n Gebed en offer op Willibrord-Zondag PLAAG VAN T RUND BONN is het belangrijkste Duitse „dorp" geworden ONZE PUZZLE De punten wijzen het uit DE HORZELVLIEG NOGMAALS BLINDENZORG Hoger onderwijs meer in trek Brnine'8 30uivenkronkk Er is veel nodig kbroek overall derde blad zaterdag 6 november 1954 Binnenlands apostolaat neemt snelle vlucht t 7EERTIEN DAGEN na de Missie-Zondag I' komt de Willibrord-Zondag. Beide Zonda gen vragen om gebed en vragen om een stof- I felijk offer. De Missie-Zondag trok onze blik ver over de grenzen naar de missielanden, naar de volkeren, die God niet kennen en voor wie na tweeduizend jaar de Kerk een nieuwe verschij ning is in het wereldbeeld. Onrustig, gejaagd kunstmatige lucht 1 POTTERS LINIA Aan alle kanten uit zijn jas gegroeid Waar zijn de „grote" belastingbetalers ffl Al? cr geen bezwaar tegen hebt zal ik het menu van deze week openen lfrl„7 vnjj11 Pracht van een hors d'oeuvre, de kampioenschappen van de Hen f'n-Brabant in de machtige Zuid Nederlandse Bond 1954. Zjj wer- over 8 magnifieke halve fondvluchten met de vier eerstgete- i (oude) duiven. Een mooier en rechtvaardiger krachtmeting kan men mne !?.l?ei'0lt voorstellen! Uteraard zijn er allerlei variaties op dit stramien nen, Men bad bijv. ook zes vluchten tussen de 250 en de 700 km kunnen nemen met de oude duiven en twee met de jongen: St Quentin en Pont (of «means). En men had in plaats van de vier eerstgetckenden, er drie kunnen nemen, voor mijn part twee. prus- ïoon- oters ellen 2344 257» De Willibrord-Zondag dit jaar samenval lend met het feest van Sint Willibord trekt de aandacht naar het binnenlands Apostolaat, dat wil zeggen: dat onze gedachten blijven stil- staan in de straten van onze eigen stad, in het huis van onze buurman, bij de fabriek en het kantoor waar wij samenwerken met anderen. En die gedachten moeten zich bezighouden met de ziel van die anderen en die gedachten moe ten zich de vraag stellen van de dichteres: ko- Hmen ze allen thuis? Het binnenlands apostolaat neemt «en snelle vlucht, hetgeen blijkt uit i de stijging van het aantal verschillen- I de instellingen, waar aan het beke- ringswcrk voor met-katholieken en Iran de Katholieke Kerk afgedwaalden wordt gearbeid. I In 1949 zijn er 17 instellingen en in- S Btituten, welke zich geven aan het I werk van herkerstening i Nu, 5 jaar later in 1954 is dit I aantal gestegen tot maarliefst57 m- 1 «tellingen en instituten. Al deze hui- f zen werken niet allen op dezelfde wy- 1 ze maar passen zich aan aan de si- tuatie ter plaatse en aan de eisen, die hst apostolaat in een bepaald milieu Stelt. Er wordt individueel les gege ven aan personen, die overgaan tot de Katholieke Kerk; er worden ook In kleine kring lezingen gegeven over katholieke onderwerpen en voorts vindt men daar volop de gelegenheid om eens binnen te lopen en eens te komen praten over wat in de Katho lieke Kerk de aandacht trekt, hetzij in sympathieke of antipathieke zin. Over de verschillende bisdommen verdeeld vindt u van deze huizen van herkerstening en hereniging er in het Aartsbisdom Utrecht 15 Bisdom Haarlem 38 Bisdom Den Bosch 8 Bisdom Breda 2 Bisdom Roermond 2 Was het aantal priesters en religieu zen, dat zich in 1949 geheel en al dus zonder enige andere bezigheid gaf aan dit werk van binnenlands apostolaat, 97; in 1954 overschrijdt dit reeds het getal van 180. Dit alles is zeer verheugend; het bewijst name lijk niet alleen de noodzakelijkheid van deze vorm van binnenlands apos tolaat, maar wij mogen daar ook wel uit afleiden, dat er toch iets in be weging is gekomen bij onze niet-ka- tholieke mede-vaderlanders en bij on ze van de Katholieke Kerk afge dwaalde, uit het Huis heengegane huisgenoten des geloofs. De collecte van de St Willibrord Zondag dient om alle verschillende werken van de St Willibrord-vereni- ging te steunen en bovendien nieuwe initiatieven mogelijk te maken. Al die verschillende huizen en instellin gen voor het bekeringswerk zoals men dat gewoonlijk noemt, dus dit jaar zo ongeveer 58 met alle daaraan verbonden krachten moeten uit de ze collecte putten. De verschillende acties en initiatieven: de uitgave van De Vragende Mens", een tijdschrift, dat zich vooral richt tot de buiten kerkelijken; bijna duizend gratis abonnementen op „Het Schild"; het mogelijk maken van gesprekken en conferenties en nog zovele andere za ken, vragen nu eenmaal geld. Helaas moeten wij zeggen, dat de werkzaamheden van het binnenlands apostolaat in stijgende lijn zijn, maar dat de collecte-opbrengst daaraan om gekeerd evenredig is. Wij vertrouwen echter, dat een dieper doorwerken van de apostolaatsgedachte in het ei gen land ook de vrijgevigheid der ka tholieken zal beïnvloeden en de voort zetting van het vele begonnen werk zal mogelijk maken en zelfs uitbrei ding zal kunnen geven. (Advertentie) sterken en kalmeren Uw zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten De laatste tijd blijkt er bij het pu bliek misverstand ontstaan te zijn om trent de verkoopwijze van door blin den vervaardigde producten in Zee land. Op de eerste plaats is er de vereni ging tot werkverschaffing aan blinden te Middelburg, die uitsluitend produc ten laat vervaardigen voor de jaarlijk se verloting en geen verkopers langs de deur kent. Daarnaast echter is in Zeeland ge vestigd een afdeling van de Stichting samenwerkende blindenzorgverenigin gen, welke stichting zich belast met het verschaffen van loonarbeid aan alle blinden, die niet meer in institu ten of tehuizen verblijven. Deze Stichting, welke van rijkswe ge wordt gesubsidieerd, heeft haar ver tegenwoordiging benevens magazijn te Goes, terwijl door geheel de provincie huis aan huis rechtstreeks aan het pu bliek verkocht wordt uit de bekende blauwe wagens, voorzien van de naam „Blindenzorg" en het wettig gedepo neerde geel-zwarte waarmerk van de braille-lezende handen. Evenmin dus als de vereniging te Middelburg erkent de stichting perso nen, welke voorwenden in haar naam bestellingen op te nemen en later deze goederen thuis bezorgen. Bovendien zijn de verkopers van de stichting voorzien van een deugdelijk legitimatiebewijs. (Advertentie) Gedroogde Spinnekopjes (Advertentie) T5b zware eisen, clle inwoning en te kleine behuizing Stellen, maken het luehtverversingsprobleem dringender dan ooit. Het gelukte de grote Engelse Laboratoria- na veel experimenteren - een dermate doeltreffende luchtververser „O-BOY' samen te stellen, dat dit probleem thans radicaal is opge lost. Benzine- en rooklucht, vis-, kool-,uien. en knoflookgeuren zfln tüet beBtand tegen deze prachtige luchtververser. De lucht, die U in. ademt in kantoor en werkplaats, Zoning en ziekenhuis, nadat er een flacon „O.BOY" met uitge- trokken dompeldamper is ge- rund weinig hinder aan. plaatst, I3 zb zuiver en vrij van In deze eigenaardige alle hinderlijke geuren, dat men brjna van een, kunstmatige lucht kan spreken. O-BOY, DE NATUUR IN GE-' CONCENTRED VORM, ver- Sfi de sterkste en meest hinderlijke geuren. Vraagt Uw Apotheker of Drogist een brochure over de vele voor delen van deze prachtige lucht ververser. Flacon met patent-dompeldamper fl. 2.25 en een navulflacon met dubbele Inhoud voor fl. 1.95 Ongelooflijk! Dit is dus slechts h. 0,97i/j per flacon. 't Is 'n rare signeur, die horzelvlieg. die runderhorzel, want ze heeft heel wat omzwervingen door 't runderlijf te maken, eer ze haar opvoeding tot self-made horzelvlieg voltooid heeft. Ziellier haar signalement: het diertje, dat 'n lengte heeft van 13 mm, is 'n mooie vlieg, dicht behaard met iets hommelachtigs voorkomen. Kop met vóór- en achterborst zijn geelgekleurd, de spits van 't achterlijf is rose en de rest is overwegend zwart. In de na zomer, wanneer de tijd gekomen is om voor de nakomelingschap te zor gen. worden de eieren gelegd op de huid der runderen. De eitjes zijn klein, 1.25 mm lang, knotsvormig met 'n bruin aanhangsel. Voor 't afzetten der eieren worden zulke plaatsen ge kozen, dat 't rund die met de tong bereiken kan en dan worden bij voor keur dieren tot hospes gekozen, die in goede, gezonde conditie verkeren. Al spoedig komen uit de eieren de larfjes, kruipen wat tussen de huid haren rond, veroorzaken daar 'n krie beling en al gauw komt de raspige tong 't diertje oplikken. Juist door z'n geringe grootte heeft 't kleine wormpje veel kans aan de tandenmo- lenstenen te ontsnappen en terecht te komen in de slokdarm. Is het eenmaal zover dan Is er al heel veel gewonnen. Gemakkelijk boort zich dat wormpje, dat klein blijft, door de slijmhuid in de slok darm, doorboort die tenslotte geheel en bevindt zich dan tussen en in de weefsels boven de slokdarm gelegen. Maar, 't doel ligt verder. Langs bepaalde wegen kruipt 't diertje zonder veel te groeien (wat daar ook maar lastig zou wezen) om hoog in de richting van de wervel kolom. Daar weten ze hun weg te vinden tussen de wervelgaten, waar- i langs de zenuwstammen naar buiten j treden, werken zich door die openin gen heen en belanden in het rugge- merg-kanaal, dus in de bron zelf van j alle levensverrichtingen, maar, merk- J waardig, doen ze ook daar zelfs het larf. Dit is ook alweer noodzakelijk, want de larf heeft behoefte gekre gen aan lucht (zuurstof) en aan het achterlijf voornamelijk zitten de adem halingsorganen. De larf bereikt nu 'n lengte van ruim één cm, de witte kleur verdonkert tot bruin en ten slotte wringt het dier zich naar bui ten. Tussen het gras gaat de larf al spoedig over in 'n zwarte pop en wordt deze door 't vee niet vertrapt dan komt er in de middenzomer de nu voltooide runderhorzel uit tevoor schijn. 1 Wanneer het aantal niet te groot is ondervindt 't rund van deze rare gasten weinig nadeel, maar wel wordt 't nadeel soms zeer groot aan de huid. Meermalen ziet men 's zomers tien tallen van die horzelbuiten op de rug en dan vermindert de waarde van de huid natuurlijk sterk. Dledrich Landplaegh. eerbiedwaar dig schout tn de 17e eeuw placht een zakje gedroogde spinnekopjes op zijn borst te dragen. Voortref felijk middel tegen keelpijn en ver koudheid beweerde hij steeds - Wij In de 20e eeuw dragen liever een doosje Potter's Llnla bij ons. Een Pottertje op de tong geeft al dadelijk weldadige verzachting bij boest en keelpijn. POTTER'S LENTA In handige platte doos jes bij alle apotb. en drogisten ft 60 cent. Imp. Fa. H. ten HER KEI. HILVERSUM (Van een bijzondere correspondent) BONN mag dan wel de kleinste hoofdstad ter wereld zijn, toch barst dit „Bundesdorf" aan alle kanten uit zijn voegen. Sinds deze vroeger zo rustige universiteitsstad vol gepensionneerde ambtenaren, in 1949 hoofdstad van de Bondsrepubliek werd, is het de dichtstbevolkte stad van Duitsland geworden, waar op een vierkante kilometer 4329 mensen wonen! In die vier jaar steeg het aantal inwoners van 100.000 tot bijna 140.000 en kozen 30.000 buitenlanders'hun domicilie in Bonn. Het is sindsdien ook de stad die de meeste schulden heeft. Per hoofd van de bevolking leende Bonn 279 Mark. Van al dat geld is in Bonn niet veel te zien, zeg gen vele bezoekers aan Bonn. De stad is echter sterk in de breed te gegroeid, overal in de weilanden rondom zijn villa-wijken verrezen. In de stad zelf is echter weinig gebouwd. Het grootste bouwwerk in Bonn is nog altijd de grote brug over de Rijn, die Bonn met Beuel verbindt en een autoweg, die aansluit op de auto baan naar Frankfort en Muenchen. Deze brug slokte 12 millioen DM op. Naar al die villa's rondom Bonn werden 88 nieuwe stra ten en wegen gebouwd, die met elkaar een lengte van 20 kilome ter hebben en het aantal straten en pleinen tot 431 verhoogde, 70 kilometer gas- en waterleiding werd er gelegd. 42 kilometer elec- triciteitsleidingen en al dit werk, dat voorheen 25 jaar vergde, werd in 5 jaar volbracht. alle lasten en plichten, die het hoofd stad-zijn veroorzaakt, het hoofd te bie den. Maar één probleem is er, dat Bonn, evenals de meeste hoofdsteden ter wereld boven het hoofd groeit: het verkeer. De nauwe straten zijn doorgaans slecht geplaveid en de autofiles wor den steeds langer. Dwars door Bonn loopt bovendien de trein, ontelbare malen per dag gaan de spoorbomen van de vele spoorwegovergangen, die Bonn in tweeën delen naar beneden, want de sneltreinen naar Zuid-Duits- land en Zwitserland daveren voorbij. Er zijn slechts twee tunnels. F.n vandaag de dag is er evenmin als vijf jaar geleden in Bonn zelf een plaats waar de vele belangrijke bui tenlandse bezoekers en gasten van de bondsregering kunnen worden onder gebracht. Zij worden in het hotel op de Petersberg gehuisvest, dat jaren lang zetel van het geallieerde hoge commissariaat is geweest. Ontvangsten ,en cooktailparties vinden meestal in 1 Bad Godesberg plaats. In Bonn zelf Is nog niets eens de wegens zijn accous- tiek vroeger zo beroemde Beethoven- zaal herbouwd. Het jaarlijkse persbal wordt in Bad Neuenahr, dat liefst 50 kilometer van Bonn is verwijderd, ge houden. Bonn is hoofdstad, maar nog altijd geen „grote stad". Er valt niet veel te winkelen, er valt niet veel uit te gaan- Het stadsbeeld wordt nog steeds be heerst door de rustige burgers, die ge wapend met een parapluie, want het wil in Bonn nog wel eens regenen, te voet gaan. De vele auto's die de nau we straten verstoppen zijn van de de partementen, de bezoekers en de di plomaten. Bonn lijdt onder de afwezig heid van grote belastingbetalers. De vele ambtenaren verlaten evenals de afgevaardigden van de bondsdag des Zaterdags de stad en reizen naar hun gezinnen, die meestal elders wonen. En omdat de grote belastingbetalers ontbreken, moet deze kleine stad van de door rustige, eenvoudige inwoners opgebrachte belasting een onevenredig groot deel besteden aan al die lasten, die het „hoofdstad-zijn" nu eenmaal met zich meebrengt. Voor de bouw van nieuwe scholen was 10 millioen DM nodig en dat ter wijl de opbrengst uit de belastingen in 1953 in totaal 16 millioen DM bedroeg! Geen wonder, dat Bonn schulden heeft. In Bonn is in de afgelopen vier jaar alles gestegen. Het aantal wonin gen, zowel als het aantal verkeerson gelukken. Het aantal ministers, zowel als het aantal bezoekers aan de zwem baden, het aantal auto's én het aantal binnenbranden, de prijs van een ons ham alsmede het aandeel der mannen aan de bevolking. Bovendien groeide het protestantse deel van de bevolking, zodat er in sommige stadswijken thans zelfs sprake van een katholieke min derheid is. En het aantal toeristen groeit jaar in jaar uit. Al die vele duizenden bren gen een bezoek aan het „Bundeshaus", waar bondsdag en bondsraad bijeen komen, waar regering en partijen hun bureaux hebben. Zij bekijken de gro te zalen en na afloop drinken zij kof fie en eten „Kuchen" in het bonddag- restaurant met het mooie uitzicht op de rustig voorbijstromende Rijn. En nadat ze de inwendige mens hebben gesterkt, namen ze als aandenken 1000 asbakjes, 800 suikerschaaltjes en 3000 melkkannetjes mee, omdat daar „Bondsdagrestaurant" op staat. Sinds de pachter van het Bondsdagrestau rant ten einde raad dit servies heeft vervangen door kannetjes en bordjes waarop slechts zijn naam staat, heeft het „meenemen" op slag opgehouden. What 's in a name?! VERKEERSKNOPEN (Advertentie) Vergeleken met 1938. is de bevol king van de Nederlandse universitei ten in aantal meer dan verdubbeld. In cijfers: van 12.000 tot 29.00(b Het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat deze getallen vond, schrijft deze groei toe aan de achterstand, die tij dens de oorlogsjaren ontstond en die nu wordt ingehaald. De toeneming blijkt niettemin voor al te danken aan de grotere deelne ming uit hoger en middelbaar sociaal milieu, alsmede van R.K zijde. Op de lagere scholen, aldus weer het CBS. is de gemiddelde klasse grootte gestegen van 33 in 1933 tot 36 in 1954. De onderwijzers vinden deze cijfers uitermate interessant, maar zij hebben meer belang bij de door hun federatie nodig geoordeelde salarisverhoging. In een telegram aan minister Cals wordt hun teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de regering de sala- risvoorstellen niet in gunstige over weging wil nemen. Dit heeft mr. Cals namelijk in de Eerste Kamer gezegd. De onderwijzers willen weten, of hier over niet meer overlegd kan worden. Het stadsbestuur van Bonn, dat ei genlijk het liefst het karakter van Bonn als middel-groot universiteits stadje zou willen bewaren, maar aan de mogelijkheid hiervan zelf toch al niet meer gelooft, doet alle moeite aan schuilplaats i passeren de larven de winter en nog steeds groeien ze niet veel, nu zeker I wel tot voordeel van de hospes. In 't voorjaar worden de schuilplaatsen i weer verlaten. De larven kruipen weer door genoemde openingen in de wer velkolom naar buiten en nu is 't doel 'n plekje onder de rughuid. Het laat ste traject is dus gauw afgelegd, en dan begint pas de grote groei. Door de prikkel van hun aanwezig heid alleen hoopt zich rondom hen 'n etterachtig vocht op en van dit on smakelijk meertje leven ze verder. Naar buiten ontstaat nu 'n goed zicht bare verhevenheid. Deze krijgt in 't midden 'n opening en terstond wordt dit gevuld met 't achterlijf van de Het parlementsgebouw in Bonn, aan de oever van de Rijn. Het ge bouw heeft een „voorlopige" sta tus, want Bonn is slechts de tijde lijke federale hoofdstad. Berlijn is immers de feitelijke hoofdstad. Maar aangezien niets zo definitief is als het voorlopige, heeft men het zich in Bonn maar zo gemakkelijk mogelijk gemaakt. O» WlbflUr WEKEUJKSE UNDERBERG PRIJSVRAAG! Wat Icm UNDERBERG hier doen? Zendt een aardige tekst bij deze tekening. Iedere week ontvangt de beste inzender t doos met 50 flacons UNDERBERG ter me arde va» f. 35-- Jnzendeo voor Zaterdag aan de Importeur ÏONY ran HEESWIJK ROERMOND D« eeHust opwekker, tl* W*»erverdri}v*r, overvloedig» Maaltijden, bij regenecktige dagen, WH op kikkertje, ak je je niet bete maal jekker voelt. Verkrijgbaar bi} Uw dreekhandelaa*. I Wed bekend gemaakt Prijswinnaar adv. 23/10: Dhr J. Spaan, Burg. v. Oppenstr. 92 Maastricht Horizontaal: 1. Vis, 6 ouderwets wapen, 10 voorzetsel, 11 al, 14 bij woord, 15 metaal, 18 drinkgelegenheid 19 russisch heerser, 21 keukengerei, 22 aanzien, 24 takje, 26 snavel, 27 voor zetsel, 29 lompe, 31 klein persoon, 32 maanstand, 34 sportartikel, 36 onder richt, 38 heilige, 39 jongensnaam, 41 woonsohip, 43 eter, 45 ongedierte, 46 pl. in Spanje. 47 electr. geladen deel tje 48 regel, 50 knaagdier, 51 bloedhuis, Met één oogopslag constateert u de van Arendonck, waar nog nooit aan te kluiven geweest is. Piet heeft van de zomer heel Chaam onder tafel ge vlogen en in de Kring is hij ook zwaar in opmars. PER DUIF De krachtsverhoudingen in de eind stand komen wel zeer duidelijk tot uiting in het aantal punten, dat be haald werd. Veel meer in de punten dan bijv. in de plaats op de ranglijst. Lees en oordeel zelf: 1. Alfons Metsaars te Rijen 2843 p. (Algemeen kampioen Midden-Bra bant 1954, met onze hartelijke ge lukwensen!), 2. W. Kuppens te Oosterhout 2389 p. 3. A. Trommelen te Dongen 2271 p. 4. P Verheijen te Chaam 2058 p. 5. Gebr. Oomens te Breda 1492 p. 6. Jos. v. Nijnatten te Zundert 1298 p. 7. Jan v. Hasselt te Zundert 1274 p. 8. A. Jacobin te Baarle-Nassau 1162 p. 9. Gebr. Stabel te Alphen 988 p. 10. Fr. Damen te Kaatsheuvel 924 p overmacht van de beroemde Rijense duivenkenner Fons Metsaars. Hij zit meer dan 450 punten voor op num mer 2, de taaie krachtfiguur Wout Kup pens, generaal-kampioen van de mach tige Oosterhoutse Bond. Nummer 3 is de Dongense crack A. Trommelen, die er alle jaren de vellen afvliegt. Wiens naam ik echter niet lees is die van zijn plaatsgenoot Rutters, een katje dat ge ook niet zonder handschoenen aanvatten moet, heeft die zijn duiven soms in de Kring niet gespeeld? Daar wou ik nog wel eens een klein be richtje over. De vierde op de lijst, met een dikke 550 punten meer dan nummer 5 is Pietje Verheijen te Chaam, een kampioen van het zui verste water met duiven van Jansen Er was ook een kampioenschap per duif Ook in deze kattengoorie is on genadig zware strijd geleverd. De heer Trommelen heeft een schift-witpen zitten, zijn 50-499931, die om zo te zeg gen geabonneerd is op het persoon lijk kampioenschap van de Kring. Met grote spanning werd de titanenkamp tussen deze onverslaanbare 31 en de (twee jaar jongere) 171519 van Fons Metsaars te Rijen gevolgd. De uitslag werd tenslotte als volgt: 1. A. Trommelen te Dongen met 499931; 7 prijzen 981 p. 2. A. Metsaars te Rijen met 171519; 7 prijzen 888 p. 3. P Verheijen te Chaam met 404108; 7 prijzen 754 p. 4. A. Metsaars te Rijen(i) met 171518; 6 prijzen 704 p. (is dit een nest broer van de 519 Fons?). 5. A. Jacobin te Baarle-Nassau met 6395691; 6 prijzen 698 p. 6. J van Nijnatten te Zundert met 971814; 6 prijzen 678 p. 7. W. Kuppens te Oosterhout met een jaarling (hoe bestaat het) 1240549; 6 prijzen 655 p. 8. W. Kuppens te Oosterhout met 390390; 6 prijzen 639 p. 9. Koos van Raak te Breda met 471871; 5 prijzen 606 p. 10. A. Metsaars te Rijen met 171520; 5 prijzen 575 p. Fons Metsaars zit er met drie in de tien eersten. Die moet een enorm goed Ge ziet dat ik overal erg in heb, kweekkoppel gehad hebben want de ringnummers zijn 18, 19 en 20! niets ontgaat mijn arendsblik. Maar die witpen van Trommelen maakt het toch vuil, is 't niet. Drie jaar achter een, weer of geen weer, kampioen van de Kring Midden-Brabant, daar mag de baas wel eens op in laten schenken. Hij staat er misschien zo zeer niet bij stil, maar volgens oud gebruik in de duivensport, moet hij nu voort met Keizer worden aange sproken. Keizer van Midden-Brabant, de hoogste eer die iemand ten deel kan vallen, daar zal dus ook de er- remenie van Dongen in vol ornaat aan te pas moeten komen. Ook den Dik ken Bruine zal met zijn presentje aan wezig zijn, om de feestrede uit te spreken. Nou dan voelt u wel dat het allemaal goeie zijn. OOSTBURG Ds kampioenschappen van de zg. kleine kring, bewaar ik voor toeko mende week want ik wou nu rap overschakelen naar Oostburg. Ik heb van die mannen een gedrukt papier gekregen ter grootte van een halve krant, dat er tot mijn spijt allemaal niet in kan, vandaar dat ik mij be perk tot de kwintessens: Vitesse: 1 A. Simpelaar 634 p., 2 A. van Hijfte 592 p. 3 S. Sol 517 p. 4 J. Bakker 476 pp. 5 M. Merrelaar 430 p, 6 W. van Unen 384 p. 7 A. Boonman 337 p. 8 F. Brevet 320 p. 9 M. Sim- pelaar 308 p. 10 J. Simpelaar Pzn 299 p. Fond: 1 David Luteijn 95 p. 2 M. Simpelaar 81 p. 3 J. Haerens 67 p. 4 W. van Unen 55 p. 5 A. Baas 43 p. 6 J. Barra 40 p. 7 A. Simpelaar 40 p. P. Bruggeman 34 p. 9 M. Merrelaar 33 p. 10 P. van Hee 32 p. Jonge duiven: 1 J. Ritéco 190 p. 2 M. Nerrelaar 179 p. 3 W. van Unen 175 p. 4 A. Verwulst 158 p. 5 J. Barra 156 p. 6 J. de Jager 153 p. 7 D. Heu- nink 150 p. 8 W. Leenhouts 147 p. 9 A. Simpelaar 142 p. 10 F. Brevet 134 p. Navluchten: 1 J. Simpelaar 117 p., 2 W. van Unen 115 p., 3 P. Baas 99 p., 4 A. Simpelaar 90 p., 5 P. van Hee 79 p., 6 J. Simpelaar 78 p., 7 J. Deunink 69 p., 8 Gebr. Risseeuw 63 p., 9 A. van Hijfte 60 p., 10 E. Wesdorp 57. En nu komt het: Algemeen Kampioen van de machti ge maatschappij „De Snelvliegers" te Oostburg: 1 A. Simpelaar 2260 p., 2 W, van Uncn 2005 p.. 3 A. van Hijfte 1888 p., 4 J. Barra 1737 p., 5 S. Sol 1627 p., 6 M. Nerrelaar 1439 p.. 7 J. Bakker 1432 p.. 8 A. Boonman 1379 p., 9 J. den Hollander 1370 p., 10 J. de Jager 1260 p. SCHEVE GEZICHTEN Uit tal van plaatsen bereiken mij verzoeken om propaganda jte maken voor liefdadigheidstentoonstellingen, die tussen nu en half Januari gehou den worden. De bedoeling is meestal dat ik twee maanden van te voren reeds aandacht voor zo'n evenement vraag. En dan zo vervolgens alle we ken. Op deze manier zo redeneren de organisatoren worden de liefheb bers, die daarvoor in aanmerking ko men. ertoe gebracht hun duiven op de ze tentoonstellingen in te zenden. Hoe gaarne ik aan deze aanvragen zou voldoen: ik zie er geen kans voor. Uit ervaring weet ik dat het resultaat van mijn pogingen het een ieder naar de zin te maken, geen ander kan zijn dan: scheve gezichten. Deze rubriek krijgt een beetje plaatsruimte toege wezen voor beschouwingen, verslagen enz. Niet voor het maken resp. voeren, resp. bevorderen van reclame, propa ganda, acquisitie, enz. het doel mag zo goed zijn als het wil. In zulke dingen sta ik, al zeg ik het zelf, op mijn stuk. Op de 10e nationale Kampioenendag te Gent die telkenjare door vele Zeenwsch-VIamingen wordt bezocht ingericht ten bate van het Teterschap voor kinderen van door de vijand ge- fusilleerden, heeft het Z. M. de Koning der Belgen behaagd zich te doen ver tegenwoordigen. De Afgevaardigde zal de door Z. M. toegestane „Grote Ere prijs" aan de laureaat met het schoon ste lot van zes duiven dezer competitie overhandigen. Verder zijn er nog ere prijzen van hunne Excellenties de mi nisters van Landsverdediging, Open bare Werken, Landbouw enz. van Z. E. de Gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen enz. Deze grootste manifestatie vindt doorgang in het „Royal Casino" te Gent op Zondag 7 November a.s. F.r is een belangrijke Nederlandse delegatie. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE 53 bestaat, 54 indien, 56 groente, 57 met dank (afk.), 59 titel, 60 wandeldreef, 63 te zijner plaatse (lat. afk.); 63 her kauwer, 67 pl. in Gelderland, 68 be vel, 70 groet, 72 reptiel. 74 verlangen, 76 edel. 78 als eerder (afk.). 79 slang, 81 zangnoot, 82 aan land komen, 83 frisheid. Verticaal: 1. soort windas, 2 ruim, 3 meisjesnaam, 4 gewicht (afk.); 5. meisjesnaam, 6 soort vaartuig (afk.); 7 sluis, 8 geluid, 9 vis, 12 rivier in Spanje, 13 redmiddel, 16 zoals de akten getuigen (lat. afk.); 17 fr. lidwoord, 19 geheel de uwe (lat. afk.); 20 als eerder (afk.); 23 bijb. naam, 25 meis jesnaam, 28 Europeaan. 30 zeediertje, 31 deel v. Amerika, 33 gevaarte, 35 projectiel, 27 gelijk, 33 hevige wind, 40 insect, 41 bloeiwijze, 42 huisdier, 44 duits pers. vnm.: 49 soort bij, 52 kle dingstuk, 53 land in Azië; 55 vruch tennat, 56 sportterm, 58 vorm van de len, 59 pl. in Indonesië. 61 verdriet. 62 het zijn, 64 adreskaartje, 66 jongens naam, 67 bijwoord, 69 meisjesnaam, 71 lidwoord, 73 gelofte, 75 meisjes naam, 77 vr. munt, 79 meisjesnaam, 80 godsdienst. Oplossing van vorige week Horizontaal: 1. r.i., 3 elle, 6 oker, 9 ai, 11 aard, 13 aneta, 15 iets, 17 eens, 18 lood, 19 meel, 20 serum, 23 leer, 24 epos, 26 rede, 28 diana, 31 ton, 33 anker, 27 aks, 38 p.p., 40 in, 41 ora. 42 to, 43 roten, 44 jr., 45 roe. 47 l.o48 al, 50 ora, 53 portie, 55 art, 57 egaal. 59 etna, 61 oase, 63 toom, 65 eland, 67 lont. 70 maat, 71 deel, 72 span, 74 elite, 77 em- ma, 79 t.a., 80 deli, 81 erin, 82 op. Verticaal: 1 raam, 2 ia, 3 edelen, 4 lasso, 5 en 6 o.t., 7 kalme, 8 riolen, 9 at, 10 isar, 12 ree, 14 eer, 16 ede, 21 est, 22 urn. 25 pap, 27 dan, 28 da, 29 ik, 30 aster, 32 otter, 34 korea, 35 er, 36 ra, 39 pro. 40 ina. 45 r.p., 46 o.o., 47 Iet, 49 les, 51 ra, 52 al, 54 iemand, 55 aal, 56 tón. 58 geleen, 60 netel, 62 adder, 63 lest, 64 oma, 66 ami, 68 olm, 69 trap, 73 pa, 75 li, 76 te, 78 m.o.

de Stem | 1954 | | pagina 5