GUNSTIGE ZEEUWSE BEGROTING VOOR 1955 De bevrijdingsfeesten te AXEL BICARPAN Het VtLPON zie je er geen barst van! BIERVLIET: redt uw harmonie RHEUMIN Aeéfit/ Walcheren Zuid-Beüeland Z.-Vlaanderen Een dubbel jubileum te Oostburg „Platteland bestaat niet meer" A DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 NOV. 1954 2 Ruimer subsidies voor gezondheidszorg, maatschappelijke steun en cultuur c. Dankbrieven van Poolse gasten VEEL GOEDS, GELUK EN WELVAART Weekend C.J.M.V. en C.J.V.F. Zeeland te Axel Zichtbaar gevorderd Maagkrampen Geen subsidie meer voor bijzonder handelsonderwijs MEN ONTVANGT GENOEG VAN HET RIJK Laat eerbiedwaardige grijsaard geen roemloze dood sterven ROEMRIJK VERLEDEN Mr Mes aan de betere hand DE V.V.V.'s OP WALCHEREN ACTIEF Najaarsver gaderi ng te Middelburg MIDDELBURG GOES Dertig dubbele huizen JAARVERGADERING R. K, BOND VAN HARMONIE. EN FANFARE GEZELSCHAPPEN AXEL Opening tentoonstelling te Oostbnrg Belgische toerisme-groten in Nederland Eerste „treffen" in Zeeland OOSTBURG BERGEN OP ZOOM Pachters in de lierverkavelingsgebieden AGENDA HEI)EI\ ED. STATEN boden de prov. begroting '55 aan de leden der V*" Staten aan. De ontwerp-begroting, zo zeggen G.S. in hun toelichting, ver toond een beter beeld dan haar voorgangster. In hoofdzaak is dit een gevolg van de volgende omstandigheden: a. de uitkering uit het provinciefonds kan rond f 370.000 hoger worden geraamd; de kapitaalslasten (rente, aflossing en afschrijving) zijn f 36.000 lager; naar ons oordeel kan een verdere reservering ter zake van de kosten van herstel van oorlogs- en rampschade achterwege worden gelaten, terwijl voor 1954 nog f 100.000 op het budget drukt. b. (Advertentie) 20 tabletten 65 cent Provinciaal budget conjunctuur gevoelig Zowel in het gunstige verloop van de begroting voor 1954 als in hetgeen onder a is gesteld tekent zich de con juncturele verbetering al. G. S. con stateren dit met dankbaarheid. Noch tans zien zij daarin tevens een beves tiging van hetgeen zij herhaaldelijk deden opmerken, dat het provinciaal budget door de grote mate van af hankelijkheid van de uitkering uit het provinciefonds en daarvoor van de op brengst van de rijksbelastingen zeer conjunctuur-gevoelig is gewor den. Evenals voorheen hebben G. S. ge meend ook bij dit ontwerp weer ver der te moeten gaan met het beschik baar stellen van middelen voor de gezondheidszorg, de maatschappelijke steun cn voorzorg en de culturele ont wikkeling. Daartoe hebben zij voor gezondheidszorg een stelpost van 15.000 uitgetrokken voor gezond heidszorg en een gelijk bedrag voor maatschappelijke steun. Wat de subsidiëring van de muziek, het toneel, de beeldende kunst en de daarmede verwante uitgaven aangaat, hebben zij gemeend voor 1955 een li miet te moeten stellen van ƒ45.000, waarin begrepen de bijdragen in eens voor cultuurmanifestaties. In een af zonderlijk voorstel zullen G. S. me dedelingen doen nopens de verdeling van dit bedrag over de desbetreffen de posten. HALVE TON VOOR GRIFFIE Gedep. Staten hebben bovendien ƒ50.000 uitgetrokken voor de vorming ]~YE DANKBAARHEID van de Palen, voor hetgeen hen door de gemeente Axel en haar inwoners werd geboden op 12, 13 en 14 Augustus j.l. ter gelegenheid van de tiende herdenking der gemeente en haar omgeving, bljjkt telkens weer. Zo ontving de Burgemeester van Axel een dezer dagen een in het Nederlands geschreven brief van kolonel dr Z. M. Szydlowski D.S.O., waaraan wij het volgende ontlenen: „Ik heb het gevoel, dat het nog slechts een paar dagen geleden is, maar het is alweer langer dan een maand geleden, dat ik in Axel was. Uw hartelijke gastvrijheid is voor mij onvergetelijk, evenals de prachtige versiering der ge meente. Er zijn een heleboel kilometers tussen ons, maar in |onze harten zijn wij vaak samen. Ik kan mij haast niet voorstellen, dat het weer reeds tien jaren geleden is, dat ik voor het eerst bij u kwam. Gaarne wil ik u nog allen hartelijk bedanken en mijn grote en diepe ge negenheid voor u uitspreken. Er is zoveel in Holland en in AxU over ons gesproken en voor ons gedaan. Ik heb dit alles in ontvangst geno men voor allen voor wie dit bestemd was, ook voor hen, die voor de vrij heid het grootste gegeven hebben, wat zij te geven hadden, hun leven. Ook voor hen, die over de gehele wereld verspreid leven, maar die zeker met hun harten in Axel waren. Op 12, 13 en 14 Augustus was het zo mooi en goed voor ons, de grote vreugde en vrijheid te zien en mee te voelen. Ik wil nog, dat u allen weet, hoe erg dankbaar ik ben voor de goede verzorging van het graf van mijn vrouw. Ik kan geen woorden vinden, hoe ooit mijn dochter en zoon hun gevoelens kunnen uiten. Het is voor ons veel gemakkelijker te leven, nu wij weten, dat zij, die wij het meest liefhadden, tussen vrienden is. En dat haar laatste rustplaats zo keurig on derhouden en met bloemen ver zorgd is. Ik wil geen namen noemen, want dan zou ik ieder moeten noemen, die heeft medegewerkt aan het zo bijzon der slagen van het 10-jarig bevrij dingsfeest, in een traditie van warme gevoelens en echte vrijheid. Met heel mijn hart wens ik u allen veel goeds, geluk cn welvaart toe. En in het moment van tegenslagen, herinner u altijd, dat samen met God, de zwaarste dingen bestreden kunnen worden. En houdt in gedachten, dat u moet bewaken en ontwikkelen het grootste goed, wat een mens kan heb ben in het leven: Vrijheid en Recht. De goede God verzorge u". GENERAAL MACZEK In het bijzonder verzoek ik n mijn dank te betuigen aan: de Vereniging AxelPolen, het comité, dat heeft zorggedragen voor de oprichting van het nieuwe Poolse kruis voor het Tiende Regiment Dragonders en aan allen, die dit kruis hebben geconstru eerd; allen, die de graven van de ge sneuvelde leden van de Eerste Pool se Pantserdivisie onderhouden; allen, die de fondsen hebben bijeengebracht voor de oprichting van de gedenk tekens, de dames die zo vriendelijk hebben gecollecteerd daarvoor en voor de oud-soidaten. Ook zou ik gaarne dank brengen aan de officiële personen in Axel, die zo veel voor ons hebben gedaan en aan die gezinnen, waar de leden van onze delegatie een zo gastvrij onthaal hebben gevonden. Met de beste wensen voor u allen en moge God u zegenen". ener reserve voor inrichting van het nieuwe gebouw der provinciale grif fie in de Abdij. ZORG VOOR DE WEGEN EN DE BOTEN De stijgende kosten van het onder houd der wegen vervullen G. S. met zorg. Het tekort van het wegenonder- houdsfonds steeg van 65.000 tot 135.000, waarom zij voorstellen de extrabijdrage van 250.000 op 300.000 te brengen. Voor de tertiaire wegen stellen G.S. een extra-bijdrage voor van twee ton. In totaal is voor de wegen twee mil liard uitgetrokken tegen 1.125.000 in 1954. De wegen-aanleg in de Braak man houdt daar ook verband mee. De toeneming van het verkeer en vervoer over de provinciale veren is oorzaak, dat het tekort aan schepen hoe langer hoe duidelijker aan het licht treedt. Zolang de plannen tot bouw van schepen niet zijn verwezen lijkt. zal gewoekerd moeten worden met de bestaande vervoercapaciteit zonder dat het euvel van het laten staan van auto's binnen redelijke grenzen is te houden. Het euvel van de wachttijd voor auto's is en wordt steeds meer een economische handi- can van niet licht te overschatten be tekenis. Er zijn, zolang de vlootuit- breiding nog niet is tot stand geko men, slechts twee middelen tot be strijding daarvan. Deze bestaan in het vergroten van de vervoercapaciteit van bestaande schepen en het huren van schepen. Geen van beide mogelijkheden is echter gemakkelijk te verwezenlijken, daarom denken G. S. aan eventuele vergroting der vervoerscapaciteit. LICHTER KLANKEN Met het gasbedrijf gaat het beter. Het tekort, dat vorig jaar nog op ƒ60.000 werd geraamd is nu geschat op ƒ40.000, terwijl nog ƒ29.000 is ge reserveerd voor tariefverlaging. Ook voor de PZEM ziet het er gunstiger uit dan vorig jaar. Voorzichtigheids halve is toen gerekend op een tekort van bijna twee millioen; thans ramen G. S. slechts een tekort van ƒ480.000. Het eindbedrag der begroting is ƒ6.101,000 met een post onvoorzien van ƒ111.800. Op 20 en 21 November a.s. zal in de jeugdherberg „Bleye Haghe" te Axel een week-end worden gehouden van de leden van de Provinciale Commis sies Zeeland van het C.J.M.V. en het C.J.V. meisjesverbond, in combinatie van de besturen van de Belgische bon den. Gouden K. A. B en zilveren Landarbeidersbond In de „Katholieke Kring" te Oost burg werd op feestelijke wijze het feit herdacht, dat de K.A.B. 50 jaar geleden werd opgericht, terwijl de vakorgani satie van de landarbeiders 25 jaar be staat. Na een welkomstwoord door de voorzitter van de K.A.B., de heer A. v. d. Veire, bood Deken A. Lievegoed zijn gelukwensen aan met dit gouden en zilveren jubileum, waarna hij een uiteenzetting gaf van de stands- en vakorganisatie, waarbij de nadruk werd gelegd op het doel: het beharti gen van de geestelijke belangen door de standsorganisatie en van de stoffe lijke belangen door de vakorganisatie. Hierna had de Deken het genoegen aan 7 leden het zilveren insigne uit te reiken wegens 25 jaar lidmaatschap van de vakorganisatie: nl. de heren: A. Termont, C. Robesin, L. v. Hee, E. v. Pamelen, E. Coppens, J. d. Baere en E. Heetesone. Namens de afdeling werd aan de voorzitter, de heer A. Termont, een cadeau aangeboden, omdat hij 25 jaar lang het stuurrad in handen heeft ge had. De heer Termont schetste daarna in een geestige toespraak de oprichting en de ontwikkeling van de landarbei dersbond. Als jonge vent, kwam de heer v. d. Voorde, districtsbestuurder der K.A.B. de mensen die de hitte van de dag ge dragen hebben, gelukwensen en dan ken. Danken voor het werk door hen verricht, waarop de jongere generatie voort kan bouwen. Spreker herdacht enkele belangrijke feiten, o.a. Rerum Novarum en Quadragesimo Anno en gaf een opsomming van enige dingen, die op verschillend terrein bereikt zijn in deze 50 jaar. DE ARBEIDSTIJD. De heer Kenter, districtsbestuurder der Landarbeiders, gaf een overzicht van hetgeen in de 25 jaar voor de WEDEROPBOUW EN DIJKHERSTEL in Zeeland rvE wederopbouw in de rampgebie den, aldus Ged. Staten in hun toelichting op de begroting 1955, daar gelaten enige stagnatie In de nieuw bouw van boerderijen, vordert zicht baar. et laat zich aanzien, dat in 1955 het herstel der woongelegenheid en de daarmee verband houdende uitvoering van openbare werken in zeer belang rijke mate in deze gebieden kunnen worden voltooid. De beveiliging tegen zeer hoge vloeden zal nog jaren ver gen. Het dijkherstel, de eerste fase, is bijna voltooid. Het verbeteren van zwakke plekken in de zeeweringen, is inrhiddels begonnen. Waar nodig zal een algemene verhoging en verzwa ring van dijken het sluitstuk moeten vormen. (Advertentie) Tijdens dit week-end zal overleg worden gepleegd over de mogelijkhe den van samenwerking tussen de Zeeuwse Jeugdorganisaties en de Bel gische Bonden. De leiding van de bijeenkomst be rust bij Mw. I.A. Jebbink-Paap uit Kapelle. Door de heer H. Boudin uit België zal worden gesproken over „Historie en actualiteiten der Belgische jeugdbeweging". Tevens zal op dit week-end ter sprake komen, het 100- bestrijdt U afdoende metrw,s jarig bestaan van de Wereldbond van «masKl1DO» C.J.M.V,, dat in 1955 in Parijs wordt |J| PjVrtl8 6 bestrijdt U afdoende met Ged. Staten stellen de Prov. Staten voor, de subsidie aan het bijzonder handelsonderwijs in te trekken, in verband met de hoge subsidies, welke deze scho len van het rijk ontvangen. Tot nu toe ontving de Ver. voor handelsonderwijs te Middelburg f. 7335 per jaar: de Middelbare handelsschool in dezelfde stad f. 2160, de Goese han delsavondschool f 1035; de kath. Mid delbare handelsdagschool te Hulst f. 8500 en de gemeente-handelsavond school te Vlissingen f. 1035. (Advertentie) Het is G.S. uit de jaarlijks overge legde bescheiden o.m. gebleken, dat in sommige gevallen door de betrokken schoolverenigingen een voordelig sal do was verkregen. G.S. gaven de gelegenheid bezwa ren tegen hun voornemen in te bren gen. Alleen de schoolvereniging te Hulst maakte hiervan gebruik, waar uit o.a. bleek, dat de laatste jaren er nog een tekort is geweest, dat tussen de vier- en vijfduizend gulden schom melde. Dit betekent, schrijven G.S. dat de tekorten ruimschoots door de prov subsidie worden gedekt; bovendien werd geen melding gemaakt van de gemeentelijke subsidies. G.S. willen alleen de subsidie hand haven, voor de gemeentelijke school te Vlissingen, daar deze van het rijk belangrijk minder steun ontvangt. VRAAfl DE JUISTE SOORT Ook generaal Maczek heeft nog dankbetuigingen aan de gemeente ge richt Hij schrijft onder meer aan de burgemeester: „Ik zou tot uitdrukking willen bren gen mijn zeer warme en hartelijke dank jegens u en al de burgers van Axel voor de getoonde gastvrijheid ge durende ons bezoek aan Axel ter ge legenheid van de 10de herdenking van de strijd voor de bevrijding van Ne derland, waardoor de ware geest van een sterke vriendschap tussen uw volk en de Eerste Poolse Pantserdivisie le vende wordt gehouden. Wij stellen in hoge mate op prijs de wijze, waarop u de nagedachtenis aan onze gesneuvelde soldaten eert, en de grote liefde waarmede u dit alles verricht, heeft ons allen diep ge troffen. De tragische moeilijkheden, die over ons land gekomen zijn, lijken nu sterk verminderd te zijn door de weten schap, dat we waarachtige en harte lijke vrienden hebben in u en uw volk. Na al de bijzondere sympathiebe tuigingen van de burgers van Axel jegens de soldaten van de Eerste Pool se Pantserdivisie, moge ik u beleefd verzoeken mijn hartelijke dank over te brengen aan allen, die daartoe heb ben bijgedragen. I IJDEN de muziekgezelschappen in de dorpen van het platteland aan bloedarmoedebedreigt de onverschilligheid van de jeugd het bestaan van wat eens de trots van iedere gemeenschap uitmaakte: „het muziek"? Men zou soms zeggen van wel. En de pessimisten die de harmonieën en fan fares, vaak beladen met trofeeën en eerbiedwaardig van ouderdom, geen lang verder leven beschoren achten, kunnen hopen argumenten aanvoeren om hun mening te rechtvaardigen. Het is allemaal waar: van het vroegere hechte dorpsleven is weinig meer over. Er is in plaats van, zoals jaren geleden, een tekort aan ontspannings mogelijkheden, nu bijna een overdaad. Er bestaan gemakkelijke verbindings middelen, welke de eens zo besloten dorpen dicht bij de grotere plaatsen, de centra, brachten. Dat heeft het dorpsleven en daarmee het plaatselijk ver enigingsleven, een knauw gegeven. ogenblik doormaakt. Het is inderdaad erg voor iedere vereniging van welke aard ook, haar ouderen langzaam-aan te zien verdwijnen, terwijl de jonge ren niet meer het enthousiasme en de tijd kunnen opbrengen om hun plaat sen in te nemen. Maar dat behoeft gelukkig nog geen reden te zijn om een harmonie welke meer dan een eeuw lang in staat bleek het met succes tegen alle zusterverenigingen op te nemen, nu ineens zó veel toontjes lager te doen spelen dat haar geluid practisch ver stomt Men ziet het niet alleen bij de mu ziekgezelschappen; ook het toneel, de eertijds zo bloeiende zangverenigingen en alle andere zuiver plaatselijke or ganisaties op het gebied van cultuur en ontspanning hebben er de weer slag van ondervonden. „Het platte land bestaat niet meer", zei iemand en de „ontoegankelijkheid" van het platteland, dat zijn eigen geïsoleer de gemeenschapsleven veroorzaakte, is verdwenen doordat de communica tie met de grote plaatsen welhaast ge- perfectionneerd is. Is mede aan deze omstandigheden te wijten dat de trotse en oude Ko ninklijke Harmonie van Biervliet de laatste tijd niet meer van zich doet horen? Uiteraard zullen die moeilijkheden een aandeel hebben in de schijnbare levenloosheid welke deze meest be kende harmonie van Zeeland op het VITALITEIT GENOEG Er zijr. voor alle moeilijkheden op lossingen en ook voor die welke de Harmonie van Biervliet nu al zo lang tot zwijgen genoopt hebben. Het zou niet alleen voor Biervliet, zelfs niet alleen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, doch voor het amateur-muziekleven van geheel Zeeland uitermate jam mer zijn, als men louter wegens in terne kwesties de ruim 110-jarige mu ziekvereniging een zo roemloze dood zou laten sterven. Natuurlijk, men kan van mening verschillen, er kun nen zelfs kwesties rijzen welke on danks alle goed-willend praten niet zo maar uit de wereld te helpen zijn, die juist dóór veel praten steeds meer op een moeras gaan gelijken. Daarom: als er weer over gepraat wordt, als er een poging gedaan wordt om de Koninklijke Harmonie tot ver nieuwd leven te brengen, laat men dan alleen de noodzakelijke woorden zeggen. Dat dit eerbiedwaardige muziekge zelschap, al opgericht door de groot vaders der huidige Biervlieters, ook in deze tijd nog vitaal genoeg kan zijn, bewijst wel de serie „wapenfei ten" der laatste jaren. Verarmd, practisch bezitloos uit de oorlog te voorschijn gekomen, bouw de het zich een nieuw instrumenta rium op, veroverde Zeeuwse, natio nale en zelfs internationale successen en verdiende, na de gaslvoorstellin- gen in Den Haag t.g.v. het regerings jubileum van Koningin Wilhelmina, het predicaat „koninklijk". Dat kan géén kwijnende, weinig enthousiaste harmonie. Dat kan alleen een levende vereniging die gevoed werdt door de werkkracht van geest driftige leden. En als dan ondanks dat en misschien ook ten dele daar- dooi toch problemen rijzen, dan behoren die uit de weg geruimd te worden met hetzelfde élan waarmee men eerste prijzen en eretekens wist te veroveren. Kortom: Biervliet heeft tegen >ver geheel muziekminnend Zeeland de plicht, de zaak op te lossen. En het heeft i iet het recht eenvoudig-weg een provincie van één van de oudste harmonieën te beroven. Biervliet, red uw harmonie! landarbeiders is bereikt en maakte bekend, dat thans een wettelijke rege ling van de arbeidstijd op stapel staat, zodat in 1955 de arbeidstijd van de landarbeider beschermd zal zijn. Verder wees spreker op het geluk, dat we nog lid kunnen zijn van Ka tholieke stands- en vakorganisaties en deed een beroep op allen om in de toekomst de medewerking te blijven geven. De geestelijke adviseur vond het een gelukkige omstandigheid dat deze feestdag samenviel met het feest van Christus Koning. De geest die spreekt uit de Quadragesimo Anno, zowel als de geest, waarop het feest van Christus Koning moet worden gevierd is: Alles te herstellen in Christus. Dat er zo veel bereikt is, is te danken, aan het feit, dat er mensen op de bres hebben gestaan, die steeds geput hebben uit 'n diep geloof en hij hoopte dat deze avond een opwekking zal zijn voor de anderen om zo verder te gaan. Na dit officiële gedeelte werd door de toneelgroep van de afdeling een toneelspel van Jac. Ballings opgevoerd „De Vrome Leugen", waarmee zij weer veel succes oogstte. Wij vernemen, dat de toestand van Mr. Mes momenteel zodanig is ver beterd, dat hij, indien zich geen com plicaties voordoen, Zaterdag a.s. het ziekenhuis mag verlaten. Mr. Mes moet echter nog enkele weken volko men rust houden en mag zich daar om met generlei taak belasten. De directeur der provinciale V.V.V schrijft ons: Het toeristenseizoen 1954 ligt weer achter ons. Over het algemeen mogen we zeggen, dat het goed is geweest. Natuurlijk had het weer beter kunnen zijn; het voorseizoen had meer in de belangstelling der gasten mogen staan; de propaganda had iets beter gevoerd kunnen worden. Seizoen 1955 klopt spoedig weer aan de deur. Zal dat wederom een goed seizoen worden? Zullen de Belgen weer komen? Zal de trek van de Duit se toerist naar Zeeland sterker wor den? Hoe moeten we de juiste propa ganda voeren? Kan nauwere samen werking der Walcherense WV's sti mulerend werken op een toename van het bezoek in 1955? Het is bekend, dat er een actief Werkcomité op Walcheren is, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de Walcherense WV's en hoteliers. Dit werkcomité heeft voor 1955 grote plan nen o.a. het uitgeven van een affiche van Walcheren (vier kleuren) en het uitgeven van tienduizenden folders, welke eveneens in vier kleuren ver vaardigd zullen worden". In een kring van belangstellenden, geïnteresseerden en deskundigen zul len te Middelburg op 18 November a.s. alle problemen, welke het vreemde lingenverkeer op Walcheren raken, be sproken worden. De directeur der algemene WV, jhr W. Boreel, zal deze bijeenkomst der Walcherse WV's bijwonen evenals de chef binnenlandse dienst, de heer v. de Gronden. Het gemeentebestuur van Middel burg zal de deelnemers ontvangen. RECEPTIE Het gemeentebestuur van Middel burg brengt ter algemene kennis, dat het. ter gelegenheid van de thans 10 jaren geleden bevrijding van de stad, voor autoriteiten, afgevaardigden van Verenigingen en de burgerij zal re cipiëren in de Burgerzaal van het Stadhuis op Zaterdag 6 November a s. van 17.30—18,15 uur. 963-0 WONINGBOUW OP KOMST Enige dagen geleden is eindelijk de definitieve goedkeuring afgekomen op het 'n half jaar geleden door de raad goedgekeurde plan tot de bouw van dertig duplex-woningen in de Graaff- straat. Omdat inmiddels de bouwmaat schappij „Dura", wie het te lang duurde, dit project had laten varen, moesten nieuwe liefhebbers worden gezocht. B. en W. nodigden enkele particu liere aannemers uit voor een onder handse aanbesteding en deze heeft gistermorgen plaats gehad. Laagste inschrijver bleek het bouw concern—v. Gurp met f 475,000, wat nog enkele duizenden guldens lager ls dan waar „Dura" voor wilde bouwen. Zodra de raad beslist heeft in gun stige zin, zal met de bouw worden begonnen. Het worden flinke duplexhuizen, met een kleine beneden- en een grote bovenwoning, zodat er volgend jaar weer zestig gezinnen aan onderdak kunnen worden geholpen. De ge meente heeft voor de jaren 1955 en 1956 nu nog voor zestig huizen bouw volume. 's Heer Arendskerke EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER ELENBAAS Bij koninklijk besluit is thans met ingang van 1 Februari a.s., eervol ontslag verleend, in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd, aan de burgemeester onzer gemeente, de heer Elenbaas, met dankbetuiging voor de goede diensten door hem be wezen. Heerenhoek GOUDEN JUBILEUM. Gisteren heeft mej. Engelbrecht haar gouden jubileum bij de P.T.T. gevierd. Reeds op 18-jarige leeftijd nam zij de gemeentelijke telefoon dienst waar om in 1919 in Rijksdienst over te gaan. Sinds 1932 was zij tevens kantoorhoudster. De directeur van het Goese postkantoor, de heer Boer- ma, heeft de verdienstelijke ambte nares hartelijk gehuldigd en de ge bruikelijke gratificatie overhandigd. I De R. K. Bond van Harmonie- en i Fanfaregezelschappen in het bisdom ZEEUWSE ZANGERSBONDI Breda zal op Zondag 7 November om 14.30 uur een algemene vergadering Concours te KatS houden in „Modern" te Breda. De Zeeuwse Zangersbond houdt ziin j jaarvergadering op 27 November a.s. te Goes. Naast de huishoudelijke zaken zullen enkele voorstellen ter tafel komen: le. in het bondsbestuur geen directeuren op te nemen; 2e. om elk jaar twee andere juryleden aan te stellen; 3e. het concours in 1955 te Kats te houden in verband met het 35-jarig bestaan van deze vereniging in deze plaats en het vierde voorstel om voortaan het jaarlijks concours in een zaal te houden instede van in de open lucht. Ovezande GOUDEN KLOOSTERJUBILé Op 8 November a.s. is het 50 jaar geleden dat de eerw. zuster Maria Faustina (in de wereld M. Vermeule) vroeger van onze parochie en thans in „Huize St. Augustinus" te Alkmaar, werd geprofest. Twee dagen later komt de jubilaresse naar het St. Hip- polytusgesticht te Delft, waar zij met haar Zeeuwse familie haar gouden jubilé zal vieren. Wolf aartsdijk GEMEENTEBEGROTING AANVAARD. De raad nam zonder veel discussie de gemeentebegroting 1955 aan als mede die van maatschappelijke zorg. Besloten werd aan het gemeente- personeel 6 pet. salarisverhoging toe te kennen. Vastgesteld werd een uit breidingsplan voor de gemeente met bebouwingsvoorschriften. De gemeenterekening over 1951 werd voorlopig vastgesteld, terwijl de rekening 1951 van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde de heer Vleugel naar de uitbreiding van de straatverlichting, speciaal voor de Blauwe Wijk Dhr. Hannewijk drong aan op wachthuisjes voor buspassa giers. BENOEMING I.v.m. zijn hoge leeftijd en gezond heid heeft de heer J. de Feyter al hier bedankt als lid der commissie be last met de schatting van de opbrengst der landbouwgewassen. In deze vacature is voorzien door benoeming van zijn zoon, de heer A. de Feyter. DE VIER JAARGETIJDEN De toch grote zaal van het R.K. Ge- zellenhuis bleek deze maal te klein om alle bezoekers te herbergen, die kwamen kijken naar de uitvoering van de toneelvereniging „Thalia". Het gemengd gezelschap bracht een goede vertolking van het toneelspel in vier bedrijven „De vier jaargetijden", van Antoon Coolen. Het geheel was keurig verzorgd en de spelers(sters), hebben zich goed van hun taak gekweten. De regie was in handen van de he ren A. v.d. Linden en C. Vael. A.s. Zondag zal het stuk nogmaals worden opgevoerd. GASVERWARMING IN R.K. KERK De grote vulkachel met reusachtige pijp door het plafond was bij vries weer niet in staat, de kerkruimte vol doende te verwarmen. Deze winter zullen we het „zwarte gevaarte" niet meer te zien krijgen. Thans is plaats gemaakt voor de meer moderne gas- verwarmingsinstallatie. In de beide zijbeuken zijn drie gasojars geplaatst die zeker voor een meer gelijkmatige verwarming zullen zorgen. Zuiddorpe De commissaris der Koningin in de provincie Zeeland heeft zich in be ginsel bereid verklaard de streekten- toonstelling van „Maatschappelijk Werk ten Plattelande" die van 13 tot cn met 17 November a.s. in de Ka tholieke Kring te Oostburg zal wor den gehouden, op Zaterdag 13 No vember a.s. om 14.30 uur te openen. TER verlevendiging van het weder zijds contact en het bespreken van allerlei zaken had de vereniging van Nederlandse V.V.V.-directeuren. haar Belgische collega's uitgenodigd voor een tweedaags bezoek aan Nederland. Deze invitatie werd aanvaard cn gis termorgen arriveerden zes Belgische grootheden op toeristisch gebied uit Antwerpen, Hasselt, Oostende, Knok- ke en Gent met de provinciale boot te Vlissingen, waar zij werden ont vangen door de heer Oskamp, direc teur der provinciale V.V.V. in Zee land. In hotel Noordzeeboulevard trad de Vlissingse V.V.V. als gastvrouw op en ontstond al vlug een even levendige als vriendschappelijke discussie, waar aan ook de heer Mulder, inspecteur van het Belgisch loodwezen deelnam. Per trein vertrok het gezelschap naar Goes en begaf zich naar hotel „de Korenbeurs" waar de Bevelandse V.V.V. voor verversingen had gezorgd en burgemeester ten Kate de Belgi sche heren begroette. De directeuren van de V.V.V.'s in Friesland Overijssel en N.-Brabant voegden zich hier bij hun Zuidelijke collega's. Nadat enige mogelijkheden en we zen van samenwerking in discussie waren geweest hebben de heren Verhé, inspecteur van het toerisme te Oostende en de heer Sliepen uit Breda voor de ontvangst gedankt. Per bus van de A.M.Z. werden de heren om twee uur naar Yerseke gebracht, waar in hotel Nolet de oes- terlunch gereed stond en burgemeester Willemse de lof van zijn uniek dorp bezongen heeft en de gevaren welke het bedreigden, niet onvermeld liet. Tegen vijf uur volgde het afscheid en vertrokken allen naar Noord brabant. TE BREDA ze naar Amsterdam vertrokken waar ze de maandelijkse vergadering van hun Nederlandse collega's bijwonen. Dhr. A. v. d. Walle. directeur van de V.V.V. te Gent, spreekt tijdens deze bijeenkomst over het plaatselijk toe risme in België en de heer F. Luijten, directeur van het Verkeersbureau der Spoorwegen geeft een uiteenzetting van de organisatie van het vreemde lingenverkeer in België. Daarna ma ken de Belgen nog een tocht door de Amsterdamse havens. Niet alleen de Vlaamse directeuren komen in Neder land op bezoek. De Walen zullen in Januari de gasten zijn van de Neder landse directeuren en in Maart komen er Duitsers op bezoek, die hoofdzake lijk in het Oosten van het land op excursies gaan. FILM VAN MARIA-OMMEGANG. De film, genomen van de Maria-Om- megang. is thans klaar gekomen en zal Zaterdag- en Zondagavond a.s. In het Parochiehuis worden vertoond. Men zal nu nog eens kunnen zien en horen, wat op 15 Augustus in Zuiddorpe te doen is geweest en naast de deelnemers aan de optocht zullen ook vele toeschouwers zichzelf op het witte doek herkennen. „Een feit, dat nog nooit gebeurd is in Zuiddorpe," noemde Pastoor Huys- man hot. daar het de eerste maal is, dat Zuiddorpe „verfilmd" werd. Men verwacht grote belangstelling. ONGEVAL IN BELGIë R. de P. alhier raakte in St. Kruis bij Brugge (België) doordat hij in 'n bocht verblind werd door een auto, met zijn bromfiets tegen een trottoir band. Hij kwam hierbij zo ernstig te vallen, dat hij per ziekenauto naar het St. Antoniusziekenhuis te Oost burg moest worden vervoerd. Zijn duo-passagier, P. v. d. B. uit Sluis, kwam er met enkele ontvellingen af. OLGA LOWINA 10 NOVEMBER IN „THALIA." De bekende jodelzangeres Olga Eo- wina zal 10 November in „Thalia" op treden in een programma, waarvan de artistieke leiding bij Lou Marti berust. Ook de „Zingende Zusjes" treden op in dit programma. TENTOONSTELLING ST. AGNES- SCHOOL. Bij gelegenheid van het zilveren be- staansfeest der St. Agnesschool wordt op Zondag 7 November a.s. een grote tentoonstelling gehouden van de werk stukken der leerlingen. Deze tentoonstelling is toegankelijk voor alle belangstellenden, kinderen alleen onder geleide. Schriftelijke contracten nodig Reeds vele malen is het voorgeko men, dat bij onderzoek van de rech- niet genoeg nadruk gewezen worden op de noodzaak van schriftelijke vast legging van hun rechten. Tenslotte dient men rekening te houden met het vraagstuk van de sa nering. Zij die straks in aanmerking ten van belanghebbenden in de her-willen komen voor vergroting van het verkavelingsgebieden bleek, dat deze bedrijf in het kader van de Herver- In de late middaguren arriveerde het gezelschap in Breda, waar de Vlaamse V V V.-directeuren een diner genoten in ..Dennenoord" en waar V.V.V.-directeur Sliepen sprak over Breda als verkeersknooppunt ten opzichte van België. Vanmorgen zijn rechten onvoldoende vaststonden. In het bijzonder bij pachtcontracten heer sen er dikwijls vele misverstanden. Wij menen er daarom goed aan te doen, er nog eens op te wijzen, dat het van zeer groot belang is pacht contracten schriftelijk vast te leggen. Dit kan in verreweg de meeste ge vallen op de gebruikelijke wijze ge beuren door een verzoek te richten tot de Grondkamer. Een schriftelijk paclitcontract heeft voor het officiële onderzoek naar de rechten veel meer betekenis dan welke mondelinge over eenkomst dan ook. In de eerste plaats is een nauwkeu rige rechten-vastlegging noodzakelijk voor het bepalen van de inbreng in de Herverkaveling. Het is in het be lang van pachter zowel als van ver pachter, dat hieromtrent geen ver schillen van opvatting bestaan. Verder is het voor allen die gesol liciteerd hebben naar een bedrijf el ders vereist, dat er zekerheid bestaat omtrent hun pachtrechten Speciaal voor deze groep belanghebbenden in het herverkavelingsgebied kan met kaveling, zullen van hun bestaande rechten nauwkeurige opgaven moeten kunnen doen. Allen die nog mondelinge overeen komsten hebben, doen er goed aan deze te doen vastleggen door de Grondkamer. Op die wijze voorkomt men moeilijkheden tijdens de Herver kaveling. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Jenoefa. Sportpaleis: Wiener Eisrevue. Museum voor Schone Kunsten 10-17 u.: De Madonna in de kunst. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Het uur der verrukking. GOES Prins van Oranje: Uitvoering Wetensch. Belangen. MIDDELBURG Schuttershof: KRO- revue om 20 uur. Electro: Casablanca. VLISSINGEN Alhambra: Kom terug kleine Sheba. Luxor: De plunderaars-

de Stem | 1954 | | pagina 2