Reizend Zeeuws Volkstoneel sluit aan bij W.K.A. HONDENSHOW-KEURING TE MIDDELBURG Walcheren Tussen Schelde en grens ZUID-BEVELAND Z.-VLAANDEREN Keizer en Koningin te Eindhoven DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 REPERTOIRE VOOR DIT SEIZOEN VASTGESTELD Zoudagsdienst doktoren Dienst dierenartsen Ruim dertig dieren deskundig beoordeeld CENTRALE RA AD N.R.K.M. IN BISDOM HAARLEM MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Soc. charitatief centrum HULST OOSTBURG AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG TTET RE&END ZEEUWS VOLKSTONEEL, dat in zijn algemene vergade- ,7" rinS '"t een definitieve vormgeving kwam, heeft besloten aan te sluiten bij liet WKA. Tevens zal een geestelijk adviseur worden aangevraagd, In liet bestuur van deze toneelgroep werden gekozen: Jo de Block (voorzitter), Wini Borgsteyn (secretaris). Annie Maes (penningmeesteressc), Isidoor Willaert en drs L. Lockefeer. Laatstgenoemde werd tevens benoemd tot algemeen artis tiek leider van de groep, bij wie in hoofdzaak de keuze der stukken (na goedkeuring door het bestuur), de rolverdeling en de spelleiding berusten. Werk van Paul Claudel De voorzitter constateerde met vreug de dat ook de technische staf uitste kend samengesteld is; ze bestaat uit vier vakbekwame en energieke leden. De vergadering kenmerkte zich door een grote eensgezindheid en een gezel lige clubgeest. Het Reizend Zeeuws Volkstoneel heeft zich als enig doel gesteld: goed toneelspel te brengen in katholieke zin. Hiervan getuigt ook het repertoire, dat men voor het komende seizoen vastgesteld heeft. Als volksstuk heeft het R.Z.V.T. in studie „Er was voor haar geen plaats", een Tirools boeren spel van drs. Louis Lockefeer, dat dit seizoen van de pers is gekomen. Naast een diepe menselijkheid bezit het ook de charme van de streek waar het speelt, zodat het een groot publiek kan boeien. Het spel berust voor een deel op authentieke gegevens die de auteur persoonlijk in Tirol verzamelde. De acht rollen zijn uitstekend bezet. De première gaat op 27 en 28 November in Lamswaarde, waarna Hulst en an dere plaatsen aan de beurt komen. Het tweede stuk, waarmee het R.Z.V.T. aan het Zeeuws Landjuweel deelneemt, is een belangrijk werk uit de West-Europese dramatiek der laat ste halve eeuw: De boodschap aan Ma ria, van de beroemde Franse Nobel prijswinnaar Paul Claudel. Hiermee doet het R.Z.V.T. (bewust) een hoge greep, doch met grote toewij ding en idealisme, zowel van regisseur als medewerkenden, van wie het uiter ste aan kunnen en liefde gevergd zal worden, streeft men er naar dit moei lijke werk te volbrengen. De rollen worden gespeeld door Annie Maes (Violaine), Riet Lockefeer (Maria) Jo sé Menu (de moeder), Jo de Block (Pierre de Craon), Wies Lockefeer (de vader) en Wim Borgsteyn (Jacques Hury). De première van dit stuk gaat in Februari 1955 in Huist. Ook wat be treft enscenering, décor, belichting en geluidstechniek vraagt dit stuk de ineest consciëntieuze voorbereiding. Het R.Z.V.T. hoopt dat voor „De boodschap aan Maria" dat ook finan cieel een waagstuk is, door de toneel- Zondag wordt te Goes dienst ge daan door dokter Weiten (tel. 2550), te Middelburg en Vlissingen resp. door doktoren Simons en Bil en te Hein- kenszand, Arendskerke en Wolfaarts- dijk door dokter Zonnevylle. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx, dokter Kiviet te Bors- sele voor dokter Gelderblom en dok ter de Boo te Kwadendamme voor dokter Kole. Op Zuid Beveland West wordt Zon dag de dienst waargenomen door de heren J. Gaakeer te Ovezande en door A. Elzerman te Goes. Bello, Fikkie en ook Miekie zijn met nog een heleboel andere soortgeno ten, bij elkaar wel 33, heel nauwkeurig bekeken door grote mensen, die alles van honden afweten. Bello, de lobbes, vond het wel leuk, zo'n uitstapje met de vrouw naar de Industrieweg, maar Miekie had het er niet erg op. Je kon nooit weten wat ze met je gingen uithalen. En dan al die andere honden! Van die grote en /Ware. Ze konden je zo ondersteboven lopen, als je niet vlug uit de weg ging. Miekie was toch heus wel een beetje jaloers en toen ze voor de dokter netjes moesten gaan zitten, weigerde ze dat prompt. Bello gaf er niks om. Hij was nieuwsgierig geworden, toen zijn vrouwtje hem na een grondige borstelpartij aan de lijn had vastgemaakt en met hem op stap was gegaan. Laten ze mU maar bekijken, ik weet, dat ik met mezelf voor de dag kan komen! zo moet hij gedacht hebben. Wat er op die Industrieweg dan toch wel aan de hand was? Wel, voor de eerste maal organiseerde Stichting Zeeuws Dierenasyl een hondenshow- keuring. En zoals met elk eerste begin was het ook nu een experiment, maar een geslaagd experiment, dat volgend jaar zeker zal worden herhaald en dan op groter schaal. Want nu kon den er niet veel meer dan ruim 30 honden worden gekeurd, omdat nie mand van tevoren kon zeggen of het vlot zoü verldpen. Het ging inderdaad vlot, aan de lo pende band zogezegd. De eigenaren of eigenaressen van de honden had den zich vooraf opgegeven en zij moesten nu eerst hun dieren door in specteur C. Jongepier van „Dieren in Nood" laten bekijken. Die keurde ze medisch en lette op allerlei zaken zo als de verzorging van de huid, de ge steldheid van het gebit enz. Heel wat tips werden gegeven, zo als b.v. aan die dame, die altijd haar hond flink kamde, maar die nu te ho ren kreeg, dat dit een beetje te hard was voor de hond en dat borstelen be ter was voor het dier. HOE IS DE HOND? Daarna gingen de honden naar dok ter A. A. Elzerman, de dierenarts, die speciale aandacht besteedde aan de houding, het optreden en de reactie van de dieren. Is de hond rustig en gehoorzaam? Hoe is hij afgericht en luistert hij naar de bevelen van zijn (Vervolg van pagina 1) Aan het eind van de demonstratie stond Prins Bernhard op. Hij fluister de de Keizer iets in het oor. En even later wist iedereen, wat de Prins had gefluisterd. Het Koninklijk Paar had de Keizer een Röntgen-apparaat ten geschenke gegeven voor het nieuwe St. Paulsziekenhuis in Addis Abeba. Dat de Keizerlijke gast zich door deze geste zeer geroerd toonde hoeft amper te worden betoogd. Ook Ir. F. Philips, had een verras sing voor de keizerlijke gast. Zes jon ge Ethiopiërs zullen op kosten van de N.V. in Nederland mogen studeren. Als geschenk voor de Keizer persoon lijk. bood de Directie van Philips een kostbare kristallen bokaal aan. demonstratie baas? De hond moest dan een eindje aan de lijn lopen om na te gaan hoe hij zich gedroeg. Ook dokter Elzer man heeft vele tips gegeven en sug gesties aan de hand gedaan hoe men het beste de hond kon behandelen. En ook of het b.v. nodig was het dier ander voedsel te geven, omdat het te zwaar was. Een leermiddag: zo zou men deze eerste keuring het beste kunnen noe men. -Het ging er volstrekt jhiet om uit te maken wat de beste en de mooiste hond was, maar om de eige naren en eigenaressen attent te ma ken op eventuele onjuiste verzorging. De beoordeling der honden was aller minst eenvoudig. Op een tentoonstelling gelden altijd bepaalde vaste normen voor rasdie ren. Maar hier kwam van alles: ras en geen ras! Het kon dan ook onmo gelijk gaan over een hond in verge lijking met een soortgenoot, maar al leen om een beoordeling van die be paalde hond. EEN DOKTERSATTEST Des avonds konden de eigenaren en eigenaressen in restaurant Wöhler een beoordeling op schrift van hun dier krijgen. Daar werden ook wat prijzen uitgereikt als een soort van aanmoediging om de hond die ver zorging te geven, welke noodzakelijk is en om een volgende maal terug te komen. In het algemeen, zo verklaarde ons de heren Elzerman en Jongepier, was het resultaat van deze eerste keuring meegevallen. Wel waren er enkele on verzorgde honden geweest, maar in het algemeen bleek, dat veel en goe de aandacht aan de dieren was be steed. En waar iets ontbrak, dan was dat meestal een gevolg van onwe tendheid, die na de adviezen zal zijn verdwenen. liefhebbers gewaardeerd zal worden en een grote belangstelling zal trekken. De groep bestaat thans uit zeven spelers en zeven speelsters. Verder heeft de technische staf vier leden. Uiteraaard kan ook deze toneelgroep nog nieuwe krachten gebruiken; bij een voldoend aantal nieuwe aangiften zal de regisseur een algemene vor mingscursus geven. Secretaris Alb. Steeman onderscheiden In de te Amsterdam gehouden Cen trale Raad van de Diocesane Ka.no- lieke Middenstandsbond in het bis dom Haarlem hield drs. H. Ne-' -n rede over „Middenstandsbeleid op hoger plan en de Middenstandsnota" Na deze rede volgde een huldiging van de heer Alb. H. J. Steeman uit Rotterdam, die uit het hoofdbestuur trad, nadat hij jarenlang het secreta riaat had vervuld. De geestelijke ad viseur van de bond, rector J. Kraak man, kon de scheidende mededelen, dat Z.H. de Paus hem het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Porttifice" had toegekend. Op de eerste plan's wegens zijn verdiensten voor de mid denstand maar daarnaast ook voor zijn overige sociale werk Nadat de rector het onderschei dingsteken had overhandigd, sloot de landelijke voorzitter van de Ned. R.K Middenstandsbond zich aan bil de huldigende -woorden aan het adres van de heer Steem. n en spoorde ver volgens de vergadering aan, accoord te gaan met een verhoging van de contributie van f 16.tot f 19,De begroting van de N.R.K.M. voor 1955 vertoont namelijk een tekort van f 32.000,en ook die van de dioce sane bond sluit niet. Dit voorstel zal eerlang in behan deling komen. Als opvolger van de heer Steeman werd tot secretaris gekozen de heer L. C. Kok. eveneens uit Rotterdam. De heer M. H. de Vos uit Middelburg werd als hoofdbestuurslid herkozen, terwijl als nieuw lid in dit college zvjn intrede doet de heer J. Gardien. INSTELLING WACHTVERBOD IN DE ZUSTERSTRAAT, (art. 4, lid 1, sub h Wegen verkeersreglement) Burgemeester en Wethouders van Middelburg, daartoe gemachtigd bij besluit van de Raad dier gemeente van 13 Augustus 1951; overwegende, dat het niet wense lijk is, dat in de Zusterstraat, waar van het wegdek slechts vijf meter breed is, aan beidé zijden wordt ge parkeerd; gelet op artikel 4, lid 1, van het Wegenverkeersreglement.: besluiten: een wachtverbod uit te vaardigen ♦vo^r. deZusterstraat, aan de zijde van de panden, welke even zijn genum merd. 4051o Middelburg, 4 November 1954. Burgemeester en Wethouders voor noemd, M. Bolkestein, Burgemeester J. Ph. Koene, Secretaris. „DAAR ZIJN WE WEER". Een stampvol Concertgebouw heeft urenlang genoten van de voortreffe lijke K.R.O.-revue, welke het gezel schap van Gerard Walden en Beppy Kievits onder de naam „Daar zijn we weer" brengt. We hebben in lange tijd zulke pri ma amusementskunst niet gezien. Fan tasie, kunst en geest hebben gelukkig samengewerkt om van de verrassende opening af tot het sluitstuk toe een glanzend geheel te maken, dat ieder een boeide en vermaakte. Het orkestje was niet te opdringerig en liet het en semble alle gelegenheid zich te ont plooien. De sterren waren, behalve Beppy Kievits en Gerard Walden, de sopraan Cath. Spierenburg en bariton Henk Dorel. De sketches waren puntig; de duet ten stralend; de dansnummers af; de costumering schitterend en de requi- sieten origineel. De K.R.O. maakte een goede beurt en het propagandistisch woord van de heer Hermans, die de K.R.O. schilder de als een „veilige haven" en een stuk katholieke cultuur, viel in goede aarde. O Het bezoek aan de D.A.F. in Gel- drop was al even indrukwekkend. Di rect na de ontvangst door de gebroe ders van Doorne namen de hoge gas ten plaats in enkele „wapendragers", kleine trekkers voor het leger, die hen door het hele fabriekscomplex voer den. De Keizer vroeg bijzonderheden over het productie-proces en hij wil de graag documentatie-materiaal heb ben. Men vertelde hem van de snelle ontwikkeling van het bedrijf en na een défilé van alle auto-typen die in de fabriek worden vervaardigd, de monstreerden legerauto's hun kracht en degelijkheid op een geaccidenteerd terrein, terzij van de fabriekshallen. Prins Bernhard had graag zelf eens even achter het stuur plaats ge nomen, maar de tijd was daarvoor te kort. Even hartelijk als de ontvangst, was het afscheid bij de DAF. De kleine Huubke van Doorne, die de Koningin en Prinses Sarah bij hun aankomst bloemen had aangeboden, kreeg van de Keizer een gouden munt, als kost bare herinnering aan dit bezoek. Het was later geworden, dan men verwacht had. De Keizer had zoveel te zien gekregen. Snel zochten de au to's hun weg door het bevlagde Gel drop, en even later hoorde Eindho ven opnieuw het zware geronk van een Dakota. Keizer en Koningin wa ren vertrokken.... Voordat hij naar de lichtstad ver trok, had Z.K.M. Haile Selassie 1 een bezoek gebracht aan „Werkspoor" in Amsterdam. Biervliet ligt, wanneer men althans afgaat op de nieuwe regionale te lefoongidsjes, tegen woordig in Oost Z. Vlaanderen. Er is n.l. een telefoonboekje voor het Westen, waar de stad van Willem Beu- kelsz. niet in vermeld is. Verder zijn er twee gidsjes voor het Oosten, dat behalve Axel, Hoek, Terneuzen enz. ook Biervliet omvat. Dat is nog al lastig. Een oude re uitgave van de sedert kort geautomatiseerde netten in Oost Zeeuwsch Vlaanderen is er ook nog, waar Biervliet weer niet in staat. En de vreemdeling die ondanks al deze raadse len dan eindelijk in de nieuwe gidsendoolhof Biervliet gevonden heeft vraagt dan nog een ver keerd nummer aan, want de nummers die er in staan worden pas van kracht als ook dit dorp geautomatiseerd is. Wordt daar eens uit wijs! Zou het niet han diger zijn, zo zouden we de P.T.T. willen vragen, om bij een volgende uit gave een boekje te ma ken voor geheel Z. Vlaanderen? Iedere Hulstenaar vindt het prachtig dat men de jaagpaden van de oude stadswallen aan het opknappen is. En nu men in het Dagblad De Stem gelezen had, dat zo'n werkje wel een paar jaren vergde, ver zuchtte een (echte) ou de Hulstenaar „De hele aanleg van de wallen heeft óók een paar jaar gevergd, niet meer dan drie. In 1618 begon nen ze er mee en in 1621 was de hele boel klaar!" Nu zijn er vele mogelijkheden om dit raadsel op te lossen. Het kan zijn dat men vroeger over het alge meen harder werkte. Het is ook mogelijk dat ze in 1618 veel betere machines hadden. Ten slotte zou het ook kun nen dat die reeds drie eeuwen dode Hulstena ren met een paar dui zend man op het werk zijn aangetrokken. Maar hoe dan ook: het is toch wel merkwaardig dat het netjes maken van de jaagpaden even veel tijd vraagt als destijds de ganse omwalling. Remond Kouijzer. Piet van Damme en Frans van Hoye zijn drie em- ployé's van de C.H.V. in Sas van Gent. Deze drie mannen, aan wie wij al len wel een voorbeeld mogen nemen, hebben de „bruine-bonen-slag" voor de C.H.V. gewon nen door ongevraagd, zonder er over te praten en zonder enige drukte van kijk-ons-nu-eens hun Zondagsrust op te offeren, het schonings- bedrijf in werking te stellen en 50.000 kilo bruine bonen er door te werken. Het was voor de leiding van de C H.V. een groot raadsel of men de hele oogst wel tijdig zou kunnen ver werken. En deze drie mannen konden dat idee niet verdragen en pak ten aan, Zondag of geen Zondag. Het Kringblad van de C.H.V. eerde de ze werkers met een ge degen compliment („met zulke mannen sa menwerken maakt de grootste zorgen licht") en daar willen we toch nog graag even een schepje opdoen. De heer W. v. d. Bilt in Axel liep al een hele tijd met een EHBO- pleister in zijn zak en toen hij het ding er ein delijk eens uithaalde, ging hij (voor de grap natuurlijk) eens na of de lettercombinatie soms „raak" opleverde. Laat het nu raak zijn! „Kom er maar om", zei de EHBO door de te lefoon en de heer v. d. Bilt naar Rotterdam, om er duizend bijna verge ten guldens te halen. Beter laat dan nooit. Kijk toch allemaal uw pleisters goed na; er zit ten nóg prijzen in! En Nonkel Camiel heeft een nieuwe me thode uitgevonden om aan de buitenkant te kunnen zien welk café een „dikke borrel" schenkt. Nu ja. uitge vonden. Meer gehoord, van een oude rot in het vak. Tegenwoordig spiedt hij niet naar fraaie op schriftjes of kennelijk onderhouden tafeltjes, maar hij kijkt naar de drempel van de deur. „Als daar veel sleet in zit, is het een goed ca fé!" zei hij. En daar zit iets, neen, daar zit véél in. BIJ AFSCHEID „HANDELSBELANGEN" Op een feestelijke vergadering van „Handelsbelangen" is gisteren afscheid genomen van voorzitter J. Donner. Na dat Roo Geraerds een magnifieke ver tolking had gegeven van Molières Bur- ger-edelman, werd eerst het woord gevoerd door de nieuwe voorzitter, de heer Vermaire, die hoog opgaf over het verdienstelijk werk van zijn voor ganger. Vervolgens spraken burgemeester ten Kate en verschillende bestuursle den. Behalve het ere-voorzitterschap kreeg de heer Donner 'n souvenir aan geboden; voor een en ander sprak hij een welsprekend dankwoord. VOLKSCREDIETBANK. B. en W. schrijven de raad, dat Ged. Staten bezwaar maakten tegen de on langs vastgestelde verordening rege lend het volkscrediet, waarvan de op zet zeer eenvoudig was gehouden. Ten einde de benodigde goedkeuring inge volge de Geldschieterswet te bekomen is het nl. nodig dat een Volkscrediet- bank wordt gesticht. B. en W. adviseren de raad daartoe over te gaan. Veel wijziging behoeft de verordening daartoe niet te onder gaan. SINTERKLAASACTIE MIDDEN STAND. Het actie-comité uit de Goese Mid denstand heeft het plan de campagne voor de a.s. St. Nicolaastijd opge maakt. De winkeliers, die aan de actie deelnemen, moeten een aantal artike len uit het étalages als prijs beschik baar stellen en ieder ca :'.eau krijgt ein bepaald nummer van het comité. Van 27 November af gaat de Zwar te Piet door de stad en loopt regel matig de winkels van de deelnemers binnen waar hij aan enkele der klan ten een taaipop geeft, waarbij er een is met een nummer van de beschik baar gestelde prijzen. Hierdoor is de klant verplicht alle étalages te con troleren om het nummer met prijs te vinden. Wanneer de animo zo groot is ais men verwacht, zal er een vliegtuig boven Goes parachutes met taaipop pen uitwerpen. Natuurlijk wordt ook gezorgd voor een aankomst per boot van de Sint zelf. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria dv W. v. d. Put en M. Casteleijn; Maria dv P. Ooms en M. Rampart; Marinus zv M. v. d. Ma le en J. Rentier. Gehuwd: L. Burgs 22 j. en H. Koks 23 j. H. Krauwel 22 j. en S. Sinke 21 j. J. v. Hese 24 j. en J. Krjjnsen 28 j. P. Dalebout 23 j. en L. Rijn 23 j. Overleden: P. Teunissen van Manen 25 j., echtg. van N. Muller. J. Ver- hoeks 61 j., echtg. van Ca. v. Halst. M. v. d. Male, 28 uur. 's Heer Arendskerke Badhuis. In het badhuis van het Groene Kruis werden gedurende de maand October in totaal 888 doucheba- den genomen. Beroep. Vicaris D. Plantinga uit Emmeloord heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangeno men. Coop. Boerenleenbank. Per. 1 November 'was het Balanstotaal f. ^.826.495.18. In de spaarbank was in gelegd f. 4.644.332.57 Iv.j. f. 4.010.537.42) In 1954 werden 228 nieuwe spaarders ingeschreven. 's Heerenhoek Wild West. Enige jongemannen kwamen in het café W. alhier in con flict, waaruit een stevige vechtpartij ontstond. Het resultaat was voor v.d. B. minder prettig, daar hij met een gebroken been in St. Joanna terecht kwam. De heer v.d. L. die trachtte bemiddelend op te treden, verloor hierbij een mouw uit zijn colbert, ter wijl ook de heer W. enige schade werd berokkend. De politie heeft de zaak in handen. Ongeval. In de Werrilaan bracht de vrouw van v. E. de koeien naar de wei. Uit de tegenovergestelde rich ting kwamen enige paarden, waarvan er één mevr. v. E. tegen de vlakte smeet, waardoor zij enige ribben brak en doktershulp moest worden ingeroe pen. 's Gravenpolder RAADSVERGADERING Woensdag a.s. komt de gemeente raad in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat o m. verkoop van enkele percelen grond in het uitbrei dingsplan, toekenning van zes procent salarisverhoging aan het gemeenteper- soneel. Ook wordt een crediet ge vraagd voor de bouw van een wacht huisje voor buspassagiers. Vervolgens vermeldt de agenda een voorstel tot bouw van 2 woningen en tenslotte zal de gemeentebegroting voor 1955 wor den behandeld. Kapelle POSTDUIVENTENTOONSTELLING De Fostduivenhoudersverenigmg „O.W.T.B." alhier heeft besloten op 10 en 11 December a.s. in hotel „De Zwaan" een postduivententoonsteliing t.e organiseren.' NIEUWE FRUITKASSEN. Dinsdag 9 November a.s. wordt door de afdeling Kapelle-Biezelinge en Omgeving van de N.F.O. een zeer be langrijke vergadering belegd waarop de rijkstuinbouwconsulent Ir. J. j. v. Henmk zal spreken over „Nieuwe ras sen in de fruitteelt voor Zeeland". PROPAGANDA-AVOND B.B. In het gemeentehuis werd Donder dagavond een propaganda-avond ge houden van de Bescherming Burger bevolking. Na het openingswoord van burgemeester van Suylekom, werd door de heer P. de Kam uiteengezet wat het doel hiervan is. Verder werden nog enkele films vertoond en 2 personen gaven zich daarna op. GROTE PERENAANVOER Op de veiling was er Vrijdag een zeer grote perenaanvoer. Alleen van het ras Comtesse de Paris werd niet minder dan 75.000 kg aangevoerd. De prijs was vast, tot 30 ct per kg voor de huishoud grof kwaliteit, wat zeer be vredigend is. Omdat de meeste kwe kers klaar zijn met de pluk, neemt thans de veilingaanvoer toe. 45 JAAR GETROUWD Vrijdag vierden twee echtparen hun 45-jarig huwelijksfeest. Op de Post weg was het het echtpaar Joh. Hoog- strate - Groenleer en in het Vroon land het echtpaar A. Duivewaarde - Groenleer. Bij beiden ontbrak het die dag niet aan belangstelling. Hanstveert EEN AFSCHEID. Met ingang van 1 November j.l. heeft dhr. F. Verbauw C.C.D.-ambte naar alhier, de Rijksdienst met ver vroegd pensioen, om gezondheidsrede nen. verlaten. Bij dit vertrek uit 's Rijksdienst, werd de heer Verblauw, door de heer Wisse, adj. verificateur der Inv en Acc. alhier namens het Douanecorps alhier toegesproken in de Ambtera- renwaeht. Hij schetste de zeer prettige omgang en samenwerking met de heer Verblauw die ruim twintig jaar in hetzelfde gebouw zijn dienst ver vulde. Aan de heer Verblauw werd een vulpen in etui aangeboden. Enigs zins bewogen dankte de heer Ver blauw voor deze aardige attentie. Kruiningen RAADSAGENDA. De gemeenteraad zal Dinsdag 9 No vember des avonds bijeenkomen. Op de agenda staan o.a. de volgende pun ten: Benoeming van twee leden van het burgerlijk armbestuur wegens perio dieke aftreding op 1 Januari 1955. Aanbevolen wordt de aftredende leden P. A. Westdijk en C. van den Berge te herbenoemen. Benoeming van een lid van de com missie tot wering van schoolverzuim in de plaats van de heer L. Pieper. Aanbevolen wordt K. Ruissen, hoofd der school te Oostdijk. Voorstel om aan de heer J. A. Kake- beeke overeenkomst'l zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1955 eervol ontslag te verlenen als concierge van het gemeentehuis. Voorstel om de betrekkingen van gemeentebode en concierge van iet gemeentehuis té combineren en de heer A C. Stroosnijaer met ingang van 1 Januari 1955 te benoemen tot con cierge van het gemeentehuis. Voorstel om aan de heer L. Duin dam overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1955 eervol ont slag te verlenen als gemeentewerk man. Voorstel tot het opmaken van plan nen voor de nodige herstellings- en vernieuwingswerken aan rioleringen en straten. De uitvoering van deze werkzaamheden is zeer urgent gewor den. omdat eerst de rioleringen in orde moeten zijn voordat tot herstel van de straten kan worden overgegaan. Voor de vernieuwing van de riolerin gen is een begroting van kosten op gemaakt door het Technisch Advies bureau der Ver. van Ned. gemeenten Een definitieve begroting kan echter eerst worden opgemaakt als de plan nen nader zullen zijn uitgewerkt. Het ligt in de bedoeling de riolerings- en straatwerken zo mogelijk gelijktijdig ter hand te nemen «en de uitvoering van deze werken aan genoemd technisch bureau op te dragen. Voorgesteld wordt thans aan dit bureau opdracht te geven tot het opmaken van de hiervoor nodige plannen. De kossen daarvan zullen ongeveer f 16.00(1. bedragen. Voorstellen tot aankoop van enkele huizen in verband met wederopbouw- en uitbreidingsplannen, w.o. het per ceel Snellemarkt 9 ten behoeve van verbreding van de toegang tot de Snellemarkt. Voorstel om over te gaan tot de bouw van een nieuwe kleuterschool op het dorp Kruiningen. Sas van Gent UITREIKING ONDERSCHEIDINGEN Met een toepasselijk woord werd he denmorgen door de Burgemeester de zer gemeente, de heer R. A. J. den Boer, aan een tweetal arbeiders der Eerste Nederlandse Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek alhier de hun ver leende Koninklijke Onderscheiding wegens 40 jaren trouwe dienst uitge reikt. Beide heren n.l. A. Coone uit Sas van Gent en P. Verstraten uit As senede (België) kregen de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. VERKEERSONGEVAL Gisterenavond deed zich in de Oost straat alhier een verkeersongeval voor. dat zich aanvankelijk ernstiger liet aanzien, dan later het geval bleek te zijn. Toen Mej. G. V. uit onze gemeen te n.l. de straat wilde oversteken, werd zij aangereden door de bromfietser A. R„ eveneens alhier woonachtig. Deze laatste is waarschijnlijk door de ter plaatse sterke etalageverlichting enigs zins verblind geworden, zodat hij de voetgangster in het donkere gedeelte van de straat te laat heeft kunnen op merken. Mej. V. liep een bloeduitstor ting in de knie op, doch kon met be hulp van enkele voorbijgangers naar haar woning worden overgebracht. HET IS OOK UW PLICHT Onder dit motto wekt de afd. Sas van Gent van de Kath. Nationale Bond voor E.H.B.O. de inwoners op om deel te nemen aan de half November in on ze gemeente beginnende cursus „Eerste Hulp bij Ongelukken." Het is ook Uw plicht, aldus de oproep van de Sasse afdeling, mede te helpen om ongeval len te voorkomen. Doch bij de gewel dige toename der verkeersstroom, zo als wij die ook in onze eigen plaats kennen, zullen steeds meer ongelukken gebeuren. Iedere dag opnieuw eist het massale verkeer in ons land meer slachtoffers. Duizenden doden en ge wonden per jaar is de tol, welke wij moeten betalen aan de steeds groeien de en sneller wordende stroom van verkeer in ons land. Ook U hebt de plicht om te zorgen, dat de gevolgen van een ongeval tot het minimale be perkt blijven. De cursus staat als gewoonlijk on der de eminente leiding van Dr. A. I. P. van Loy. Aanmeldingen voor de cursus kunnen geschieden bij de ver schillende bestuursleden van de afde ling. WIT-GELE-KRUIS NIEUWS Het bestuur van het Wit-Gele-Kruis, afd. Sas van Gent, uiterst dankbaar door de totstandkoming van het nieu we wijkgebouw aan het Schulpenpad, waartoe ook de medewerking van het Gemeentebestuur veel heeft bijgedra gen, heeft besloten te trachten nog meer leed te verzachten door uitbrei ding van zijn activiteit met andere zeer noodzakelijke diensten. Voortaan zal het gebouw geopend zijn voor het afhalen van bruikleen-ar tikelen van 11.30 tot 12.15 uur, behal ve des Zondags, en van 18.00 tot 18.30 uur, behalve des Zaterdags en des Zon dags. Wijl nog een bijgebouw moet worden gehouden in het Parochiehuis aan de Westkade zoals tot nu toe ge bruikelijk was. Intussen zijn alle leden in de gele genheid gestéld om het nieuwe wijk gebouw te komen bezichtigen. In de R. K. Naaischool vond een bijeenkomst plaats van vertegenwoor digers van katholieke sociale en cha ritatieve verenigingen en andere be langstellenden in verband met de op richting van een parochieel-charita- tief centrum. De heer drs F. de Bont uit Breda zette uiteen, dat enige jaren geleden een bisschoppelijke studie-commissie het sociale en charitatieve werk in de parochie in studie genomen had en tot de conclusie kwam, dat het nood zakelijk was het werk van de diverse instanties op dit gebied samen te bun delen en te dirigeren. De standsorganisaties, het Wit-Gele Kruis, het Kerkelijk Armbestuur, de Katholieke Actie e.d. zullen in het op te richten Centrum vertegenwoordigd zijn. De armenzorg is gedurende de laat ste decennia in belangrijke mate ge wijzigd. Door allerlei maatregelen van de overheid is er niet meer zoveel geldelijke armoede als vroeger. Dit wil echter niet zeggen, dat minder geld nodig is, doch het heeft een an dere bestemming gekregen. De ver schillende sociale maatregelen heb ben zich zo opgestapeld, dat er als het ware een doolhof van voorschrif ten ontstaat. De maatschappelijke werkster, die het centrum terzijde staat, is een deskundige op dit gebied. Zij zal hebben na te gaan op welke wijze de diverse noodgevallen het best geholpen kunnen worden. „DE MOORD IN DE KLEINE KOMEDIE" De jaarlijkse uitvoering voor de le den en donateurs van de harmonie „Concordia" is vastgesteld op Dinsdag 16 November a.s. Na het gebruikelijke muzikale ge deelte van het programma, zal door het toneelgezelschap onder leiding van de heer Tiersen het toneelstuk „De moord in de kleine comedie" worden opgevoerd. Het stuk is een spookgeschiedenis in drie bedrijven van de Engelse auteur Emlyn Williams, en wordt ge bracht in de Nederlandse vertaling van Bob de Lange,. VOORLICHTINGAVOND OVER KANARIETEELT. Op Maandag 8 November a.s. zal door de „Zeeuwsch-Vlaamse Vogel vrienden" een voorlichtingsavond, be staand^ uit een lezing met lichtbeel den over de Kanarieteelt en -sport worden georganiseerd. De lezing wordt gehouden door twee hoofdbestuursleden van de Alg. Ned. Bond voor Kanarieteelt en Vogelbe scherming, VERGADERING GEZONDHEIDS DIENST VOOR DIEREN. Onder voorzitterschap van de neer A. L. Stallaert (kring Oost Z.-Vlaan- deren) vergaderde in „Het Centrum" te Axel de Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland. Tijdens deze vergadering waren aanwezig de heren Dr. G. Wagenaar en A. Caddon, respectievelijk voor zitter en secretaris van de Provinciale dienst. Eerstgenoemde hield een spreek beurt over de t.b.c.-bestrijding in Zeeland, waar 72.000 dieren z(Jn. Hiervan zijn 0.8 pet. reageerders, het geen een hoger percentage Is dan vo rig jaar. Dit werd geweten aan de in voer van ongeveer 27.000 dieren. De heer J. Tollenaar deelde als penningmeester mede, dat over 1953 was ontvangen f 62 682,17 en uitgege ven f 62.583.38 waardoor met dit batig saldo de kas steeg tot f 1189.51. Gewezen werd in het jaarverslag op de vele zieke kippenstallen, waaron der 30 pet. t.b.c. gevallen voorkomen. In 1953 werden 19.768 dieren onder zocht, waaronder 0.7 pet. reageerders. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Naar de algemene vergadering te Goes werden afgevaardigd de heren A. L. Stallaert, J. Tollenaar en C. A. Dees te Zaamslag, namens het hoofd bestuur. Namens de leden, de heren M. de Feijter, R. Dees (beiden te Axel) en J. J. van Haelst te West- do rpe. De voorzitter deelde nog mede. dit eerstdaags een gecombineerde verga dering zal worden gehouden met hot kringbestuur en de besturen van do Coöp. Roomboterfabriek te Klooster- zande en het Melkstation te Terneu zen, teneinde een actie te organiseren tegen de abortusbar.g. INDRA EN SIERA KOMEN Indra, de telepaat en hypnotiseur, is in Hulst voor velen al een beken de. Woensdag a.s. treedt hij hier weer op, met een geheel nieuw en uiteraard sensationeel programma. Hij komt de ze keer niet alleen; de helderziende Siera zal hem vergezellen. Dat deze sedert kort in Nederland optredende occultist met Indra samenwerkt is al een zekere waarborg voor zijn kwali teiten. De voorstelling wordt gegeven in het bioscoop- en concertgebouw. Koewacht DIERENVRIENDEN KOEWACHT De plaatselijke vereniging „Dieren vrienden Koewacht" heeft weer het initiatief genomen om haar jaarlijk se kleinveeteelt-tentoonstelling te or ganiseren en wei op 27 en 28 Novem ber. Als plaats werd weer genomen de zaal van H. A. de Schepper in het dorp. De tentoonstelling zal bevatten: konijnen, water- en siervogels, post en sierduiven. kanaries enz. Door de steun welke deze vereniging mocht ondervinden van de plaatselijke mid denstand is het mogelijk weer vele fraaie prijzen voor deze tentoonstel ling beschikbaar te stellen. HET ROTEN IS WEER TEN EINDE Eind deze week is het weer afge lopen met het vlasrootseizoen, dat ge zien de weersomstandigheden na de oogst, niet erg prettig is verlopen. Het dauwroot-vlaj iê practisch allemaal binnen. Ook de warmwaterroterijen liggen nu geheel stil en men is reeds begonnen met de schoonmaak van de bakken, leidingen, ketels enz. Nog een week droog weer en al het vlas zit in de schuur geborgen. Zelzate VLIEGENDE SCHOTEL? Ook Zelzate heeft thans kennis ge maakt met de zoveel besproken „vlie gende schotels". Een viertal douaniers, die op de wijk Stuiver nabij de Neder landse grens hun diensten verrichtten, zagen rond 10.00 uur des avonds een vliegende schijf, die zich op grote hoogte zeer snel voortbewoog. De mys terieuze schotel, die uit de richting Nederland kwam, zette koers in de richting Gent, met achterlating van een gelig licht en langs de zijkanten blauwe vlammen uitspuwende. Het ei genaardige tuig zou ook zijn gezien door bewoners van de Grote Markt en arbeiders van de nachtploeg der Kuhl- mann-fabriek. „EEN FIJN SPAN" Aangemoedigd door het grote suc ces, dat werd behaald met de opvoe ring van „Potasch en Perlemoer" door het gezelschap Boskamp en Kaart, heeft het Bestuur van de Plaatselij ke Gemeenschap Oostburg besloten nogmaals een voorstelling van ditzelf de gezelschap te verzorgen. Ditmaal is de keuze gevallen op het stuk „Een fijn span", een klucht, die met overweldigend succes reeds maan denlang wordt opgevoerd. De schrij vers Arnold en Bach, hebben allerlei zotte verwikkelingen laten voortko men uit een met sprankelend vernuft bedachte gebeurtenis. Johan Kaart is de voorvechter van de kuisheid in Avignon en men kan dan ook van harte lachen, lachen om de grollen die hij en Johan Boskamp verkopen. Mathieu van Eijsden wap pert met het been om een ietwat duis tere reden, maar leuk is hij zeker. Tilly Perin - Bouwmeester, Rits Vree- ling. Jopie Tourniaire, Jan Vreeken, Peter Storck, Cilly Bach, Johan Bouw meester - Kluun en Gonny Geistdor- fer spelen met succes de andere rol len. Wij zijn er zeker van dat een vol Ledeltheater zal gieren om al die kluchtige situaties en gezegden. Het is een zeldzame kans om zo'n gezelschap van de eerste rang te kunnen zien spe len. De uitvoering zal plaats vinden op Dinsdag 9 November des avonds om 8 uur in het Ledeltheater. Schoondijke CONSECRATIE R.K. KERK De datum van de consecratie der parochiekerk is vastgesteld op 31 Mei 1955 op het feest varf Maria's Koning schap, tevens derde Pinksterdag. Daar op deze dag practisch alle pa rochianen vrij zijn wordt verwacht, dat de consecratie door de hele paro chie kan worden meegemaakt. De Pa ters van Tongerlo hebben zich in be ginsel bereid verklaard, om bij de kerkwijding te assisteren. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: De ontvoering uit het Serail. Sportpaleis: Wiener Eisrevue. Museü^ voor Schone Kunsten 10-17 uur; Dt Madonna in de kunst. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Het dubbele leven van dr Gerbrand. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De tovenaar van Rio Grande. GOES Grand: De grote Caruso. GRAAUW Vergadering van De Reis duif om 5 uur in het lokaal. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: The Glenn Miller Story. MIDDELBURG Electro: De grote Ca ruso. Schouwburg: Meisjes van de grote stad. OOSTBURG Ledel 8 uur: Boem bij de Luchtmacht. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Roman Holiday. TERNEUZEN Luxor 8 u.: Mallemolen Concertgebouw 8 uur: Staakt het vuren VLISSINGEN Alhambra: De grote Caruso. Luxor: De dochter van de zwarte piraat. ZUIDDORPE Parochiehuis film Maria- ommegang. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Trijntje Corneüs. GOES Grand: De grote Caruso. MIDDELBURG Electro: De grote Ca ruso. Schouwburg: Meisjes van de grote stad. VLISSINGEN Alhambra: De grote Caruso. Luxor: De dochter van de zwarte piraat. ZUIDDORPE Parochiehuis: film Maria ommegang. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: A en C zwaaien af; 8 uur: Roman Holiday. ANTWERPEN Vlaamse Opera 3 uur: Kleermaker Wibbel; 8 uur: Iphigeneia in Tauris. SLUISKIL De brug 2.30 uur: Kalkoen- schieting. KOEWACHT L. de Kind 8 uur: Prijs- kaarting om konijnen. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur: Het gouden zwaard; 5.15 en 8 uur: The Glenn Miller Story. Hoktentoonstelling van 10-2 uur bij Ferry Baart. AXEL Het Centrum 4.15 uur: Het dubbele leven van dr Gerbrand; 8 uur: Louise-Lotte. DE KLINGE Kinema van Dijck 3 en 7.30 uur: De tovenaar van Rio Grande. KUITAART Prijskaarting t.b.v. de eerw. pater Colsen, begin 5.30 uur. ST JANSTEEN Schieting bij J. Pluym. begin 3 uur. Groot bal bij J. Baart- Strobbe, Roskam, begin 4 uur. Prijs kaarting bij O. Calle. begin 5.30 uur. Prijskamp op het Amerikaans biljart bij H. Stevens, begin 11 uur v.m. KLOOSTERZANDE Dansen bij B. v. Waes. GRAAUW Hazenschieting, De Friezen, begin 1.30 uur. MOERBEKE-KOEWACHT Grote schie ting bij Albert Wouters, begin 3 uur. TERNEUZEN Luxor 4.30 en 8 uur: Mallemolen Concertgebouw 8 uur: Staakt het vuren. OOSTBURG Ledel 2, 4.30 en 8 uur: Boem bij de Luchtmacht. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Mallemolen OOSTBURG Ledel 8 uur: Boem bij de Luchtmacht. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: The Glenn Miller Story. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Revuegezelschap De drie' Charels. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ro man Holiday. GOES Grand: De grote Caruso. MIDDELBURG Electro: De grote Ca ruso. Schouwburg: Meisjes van de grote stad. VLISSINGEN Alhambra: De groje Caruso. Luxor: De dodhter van de zwarte piraat.

de Stem | 1954 | | pagina 2