voor de V.S. als bondgenoot in de oorlog. ..Wij zijn vóór voor uitgang." zei hij. „maar in dit ver band zijn wij bereid ons naar het verleden te keren. Wisselend bewolkt geldig tot l t Weersverwachting, J vanavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Overwegend J krachtige Zuidelijke wind, later ruimend naar West en tijdelijk af- t nemend. Ongeveer dezelfde tem- J peratuur als gisteren. Vandaag: Zon onder 16.59 uur. Morgen: Zon op 7.50 uur. Licht, en locli solide Het is stndaardisatie wat de klok slaat bij de nadere vormgeving van bet in Europees verband georganiseer de spoorwegvervoer. De commissie van de E. C. E., die dit probleem onderhanden heeft, advi seert de regeringen van de aangeslo ten landen, om de spoorwegdirecties te verzoeken, in de toekomst slechts standaardwagons te bestellen, volgens de normen, die de Unie van Spoorwe gen heeft vastgesteld. Er is een studie gemaakt van de ..spoorwagons van de toekomst", die lichter zijn dan de nu gebruikte, maar toch een groter weer standsvermogen hebben. De standaar disatie van Diesellocomotieven wordt bekeken. F* EN MERKWAARDIGE ZAAK diende gistermiddag in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. Een longarts stond daar terecht, beschuldigd van het besturen-van-een-motorvoertuig-terwijl-hij-verkeer- de enz. enz. Kortom: een politie-agent, die Iaat in de nacht eens een snuifje haalde in de auto van de longarts, werd een pikante geur gewaar. De politieman had al opgemerkt, dat de longarts er een vreemde manier van autorijden op na hield, en het één met het ander combinerend kwam hij tot de conclusie, dat de dokter een slokje op had. De automobilist be kende, dat hij vier uren voor hij werd aangehouden, zes glazen bier en een glaasje cognac had geplengd, maar terwijl de celdeur zich achter hem sloot, mompelde hij: „En tóch kan ik het me niet voorstellen". cus werd veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf en ontzetting uit de rij bevoegdheid voor een periode van maanden. De zaak was hoogst belang rijk voor de verdachte, want twee jaar geleden was hij voor iets dergelijks voorwaardelijk veroordeeld en de proeftijd was nog niet om.... De volgende morgen verklaarde hij, dat het onmogelijk die zes glaasjes bier en dat kelkje cognac geweest konden zijn, die hem zo „suf" hadden gemaakt. Volgens de dokter kwam al les door een tablet pervitine, een middeltje tegen vermoeidheid, dat hij de avond tevoren had ingenomen. Het pervitine-verweer had voor de rechtbank weinig effect en de medi- In hoger beroep werd de pervitine- kwestie echter nader onder de loupe genomen. Door getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat de verdach te inderdaad op de bewuste avond van de opwekkende tabletjes had ge bruikt. Deskundigen- hadden al eer der getuigd, dat pervitine in bepaalde gevallen dronkemans-symptomen ver oorzaakt. Daardoor was dus het slinge rend rijden van de longarts wel te verklaren. De lodderige blik van de automobilist, op het mo ment van zijn aanhouding, als mede de prikkelende lucht, wer den niet door de pervitine ver oorzaakt. VRIJSPRAAK Gisteren, toen de zaak door de pro cureur-generaal van het Hof werd be keken. kwam men tot de slotsom, dat alleen ..dranklucht ën een lodderige oogopslag" niet voldoende bewijs voor een veroordeling vormen en deswege werd er vrijspraak geëist. Behalve nieuw, is deze zaak ook belangrijk: aangenomen, dat het Hof de procureur in zijn eis volgt. De zaak kan immers van principiële betekenis blijken te zijn voor de gehele rechtspraak met betrekking tot dronken automobilis ten. Een sterk punt in de verdediging was overigens, dat men kon aantonen, dat de dokter zelf had gemerkt, dat hij slingerend reed. Hij stopte daarom zijn wagen. Een dronken man zou doorgereden zijn, aldus het verweer. op houd, en derhalve wordt gesteld f 6.000. De minister bleek bereid, een des kundige commissie een studie op te dragen van de medische problemen, betrekking hebbend op het zieken fondswezen, zulks ter voorbereiding van de behandeling in de ziekenfonds raad. De delegatie en de heer Suurhoff werden het erover eens. dat alles moet gedaan worden om conflict-situaties te voorkomen. VERSCHERPT TOEZICHT OP „TREKFABR1EKEN" Minister Suurhoff heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij weinig voelt voor de invoering van een ver gunningensysteem voor tandheelkun dige instituten, omdat sommige ervan een kwaad voor de volksgezondheid zijn. Hij wil deze inrichtingen bestrij den door verscherpt toezicht op de on bevoegde uitoefening van de genees kunst, met als aanvullende maatregel een verzwaring van de strafsanctie. Volgens de diplomatieke correspon dent van de „Washington Post" heeft Eisenhower op 12 September zijn veto laten horen over de aanbevelingen van drie van de vier leden van de Ameri kaanse commissie van stafchefs. Deze waren voorstanders van een recht streekse actie van de Amerikaanse luchtmacht tegen het Chinese vaste land, na een communistische landing op het eiland Quemoy. Foster Dulles heeft, aldus de corres pondent, dit plan van de militaire lei ders gesteund. Eisenhower wees de aanbevelingen van de hand en daarna werd besloten, Tsjang Kai Tsjek een verdrag voor wederzijdse bijstand aan te bieden, op voorwaarde, dat Tsjang zou afzien van aanvallen op het vaste land. De situatie heeft Eisenhower er toe gebracht een oplossing te zoeken voor het vreedzaam naast elkaar leven met het communisme. Marcel Keyser, een Fransman, werd enkele maanden geleden tot de dood straf veroordeeld, beschuldigd van moord op zijn vrouw. Hoewel Keyser bleef ontkennen en het lijk van zijn slachtoffer nooit werd gevonden, sprak de rechtbank toch het doodvonnis over de verdachte uit. Een Parijs dagblad publiceerde na het proces een foto van het slachtof fer, die werd herkend door een Frans echtpaar. Beide echtelieden hadden de vermeende dode nog kort geleden ge zien en wel in Parijs, waar zij samen leefde met een Noord-Afrikaan. De justitie ontving langs 'n ander kanaal echter het bericht, dat het lijk van me vrouw Keyser lag begraven in een klein Frans dorpje. Het onderzoek in deze zaak zal spoedig worden her opend. Zondagavond is een Duitse coas ter, de „Christel" nabij Ameland op een drijvende mijn gelopen en ge zonken. Drie opvarenden zijn om gekomen. De gezagvoerder was na de ontplof fing van de brug geslingerd. Hij wist zich op een luik drijvende te houden en hij werd vrij spoedig door een pas serend schip opgepikt. De gehele dag hebben vliegtuigen gezocht naar de drie andere opvarenden van de „Christel". Zij vonden echter niets. JONGEN IN REGENBAK VERDRONKEN Tragisch ongeval te Vlissingen Zondagmiddag geschiedde te Vlis- singen een tragisch ongeval, dat het leven kostte aan de zesjarige L. H. Dhr. H. was met zijn kinderen eni ge spelletjes aan het doen, waaraan ook de zesjarige jongen deelnam. Plots rende deze naar buiten en kwam niet meer terug. Men ging zoeken en één zijner broertjes ontdekte, dat in het schuurtje het deksel van de regenbak openstond. Bange vermoedens werden bewaarheid, want de vader haalde en kele ogenblikken daarna het levenloze lichaampje op. Onmiddellijk rende hij met zijn droeve last naar het St. Josephzieken- huis, doch geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Franse soldaten, gesteund door gemotoriseerde eenheden, patrouilleren in het gebied rondom Arris, dat Zaterdagavond openlijk in opstand kwam. Enkele geïsoleerde steden worden omsingeld door benden goed bewa pende opstandelingen; slechts met behulp van helicopteres kan de ver binding tussen deze steden en de oprukkende bevrijdingstroepen on derhouden worden. als blanke het dorp Oudewater bezoekt, moet niet aan hekserij denken, wan neer hij er als neger weer van daan komt. 't Zit hem namelijk in een plaatselijke fabriek, die een ware roetplaag veroor zaakt. Op gezette tijden wordt de schoorsteen van deze fa briek schoongeblazen. De smur rie die dan vrijkomt, spreidt zich als een lijkwade over Ou dewater uit. Het gaat nu al jaren zo en de Raad van Oude water ziet het steeds maar zwarter. De directie van de fa briek is van goed' wil, maar de moeilijkheid 'igt hierin, dat zij niet de geschikte kolen kan krijgen. Er worden nu zeer vet te kolen gebruikt. Intussen is Oudewater een ideaal afzetge bied voor fabrikanten van zeeppoeders en bleekmiddelen. Gce.i stukje goed blijft er schoon.

de Stem | 1954 | | pagina 1