Gewelddaden in Algerië nopen Frankrijk tot handelen -r:r,Troepen en politie onderweg Vele legenden weefden de sfeer rond een Pools Maria-heiligdom r Maria koningin des Hemels Vliegtuig in zee gestort? Havenarbeiders werken en.... denken weer aan staken R.K. Technici vergaderden te Breda Na Tunis en Marokko ook elders onrust Prinses Beatrix 1 1 als bruidsmeisje Zelf-gemaakte handgranaten Plechtige kroning in Rome Belgische socialisten keren zich tegen de regering Nationalisatie aanbevolen De „Postillon d'Amour" vertrokken Nieuwe feestdag op 31 Mei Zo werd nog niemand ontvangen Boekten ZIJ een 9 overwinning De Jasna Gora is als bestrooid met kerken Hier kon het wonder gebeuren Eisenhower doet het per telefoon Een raaf voedde de kluizenaar I ZÓ was Polen Olietrein greep militaire truck Een toespraak van 127 uur 94e JAARGANG No. 21670 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Necrlandla Verschijnt eike werkdag Bureaux: Breda. Kasteelplein 11. lel.: Redactie en Ad ministratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A Bruna Redactieraad. C* J. v. Hootegem, IVLr Ur A J J M Mes, Mr H. M. L>. de Rechter L J. V. 't Westende, f V. M Vercauteren Abonnementsprijs dy vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend by met-post- bestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en VaderUi,,.. DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 DAGBLAD voor «eland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Riirean vnnr de Z^se Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen Noordstraat 56, Tel 2601 - UOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Samen met Rene Roëll en Babette van Rappart fungeerde H.K.H. Prinses Beatrix Zaterdag a.ls bruidsmeisje bij het huwelijk tussen de tweede particulier secretaresse en de particulier secretaris van H.K.H. Prinses Wilhelmina, jvr. S. E. Baronesse van Randwijck en de heer Thijs Booy. We zien hier het bruidspaar en de bruidsmeisjes bij het verlaten van het gemeente huis te Gorssel. T^RANKRIJK brengt in allerijl luchtlandingstroepen en po- litieversterkingen naar zijn protectoraat Algerië, in Noord- Afrika. De aanleiding tot deze maatregelen is een groot aantal geweldplegingen en sabotagedaden in dit gebied, waardoor tot dusverre twaalf personen om het leven zijn gekomen. Er werd veel schade aangericht. De Franse minister van Binnenlandse Za ken, Mitterand, heeft met het oog op de ernstige toestand, zijn va- cantie afgebroken. Mitterand had direct besprekingen met Men- dès France en de staatssecretaris van Oorlog. Onmiddellijke ac tie is nodig gebleken. Men vreest dat de verzetsacties zijn uitge voerd in het kader van een tevoren opgezette demonstratie, welks geestelijke vaderen de Algerijnse nationalisten zouden zijn. De bevolking houdt zich voor het merendeel afzijdig. Maandagochtend vroeg kwamen de verzetsstrijders in actie, waarbij zij in dividueel of in kleine groepen optra den. Zij deden op veertig plaatsen aan vallen op politieposten en openbare gebouwen. Aan de spoorlijn tussen Al giers en Constantine werd schade aan gericht en telefoondraden werden af gerukt. Een groot aantal personen werd aan gehouden. Men neemt aan, dat de aan vallen een poging van de nationalisten zijn om de aandacht van de wereld te vestigen op hun eisen aan Frankrijk voor onafhankelijkheid. Vooral de politiebureaux ten Zuiden van Algiers en Constantine moesten het ontgelden. Twee nachtwakers wer den neergeschoten en een aantal per sonen werd gewond. In Algiers werden conservenblikken met een mengsel van benzine en kruit naar de gebouwen van de radio en een electrische centrale geworpen, doch er werd slechts lichte schade aangericht. Een poging tot brandstichting in een DE ITALIAANSE regering wil be langrijke maatregelen nemen tegen het communisme, waarbij gedacht wordt aan strenge straffen op misdrijven te gen de democratie en aan een krachti ger sociale politiek. De communisti sche partij zal niet buiten de wet wor den gesteld. HARDNEKKIGE BERICHTEN willen, dat ex-koningin Narriman zich weer wil laten scheiden van haar tweede echtvriend, dr. Nakib. BIJ DE geheimzinnige verdwijning van een geldtrommel en een postzak uit een geldauto te Amsterdam, zijn 60.000 guldens op de loop gegaan. PERZISCHE communisten, die zich overgeven en de regering hun trouw SafUi8en' zu^en als begenadigden door mo§en gaan. Anders wacht hun de kogel. E,EIt AMER!KAANSE congrescommis- ,e?.u ,de regering aanbevolen, een resolutie in de V. N. in te dienen, om aan te dringen op het vrijgeven van de Baltische staten door de Sovjet-Unie. IN DE TWEEDE KLASSE van de 525e Staatsloterij is een prijs van f 30.000 gevallen op lot nummer 4838. IN MAASTRICHT zag een ontstel de menigte een vliegende schotel landen. Bij onderzoek bleek het ding tez ijn gemaakt uit zilverpa pier, dat op een ring was gespan nen. Het vloog door ballonnetjes, die eraan waren vastgemaakt en 'n zaklantaarn zorgde voor de ver lichting. De schotel kwam uit Bel gië. grote benzine-opslagplaats in een van de voorsteden mislukte. Een brand in een suikerraffinaderij te Boefarik veroorzaakte een schade van naar schatting 20 millioen frank. Er werden strenge maatregelen aan gekondigd om een drastisch einde aan „deze misdadige acties" te maken. In Kenia zijn bommenwerpers van de Engelsche luchtmacht en 1000 man troepen met luchtdoelgeschut en mor tieren een aanval begonnen tegen ben den van de Mau-Mau in het bosgebied bij de berg Kenia. In Italiaans parlement SPOEDBEHANDELING VAN PARIJSE ACCOORDEN Het Italiaanse parlement heeft zich Zaterdag uitgesproken voor een spoed- behandeling van de wetsontwerpen be treffende ratificatie van de Parijse accoorden over de Westeuropese Unie en de toetreding van West-Duits- land tot de NAVO. Communisten en linkse socialisten verlieten uit protest de zaal. WRAK VAM AMERIKAANS TOESTEL GEVONDEN Een Amerik. transportvliegtuig, met 42 militairen aan boord is op weg van Norfolk naar de Azoren zoekgeraakt. Men vrees, dat het in de Atlantische Oceaan is gevallen. In Australië is een Vickers Viscount vliegtuig neergestort. Drie personen verloren het leven. Aan de kust van Wales is een fles aangespoeld waarin een briefje zat met de woorden: „Help, ik zit op Steep Hole. Ross". De boodschap heet af komstig te zijn van de vermiste Britse testpiloot Bob Ross. Steep Hole is een klein eilandje in het Kanaal. Bij on derzoek vond men echter niets. Een Amerikaans vliegtuig, dat sinds vori ge week Zondag werd vermist, is te ruggevonden in de Italiaanse Alpen. Niemand van de 21 inzittenden heeft de ramp overleefd. Op een vergadering van de Belgi sche socialistische arbeiderspartij zijn hevige reacties vernomen tegen het beleid van de regering en in het bij zonder tegen de liberale minister van Financiën. De secretaris-generaal van de partij zei, dat gebrek aan dynamiek het ge hele kabinet kenmerkt. „Wij eisen Een lange processie, waarin 40 kar dinalen, 300 bisschoppen en duizen den andere leden van de geestelijk heid de H. Vader begeleidden, trok gisteren door de straten van Rome De belangrijkste plechtigheid van het Maria-jaar, de kroning van 't beeld van Maria in de basiliek van Sint Pieter, ging zich voltrekken. Door de symbolische kroning van het prachtige beeld met een gouden groon, waarin vele diamanten zijn gevat, werd voor de 40 millioen ka tholieken over de gehele wereld een nieuw kerkelijk feest ingesteld, dat elk jaar op 31 Mei zal worden ge vierd. Via twee zilveren microfoons zei de Paus tot de 50.000 mensen, die zich in de basiliek hadden verzameld: ..Het doel van dit feest is, voor het aange zicht van de wereld een waarheid te laten schijnen, welke haar kwalen kan helen, haar bevrijden kan van haar angst en haar kan leiden naar de weg van v^clossing welke zij met verlan gen zoekt." De H. Vader plaatste de twee kost bare kronen op een beeld van de H. Maagd en het Goddelijk Kind, dat zo wil het de traditie geschilderd is door St. Lucas. De kronen zijn kostbaar en van een oogverblinden de pracht. Maria's kroon heeft als middelpunt een grote topaas, die eens aan de koningin van Frankrijk be hoorde. De eerste kerk, toegewijd aan „Maria, koningin des hemels", zal in Milaan worden gebouwd. verzwaring der directe belastingen en wij herhalen, dat nationalisaties deel blijven uitmaken van ons program van onmiddellijke actie", zo voegde hij er aan toe. De georganiseerde arbeiders zouden bet als verraad aanzien, als het socia lisme zijn doctrinaire stellingen prijs gaf om een ministersportefeuille min qf meer. Op het congres, waar zelfs de socialistische ministers niet werden toegelaten, nam men de volgende re soluties met op 1 na algemene stem men aan: ..Nationalisatie van de ko lenmijnen, het electriciteits- en gasbe drijf; versteviging van de structuur van alle ondernemingen en overheids diensten; verscherpte controle op de banken; bevordering van privé en openbare investeringen en een billijke verdeling van het nationaal inkomen. Nog nooit tevoren heeft iemand op Schiphol zoveel belangsteling on dervonden als Audrey Hepburn, het sterretje uit „Roman Holiday", dat gisteren op Nederlandse bodem arriveerde. Duizenden en nog eens duizenden mensen verdrongen zich om haar en stootten de wildste kre- Zondag is van Schiphol de Super-Constellation „Postillon d'Amour" naar Sydney vertrokken, met aan boord behalve een aantal emigranten negen eregasten van de K.L.M., die een groet zullen brengen aa.n col lega's in Australië. We zien hier even voor het vertrek, op de trap van het vliegtuig van boven naar beneden; J. Adams uit Londen, H. Michelic uit Kopenhagen, de Noorse kapitein M. Foyn, de Zwitser C. Lauener, de Frankforter W. Schoor, onze landgenoot J. Moll, de Vene- tiaan P. Vettemutti, P. Harnie uit Brussel en P. Renault uit Parijs. Ongeveer 3000 Londense havenar- ders, die gistermorgen het werk her vatten na een staking van een maand, rijn des middags opnieuw in staking gegaan. Zij weigerden vrachtwagens te laden of te lossen, waarvan de chauf feurs geen lidmaatschapskaart van een vakbond konden tonen. Vele havenarbeiders, zijn vijandig gestemd tegenover chauffeurs van vrachtwagens en andere arbeiders, die naar zij zeggen hen in de steek gela den hebben tijdens de jongste staking. In acht Engelse havens, die door de staking waren getroffen, werden de 'werkzaamheden hervat. Aan de sta king hadden in het geheel 44.000 ha venarbeiders deelgenomen. De stakers zijn van oordeel, dat hun actie met een ..roemrijke overwinning" is geëindigd. Vrijwel al hun eisen zijn door de werkgevers ingewilligd. Wat het voornaamste geschilpunt betreft de vraag of overwerk gedwongen dan wel vrijwillig is hebben de stakers de verzekering gekregen, dat niemand bestraft zal worden, als hij weigert overwerk te verrichten. In afwachting van een definitieve regeling waarover nu onderhandeld zal worden, geschiedt alle overwerk op basis van vrijwillig heid. De havenarbeiders zullen zo veel mogelijk overwerk doen om de nor male toestand in de haven te herstel len. ten uit om haar aandacht te trek ken. Als zij lachte, brachten de fo tografen hun toestellen in stelling, als zij knikte begonnen de verslag gevers te schrijven als razenden en als zij wuifde.... dan stond heel Schiphol op zijn kop. In haar vlotte violette mantel, waarover zij losjes een oud-rose sjaal droeg, zag zij er eenvoudig en vriendelijk uit. Mei Ferrer, haar echtgenoot die haar vergezelde, kreeg niet een duizend ste deel van de aandacht die men Audrey wijdde. „Praat is Hollans!" riepen kleine Amsterdammertjes, die hadden gelezen dat Audrey een deel van haar opvoeding in Neder land ontving. Iedereen riep haar naam. In een hei-rode Nash met witte kussens verdween zij tenslotte naar Amsterdam met een escorte (voor de éérste tientallen meters) van vechtende politiemannen. Belangrijke bestuurswijziging In kasteel Bouvigne te Breda is Za terdag de algemene vergadering ge houden van de Nederlandse R. K. Bond van Technici „St. Bernulphus". In zijn magistrale openingsrede sprak voorzitter v. Lijf, over de verschillen de acties, die in samenwerking met andere beambtenorganisaties zullen gevoerd worden' om betere salarissen en een betere winstdeling te verkrij gen. Belangrijk was de mededeling van secretaris de Wit, dat morgen de NATIONALISTISCH-Chinese vliegtui gen hebben weer aanvallen gedaan op het Chinese vasteland. Boven Quemoy gonsden ook weer granaten. HET GESCHIL over toepassing van de 6 pet loonsverhoging heeft bij de NV. Katoenspinnerij „Bamslioeve" te En schede een staking van 900 man ver oorzaakt. DE MINISTER van Verkeer en Wa terstaat heeft de directie van de N.S. toegestaan de lonen per 1 October met 6 pet. te verhogen. pE NOBELPRIJS voor chemie is dit jaar toegekend aan de Amerikaan Li nus Pauling, een bekend scheikundige. RVSTIG HERFSTWEER Weersverwachting, geldig tot vanavond: In de ochtend plaatselijk mist. 3 Overigens veranderlijke bewolking en droog weer. Weinig verande- ring in temperatuur. Matige tot zwakke, in hoofdzaak Zuidelijke wind. TUNNELPLAN REKENT IN MILLIOENEN De commissie van advies inzake de oeververbindingen Noordzeekanaal en IJ heeft een rapport aan de minister van Verkeer en Waterstaat uitgebracht dat voorstellen doet om Noord-Holland uit zijn isolement te verlossen. Behalve de in uitvoering zijnde Vel- ser tunnels wenst men een verkeers- brug bij Schellingwoude, een spoor wegtunnel inplaats van de Hembrug en twee autotunnels (één onder het IJ en de ander bij Zaandam). Ter financiering en uitvoering van de werken zou een publiekrechtelijk lichaam moeten worden gevormd. Een geringe tolgeldheffing, na de de inge bruikstelling van de tunnels zou on vermijdelijk zijn, aldus de commissie. DIJ GELEGENHEID van de inwijding van de kapel in het Brabant-park te Breda heeft het nut, iets te vertellen over de schoonste parel van het Pool se land, het Nationaal Sanctuarium, waarin de gedachten, het hart en de ziel van Polen verankerd zijn. Het was in 1936, dat wij een auto-tocht door Polen maakten en, natuurlijk, een bezoek brachten aan Jasna Gora, de witte of lichte berg, wwmp de gebouwen, kerken, kapellen, klooster enz. gebouwd zijn. Het viej ons «p, toen we de grens van Polen overschreden, bij Gorzijn, dat in het nieuwe kantoortje van de vriendelijke douanebeambte een kruisbeeld hing en een prentje van de Madonna van Czetochowa. De Amerikaanse president, tevens leider van de Republikeinse partij, Eisenhower, heeft een nieuwe verkie zingstactiek gelanceerd met het oog op het feit, dat men in de V. S. heden ter stembus zal trekken. Eisenhower belden tien aanhangers op, die hij verzocht elk op hun beurt ook tien mensen op. te bellen om hen over te halen tot stemmen op de re publikeinen. Een soortgelijk sneeuw balsysteem voerden de democraten in. Zij bezoeken tien personen tjiuis, die op hun beurt weer tien personen moe ten bezoeken. Men noemt dit een „schoenzool-actie", en volgens de uit vinders is hij democratischer, dan de actie door de telefoon. Mc Arthur, de vervaarlijke republi kein, is opvallend zwijgzaam tijdens de verkiezingscampagne. Hij legde enkele matte verklaringen af. Wij hadden respect voor deze jon geman, meer dan voor de oer-prins aan de andere kant van de grens, die heel onze bagage doorsnuffelde, zelfs het brevier en alleen eerbied had voor de 12-cylinders van onze zephyr. De wegenbouw was er toen nog erbarme lijk en van Warschau uit, langs uitge holde en versperde wegen, bereikten we na een paar honderd km. de grote Poolse bedevaartplaats Czestochowa. Op het eerste gezicht een heidorp, met circa 120.000 inwoners, maar toch een geasfalteerde en beplante opgang naar de basiliek, 5 km lang. In tegenstelling met de bedevaart plaats Lourdes, die in een dal gelegen is, omgeven door bergen, is deze Pool se bedevaartplaats gelegen op een berg, die echter niet bijzonder opvalt. Deze berg noemt men de Jasna Gora omdat hij^ uit lichte steen bestaat. Door niet minder dan drie poorten, komen we de vesting binnen, want in derdaad, deze berg is tevens een ves ting met torens en schietgaten. De eer ste poort geeft toegang tot een plein, waarop een palmboom, waartegen een paar leeuwen hun voorpoten steunen en boven een raaf met een brood. Het is^ het wapen van de Paullusorde, die hier de wacht houdt sinds de tijd, van de overdracht van het wonderbare beeld. De legende vertelt van de stichter dezer orde, de heilige Paulus, de eer ste kluizenaar die leefde in de derde eeuw na Christus, dat hij onder de eerste Christenvervolging onder de Romeinse Decius, in een woestijn vluchtte, waar hij van zijn 24ste jaar tot zijn 113de verbleef. Op wonderba re wijze werd hij door de raaf gespij zigd, die hem dagelijks een half brood bracht; zijn kleren vervaardigde hij van palmbladeren en toen hij stierf werd hij door twee leeuwen begraven; slechts een getuige was daarbij, n.l. de heilige Antonius. Achter de derde poort is een brug, die leidt naar het oude bastion, eer tijds was het een ophaalbrug. Door dit bolwerk komen we op het kerkplein en gaan zo de kerk binnen. Deze kerk werd in de zeventiende eeuw gebouwd, brandde tweemaal af maar werd telkens in dezelfde stijl herbouwd. WONDERSCHONE KERK Het is een wonderschone kerk van onder tot boven met heerlijke fresken versierd. Boven het koor zijn twee fraaie fresken, waarvan één koning Johann Sobieski en zijn gemalin voor stelt, als grondlegger der vernieuwing. De muren zijn met kostbaar marmer bedekt. De kerk is 65 m. lang, 22 m. breed en 21 m. hoog en biedt plaats aan 4000 mensen. We gaan nu een bezoek brengen in de kapel der Moeder Gods. Het is de oudste bouw en tevens 't centrum van geheel „Jasna Gora", Aan de ingang rechts het altaar van de gekruisigde Jesus. Daar ziet men altijd vele men sen met grote devotie bidden. De kapel heeft een drievoudig schip en een presbyterium, dat door tralie werk is omgeven, waaraan veel kruk ken hangen, als bewijzen van wonder bare genezingen. Deze. donkere, stille en op het eer ste gezicht vuile kapel, was cn is de plaats, waar elke wereldse grootheid verdwynt, waar millioenen mensen ge zondheid en allerlei genaden hebben ontvangen, waar de krijgers en ridders de zegen gingen vragen in bun strijd met de vijand. Van hieruit is ook de gedachte ter verdediging van Czeto chowa en van geheel het land tegen de Zweden uitgegaan. Achter het traliewerk en het zwakke daglicht staat het altaar, geheel met O rm-devotie zilver bedekt en daar troont in stra- x voc/roorlogse lende luister het beeld van de allerza ligste maagd. Klaar lichten de kostbare edelstenen en kleinodiën op. die door dankbare harten zijn geofferd. Volgens de traditie, is dit wonderba re beeld geschilderd door de evange list Lucas. Het hout voor dit beeld zou hij genomen hebben van de tafel, waaraart de H. Familie gezeten heeft Op verzoek der Christenen in Jeruza lem zou dit beeld zijn geschilderd en daar tot de tijd van Constantijn de Gro te verborgen gehouden zijn. WONDEREN DOOOG0OOOOGOOOOG00OOCDOOO qVh)i de hand van de emeritus- G O pastoor Chr. Verbunt, die mo- g g menteel in Dongen woont, O ontvingen wij nevenstaande O beschrijving van het heilig- gdom, toegewijd aan de Ma- O G donna van Czetochowa. Nuq Sop zo menige plaats in onze Q gewesten het Poolse aandeel G in onze bevrijding wordt her- q dacht, heeft deze reportage Q O een bijzondere actualiteit. Te- S meer als wij beseffen, dat in het Polen van heden een Ma- zoals die in de jaren bestond, G goeddeels onmogelijk wordt O gemaakt. Maar Maria blijft G ©de koningin van Polen. In de g g harten leeft Zij voort. GGGGGGGOOOOOGOGOQOOGOOGQ Zijn moeder, de H. Helena, vond dit beeld met andere gedachtenissen der Christenen en bracht ze naar Constan- tinopel. Daar bleef het beeld vijf eeu wen lang en werd er bij ziektenepide- miën en ongelukken, en rampen met groot eerbetoon door de straten ge dragen. In de 9e eeuw ging het beeld naar Ruthenië in het slot Belz en bleef daar tot 1382. Toen Belz door de Tar- tanen werd belegerd, werd het beeld door een schot in de hals beschadigd. De sporen zijn nu nog zichtbaar. Her tog Wladislaus von Oppeln. wilde het beeld op een veilige plaats bewaren en was van plan het over te brengen naar Oppelen en Silezië. Onderweg echter toen men voorbij Jasna Gora kwam, kreeg hij in een droom de boodschap, om het beeld hier achter te laten, het geen ook geschied is. Sedert dien is het wonderbare beeld daar gebleven. De wonden (merktekens) in liet ge laat zijn ontstaan door de Husiten of liever door bandieten, die in het jaar 1430 het beeld wilden stelen. Toen de paarden op de plaats, waar nu de kerk van de H. Barbara staat, bleven staan wierpen zij 't beeld van de wagen en een van hen sloeg het uit boosheid met zijn sabel in het gelaat en maakte daardoor twee wondetekens, die niet konden worden overgeschilderd of weggewerkt. Het brillanten kleed straalt door de kostbare stenen en de kroon, een ge schenk van Paus Pius X, is van goud en met brillanten bezet. Het altaar is uit ebbenhout vervaardigd. De stich ter wilde het helemaal in zilver uit gevoerd hebben, maar dit werd door koning Wladislaus IV afgeraden met het oog op dieven. Zeven lampen brandden er rond het altaar en de zijwanden zijn met zijden en gouden stoffen uit Lyon bedekt. Dit is de geschiedenis van de kapel der Moeder Gods en van het beeld, daarin geplaatst. Het is de parel van do vele gebouwen van Jasna Gora. Hier heeft iedere steen, elke kogel, elk beeld zijn geschiedenis. Het is de mag nifieke sfeer, waarin de geschiedenis van de zwarte Madonna Czetochowa steeds tot nieuw leven wordt gewekt. Stichting van de Arbeid zal beslissen over het al dan niet dwingend door voeren van een salarisregeling voor de Technici in dienst van architecten, een kwestie, waarover al vele jaren met de Bond van Architecten vruch teloos onderhandeld is. Zondag hechtte de vergadering haar goedkeuring aan een belangrijke be stuurswijziging. Het huidige bestuur zal vervangen worden door een be stuur van vijf personen, waarvan 2 gesalarieerd, en daarnaast wordt een bestuursraad ingesteld, waarin 20 voorzitters van de belangrijkste af delingen zitting gaan krijgen. Voorts werd een St. Bernulphusfonds ge sticht voor steun aan noodlijdende collega's. Drie doden en twee zwaar gewonden Tc Rotterdam, op de plaats waar de spoorlijn van het haventerrein van Pernis de weg: kruist is een militaire vrachtwagen, waarin een aantal mili tairen zat, door een passerende olie- trein gegrepen. De gevolgen waren af grijselijk. De truck werd over een dertigtal meters meegesleurd. Enkele militairen konden nog uit de wagen springen, maar drie werden er gedood. Twee in zittenden werden zwaar gewond. De auto werd totaal verpulverd en vloog in brand. Bij Leek verloor de bestuurder van een personenauto de macht over het stuur. De auto reed tegen een boom. Beide inzittenden van de auto werden gedood. In Woensel, gem. Eindhoven, kwam een personenauto in botsing met een stadsbus. Een persoon kwam om het leven. Massa-arrestatie in Egypte De „Opperste Gids" van de Moham medaanse broederschap in Egypte, Hassan el Hodeibi, is gearresteerd, om dat hij zijn gezag als godsdienstig lei der had misbruikt, teneinde een „hei lige oorlog" tegen het bewind te be ginnen. Ruim 1000 leden van de broeder schap. die wordt beschuldigd van me deplichtigheid aan de aanslag op Nas- sar. zijn opgepakt. De broederschap had alle leden van de Raad der Revo lutie, met uitzondering van Naguib, willen doden. Er gaan berichten, dat Naguib over enkele onderwerpen met de regering van mening verschilt en dat zijn aftreden aanstaande is. pFN 25-jarige Ier, afkomstig uit het plaatsje Limerick, heeft de titel van 's werelds langdradigste spreker verwor ven. Hij heeft 127 uur aan één stuk staan redeneren en onge veer 1000 personen hebben een shilling betaald om naar hem te kunnen luisteren. De Ier wilde na zijn toespraak een kort dank woord tot de belangstellenden spreken, maar tijdens deze rede viel hij flauw. Toen hij na een paar minuten weer bij kennis kwam, begon hij te huilen. De eindeloze prater is tijdens de spreekmarathon ongeveer 13 kilo afgevallen. Hij had alleen vloeibaar voedsel gebruikt en ter kalmering van zijn zenuwen rookte hij 120 sigaretten per dag.

de Stem | 1954 | | pagina 1