MEER DAN 200 natuurramp bij DODEN DOOR Salerno Aüto-maniakje uit Roosendaal bleek nog niet bekeerd Hongaarse vluchteling zat 14 dagen in een kist Mr J. H. H. Dautzenberg wordt Procureur-Generaal Bergbeken zwollen tot rivieren door zware regenval Minister Cals moet rust houden Subsidie voor schilderwerk Mislukte aanslag op Nasser Bondskanselier Adenauer naar Washington vertrokken Wa ssenaar onder vuur DAGBLAD VOOR ZEELAND Italië's schoonste streek geteisterd Atoomontploffingen in de Sovjet-Unie Van Boedapest naar Hamburg Benoemingen bii liet Bossche Hof 25 Kamer van Koophan- Met drie geparkeerde wagens op stap ALS SLOT VAN HET FEEST: EEN TOCHTJE NAAR AMSTERDAM Grenzeloze geestdrift in Triëst Britse en Italiaanse generaal raakten in de knel Voor verdragen met de U.S. Koninkrij kssta tuut in de Senaat Amerika: wel hulp, maar geen fonds Meer rechten voor de gehuwde vrouw You Kleist leeft uog r 94e JAARGANG No. 21566 Uitgave N V. Uitgevers Mij- Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein n. rei.: Redactie en Ad ministratie .3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur; J. J H. A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, LVir L)r A J J M Mes, Mr H. M. L. de Rechter L J v. 't Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 Voor GodKoningin en Vaderland WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 Advertentieprijs voor de getiele oplage t 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. pet m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Bureau vnnr de Zeeuw'se E.landen: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 ZWARE SLAGREGENS hebben een ramp veroorzaakt in bet gebied rond Salerno in Italië. Door de hevige regenval zwol len de bergbeken tot ware rivieren en het water stortte zich me tomeloos geweld op de dorpjes tegen de hellingen en in de dalen. Gisterenavond laat waren al meer dan 200 doden geteld en een groot aantal mensen wordt nog vermist. De spoorlijn tussen Napels en Salerno werd vermeld en grote stukken werden weggeslagen uit de hoofdweg tussen de bei e Militairen en colonnes van liet Rode Kruis zijn onmiddellijk be gonnen met de hulpverlening aan de getroffenen en het oprui- mingswerk. Men vermoedt, dat zich nog een gioot aantal slacht offers onder het puin bevindt. VIJFDUIZEND MENSEN DAKLOOS Het water stortte zich met zo'n kracht omlaag, dat in verscheidene dorpen alles werd weggespoeld wat zich in de straten bevond. Huizen wer den van hun fundamenten gerukt nog voor de bewoners goed en wel wisten wat er gebeurde. Telefoonpalen knap ten af als lucifershoutjes en bomen werden ontworteld. Het noodweer trof voornamelijk het gebied tussen Salerno, Nocera en Amalfi. Vooral in eerstgenoemde plaats is het aantal slachtoffers groot. Het aantal daklozen wordt volgens de berichten van Dinsdagavond op meer dan vijfduizend geschat. Het Italiaanse leger heeft geniesol daten en artilleristen met bulldozers naar het rampgebied gezonden. Uit Ro me en Napels kwamen brandweerlie den met amphibievoertuigen. Het Ro de Kruis stelde warme kleding en medicamenten ter beschikking. Het plaatsje Maiori is geheel van de buitenwereld afgesloten. Het aantal doden zou hier echter niet zo groot OP DE THEEMS bij Londen is een Britse sleepboot vergaan. Drie leden van de bemanning konden-worden ge red, zes bemanningsleden kwamen om. BINNENKORT is de benoeming te verwachten van Mr. H. J. v. d. Poel, Hoofd van de Afdeling Sociale Zaken ter gemeente-secretarie te 's-Graven- hage, tot secretaris van de Pensioen raad. KOLONEL CARLOS CASTILLO AR MAS is met 485.531 stemmen voor en 389 tegen tot president van Guatemala gekozen. Hierbij moet echter worden aangetekend, dat de kiezers in het openbaar „ja" of „nee" moesten zeg gen.... EEN 32-JARIGE vertegenwoordiger uit Almelo is in de nacht van Maan dag op Dinsdag te Apeldoorn dodelijk verongelukt. Hij reed met zijn auto in volle vaart op een stilstaande vrachtwagen. Een collega die naast hem zat werd ernstig gewond. DE RAAD voor de Emigratie is van oordeel, dat credietverlening aa nemi- granten door de overheid bevorderd moet worden. Oprichting van een aparte bank hiervoor verdient echter geen aanbeveling. MINISTER BEYEN heeft gisteren de gelukwensen van de Kamer in ont vangst mogen nemen voor het aandeel dat hij geleverd heeft bij het totstand komen van de nieuwe West-Europese samenwerking. DE NESTOR van de Nederlandse bioscoopwereld, de 87-jarige heer S. Kinsbergen te Den Haag, is gis teren, bij het 25-jarig jubileum van zijn zaak (het Passage-Thea ter) tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemd. Lewis Strauss, voorzitter der Ame rikaanse commissie voor de atoom energie, heeft Dinsdag te Washington meegedeeld, dat zich in de Sovjet- Unie, vanaf medio September, een reeks ontploffingen van atoomwapens heeft voorgedaan: „De proefnemingen hebben, zoals meestal met dit soort ontploffingen het geval is, verspreiding op uitgebreide schaal van radio-actieve deeltjes ver oorzaakt. Hiervan is slechts een onbe duidend gedeelte boven de Verenigde Staten gekomen"; aidu.? Strauss. Hermann Field voorlopig in Pools sanatorium Hermann Field, de Amerikaanse ar chitect, die na vijf jaar gevangenschap door de Poolse autoriteiten in vrijheid is gesteld, bevindt zich in een sanato rium bij Warschau, waar hij voorlopig voor herstel van gezondheid wil blij ven, zo is door het Amerikaanse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken be kend gemaakt. zijn als in de andere getroffen plaat- Ses'alerno is, zo wordt nog gemeld, door een laag modder van een halve meter bedekt, waardoor de militairen, brandweerlieden, politiemannen en de honderden vrijwilligers, onder wie priesters, die aan het reddingswerk deelnemen, grote moeilijkheden onder vinden. Tengevolge van de geweldige regen val werden eerst de riolen verstopt. Vervolgens baanden de sterk gezwol len bergstromen zich een weg naar Sa lerno en de in de kuststreek en de heuvels gelegen dorpen in de omtrek. De eerste berichten over de ramp werden door een politieagent op een motor naar Napels overgebracht. Van de telefoonlijn kon men namelijk geen gebruik maken, omdat zij op verschil lende plaatsen vernield was. OOK IN DE PO-VLAKTE. Ook de delta van de Po is door he vige regen geteisterd. Europa's hoogst gelegen weg, die naar de Stelvio-pas aan de Italiaans-Zwitserse grens voert is versperd door een halve meter sneeuw en lawines. Te Lanciano in mid- den-Italië werd in de nacht van Maan dag op Dinsda een aardschok gevoeld die vijf seconden duurde. Er werd geen schade aangericht. Met tomeloos geweld overviel het water Salerno en de omliggende dorpen Arbeiders in Hamburg:, die Dinsdag ochtend een kist open maakten, waar in een boormachine uit Hongarije was aangevoerd, kregen de sensatie van een voortijdige Sinterklaassurprise. Behalve de machine namelijk zat er ook een man in de kist. Hij zei, dat hij Imre Komoroczky heette en der tien dagen geleden uit Boedapest was gevlucht. Zijn vrienden hadden de kist dichtgespijkerd en daarna de hele zaak in een spoorwagon geladen. Men had geen enkele reden om aan het verhaal van de Hongaar te twijfe- O J nn w eÜp,e ■Sritiek laten horen Geen loonsverhoging.'maar d i'reTte komst'brengen.'"8' m6ent ZÜ' moet uit" DERTIEN PORTORICAANSE natio nalisten zijn te New-York tot zes iaat- gevangenisstraf veroordeeld, omdat zii een complot hadden gesmeed tegen de Amerikaanse regering. HASSAN MOHAMMED TIRO, die zich de „vertegenwoordiger van de Islamie- '2,e, republiek Indonesië" noemt, heeft de V. N verzocht om maatrege ls LTbA"d ™et (le "terreurdaden van de huidige Indonesische rege ring". 8 HET BEZOEK van premier Nehroe van India aan communistisch-China is ten e.nde. De premied zei, dat hij vol daan was over de bereikte overeen stemming. EEN COMMISSIE van de V. N. heeft met nadruk gewezen op de gevaren van de „apartheidspolitiek" in Zuid- Afrika. Zij vraagt om maatregelen, die de inlanders een menswaardig bestaan rullen geven. J TIJDELIJK REGEN J OF MOTREGEN l Weersverwachting, geldig tot j vanavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk re- gen of motregen, vooral in de Westeliike helft van het land. Ma- I tige tot krachtige wind tussen Zuidoost cn Zuidwest. Zelfde tem- J peraturen als gisteren of iets ho- gere. J Vandaag: Zon onder 17.23 uur, t Maan onder 17.8 uur. Morgen: Zon op 7.26 uur. Maan op 9.34 uur. Ook Mr Hustinx naar Den Bosch Mr J. H. H. Dautzenberg, Of ficier van Justitie te Maastricht, zal per 1 Februari 1955 Mr E. L. M. H. baron Speyart van Woer den opvolgen als Procureur-Ge neraal bij het Gerechtshof in Den Bosch. Hij zal in Maas tricht worden opgevolgd door Mr A. H. M. H. Receveur, tot- nutoe Advocaat-Generaal bij het Bossche Gerechtshof. Mr J. P- Hustinx, die Advocaat-Generaal bij het Gerechtshof in Arnhem is, gaat in Den Bosch de plaats van Mr Receveur innemen. Mr J. H, H. Dautzenberg, de nieu we Procureur-Generaal bij het Bos sche Hof werd op 24 Maart 1896 te Heerlen geboren. Hij studeerde op het gymnasium te Rolduc en vervol gens aan de Universiteit in Utrecht, waar hij in 1919 doctoreerde. Hij werkte een jaar in Breda als waar nemend Ambtenaar bij het O.M. en daarna ging hij ais Ambtenaar van het O.M. naar Groningen. In 1924 kwam hij als zodanig in Maastricht, waar hij in 1931 werd benoemd Substituut-Officier van Justitie. In 1946 kreeg hij zijn benoeming tot Of ficier van Justitie aldaar. Mr Dautzenberg is bestuurslid van de Stichting Politievakopleiding St. Michaël en voorzitter van de St. Adel- bertsvereniging in Maastricht. Mr Hustinx. Ne als Advocaat-Ge neraal naar Den Bosch komt, is voor West-Brabant geen onbekende. Voor dat hij in Arnhem werd benoemd, werkte hij als Substituut-Officier van Justitie in Breda. len. Hij was verschrikkelijk mager en het zag er niet naar uit, dat hij het in zijn nauwe schuilplaats nog lang zou hebben uitgehouden. Komoroczky bleek 'n 28-jarige werktuigkundige te zijn, die het leven in de volksdemo cratie beu was geworden. Hij had op een verblijf in de kist van ongeveer zes dagen gerekend. In Tsjecho-Slo wakije echter had de wagon zeven dagen vertraging gehad en daardoor was het voedsel, dat de vluchteling had meegenomen, al lang en breed geconsumeerd. Alleen een paar korst jes brood waren nog overgebleven, maar die waren zo hard als een steen, In geen dagen had Komoroczky een druppel water gedronken. Hij vertelde dat hij al eerder 'n po ging had gewaagd, om uit Hongarije te vluchten. Ook toen had hij zich la ten „inspij keren". Op het station ir Dresden echter was de kist geopend en de vluchteling werd per kerende post naar Boedapest teruggestuurd. De Hongaar, die inmiddels om asyl heeft gevraagd, was tijdens zijn reis 20 pond afgevallen. Schoolgeldwet kon niet behandeld worden (Van onze parlementaire correspondent) rvE TWEEDE KAMER heeft Dins- dagmiddag van de agenda moe ten voeren de behandeling van de nieuwe regeling schoolgeld (afschaf fing voor l.o.)de Televisienota en het kijkgeld. Wegens ziekte was n.l. minister Cals niet in staat de verde diging te voeren. Hij moet op dok tersadvies enkele weken rust houden. Zijn portefeuille wordt voorlopig door minister Beel waargenomen. De Kamer had overigens geen ge brek aan te behandelen stof. Zo kwam nog aan de orde de legering in Neder land van een aantal Amerikaanse pi loten voor Jn nachtjagersquadron op Soesterberg (waar de bevelvoering overigens bij een Nederlands officier blijft). De fracties kregen elk 45 mi nuten spreektijd, maar dat vonden de communisten te weinig. Ze vroegen een vol uur. ..Laat maar gaan", knik ten de afgevaardigden, en zo boekten de communisten zowaar een overwin ning! Echter niet ten aanzien van het wetsontwerp, want zij waren de eni gen, die er tegen optrokken. Afhankelijk van beschikbare arbeidskrachten EVENALS voor de beide vooraf gaande winterseizoenen is ook voor het komende seizoen de „schildersre geling" van kracht verklaard. Wederom kan een subsidie worden gegeven van 20j>rocent der totale kos ten voor onderhoudsschilderwerk, uit gevoerd in de wintermaanden, te we ten in de periode van 15 November 1954 tot en met 5 Maart 1955. De sub sidieverleningen worden deze keer afhankelijk gesteld van het aantal ter plaatse beschikbare arbeidskrach ten. Deze bepaling is opgenomen om te voorkomen, dat de regeling regio naal of landelijk zou kunnen leiden tot overtrekking van de arbeidsmarkt. Gezien de gunstige stand der werk gelegenheid is dit gevaar geenszins denkbeeldig. Zijn vader viel flauw pre- Dinsdag is op kolonel Nasser mier van Egypte, een moordaanslag gepleegd, die echter mislukte. Kolonel Nasser hield juist een toespraak tot een massavergadering te Alexandrië. toen een aanvaller vijf schoten op hem loste. De Soedanese minister van verbin dingen, Mirghany Hamza, werd aan de handpalm gewond, terwijl Achmed Badr, secretaris van de „bevrijdings beweging", een wond aan de schouder opliep. Kolonel Nassers vader viel flauw doch de premier vervolgde zijn toe spraak. De aanvaller is gevat. De arrestaties in Djakarta TIEN NEDERLANDERS VRIJGELATEN Van de 11 Nederlanders, die op 28 September jl. op last van de Indone sische autoriteiten in arrest werden gesteld, zijn er thans 10 vrijgelaten. GER DE ROOS NAM ONTSLAG BIJ K. R. O. De programmaleiding van de K.R.O. heeft nu officieel meegedeeld, dat de Katholieke Radio-Omroep met Ger de Roos tot overeenstemming is gekomen over het beëindigen van diens dienst verband. ..Beide partijen", zo wordt ge zegd, „hebben in onderling overleg en met wederzijds goedvinden de arbeids overeenkomst op 10 October 1954 als geëindigd beschouwd". Over het beleid van de heer de Roos waren, zoals bekend, menings verschillen gerezen tussen de K.R.O. leiding en Ger de Roos zelf. (Van onze speciale verslaggever). DERTIENJARIGE JONGEMAN uit Roosendaal, van wie we enkele weken geleden vertelden, hoe hij met een in een garage gestalde Citroën ging toeren, heeft Zondag en Maandag j.l. opnieuw zijn hobby botgevierd, door met niet minder dan drie auto's op stap te gaan. Maan dagavond om 7 uur haaide hij als slot van dit feest de stunt om in een kapittale Pontiac te stappen en rechtstreeks naar Amsterdam te rijden, waar hij zijn zuster een visite bracht. Toen deze vernam hoe haar broertje in Amsterdam was gekomen, heeft zij onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die aan Roosendaal kon belichten, dat de auto onbe schadigd in de hoofdstad stond en de jeugdige „chauffeur" Dinsdag on der geleide naar Roosendaal zou terugkeren. H. DAUTZENBERG. ONGELOOFLIJK HANDIG Het begon Zondagmorgen in de Raadhuisstraat te Roosendaal, waar de heer B. zijn Amerikaanse auto even onbeheerd liet. De knaap stapte ach ter het stuur en reed vol gas weg. De wagen werd echter kort daarop in de laan van Vrouwenhof verlaten aange troffen. Maandagvoormiddag stond 'n mooie blauwe Opel op de parkeerplaats van het St. Jansplein te Roosendaal. De wagen stond onbeheerd, doch prac- tisch startklaar want de contactsleutel was aanwezig. „Top", zei van Z. bij zich zelf, „we gaan een eindje toeren", cn rustig ging het langs de Brabantse wegen over Klundert. Standdaarbuiten enz. tot de benzinemeter ongeveer op nul stond. De motor begon te sputteren en resoluut reed de knaap de auto een zandweg de Zwanendreef onder de rook van Bossenhoofd in, waar de Rijkspolitie van die plaats de wagen Dinsdagmorgen aantrof. EEN NIEUWE KANS. Te voet werd de tocht naar Roosen daal voortgezet. Op de Boulevard wan delend zag de knaap zo rond onge veer 7 uur 's avonds een prachtige Pontiac stoppen. De eigenaar stapte uit. Even kijken! dacht hij. Het por tier ging open en de contactsleutel bengelde aan het dash-board. Starten was in een oogwenk gebeurd. De me neer die even binnen was om 'n bood schap te doen vond zijn wagen gevlo gen. De benzinemeter van de comforta bele Amerikaan wees „full" aan dus „karren" maar. Tijdens deze rit moet de jongen de lust bekropen hebben z'n in Amster dam wonende zuster eens met een be zoek te verrassen. Denken en doen was een, met flinke vaart ging het Noordwaarts. Een verrassing werd het inderdaad van de zuster in Amsterdam, maar toen broertje-lief haar ging vertellen hoe hij in de hoofdstad was verzeild geraakt, aarzelde zij geen ogenblik en waarschuwde de politie. Daarmee was ook dit avontuur ten einde. Onder ge leide van een Amsterdamse politie agent arriveerde de knaap Dinsdag namiddag om 5 uur aan het station te Roosendaal. Vlot bekende hij op het politiebureau zijn capriolen. GEVAARLIJK SPEL. TAOOR DE REGEN, de geestdrift van het publiek en het gebrek aan verbindingen tussen de Italiaanse en Britse stafofficie ren, is de overdracht van Triëst aan Italië Dinsdag in een ware chaos geëindigd. De nieuwe bevelhebber van Triëst, generaal de Renzi, had bijna een uur na de vastgestelde tijd nog niet het hotel bereikt, waar hij de Engelse generaal Winterton zou ont moeten. Deze laatste zat ook nog ergens tussen het publiek ge vangen en werd meegesleurd in de golf van enthousiasme, die door de stad spoelde. Het was allemaal zo goed voorbereid.... Generaal Winterton had een pro clamatie voorgelezen, waarin werd gezegd, dat het geallieerde militaire bestuur geëindigd was. En op het moment, van die afkondiging reed gene raal de Renzi de stad binnen. Zijn auto werd verscheidene malen opgehou den, doordat de juichende menigte door de afzetting heen brak. Even later kon hij niet meer voor- of achteruit. De officiële overdracht viel daardoor min of meer in het (regen) water. President Einaudi van Italië en premier Scelba zullen zich waarschijnlijk op 4 November naar Triëst begeven, om daar de overwinning van 1918 te herdenken, toen Italië de haven op Oostenrijk veroverde. Bovendien zullen bij die gelegenheid 50.000 Italiaanse oud-strijders de stad bezoeken. Agitatie tegen Saaraccoord Bondskanselier Adenauer is gisteren in het vliegtuig gestapt voor een bezoek aan de Verenig de Staten. Hij zal daar, naar men verwacht, een vriend- schaps-, handels- en scheep vaartverdrag tussen Amerika en West-Duitsland onderteke nen. De ondertekening van dit verdrag zal waarschijnlijk het meest concrete punt zijn van het bezoek van vier da gen, dat de Bonskanselier aan Wash ington brengt. Voor zijn besprekingen met Eisenhower en Dulles is geen agenda opgesteld. Men verwacht niet. dat over kwesties met betrekking tot het West-Duitse leger zal worden ge sproken. Inmiddels ageren de socialisten en liberalen in de Bondsrepubliek nog al tijd fel tegen het Saaraccoord. Men verwacht, dat zij een parlementsdebat hierover zullen trachten te ontketenen De socialisten van het. Saarland heb ben er echter op aangedrongen, dat van verdere actie tegen de overeen komst zal worden afgezien. Zij zijn het volledig eens met Adenauei en Mendès France. De Saar, menen zij, moet inplaats van twistappel een vriendschapsmedium worden tussen Frankrijk en Duitsland. De Franse socialisten staan zo mo gelijk nog meer aan de kant van Men dès France. Waaruit men mag aflei den, dat het bloed nu eenmaal kruipt waar 't niet gaan kan. De Franse pre mier heeft van de verbeterde ver standhouding gebruik gemaakt om zes kabinetsfuncties aan de socialistische partij aan te bieden. Robert Lacoste zou Landsverdediging krijgen Vanmid dag zal Mendès France de Secretaris generaal van de socialistische partij, Guy Mollet, raadplegen. Inmiddels is ook bekend geworden, dat Frankrijk met West-Duitsland overeenkomsten heeft gesloten op cul tureel gebied en op het terrein van de handel. De Russische afgevaardigde W3'sjins- ky, die met lede ogen de ontwikke ling van de laatste dagen heeft aan gezien, gaf in de Verenigde Naties een nummertje scheld-maar-raak weg, dat de oorlogsophitserij van de Westerse regeringen weer eens duchtig aan de kaak stelde. Meerderheid verzekerd (Van onze parlementaire corres pondent). Zeven senatoren bespraken in de Eerste Kamer het Statuut voor het Koninkrijk ni uwe stijl. Alleen deze handeling stond totnutoe de be vestiging en afkondiging nog in de weg. Ofschoon de stemming eerst Woens dag zal plaaats hebben, staat reeds vast dat een ruime tweederde meerderheid ook in de Eerste Kamer, verzekeerd is. Slechts de V.V.D. en de C.P.N. waren en bloc tegen. Er is één lie van de K.V.P.-fractie (nl. mr. Sassen), dat de bezwaren van Professor Oud in de Tweede en Prof. Molenaar in de Eerste Kamer deelt, zo verklaarde fractieleider mr. Kropman. Wegens ziekte kon mr. Sas sen zijn standpunt echter niet zelf toe lichten. Omstreeks half December zal in een plechtige zitting het Statuut door H.M de Koningin worden bevestigd. KONRAD ADENAUER zonder aarzeling De achtergebleven gebieden Omdat het er niet naar uitziet dat van andere zijde voldoende bijdragen zullen worden ontvangen voor het fonds voor economische ontwikkeling van achtergebleven gebieden, zal Ame rika niet aan dit fonds deelnemen. Aldus een mededeling van de Ame rikaanse gedelegeerde, Roger Strauss, in de economische commissie van de Verenigde Naties. De V. S. zullen wel voortgaan met het verstrekken van steun aan de onontwikkelde gebieden. De Britse gedelegeerde verklaarde, dat Engeland momenteel zijn bijdrage niet kon verhogen, omdat het bij de hulpverlening al zware verplichtingen op zich heeft genomen. Gelukkig is het avontuur goed af gelopen. De jongen legt een ongeloof lijke handigheid aan de dag als hij met auto's manipuleert. Zelfs een niet afgesloten wagen zonder contactsleutel kan hij rustig op gang brengen door het maken van een verbinding, waar door de wagen toch zou kunnen wor den gestart. Zijn grootste liefhebberij is het meerijden met vracht-auto's. Meerdere chauffeurs, die zijn hobby kennen werden door hem om de tuin geleid, dikwijls was er „geen school", omdat ..de broeder ziek was", of „het onderwijzersdag was". Er zal nu wei grondig een eind aan gemaakt worden. Voor automobilisten zij het voorval een waarschuwing, hun wagen niet „startklaar" geparkeerd te laten. Moordenaar van Greetje Mildert krijgt zeven jaar De 43-jarige grondwerker Petrus V. te Heino, die 15 jaar geleden het Utrechtse meisje Greetje Wildert ver moordde en eerst enkele maanden geleden die misdaad bekende, is door de Utrechtse Rechtbank tot een gevan genisstraf van zeven jaar met aftrek veroordeeld. De Officier van Justitie had zes jaar tegen hem geëist. Wetsontwerp stelt voor: In een gewijzigd wetsontwerp be treffende de handelingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw, dat zoveel mogelijk gelijk is getrokken met de te verwachten ontwerpen voor 'n nieuw Burgerlijk Wetboek, worden de vol gende nieuwe punten genoemd in ver gelijking met het bestaande recht: 1. Een vrouw kan een bank- en girorekening op eigen naam hebben, ook al is zij in gemeenschap van goe deren getrouwd. 2. De vrouw kan zonder machtiging van de man een beroep of bedrijf uit oefenen. Voor schulden die zij in die kwaliteit maakt, zijn haar eigen goe deren, zowel als de gemeenschapsgoe deren aansprakelijk. 3. De man kan onroerend goed van de gemeenschap niet vervreemden, zonder toestemming van de vrouw of de rechter. 4. De vrouw kan zelf beschikken over hetgeen zij uit arbeid, beroep of bedrijf verdient. 5. Wanneer de man zich aan wan beheer van de gemeenschapsgoederen schuldig maakt, kan de rechter dit be heer aan de vrouw geven. 6. Huwelijkse voorwaarden zullen tijdens het huwelijk ook nog kunnen worden gemaakt of gewijzigd, behalve dan de eerste drie jaren van het hu welijk. De Duitse ex-veldmaarschalk Paul von Kleist, die men dood waande, heeft uit een gevangenkamp in Rus land een brief geschreven aan zijn 98- jarige moeder, die te Stade in Neder- Saksen woont. Naar omstandigheden maakt hij het goed, schrijft hij. Zijn zoon zou zich ook nog in een Rus sisch kamp bevinden. Jn het rustige, en waardige Wassenaar sloe pen Dinsdag morgen ruim 150 mitrailleur kogels in. Ruiten werden ver brijzeld, pannen vlogen van de daken en hier en daar versche nen in de voordeuren enkele •innie, ronde gaatjes. De oorzaak van dit alles? B>j het laden van munitie in de boordwapens van een vliegtuig op „Valkenburg" was door een technische storing plotseling een mitrailleur afgegaan. Gelukkig werd niemand ge- wond Wel zagen sommige wandelaars de konels (20 mm) op nog geen meter afstand in slaan.

de Stem | 1954 | | pagina 1