Aanslag op Nasser ontketende volksterreur in Cairo Diplomatenvrouw wilde een foto'tje maken Reeds 279 doden - en aantal stijgt nog het Bij mijn grootvaler kun je gerust eens inbreken" O J Premier weigerde zich veiligheid te brengen m b Vreugdeschoten.... Terugroeping geeist BEGIN VAN DE LAATSTE REIS.. Tilburger gaf een goede Straffen van vier en drie jaar geëist voor het Bossche Hof A.B.V.V. als enfant terrible Indische resolutie niet van de baan DAGBLAD VOOR ZEELAND Hoofdkwartier Mohammedaanse Broedeischap in vlammen I Kort en lievig... Wangedragin Moskou.... Tweede Kamer heeft geen bezwaren De waterramp in Italië V er schrikkelijke ravage Stilstaande auto's moeten beter verlicht zijn Treinontsporing bii Wenen Spijtjawel.... f* Beveel voor een bromfiets g4e JAARGANG No. 21567 Uitgave N V. Uitgevers Mi). Neerlandia. verscnunt elke werkdag Bureaux: Breaa, K.asteelplelD lei" Reüactie en Ad- miniiiaOe 3351 Verantwoordelijk Hootd- redatteur: J J H. A. Bruna Redactieraad; J v Hou legem, Mr L)r A J J. M. IVles, Mr. a 11. L de Aecdter, L J v. 't Westende, P. v 11 Vercauteren. Abonnementsprijs bij ^oruitbetaiing t 5.85 per kwartaal, per post I 6.55. Per week (uitsluitend bij niet-post- aestell-) I 6.45 Incasso wordt berekend, Uosse nummers 13 ct Bostrek no. 278841. Voor God, Koning in en Vaderland DONDERDAG 23 OCTOBER 1954 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 38, Telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST,xüubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend In de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. 35 DE AANSLAG op Egyple's slerke man, premier Nasser, heeft in Cairo onlusten ontketend, (lie herinneringen opriepen aan de roerige dagen van enkele maanden terug. Het hoofdkwartier van de Mohammedaanse Broederschap die openlijk tegen de huidige regering ageert en uit wier midden de pleger van de aanslag voorkomt, werd in brand gestoken en de politie had moeite om de woedende menigte van verdere wraaknemingen te weerhouden. Driehonderd leden van de Broederschap werden gearresteerd. EERST ENKELE maanden geleden kreeg deze extreme partij, die na de val van Faroek een tijdlang verboden was, weer toestemming om haar politieke activiteiten voort te zetten. De gematigden onder de leiders zijn het met de aanslag niet eens. Dr Gameida, op een na de hoogste leider, wil voor Vrijdag een bij eenkomst uitschrijven, waar gesproken zal worden over het ont slag van de Opperste Gids, Dr Hassan Hodeiby. Deze laatste is een verwoed tegenstander van Nasser en diens aanhang. De man, die de aanslag pleegde, is de 20-jarige Abdel Latif. Hij heeft ook de eerste aanslag gepleegd op een dei- leden van de Revolutionnaire Raad, die in 1952 koning Faroek verjoeg en de Egyptische republiek afkondigde. Hij is herhaalde malen gearresteerd MORGEN, Vrijdag 29 October en Za terdag wordt in Amsterdam het zeven de lustrum gevierd van de Algemene Rooms-Katholieke Officierenvereni- ging. OOK SCHIEDAM heeft nu zijn hon derdjarige. Het is mevrouw J. H. Steenstra, die gisteren de honderd vol maakte en natuurlijk heel wat geluk wensen in ontvangst mocht nemen. DIT EEN juwelierswinkel aan de Laan van Nieuw-Oost-Indie te Den Haag werd door inbrekers voor een bedrag van 2000 gulden aan armbandhorloges gestolen. SIMON OHRENSTEIN. een Israëliër, die in Tsjecho-Slowakijee tot levens lange gevangenisstraf was veroordeeld, is onverwacht vrijgelaten. KONINGIN JULIANA en Prins Bern- hard, die een onofficieel bezoek bren gen aan president Coty, hebben giste ren incognito in Parijs gewandeld. Zij bezochten ook een theater in de Fran se hoofdstad. wegens oproerig optreden. Zelf ont kende hij aanvankelijk de aanslag ge pleegd te hebben. Hij had wel schoten gelost, maar die waren als vreugde schoten bedoeld! De politie vond een portret van Nasser in zijn portefeuille. De aanslag vond, zoals gemeld, in Alexandrië plaats. Nasser sprak daar een grote menigte toe. Onmiddellijk nadat de schoten gelost waren, ont stond er een paniek, die echter door Nasser zelf bezworen werd. Herhaalde malen verzocht hij de aanwezigen, hun plaats niet te verla ten en op het verzoek van zijn naaste medewerkers om achter de microfoon vandaan te gaan, antwoordde hjj slechts met een schouderophalen. ,,De eerste kaliefen", zei hij, woord voerders van de profeet en vertolkers van de wil van Allah, zijn allen ver moord, als slachtoffers van hun plicht. Ik zou het mij tot een eer rekenen voor uw vrijheid te sterven, als Allah dat zo beslist. Ik zal tenminste de voldoening heb ben gehad, dat ik dc terugtrekking van de buitenlandse troepen van onze bodem heb verzekerd". Hierop riep een officier uit het ge volg van de premier; „Allah heeft u beschermd, o Gamal, Allah heeft ge wild, dat ge leeft, o Gamal", welke kreet door de aanwezigen werd over genomen. OOK IN DE SOEDAN! Nadat men hem tot een bekentenis had gebracht, verklaarde Abdel Latif, dat hij tot zijn daad was aangezet door Mohammed Hindawi, hoofd van een Broederschapsafdeling in de onmiddel lijke omgeving van Cairo. Mohammed Hindawi is advocaat op het bureau van een der leiders van de Broeder schap en een aanhanger van Hassan Hoedeiby. Ook op de eerste minister van de Soedan, Ismail El Azhari, is in een gebouw te Malakal een aanslag ge- KINDJE VERDRONK IN EMMER MET ZEEPSOP In Gouda is een kindje van tien maanden Johanna van Loon in een emmer met zeepsop verdronken. De moeder was even weggegaan om haar man brood te brengen op zijn l werk. Een dochtertje van acht jaar moest op de baby passen. Uit voor zorg had de moeder het kleintje met een shawl aan een stoel vastgebonden. Toen het oudste dochtertje van het toilet terug kwam, trof zij haar zusje voorover hangend, in een emmer met sop aan. Het kindje moet toen al dood zijn geweest. pleegd. De premier bezoekt op het ogenblik de Zuidelijke provincies van de Soedan. In een officiële bekendmaking is ge zegd, dat een jonge Soedanese beamb te door de politie werd gearresteerd toen hij de premier naderde met een dolk in de hand. Een politieman werd bij de arrestatie licht gewond. De jon ge man had de politieversperring door broken en was naar de tafel gesneld waaraan Ismail El Azhari zat. Hij werd echter tijdig overmeesterd. J Een inwoonster van Delft ver- voegde zich op het bureau van po- litie met de klacht, dat zij door een dochtertje van de buren was uil- gescholden. Nauwelijks had zij bij de dienstdoende brigadier gehoor gevonden, of ook de moeder van i het meisje verscheen. De opge- kropte spanningen ontlaadden zich cn toen de scheldwoorden op wa- ren gingen de vrouwen elkaar te lijf. Haarspelden en knopen van mantels vlogen door de kamer van de brigadier. Deze greep in, scheidde de vrouwen en sprak haar vermanend toe. En het schijnt l dat hij de juiste snaar wist te tref- l fen, want tenslotte verlieten de J twee vrouwen gearmd het bureau. De Russische regering heeft de terugroeping geëist van de echt genote van een Amerikaanse at taché in Moskou, mevrouw So- merlatte. Zij zou zich aan wan gedrag hebben schuldig ge maakt. Het „hoe" en „waarom" van de zaak is echter geen en kele Amerikaan duidelijk. Volgens de lezing van het „State De partment" hadden twee vrouwen van Amerikaanse diplomaten op 25 Octo ber. tijdens een wandeling in de nabij heid van de Amerikaanse ambassade een groep werkende vrouwen ge vraagd of zij foto's van haar mochten nemen. Toen de toestemming gewei gerd werd, wilden de vrouwen door lopen, doch 2 mannen in burgerkle ding gaven te kennen, dat vlakbij in teressante foto's gemaakt konden wor den. Zij begeleidden de Amerikaanse dames naar een clubgebouw, waar ech ter niets te fotograferen viel. De man nen.die agenten van de geheime po- IN VERBAND met de havensta king worden momenteel grote hoe veelheden speelgoed uit Engeland per vliegtuig naar ons land ge bracht Want Sinterklaas moet kunnen kopen. litie bleken te zijn. verhinderden, dat de vrouwen het gebouw weer verlie ten. De Sovjet-nota aan de Amerikaanse ambassade, waarin terugroeping van mevrouw Somerlatte wordt geëist, is teruggezonden met de opmerking, dat de Russische lezing van het incident zozeer in strijd is met de feiten, dat het Russische Ministerie waarschijn lijk zijn standpunt wel zou willen her zien. Bovendien heeft Amerika krachtig geprotesteerd tegen de „inhechtenisne ming en mishandeling" van beide da mes. Het is de eerste maal. dat de vrouw van een diplomaat door een regering tot ..persona non grata" wordt ver klaard. Het Fries op de scholen Unaniem heeft gisteren de Tweede Kamer van haar instemming: getuigd met het wetsontwerp inzake het ge bruik van de Friese taal bij het on derwijs. Het ontwerp stelt voor, dat het Fries als facultatief leervak aan het leerplan voor scholen van lager, voortgezet en uitgebreid lager onder wijs kan worden toegevoegd en dat, desgewenst, het Fries als voertaal kan Nu men enigszins een beeld heeft gekregen van de ramp, die de streek van Salerno, in Italië, getroffen heeft, blijkt het nog erger te zijn dan men aan vankelijk vermoedde- Gisteren avond waren al 279 lijken ge borgen en meer dan honderd worden gebruikt in de eerste twee mensen werden nog vermist. In kICr het* (mtw^'^crttiekTreeg. ge-het dorP Canalone werden op schiedde dit alleen op ondergeschikte punten. In het algemeen was de Ka mer het erover eens, dat het wetsont werp recht deed aan een lofwaardig streven tot het behoud van het cul tuureigen in Friesland. Vanmiddag zal de Staatssecretaris mej. de Waal de sprekers antwoorden. Een wetsontwerp, dat een nieuwe re geling inhoudt van de organisatie en procedure van de Centrale Raad van Beroep en de Raden van Beroep, werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. NA EEN afwezigheid van anderhalve maand is Mr. J. Luns, Minister zonder portefeuille weer in ons lang terugge keerd. Hij woonde de zitting bij van de Assemblee der V. N. en voerde in Washington besprekingen. VACATURE van wijlen de heer Woudenberg is tot lid van de Eerste Kamer benoemd mevrouw H. Verwee- Jonker te Eindhoven (Pv v. d. A.). EEN 78-JARIGE Amsterdammer werd door de politie dood in de keuken van zijn huis aangetroffen. De gasvlam onder een emmer met wasgoed bleek gedoofd te zijn, zonder dat de man dit bemerkt had. MGR. FRANCIS JOSEF SEPER, bis schop van Zagreb, is aangewezen als coadjutor van kardinaal Stepinac, die in 1949 tot 16 jaar gevangenisstraf werd .veroordeeld, doch later op voor waarde van zeer beperkte bewegings vrijheid werd vrijgelaten. IN 1957 wordt in Rome het tweede lekencongres voor het wereldaposto laat gehouden, met als onderwerp de vorming van leken tot het werk van het apostolaat, PRESIDENT EISENHOWER acht de tijd nog niet rijp voor een gesprek met de Russen. Als zij zich echter oprecht tenen, hoeft dit gesprek niet als on mogelijk te worden beschouwd, be weerde hfj. DE OPBRENGST van de actie voor gulden overschreden. Er is nu 523.000 gulden overschreden. Er isnu 523.000 gulden binnengekomen. Woensdagmorgen vroeg vertrok uit de Amsterdamse Coenhaven de wal visvaarder „Willem Barendsz" voor de walvisjacht. Deze reis zal de laatste zijndie het schip maakt: volgend jaar zal het vervangen worden door de „Willem Barendsz II', die over enige weken te Schie dam door Mevrouw Mansholt te water word gelaten. Het schip in het Noordzeekanaal op weg naar IJmuiden. VRIJ ZACHT Weersverwachting, geldig vanavond: i f i tot j i Wisselend bewolkt en een enkele t verspreid optredende bui. Matige, I tijdelijk krachtige Westelijke wind. J i vrij zacht voor de tijd van het t jaar. J Vandaag: Zon onder 17.21 uur. Maan onder 17.37 njir. Morgen: J Zon op 7.28 uur. Maan op 10.37 uur. i A. N. W. B. stelde onderzoek in De A.N.W.B. is tot de slotsom ge komen, dat een groot aantal ongeluk ken op de weg worden veroorzaakt door stilstaande auto's gedurende het donker. Zelfs wanneer de achterver lichting brandt, is het gevaar voor een hotsing nog groot. Het verkeer, aldus een rapport, dat over deze kwestie is uitgebracht, verwacht nu eenmaal r ij- d e n d verkeer aan te treffen en is in eerste instantie niet bedacht op stil staande voertuigen. Bovendien is het uiterst moeilijk om aan de hand van een achtcrverlichting snelheidsver- scliillen te beoordelen. De A.N.W.B. acht het tijdstip, waar op twee achterlichten verplicht zullen zijn 1 Januari 1956 te laat geko zen en het heeft de minister verzocht, dit, tijdstip te vervroegen. Overigens is de Bond van mening, dat ook daarmee het probleem niet is opgelost. Voorlopig ziet men 'n waar schuwingsbaken op de weg als enige afdoende oplossing. Daarnaast zou echter op maatregelen moeten worden Bezonnen om de achterverlichting af doend te verbeteren. Bijvoorbeeld door het aanbrengen van contourver lichting en reflecterend materiaal. Drie doden, veertig zwaar-geivonden Drie personen zijn om het leven ge komen en ruim veertig zwaar gewond doordat een exprestrein tussen Stocke- rau en Sierndorf, nabij Wenen, uit de rails is gelopen. Drie rijtuigen werden vjernield. Men gelooft, dat een breuk in de rails de oorzaak van het ongeluk is. een plaats de stoffelijke over schotten van 38 mensen gevon den, die waarschijnlijk angstig bijeengegroept stonden, toen het water zich op de huizen stortte. In Salerno zelf, waar het dodental de honderd heeft overschreden, wordt het reddingswerk nog altijd bemoei lijkt door de dikke modderlaag in de straten. Militairen en leden van de hulpcolonnes, die van alle kanten naar het getroffen gebied werden gezon den, moesten tot aan de knieën door de dikke brei waden. Daarbij kwam nog. dat de modder veel obstakels be vatte die voor de redders gevaar op leverden: stukken van vernielde hui zen, ijzerwerk van omrasteringen en grote hoeveelheden hout, die het wa ter van de berghellingen had meege sleurd. De slachtoffers zijn maar over en kele plaatsen verdeeld. In Vietri telde men veertig doden. Tachtig mensen worden daar nog vermist. In Cava dei Tirreni waren veertig doden te betreu ren en in Maori en Minori vielen 35 mensen aan het water ten prooi. De Italiaanse regering en ook par ticuliere instanties hebben een groot- GTE HADDEN nog al wat op hun kerfstok, de twee gebroeders S. uit de textielstad, die Woensdagmorgen broederlijk naast elkaar voor het hekje van het Gerechtshof in 's Hertogenbosch stonden. De Advocaat Generaal Mr v. d. Hoeven sprak zelfs van een ellenlange waslijst van inbraken, die ze samen hadden opge knapt. Ze hadden er om zo te zeggen hun kostwinning van ge maakt, want met hun uitleenbiblotheekje konden ze het alleen niet rukken. Werken voor de kost was niet hun sterkste zijde gji toen ze dan ook van J. de H., die even later voor het hekje moest komen, de tip hadden gekregen, dat er bij zijn grootvader een dikke buit zat, die zoveel zou kunnen opleveren, dat ze de eerste jaren niet meer zouden behoeven te werken, waren ze daar dan ook grif op ingegaan. En ze hadden daar nog geweld bij ge bruikt ook. Ze kwamen nu vertellen, de gebroe ders S„ dat ze achteraf toch wel spijt van hun gedragingen hadden, maar het Hof was daar blijkbaar niet bijzonder gevoelig voor. Want zoals gezegd had den ze een heleboel ernstige zaken op hun conto staan: diefstallen met braak ze hadden er een handje van win kelruiten kapot te gooien en dan hun slag te slaan diefstallen op markten en in warenhuizen en de inbraak met dachten", zei Mr. v. d. Hoeven, Advo caat-Generaal. Hij achtte dan ook ver zwaring van de straf (elk 2 jaar met aftrek), die door de Rechtbank te Bre da was opgelegd, nodig. Maar hij zag toch in C. S. een haantje de voorste. Tegen hem eiste hij dan ook 4 jaar met aftrek, voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering en onder toezichtstelling. Zijn broer W. S. hoorde 3 jaar met aftrek tegen zich eisen. De raadsman meende, dat de ver dachten gedegenereerd waren tijdens de bezettingstijd, toen de gebroeders diverse goede daden hadden uitge haald tegen de bezetter. Het waren echte vrijbuiters geweest. Hij meende dat hun innerlijk clementie rechtvaar digde. GEEN TIP GEGEVEN. Met welke kracht het water de ge bouwen in de getroffen streek heeft aangegrepen en wat er van over bleef, toont deze foto pan een in gestorte kerk bij Cava Tirreni. Op de voorgrond ziet men inwoners van het dorpje met hun schamele bezittingen op het hoofd bijeenge pakt op weg naar veiliger oorden. scheepse actie tot hulpverlening ont ketend. De mensen uit de Po-vlakte, waar de vernielingen eveneens groot zijn, vergeten hun eigen verlies, om de getroffenen van de Zuid-Westkust te helpen. Enkele jaren geleden werd hun streek op dezelfde verschrikkelij ke manier door het water geteisterd. De Belgische coalitie Het Algemene Belgische Vakverbond (soc.) heeft een motie goedgekeurd, waarin wordt geprotesteerd tegen de erkenning door cie socialistisch-libe rale regering van het Liberale Vakver bond en de toelating hiervan tot de paritaire commissies, waarin vertegen woordigers van werkgevers en werk nemers de arbeidsvraagstukken be spreken. Het socialistische vakverbond verzet zich, aldus heet het ronduit in de mo- tie, „tegen het feit dat men uit poli tieke opportuniteitsoverwegingen en in strijd met de gewoonte en het ge zonde verstand aan de Liberale Vak bond een vertegenwoordiging in de paritaire commissies toekent". geweldpleging bij zekere R. in Til burg deed de deur dicht. Daar waren ze op de vroege morgen van de 27ste Februari van dit jaar binnengedron gen. Er waren alleen een oude vrouw en de echtgenote van J. de H. in huis, die volgens hun zeggen de tip gegeven had. Natuurlijk niet voor niks. Ze had den de bewuste kast opengebroken en een citybag, een spaarpot en een geld kistje weggekaapt. Toen de orde vrouw, die in dezelfde kamer sliep wakker werd. hadden ze geweld tegen haar gebruikt. „Er deugt niet veel van deze ver- Aansluitend hierop moest zich J. de H., de tipgever, verantwoorden, maar hij ontkende pertinent de tip te heb ben gegeven. Ja, hij had wel eens te genover de gebroeders S. gezegd, dat zijn grootvader er warmpjes bijzat, maar meer niet. En daar bleef hij bij. Een voor een kwamen daarop de ge broeders S. als getuige. De H. had hen wel degelijk ingelicht. Hij had alles haarfijn uitgelegd en zelfs 'n schetsje gemaakt van de woning van R. „En" had hij gezegd, „als die oude vrouw lastig wordt, dan maakt ze maar van kant. Daar is niks aan verbeurd." Ver dachte de H. riep, dat ze stonden te liegen. Maar volgens de getuigen had de H. voor de tip f 600 van hen gehad van de f 2600, die ze hadden buit gemaakt. DOORGESTOKEN KAART naar huis en zo alles in elkaar gepast, om mij erin te luizen". Getuige Sp. kon niet ontkennen, dat ze wel eens briefjes had gehad, maar daar stond niets in over wat ze voor de rechtbank zou moeten vertellen. De gedetineerde getuige T. kwam verdachte de H. bij vallen, dat er inderdaad briefjes uit de gevangenis waren gegaan om ze te laten weten, hoe ze zich moest hou den. De Advocaat-Generaal Mr. v. d. Hoeven kon echter moeilijk aannemen, dat de getuigen allemaal logen. Bo vendien zijn er diverse aanwijzingen, die aangeven, dat de H. ermee te ma ken heeft gehad. Geweldpleging zou hij echter ver dachte de H. niet willen ten laste leg gen, zoals door de Rechtbank te Breda was gedaan. De strafmaat zal daar echter niet door veranderen. De II. is een der ergste schuldigen in deze af faire. Hij blijft achter de schermen, om de hand op te houden, als de kraak lukt. Hij achtte de straf (2 jaar met aftrek) te gering en vroeg 3 jaar met aftrek. Mr. Drion vond de getuigen allesbe halve geloofwaardig. Hij zou wel eens wat meer willen weten over de persoon van ver dachte, die al heeft hij dan wel wat op zijn strafblad staan vrij goed be kend staat. Het Hof ging er onmid dellijk mee accoord, dat over verdach te een voorlichtingsrapport zal worden uitgebracht en zodoende werd de zaak voor onbepaalde tijd geschorst. De ontwapeningsvoorstellen Vertegenwoordigers van de Weste lijke grote mogendheden en de Sóvjet- Unie hebben besloten, in de politieke commissie van de V. N. niet te stem men over het Indische voorstel, tot een bewapeningsbestand in afwachting van verdere besluiten. Afgevaardigden van Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en Canada stelden Wysjinsky voor. de Indische resolutie rechtstreeks naar de ontwa peningscommissie te zenden. Wysjinsky stemde hiermee in. Nieuwe oppeTbevelliebber Britse marine Admiraal Earl Mountbatten, de laatste onderkoning van India, wordt opperbevelhebber van de marine en chef van de marinestaf. Admiraal Mount Batten neemt deze functies in Maart a.s. over van admi raal Sir Rhoderick McGrigor. De getroffenen in Canada NEDERLAND SCHENKT 50.000 DOLLAR De Nederlandse regering heeft aan onze ambassadeur te Ottawa meege deeld, dat zij een bedrag van vijftig duizend dollar beschikbaar heeft ge steld voor de slachtoffers van de over stromingen in Canada. Verdachte de H. bleef ontkennen. „Doorgestoken kaart", zei hij. „Ze heb ben uit het Huis van Bewaring brief jes geschreven buiten de censuur om J'oen men op het Britse vlieg veld Fassberg te W.-Duits- 'and dezer dagen wilde putten uit 'n tank voor vliegtuigbenzi- ne, bleek de hele voorraad, zijnde 28000 lit er, spoorloos verdwenen. Inplaats van mei benzine was de tank met water gevuld. Om de vliegtuigbrandstof, die niet geschikt is voor gewone motoren, uit het reseruoir te verwijderen, moesten niet min der dan 28 sloten geopend wor den. Bovendien moest men een pompstation inschakelen. Dat iemand voorraad heeft willen opslaan voor zijn bromfiets of scooter, acht de politie niet waai-schijnlijk. Maar wie weet?

de Stem | 1954 | | pagina 1