Huur- en belastingmaatregelen in de loop van 1955 realiteit Buittwintig mille bij inbraak in juwelierszaak te Oud-Gastel Henri Matisse overleden Franse sancties tegen Egypte verwacht DE KEIZER IN KINDERDIJK.... De thee wordt wéér duurder Democratische controle van cle Amerikaanse senaat PR0C.-GENERAAL ONTKENT DE MISH ANDELING van NEDERLANDERS Ons vlakke land heeft bekoring voor de Negus DAGBLAD VOO» ZEELAND MINISTER v. Groot werk werd niet voltooid cl. KIEFT „HET ËÉN HOORT BIJ HET ANDER" Loon ronde beïnvloedt begroting Ook de bejaarden komen aan bod Vier avonden T.V. per week BITTERE STRIJD IN ALGERIE Provinciale wet op de helling Nog een arrestatie in België Wilde staking op vliegveld Shannon RECORDAANTAL VROUWEN Den Haag leek een sprookjesstacl Een landing op Nieuw Guinea Zij kwanten door de ramen.... Een sigaartje op de goede afloop Mendès sluit de wijnfles „Broederschap vraagt 0111 wapen stilstand f Trekpleister voor trekvogels 94e JAARGANG No. 21673 Ultgav» N. v. Uitgever» Ml). Neerlandia. Verschijn' elk® werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. fel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J- 3* H, A. Bruna Redactieraad. C J v. Hootegem. Mr Dr A J J M Mes, Mr. H M U de Rechter, L J v. 't Westende, F V M. Vercauterea. Abonnementsprus vooruitbetaling t 5.85 pe: kwartaal, per post I 6.55, per week (uitsluitend bi) met-post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 27öö-i Voor Cro& KonltigSo ai Vadettomd V R IJ D A G 5 NOVEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 11.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor 7,G(JtS Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 de Zeeuwse tmanucn- (Bijbureaux: Terneuzen, Nourdstraat 56, Tel 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De bekende Franse schilder Kenri Malisse, die niet alleen in zijn eigen land. maar ook in vele andere landen school heeft gemaakt, is gisteren, vrij onverwacht, overleden. De invloed van Matisse op een ge hele generatie van moderne schilders is zeer groot geweest. Hij beïnvloedde vooral kunstenaars in Scandinavische landen. Matisse, die in Cateau-Cambre- sis is geboren, werd door zijn ouders voorbestemd voor de advocatuur. Na rechten te hebben gestudeerd in Pa rijs. volgde hij echter zijn eigen wen sen en liet zich inschrijven bij de „Academie Jullian". Matisse, wiens kunst strikt genomen onder geen enkel „isme" is te rang schikken dan onder „individualisme", leed lange tijd aan rheumatiek. In zijn rolstoel ot zittend in bed, schilderde hij echter voort. Het laatste werk van de 84-jarige is onvoltooid. Het was een grote fries van ceramiek. Feit recente foto uati de ouerleden kunstenaar. i ZUID-SLAVIE en Indonesië hebben besloten diplomatieke vertegenwoor digers uit te wisselen met de rang van gezant. HET STOFFELIJK overschot van de Perzische prins Ali Reza is gistermid dag bijgezet in het mausoleum van de vorstelijke familie. EEN ZWEEDSTE TOERIST, die in Amsterdam stond te kijken naar de aankomst van keizer Haile Selassie miste plotseling zijn portefeuille. Blijkbaar had er vlak bij hem een zak kenroller staan kijken DE SOVJETRUSSISCHE regering heeft een Franse parlementaire dele gatie uitgenodigd tot een bezoek aan Rusland. Het is nog niet bekend of de enoepreis doorgaat. TWEE ZAANKANTERS, die in Juli van dit jaar een roofoverval in Zaan dam hadden gepleegd zijn tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. TWEE ENGELSE aartsbisschoppen hebben onverbloemd de Zuidafrikaan- ®e rassenpolitiek veroordeeld als ..on christelijk", tyranniek en gevaarlijk''.^ EEN ZEKERE Salkazanof, die in Parijs woont, wil de sterrekundi- gen oproepen tot een conferentie, via welke een vredesoproep zou moeten uitgaan tot de leiders van verschillende landen. Hij noemt zich „Eerste burger van het heel al". PREMIER NEHROE van India zal in Januari van het volgende jaar een be zoek brengen aan Londen voor over leg met premiers uit de Gemenebest- landen. IN NEDERLAND worden de laatste hjd heldere vuurbollen in de nacht hemel waargenomen. Hot zijn meteo ren, zeggen de experts. Wie zoiets ziet kan het schrijven aan de aid. Me teoren van de Utrechtse sterrenwacht. bemanningsleden van het Israëlische schip „Bat Galim", Wie in Cairo gevangen zitten, zagen hun de tentie nogmaals met 2 weken verlengd. EEN KUNSTCRITICUS, die het de di recteur van de beroemde Londense Tate Gallery lastig: maakte met zure opmerkingen, is door dit deftige heer schap tegen de grond geslagen. Het slachtoffer vond dit niet gentleman like.... DE HEERLENSE politie begint met net geven van cursussen aan brom fietsers. Een voorbeeld, dat navolging verdient. W ISSELEND BEW OLKT Weersverwachting, geldig tot i t vanavond: i Wisselend bewolkt met later i t kans op een enkele bui. Overwe- J gend matige wind in hoofdzaak J t tussen Zuid en Zuidwest. Onge- i veer dezelfde temperatuur als gis- teren. J J Vandaag: Zon onder 17.06 uur. Morgen: Zon op 7.42 uur. f IN HET BEGIN van het komende jaar zal de regering de wet inzake de aangekondigde belastingmaatregelen en de huur verhoging indienen, met als verhoopt gevolg, dat deze maatrege len nog in de loop van 1955 in werking kunnen treden. De mini ster van Financiën, die dit aan de Tweede Kamer heeft meege deeld, voegde er naar aanleiding van enkele opmerkingen aan toe, dat hij zal vasthouden aan de samenhang tussen belasting maatregelen en huurverhoging. Voorts maakte hij bekend, dat in het belastingprogramma een voorstel zal worden opgenomen, voor een herziening van de weeldetabel en van de tabel van vrij gestelde goederen. Bij de herziening van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting denkt de regering aan een matiging van de progressie over de hele linie en aan een verhoging van de mi nimum-salarissen, waarover geen belasting verschuldigd is. Minister Van de Kieft, wiens mede delingen duiden op een ernstige wil tot algemene verbeteringen, heeft toe gezegd. dat bij de belastingherziening ook de middenstand aan zijn trek zal komen. Tevens houdt de regering de nood van de vergeten groe pen" (die van een klein kapitaal tje of een lijfrente moeten leven) voor ogen. Tot de maatregelen, die in de sociale sfeer een financiële verbetering bete kenen, behoort naar het oordeel van de regering een spoedig invoering van een algemene oudedagsvoorzie ning. De SER heeft in deze zin reeds adviezen uitgebracht. De regering is niet voornemens, al dus nog steeds minister v. d. Kieft, om de verlaging van de directe belastin gen later te doen ingaan dan die van de kostprijsverhogende belastingen. GEEN INFLATIE. bewindsman gezegd, dat de opbrengst van de belastingen tengevolge van de loonmaatregelen met rond 175 millioen zullen stijgen. Hiervan blijft f 150 millioen over voor het Rijk. Dit komt, doordat de opbrengsten van de loonbelasting, ver eveningsheffing enz. stijgen. De heer Vanaf 1 Januari: Op verzoek van de Nederlandse Te levisie-Stichting heeft de regering be slist, dat van 1 Januari af vier avon den per week zal worden uitgezon den. Daarboven kunnen nog program ma's van buitenlandse zenders worden overgenomen. De tegelijkertijd ingediende voor stellen van de televisie-stichting tot verdeling van de zendtijd onder de omroepverenigingen zijn uiteraard Naar aanleiding van de financiële J aangehouden totdat men zal hebben beschouwingen in het parlement over j beslist over het nieuwe televisiebestel. de jongste loonsverhoging, heeft de In Parijs wordt verwacht dat Frank rijk economische sancties tegrn Egyp te 7,al toepassen, als de Egyptische nationale radio voortgaat met de ver zetsactiviteit in Algerië aan te moedi gen. In het ruige gebied van Noord - Al gerië leveren de Fransen slag np slag tegen de nationalistische verzetslieden Hier opereren bijna duizend verzets lieden. Zij beheersen de hoogten, die uitzien op de stad Arris en het was nog niet mogelijk, hen van hun posten te verdrijven. Troepen van het vreem delingenlegioen worden naar 't strijd toneel gezonden en dagelijks arrive ren versterkingen van parachutisten en troepen van de burgerwacht in Al giers. Twee uiterst mobiele bergdivi- sies zouden er, volgens militaire des kundigen nodig zijn. om aan de moor dende guerilla een eind te maken. De onrust, in hel land stijgt. Enkele leden van de lijfwacht van de Bey van Tu nis zijn naar de verzetsorganisaties in hun eigen land overgelopen. De strijd in één Frans protectoraat steekt ge lijkgezinden in de andere aan. Tsjangs vliegtuigen weer in actie Lichte bommenwerpers van de na- tionalistisch-Chinese luchtmacht heb ben gisteren het communistisch-Chi- nese eiland Toemen gebombardeerd. Jagers van de Chinese communisten probeerden de aanvallende vliegtuigen te onderscheppen. Het was de eerste maal. dat dit gebeurde. De vliegers meldden. dat kruitmagazijnen, ge- schutsstellingen en kazernes waren geraakt. Een beeld van het bezoek, dat Z.K.M. Keizer Haile Selassie I van Ethiopië Donderdag bracht aan de werf van L. C. Smit en Zonen te Kinderdijk om daar een nieuwe voor Ethiopië bestemde sleepboot te water te laten. Enthousiaste arbeiders sloegen het vertrek van de hoge bezoeker gade en deze nam op hartelijke wijze afscheid door de honderden belangstellenden met zijn hoed 'n opgewekte groet te brengen v. d. Kieft legt er echter de nadruk op, dat hij slechts een raming geeft. De rijksuitgaven zullen tegenover deze inkomsten, met rond f 170 millioen stijgen. De loonronde heeft dus. naar verwacht kan worden, een nadelig ef fect op de begroting voor 1955. Op de vraag of de loonsverhoging een inflatie of een revaluatie betekent, antwoordt minister Van de Kieft, dat, nu een verdere stijging van het na tionale inkomen door toenemende be drijvigheid optreedt, een verdere stij ging van de geldhoeveelheid geen ver ontrustend verschijnsel behoeft te he ten. Het handhaven van wisselkoersen, dat men steeds beoogt, blijft van emi nente betekenis. Van inflatie mag niet gesproken worden. Minister Beel heeft aangekondigd, op korte termijn een wetsontwerp tot herziening van de provinciale wet aan hangig te willen maken. Tevens deelde hij mee, dat de verschijning van het rapport van de commissie - De Quay wellicht een gerede aanleiding kan vormen, om een algemene herziening van het gemeenterecht ter hand te nemen. In de M. v. A. waarin de be windsman dit zegt, antwoordt hij op desbetreffende vragen, dat er vrijwel nooit iets gebleken is van onbeheerst optreden van de politie. Naar uit vakkringen wordt verno men zijn met ingang van Woensdag de prijzen van alle, theesoorten met 8 ets. per pakje van 100 gram verhoogd. De ze verhoging is een gevolg van de aan houdende hausse op de wereldmarkt. In de koffieprijzen is geen verandering gekomen. Het aanhoudingsmandaat tegen de Belgische ere-generaals-majoor Ma- roye en Jacquet de Haveskercke. ais- méde kolonel Grimart is verlengd met een maand. Intussen heelt de re cherche nog de aannemer Jules Krings uit Verviers aangehouden, die even eens bij de malversaties betrokken zou zijn. Nederlandse vakgenoten steunen Britse stakers Uit wrevel ever een benoeming die hen niet zint. zijn de politie- en brand weerlieden van de Ierse luchthaven .shannon een wilde staking begonnen. De RLM-vliegtuigen. die hel vliegveld aandoen, zullen, zolang de staking duurt, op Prestwick landen. De Australische regering overweegt, om het vakverbond van havenarbei ders, dat aansprakelijk is voor de sta kingen in dat land. buiten de wet te stellen. Nederlandse en Duitse vakge noten van de stakende werfarbeiders in Engeland, hebben steun toegezegd aan de staking op de Britse werven. Zij zullen geen „besmette" schepen re pareren. Door verkiezing: van de democraat Richard Neuberger tot senator voor de staat Oregon, beschikken de democra ten »n het nieuw v Amerikaanse Con gres over 48 Senaatszetels, tegen 47 voor de republikeinen. De ene onafhankelijke senator, die gekozen werd, zal bij stemmingen de democraten steunen, waardoor deze de controle van de senaat hebben ver overd. In het Huis van Afgevaardigden heb ben de democraten volgens de gecor rigeerde cijfers 232 zetels, tegen de republikeinen 203. Het Amerikaanse Congres telde in zijn huidige samenstelling reeds een recordaantal van 14 vrouwelijke afge vaardigden. Als in Januari het Con gres in zijn nieuwe samenstelling bij eenkomt, zullen 17 vrouwen zitting hebben. De procureur-generaal van New- York. Goldstein, heeft opdi'acht gege ven een diepgaand onderzoek in te stellen naar onregelmatigheden, die volgens rapporten in verscheidene stembureaux in de staat New-York zouden zijn voorgevallen. Ingewijden menen, dat Eisenhower voor zijn buitenlandse politiek meer steun in de Sen. zal vinden dan tijdens de periode, dat de republikeinen daar in de overhand hadden. Vooraanstaan de democraten steunen ,.Ike" volledig. Zijn binnenlandse politiek zal hij moe ten verdedigen. Ons vlakke, propere land. blijkt een bijzondere bekorinr te hebben voor het vorstelijk gezelschap uit Ethiopië dat ons de eer van zijn bezoek aandoet Met de Piet Hein, aan boord waar van zieh ook H. M. de Koningin en de prins zich bevonden, werden de Rotterdamse havenwerken bezichtigd. Des middags arriveerde het gezel schap in Delft, voor een bezoek aan het waterloopkundig laboratorium. De wegen, die men volgde, waren om zoomd door toeschouwers en overal wapperden de vlaggen. De hoge gas ten zagen o.m. de maquette van het stroomgebied van onze beneden-rivie ren. Het. viel de keizer van Ethiopië moeilijk, om zich als bewoner van een bergland onze strijd tegen de z«.e voor te stellen. Prins Bernhard ontpopte zich weder om als een insider in nautisch- tech nische zaken. Keizer Haile Selassie en zijn gevolg zagen 's-avonds Den Haag als een sprookjesstad uit de duisternis opdoe men. De zich in licht badende resi dentie maakte een diepe indruk op de Op de tweede dag van zijn bezoek aan Nederland bezocht Z.K.M. Kei zer Haile Selassie de scheepswerf van L. Smit en Zonen te Kinderdijk, waar hij de voor Ethiopië gebouwde zeesleepboot „Sh.ea new" doopte en te water liet. Na de tewaterlating bood het achtjarige dochtertje van de adjunct-directeur aan de keizer een klein model van de nieuwe sleepboot aan. De keizer en de heer L. C. Smit bekijken het model. In het midden prof. dr J. Zijlstra, de minister van Economische Zaken. gasten. Evenals bij de bezoeken in an dere plaatsen, was er een ontvangst op het gemeentehuis. Later in de avond ontving de regering het keizer lijke gezelschap. waarbij premier Drees in welgekozen bewoordingen gewaagde van de bewondering welke men in ons land voor Ethiopië koes tert. Tijdens de officiële ontvangst, ont moette de keizer ook enkele leden van de Nederlandse Roode Kruiscolonne, die alsVerste naar Afrika ging, om op het Abessijnse slagveld de gewonden te verzorgen. In Washington hebben de demo craten en de republikeinen een mars naar het Witte Huis gemaakt om te protesteren tegen het feit, dat het hun nog steeds niet wordt toegestaan aan verkiezingen deel te nemen. Op een dertig voet groot platform voerden de demonstran ten een model mee van het Wash ington Monument en een vrouw, gekleed volgens de mode van 150 jaar geleden, die men „Mevrouw Stemloos Washington" had gedoopt De Indonesische procureur-generaal heeft, zoals verwacht werd, ontkend, dat de Nederlandse arrestanten in In donesië mishandeld zijn. Wel waren zij „stevig aangepakt", maar zij hadden toch geen klachten?Toegegeven wordt, dat één arrestant in een krank zinnigengesticht zit. „Maar dat komt omdat deze man volledig bekend heeft en nu wraaknemingen vreest.al dus de procureur-generaal. De behandeling van de zaak Schmidt is gisteren voortgezet. Schmidts advo caat toonde bewijsstukken, waaruit bleek, dat de gearresteerde Jungschla- ger in Maastricht vertoefde in de tijd dat hij volgens getuige Tomosoa (een misdadiger) het bendewezen op Java leidde. Het verhoor werd uitgesteld. Een (Van onze speciale verslaggever). QP BRUTALE en geraffineerde wijze is gisternacht ingebroken b(j een ju welier te Oud-Gastel. Alle horloges, gouden en zilveren sieraden, die in de etalages en in de winkel aanwezig waren, zijn verdwenen. De waarde van het gestolene beloopt 20 a 30.000 gulden. Door de etalagekast zijn de dieven binnengekomen. De geledigde kassa en de standaards waaraan de gouden ringen waren bevestigd, werden achter de woning teruggevonden. Onder het genot van een sigaar is blijkbaar tijdens dit nachtelijke werk even ge pauzeerd. zijde omhoog te wringen, een raam open te schuiven en daardoor de huis kamer binnen te stappen. Het was voor de jonge eigenaar van de zaak, de heer De Klerk Donder dagmorgen een Avel zeer rare gewaar wording toen hij moest ervaren, dat zijn gehele voorraad aan sieraden en horloges uit de etalages en de winkel was verdwenen. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd, die direct met het on derzoek begon. Hierbij bleek al gauw, dat vakmen sen aan het werk waren geweest. Er was met handschoenen aan gewerkt, zodat het speuren naar vingerafdruk ken geen zin had. De dieven alles wijst er op dat er meer dan één persoon aan het werk moet zijn geweest zijn langs de achterzijde het pand genaderd. Spo ren wezen uit. dat over de stenen muur aan de parallel met de Dorps straat lopende Achterstraat is geklom men om zo in oe tuin te komen. Vermoedelijk is toen eerst getracht, om door het indrukken van een keu kenraam binnen te komen. Dit is wel gelukt, doch de keuken is weer met een stevig rolluik gescheiden van de hal, welke toegang geeft tot de win kel. Men is er toen in geslaagd het rol luik van de huiskamer aan de buiten- DWARS DOOR ETALAGE Vanuit deze kamer is wéér getracht de winkel te bereiken, doch ook dit ging niet direct, omdat ook daar de tussendeur was afgesloten. Wel kon door het openen van schuifdeuren de aan de straatzijde naast de winkel ge legen salon worden betreden. De deur welke hier toegang tot de winkel geeft was eveneens hermetisch gesloten. Aan weerszijden van die deur zijn echter etalagekasten aangebracht, die voor de vaklui beter te demonteren bleken, dan het deurslot. Schroefje voor schroefje werd de achterzijde van een der kasten losge draaid, de panelen verwijderd en de glazen platen stuk voor stuk er uit genomen, waardoor de toegang tot de winkel open kwam te liggen. Hier heeft men toen alles wat van waarde was verzameld en meegenomen. De verzilverde voorwerpen, wekkers en klokken, lieten de heren onaange roerd. De kassa werd eveneens mee naar buiten gesleept. ALLE TIJD De ongewenste bezoekers hebben er alle tijd voor genomen om hun nach telijk werk te verrichten. In de huis kamer was een sigaar gerookt. Van de fruitschaal hadden de heren een banaantje gepikt, de bonbonschaal en de koekjestrommel was alle eer aangedaan en enkele pakjes sigaretten waren blijkbaar van het geliefde merk der ongenode gasten. Zelfs de huis- houdporlemonnaie van mevrouw de Klerk was spoorloos, maar die had dan ook voor de nachtelijke gasten voor het grijpen gelegen. Langs het raam van de huiskamer zijn de dieven weer verdwenen. De geplunderde kassa en de lege ringstan- daards werden Donderdagmorgen in de tuin teruggevonden. De bewoners het jonge gezin de Klerk, dat juist een jaar geleden deze zaak betrok sliepen boven en heb ben totaal niets gehoord. De firma is tegen inbraak verzekerd. De politie heeft een zeer nauwgezet onderzoek ingezet, waarover thans nog weinig te zeggen valt. Een Gastelaar heeft rond middernacht in het dorp twee personen waargenomen, die hij niet thuis kon brengen en waarvan ook geen deugdelijk signalement te geven was. vroeger lid van de Darul Islam ver klaarde, dat hij had gezien hoe een duikboot kisten met wapens afleverde aan de Zuidjavaanse kust. Er was toen een Ambonnees aan land gestapt, die Manusama heette. Volgens de getuige was er ook een Amerikaan bij. Vol gende week wordt de zitting voort gezet. In Den Haag is hekend gemaakt, dat in de tweede helft van October een 50-tal Indonesische militairen is ge land op Nieuw-Guinea. Zü molesteer den de kampongbevolking. Mariniers zetten de achtervolging in. De Indonesische ambassadeur in Londen, Supomo, heeft met minister Eden over de kwestie Nieuw-Guinea gesproken. Een bekende politieke leider in In donesië, Hadji Agus Salim, is op 70- jarige leeftijd overleden. Hij was een autoriteit op theologisch gebied. Premier Mendès-France wil een campagne tegen alcoholisme in Frank rijk op touw zetten. Hij heeft reeds gedecreteerd, dat de suikerbietenoogst van het volgende jaar slechts voor een derde voor het distilleren van alcohol mag worden gebruikt! De premier, die zelf opzien heeft ge baard door bij zijn grote redevoerin gen in het parlement ettelijke glazen melk te drinken, overweegt thans ver dere maatregelen, welke de individu ele gebruiker van alcoholische dran ken zullen aangaan. Binnen een week worden besluiten verwacht, b.v. inza ke „drankloze dagen" en reclame voor drank. 99 De Mohammedaanse Broederschap in Egypte heeft de regering om een „wapenstilstand" verzocht. Officiële regeringskringen geloven nog niet in de oprechtheid van de broeders. Het is een list, zeggen zij, want de broe derschap blijft streven naar de macht. De broederschap verklaarde zich o. m. bereid, haar speciale afdeling (die aanslagen pleegt) te ontbinden en te ontwapenen. laatste dagen worden tien duizenden trekvogels, voor- namelijk spreeuwen en leeuwe rikken, bij het vallen van de avond aangetrokken door het licht van de Texelse vuurtoren. De dieren vliegen soms uren achtereen in de lichtbundels rond. om tenslotte neer te strij ken op de toren of de daken der omringende huizen. Men heeft hier nog nooit zoveel trekvogels om de toren gezien. Het lawaai dat de vogels ma ken is oorverdovend. In Den Burg doet niemand 's nachts meer een oog dicht. De dieren vliegen ook in schoorsteenope ningen. In één schoorsteen vond men vijftig dode spreeuwen. De toren wordt, om te voor komen dat de vogels zich tegen de stenen doodvliegen, met schijnwerpers verlicht. Hoewel het grote bezoek van de vogels u>el interessant is, betreuren de Texelaars het, dat hun vuur toren zo „in trek" is bij de trekvogels.

de Stem | 1954 | | pagina 1