dan Eerst gesprek krachtig Europa Russen met ÏIöyal Derby Werk wordt Maandag voorwaardelijk hervat r bagblap voor Bondskanselier Adenauer in Washington „Samenwerking zou W est-Europese samenwerking en versterking der V.N. Postzak en geldtrommel verdwenen uit Amsterdamse PTT-wagen bij verdrag geregeld moeten worden" Voor boer en Schoorstaklokken Bosch - Hulst Sloegen dieven onderweg hun slag? Eisenhower roept zijn kiezers op Niet helemaal OVEREENKOMST TUSSEN V.S. EN DE BONDSREPUBLIEK Geen verschil van inzicht Mohammedaanse Broederschap in Egypte ontbonden Ministers waren al op de hoogte De lieer H. J. Soffers in ere hersteld De Kroon weigerde raads besluit te vernietigen De ramp bij Salerno MEER DAN 580 DODEN PRINS ALI REHZA NOG NIET GEVONDEN CONFERENTIE TE BANDOENG De Britse havenstaking Een adres en een resolutie Accoord van Parijs niet genoeg Gebouwen werden verzegeld Straaljager ontplofte in de lucht De deuren stonden op een kier.... In de tienduizenden guldens GEPENSIONNEERDE GRAFICI VIERDEN FEEST Dr Hermann Ehlers overleden Keizer Haile Selassie in Frankrijk 94e JAARGANG 'No. 21569 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Rasteelpleln 11. Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordeluk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: U. J. v. Hootegem, Mr Ur A J J. M IVles, Mr. H. M. L. de ftechter. L. J v. 't Westende, R V. M. Vercauteren Abonnementsprus bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bij met-pust- bestefl.) f 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek no. 378841 Voor God, Koningin m Vaderland ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 Advertentiepnjs voor de gebele oplage t 0.30 per m/m. (Ingezonderf Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatseluke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vnnr rte Zeeuwse Eilanden: GUKB, Westsingel 08, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bubureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) IN EEN REDE voor de Nationale Persclub in Washington heeft de Westduitse Bondskanse lier, Dr Adenauer, te kennen gegeven, dat men een gesprek met de Russen niet behoeft te schuwen, maar dat de tijd voor dit overleg eerst rijp mag worden geacht als het Westen econo misch en politiek sterk is. De ondervinding heeft mij geleerd, zei hij, dat volken van het Westen eerst hun vrede en vrij heid moeten verzekeren door een gezamenlijk Adenauer hield zijn toespraak enkele uren nadat hij en Minister Dulles een verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart tussen de Bonds republiek en de Verenigde Staten hadden getekend. Dit verdrag beoogt de fundamentele economische betrekkingen tussen beide landen te regelen. Het vervangt de overeenkomst van 1923. Volgens diplomatieke kringen te Londen kan de toespraak van Adenauer te Washington rekenen op Britse instemming. Zij wezen erop, dat Eden Maandag in het Lagerhuis heeft gezegd, dat de tijd is gekomen, om te denken over „de oplossing van algemenere problemen" dan de op bouw van een Westelijk beveiligings systeem. Deze uitlating van Eden werd uitgelegd als een aanwijzing, MEVROUW SOMMERLATTE de echt genote van een Amerikaanse zaakge lastigde, die door Moskou tot „persona non grata" is verklaard, gaat mèt haar man naar de Verenigde Staten terug. DRIE COMMUNISTEN en een neo fascist zijn in Italië als parlementslid geschorst en berispt, omdat zij de lei ding hadden van een ware veldslag die zich tien dagen geleden in de Ka mer afspeelde. NEDERLAND heeft van Duitsland een aantal geschenken (in de vorm van kunstwerken e.d.) gekregen als dank voor wat het na de oorlog voor Duits land heeft gedaan. De overdracht ge schiedde in het bureau van het Ne derlands R. K. Huisvestingscomité te Den Bosch. HET KONINGIN Wilhelminafonds heeft in 1953 een bedrag van f 1.251.329 ontvangen voor het werk van de kan kerbestrijding. DE KATH. MIDDENSTANDSBOND en de bond St. Franciscus van Assisië hebben een beroep gedaan op het middelgroot- en kleinbedrijf om de za ken op Allerheiligen te sluiten. IN VERSCHEIDENE STEDEN van de Cubaanse provincib Oriente zijn bom men gevonden, waarvan de lont was verbrand. Verschillende personen werden wegens communistische agita tie gearresteerd. RESERPINE, een geneesmiddel, «at verwant is aan het eeuwen- Indiaanse slagenwortel-me- vacHu *n Amerika prachtige ïinw gegeven bij de behande laar» ,Van krankzinnigen. Het or- van cle Amerikaanse artsen- cto iufPreekt van "de belangrijk- ontwikkeling in geschiedenis der psychiatrie. ?p^.18p£Nt!0 SEpTEMBER jl. zijn vol- STt TTnfI\? Fanse Professor in de Sov- ffnff PPh^pV,trSïfbommen tot ontplof- tiFf Proeven met radio-ac tief regenwater hebben dit uitgewe- vpiehfinv,?^'v,<~*i comité Soft rfl 'finn'nnn u binnengekomen heeft de 600.000 gulden overschreden. actief3 en de verwachting met de MR. IR. HAVEMAN emigratiecomis- missaris voor Nederland, zal na ziin bezoek aan Washington naar Canada gaan, om 't getroffen „Holland Marsh" te bezoeken. BIJ EEN AANSLAG in Marokko zijn zes personen om het leven gekomen Twintig mensen werden gewond. DE ZIEKENHUISTARIEVEN mogen met 40 en 45 cent per verpleegdag worden verhoogd, resp. voor de laagste en hogere klassen. HET 22ste aanvullingsdetachement Verenigde Naties keert morgen (Zon dag) uit Korea in Nederland terug. Het eerste van de per vliegtuig terug kerende detachementen wordt Maan dag verwacht. tot Lagere middagtemperaturen Weersverwachting, geldig vanavond: Veranderlijke bewolking met verspreid optredende buien. Mati ge tot krachtige wind tussen Z.- West en West. Lagere middagtem peraturen. Vandaag: Zon onder 17.17 uur. Maan onder 19.00 uur. Morgen: Zon op 7.31 uur. Zon onder 17.15 uur. Maan op 12.20 uur. Maan on der 19.56 uur. vercledigingsapparaat, het scheppen van econo misch gezonde verhoudingen en het garanderen van de individuele vrijheid en sociale zekerheid voor iedereen. Daarna moeten zij als regionale groep - zoals in het Handvest van de V» N. is voorzien - tot een vorm van samenwerking (bij verdrag te regelen) met het Sovjetblok komen. Deze samenwerking zou dan alle deelgenoten zekerheid tegen agressie moeten bieden. dat ook Engeland in gedachten uit gaat van het uiteindelijk bereiken van een schikking tussen het Westen en Rusland. De Britse opvatting is het met Adenauer eens, dat een stap voor col lectieve onderhandeling over een non agressie-verdrag met Rusland moet wachten, tot de Westelijke defensie plannen finale vorm hebben aangeno men. De door de Sovjet-Unie voor No vember voorgestelde Viermogendhe- denbespreking zou moeten wachten op bekrachtiging van de Londense en Parijse overeenkomsten over West duitse herbewapening. INSTEMMING IN DE V. S. In officiële Amerikaanse kringen in Washington is het voorstel van kan selier Adenauer met instemming ont vangen. President Eisenhower had in de beginmaanden van zijn regering, in April 1953, gepleit voor het vor men van een gemeenschap van Euro pese landen, groter dan een zuiver Westeuropese gemeenschap, met vrije beweging van personen, handel en ideeën. Het voorstel, om met Rusland te onderhandelen over een be veiligingsverdrag voor heel Europa, heeft bij de Ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en Ameri ka geen verrassing teweeg ge bracht. Nadat Adenauer zijn voorstel gedaan had ten over staan van de Nationale Pers club in Washington, werd be kend gemaakt, dat het al punt van bespreking geweest was, tijdens de bijeenkomst van de Ministers in Londen en Parijs. In West-Duitse regerings kringen verwacht men dat spe cialisten van de Westelijke Gro te Drie en West-Duitsland voor het eind van het jaar zullen bijeenkomen voor het uitwer ken van bijzonderheden over het verdragsontwerp, zoals dit door Dr. Adenauer is voorge steld. U In verband met het Hoog feest van Allerheiligen ver- J schijnt het eerstvolgend nummer van ons dagblad op Dinsdag a.s. In Hoogerheide (Van onze redacteur). De Kroon heeft geweigerd het raads besluit te vernietigen van 28 October 1953 van de gemeenteraad van Hoo gerheide, waarin opnieuw tot gemeen te-ontvanger werd benoemd, de heer H. J. Soffers. Op 11 Juni 1953 werd de heer H. J. Soffers ongevraagd ontslagen als ge meente-ontvanger door de toen zitten de gemeenteraad. Men gaf hem eervol ontslag. De nieuwe raad en speciaal de frac tie Verswijver was het niet eens met dit besluit en derhalve benoemde men de heer H. J. Soffers wederom tot ge meente-ontvanger. Dit besluit werd ter vernietiging aan de Kroon voorgedra gen. De Kroon ging hierop echter niet in. De heer H. J. Soffers is dus volledig in ere hersteld en zal behalve ontvan ger ook weer ambtenaar zyn van de burgerlijke stand. Adenauer had, aldus de Amerikaan se functionarissen, reeds eerder in Juli 1953 en in September 1953 der gelijke ideeën ontvouwd. In verband met het overlijden van Dr Ehlers, de voorzitter van de West duitse Bondsdag, zal Adenauer zijn verblijf in Amerika bekorten. Hij ver trekt Zondagavond weer naar Duits land om Woensdag de begrafenis in Oldenburg te kunnen bijwonen. EN VERMISTEN Kindje dreef 60 uur in een wieg rond Volgens schattingen van de plaatse lijke functionarissen zijn tengevolge van de wolkbreuk, welke in het begin van deze week 'n stroom van modder over 't gebied van Salerno bracht, 362 personen om het leven gekomen, ter wijl er nog 212 worden vermist. Het is vrijwel zeker, dat ook deze groep de ramp niet heeft overleefd. Ongeveer 4500 personen zijn dakloos geworden. Brandweerlieden hebben een jonge tje van 15 maanden gevonden, dat als door een wonder aan de dood is ont snapt. Het kind heeft 60 uur geen voedsel gehad. Het dreef in zijn wieg in een poel. Zijn ouders zijn omgeko men. Nog altijd zijn vliegtuigen van de Perzische luchtmacht, Amerikaanse di plomatieke toestellen en burgervlieg tuigen op zoek naar het vermiste toe stel, waarmee Prins Ali Rehza, broer van de Sjah van Perzië op weg was van de Kaspische Zee naar Teheran. Voor de tweede maal werd gisteren ten onrechte gemeld, dat de Prins een noodlanding zou hebben gemaakt en dat hij dus terecht was. Een politie agent bleek een andere broer van de Sjah voor Prins Ali te hebben aange zien. Azië en Afrika IN FEBRUARI President Soekarno van Indonesië, heeft medegedeeld, dat in Februari te Bandoeng een conferentie van Aziati sche en Afrikaanse landen zal wor den gehouden. Deze conferentie heeft tot doel een nauwere samenwerking te verkrijgen, die het mogelijk zou ma ken „het kolonialisme en imperialisme uit te roeien". Veertien Aziatische, Arabische en Afrikaanse landen zijn uitgenodigd om de conferentie bij te wonen. (Advertentie) Pracht keuze Telf. 83 Vrijdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard te Wageningen vijf nieuwe insti tuten op land- en tuinbouwgebied geopend. Onze fotograaf maakte deze opname na de opening van het Vlasinstituut: Prins Bernhard bij het bezichtigen van de kostbare apparatuur, die het instituut rijk is. De werkgevers in het Londense ha venbedrijf hadden een voorstel ge daan, dat de stakers enigszins tege moet kwam. Als zij Maandag het werk wilden hervatten, met inbgripp van .redelijke overuren", zouden er onderhandelingen over de kwestie van het overwerk worden geopend. Zoals men weet, was het meningsverschil tussen werkgevers en arbeiders over gedwongen of vrijwillig overwerk oorzaak van de staking. De leiders van de vakbonden, die achter de staking staan, voelden in principe voor de suggestie. Zij. wilden echter alleen tot hervatting van ht werk adviseren, als de werkgevers in de andere havens eenzelfde houding zouden aannemen en het voorstel van hun Londense collega's overnamen. Leiders van de 44.000 staken de havenarbeiders zijn Vrijdag avond overeen gekomen het werk Maandag voorwaardelijk te hervatten. De belangrijkste voorwaarde zou zijn, dat de (Advertentie) De Nederlandse Raad van de Euro pese Beweging heeft een resolutie aan genomen, waarin wordt aangedrongen op een volgehouden streven naar W. Europese integratie. De accoorden van Parijs, zo wordt gezegd, missen de ele menten van samenwerking die de E. V. G. had. Deze laatste mislukte De Egyptische regering heeft de fa natieke, politiek-religieuze Mohamme daanse Broederschap ontbonden. In het gehele land zijn de partijgebouwen verzegeld. In totaal zijn een 500 leder van de Broederschap gearresteerd. Eer en ander is het gevolg van de Dinsdag gepleegde aanslag op kolonel Nasser, de premier. Volgens Egyptische kranten heeft de pleger van de aanslag bekend, dat een geheime cel van de Broederschap hem bevel hedft gegeven de premier te vermoorden. De regering heeft alle activa van de Broederschap, die op verschillende millioenen Egyptische ponden worden geschat, in beslag genomen. Haar me dische en sociale centra zijn overge dragen aan de door de regering ge steunde be vrij dingsconcentratie. De pleger van de aanslag zou ver klaard hebben, dat de Broederschap hem een maand tijd gegeven heeft om zich voor de aanslag te oefenen. Piloot werd gewond Een Britse „Sabre" straaljager van cle vliegbasis Geilenkirchen in West- Duitsland is Vrijdagmiddag ten Zui den van Sittard in cle lucht ontploft. De vlieger kon zich met zijn schiet stoel in veiligheid brengen, inaar de parachute opende zich laag boven de grond zodat hij vrij hard neerkwam. Hij liep verwondingen op aan het nootd en brak een arm. De straaljager viel in stukken om- richtten echter geen schade In het hospitaal te Cairo buigt Pre mier Nasser zich over zijn secre taris Ahmed, Badr, die getroffen werd door de kogels, die op de Premier werden afgevuurd. VIRGINIA CIGARETTES Famous for Generations 20 FOR f 1- T TIT EEN zogenaamde geldwagen van de P.T.T. zijn Donder- dagavond een geldtrommel met baar geld en een postzak met geld en aangetekende stukken verdwenen. Ze waren nog in de wagen, bij een kantoor aan de Bloemgracht, maar bij het volgende kantoor, tevens het eindpunt van zijn route, merkte de chauffeur, dat ze er niet meer waren. De achterdeuren van de auto stonden op een kierMen vermoedt dat de trommel en de postzak onderweg zijn geroofd. De chauffeur en de bijrijder zijn voorlopig in arrest gesteld. Zij ont kennen iets van de geheimzinnige verdwijning te weten of te begrijpen. Wel staat vast, dat de chauffeur het Lipsslot niet heeft gebruikt om de deuren te sluiten. Het normale slot echter kan niet uit zichzelf zijn open gesprongen, zodat men gevoeglijk mag aannemen, dat geldkistje en postzak onderweg niet verloren zijn. De waarde van het gestolene staat nog niet precies vast. Zij loopt ech ter in de tienduizenden guldens. De P.T.T. heeft 1000 gulden uitgeloofd voor aanwijzingen, die tot oplossing van het raadsel kunnen leiden. Bij het bijkantoor aan de Bloem gracht. het laatste kantoor op de route, stond zoals gebruikelijk, een agent op post. De geldtrommel'en de postzak waren toen nog in de wa gen aanwezig, geld en aangetekende stukken werden aan de gracht in de daarvoor bestemde postzak gedaan. VRIJ SIMPEL Merkwaardig is, dat de dieven van de twee links en rechts staande post zakkeu z.g. stapelzakken precies die met de waardevolle inhoud heb ben weggenomen. Een der zakken was bestemd voor het postkantoor op het Centraal Station, de ander voor het Hoofdpostkantoor. Als het Lipsslot dat extra-beveili ging geeft, afgesloten geweest was, zou de verdwijning van postzak en geldtrommel niet hebben kunnen ge schieden. De chauffeur echter heeft het zo maar gelaten, waarschijnlijk in de overtuiging dat de weg kort en het andere slot stevig genoeg was. Het is vrij simpel om, als men de beschikking heeft over een z.g. steek- sleutel, achter de auto op de grond staande, de deur te openen. Men be hoeft daarvoor zelfs niet eens op de achterbumper te gaan staan. Een dei- veronderstellingen is dan ook, dat de daders zulk een sleutel hebben ge had. Ook acht de politie het niet uit gesloten, dat de daders, mede naar aanleiding van de beruchte gouddief stal in Londen, de auto zijn gevolgd, dan wel precies de route hebben ge weten. DE KANS WAS ER. Nog andere veronderstellingen zijn, dat iemand zich heeft laten insluiten, of dat men volledig op de hoogte was van de goederen, die de postauto zou vervoeren. Op enkele tussenliggende trajecten, o.m. op de slecht bestrate Lijnbaansgracht, heeft de wagen langzaam moeten rijden vorm van samenwerking diende veel meer dan een militair doel. De parlementaire vergadering, die het ontwerp voor een Europese Ge meenschap heeft opgesteld, aldus de resolutie, dient van de regeringen op dracht te ontvangen, het gehele gebied der Europese integratie in haar werk te betrekken. De Benelux en de K.S.G. dienen te worden versterkt en ook de N.A.V.O. als instrument van Westerse solidariteit. Terzelfdertijd hebben ook de orga nisaties van de wereldfederalisten een adres naar hun regeringen doen uit gaan, waarin zij er op aandringen, dat de Verenigde Naties meer bevoegdhe den krijgen. De regeringen zouden een deel van hun souvereiniteit aan de V. N. moeten afstaan. Ook vele bekende personen uit Ne derland, zoals Prof. Heere, Prof. Tin bergen, Dr. Gunning, Prof. ten Have en Nel Oosthout hebben het adres on dertekend. En Stevenson antwoordt President Eisenhower is gisteren een „bliksem-verkiezingstournee" begon nen door een aantal Amerikaanse sta ten, wier houding beslissend kan zijn bij de verkiezingen voor het Congres op Dinsdag a.s. Tevoren had de president in een ra diorede een beroep gedaan op de re publikeinse kiezers, in groten getale op te komen bij de a.s. verkiezingen. Het republikeinse bewind, zei hij, heeft een economische ineenstorting van Amerika voorkomen en bewezen, dat de V. S. van otorlog naar vrede konden overgaan zonder een „ver schrikkelijke depressie". Eisenhower meende, dat een gestadi ge vooruitgang sterk gehinderd zou worden als de regering zou gaan be staan uit een Congres, dat door de ene partij en een uitvoerende macht die door de andere partij wordt beheerst. Adlai Stevenson, de leider van de democraten, heeft onmiddellijk geant woord, dat deze opvatting van de pre sident „niet realistisch en ondankbaar" was. staking zal worden hervat, in dien zich gevallen voordoen, waarin werknemers „slachtof fers worden" van de werkge vers. Meer dan 2500 gepensionneerden uit de Grafische Bedrijven hebben in Am sterdam het zilveren jubileum van hun pensioenfonds gevierd. Uit alle hoeken van het land waren ze in bussen naar de hoofdstad gekomen, in gezelschap van hun vrouwen of andere huisgeno ten. Het is een feest geworden, dat er zijn mocht. Uitstekende verzorging on derweg, getuige het lunchpakket, dat voor iedere deelnemer aan de tocht beschikbaar was en getuige de aanwe zigheid van tientallen Rode Kruishelp- stertjes. In het Concertgebouw was er een variété en in Carré traden Snip en Snap op. En omdat men het hele ge zelschap niet in twee zalen kon ber gen, moest er nog een derde uitvoering worden gegeven. De stad werd bezichtigd en daarna brachten de bussen de gepensionneer den naar dertien verschillende plaat sen in het land, waar de tafel gedekt stond. En niet zo'n beetje. Op één plaats moesten 1400 mensen bediend worden en niemand had over de kwa liteit van het etentje te klagen. Omdat het jubilerende Pensioen fonds geen half werk wilde doen, kre gen alle gepensionneerden een week extra uitkering! Dr. Hermann Ehlers, voorzitter van de Westduitse Bondsdag, is te Olden burg overleden. Hij werd 50 jaar oud. Woensdag was hij voor een keelopera tie in het ziekenhuis opgenomen. Dr. Ehlers was vice-voorzitter van de Christen-Democratische partij (de partij van Adenauer) 'en leider van de Protestantse groep in die partij. Hij heeft veel geijverd voor de verbete ring van het lot der vluchtelingen en voor de terugkeer van Duitse krijgs gevangenen uit de Sovjet-Unie. Enkele jaren geleden werd hij gekozen in de Synode van de Duitse Evangelische Kerk. Voorbeeld van waardigheid, en moed" Keizer Haile Selassie van Ethiopië, die volgende week naar ons land komt is Donderdag uit Londen, voor een be zoek van drie dagen aan Frankryk, te Parijs aangekomen. Bij een plechtigheid in de tuin van zijn ambtswoning spelde president Co- ty zijn gast de Franse militaire me daille en het Oorlogskruis met twee extra gespen op de borst. In de offi ciële bekendmaking werd gezegd, dat Haile Selassie de wereld een voor beeld van waardigheid en moed had gegeven, toen zijn land werd aange vallen. De Keizer overhandigde president Coty op zijn beurt de versierselen van de orde van de Koningin van Sheba, de hoogste onderscheiding in Ethiopië. gen bewoner van Semarang heeft twee kilo varkensvlees gebraden, er een net pakje van gemaakt en dit op 12 Septem ber aan boord van de „Kota Inten'1 van de Kon. Rotterdam se Lloyd bezor i, geadresseerd aan een bewoner in Den Haag. Wanneer het schip a.s. Zondag morgen in Rotterdam voor de wal ligt en geadresseerde het diezelfde dag nog komt halen, heeft hij er een Zondagsmaal- tje aan. „Die afzender brengt mij op een idee" heeft een van de scheepskoks gezegd, „zoiets spaart tijd". Maar de beman ning eft te kennen gegeven, d,at zij zich liever niet aan het experiment waagt om varkens vlees. dat zeven weken gele den werd gebraden te gaan nuttigen. f

de Stem | 1954 | | pagina 1