BERGEN OP ZOOM viert tiende VALDA ND bevrijdingsverjaardag Het „Zwanewater" wordt opengesteld D Het programma van de be vrij dingsherdenking Will ems tad en Fijnaart betaalden hun tol EINDELIJK EEN TOEKOMST Boekenplank ENDA FA)KN W(;ein Zeshonderd kinderen leggen bloemen op de graven der Canadese soldaten BLIJDSCHAP EN DROEFHEID afdelingsvoetbal in zeeland Schamele oogst Gastel maakte dure en avontuurlijke tocht om 7 minuten te voetballen VAN DER HART ..EIGENDOM VANLILLE VOORSPRONG VERGROOT GEEN AANDACHT MEER AANBESTEDINGEN I moet ook gevoed lale, wil het even- len. Iiseur, kapelaan de ld de bijeenkomst Idistricstbestuurder |v. d. Himst, kwam daar hij de ver had moeten bij tte van de avond orgd met toneel, Pir het Goese caba- bl de zang van EUy |Poltliet viel in de vezigen. |3R JOLIJT lioscoopzaal demon- Iriteit van de KRO- Ir nu, na een jaar |er een in Hulst jolijt" mocht dan J:ien zijn, de faam Ijrogramma was al ]n tot de plaatsen (den, Berry Kievits ligen vorig jaarver- lil laten gaan. John- 1 ter Orkest deed de Jiracht de stemming Ie zaal. De onverbe- ^its deed er nog een I samen met Gerard fcij de grootst moge- Iwel haar partner en I-kende artisten zijn, I' merkwaardige mi- loch wel de ziel van lar Frances en Capy e bijval. Christine Mohn van Heumen lilde zangnummers, lie KRO-revue heeft lekers meer gegeven Irwacht zullen heb- lir van de omroep, ■deed een beroep op "een lid van de KRO ven. In verband met ■iowet en het komen- |s het dringend nood- |liek Nederland zich betreft, organiseert ks aanspraak te ma- terstond het JJWEER. Ie het bestuurslid de IKint ter gelegenheid bruiloft een serena- :t zich niet afschrik- weer. Tussen de re- isten zij zich onder tellen schuin tegen- 'an de jubilaris om muzikale gelukwens zeer werd geappre- almijn sprak de ju- t bestuur der fanfa- •den toe onder aan- nooi cadeau, n ervaren, hoe grote onze muziek wordt r een zeer groot deel egeschreven aan de van directeur Man- ijeenkomst welke om o.m. het woord wor- r de inspecteur van ruis, de heer J- D. de en Haag. De organi- ie onlangs opgerichte van het Ned. Rode o.-film. ene werd de K.R.O.- De belangstelling, uderen, had wel wat :ijn. De avond werd burgemeester, die onder wie ook de welkom heette en n de katholieke om- m gaf een goede kijk de K.R.O. wordt ge- 1SONDERZOEK. nde maatregelen voor derzoek, dat in deze rden gehouden in het veede helft van No- itroffen. Een bijeen- lezoekers(sters) werd en deze laatsten zijn ,et werk gegaan. tATIE TOREN VERDER. leden aan de toren i stil gelegen, aange- as. dat de toestand idanig was, dat op- ratie bekeken moest te bepalen op welke afwerking kon ge- kunnen de werk- rom v/orden hervat. dus niet van erg est. d. Voor de plaat- an de Bond van Plat- werd in zaal Colpaart ivond gegeven. De nares mej Aafje Top man en de zee" van Kon Vlaamse Opera 8 ;eum voor Schone Kun- Madorma in de Kunst aleis: Wiener Eisrevue. van niemand, Het Cen- 'e man der verloren val- van Dijck om 7.30 uur. Jody. insen bij J. Ingh els-de )te Caruso, Bioscoopge- - Electro: Boekaniers r Olvmpia-theater 8 rnder roem. Luxor c uur: Het my- jroene handschoen. Alhambra: Onsterfelijke Wij zondaren. Ariëns- ur: Bijeenkomst EHBO. »del 8 uur: Roman Hol- Jody. - Electro: Boekaniers Olympia 8 uur: Hel- m. Luxor o uur: Het my- ?roene handschoen Alhambra: Onsterfelijke Wij zondaren. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 OCTOBER 1954 Benoemingen Bisdom Haarlem De Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek, om gezondheidsredenen, eervol ontslag verleend aan de Hoog- eerw. Heer A. H. Harst, als deken van het dekenaat Schagen en als pastoor van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus te Den Helder. Tot zijn opvol ger als deken en pastoor is benoemd de zeereerw. heer J. B. v. d. Linden, pastoor te Schoprl. Tot pastoor te Schoorl: de Z.Eerw. Heer J. H. J. Greitemann, die kapelaan was te Rot terdam (H. Joseph). Tot pastoor te Den Helder (H. Nicolaas nieuwe paro- chie) de Z.Eerw. Heer N. Hoek, die bouwpastoor was aldaar. Het ruim 300 Hectaren grote na- tuur-reservaat „Het Zwanewater in de duinen onder Callantsoog (N.H.) zal met ingang van het vol gende seizoen voor het publiek toe gankelijk worden gesteld. Urn het kostbare terrein echter zoveel mo gelijk te sparen, is bepaald, dat be zoek aan het „Zwanewater slechts i onder geleide mag plaatsvinden een maatregel die voor de ware na tuurliefhebber zeker geen beletsel zeil vormen vein dit uitzondei lijk fraaie stukje van ons land te genie ten. Driemaal per week kan ieder die zich daarvoor bij de jachtop- ziener opgeeft, het reservaat waarin zich o.m. de grootste broed- kolonie van lepelaars in West Euro pa bevindt dat sinds mensenheu genis voor het publiek gesloten was, bezichtigen 'M •v $y. E wereld is vol van contrasten Tien jaar geleden lag er een glimlach over de gezichten van de meeste Bergenaren en daar bleef het niet bij, want toen de eerste tanks van de Canadezen op de Markt stonden en de be vrijding dan eindelijk na zoveel jaren van verdriet en ellende een feit was, werd er gesprongen en gezongen en werden de sol daten vereerd als ware helden. Het was een zeer begrijpelijke reactie, want het volk had tenslotte meer dan vier jaren lang ge staan onder de dwingende hand van de Duitsers, die wrede on menselijke maatregelen durfden te nemen en die zich de laatste dagen nog als waanzinnigen hadden geweerd in de strijd om de Kreekkrakdam, en in het gevecht om over de stad Bergen op Zoom meester te blijven. Zij moesten wijken voor de overmacht. Zij dienden hun hoofden te buigen voor de kracht van de Ca nadezen, die de hartelijkheid van de Nederlandse bevolking op prijs stelden en die er volkomen konden inkomen, dat de mensen uitgelaten waren, omdat zij hun intocht hadden gedaan. En toch waren er contrasten.-.. Waht terwijl er gezongen en ge sprongen werd, terwijl de slierten van de feestklanken temidden van de da verende tanks door de stad dreven, waren er ook familie's aan wie deze vreugde voorbijging, want zwaar woog het offer, dat zij voor de bevrijding moesten brengen. Zwaar woog hen het offer, want was er niet een man of een zoon, een moeder of een dochter omgekomen en bestond er geen onge rustheid over het lot van die vele, vele familieleden, die boven de Moerdijk leefden, onder de druk van de Duit sers? Niet overal heerste de glimlach: ook niet in het korps van de Canadese sol daten, want ook zij hadden verliezen. (Advertentie) BIJ VERKOUDHEID PASTI LLES DEZACHTE VALDAMILD De strijd om de „Kreekkrakdam" kost te honderden soldaten het leven en ook de bevrijding van Bergen op Zoom vergde bijzondere inspanningen en of fers. Vandaar dat de bevrijding een men gelmoes was. Enerzijds de vreugde om die glansrijke zege: de blijheid om de herwonnen vrijheid. Anderzijds de droefheid om de grote verliezen: ver liezen, die later hun stempel zouden drukken op elke herdenking van de bevrijding. HET BELANGRIJKST Zo ook de tiende bevrijdings herdenking, die in Bergen op Zoom Woensdag 27 October plaats heeft. Ruim zeshonderd kinderen zullen met de autori teiten een tocht maken naar de Canadese begraafplaats aan de Wouwseweg. Daar leggen de kinderen, in aanwezigheid van de bevrijders van de stad, bloe men op de graven van de ge sneuvelden. De stille tocht, de herdenking, het zijn de belangrijkste onderdelen van het programma. De belangrijkste on derdelen, want daarnaast projecteerde het Oranje-comité ook feestelijkheden. En ook daarmee worden de bevrij ders geëerd, want er heerst nog steeds dankbaarheid om datgene, wat de Ca nadezen en alle andere geallieerden deden voor Bergen: de stad zijn vrij heid teruggeven! Dinsdag 26 October 19.— uur: Athleten van „Olympia" be geven zich naar de grens van de ge meente en vanaf de Mond af dragen zij een brandende fakkel naar de Grote Markt. 19.15 uur: Op de Grote Markt wordt het bevrijdingsvuur ontstoken. 20 uur: In de kerk op de Grote Markt spreekt burgemeester ir. L. Peters een herdenkingsrede uit, waarna de Christelijke Oratorium vereniging een uitvoering geeft van het „Requiem" van Mozart. Com mandanten van het Lincolnregiment dat Bergen op Zoom bevrijdde, wo nen deze plechtigheden bij. Bevolking wachtte in kelders op bevrijding In de geschiedenis over de bevrij ding van de strook tussen Mark en Hollandsch Diep is over de plaatsen Fynaart en Willemstad weinig of niets vermeld. Toch hebben beide plaatsen ook een ilinke tol moeten betalen, niet alleen tijdens de bevrij dingsdagen maar ook daarna toen de p»U» h n i ueJan de overkant van het Hollandsch Diep regelmatig vuur de op deze strook. De gerechtslinie in de richting van de Moerdijkbrug liep gedeeltelijk over Fijnaarts grondgebied, met name de Blaak. Kade e/i Boerendijk en daar z«n evenals op Standdaarbuiten's grondgebied zware gevechten op de Danken geleverd, waarbij helaas meerdere burgers vielen. Wm™-ie?,Tek ,lagen Fünaart en „„i j tijdens de voorbereidingen hW„ .gi?te aanval °P de Marklinie blootgesteld aan artillerievuur. De lc,efdon in kelders cn andere votal laa en en meniS bur§cl' sneu- de hier omdat de gevaren van oeze beschieting werden onderschat. oL;'Jj p0!!ngcn om eten en drinken vorrae*" c^lu^P^aatsen te slepen. werd uit deSucht. granaten of beschieting F J, !2cttcr had in '1=t centrum van nr-tS s'ochts een paar mitrailleurs- scS en cnkele «entallen man- beVSiJ1 in tweede lime liggen en v=r,J j daarmee de toegangsweg Blaat v ,APPelaarsedijk. Aan de Kade pp Boerendijk waren -rdere stellingen in de dijken. df doorstoot tussen Blaak en j bc°on' ging het hier zeer warm i d°bh de aanstormende Ameri- "ie sto°ttroepen ruimden alles -a- aal op. In boerderij Huysmans werd een lazaret ingericht. Door het terugtrekken van de Duit- seis uit het dorp de laatste vier vertrokken op 3 November 's avonds SPL8-J?ur. nadat ze de toren van de R K. I\erk hadden laten springen en aeze kerk grotendeels werd verwoest m de richting Willemstad, kon het dorp zelf practiseh zonder verzet wor den betreden. De vernietigingsploeg werd later te Oudemolen krijgsgevangen gemaakt. Door inundatie van de polder tus sen Heiningen en Stadsendijk onder vond de opmars naar het oude ves tingstadje grote moeilijkheden. Ook hier moest weer langs dijken worden opgerukt, welke weinig of geen dek king mogelijk maakten. Door de aan voer van gemotoriseerde troepen over de inmiddels te Standdaarbuiten ge slagen brug konden de stellingen langs de dijken zeer snel en radicaal worden opgeruimd. Artillerievuur op de haven van Willemstad, waar de Duitsers met de enkele beschikbare vaartuigen nog verwoedde pogingen deden om de overkant te bereiken, brak de laatste weerstand en behou dens een enkele fanatieke scherp schutter die onschadelijk moest wor den gemaakt kon ook hier worden binnengerukt. SALVO'S Het grootste gedeelte van de be volking van beide plaatsen werd di rect geëvacueerd, omdat de Duitsers van over het Hollandsch Diep hun artillerie lieten spreken. Tot 5 Mei 1945 bleef dit gevaarlijk spelletje aan de gang. Af en toe /og men eens een batterij van de Gallieerden verschij nen, die aan de Stadsendijk of elders zich opstelde en enkele salvo's naar de overkant richtte. Prompt kwam kort daarop het antwoord van de be zetter, doch dan waren onze bevrij ders reeds ingerukt om het spelletje op een ander punt voort te zetten. Zowel Willemstad als Fijnaart had den naast hun zorg voor de evacuatie ook de moeilijkheid van het vervoer der gewonden. Fijnaart had niets an ders dan een oude bakfiets. De rest wat voor dit vervoer ook maar enigs zins kon dienen was door de beze'ter geroofd. Op het eerste verzoek zon den de geallieerden direct ambulance- wagens waarmee de gewonden nar ziekenhuizen te Breda, Roosendaal en Oudenbosch konden worden vervoerd. Woensdag 27 October 7.30 uur: Plechtige Requiem-Mis in de kerk van de H. Maagd Maria aan de Grote Markt. Hierbij worden alle slachtoffers van de oorlog herdacht; in het bijzonder zij, die vielen in de Meidagen van 1940, in het verzet, in Indonesië, op zee gedurende 1940 1945 en allen, die vielen bij de be vrijding. 9.— uur: Vanaf het Arnoldus Assel- bergsplein vertrekt een stille stoet naar de Canadese begraafplaats. De stoet wordt gevormd door het ge meentebestuur, de garnizoenscom mandant. de organiserende comité's, de leerlingen van de twee hoogste klassen der lagere scholen ,het Rode Kruis, de brandweer en het garni zoen. Na aankomst op de begraaf plaats nemen de kinderen plaats bij de graven. 10.15 uur: Aankomst van de Canadese ambassadeur met zijn gevolg. Burgemeester ir. Peters spreekt ver volgens een rede uit, waarna de kin deren een bloemenhulde brengen op de graven. Het zangkoor van de pa ters van het juvenaat zingt: „Credo quod Redemptor meus vivit". Daar na worden kransen gelegd door de ambassadeur, het gemeentebestuur, en organiserende comité's. Vervol gens houdt de ambassadeur een toe spraak. Het Canadese volkslied weerklinkt. De „Last Post" en ten slotte het „Wilhelmus." Na afloop van deze plechtigheid leg gen de ambassadeur en het gemeen tebestuur ook kransen op het Engel se kerkhof. 11.30 uur: Militaire parade. Deze wordt afgenomen door de Canadese am bassadeur. 12.uur: Klokkengelui. 10.tot 19.uur: Voorstellingen in diverse zalen voor de jeugd. 19.uur: Beiaardconcert door de stadsbeiaardier, de heer A. de Groot. 20.— uur: Muziekgezelschappen ma ken een wandeling door de straten van de stad. 21.uur: Ba] champêtre op de Grote Markt. Dit bal duurt voort tot 1 uur. 20.uur: Populaire bevrijdingsavond in „Thalia' 'georganiseerd door het Centraal Oranje-Comité. Donderdag 28 October 20.— uur: Bevrijdingsconcert door het Brabant Orkest. Zaterdag 30 October Sluiting van de bevrijdingsfeesten met vuurwerk op Plein XIII en tot slot het doven van het bevrijdingsvuur op de Grote Markt. Koewacht Arm gebroken. Onze dorpsgenoot Joop Haselager kwam tijdens zijn wei kzaamheden ;n de garage zo onge lukkig te vallen dat hij zijn rechter arm brak. Nadat ter plaatse de eerste hulp was verleend moest hij voor ver dere behandeling naar het ziekenhuis te Sluiskil worden overgebracht. VOOR HET AMATEURTONEEL. Van Gorcum's Toneelfonds te Assen brengt een vijftal nieuwe toneelstuk jes onder de jeugd, die, om eens de geijkte uitdrukking te gebruiken „in een sedert lang gevoelde behoefte voorzien." Daar hebben we vooreerst: „Hansje en de sterren", een sprook jesspel in 2 korte bedrijven van W. Westra. 't Is een spelletje voor ten minste 10 kinderen van 8 tot 14 jaar, een droomsprookje, dat zich tussen maan en sterren afspeelt. Het heeft geen uitgesproken moraal, typeert al leen het dramatiseren uit de kinder tijd. Als zodanig is het dan ook, en wei door z'n natuurlijke dialoog, bi zonder geslaagd. Een prettig te bezien en te beluisteren spel, dat met betrek kelijk weinig kosten kan ineengezet worden. „O. die kokkie!" Dezelfde auteur leverde een vrolijk moment uit het kabouterleven, op te voeren door 10 jongens of meisjes van 814 jaar. Men zou het ook kunnen betitelen: „Grap pige geschiedenis van een mosterd taart". Een geestig momentje, dat zeer zeker op de lachspieren van een jeug dig auditorium zal werken. „Hoe de paddestoel werd vrijgespro ken" door G. Bos. Een echt „bos"- toneeltje, waarin maar vijf spelers op treden. Een tafereeltje, waarin een rechter als kraai, een betaalmeester als ekster en een griffier als specht een rechtszitting houden rond een „schuldige" paddestoel. Het zal, b.v. voor welpen een zeer geschikt open- luebt-stukje blijken. „Hoe kabouter Deugniet genezen werd". Tine Meyer, die dit schetsje schreef, heeft wei degelijk bedoeld hiermee „moraal" te geven, n.l. om de plaagzucht in de jeugd te lijf te gaan en ze is er, dank zij haar „wonder kruid" dan ook zeer wel in geslaagd. De snoepgrage deugniet wordt radi caal genezen. De rolbezetting beperkt zich tot drie personen, maar een zevental kabouterfiguranten werken mee. „De slimme visser", het toneelstukje in twee bedrijven met voorspel van G. Stuvel, is van heel ander karakter dan de vier voorgaande. Het speelt in het dagelijks leven. Een tiental hengelaars, leden van de Visclub „De gladde Aal", stellen zich voor het ge sloten gordijn aan het publiek voor, waarna ze ,in de volgende bedrijven, een huiskamer en een bos voorstel lend. plannen smeden om boswachter Landman, die z'n grote neus te diep in hun viswater steekt, een poets te bakken. Er wordt namelijk, onder de spiedende ogen van deze boswachter gevist met.... 'n rode peen aan de lijn. De boswachter, die al proces-ver baal had opgemaakt, lacht zich krom Maar aan het slot blijkt, dat ze hem met 'n „zooi" vis om van te watertan den danig voor de gek hebben gehou den. Wij geloven, dat mét de verschij ning van deze toneelstukjes het jeugd- repertoire beduidend is uitgebreid. Slechts een handjevol wedstrijden in de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. kon doorgang vinden. In de le klasse A moest de ontmoeting Groede-IJzrn- dijke worden gestaakt wegens de he vige regenval. Alleen Retranchement en Sluis hiel den tot het einde vol. Het werd een 5-1 zege voor Retranchement, waar door Sluis dus weer wat steviger op de onderste plaats kwam. Tenslotte werd er nog een wedstrijd gespeeld in de 2de klasse B: Honte- nisse 2 haalde de beide punten weg bij RIA 2 in Westdorpe en veroverde daardoor de eerste plaats. Kuts brak record op de 5000 meter DE MANNEN van Gasteis' Sportclub (4e klas F) Bi moesten Zondag naar Burgh. Het is een duur uitje geworden. Men arriveerde op tijd aan de pont te Aiina-Jacoba, maar aan de kale steigers bleek, dat de pont niet zou varen. Het stormde te hard. Na enig beraad besloot men de overtocht avontuurlijk te maken. Er waren eigenaars van kleine motorbootjes, die wel iets voor deze oplossing voel den en de sportieve Gastelaren stapten in de notedopjes, alsof dat bij het „vak" hoorde. liet schommelde hevig op het water, maar men arriveerde monter op Zijpe's grondgebied. Er waren geen busverbindingen naar Burgh, maar ook voor dit gat was S.C. Gastel niet te vangen. Voor enkele blauwe briefjes huurde men een autobus. De voetbalwedstrijd kon practiseh op tijd aanvangen. De ontberingen van de gasten werden echter niet ruim beloond. Want na omtrent zeven minu ten spelen begon het zo hard te regenen, dat de strijd moest worden ge staakt Het ontving géén telegram van KNVB Volgens een communique van de Ned. Beroepsvoetbalbond van 18 Oct', j.l. zou de secretaris van de KNVB op tt Sept. j.l. een telegram aan liet be stuur van de LOSC (Lille) gezonden hebben, waarin de KNVB o.m. de wens te kennen gaf, dat LOSC een proces zou beginnen tegen de club Fortuna, die op het' ogenblik van der Hart onder contract heeft, teneinde schadevergoeding te vragen voor de roof (Spoliation) van deze speler. Vol gens een drie dagen later gedateerde mededeling van de Beroepsvoet'bal- bond zou het telegram namens de KNVB zRn verzonden, teneinde de LOSC te bewegen op kosten van de KNVB een proces tegen de club For tuna (Geleen) te beginnen. De KNVB heeft onmiddellijk ont kend, dat een dergelijk telegram door zijn secretaris of door enige andere KNVB-instantie is verzonden, maar heeft zich tevens tot de Lille Olym- pique Sporting Club gewend met het verzoek om inlichtingen en om over legging van het origineel van het tele gram, indien dat was ontvangen. OFFICIËLE ONTKENNING Hierop heeft de secretaris-generaal van de LOSC d.d. 22 Oct. het volgende geantwoord aan de secretaris van de KNVB: „Wij weten niets van het telegram waarop u doelt. Nooit heeft uw fede ratie, onder uw signateur, een derge lijke stap bij de Lille O SC gedaan met betrekking tot ONZE SPELER van der Hart. Wij beschouwen deze geschiedenis dus als van a tot z verzonnen". De KNVB wenst zich nu van ver der commentaar op deze zaak te ont houden. VERBOD GEVRAAGD Wat voorts van der Hart aangaat, schrijft de secretaris-generaal van de LOSC in dezelfde brief het volgende: le. Hij is het exclusieve eigendom van de LOSC. Hij heeft zijn contracten voor het seizoen 1954-1955 met de Lille OSC getekend en de bekrachti ging van zijn engagement is geschied door de groep van geautoriseerde clubs, ressorterend onder de Franse voetbal federatie. 2e. Met het oog op zijn passieve houding heeft de Lille OSC aan de groep van geautoriseerde clubs ver zocht stappen te doen bij de Franse Federatie opdat deze van de FIFA verkrijgt, dat het aan alle bij de FIFA aangesloten clubs wordt verboden zich van de diensten van bedoelde speler te verzekeren. De conclusie luidt, dat van der Hart, die als prof geklasseerd Is tot de voltooiing van zijn 35e levensjaar, volgens artikel 8 van het statut pro- ATHLETIEK IN SAS VAN GENT Thor gaat haar nieuw leven inblazen Door de plaatselijke gymnastiek-ver- eniging „T.H.O.R.", met name door haar voorzitter, dhr. T. van Roon, zijn plannen geopperd, om te trachten de athletiek in de gemeente Sas van Gent weer nieuw leven in te blazen. Reeds geruime tijd geleden, werd deze tak van sport beoefend door de Sport- en Ontspanningsvereniging Corn Boys, welke vereniging zich ech ter steeds meer is gaan toeleggen op het voetballen, waardoor de athletiek naar de achtergrond is verschoven. T.H.O.R. is echter van plan om daar op korte tijd verandering in te bren gen. Er zijn namelijk plannen om op 13 November a.s., behoudens goedkeu ring van de Ned. Athletiek Unie, te Sas van Gent een cross te organiseren, waaraan waarschijnlijk zal worden medegewerkt door athleten uit Mid delburg, Vlissingen, Hulst en uit Bel gië en niet te vergeten een goecle be kende op dit gebied, n.l. Staf Dobbe- laere uit Schoondijke. Deze laatste heeft zich ook bereid verklaard om mee te helpen aan het organiseren en de verdere opbouw van de athletiek- afdeling. De gymnastiek-vereniging T.H.O.R. zal dus naast haar oorspron kelijke werk: de gymnastiek, een apar te afdeling voor athletiek gaan vor men. Honderd vluchtelingen uit een kamp bij Triest zijn Zondag in Neder land aangekomen, waar zij een gastvrij onthaal vonden. Onder deze vluchtelingen bevonden zich veertig zieken, die werden opgenomen in sanatoria. De overige vluchtelingen zijn huisgenoten van deze patiënten, die in Nederlandse gezinnen werden ondergebracht. In Nederland zul len zij een nieuwe toekomst vinden. Een deel van het transport zet in Arnhem voet op Nederlandse bodem. fessionnel waaraan de Franse clubs zijn onderworpen, slechts kan uitko men onder de kleuren van de Lille OSC, tenzij de partijen het eens wor den over de ontbinding van de gete kende contracten. Van der Hart zo besluit het schrijven is dus niet van zijn ver plichtingen jegens de LOSC ontsla gen, en hij kan derhalve niet uitko men onder de kleuren van enige af- ficieel erkende club". Aldus de mededeling van de KNVB, welke in het bovenstaande is vervat. Roozenburg won opnieuw jQE ACHTSTE partij van de match om het wereldkam pioenschap tussen Huisman (wit)* en Roozenburg (zwart), welke te Leiden werd gespeeld, is na 53 zetten door Roozenburg gewonnen. Roozenburg leidt thans met 10-6- INTERLAND TE VLISSINGEN Ned. marine contra Belgische Op Donderdag 28 October vindt te Vlissingen een officiële Nederland- België ontmoeting plaats. Het is de traditionele voetbalwedstrijd tussen de ploegen van de Nederlandse en de Bel gische Marine. De wedstrijd wordt ge speeld op het gemeentelijk sportter rein aan de Bosweg en begint 's mid dags om half drie. De wedstrijd zal voor het publiek toegankelijk zijn. Ter gelegenheid van deze wedstrijd komt de Marinierskapel onder leiding van de kapitein der Mariniers, Gijs- bert Nieuwland, naar Vlissingen. De Kapel zal 's morgens om elf uur een mars door de stad maken en 's avonds om half acht nog een taptoe geven op het Beursplein. SORRY LEIDT In Zeeuwse tafeltennis- eompetilie In de eerste klasse van de Zeeuwse Tafeltenniscompetitie, die in de afge lopen week begonnen is, heeft Sorry de leiding genomen. De Vlissingers wonnen met 4-6 van Will van Zoelen 2 en en met 3-7 van Be Fair, maar zij moesten tegen de eigen reserves met een 5-5 gelijk spel genoegen nemen. Deze reserves staan nu op de tweede plaats, want zij speel den ook nog gelijk tegen Spirit (5-5) en bezorgden Goes in eigen huis een 3-7 nederlaag. Will van Zoelen begon met een 9-1 overwinning op de eigen reserves. In de tweede klasse begon MTTC met een 8-2 overwinning op Be Fair 2, dat echter tegen VSV met een 5-5 ge lijk spel uit de bus kwam. VSV speelde ook nog gelijk tegen Sorry 3 dat op zijn beurt eveneens deelde met Goes 3 (5-5). Het telefoontje aan Jef Mermans De bestuursleden van de KNVB, die Zondag j.l. de landenwedstrijd te Ant werpen bijwoonden, hebben met hun collega's van de Belgische Bond nog even gesproken over de al dan niet serieus bedoelde omkoop-poging in het telefoontje aan Jef Mermans. Er is om gelachen, maar alles wel beschouwd vonden de Belgen het ook een treurige zaak, dan wel een wrede, volkomen misplaatste grap. Men besloot, dat het het beste was er verder geen aandacht aan te be steden. LANDENHOCKEY- TOURNOOI TE BRUSSEL Nederlandse ploeg tegen Oostenrijk Het Nederlandse hockey-elftal voor de wedstrijd tegen Oostenrijk op Don derdag 28 October, de eerste ontmoe ting van onze landgenoten in het lan- dentournooi te Brussel, is definitief als volgt samengesteld: Doel: Mulder (Amsterdam); achter: Terlingen (Be Fair) en Drijyer (EM HC); midden: Gerrits (Venlo), Logge re (Laren) en van Dijck (Kampong); voor: Hooghiemstra (SCHC), Bouw man (Bloemendaal), Kruize (HHIJC), Zwier (SCHC), en van Heel (HHIJC). 189 keer Roosenburg en Wiersma Hoe intens ook de jeugd mee leefde met de verrichtingen van onze Oranje-elf in Deurne Zon dag j.l. blijkt wel uit een ons toegezonden briefje van een 11- jarige boy uit Oudenbosch van de navolgen de inhoud: „Mijnheer. Ik heb Zondag naar de voetbalwedstrijd Bel giëNederland geluisterd en toen heb ik iets gedaan wat misschien niemand heeft ge daan. Ik heb geluisterd, hoe dikwijls ze Roosenburg en Wiersma gezegd hebben door de radio, dit is juist van beide 189 keer. Wilt U dat in Uw Dagblad even zetten. Mijn dank Jantje Bogaarts, oud 11 jaar, Fenkelstr. 13, Oudenbosch". U ziet Jantje heeft aardig zit ten turven! De kleine Rus Vladimir Kutz heeft in Praag een nieuw record gevestigd op de 5000 M„ dat tien dagen geleden door de Brit Chata- way werd gebroken. (Kutz werd toen tweede). De verslagene van toen liep de afstand in een tijd van 13 min. 51.2 seconde, viertiende seconden sneller dan Chataway. In deze race liet Kutz de ijze- i ren Tsjech Zatopek ver achter zich. Over de afstand van 3 m(jl werd door Kutz 13 min. 26.4 sec. geno- teerd, hetgeen eveneens een nieuw record betekende. Na zijn nederlaag in Londen zag de Rus plotseling van alle andere wedstrijden in Engeland af en ver- dween schielijk naar huis, waar hij zich geheel op „Praag" concern treerde. I Hij verpletterde Zatopek, die het kleine kereltje na 50 meter reeds niet meer kon volgen, in 'n prach- 1 tig gelopen wedstrijd. 1 Chataway was vol bewondering toen hij deze nieuwe prestatie van Kutz vernam. „Het moet een schitterende race geweest zijn", zei hij, „vooral in deze tijd van het I jaar". Chataway was ervan over- i tuigd geweest, dat zijn record op- nieuw verbeterd zou worden, maar 1 volgens hem was het huidig sei- zoen daarvoor al te ver gevorderd. 1 Des te groter was zijn verwonde- ring te vernemen, dat de Rus nu 1 reeds geslaagd was. VERBOUWING WOONHUIS TE GOES Te Goes werd aanbesteed de verbouw van een pand aan de Kade tot kappers salon met woonhuis. De uitslag was: J. Leys, Kapelle 32.200; fa. Nounckes, Goes 32.080; fa. Molet, Ilansweert 31.950; fa. Schrijver, Goes 31.599; fa. Goedemands, Goes 31.238; en fa, J. de Kok, Goes voor 29.995. MARKTEN GOES, 25 Oct. '54 Groenten: Bloem kool Al 33, A2 18-30, BI 16-23, afw. 10-20. Tomaten A 49-53, C 35-43. Kropsla A2 8- 11, BI 7. Gr. Sav.kool 10-15. Rodekool 6-13. Wittekool 4-5. Kroten per bos 15. Uien 5-6. Pronkbonen 46. Spruiten 45. Andijvie 9-16. Dubb. pr.bonen 59. Spina zie 30-34. Druiven 91-99. KAPELLE, 25 Oct. '54 Industrie- en exportveiling: Appelen en peren; Goud- reinette AAA 22.80, A 18.50-21, BC 15.70, 1 gr. 17.80-17.90, 1 fijn 15.40-15.50, k. 12.40- 12.60, fabr, 8.40-8.50, met hagelbesch. 7.20 -7.60. Sterappelen A 23.40-23.60, BC 19.10, 1 gr. 22.60, 1 fijn 15.60-15.90, 2 5.90-6.40, k. 11.10-12.60, fabr, 3, Keuken met ha gel 8.30-8.40, fabr. met hagelbesch. 3.20. Glorie van Holland 1 gr. 23.50-25.50, 1 fijn 18.30, k. 17.40, fabr. 8.20. Lutler le Blue 1 gr. 34, 1 fijn 20.85. k. 22.90. Cox Orange Pippin 2 gr. 35.90, 1 fijn 29.10, 1 klein 21, k. 28. Jonathan 1 gr. 22.40, 1 fijn 20.15, 1 klein 16.20, 2 7.80, k. 12.70, fabr. 6.40, met hagelbesch. 4-4.10. Zoete Ermgaard 1 fijn 19.50-20.05, 1 gr. 23, 2 8. Laxton Superbe 1 gr. 26.60, 1 fijn 23.80, k. 14.40, fabr. 6.20. Franse Reinette 1 gr. 10, 1 fijn 9. Comtesse de Paris 1 gr. 28, 1 fijn 22.10, 2 3, k. 7.80, fabr. 3.20. Beurre Alex Lucas 1 gr. 33.30, 1 fijn 30,15, k. 11. Zwijndrechtse wijnpeer 1 gr. 11.90, l fijn 10.80, Nouveau Poiteau 1 gr. 8.10, 1 fijn 5.70, 2 doorgedraaid, k. 4.60. Emile d' Heyst 1 12. 2 3.10. St. Remy 1 gr. 13.40, 2 fijn 12.60. 11 8.50, k. 8.40, fabr, 3.20- 4.80. Zure kroetappels 4.30-3.40. Val goud- reinette 7.90. Bramen A en B 46.90, afw. 40.05. Gewone veiling: Blauwe druiven 48-77. Appelen en peren: Doyenne du Co rnice 37-60. Gieser Wildeman 12-25. Gro ninger kroon 5-10. Princesse Noble 6-20. Ellisons Orange 25. Soldat Laboureur 9- 20. Duchesse d'Ancheoulain 7-13. Klei- peren 8. Ponsperen 6-8. Groentenveiling: Andijvie 10-13. Rodekool 9. Sav.kool 6-14. Bloemkool 9-27. Prei 23. Kropsla 5. To maten 21. ROTTERDAM", 25 Oct. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg. franco Roterdam. Tarwe: rode op vocht- conditie tot f 26.45, voor voederdoelein den f 24.- f 25.50. Zomergerst, prijs houdend, naar kwaliteit en vochtgehalte f 23.- f 25.geschoonde gedroogde tot f 25.75. Haver, naar kleur en vocht gehalte f 23.— - f 24.50, prijshoudend. Extra blanke daarboven. Rogge, flauw, doorsneekwalitcit f 18.— - f 19.—, bak- rogge f 21.Peulvruchten: groene erw ten, zeer flauw, tot f 92.50. Schokkers, zeer flauw tot f 130.—. Bruine bonen, prijshoudend, tot f 130.—. ROTTERDAM, 25 Oct. Ter veemarkt aangevoerd in totaal 1807 dieren, waaron der 1063 vette koeien, 619 varkens en 125 schapen en lammeren. Prijzen per kg; vette koeien f 2.60—2.74, 2.40-2.54, 2.16-2.28; varkens lev. gew. 1.91, 1.89, 1.87; lammeren p. st. 107, 102, 90. De aanvoer van vette koeien was iets meer, de handel kalm en ruim prijshou dend, prima's boven notering. De aan voer van varkens was even groter met kalme handel en dalende prijzen, enige prima's boven notering. De aanvoer van lammeren was ruimer met zeer vlugge handel en de prijzen iets stijver. TERNEUZEN, 25 Oct. Sla 2.50-8.50. Bloemkool A 23-48, B 15-25, C 9-12. Witte komkommers 8. Peen 16-28. Kroten 13. Bintjs 7.10-8.60. Andijvie 6-13. Rodekool 14-23. Sav.kool 10-25. Wittekool 13-15. Prei 22-27. Tomaten 22-33. Uien II 6-10. Appelen: Cox Orange pippin K 25-38, F 12. Glorie van Holland H2 6, K 13-15, F 4. Goudreinette Hl 26. K 14. Laxton Superbe A 25, B 21, C 19, H gr. 23-26, Hl 19. K 15-21. Overige soorten appelen 3-18. Peren: Conference K 27. Overige soorten peren 3-20. WATERSTANDEN Mannheim 314 (—004), Kaub 229 (—012), Trier 194 4-002), Koblenz 246 (—012), Keulen 239 (—005), Ruhrort 458 (+004), Lobith 1070 (^005). Nijmegen 854 ->-006), Arnhem 858 0061, Eefde 410 (+004), Deventer 342 (+035), Namen la PJante 178 039)Borgharen 4018 (—006), Bel- feld 1140 (—014), Grave 481 (0).

de Stem | 1954 | | pagina 3