Sluiskil heeft geen parkeer ruimte genoeg Dienst geestelijke volksgezondheid RAAD VAN AARDENBURG BESPRAK SUBSIDIES START-TENTOONSTELLING TE MIDDELBURG GEOPEND WILHELMINAPOLDER beleefde AUTO-INVASIE Amsterdams nieuwe stadhuis in het hart van de stad Kringvergadering der Zeeuwse K.V.P. Oostduitse studenten mogen de politiek niet verwaarlozen Vrijwillig en verplicht.... 11 ALS MEN „DE PUT" DEMPT, IS ER ECHTER RUIMTE GENOEG STEMMING TEGEN PLAN-KAASJAGER Audrey Hepburn onderscheiden Duel van F ranse advocaten Marx, Lenin en de rest.... IEDER JAAR EEN EXAMENTJE Ziekenfondsen Nederland in GEVANGENISOPROER IN SAO PAULO WOUT WAGTMANS hanteerde jachtgeweer Pas op Fausto! '/SPORTmt KOPh MARKTEN Ill DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 SLUISKIL, het dorp dat duizenden kubieke meters gas fabri ceert, waar de bewoners zelf niets aan hebben, heeft meer problemen. Zo is het verkeersvraagst.uk er een kwestie welke door allerlei factoren vrij ingewikkeld gemaakt wordt. Allereerst is er de brug, die om de haverklap open gaat om de trossen schepen door te laten of soms een enorme sliert van een goederentrein te laten passeren. Behalve voor het druk- Royaal subsidie-voorstel VnriS iaar Mei werd in Zeeland op- ""ht de Dienst voor geestelijke volkgezondheid in Zeeland, die be doeld 'is voor alle gezindten, behalve de katholieke. Het bestuur van die dienst verzoekt nu een jaarlijkse subsidie van 3 cent ner inwoner. De Inspecteur der Volksgezondhtid adviseerde tot inwilliging, evenals de Stichting Zeeland. Laatstgenoemde wijst echter op een zekere vaagheid van de plannen en vond een subsidie per inwoner onjuist, omdat de katho lieken er buiten vallen. Ged. Staten schrijven er van over tuigd te zijn, dat een dergelijke dienst die zijn zorg wil uitstrekken tot de geestelijk minder begaafden, in deze tijd. waarin de geestelijke spanningen steeds groter worden, maar ook de af wijkingen door de voortschrijdende wetenschap steeds beter worden on derkend, van niet te onderschatten betekenis kan zijn. Het verheugt G.S. verder, dat blijkens de samenstelling van het bestuur door de oprichting van deze dienst zoveel instellingen en personen, werkzaam op verschillend gebied en van uiteenlopend inzicht, bereid zijn samen te werken om te trachten de geestelijke moeilijkheden waarmede de mens te kampen kan hebben op te lossen of althans draag lijker te maken. Het R.K. Wit-Gele Kruis blijft op dit gebied zelfstandig en heeft zich blijkens het laatste jaarverslag finan cieel al enige jaren zelf geholpen. Naar van de zijde van het Groene Kruis reeds werd verzekerd, is van die Vereniging de Provinciale Zeeuwsche Vereniging „Het Groene Kruis") geen verzoek om subsidie voor de geeste lijke gezondheidszorg te verwachten. G.S. stellen voor de dienst jaariijks met f 7500— te subsidiëren. ke passerende verkeer is die brug ook een onding voor de bewoners zelf. Ie dere huisvrouw kan normaal gespro ken tot op de minuut af weten hoe laat haar man van kantoor of fabriek thuis komt. De ..Westelijke" Sluiskillenaren evenwel niet. De brug kan de middag-rustpauze met een kwartiertje bekorten. TEVENS BUSHALTE? Het parkeren in Sluiskil is een pro bleem. Het centrum van het dorp wordt gevormd door de weg langs het kanaal, waar een hotel, enkele café's en een cafetaria zijn gevestigd, alsme de een benzinestation. Dat maakt een flinke ruimte voor het parkeren van auto's noodzakelijk. Die ruimte is er evenwel niet. Niettemin heeft men mogelijkheden om aan die noodzaak te voldoen. Want behalve een (vooral bij „lage lucht" en mist) stinkende leiding heeft Sluis kil een put. Niet zo maar een putje, maar een gapende diepte even ten Noorden van de brug. Het dempen daarvan zou in de eer ste plaats het dorpsbeeld aanmerkelijk verfraaien. Het is op het ogenblik ronduit gezegd een ordeloos gezicht, om niet te zeggen een bende. Struik gewas poogt vergeefs de diepe put aan het oog te onttrekken, maar het resul taat is alleen dat de zaak nog lelijker is geworden. Zou dit enorme gat geëgaliseerd wor den, dan zou men een behoorlijk plein tje verkrijgen. Er zou plaats zijn voor een flink aantal auto's en bovendien zou het mogelijk zijn er een ruime hal teplaats voor de autobussen te projec teren. De stilstaande bussen zouden dan het verkeer niet langer hinderen. TOEGANG ZIEKENHUIS Tenslotte zou de toegang tot het zie kenhuis mede daardoor eindelijk ver beterd kunnen worden. De weg daar heen, uiteraard druk gebruikt, laat nauwelijks toe dat twee auto's elkaar passeren. Het centrum van het grote industrie dorp zou door verlost te worden van een onaesthetisch plekje, dat ondanks alle groene bebossing geen passende onderbreking van de bebouwing ge noemd kan worden, tevens verrijkt worden met een verkeerstechnisch zeer noodzakelijke voorziening. BETER DAN DE VORIGE Burgemeester Bolkesteiji heeft met enkele woorden de Start-tentoonstel- ling in Middelburgs kunstmuseum ge opend. De burgemeester hoopte, dat ditmaal de expositie ruimer bezoek zou krij gen dan de vorige kunstvoorstellingen Speciaal die van de Zeeuwse kunst kreeg dit jaar bijna geen belangstel ling, in tegenstelling met Folkestone, waar de schilderijen honderden men sen trokken. Wij kunnen hier direct aan toevoe gen, dat deze Start zeker de aandacht verdient. De samenstellers zijn veel critischer te werk gegaan dan in 1952, toen men de indruk kreeg dat de jon ge artisten merendeels knoeiers waren. Al is op deze „Start" ook niet ieder doek een meesterwerk: negentig pro cent is volkomen verantwoord en me nig stuk spreekt van groot talent. Verschillende richtingen zijn verte genwoordigd, o.a. de experimentele en de abstracte, maar ook in dit genre is er voor gewaakt dat er geen flodder- werk binnendrong. Een der kleinste en tevens een der beste schilderijen vindt men al in de vestibule. Het is „Kwelling" van R. v. Lamsweerde, fantastisch goed van compositie, tekening en sfeer en vol vaart en beweging. Voortreffelijk ook is het paneeltje „Geiten" van Groenestein, een der beste „dierenlevens", welke we ooit zagen; met een minimaal gebruik van middelen, bereikte Groenestein hier een maximaal effect, 'n Juweel is ook de jongen die een kalfje draagt. Een der groten onder de jongeren is D. Zwier. In een origineel kleuren gamma van groenachtig blauw en geel maakte hij schitterende composities van een havengezicht en een terrein van havenbouw. Hans Engelman excellerde met een Kruisafnamedie eerst wat rauw aandoet, doch bij nadere beschouwing boeit door haar originaliteit en diep religieus gevoel. Andere jongeren met uitgesproken talent zijn Jan Homan (Bergmeer); D. Breed (Kanaal met brug); Fedde de Jong. Libert Ramakers, Jac. Kuypers; W. Ringstein, Frans Nols en J. Dieaera Na de opening heeft de heer J. Mul der een der organisatoren van Start, een toelichting gegeven op het geëxpo seerde, welke getuigde van inzicht. Met hem hebben wij grote waardering voor dit evenement. Discussie rond „Red Star r\E Aardenburgse raad kwam bijeen voor de behandeling van een agenda van 23 punten. Door de ge meente-opzichter F. A. Snijders was een verzoek om ontslag ingediend in verband met zijn benoeming tot op zichter van bouw- en woningtoe zicht te Rijswijk (Z.H.) Een oproep zal worden geplaatst om sollicitanten voor deze betrekking. ingaande 1 Januari 1955. De voorzitter deelt mede, dat dit winterseizoen geen subsidie zal worden verleend door liet Rijk voor woningverbetering en woningsplitsing, daar er geen aanlei ding bestaat om de werkgelegenheid in de bouwvakken in de provincie Zeeland te verruimen. De raad besluit om ten bate van 1» vluchtelingen een zelfde bedrag bij te passen als door de ambtenaren in •■»- meentedienst door het afstaan van een uur loon voor deze actie wordt bijeen gebracht. Er waren niet minder dan 9 aanvragen om subsidie binnengeko men sedert de laatste raadsvergade ring. De Nederlandse Blindenbond krijgt voor de stichting van haar Rust- en Vacantieoord ter gelegenheid van haar jubileum een eenmalige subsidie van f 25, Eveneens was subsidie gevraagd door de Voetbalvereniging Red Star te Eede, en wel voor een bedrag van f 250,Rond dit verzoek ontspon zich een debat. Daarbij waren de Eedese raadsleden Sturtewaegen en Buijck voor subsidieverlening. Deze lieten uitkomen dat het slechts een eenmalige subsidie was en dat het hier in tegenstelling tot de vorige subsidies, die werden afgewezen, een gemeentelijk belang betrof. De voor zitter was echter van oordeel, dat de vereniging zelf activiteit diende te ontplooien om rond te komen en gaf hen de raad om evenals de Voetbal vereniging Aardenburg met succes had gedaan een fancy-fair te organi seren. Bij de stemming werd het sub sidieverzoek afgewezen met 8 tegen 2 stemmen. Het Missiehuis Sint Anto- nius te Kaatsheuvel ontvangt een sbusidie van f 100.voor een leer ling uit de gemeente. Door het Wit- Gele Kruis te Oostburg was een ver zoek ingediend om de subsidie per lid gelijk te maken aan de Aardenburgse afdelingen van Wit-Gele Kruis en Groene Kruis. Door ae Oostburg3e afdeling worden namelijk de wijken Het Eiland en de Diomedepolder die grondgebied der gemeente Aarden burg zijn verzorgd. In totaal betreft het hier 48 leden. Besloten wordt rmt algemene stemmen om ook f 2,per aangesloten lid subsidie te verlenen. Alsnag werd besloten 't presentiegeld voor de leden van de raad te bepalen op f 7.50 per vergadering. Vastgeste'd werd de gemeenterekening 1951 met in de gewone dienst aan inkomsten f 496.658,09 en aan uitgaven f 492.596.67 zodat er een batig saldo is van f 4061.42. De kapitaaldiens sluit met aan inkomsten en uitgaven f 3.050,353,47. Bij de rondvraag brengt de heer C. Mabesoone ter sprake, dat aan het Jeugdcentrum ..Maris Stella" destijds van gemeentewege een subsidie is verleend in de kosten van de beplan ting en dat thans gebleken is, dat vee daar gegraasd heeft en deze beplan ting en de destijds aldaar door de ge meente geplante bomen heeft ver nield. Hij vraagt wie de kosten daar van zal hebben te dragen. De voor zitter deelt hem daarop mede, dat reeds een onderzoek in deze is inge steld. Bietenrooi-demonstratie voor de volle 100 pet geslaagd DA.T BIETENROOIEN een probleem betekent voor de boer anno 1954 is tijdens de demonstratie in de Wilheiminapoider te Biervliet od het veld van de Gebr. de Regt wei bewezen. Meer dan 800 auto's werden geparkeerd ou het stoppelveld gelegen naast de te bewerken partij bieten Ruim 3000 persnen toonden hun belangstelling. F\eze demonstratie, georganiseerd door de Studieclubs in Zeeuwsch- Vlaanderen, de Werktuigencommissie in West Zeeuwsch-Vlaanderen. de Technische commissie van de Stich ting van de Landbouw in Zeeland en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zeeuwsch-Vlaanderen beoogde de betrokkenen een algemeen overzicht te geven van de verschillende groepen werktuigen, waarmee men momenteel experimenteert, of reeds dusdanige prestaties daarstelt, dat aanschaf ve> antwoord is. De moeilijkheden bij het rooien ook dit jaar weer ondervonden wegens gebrek aan landarbeiders noodzakm over te schakelen op gemechaniseerd rooien. DE DEMONSTRATIES F\e partij bieten was verdeeld in 20 verschillende veldjes en reeds een dag te voren had men z.g.n. proef ge stoomd wat voor diverse firma's aan leiding was om reeds voor de ei"|én- lijke demonstratie begon huiswaarts te keren. De Wilheiminapoider staat niet voor niets bekend als een der „zwaarste" polders.... Zelfs een Franse machine had de verre reis voor niets gemaakt en vertrok voor het publiek aanwezig was. Overigens was het wel een inter nationaal gezelschap dat de vaak on gelijke strijd met het bietenveld aan bood. Zweedse, Franse, Engelse en Duitse machines naast de binnenland se uitvindingen zetten hun beste been tje voor „Goliaths" naar Davids" de vol automatische (fabrieken op zich) en eenvoudige lichtertjes, machines wel ke een kapitaal van f 12000,kosten eenvoudiêe ploegjes van pl.m. f 300, PRESTATIES Na een urenlange vergadering heeft de gemeenteraad van Amsterdam met 40 stemmen tegen één, besloten, het nieuwe stadhuis te doen opbouwen aan de te verbreden Amstel, op een ter rein, begrensd door het Waterlooplein, de Zwanenburgwal en de Amstel. Een jarenlang slepend probleem wordt thans opgelost. Het besluit van Bezoek aan 225 jonge oorlogsslach toffers Op de laatste dag van haar verbiyf in ons land heeft Audrey Hepburn met haar man een bezoek gebracht aan liet revalidatiecentrum in Doorn. Geen van de 225 hier verpleegde jon ge oorlogsslachtoffers heeft ze overge slagen. Met grote belangstelling heeft zij de inlichting bekeken en zich over de revalidatie-methnden laten voor lichten in de anderhalf uur, dat zij hier verbleef. Om twaalf uur ging de reis verder naar het militaire kerkhof in Rhenen en naar Arnhem voor het leggen van Tijdens de cabaretavond in Den Haag is Audrey Hepburn door de Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers onderscheiden met het gouden kruis van verdien ste van deze bond. Het kruis werd haar uitgereikt door mr dr W. M. van Ommen Kloeke middenen de eerste, die haar met haar onder scheiding feliciteerde was Toon Hermans (links) de Raad om het nieuwe stadhuis op het Frederiksplein te laten bouwen, komt te vervallen. Hier zal nu het nieuwe operagebouw komen. Voor 1960 zal met de bouw van het stadhuis moeten worden begonnen. Over het plan van hoofdcommissaris Kaasjager, om een aantal van de mooi ste grachten en b.v. het gehele Singel te dempen, teneinde daardoor het ver keer ruim baan te geven, werden har de woorden gezegd. Dit plan, dat in wezen een politierapport is, heeft de Raad nog niet officieel bereikt. B. en W. hebben er nog geen oordeel over, maar het ziet er naar uit, dat Kaasja gers plan nimmer uit het duister van de dossiers zal komen. Tenzij de politie ingrijpt, zuilen 2 Franse advocaten die als raadslieden optreden in de zaak van het uitlekken der defensiegeheimen, vandaag gaan duelleren. Als wapens hebben zij pis tolen gekozen. De ene advocaat beschuldigde er de andere van, dat hij valse geruchten over hem verspreidde. Een woorden wisseling, gevoigd door een handge meen gaf één hunner aanleiding tot de uitdaging. Duelleren is in Frank rijk verboden en gewoonlijk arriveert de politie tegelijk met de duellisten op het „veld van eer". Het duel, zo werd later vernomen, gaat niet door, dank zij interventie van de deken van de orde van advo caten. (Advertentie) leen R» Ln-v0ri°d>>»n- Pen buitengewone prestatie werd geleverd door de heren Gebi, de Regtdie de organisatoren in de gelegenheid stelden deze demonstratie te laten doorga. Niet voor niets heeft men meer dan een jaar moeten zoeken naar iemand die zijn veld beschikbaar stelde. De hear de Regt, die een der steun pilaren der studieclubs is, heeft uit eindelijk toegestaan op zijn veld te laten demonstreren en dat dit geen gering offer is geweest, is na afloop wel gebleken. Hem zij echter de vol doening, dat hij een groot streekbe- lang heeft gediend. Ook de regelingscommissie onder der leiding van de heer Ir. P. R. Bon man, Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland te. Axel, zal met voldoening op deze dag terugblikken, want het is heus geen kleinigheid, duizenden mensen in een afgelegen polder voor een dergelijk evenement te ontvan gen. GELEVERDE PRESTATIES TTet was wel een zeer uitgebreide taak, welke de Beoordelingscom missie onder leiding van Ir. P. W. BakkerArkema uit Wageningen de ze middag op zich nam. Gedetailleerde verslagen over elke machine afzonderlijk zullen zeer ze ker in de voorlichtingsbladen gretig aftrek vinden, maar nu reeds kan op de prestaties bij de vol-automatische machines, welke onder zeer moeilijke omstandigheden moesten werken, ge wezen worden, o.a. op de Duitse ma chine „Stoll", een complete rooima- chine welke kopt, rooit en koppen zowel als bieten verzamelt. Een ma chine welke onverwacht goede pres taties leverde. Eveneens trok de Zweed „Hilleshog", naast de Engelse Catchpole aller aandacht. Enige verbeteringen, of iiever aan passingen aan de plaatselijke omstan digheden en ook zij zullen zeer zeker hun weg vinden. Bij de kleinere machines viel op het keurige werk van de Weha, een Ne derlands product. Een machine weike particulier zeer veel gebruikt zal worden. Een verrassing zal het voor velen geweest zijn, dat b.v. de „Aarra" bij vele veldjes, welke met machines be werkt werden, vele procenten lager was dan bij het veldje „handwerk". Nog enkele jaren en ook hier zal de machine de man met bietenspaadje verdringen. St Maarten in Zeeland Volgende week Dinsdag om 12.13 u. zal de secr. van de Zeeuwse VVV, de heer Houtekamer voor Hilversum II een causerie houden over St. Maar ten. ReiskosUen voor scholieren Zaterdag 13 Nov. a.s. heeft te Ter- neuzen een vergadering plaats van de Kieskring Middelburg der K.V.P. Het kringbestuur stelt o.m. een voor stel aan de orde, waarin wordt ge vraagd dat zo spoedig mogelijk een wettelijke voorziening wordt getroffen waardoor reiskosten, veroorzaakt door het volgen van M.O., N.O., Kweek school, M.T.S. en landbouwonderwijs, op de wijze als dit is geregeld in de L.O.-wet, voor vergoeding in aanmer king komen. De toelichting luidt: Wanneer zoals in onze provincie het aantal onder wijsinstellingen uiteraard schaars is en het aantal bijzondere onderwijs inrichtingen nog schaarser, dan is het vanzelfsprekend, dat hierdoor de Zeeuw in het algemeen en degene, Fe bijzonder onderwijs wonst in het bij zonder, ver is achtergesteld bij dege nen, die in streken wonen waar on derwijsinrichtingen dicht bezaaid ujn. In de katholieke provincies Brabant en Limburg kan dit vraagstuk wel licht van belang zijn voor orthodoxe protestanten, ook zij hebben dan de zelfde rechten en belangen als wij hier. Het lijkt niet meer dan billijk, dan dat tenminste de 4 K.M.-regeling van het lager onderwijs wordt overge nomen. Het is de bedoeling dit voorstel in de Partijraad te brengen. KRINGPROPAGANDARAAD. De agenda vermeldt voorts een be spreking over de reorganisatie der partij en de mogelijke consequenties voor de Kring, alsmede een voorstel tot organisatie van een Kringpropa- Onderscheidingen Bij K.B. is aan P. Verstraeten en A. Coone, respectievelijk wonende te As senede (België) en te Sas van Gent fabrieksarbeiders bij de Eerste Neder landse Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek te Sas van Gent, de ere medaille. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons, verleend. gandaraad. Zonder een goed werkende Kringpropagandadienst kunnen sug gesties van de Partij niet doeltreffend worden doorgevoeld en kan verkie zingspropaganda, ledenwerving e d. niet liet resultaat opleveren, dat men graag behaalt. Uitspraken Rechtbank Middelburg Acht maanden voor aannemer r\E rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in een aantal op 22 October j.l. behandelde strafzaken. Zo werd de uit Doorn afkomstige aannemer A. N., die veel op Schou wen werkte, veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf met aftrek, waar van 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en ondertoezichtsiel- ling van de Prot. Cr. Reclasserings- vereniging. De aannemer was ervan beschuldigd diverse schulden niet te hebben betaald. De Koudekerkse winkelier J. J. van D.. die terecht moest staan op be schuldiging van ontduiking der in komstenbelasting en tegen wie een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand was geëist, kon vrij gaan: de rechtbank verklaarde de Officier van Justitie niet ontvankelijk in zijn eis. Een jongen uit Sluiskil, Th. I., die o.m. van zijn broer geld had gestolen, kreeg 9 maanden met aftrek, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht- stelling van ,de E K. Reclassering, als mede opname in de Landkolonie „Ko- ningslust". Een uit Amsterdam afkomstige schilder, P. J. G. P., die o.m. bij zijn baas in Bruinisse geld had ontvreemd, werd veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en toezicht van het Leger des Heils. Tenslotte luidde de uitspraak tegen de houthandelaar B. K, K. uit 's-Gravenmoer f 200, boete of 25 dagen hechtenis.. Hij had terecht moeten staan op beschuldi ging op 10 Augustus j.l. onder 's-Heer Arendskerk bij een aanrijding een ander door zijn schuld zwaar licha melijk letsel te hebben toegebracht. WOORD AT een student tot het toe- v latingsexamen voor de universi teiten in de Sowjet-zone wordt toege laten, moet hij zich onderwerpen aan een selectie, waarbij niet zijn kennis en ontwikkeling bepalend zijn, maar uitsluitend en alleen de mate van zijn politieke betrouwbaarheid. En over die politieke betrouwbaarheid beslist de communistische eenheidspartij. „Po litieke betrouwbaarheid" betekent bij de S.E.D., dat de student-in-spé een trouw aanhanger van de bolsjewisti sche beginselen is en bereid zich voor al toe te leggen op de studie van de grondslagen van het marxisme, het dialectische materialisme en het bol sjewisme. Dit wordt dan „studie in maatschappijleer" genoemd. De studie van deze vakken is voor iedere facul- teit verplicht. Welke rol deze studie in het leven van de student speelt, moge blijken uit hetgeen ons een student in de medicij nen, die in Leipzig studeerde, vertelde „Volgens de zogenaamde „studie plannen" moeten wij aan het eind van ieder studie-jaar in alle studie-vakken een zogenaamd „tussen-examen" af leggen. De toelating tot de tentamens is afhankelijk van het slagen voor deze tussen-examens. Ieder tussen-examen betekent tevens een examen in de verplicht gestelde maatschappij-leer vakken. Voor een student in de medi cijnen kwam dat neer op een examen aan het eind van het eerste studiejaar, waarbij werd vastgesteld of je vol doende kennis had van de grondslagen van het marxisme-leninisme. Hierop volgde aan het eind van het tweede studiejaar een afsluitend examen over deze materie, terwijl aan het eind van het derde studiejaar een examen in de beginselen van de politieke economie moest worden afgelegd. In het voor jaar van 1952 nam ik als afgevaardigde van de „Vrije Duitse Jeugd" aan de examens voor de studenten van het tweedestudie-jaar aan de medische fa culteit in Leipzig deel. De examinator was een docent in maatschaprijleer, die daarvoor zelf in een cursus van twee maanden was klaargestoomd. De examens waren er dan ook naar. Meestal werden alleen de standaard-vragen van het marxis- tisch-leninistische repertoire gesteld, maar af en toe week zo'n examinator ook wel eens van de bekende weg af en begaf zich op zijpaden en stelde al lerlei strikvragen, die de examinandus heel gemakkelijk ten val konden bren gen. Zo werd bijvoorbeeld een examen- candidaat gevraagd: „Welke vesting ■êt&Ët üMMil 40 MIMi 30 Ml 20 liii 10 ■Ml O 1936 '37 '38 '39 '40 '41 stand per 1 januari 'Ai A3 AA-At '47 '48 '49 'SO '51 '52 '53 '541 kransen. Even na half een legde het I vliegtuig naar Rome. echtpaar een krans bij het Airborne monument te Oosterbeek. Om half vier vertrokken Audrey en Mel Ferrer per Tijdens een opstand in de gevange nis van Sao Paulo is één gevangene gedood en 20 werden gewond. De opstand brak uit, toen een ge vangene die plotseling krankzinnig werd, in het dwangbuis werd geslo ten. Volgens de directie van dc ge vangenis, was de opstand van te vo ren beraamd, want alle gevangenen beschikten over wapens. De jongste loonronde heeft de inkomensgrens voor de verplichte ziekte verzekering tot voorwerp van discussie gemaakt. De artsen zijn van oordeel, dat een optrekken van die grens naar f 6000,tot een onge wenste uitbreiding van het aantal verplicht verzekerden zal voeren, met als gevolg een verdere socialisatie van de geneeskundige hulp en min der vrijheid voor de artsen. Deze grafiek laat zien, hoe het aantal vrijwillig verzekerden na 1942 sterk terugliep als gevolg van het Ziekenfondsbesluit en hoe een grote groep verplicht verzekerden bij de ziekenfondsen werd aangesloten. Tengevolge van de voortdurende verhoging der weistandsgrens werd de groep vrijwillig verzekerden steeds kleiner. Momenteel is het zo, dat 24 procent van de Nederlandse bevolking NIET bij een ziekenfonds is aangesloten. Twintig procent is vrijwillig verze kerd en 56 procent behoort tot de categorie der verplicht verzekerden. ligt aan de Oder-Neisse?" De aanwe zigen hielden hun hart vast. Dit was een gevaarlijke vraag, omdat we alle maal zoveel mogelijk deze materie waren ontweken. De candidaat vroeg dus heel voorzichtig aan welke oever van de rivieren die vesting dan wel zou moeten liggen. Op Duits of Pools gebied? Op Duits gebied. Prompt antwoordde daarop de ondervraagde: „Ik kan me niet voorstellen, dat nog ergens op Duits gebied vestingen langs de Oder bestaan, omdat wij met het Poolse volk in een nauwe vriendschap pelijke verhouding leven en geen ves tingen meer van node hebben." IN HET NA;UW Tot grote verrassing van de exami nandus alsmede van de toehoorders bleek dit helemaal niet het juiste ant woord te zijn. De candidaat kreeg van de examinator een flinke schrobbering over zijn gebleken „gebrek aan belang stelling voor de ontwikkeling van de Duitse Democratische Republiek". Hij las kennelijk geen kranten, want anders zou hij toch moeten weten, dat er aan de Oder-Neisse wèl een vesting ligt: de vesting van de vrede, n.l. het lioogovenbedrijf „Oost" in Fuersten- berg aan de Oder! Wegens de uit zijn antwoord gebleken onvoldoende ken nis van de „democratische" pers zakte de betrokken student voor zijn exa men in maatschappij-leer en dienten gevolge was zijn gehele tussen-examen vergeefs. Het kwam echter af en toe ook wel eens voor, dat de studenten de exami nator in het nauw wisten te drijven en 't examen 'n serie woordgevechten tus sen ondervrager en ondervraagden werd. Zo werd een candidaat gevraagd naar de betekenis van de re-militari sering. Tot grote opwinding van de examinator antwoordde de examen- candidaat: „Re-militarisering betekent het herstel van de eer van de Duitse soldaat!" Woedend verlangde de exa minator, dat de betrokkene dit ant woord schriftelijk zou neerleggen. De ze aarzelde geen ogenblik, schreef de zin woordelijk neer, voegde er aanha lingstekens aan toe alsmede datum en nummer van het officiële commu nistische dagblad „Neues Deutschland" waarin hij deze uitspraak had gevon den!" Bij kennissen te Axel Door bemiddeling van de initiatief rijke Wieier-supporters Club „Volhar ding" te Axel, heeft Wout Wagtmans enkele dagen te Axel vertoefd. Hij was vergezeld van zijn grootvader en ze hebben hier o.m. verpozing gezocht in een geheel andere tak van sport dan wielrennen, nl. jagen. Op het jachtterrein van de heer G. Ysebaert aldaar heeft Wout Wagtmans zijn kunnen getoond. Hij verklaarde het in Axel goed naar zijn zin te heb ben gehad, hetgeen weer gestaafd wordt door zijn toezegging nogmaals naar Axel te komen, maar dan als deelnemer van de door de WSC „Vol- hai'ding" te Axel binnenkort te orga niseren sportavond op home-trainers. Ook nog een andere prof van de bo venste plank heeft zijn medewerking willen geven aan de komende propa- ganda-avond voor de wielersport in Axel t.w. Gerrit Voorting. Reeds kan worden medegedeeld, dat dit gebeuren vermoedelijk in de tweede helft van deze maand zal plaats vinden. Ge tracht zal ook worden Rien Verhelst indien zijn dienstplicht zulks toelaat uit te laten komen tegen een nog nader aan te duiden tegenstander. Het plan is geopperd de beide Tour renners iets te laten vertellen van hun belevenissen in de Tour de France, zo dat men dan bovendien uit hun eigen mond hun ervaringen zal kunnen ver nemen van het grootste wielergebeu- ren aller tijden, dat telkenjare zo'n ontzaggelijke belangstelling trekt. Bobet doet vandaag aanval op wereld uurrecord Louison Bobet is van plan, he den Zaterdag, een aanval te doen op het wereld-uurrecord zonder gangmaking, dat sinds 1942 met een afstand van 45.798 kilometer op naam staat van Fausto Coppi. Bobet heeft Vrijdagmiddag op de Vigorellibaan 28 1/2 ronde (11.330) kilometer) gereden om zijn conditie te toetsen. Hij no teerde 15 min. 5.9 sec, overeen komend met een gemiddelde snelheid van 45,120 km/u. Technische handbaldagen te Goes en Vlissingen Morgen ligt de handbalcompetitie stil in verband met de Technische dag. In Goes zullen twee heren-combinaties tegen elkaar in het veld komen. De ploegen zien er als volgt uit: A-combinatie (allen spelers van To- nido): doel: Bartelse; achter: E. Rij ken en J. Sturm; midden: M. Deurloo, J. de Pan en H. Sturm; voor; Bachet, Eiewoud, W. de Kubber, Schaier en J. Steenhardt. B-combinatie: doel: W. van Zweden (Volharding); achter: Gorsse (Hellas), en J. Oele (Volharding); midden: A. de Kok (Hellas), H. van Sabben (Hel las) en Luitwieler (Hellas); voor: van Sabben (Hellas), de Pan (Volharding), Westdprp (Volharding), Zweedijk Hel las- en Mijnsbergen (Volharding). Ook in Vlissingen zullen combinaties tegen elkaar uitkomen. De samenstel ling hiervan is echter nog niet bekend. DE AXELSE SCHAAKCLUB „S. Lan dau" heeft haar eerste competitie wedstrijd voor de 2e klasse C van de Z.S.B. gespeeld, tussen Landau II en Landau I, welke beiden in deze klas se zijn ingedeeld. Het tweede 10-tal van Landau bood kranig tegenstand en het werd een eervolle nederlaag: 4-6. WOENSDAGAVOND 10 Nov. a.s. zal in het Utrechts Stadion een wed strijd gespeeld worden tussen een Westelijk en een Zuidelijk elftal, dit met het oog op de samenstelling van het elftal van Zuid-Nederland, dat Zondag 21 November tegen Luxem burg zal spelen in de hoofdstad van het groothertogdom. DE HEER J. F. VAN DER HEYDEN, voorzitter van de Belgische Zwem- bond, vice-voorzitter van het Bel gisch Olympisch Comité en van het Belgische Comité voor Lichamelijke Opvoeding is op 75-jarige leeftijd overleden. GOES, 5 Nov. Bloemkool Al 35-49, A2 36-38, BI 21-31, afw. 10-36, tomaten A 35-60. spruiten Al 52-54, A2 32-53. BI 19-35, gr. sav. kool 7-13, rode kool 12-13, witte kool 4-6, kroten 5-22, uien 7-8, prei 24, andijvie 6-7, veldsla 24-27, waspeen 16-32, bosselderij 3-5, knolselderij 7-9, koolrapen 4.50, peen 5, kropsla 8-15, dubb. pr. bonen 37-84, druiven 1 109-119, 2 87- 100, afw. 59-74. KAPELLE, 5 Nov. Industrie- en exportveiling: Appelen en peren: Goud- reinette AAA 26.10, A 21.30, BC 16.30, 1 grof 18.20-21.10, 1 fijn 15.70-15.80, 2 11.40, K 13.60-13.90, F 6.70-8.30, hagel 6.90 Jonathan A 29.70, B 25.70, C 20, 1 grof 21.80-22.80, 1 fijn 20.75, 1 17.50, 2 10.60, K 12, F 4.10, hagel 4.20. Sterappelen A 27.10, BC 24.10, 1 grof 24.80-25.70, 1 fijn 16.80-21.50, 1 klein 17.30 2 5.30, K 10.60-13, F 3-3.10, hagel 3. Cox Orange pippin 1 grof 50.15-50.50, 1 fijn 47-48.10, 1 klein 22.50-25.40, 2 6.20-8, K 26.80-28, F 8.90- 11.60. Golden delicious 1 grof 28.50, K 16.20, F 5.30. Brabantse Bellefleur 1 fijn 13. Zoete Ermgaard 1 fijn 22.80, 2 10.85. Comtesse de Paris 1 grof 27.10-30.20, 1 fijn 28.20-28.80, 2 4.20-4.40. K 12.20-13, F 3.30-4, 1 grof rijp 29, 1 fijn rijp 17.50- 18.10. Beurre Alex. Lucas 1 grof 40.20, 1 fijn 34.70, 2 5.70, K 14.50, Zwijndr. wijn peer 1 grof 13.50 1 fijn 9.50-9.80, 2 3, K 8. Beurre Diel 1 grof 15.10, Pondspeer 1 fijn 9.30, 2 7.30, F 4. Jodenpeer 1 fijn 6.80. Nouveau Poiteau 1 grof 12, 1 fijn 8.50, 2 3.10, K 8.10, Gieser Wildeman 1 grof 29.90, 1 fijn 25, 2 10.50, K' 22. St. Remy 1 grof 13.80-14.10, 1 fijn 15, 2 10.50, K 10, F 6.20, F m. hagel 3.70-3.90. Zure kroetappelen 3. Jonathan val 3. Verpakt fruit: Glorie van Holland 1 fijn 27, 1 grof 32-38. Gewone veiling: druiven 59-100. Appe len en peren: Campagne zoet 10-18, Bre- derode 6-10, Kleiperen 4-10, Glorie van Holland 10-17, Beurre Dyl 6-11, Confe rence 12, Legipont 15, Zoete Hollaert 13, Tuinzoet 23-29, Laxton Superbe 8-17. Groentenveiling: Aardappelen 8-8.5, bloemkool 9-47, witte kool 9-11, rode kool 9-15, spruitkool 49, savoye kool 6.5- 17, andijvie 6-8.5, kroten 21-22, stekuien 9, koolrapen 7, kropsla 5-11, kassnijbonen 150, tomaten 47, prei 19-21, knolselderie 12 KOEWACHT, 4 Nov. Gezwingeld vlaslint WR 190-260, DR 180-240. Lokken ruwe 32-42, gezwingelde 60-85. Lijnzaad ongekeurd 38-40, gekeurd 62.5-70. Vlas- kaf 3-4 ct. Bolraap 2-4 ct. Vrij kalme markt. In gerepeld en ongerepeld vlas zeer weinig handel. LEEUWARDEN, 5 Nov. Aanvoer 70 stieren 2.24-2.64 p. kg slachtgewicht; 275 slachtkoeien le kw. 2.64-2.74, 2e kw. 2.44- 2.63, 3e kw. 2.12-2.27, 1898 melk- en kalf- koeien 500-900, 375 pinken 350-500. 839 graskalveren 150-350, 491 nuchtere kalve ren. 34-47, vette weideschapen en lam meren: vette en weideschapen 85-120, lammeren 70-100, 378 vette varkens, oude varkens 1.60-1.70, vette biggen 1.82-1.85, zouters 1.76-1.78, 273 biggen en lopers, biggen 35-65, lopers 66-100, 77 bokken en geiten, geen notering, 151 paarden 500- 875, totale aanvoer 5825. Overzicht: stieren aanvoer kort, stem ming beter, prijzen iets hoger. Melk- en kalfkoeien aanvoer ruim, stemming melk koeien stug, "stemming kalfkoeien iets beter. Melkkoeien niet hoger in prijs, kalfkoeien prijshoudend. Pinken, aan voer matig, stemming rustig, prijshou dend. Graskalveren aanvoer ruim, stem ming iets beter, prijzen niet lager. Nuch tere kalveren aanvoer matig, stemming rustig, prijzen niet hoger. Varkens aan voer kort, stemming willig, alle soorten hoger in prijs. Biggen en lopers aanvoer kort, stemming matig, prijshoudend. Schapen aanvoer korter, stemming iets beter, prijshoudend. Lammeren aanvoer korter, stemming iets beter, prijshou dend. Paarden aanvoer ruim, stemming rustig, prijzen niet hoger. TERNEUZEN, 5 Nov. Sla 3.80-10, bloemkool A 22-46, B 16-29. C 9-15, sel derij 9. peen 14-25. Bintjes II 7-10, andij vie 6-10, rode kool 21, sav. kool 15-20, waspeen 6-28, prei 14-17, knolselderij 3- 10, spruiten 47-50, tomaten 26-32, uien II 5-13. witlof 45-67, Goudreinette H grof 18.70-22, Al 13.90-16, A2 11, K 11-15, F 5-11. Jonathan AA 30.32.50, A 28.80-30.40, B 23.90-25.70. H grof 21.30-24.10, K 13-17, F 9. Sterappel BC 20.20-22, Hl 15-21, H2 11, K 16. Overige soorten appelen 3-6. Comtesse de Paris A 27.10-28.90, BC 24.70 -26.50, H grof 27-29, Hl 24-25.80, H2 8-10, K 13-16, F 7. Zwijndr. wijnpeer 9-18, overige soorten peren 3-13.80. W ATERST 4\I)F.N Mannheim 301 0.08), Kaub 22ij 0.03), Trier 226 (—0.12), Koblenz 257 (—0.12). Keulen 251 (—0.14), Ruhrort 472 (—0.09), Lobith 1100 (0), Nijmegen 881 0.02), Arnhem 875 (—0.02), Eefde 410 (^0.01), Deventer 310 (4 0.01), Namen la Plante 169 (—0.02), Borgharen 4041 (—0.29), Bel- feld 1161 (—0.29), Grave 492 (—0.08).

de Stem | 1954 | | pagina 11