H4v m Verticale vliegtuigstart geeft nieuwe mogelijkheden BOEKENPLANK »":»o9o arom ders f nog ijd Meningen en Commentaren MET DE NEUS IN DE LUCHT.... Voor de piloot een beetje ongemakkelijk MEISJES MET GELD B°"dskanselier Atoauer hecfy.^- dens z«n bezoek der p0. AT EEN ONDERLIJKE ERELD KALODERMA GELEE RADIO veZuMACf - N IJKER K Nogmaals Coëxistentie Me' een tactiekwijziging van de Sovjet-Unie verandert er we zenlijk in de toestand niets. De nieuwe term coëxistentie dient slechts om de bestaande spanning wat te vergulden. Zeer terecht stelt Adenauer, evenals overigens Chur chill en Eisenhower, de verster king van het Westen als voorwaar de voor een gesprek met Moskou. De Westerse wereld en met name Europa mogen niet verder de dupe worden van rode luchtspiegelingen. Voorlichting DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 Grote stuwkracht GROOT NIEUWS voor rheumatiek-lijders SLOAN'S LINIMENT I,ouis Joseph Vang» - 8 5ullover met suren W VAN UBK SlLLi- rmUu. A ...mm zo sterk Jêtwyde ver etd doen beren! j~ TWEEDE KLAD Staten weer eeniWzel{ litie\!fSïff endmet het voor voor de dag te een non.ag. stel, dat he Sovjet-Rusland grteSSanaaaaCn Daarmee heeft hij bij zal aangaw. Sovjet.Unie de voorbaat dg toetredin? van West-Duitsland tot de NAVO een gevaar voor de veiligheid zou zijn. Door dit plan van Adenauer wor den we intussen weer herinnerd aan de pleidooien te Moskou voor een vreedzame co, xistentie van Oost en West, waarmee men o.a. de Britse parlementariërs bij hun bezoek aan het rode Mekka heeft willen paaien. We hebben het daar over onlangs al eens gehad, doch het heeft zin erop terug te komen naar aanleiding van een gesprek, dat Malenkov daarover heeft ge voerd met de Engelse socialisten leider Mayhew. rteze coëxistentie was volgens Ma- lenkov de meest realistische po litiek. De buitenlandse politiek van Rusland zou daarbij de souvereini- teit van de andere naties en het beginsel van non-interventie res pecteren. Mayhew was daar echter niet di rect gerust op. Hij wees Malenkov op de banden van de Sovjet-Unie met de buitenlandse communisti sche partijen, maar Malenkov ba gatelliseerde deze relaties. Zij wa ren maar een zaak van de Komin- form, die slechts een internationaal informatiebureau is, zoals andere partüen die ook bezitten. De Sovjet- regering stond er buiten. Hoe Malenkov er toe komen kon die ongeloofwaardige bewering nog eens te herhalen, terwijl men voort durend constateren moet, dat de communistenleiders van andere landen, zoals die Van Frankrijk en Italië, naar Moskou op en neer rei zen voer steun en instructies, valt hoogstens te verklaren uit de ver wachting, dat de steeds herhaalde leugen tenslotte toch nog eens ge loofd zal worden. En wat zullen de Sovjets tenslot te in de practijk dan wel onder het beginsel van non-interventie ver staan en onder de erkenning van rfe souvereiniteit der andere lan den? Het zal hierop neerkomen, dat men, terwijl een hete oorlog ten uiterste vermeden wordt, de onder handse inmenging van Rusland via de communistische partijen in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten zal zien voortgezet. Dit is geen interventie, omdat de Sovjet-Unie er officieel zogenaamd niets mee te maken heeft. Maar omgekeerd is iedere inmenging van Westerse zijde in Russische aange legenheden krachtens het non-in- terventie-beginsel onduldbaar. Dit is dan co-existentie, die geen drup pel van de koude oorlog verschilt, welke ze zou moeten vervangen. De voordelen zijn voor Rusland en de nadelen mogen de andere staten be houden. Volgens Mayhew scheen de alge mene houding in Moskou te zijn, dat het goed was vriendschappelijk met niet-communisten te verkeren, maar nog belangrijker hun vijan den te steunen en te sterken. De i vreedzame coëxistentie moet men dan ook vooral zien als een Rus sische speculatie op een groter voordeel op langer termijn in de lijn van het onveranderd einddoel der communistische revolutie. Mayhew was niet bijzonder door zijn bevindingen in Rusland geïm poneerd. Het land was in zijn Brit se ogen nog arm en achterlijk. Maar hij realiseerde zich bij een bezoek aan de landbouwtentoonstelling te Moskou, waar hij overal Indiërs zag, dat een Aziaat in Rusland ge heel andere indrukken opdoet en er geestdriftig vandaan kan komen. Een tiental jaren vreedzame coëxis tentie met Rusland zou daarom voor het Westen wel eens het vol ledig verlies van Azië kunnen be tekenen. Volgens Mayhew is dit het hoofddoel der Sovjet-leiders bij hun vriendelijke gebaren tegen over de „kapitalistische" staten. J\Jaast het katholiek soldatenblad „Salvo" en het protestants sol datenblad „Reveille", verschijnt er onder onze, aan het militair appa raat toevertrouwde jeugd sinds twee jaar, nog een derde blad, on der de naam „Zo". Op de voorpa gina staat verder alleen vermeld: Maandblad voor de Nederlandse Strijdkrachten. Het gaat echter uit van het Humanistisch Thuisfront en van de kost, welke dit front voor onze jongens voedzaam acht, geeft het laatste nummer van „Sal vo" enkele proefjes: „Men praat honderd uit over „monniken met hun zeer beperkte ontwikkeling". Van de „theologen, die fanatieke vijanden van de vrije gedachte waren die zich buiten hun scholamtische uitpluizingen bewo gen". Van „Monniken, die in hun domheid zich keerden tegen elke studie der klassieke talen en ble ven bij hun barbaars Latijn". In de volgende zin heet het dat „door de afwijzende houding van enige ontwikkeling", de „Kerk haar leidende positie verloor op geeste- I lijk terein. Onweerstaanbaar ont- I plooide zich de lekenontwikkeling, die zich tenslotte geheel vrij zou maken van het leergezag der Kerk". „Het geld heerste in de kerkelijke hiërarchie, meer dan de waarheid van het Evangelie". Via „Zelfverlossing uit de boeien der vele dogma's", het onechte kind, dat echt kan zijn als het gezien wordt als het kind van oprechte liefde. „Barbaarse tucht, bekrom pen onderwijs, duffe geest der scho lastiek" (dat alles in de kloosters), via dit alles, belandt de tekst bij de wil tot het doorgeven aan de mensen van „het goddelijke, zonder bemiddeling der geestelijkheid". Evert Vermeer is voorzitter van het Humanistisch Thuisfront. Hij deed enige tijd geleden zijn beklag bij het Ministerie, omdat in „Sal vo", een zich openlijk als katholiek aandienend blad, het Mandement werd besproken.... Glijboot ONLANGS heeft René Cou- zinet met zijn glijboot, die wordt voortgedreven door een 160 pk motor, geprobeerd om van Saumur tot aan Ponts-de- Cé te komen, dichtbij Angers, toen het water van de Loire op zijn laagste niveau was. Om 11 uur 35 vertrok de ingenieur uit Saumur, samen met de piloot Deforges van de navigatie-dienst van de Loire en arriveerde precies een uur en vijftien minuten later in Ponts-de-Cé. Over dit traject van 55 kilometer was het wa terniveau slechts 12 a 15 cen timeter geweest. Deze demonstratie had ten {loei de bevaarbaarheid van 'glijboten aan te tonen bij zeer geringe diepgang. ZO stufcs 80 e»Kt Ook in lu e dozen ian 50 en 100 stuit» KING'S CROSS IS AL JARENLANG DE SIGARET MEI HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS (Advertentie) Huisvrouwen zullen minder verkouden zijn Bij een onderzoek is gebleken, dat talloze huisvrouwen vele malen per jaar verkouden worden bij het poetsen van belknop en brievenbus. Zij staan dan onbeschermd in regen, wind en koude. Door de vinding van Erda) weerbestendig Poetsextract ïoevea de huisvrouwen iun belknop en brievenbus ninder te poetsen. Want weerbestendig betekent, de grootst mogelijke garantie tegen schadelijke invloeden van weer en vocht, dus min der poetsen en langer glans. Huisvrouwen, die Erdal Weerbestendig Poetsextract gebruiken hoeven véél en véél minder in regen, koude en wind te staan. Zij lopen dus veel minder gevaar om ver kouden te worden. U kunt dit ondervinden met een handig busje Erdal Weerbestendig Poetsextract, dat slechts 15 ct kost of met een grote zeer voordelige bus van 50 ct. (Van onze luchtvaartmedewerker) A L enige maanden is bekend, dat men experimenteert met proto- J-*- typen van vliegtuigen die volgens een nieuw principe in staat zijn verticaal te starten en te landen. Drie fabrieken houden zich momenteel hiermede bezig en wel: Convair, met een XFY-1 (met driehoeksvleugel), Lockheed met de XFV-1 en Bell met de XFL-1. Deze toestellen zijn voor zien van twee driebladige schroeven, die tegengesteld draaien en aangedreven worden door een turboprop. Bij de start wordt 't vliegtuig geholpen door raketten. l)e eerste gegevens over proefvluchten met dergelijke toestellen zijn bekend geworden en we moeten zeggen, dat de resultaten inee- vallen. Voor de piloot is de stand van het vliegtuig nu niet bepaald ideaal en men heeft getracht door het aanbrengen van een speciale stoel hier in verbetering te brengen. Inderdaad is dit gedeeltelijk gelukt, maar hele maal honderd procent is het nog niet. Nu is dit natuurlijk bijzaak, want er zal ongetwijfeld in de loop der tijden wel een of andere goede oplos sing voor gevonden worden. De prestaties van het vliegtuig zijn voor lopig primair. loot var: een dergelijk toestel niets an- J ders te leren dan het starten en lan- den, de rest van het vliegen is gelijk aan dat met andere toestellen. Het is opgevallen, dat dit type vliegtuig zich zeer goed en precies laat besturen Vlucht MET loeiende sirene raasde de stoomspuit van de brandweer door de straten van Karlstad in Zweden en nog geen halve minuut Ia)cr loeide een andere sirene, namelijk van een politie-auto er achteraan. Op de stoomspuit zaten twee ont snapte gevangenen, die de brand weerkazerne waren binnengegaan omdat ze de spuit het veiligste en snelste middel vonden op weg naar de vrijheid. Schadevergoeding EEN Amerikaanse longkankerpa tiënt, Norman Samuelson, heeft bij de rechtbank van San Francisco een hoge schadevergoeding tevens be doeld als strafmaatregel, van 1.000.000 dollar geëist van 'n grote ta bakmaatschappij. Verder eiste hij 300.000 dollar aan algemene schade vergoeding en alle kosten voor me dische en juridische bijstand. „Ik heb de kosten door het roken van HUN sigaretten moeten maken", zegt Norman. Violen DE Zwitserse politie heeft een uitgebreide handel in nagemaakte Stradivarius-violen ontdekt, al dus is te Zurich vernomen. Er zijn twee arrestaties verricht. Tiental len violen, cello's en altviolen uit alle delen van Europa werden on derzocht. Ongeveer negentig pro cent van de onderzochte instru menten is niet, wat hun merken en papieren vermelden. Druiven ONDERZOCHTE monsters uit twee uit tonnen gemaakte mestputten uit de 14e eeuw, die te Arnhem bij op gravingen zijn ontdekt, hebben aan getoond, dat in die eeuw reeds drui ven, kersen, pruimen, frambozen of bramen, bessen en aardbeien zijn gekweekt. Vooral het voorkomen var, de druif is merkwaardig, want er waren nog geen kassen in die dagen. Cloicn DE 74-jarige „koning van de clowns", Grock, heeft in een circus te Hamburg zijn laatste voorstel ling gegeven. Zijn publiek was gro ter dan ooit te voren, daar behalve 3.000 aanwezigen in de circustent, ook tienduizenden in West-Duits- land Grocks grollen door middel van de televisie konden gadeslaan. Ei EEN blinde West-Duitse geleerde zonder armen, Heim, heeft te Goet- tingen gezegd, dat hij 'n ontwerp voor een „vliegend ei" heeft ontworpen, waarmede men in drie-en-een-half uur naar de maan kan vliegen en in 55 uur naar Mars. Wolf DOKTOREN van het Instituut Pas teur in Teheran hebben 26 perso nen behandeld wegens heten van een wolf, die kort tevoren een aan val deed op een hotel in Kermans- jan, 480 km. ten W. van Teheran. De slachtoffers weerden zich met handen en met meubelstukken te gen het dier, dat tenslotte met een spade werd gedood. „Mijn zoon wordt 'n grote zanger". „Is hij zo muzikaal?" „En of. Hij eet zelfs de macaroni met een stemvork". andere typen vliegtuigen. Hij kan vol staan met een kleine open plek en loopt weinig risico's bij de noodlan ding. Op de vliegvelden is het met de ze toestellen zeer eenvoudig er een groot aantal te plaatsen en zodoende kan een klein vliegveld toch over een groot aantal vliegtuigen beschikken. Tegenover deze vele voordelen staan de nadelen als de niet bepaald gemak kelijke positie van de inzittenden en het feit, dat het toestel niet in staat is zich zelf te verplaatsen. Hiervoor is I een speciale auto nodig, die naar het vliegtuig toe rijdt, het keert en in hori zontale stand vervoert. Een auto kan natuurlijk na elkaar verschillende vliegtuigen verplaatsen, maar het blijft -en handicap, aangezien hier veel tijd i mee verloren gaat. Toch moeten we uiteindelijk tot de conclusie komen, dat het vliegtuig met verticale start inderdaad vele zeer goe de bruikbare mogelijkheden biedt en het zal ongetwijfeld op belangrijke wijze richting geven aan de toekomsti ge vliegtuigontwikkeling. (Advertentie) De motor kan een stuwkracht ople veren die groter is dan het gewicht van het toestel en hierdoor is dit in staat zich verticaal van de grond te verheffen. De resultaten van de start zijn bevredigend, want gebleken is, dat het vliegtuig binnen enkele seconden een behoorlijke hoogte kan bereiken waarop het zich reeds in horizontale stand kan bewegen. Ligt het toestel eenmaal vlak, dan is de machine ei genlijk een gewone straaljager, met korte vleugel en tot gelijke prestaties in staat als de normale bi'oei's. Moet het vliegtuig dalen, dan keert de piloot het eenvoudig in verticale stand en kan evenals een helicopter rustig blijven hangen aan de snorren de schroeven. Heel langzaam kan hij zich dan laten zakken en precies op de plek landen, die hij daarvoor uit zoekt. ïn de praktijk is gebleken, dat het toestel buitengewoon eenvoudig te be sturen is. De gehele ingewikkelde ap paratuur is zo uitgevoerd, dat de ma chine met enkele handgrepen, die van de piloot geen buitengewone prestaties vergen, te behandelen is. Volgens des kundigen behoeft de toekomstige pi- zelfs bij zeer lage snelheden. Bij hoge snelheden is dit gelijk aan de reacties bij normale vliegtuigen. Al met al dus een toestel met vele goede mogelijk heden. GEEN VLIEGVELDEN MEER! De constructeurs zien vele voordelen van dit vliegtuig. Zo zou het kunnen starten en landen op zeer kleine open plaatsen van enkele tientallen vier kante meters oppervlakte. Vooral op militair terrein opent het nieuwe pers pectieven, want men zou met dergelij ke vliegtuigen niet meer afhankelijk zijn van vliegvelden. Zelfs zou het mo gelijk zijn, dat ze opgesteld worden bij of in steden en industriecentra. In ge val van nood zouden zij midden tussen de fabrieken en huizen uit kunnen op springen om de strijd met een eventue le vijand aan te binden. De vlieger in nood heeft met dit vliegtuig meer kansen om tot een goe de noodlanding te komen, dan met de Nu kunt zien, waarom Sloan's Lini ment zo'n opmerkelijke verlichting geeft bij rheumatiek, spit, jicht en spierpijn. Op de tekeningen hierboven (gemaakt naar infra-rood foto's) ziet U hoe Sloan's Liniment zuiverend bloed stuwt naar de pijnlijke plekken om de zieke weefsels te helpen ge nezen. Sloan's helpt U door de natuur te helpen. Geen wonder, dat Sloan's het oudste en meest gevraagde Lini ment is. Haal daarom vandaag nog GENEZEN0E WARMTE HET LAND VAN REMBRANDT. Conrad Busken Huet is door zijn spitsheid en zijn hooghartigheid niet steeds een sympathieke figuur in de Nederlandse letteren. Hij verliet het predikantenambt, omdat hij zich bo ven het „ouderwetse" orthodoxe ge loof uitgegroeid voelde, hij vestigde zich na een verblijf in Indië in het laatste deel van zijn leven in Parijs, omdat hij de „benepenheid" van het vaderland niet meer kon verdragen. Toch is Buskon Huet een figuur, die met veie vezels vastzat aan de Neder landse cultuur, die in 't diepst van zijn hart grote liefde koesterde voor zijn land. zijn historie, zijn tradities. Niet beter komt dit tot uiting dan in de historische studies, welke hij onder de titel „Het Land van Rembrandt" bun delde. Het Land van Rembrandt de titel is te eng, omdat hij de ge dachte zou kunnen wekken, dat Bus ken Huet de eigenlijke Nederlandse historie pas ziet aanvangen met onze vrijheidsstrijd tegen Spanje. Zo is het echter niet. Een heel deel van zijn werk is juist gewijd aan Middeleeuwse gestalten en verschijnselen. Hij groe peert zijn beschouwingen telkens rond om één enkele figuur en van daaruit schetst hij dan de gebeurtenissen en toestanden in hun onderling verband. Een ontzaglijke belezenheid en een rijke componeerkunst schuilt achter deze essays. Ze zijn in een heldere stijl gevat en de hedendaagse lezer zal ze ook nog ten volle kunnen waar deren. Natuurlijk heeft de geschied vorsing sedert zijn tijd niet stil ge staan. Nieuwe vondsten en evoluties in bepaalde zienswijzen kunnen cor recties op zijn beschouwingen aan brengen. Doch het blijft met dit al een boeiend panorama, eerst van de Middeleeuwen met? figuren als Olivier van Keulen, Jan van Blois, Erasmus en Lucas van Leiden in het middel punt, daarna van de zeventiende eeuw, het eigenlijke „land van Rembrandt", waarin dc beschouwingen zich groe peren rondom „het geloof", „de han- door 40) Op hetzeHde ogenblik stapte ge noemde n' beer met Josie aan zijn arm de .el binnen. Pete Willing. fen wei ontnuchterd, strompelde achter hen aan. „Dus!" brieste Blinky. stilstaande cn Nat met zijn koude, blauwe ogen Vernietigend a jkend. „Dus heb ben we je gevc uen!" ..Ik wist helemaal niet dat ik zoek merkte Duncan beleefd op. •■Geen onzin, jongmens. Ik ben he len il niet in een stemming om gek te maken". Blinky was zeer dui- hoin dei i k in een alleronprettigste stem- Jiinf „Ik ben hier gekomen om een hai-'i. woordje met je te spreken!" bel mijnheer?" Nat's houding en aren zo vredelievend mogelijk. tooi 1 -Uit geen uitvluchten kunnen vinütti. u is naar Radville gekomen en heeft zich in ons vertrouwen we ten in te dringen, zonder dat iemand eigenlijk wist wie u was. Maar Roland heeft een klacht tegen je ingediend en ik zou nu willen weten wat daar van waar was-" „Hij heeft niet ontkend", zei Ro land. Lockwood in de rede vallend. ,,Ik beschuldigde hem vanavond en hij heeft niet ontkend!" „Wat meer betekent", zei Lock wood, „Roland beweert, dat hij bewij zen heeft". .Ter zake! Wat kan hij bewijzen?" vroeg Duncan. „Dat je een dief bent op wiens aan houding een beloning staat", zei Ro land. „Jij bent die Mortimer Henry, van de Longacre National Bank, die er vandoor was. Er was een korte pauze. Nat boog hel hoofd en plukte aan zijn snorre tje. zijn schouders schokten. Maar op kijkend keek hij het bezoek zeer ern stig aan. „Roly", zei hij, „in het gekkenhuis zitten ze op je te wachten!" „Dat is geen antwoord!" Vastbera den plaatste Lockwood zich tussen Nat en het voorwerp van zijn vrien delijke opmerking: „Ik wil klaarheid hebben in deze zaak. Je hebt mijn doei.ter er vanavond toe gebracht om jou als haar verloofde aan te nemen en je zal me die bankkwestie nader hebben uit te leggen eer dit door gaat". „Ja?" vroeg Nat beleefd. „Ja!" donderde Lockwood terug. „Loochen je hetantwoordt mij!" Tot Kellogg's stomme verbazing nam Duncan een „houding" aan. „Ik weiger pertinent hierop te antwoor den", zei hij. „Aha! Wat heb ik gezegd?" klonk Roland's overwinningskreet. „Nat!" vroeg Josie op hem toetre dend. bevend van opwinding, „wat be tekent dit?" Duncan vermeed opzettelijk haar blik. „Vraag het niet", zei hij droevig. „Is het waar?" hield ze aan. „Je hebt gehoord wat Roland ge zegd heeft", antwoordde hij, uiterst effen kijkend. „Dus je geeft het toe?" „Ik geef niets toe". „O!" Josie trad terug als bang voor .en bezoedeling. „Ik ik haat je!" "hreeuwde ze vol afkeer en walging. „Goed", zei hij. „ik heb mezelf de heie avond al gehaat". Het meisje draaide h-rn veront waardigd de rug toe. „Papa", begon ze. „Je behoeft mij niet te bedanken, Josie. Roland heeft alles uitgezocht; die ontmaskerde hem". Lockwood keek onderwijl naar Duncan als de kat naar een muis. Aan een opwelling gehoor gevend, ging Josie naast Roland staan en gaf hem een arm. Hij ging van trots zo recht als een kaars staan. „Ik dank je wel, Roland. Ik kan je nooit dankbaar genoeg zijn. Ik ben vreselijk dom geweest". „Dat is helemaal niet erg". Roland streelde haar geruststellend over haar hand. „Jou treft geen schuld. Ik heb nog nooit een vent uit New-York ont moet, die geen schavuit was!" „Wil je zo goed zijn mij van hier weg te brengen, Roland", vroeg ze. „Ik zal je heel graag thuis bren gen, Josie", verzekerde hij haar edel moedig. Weggaande ving zij -een blik van Nat op. Ze bleef even staan, hem met haar blikken doorborend. „Bah! Hoe dorst je het te doen voorkomen alsof je wat om mij gaf?" Hij boog beleefd het hoofd: „Het hoorde bij de regels van het spel". „Ik behoef u toch zeker niet te zeg gen. dat het engagement af is?" „Zeer zeker niet, miss Lockwood. Goedenavond". „Kom mee. Roland!" Arm aan arm gingen zij met op geheven hoofd weg, terwijl Pete Wil ling op Duncan toestapte en hem bij zijn arm pakte. „Kom mee naar het arrestantenlo- kaal", zei hij sympathiek, „dat is veel verstandiger". „Jij belast je wel met hem, Pete". Lockwood keerde zich om voor een laatste schot op Duncan. „Ik zal mor gen wel van je zaak werk maken, het zal je zo warm onder de voeten worden, dat je wensen zal, dat je maai nooit in deze stad gekomen waart". „Geef u geen extra moeite. Dat wens ik al sedert uren!" Lockwood ging heen. Nat keek Kei- log aan en begon te lachen. Maar Pete hield zijn arm nog vast. ver moedelijk ook gedeeltelijk als steun. „Je bent er net op tijd aan ont snapt, mijnheer Duncan. Je bent een reuze bofferd! Alles beter dan trou wen Luister nu naar mij en neem zo spoedig mogelijk de benen. Ik heb geen bevel om je in arrest te stellen en ais ik er een had, zou ik het nog niet doen". (Slot volgt) del", „de wetenschappen en de lette ren", „zeden en personen", „de kun sten". Waarbij dan ook de tonelen tel kens bevolkt worden door boeiende persoonlijkheden als Marnix van Sint Aldegonde. Hugo de Groot, Maurits, Frederik Hendrik, de Oranjes, Johan de Witt, Van Oldenbarneveldt, Coorn- hert, Cats, Vermeer en andere schil ders. En tenslotte Rembrandt, wiens stijl hij in een fraaie paradox aanbe veelt voor de geschiedbeschrijving: veel weglaten, veel overdrijven en op een klein getal feiten of beweegrede nen het licht doen vallen Het Spectrum heeft dit cultuur-his torische werk uitverkoren, om als jubileumuitgave (nummer 100 en 101) te dienen in zijn Prisma-serie. Voor de liefhebbers van historie en kunst een welkome gave. MANNEN OP DE MAAN. Dat moest er wel van komen, toen Hergé in zijn vorige Kuifjesboek de maanraket startklaar op de laatste bladzijde had gezet. Kuifje en zijn trouwe hond Bobbie, Kapitein Had dock, professor Zonnebloem en inge nieur Wolff razen op weg naar de aarde-satelliet. Zij alleen?.... Daar komen verrassingen van. En eenmaal op de maan beland, beleven onze vrienden nog meer surprises. Het wel slagen van de terugvaart komt ernstig in gevaar. Het zou niet aardig zijn,om er meer van te zeggen. Laten we al leen vaststellen, dat het weer een echt Kuifjesboek is, spannend van tekst en levendig getekend. De jeugd zal ervan smullen. (Uitgave Caster mans, Doornik.) (Advertentie) maakt handen zacht alt fluweel VRIJDAG, 5 NOVEMBER 1954 HILVERSUM I. 402 m. KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V.d. huisvrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Amus. ork. cn solist. 10.3p Schoolradio. 11.00 V.d. zieken. 11.40 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 .Gr^-i. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Instr. octet. 12.55 Staatsiebe- zoek Keizer Haile Selassie. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Piano en Hammond orgel. 13.45 V.d. vrouw. 14.00 Kamerork. en sol. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianore cital. 16.00 V.d. zieken. 17.00 V.d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Pianospel. 18.00 Staatsiebezoek Keizer Haile Selassie. 18.10 Blokfluitens. en gitaar. 18.20 Gram. 18.30 „En nu mijn geval". 18.45 Gram. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toe lichting. waarin opgenomen: 1 't maande lijks overz. v.d. werkzaamheden der Ver. Naties door Mr. D. 'J. von Balluseck. 2 Emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed, en lit. kal. 19.45 Verz. progr. v.d. militairen, 20.30 Amus. muz, 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.20 Politiek forum. 21.50 Gram. 22.15 „Ge- loofsprediking per advertentie?", caus. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V.d. huisvr. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V.d. kleuters. 10.40 Viool en piano. 1100 Voordr. 11.20 Gram. 11.30 Orgelspel. AVRO: 12.00 Musette-ork. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Sport en Prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gevar.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Caus. en voordr. 14.20 Vocale kamermuz. 14.50 Gevar.progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V.d. jeugd. 17.00 Gitaar-ens. 17.20 Muzikale caus. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.45 „De strijd voor meer welvaart", caus. 19 00 V.d. jeugd. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 „Portretten en hun achtergronden", caus 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Gevar.muz. 20.30 „Een uur voor een toekomst", klankb. 21.00 Gram. 2120 „Wordende Wereld", klankb. 21.35 Bui- tenl. weekoverz. 21.50 Spaanse volkslie deren en -dansen. 22.15 Lichte muz. VPRO 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwij ding. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Roman tische muz. 23.35-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 Muz. v. millioenen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Gram. 16.00 2e acte „Tosca", opera. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.20 Gram. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Kinderweelde. 20.05 Inleiding volg. uitz. 20.15 Symph. conc. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Internat. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 in. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 en 14.00 Gram. 15.00 Gewijde muz. 15.35 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.45 Gram. 19.15 Idem. 19,30 Nws. 20.00 Ork.conc. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 „Paris by Night". 22.55 Nws.

de Stem | 1954 | | pagina 5