Saarkwestie wordt een wig tassen de Parijse accoorden Royai Derby' Keizer en Koningin werden geboeid door nijver Eindhoven M Regering ontving Keizer Haile Selassie De V. S. bieden hulp aan Regeling voor inschakeling van Roocle Kruis-colonnes bij rampen Zakenvrouw wist van Duitse aanvalsplan in 1940 Bosch - Hulst PRCBUP VOOR ZEELAND Rebellen in coalitie zetten Adenauer onder druk Eisenhower weet zich gesteund Een tweede stel sluizen nodig Bondskanselier beloo f t nieuwe besprekingen met Frankrijk „Van der Goes is onaanvaardbaar" VON NEURATH KAN NU SPOEDIG VRIJ KOMEN Geen doorkruising van BB-werk Albert Schweitzer in Oslo „ORANJE" vertrok 2 UUR TE LAAT. Regering aecoord met „kunstgrepen" Atoomenorgie voor vredesdoeleinden Ontwapenin gskivestie weer in bespreking Himmlers lijfarts kwam getuigen Jaarpendules Grootste loterij van KRO-RKEHBO IN OPEN CADILLAC DOOR ZONNIGE STRATEN Bezoek aan de fabriekshallen van Philips en D.A.F. „Perzisch" vloertje in de lift j Niet vergeten Cultuurschatten in oorlogstijd beschermd f Witte zwanen, zwarte zwanen DE burgemeester van het Be- tuwse stadje Huissen heeft in een binnenwatertje een zwarte zwaan gevangen. De exotische gast was van hier of daar komen aanvliegen en buurtbewoners hadden mis schien omdat ze aan vliegende schotels dachten er de bur gemeester maar bijgeroepen. De magistraat, bijgestaan door een pater, zag eerst geen kans de zwaan in levende lijve té overmeesteren, maar toen her 94p JAARGANG No. 21674 Uiuav* N. V. Uitgever» Mij. NeerlanOJa. Verscliunt elite werkdag. Bureaux: Breaa, Kasteelplein 11. feLS Redactie en Ad- minis tra tie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Ur A J J. M Mes, I H. M. U de Rechter. L J v. 't Westende, P. V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.85 pel' kwartaal, per post t 6 55 per week (uitsluitend bU Wet-post- besten., t 0.45. ^casso word. bereken^ Losse nummers 13 ct Fostre*. Voor God, Koningin en Vadeztand ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 Advertentieprijs vooi de gehele oplage 1 U.3U per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m,. Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, wejjce de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor ^-^^Ti^den: GUKS, Westsinge) 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat SB. Tel- 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het nieuwe, in meerderheid demo cratische Amerikaanse Congres, zal in aanzienlijke mate met Eisenhower en de zijnen samenwerken. Ingelichte lie den voorspellen, dat de president nu zelfs de goedkeuring zal verwerven voor zijn liberale handelspolitiek. De democratische wensen betreffen een herziening van de wet op de atoomkracht, om het ontstaan van mo nopolie-posities tegen te gaan en ver betering van de arbeidswetgeving. Op 17 dezer zal er in het Witte Huis een twee-partijenconferentie plaats vinden over het buitenlandse beleid van de president. Worrit»cfpn. TVfpn In Julianakanaal In verband met de steeds dringen der wordende klachten met betrek king tot het oponthoud van de icheepvaart bij de sluizen in het Ju lianakanaal heeft een adviescommis sie het aanbrengen van een tweede stel sluizen voorgesteld. Zich de con clusie van de commissie eigen ma kende. verzoekt de Limburgse Scheep vaart Vereniging, door welke de Ad viescommissie in het leven was ge roepen, in een adres aan de Minister van Verkeer en Waterstaat met de meeste klem deze aangelegenheid met spoed in studie te doen nemen. ET DE AANKONDIGING van nieuwe Frans-Duitse bespre kingen inmiddels van Franse zijde tegengesproken over de uitleg, der in Parijs getroffen overeenkomst over het Saargebied heeft dr Adenauer gisteren getracht olie te werpen op de golven, die twee der regeringspartijen hebben doen ont staan door haar weigering de regeling te aanvaarden. De opposi tie in Bonn tegen de overeenkomst voelt zich gesterkt door het feit, dat nu ook Frankrijks ambassadeur in Saarbrücken, Grand- val, de opvatting heeft geuit, dat de regeling definitief zal moe- te zijn en in 'n komend vredesverdrag niet zal mogen worden veranderd. Deze opvatting staat lijnrecht tegenover die, welke officiële woordvoerders in Bonn uiten. GEEN MELKVERKOOP bij kruide nier en veehouder en géén verhoging van het vetgehalte van de melk, is het oordeel van de zuivelkleinhandelaren. H-un stem verdient aandacht in het meik-gekrakeel van de laatste tijd. EEN AMERIKAANS marine-vliegtuig heeft geseind, dat het zich ten Z.-Wes- ten van Formosa in een vliegende storm bevindt en in nood verkeert. DONDERDAGNACHT is een Ameri kaans marinevliegtuig in de staat Ari zona tegen een lichtmast gevlogen en neergestort. Vier personen werden ge dood. DE ALS TIJDF.LIJK aangekondigde verhoging van de benzineprijs in Bel gië zal een blijvend karakter gaan dra gen. In Benei ux-kringen heerst wre vel. DE V. S. GAAN volgend jaar een studie maken van de mogelijkheied om een kunstmatige satelliet van de aar de, de hemel in te sturen. Het doel er van is, luchtfoto's van de aarde te krij gen. HET VOLGENDE grapje gaat in West-Berlijn: „De stafofficieren van de NAVO moeten Engels spre ken. In de officiersverblijven spreken ze Frans, aan het front Duits en in krijgsgevangenschap Russisch...." DE INHEEMSEN in Oeganda vierden ten Mcht feest, omdat zij dach- len aat hun kabaka (koning) weer op ZQU komen. Zij hadden een staan Van bet gerec'lts'10' misver- MATISSE zal worden begra ven op het oudste kerkhof van Nice, v r J3,1?" n.,ct.meer in gebruik is. nltag verleend.""8 '5 speciale foestem- van de federale oppositie in het Australische parlement Evatt Z0AVg0eZegm', ra in dé van Nieuw-Gufnea.men' a'S beheerder DE MILITAIRE sectie van „Sobriëtas" vfd'er™ f 10°° LOPENDE het onderzoek naar de van fie spoorwegramp bij Eist, u' i- Justitie verklaard, dat waar. vanUdeJVWUKStr0men de 0<<™ak z.(jn van de draadbreuk, die op zijn beurt «en verkeerde wisselstand veroorzaak- haEarNÈmn^E Lufthansa zal beEmnenT»Sreweanjf ?p 1 ApriI 1955 Parijs en Madrid? Mten °P L°nden' rèld hVr^STE "atervliegtuig ter we- rem een Convair met Delta-vleugels, Ploft n r1>aai van San nie,;0 ont ploft. De vlieger werd gedood. PIJ EEN SPINNERIJ in Enschedé zijn h.t <?e,ns,80 man aan het staken. Het betreft leden van de E.V.C., die na de toezeggingen niet voldaan waren. pP REKENDE Rotterdamse chirurg, A' ,Vos' is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de chirurgie aan e R- K. Universiteit in Nijmegen. In regeringskringen te Bonn heeft men zich met nadruk verzet tegen de verklaring van Mendès-France en het Franse parlement, dat een regering voor een verenigd Duitsland aan de verdragen gebonden zou blijven. De druk op Adenauer is nog ver sterkt doordat de Landdag van Rijn land-Palts zijn goedkeuring hechtte aan een regeringsverklaring van mini ster-president Altmeier waarin gezegd wordt, dat het Saarverdrag dient te worden aangevuld. Een definitieve re geling van het Saarvraagstuk moet een terugkeer van het gebied naar Duitsland inhouden. Altmeier, die een partijganger van Adenauer is, zei, dat de Nederlander van der Goes van Naters wegens zijn „eenzijdige politieke houding" voor Duitsland onaanvaardbaar is. Volgens een officiële woordvoerder in Bonn moet men er van uitgaan, dat wijziging van de tekst van het Saar verdrag niet meer mogelijk is, wel echter het opstellen van officiële in terpretaties. Dit standpunt heeft dr Adenauer ook ingenomen bij de be sprekingen die hij met de rebelleren de liberale" leiders voerde en in een verklaring voor zijn kabinet. Opnieuw heeft dr Adenauer daarbij de opposanten verweten, dat zij al te eenzijdig het oog gericht hielden op de Saarovereenkomst. De socialisten hebben inmiddels hun activiteit ook verdubbeld. Mendès-France heeft gis teren weer eens de vertrouwenskwes tie gesteld. De commissie van Finan ciën in het parlement had verwerping van de PTT-begroting voo2'gesteld, omdat de regering niet van zins was het PTT-personeel een loonsverhoging te bezorgen. Men gelooft, dat Mendès- France de stemming, die Dinsdag wordt gehouden, zonder ongerustheid tegemoet kan zien. De Franse mini sterraad heeft goedkeuring verleend, voor loonsverhogingen van ambtena ren met ingang van 1 Januari a.s. en een verdere loonsverhoging over een jaar in uitzicht gesteld. Het kabinet gaf Mendès-France te vens toestemming de vertrouwens kwestie te stellen ten aanzien van de data voor de debatten in het parle ment over Algiers en over het schan daal der uitgelekte defensiegeheimen. Het parlement zal de data voor deze debatten op 12 November a.s. bepa len. De Westelijken stemmen in met on middellijke vrijlating van de vroegere „Rijksprotector" v. Tsjecho-Slowakije, Von Neurath, die in de gevangenis van Spandau een straf van 15 jaar wegens oorlogsmisdaden uitzit. De Sovjets, die steeds hevig gekant waren tegen verzachtingen van het gevangenisregiem, voor zover het 7 Nazi-bonzen in Spandau betrof, opper den het eerst de mogelijkheid van Von Neuraths vrijlating. Von Neurath is 81 jaar. Minister Beel beeft de commissaris sen der Koningin een regeling doen toekomen betreffende de inschakelingg van Rode Kruis-colonnes bij eventuele rampen. Voor leden van Rode Kruis-colonnes, die zich voor oorlogstijd bij de genees kundige formaties van de B.B. hebben verbonden, bestaat ingeval van ram pen in vredestijd, geen opkomstplicht. Wel kunnen zij zich vrijwillig melden bij het plaatselijke commando van hun eigen organisatie, ofwel bij het plaat- Albert Schweitzer, de Nobelprijs- winnaar voor de Vrede de prijs werd hem reeds vorig jaar toege kend gezien tijdens zijn toe spraak in Oslowaarmee hij de prijs accepteerde. Telefoto (Advertentie) selijk hoofd B.B. Het is echter ge- Over de inschakeling van Rode Kruis bij vredesrampen ter beschikking blijft van zijn eigen organisatie. Over de inschakeling van Rode eolnnes wordt naar gelang de om vang van de ramp, door de comman danten beschikt, na overleg met de mi nister van Binnenlandse Zaken, de Commissaris der Koningin of de bur gemeester. In oorlogstijd zal een groot deel van de Rode Kruis-colonnes zijn ingeschakeld in de geneeskundige for maties van de B.B. Het vertrek van het M.S. „Oranje" is gistermiddag twee uur vertraagd, doordat de 220 Indonesische bedien den, die op dit schip varen, weigerden aan boord te gaan, alvorens een ar- beidskwestie was opgelost. Zij hadden bezwaar tegen sommige wisseldiensten. Na twee uur onderhan delen was de zaak opgelost. Vermoed wordt, dat de bedienden door enkele heethoofdige lieden waren opgestookt. Een Nederlandse vakbond zou zich in het geschil hebben gemoeid. (Advertentie) Een opname van de ontvangst van Keizer Haile Selassie door de Ne derlandse Regering in de Ridder zaal te Den Haag. We zien hier bij het betreden van de zaal v.l.n.r. Z.K.M. Haile Selassie, Prinses Sa rah, H.M. de Koningin, Minister J. L. M. Beel en Minister-president Dr W. Drees. Indonesië Het Indonesische kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de door de herschikkingseommissie voorgestelde wijzigingen, die nodig waren na het uittreden van de Partai Indonesia Ray a. Het nieuwe schema is in grote trek ken aanvaard, maar omtrent de ver deling van vrijkomende zetels en ver schuivingen zal nog wel de nodige on enigheid ontstaan. Men wacht af, wat de P.S.I.I. zal doen. Deze partij is één zetel aangeboden. Zou de P.S.I.I. uit de regering treden, wat niet onmoge lijk is. dan valt de zetel toe aan de P.R.N. De regering rekent door al de ze kunstgrepen op een geringe stem- menmeerderheid in het parlement. De val van het kabinet blijft slechts een kwestie van tijd, zo menen waarne mers. VIRGINIA CIGARETTES Famous for Generations 20 for l u De Amerikaanse afgevaardigde naar de Verenigde Naties, Cabot Lodge, heeft bij het openen van het debat over het plan van president Eisenho wer voor het gebruik van atoomener gie voor vredesdoeleinden gezegd, dat Amerika aanbiedt andere landen te meipen Bij het oprichten en exploite ren van reactors voor het ontwikkelen van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Na onderhandelingen van de VS met de andere voornaamste bewerkers of producenten van atoommateriaal En geland, Frankrijk, Canada, Zuid-Afri- ka. België en Portugal, wil men over gaan tot oprichting van 'n internatio naal agentschap waarvan 't lidmaat schap open staat voor alle landen ter wereld. Het internationale agentschap moest dezelfde betrekking tot de Verenigde Naties hebben als andere gespeciali seerde agentschappen. Het zal werken als een verreken- kantoor, voor aanvragen voor splijt baar materiaal, dat de Werende lan den direct aan de goedgekeurde pro jecten zouden leveren. De algemene vergadering der VN heeft besloten, dat de ontwapenings commissie haar subsommissie weer bijeen zal roepen, om te pogen de im passe in het ontwapeningsvraagstuk te doorbreken. Een in Arnhem wonende dame, die tijdens de oorlog een exportbedrijf leidde, dat „KriegsgeAvichtige" mate rialen o.a. uit Zweden naar Duitsland transporteerde, zag geruime tijd gele den haar vermogen in beslag genomen worden door het Beheersinstituut. Zij was in appèl gekomen, omdat zij ervan overtuigd was te kunnen aanto nen. dat haar gedragingen de camou flage waren van haar werkelijke acti viteit: namelijk ondergrondse strijd te gen het Nazi-regiem. Als getuige vond zij naast zich, dr. Kersten, de voorma lige lijfarts van Himmler. Van dr. Kersten is bekend, dat door zijn be- DROOG WEER geldig tot Pracht keuze Tel. 83 Weersverwachting vanavond: Enkele overdrijvende wolken velden. maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidoost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Vandaag: Zon onder 17.04 uur. Morgen: Zon op 7.44 uur. Onder 17.03 uur. Maandag: Zon op 7.46 uur. Sla uw slag Het gezin in Nederland is de uitein delijke belanghebbende in de enorme loterij, die in de komende maanden zal worden gehouden, ten bate van 't katholieke verbond voor kinderbe scherming, de stichting katholieke nationale gezinszorg, het katholiek nationaal bureau voor geestelijke ge zondheidszorg, de katholieke nationa- le jongens- en meisjes jeugdzorg, de Nederlandse katholieke sportbond en de katholieke vacantiehuizen en jeugd herbergencentrale. Deze loterij, de grootste wellicht, die ooit in ons land is gehouden, wordt georganiseerd door de KRO en de ka tholieke nationale bond voor EHBO. In tegenstelling met de vorige keer is dit geen ééndagsactie: de loten, twee millioen in totaal, zullen reeds in December verkrijgbaar zijn. De trek king geschiedt in vijf klassen, tijdens eclatante uitzendingen op 30 Januari en 1. 5, 6 en 8 Februari van de KRO. 5006 prijzen zijn beschikbaar, een to tale waarde vertegenwoordigend van 250.000 gulden, waaronder 6 woonhui zen. Prijs per lot één gulden. (Van onze speciale verslaggever) DE KEIZER KWAM naar Eindhoven! En Eindhoven had zich op het verzoek voorbereid. Rijen dik stonden de mensen op de trottoirs en de jeugd had vlaggetjes gemaakt in de Ethiopische kleuren. Zoveel had ze gehoord van dat verre land in Oost-Afrika en zijn sympathieke vorst, dat ze geen enkele moeite had, de kei zer te herkennen. De vlaggetjes gingen de hoogte in en een jon getje van zes jaar, dat bij gebrek aan beter een vlaggetje hacf meegebracht met een joyeuze afbeelding van Sjors van de Rebel lenclub, wuifde even enthousiast als de andere jongens van zijn school. Omdat het een mooie Novemberdag was, had men het dak van de glanzende Cadillac open geschoven. Keizer en Koningin brachten hun minzaamste groet aan de mensen van Eindhoven en Geldrop. Deze dag is voor Keizer Haile Selassie de dag van de techniek geworden. Wat zou Eindhoven hem anders te bieden hebben, dan een trotse demonstra tie van de dingen waardoor het groot is geworden Om half een hoorden de meftsen van de lichtstad het geronk van een Da kota. En enkele minuten later kwam het vliegtuig op Welschap aan de grond, gevolgd door een tweede Da kota van de Koninklijke Luchtmacht. Uit het eerste vliegtuig stapten zij ne Keizerlijke Majesteit Haile Selas sie, Koningin Juliana, de Hertog van Harar, Prinses Sarah en Prins Bern- hard. Uit het tweede toestel het ge volg van de keizerlijke en koninklijke gasten. Een hartelijke begroeting door de Commissaris der Koningin, Prof. J. de Quay en door burgemeester Kolf schoten van Eindhoven, een inspectie van de erewacht en daarna een zege tocht van het vliegveld naar de bin nenstad, waar Eindhoven met feeste lijk ongeduld de stoet wachtte. Ir. Tromp van de directie der Phi- lips-fabrieken, ontving het hoge gezel schap in zijn woning. Zijn dochtertjes overhandigden bloemen aan de Konin gin en de Ethiopische Prinses en daar na gebruikte men in een sfeer van ongedwongenheid de lunch. De auto's stonden weer klaar. Re gelrecht ging het naar de Philips-fa- brieken, die vandaag de indruk gaven van een stukje binnenstand op een na tionale feestdag. Langs de fahricks- straat stond het personeel, duizenden en nog eens duizenden mensen. Wie geen plaatsje meer had kunnen vin den, was op het dak geklommen om toch maar niets van de aankomst te missen. De gangen en fabriekshallen, die de Keizer passeren moest, waren belegd met tapijten en overal zag men een schat van herfstbloemen. Zelfs de lift waarmee het hoge gezelschap naar £e montagehal van de radio-ontvangstap paraten werd gebracht, had een Per zische vloerbekleding gekregen. De Philips-harmonie blies haar vrolijkste klanken over het fabrieksterrein. DRIE VERRASSINGEN Keizer en Koningin toonden veel be langstelling voor het werk in de im posante montagehal. En niet minder geïnteresseerd waren zij voor wat in de ELA-studio gebeurde. Men had de Keizer een verrassing bereid. Op het scherm namelijk van de grootbeeld-televisie verscheen het beeld vpn een jonge Ethiopiër. Leon P. Yadzedjian krijgt sinds enkele maanden een technische opleiding bij Philips. Hij wil zich bekwamen op het terrein van de radio-techniek, te levisie en cinematografie. Uit de stu dio kon hij zijn Keizer toespreken. Deze laatste was zo getroffen door dit* gebaar, dat hij de student bij zich ont bood en hem veel succes toewenste voor zijn verdere werk. Door middel van het grootbeeld scherm, kon Zijne Keizerlijke Majes- Een 17-jarige employé van de D.A.F.-fabrieken kon het be- zoek van Keizer en Koningin J niet meemaken. Bij het ruiten i wassen had hij het ongeluk ge- had voorover te vallen en hij was door versplinterd glas vrij ernstig gewond. De Koningin hoorde dat. Zij nam de heer Hub. van Doorne even apart en vroeg hem, de jongeman na- mens de keizerlijke en kontnk- J Hike gasten bloemen te bezor- gen en hem. beterschap toe te wensen. Een uur later stonden de bloemen al op het tafeltje J naast het ziekbed teit zich op de hoogte stellen van de nieuwste ontwikkeling op het gebied der radio-techniek en eveneens werd hem het stereo-nagalm-systeeirf gede monstreerd: een nieuwe methode om concertmuziek zonder „mechanische" storingen haarscherp en driedimensio naal weer te geven. (Vervolg op pagina 2) middeling duizenden aan de Nazi-ter- reur zijn ontsnapt. De Arnhemse had hem menigmaal tips gegeven, zoals dr. Kersten getuigde. Het Beheersinstituut zal een nieuw onderzoek in deze zaak instellen. Interessant was, wat de appelante vertelde over haar rol in de oorlogs tijd. Zij kende vele Nazi-bonzen, o.a. "Von Ribbentrop. In April 1940 kwam zij, dank zij haar relaties aan de weet, dat de Duitsers Nederland zou den binnenvallen. Zij stelde de Ne derlandse gezant, Jhr. Mr. H. M. Van Haersma de With op de hoogte van wat zij wist. In 1943 wist zij haar vriend Kersten mee te delen, dat Himmler alle Nederlandse kunst schatten naar Polen wilde doen overbrengen. Kersten slaagde erin 'n spaak in het wiel van de Duitse ro vers te steken. Dezer dagen zyn de détails bekend geworden van een conventie inzake kunstbescherming in oorlogstijd. Ze ven cn dertig landen hebben deze con ventie ondertekend en zich daardoor verplicht bij het uitoefenen van het krijgsbedrijf cultuurmonumenten en kunstschatten te sparen. De conventie beschermt rechtstreeks een aantal, uit cultureel oogpunt on vervangbare monumenten, waaronder ook sommige musea e.d. gerekend wor den. Deze monumenten worden inge schreven in een internationaal register. De onschendbaarheid ervan kan slechts worden opgeheven door de be slissing van een zeer hoge militaire commandant. In oorlogstijd dragen de monumenten 'n kenteken, bestaande uit blauw-witte kruisen. Zij mogen evenmin als hospi talen. voor militaire doelen worden ge bruikt. Volgens de conventie, verplich ten de aangeslotenen zich, om reeds in vredestijd hun gewapende machten eerbied bij te brengen voor de cultüur van alle volkeren. innerde hij zich een gerenom meerde truc. Op verzoek van de burgervader haalde de pater een stuk brood en een paar maatjes jenever. Het kostelijk nat werd. met het brood ver mengd en men voerde de zwaan riet zo lang dit gealcoholiseerde deeg. tot het dier lallend en wel naar de kant kwam. De burgemeester was trots als een pauw. Huissen voert in zijn schild namelijk 'n witte zwaan. De zwaan bleek eigendom te zijn van de gemeente Deventer.

de Stem | 1954 | | pagina 1