en.' W ere I dconf erentie toepassing van over vreedzame atoomenergie Zeven landen stellen voor: Amerikaans vliegt beschoten In Augustus van het komende jaar Intens luchtverkeer in ALASKA aan! Keizer van Ethiopië naar Duitsland vertrokken Voetbaloorlog loopt ten einde Algerijnse Nationalistische Beweging verboden In klein sportvliegtuig over de Atlantische Oceaan Von Neurath op vrije voeten r Jong g;eluk.... rt. mg E' Parlementaire molen gaat draaien DODE Minder tarwebloem uit Amerika Gesneuvelde militairen herdacht Recht vooruit en recht omlaag.... ANN MITCHELL HEEFT HAAR EIGEN VLIEGTUIG IJSKAST" VOL GOUD Hoger vetgehalte ongewenst Beroep van Fatemi verwoqien 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND rantie NOODLANDING OP HOKKAIDO Ballonvaarder.... Wat zal Rusland doen en 13 gewonden bij autobotsingen Overleg tussen KNVB en profbond succesvol Franse regering grijpt in Vogels der toendra 94e JAARGANG No. 21675 "jjilgave N. V. Uitgevers AU). Nfrerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Kasteelplein 11. l'el.: Redactie en Ad nunistratle 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur; J. J tl. A. Bruna Redactieraad. r j v. Hootegem. Mr Ur A J J. M Mes, Mi K M. L. a® Reenter, L J v. 't Westende, t v Hl. Vercauteren. Abonnementsprijs t>b vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per posi f 655, per week (uitsluitend bij nlet-post oestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841, Voor Coi, Koningin en Vaderland MAANDAG 8 NOVEMBER 1954 Advertentieprijs voor de genele oplage 1 U.3Ü per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Ê^Tvoor de Zeeuwse Eilanden: GOES, WestsingeT98, Telefoon'2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2B0J - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) et Luifel en laag) van: Volgens Amerikaanse functionaris sen is er geschoten op een Amerikaans militair vliegtuig, dat Zondagochtend een noodlanding heeft gemaakt by Ne- moero, op de Oostelijke punt van Hok kaido (Japan). Tien leden van de 12- koppige bemanning wisten zich met hun parachutes te redden. Het Amerikaanse ministerie van De fensie verzamelt zo snel mogelijk de gegevens. Het betreft hier een B-29, een vlieg tuig uit de laatste oorlog dat een foto- topografische routinevlucht maakte. Jagers van het Sovjetrussische type „Mig" zouden op het Amerikaanse toe stel hebben geschoten. Op een originele manier heeft de 27-jarige Amerikaan Garrett Cashman aan luchtvaart gedaan. Hij nam een stoel uit zijn huiska mer, bond daar 80 met waterstof gevulde ballonnen aan (ter groot te van weerballons) en steeg op. Hij wilde tot goed honderd me ter gaan en daarna dalen. Ver volgens zou hij een langere vlucht gaan maken. Van de tussenlan ding heeft hij echter afgezien. Op een hoogte van 2000 meter liet hij zich op de wind afdrijven en 70 kilometer verder kwam hij aan de grond. „Het is prima gegaan," zei hij. Om de vlucht zo nodig voortij dig te kunnen afbreken had hij een mes en een katapult meege- genomen ZOWEL IN PARIJS als in Bonn is nu verklaard dat er wel plannen zijn voor Frans-Duitse besprekingen over het Saargebied, maar dat er nog geen da tum is vastgesteld. NEGEN MENSEN kwamen om 't le ven toen Zaterdag op Sicilië twee ver kenningsvliegtuigen van de Italiaanse luchtmacht na een botsing neerstort ten. VOOR HET doctoraal examen klassie ken slaagden te Nijmegen de eerwaar de heer W. H. Th. Knippenberg te St. Michielsgestel. DEN HAAG zullen vandaag waar schijnlijk 36 chauffeurs en dragers, in dienst bij expeditiefirma's voor vlees, in staking gaan. Het gaat om 'n uit kering van vacantietoeslag. ENGELAND voelt er niets voor, Indo nesië, m de V. N. te steunen bij zijn eisen inzake Nieuw-Guinea. Minister Eden zou dit aan de Indonesische am bassadeur m Londen duidelijk hebben ^ciUaaKu DEZE WEEK zal de opbrengst van cte actie voor de vluchtelingen waarschijnlijk het millioen over schrijden. Zaterdag alleen kwamen er weer 44.000 gulden binnen! PRINKHANEN teisteren momenteel een streek in Zuid-Marokko. De hele sinaasappeloogst dreigt te worden ver- meid. DmzENDEN LONDENSE havenarbei ders hebben Zondag, tegen extra beta ling, overgewerkt om de goederen weg die zich tijdens drie achter- stape°jfen(ie stakingen hebben opge- IN AMSTERDAM reed een Amerikaan met zijn auto in het water. De man werd op het droge gehaald, maar hij was zo overstuur, dat de politie eerst Ss?.? j r te weten kwam. dat hij al leen in de auto gezeten had. «ierh VEERASSEND nieuwtje: de Rus- in iaeng.??erde Bahmetief heeft reeds wnrnor, n leiste te'evisie-project ont wasnai v ^et niet uitgevoerd werd was natuurlijk zijn schuld niet. EEN RIJKE Arabische Prins zou ex- koningm Narrima van Egypte willen v,Ten' zij z'c!l van haar huidige bentgenoot, een voormalig geneesheer van Faroek, laat scheiden. EN INITIATIEF van zeven Westerse landen heeft accent gege ven aan de gerechtvaardigde verwachting, dat de atoomwe tenschap binnenkort op de eerste en voornaamste plaats zal worden gebruikt om vreedzame zaken te dienen. Australië, België, Canada, Frankrijk, Zuid-Afrika en de Verenigde Staten hebben namelijk bij de politieke commissie van de Verenigde Naties een ontwerp-resolutie ingediend, die aandringt op een wereldconferentie over dit onderwerp. Tegen Augustus van het volgende jaar zou die bijeenkomst gehouden moeten worden. Alle leden van de V.N. zouden hun atoomdeskundigen moeten sturen. Zoals men weet zijn er momenteel al besprekingen gaande over de op richting van een internationaal bu reau voor atoomenergie. Wanneer dit bureau is opgericht zou het met de Verenigde Naties een overeenkomst moeten aangaan, die samenwerking in het verband van deze organisatie mo gelijk en gemakkelijk maakt. Totnutoe werden er tussen de on derscheidene landen weinig atoom- gegevens uitgewisseld. Nadat Eisenho wer de wenselijkheid van die uitwis seling naar voren had gebracht, kwam foster Dulles in de vergadering var de V.N. met zijn plan voor het inter nationaal bureau. De wereldconferen tie zou in het algemeen de mogelijk heid van samenwerking kunnen regelen. Rusland heeft totnutoe nog geen uitspraak gedaan over de houding die het wil aannemen. Het behoort echter ook tot de landen die voor de bijeen komst worden uitgenodigd. Toen de tekst der resolutie onder de zestig leden van de V.N. werd uit gedeeld, vroeg men zich plotseling af of ook communistisch-China automa tisch tot de geïnviteerde landen be hoorde. De uitnodiging namelijk gold ook voor de gespecialiseerde organen van de V.N. en een ogenblik meende men, dat China lid was van de Inter nationale Postunie. Dit bleek echter niet het geval te zijn RUSTIG WEEKEIND OP „HOGE VELUWE" Zaterdagmiddag- heeft Keizer Haile Selassie I van Ethiopië zijn staatsiebe- zoek aan ons land officiëel beëindigd. Hij nam toen afscheid van de Amster damse autoriteiten en vertrok met zijn zoon en diens echtgenote, in gezelschap van Koningin en Prins, naar Soestdijk om daar het noenmaal te gebruiken. Daarna reisde hij naar het jachtslot „St. Hubertus" op de Hoge Veluwe, waar hij de rest van het weekend door bracht. In de voormiddag had de Keizer, in gezelschap van Koningin Juliana en Prins Bernhard en de hertog van Har- rar, een bezoek aan Schiphol gebracht, Prinses Sarah was deze keer niet mee gekomen. De Keizer liet zich voorlichten over het werk van de cartografische dienst van de K.L.M. en hij bezichtigde een aantal vliegtuigtypen die in de hangars stonden opgesteld. Vol bewondering was hij voor de prestaties van de straaltrainer S 14, waarmee de chef- invlieger van Fokker, de heer Gerben Sonderman, een demonstratievlucht maakte. Bij het afscheid op het Centraal Sta tion te Amsterdam groette de Keizer niet alleeen de autoriteiten, die zich bij de trein hadden opgesteld, maar ook de honderden mensen die op een ander perron van het afscheid getuige waren. Vanmorgen is de hoge gast per trein naar Bonn vertrokken, Nederland de In België Ook Moerdijkkanaal aan de orde Het Belgische parlement komt na een reces van meer dan vier maanden Dinsdag weer voor het eerst bijeen. Woensdag zal premier Van den Acker een regeringsverklaring voorlezen, waarin het beleid en de plannen van het socialistisch-liberale kabinet zul len worden uitgestippeld. Ook ver wacht men een verklaring van Spaak over de Parijse accoorden. Verder zijn er interpellatie-aanvragen over de schoolpolitiek, over het koloniaal be leid en over de waterwegen. Die laat ste interpellatie komt van een Ant werpse liberaal. Er verluidt, dat Spaak de gelegen heid zal aangrijpen, om de houding van de nieuwe Belgische regering ten aanzien van de Moerdijkkanaalplan- nen uiteen te zetten. In een Kamer commissie verklaarde Spaak, dat het Moerdijkkanaal de belangrijkste po litieke kwestie tussen Nederland en België is. REGEN Weersverwachting, geldig opklaringen i tot vanavond: Aanvankelijk upKiaringen en plaatselijk mist. In de loop van de 5 dag toenemende bewolking en vanuit het Westen regen. Tot ma- J tig of vrij krachtige Zuidwestelij- J kc wind. Gematigde temperatuur. i Vandaag: Zon onder 17.01 uur. 4 J Morgen: Zon op 7.48 uur. VRIJGELEIDE VOOR MAX REIMANN Het Westduitse Opperste Gerechts hof te Karlsruhe heeft Max Reimann, de leider van de Westduitse commu nistische partij, tegen wie twee maan den geleden een arrestatiebevel werd uitgevaardigd, een vrijgeleide aange boden. Hij kan nu de zitting van het Hof bewonen, waarin het verzoek van de Westduitse regering om de communis tische partij te verbieden, behandeld zal worden. Reimann verblijft op het ogenblik in Oost-Duitsland. Het bestuur van de „Jeugd van het Duitse Rijk", een in 1950 opgerichte neo-nazistische jeugdbeweging, heeft meegedeeld, dat de organisatie met in- I gang van 6 November is ontbonden. herinnering latend aan het bezoek van 'n sympathiek en beminnelijk vorst, in zijn optreden even waardig als een voudig. Roekeloze manoeuvre.... Een personenauto, waarin zes men- sen die naar een voetbalwedstrijd wil den, is gisteren op de weg tussen Doesburg en Doetinchem in botsing gekomen met een taxi. Alle inzitten den en ook de twee personen die in de taxi zaten, werden min of meer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde, doordat de chauffeur van de personenauto in een moeilijk overzichtelijke bocht enkele andere auto's wilde passeren. Toen hij de taxi zag aankomen, wilde hij in de file terugkeren maar raakte de bumper van een voor hem uit rijdende auto, zodat de wagen begon te slippen. Op de Ryksweg tussen Rotterdam en Dordrecht werd een kleine bus door een vrachtauto gegrepen. De chauffeur werd gedood en vyf inzittenden ge wond. Ook hier was een slippartij de oorzaak van het ongeluk. Bij wijze van tegenmaatregel Wegens de Amerikaanse beperkin gen op de invoer van zuivelproducten, zal Nederland de import van tarwe- bloer uit de Verenigde Staten in krimpen. Dit is de conclusie die men mag trekken uit hetgeen in Genève werd besproken, tijdens de bijeenkomst van de Organisatie voor tarieven en han del. Deze organisatie heeft de aange sloten landen toestemming gegeven voor de hierboven genoemde maatre gelen. De Nederlandse vertegenwoor diger was niet erg te spreken over de manier waarop Amerika momenteel 't vraagstuk van zijn zuiveloverschotten trachtte op te lossen. In de historische Nieuwe Kerk op de Dam te Amsterdam, zijn Zater dagmiddag tijdens een indrukwekkende plechtigheid, de gevallen geal lieerde militairen uit beide wereldorlogen herdacht in aanwezigheid van talrijke binnen- en buitenlandse autoriteiten. Foto: De chef van de Generale Staf Nederland, Generaal B. R. P. F. Hasselman, legt een krans bij de katafalk. HET VOORTGEZETTE overleg tussen de Urgentie Com missie van de KNVB en vertegenwoordigers van de Ned. Beroepsvoetbal Bond is met succes bekroond geworden. Op de meeste punten werd overeenstemming bereikt, zoals elders in de sportrubriek is te lezen. Het is de bedoeling, dat de NBVB in de KNVB-gelederen wordt opgenomen en dat straks een geheel nieuwe competitie-indeling tot stand komt. In het Bondsbestuur van de KNVB zullen enkele bestuursleden van de profvoetbalbond worden opgenomen, maar er blijft in Ne derland slechts één leidinggevend lichaam op voetbalgebied: de KNVB. Hoewel a.s. Zaterdag op een extra te beleggen Bondsverga dering van de KNVB te Utrecht, de diverse voorstellen welke de Urgentiecommissie in een rapport neerlegde moeten wor den besproken en goedgekeurd, mag worden aangenomen, dat de voetbaloorlog zijn definitief einde nadert. Een einde, dat ongetwijfeld in den lande zal worden toegejuicht. GROOT AANTAL ARRESTATIES De Franse regering heeft Zaterdag de Algerijnse Nationalistische Bewe ging verboden, evenals alle nevenor ganisaties van deze bond. Alle leiders van de verzetsgroepen, die in de eerste dagen van deze maand in Algiers en omgeving van zyn opgetreden, werden gearresteerd. Grote hoeveelheden mu- Begrotingskivestie Hoensbroek KATHOLIEKE FRACTIE HOUDT HET BEEN STRAK In Februari van dit jaar besloten de 14 leden van de Katholieke Raads fractie te Hoensbroek (geen KVP- fractie) de gemeentebegroting zonder algemene beschouwingen en puntsge wijze behandeling aan te nemen. De 3 niet-katholieke raadsleden kregen daardoor niet de gelegenheid het hun ne over de begroting te zeggen. Zij dienden een klacht in bij de minister van Binnenlandse Zaken en bij Gede puteerde Staten van Limburg. Deze laatsten weigerden tenslotte de begro ting goed te keuren. Er was wel vol gens de letter van de gemeentewet, maar niet volgens de geest daarvan gehandeld, meenden zij. De raad van Hoensbroek heeft nu weer over de kwestie vergaderd. De katholieke fractie echter weigerde, de begroting opnieuw te behandelen. Zij gaan tegen de beslissing van Gedepu teerden in beroep bij de Kroon. MOSKOU HERDACHT DE OCTOBER-REVOLUTIE Atoomgeleerden in de parade Ter herdenking van de 37ste ver jaardag van de October-revolutie heb ben Zondag in Moskou vijfduizend man troepen en twee millioen burgers voor Malenkof en de andere Sovjet groten geparadeerd. Maarschalk Boelganin sprak een re de uit, waarin hij de Westerse accoor den een gevaar voor de vrede noem de. Hij roemde de vredeswil van de Sovjet-Unie, maar zei wel dat het leger sterk moest zijn om Ruslands „vreedzame belangen" te verdedigen. Onze politiek, zei hij, is gebaseerd op het vreedzaam naast elkaarbestaan van communistische en kapitalistische stelsels. Buitenlandse waarnemers hebben verklaard dat de militaire parade geen nieuwe dingen te zien gaf. In de stoet van burgers, die achter de troepen kwam, liepen ook atoomgeleerden mee. „j Ann Mitchell is schooljuffrouw in een eskimodorpje. Ze brengt er de peuters de eerste beginselen van lezen, rekenen en schrijven bij. Te recht is ze trots op haar platinablonde krullen. Maar een kapsel moet nu eenmaal verzorgd worden. Ann gaat dus iedere maand een keer naar de kapper, die ongeveer 500 km verder woont. Daartoe neemt ze natuur lijk haar eigen vliegtuigje, want in Alaska vliegt tegenwoordig iederéén. Tweedehands toestellen kunt ge er voor een appel en een ei op de kop tikken. Soms hebt ge een nieuw toe stel voor twee dollar, via een tombo la, want steeds is de hoofdprijs een vliegmachine. Duizenden en duizen den eskimo's hebben nog nimmer een fiets of een auto gezien, maar met hun Tingyn Mayks i Vogels der toen dra) zijn ze volkomen vertrouwd. Ouderen zouden voor geen geld ter wereld op een fiets of in een auto wil len plaats nemen; uit angst er het le ven bij in te schieten, maar wel dur ven ze te vliegen. LAND ZONDER WEGEN Anderhalf millioen vierkante kilo meters toendrabergen, gletschers en ijsvelden vormen samen Alaska. Er le ven slechts 150.000 mensen in deze enorme uitgestrektheid. Velen hebben nog nimmer een kinderwagen gezien, maar toch wijzen de statistieken uit, dat er hier per hoofd der bevolking meer vliegtuigen zijn en de bevol king meer vliegkilometers maakt dan in welk land ter wereld ook. De vliegveldjes aan de randen van ste den en dorpjes hebben meer verkeer te verwerken dan Schiphol of Orly. Het vliegtuig is namelijk het enige verkeersmiddel in dit wegenarme land. In 1867 kocht de Amerikaanse re - gering heel Alaska voor de prijs van 7.2 millioen dollar cti de Russen meenden met de verkoop een hele haas te hebben gestrikt. De „Ijskast" zoals de Amerikanen het nieuwe ge bied doopten, bleek evenwel rijk te zijn aan goud en bracht tot nu toe al leen aan goud meer dan 400 maal de oorspronkelijke prijs op. De bruikbare wegen kunt ge op uw vingers tellen. Een er van is de 750 km lange verbinding tussen Fair banks en Anchorage aan de Golf van Alaska. De enige directe landverbin ding met de Verenigde Staten is de tijdens de tweede wereldoorlog aan gelegde Alaska Highway. Voor men sen te voet en met durf is er nog een andere weg: ze kunnen in de lange winter via het pakijs in de Bering- straat te voet van Alaska naar de Diomedeseiianden en van daar naar Siberië. NAAR DE MARKT Naarmate Alaska tengevolge van de spanning tussen Amerika en Rusland meer strategische waarde kreeg, werd het ijsland meer en meer ontsloten en vanzelfsprekend werden de enorme afstanden overbrugd door het vlieg tuig. Deze ontwikkelingsgang heeft tot de merkwaardige situatie geleid, dat er nu bij de in- en uitgang van ieder dorpje waarschuwingsborden staan voor startende en dalende vlieg tuigen. Deze borden zijn hier even normaal als in Nederland het beroem de parkeerverbod voor auto's. De privé-machine is hier geen luxe, maar dringende noodzaak. Lieden zonder eigen machine maken gebruik van luchttaxi's, bestuurd door uiterst handige eigenaars-bestuurder, die hun toestel op iedere gewenste plaats doen landen. Ta! van lieden gaan per vliegtuig naar de kerk. Jongelui nemen hun eigen toestel als ze naar de bios wil len en duizenden schoolkinderen wor den per luchttaxi naar school gebracht De post wordt bezorgd per vliegtuig en de boer brengt zijn melk en eie ren per vliegmachine naar de markt. Het gevolg hiervan is dat de mark ten bij voorkeur ontstaan aan de rand van dorpen, dus in feite bij de vlieg velden. Complete huizen wordendoor de lucht afgeleverd. Ook varkens, run deren en zeehonden worden vervoerd door de lucht. De taxi-chauffeur is hierbij voor geen kleintje vervaard. Indien de transportruimte voor een bepaald voorwerp te klein is, wordt het geval aan de buitenkant van het toestel vastgesjord. Tandartsen hou - den spreekuur in hun toestel en ver scheidene nieuwe burgers zagen het eerste levenslicht in een vliegtuig! nitie en wapens zijn in beslag genomen. De Algerijnse Nationalistische Be weging werd in 1945 opgericht, ter ver vanging van de Algerijnse Volkspartij die in 1939 na bloedige onlusten ver boden was. Zaterdagochtend deed de Franse po litie onverwacht 'n inval in het hoofd kwartier van de organisatie te Parijs. Ook in de woningen van de Algerij nen werden huiszoekingen gedaan, niet alleen in de Franse hoofdstad, maar ook in Marseille, Lyon en ande re steden. In Algerije zelf is de politie even eens in actie gekomen. Zij verrichtte een groot aantal arrestaties. In verband met de aanslag die in dertijd te Marokko werd gepleegd op de Franse militaire bevelhebber, ge neraal d'Hauteville. zijn vier Marok kanen ter dood veroordeeld. Een vijfde beklaagde kreeg 5 jaar zware dwang arbeid. Dit is de Convair XFY 1, bijge naamd de „Pogo Stick", gefotogra feerd in San Diego, Californië, waar het toestel werd bestuurd door J. F. „Skeets" Coleman en gemakke lijk van horizontale in verticale vlucht overging en omgekeerd, na loodrecht te zijn opgestegen. Op de foto komt het toestel van horizontale in verticale vlucht voor een proeflanding, welke door enige honderden journalisten, camera mensen en waarnemers van Marine >n Luchtmacht werd bijgewoond, tijdens deze eerste publieke demon stratie, waarbij een compleet vlieg- programma werd afgewerkt. Het vliegtuig, dat verticaal kan opstij gen en dalen, heeft tijdens de proe ven fantastische capriolen gemaakt. NIEUWE PRESTATIE VAN MAX CONRAD FRIS EN MONTER.... F)E AMERIKAAN Max Conrad, va- der van 10 kinderen, is in een klein tweemotorig; sportvliegtuig de Atlantische Oceaan overgestoken. Over de vlucht New-YorkParijs deed hij iets meer dan 22 uur, dat is elf uur minder dan Charles Lind bergh indertyd. Het was hem niet uitsluitend om de sportieve prestatie te doen. Voor het toestel had hij na melijk in Frankrijk een koper gevon den. De piloot, die er fris en monter uit zag, verklaarde dat het hem was mee gevallen, niettegenstaande „de voort durende sneeuw en ijs in de lange slapeloze nacht". Slechts op 800 van de 4.800 km. had hij goed weer gehad, aan het begin van zijn tocht. Conrad, die een grote gelijkenis vertoond met de filmster Gary Coo per, werd begroet met kreten van be wondering van vrouwen, die over het vliegveld snelden om hem te omhel zen, toen hij uit het toestel klom. Max Conrad is een bekende figuur in de Amerikaanse burgerluchtvaart. Hij heeft reeds 30.000 vlieguren ge- Baron Konstantin von Neurath, die op grond van zijn slechte gezondheids toestand uit de gevangenis Spandau is vrijgelaten, arriveerde Zondag op zyn landgoed in Wuerttemberg (Zuid- Duitsland). Von Neurath heeft acht jaar uitgezeten van een vijftienjarige gevangenisstraf, waartoe hij wegens oorlogsmisdaden was veroordeeld. Zijn dochter, mevrouw Mackenzen, heeft hem aan de gevangenis afgehaald Zij verklaarde, dat haar vader twee maanden geleden een zware hartaan val had gehad en dat hij nog altijd ziek was. Toen Von Neurath Zaterdagavond even op een persconferentie in West- Berlijn verscheen, was hij nog steeds gekleed in zijn schamele gevangenis kleren. Hij wilde geen verklaring af leggen. De boeren in zijn woonplaats ontvingen hem met bloemen en geluk wensen. Op een spandoek stond:: „Een hartelijke welkom voor onze erebur ger". Von Neurath. die 81 jaar is. was tot 1938 Minister van Buitenlandse Zaken onder Hitier en daarna „Reichsprotec- tor" van Tsjecho-Slowakije. maakt. Met hetzelfde toestel, waar mee hij nu de Oceaan is overgesto ken, heeft hij indertijd het record San FranciscoNew-York zonder tus senlandingen in zijn klasse verbeterd. In 1950 maakte hij voor het eerst een vlucht over de Atlantische Oceaan om zijn gezin, dat toen in Zwitserland woonde, te bezoeken. Op de heen- en terugreis deed hij toen Labrador, Groenland en IJsland aan. Melkhandel verklaart: De melkhandel voelt niets voor ver hoging van het huidige vetgehalte van de consumptiemelk. Men vindt de melk op het ogenblik van prima smaak en kwaliteit en elke verhoging van het vetgehalte zou een prijsver hogende werking hebben van 2 a 3 cent per liter. Dit werd verklaard op een pers conferentie, die dezer dagen in Den Haag werd belegd door de organisa ties van melk- en zuivelhandelaren. De verklaring dat prijsverhoging' een verbruiksdaling zou betekenen ging in tegen een recente uitlating van de Kon. Nederlandse Zuivelbond, die een tegenovergestelde mening was toege daan. De melkhandel heeft er overi gens geen bezwaar tegen, naast de huidige consumptiemelk een melk- soort met hoger vetgehalte voor de liefhebbers beschikbaar te stellen. Het plan om kruideniers de gele genheid te geven verpakte melk en melkproducten te verkopen, onder vindt veel tegenkanting van de or ganisaties, evenals de inschakeling van zelfslijtende veehouders. De Sjah van Perzië heeft een laat ste beroep van Hoessein Fatemi tegen het doodvonnis, dat de vorige maand door een militair hof over hem was uitgesproken, afgewezen, Fatemi is de voormalige Minister van Buitenlandse Zaken, die schuldig bevonden is aan verraad jegens de Sjah. Zeven officieren van de Perzische luchtmacht zijn Zondagmorgen door het appèlhof ter dood veroordeeld. Zij waren van verraad beschuldigd we gens het behoren tot een communis tische organisatie van het leger. Arendonk (België) is het huwelijk ingezegend tussen Jan Neefs en Maria Bogaerts. En er was veel belangstelling voor die plechtigheid. De brui degom namelijk is 82 jaar oud en zijn bruid is maar twee jaar jonger. In het gasthuis, waar zij beiden hun oude dag een beetje eenzaam beleefden, had den ze elkaar leren kennen. De ouderdom vonden ze geen be letsel en zo kwam het, dat Jan op een goede dag bij de pas toor kwam om te vragen of hij „de roep" kon krijgen. De bruid zag cr niet naar uit, alsof ze er op het laatste mo ment spijt van had gekregen. Voordat de ambtenaar van de burgerlijke stand de klassieke, vraag kon stellen, zei ze al: „Ja meneer, ik wil wel...."

de Stem | 1954 | | pagina 1