PATER ARNOLD DAMEN, „Apostel van Chicago" 7 ..VLAANDEREN Cor de Groot en Frans Liszt WALCHEREN Een missionaris met ivereldfaam ZV1D-BEVELAND Een gunstige gemeentebegroting te 's H. Arendskerke Bij noodlanding verongelukt Dr Di 'ees komt naar Yerseke MIDDELBURG VLISSINGEN AXEL Groot Nederlander werd te Leur geboren op 21 Maart 1815 Op studie te Turnhout HULST AGENDA DEDEN MORGEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 OCTOBER 1954 Naar een nieuw gemeentehuis B. en W. van 's Heer-Arendskerke dienden bij de raad een sluitende be groting voor 1955 in. Het eindbedrag is f600.698 met een post voor „onvoor zien" van ƒ4824. B. en W. delen de raad mede. dat dank zjj de veran derde normen, de gemeente aan rijks- uitkeringen f 192.000 ontvangt tegen 152.000 in 1954. Dank zjj deze meer dere inkomsten kunnen verschillende posten in de begroting opgenomen worden. Aan de reserve gemeentehuis kan 17.000 worden toegevoegd. Dit be drag stemt evereen met de vermoede lijke jaarlijkse last (rente en afschrij ving), welke de bouw van een ge- «meentehuis met zich zal brengen. Ten opzichte van 1954 betekent zulks een hogere raming van 10.000. B. en \V. spreken hierbij de hoopt uit, dat in 1955 een definitief plan aan Ged. Sta ten kan worden voorgelegd en de ver eiste goedkeuring door dit college zal worden verleend. Zij zijn van me ning, dat de begrotingspositie thans aan deze goedkeuring niet meer in de weg staat. Voorts willen B. en W. ƒ2000 reser veren voor de bouw te Lewedorp van een badhuis, garage brandweer en 'n ruimte voor gemeentewerken. Zeer binnenkort zullen B. en W. met voor stellen daarvan komen. Later zal het St Antoniuskerk te Sluiskil heeft een nieuw orgel Plechtige inzegening Na een ruim 50-jarig bestaan van de St Antoniusparochie te Sluiskil heeft de rectoraatskerk de beschikking gekregen over een nieuw orgel. De plechtige wijding geschiedde door pa ter Gardiaan. Met de beschikking over dit orgel is voorzien in een grote behoefte omJ dat men reeds geruime tijd het oude begeleidingsinstrument moest vervan gen. Reeds lang koesterde men plan nen om tot aanschaffing van een or gel over te gaan. De finantiën echter waren oorzaak dat steeds op de lan ge baan moest worden geschoven. Kort na de herbenoeming van de Z.E.P. Evangeliste als Gardiaan is hij met plannen gekomen en heeft ze dank zij de spontane medewerking van zang koor en parochianen in een zeer korte tijd verwezenlijkt. Voor veertien da gen kwamen de eerste stukken aan en begon de bouw dooi de firma L. Verschueren C. V. te Heijthuizen (L.). Thans is het instrument gewijd en bespeeld om voortaan te kunnen bij dragen tot meerdere eer en glorie van Gods H. Naam. Het was in de pa rochiekerk een mooie plechtigheid. Nadat het instrument was gezegend werd het door de bekende Zeeuwsch- Vlaamse musicus de heer G. de Calu- wé uit Sluiskil bespeeld, met als eer ste nummer Prelude en Fuga in G groot van J. S. Bach. Na een kort Lof waaronder de gezangen door het kerk koor begeleid met het orgel beter tot hun recht kwamen, bracht pater Gar diaan in een korte toespraak dank aan allen, die hadden medegewerkt om de plannen te verwezenlijken. De plech tigheid werd besloten met werken van Meulemans en Guilman, uitgevoerd door de Organist G. de Caluwé. complex nog worden uitgebreid met 'n gymnastieklokaal. Verder willen B. en W. 1000 reserveren voor de bouw van een werkplaats voor gemeente werken te Arendskerke, voor de op berging van de lijk-auto en ander rol lend materiaal. B, en W. stellen nog voor om de vergoeding voor het kleu teronderwijs te brengen op ƒ30 per leerling en voor het onderhoud van straten en pleinen 14.000 uit te trek ken tegen 10.000 in 1954. De gemeente heeft het toegewezen bouwvolume reeds grotendeels aan particulieren afgestaan, zodat B. en W. van gemeentelijke bouw afzien; wel stellen zij voor ƒ5000 uit te trekken voor woningverbetering. Bij Oud en Jong Breskens LEDEN DIJKRAAD TEGEN NIEUWE VOORZITTER De meeste leden van de Dykraad van de waterkering van het calami- teuze waterschap Oud en Jong Bres kens kunnen zich niet verenigen met de door de Kroon benoemde nieuwe voorzitter. Deze werd buiten de door de Dykraad opgestelde aanbeveling van drie personen om benoemd. De vacature was ontstaan wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftyd van de vorige dijkgraaf. Uit protest tegen de gang van za ken zijn de meeste leden van de Dijk- raad vorige week niet op een verga dering, die was bijeengeroepen ter be spreking van de nieuwe plannen voor de zeewering, verschenen. De verga dering kon hierdoor niet doorgaan. Gisteren zou de Dijkraad opnieuw bij eenkomen. Reglementair kunnen de dan aanwezige leden besluiten nemen. JAARVERSLAG DER KAMER VAN KOOPHAN- DEL TE MIDDELBURG Aantal inschrijvingen steeg met 200 Uit het pas verschenen jaarverslag üer K. v. K. voor de Zeeuwse eilan den over 1953 blijkt, dat het aantal in schrijvingen in het Handelsregister, hoewel de bevolking amper toenam, met ruim 200 vermeerderde en van 8080 op 8287 kwam. Zuid Beveland staat met 2961 inschrijvingen tegen 2847 in 1952 bovenaan. Daarna volgt Walcheren dat 14.000 meer inwoners heeft dan Z. Beveland met 2961 (2847); dan Schouwen Duiveland met 1317 (1308); dan Tholen en St. Philipsland met 911 (921) en tenslotte N. Beve land met 351 (313). Eigenaardig is dat Middelburg een kleine teruggang ver toont n.l. van 1090 tot 1081; Vlissingen de bevolktste stad in Zeeland heeft er 696 tegen 661; Goes 773 tegen 750; Zierikzee 395 tegen 391 en Tholen 193 tegen 200. Dorpen met sterke mid denstand zijn Yerseke met 344 in schrijvingen tegen 319; 's-H. Arends kerke 209 tegen 199; Kruiningen 228 tegen 226; Souburg 154 tegen 151 en Kortgene 186 tegen 174 in 1952. Van de 8287 ingeschrevenen betalen er 5308 slechts ƒ2.50; 1833 ƒ5; 219 ƒ10; 112 ƒ30; 5 ƒ50; 6 100; 2 ƒ200; 1 ƒ300; 1 400 en dit jaar voor het eerst is er ook 'n klant van ƒ500. Katholieke onderwijzers vergaderden te Goes Is de O. I. Z. overbodig? Te Goes kwamen de leden van de St. Augustinusvereniging in het deke naat Middelburg in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer P. Verraes. De voornaamste bespreking werd gevoerd over de O.I.Z. in ver band met het nieuwe ambtenaarsver- lofbesluit, dat een veel langere door betaling van salaris bij ziekte garan deert, dan tot nu toe. Overwogen werd of afschaffing van de eigenverzekering daarom niet gewenst is; in ieder geval zal de premie belangrijk verlaagd kun nen worden. De vergadering stemde in met het voornemen van het hoofdbestuur de contributie voor het lidmaatschap te verhogen. Deze verhoging wordt no dig geacht omdat men een of meer vrijgestelden wil aanstellen. 'n Levendige discussie ontstond ver der over het in het leven roepen van een godsdienstcursus voor het diplo ma B.; ook niet-onderwijzers zouden daar deel aan kunnen nemen. De heer P. Verraes. die moest af treden, werd bij acclamatie herbe noemd tot bestuurslid en voorzitter. In de middagbijeenkomst werd door „Focus" uit Middelburg een filmpro gram vertoond met als hoofdschotel een natuurfilm uit het Amazonegebied VEER ZIJPE VAART MET VERTRAGING Tengevolge van een defect aan het roer van de kopladingboot „Willems dorp" zijn moeilijkheden ontstaan in de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapol- der. Met sleepboothulp kan alleen bij daglicht worden gevaren, hetgeen vooral gisteren ernstige stagnatie bij het overzetten van auto's met zich bracht. Bij het beëindigen van de dienst moet een aantal wagens, be stemd voor Schouwen en Duiveland, te Anna Jacobapolder blijven staan. Ook de komende dagen moet met ver traging rekening worden gehouden, aangezien pas Donderdag of Vrijdag een andere boot, welke op het ogen blik in reparatie is, in de vaart kan worden gebracht. WINDHOOS over GRAAUW Zondagmiddag om ongeveer 3 uur trok een windhoos over Graauw. die. alhoewel ze maar enkele ogenblikken woedde, toch nogal wat schade ver oorzaakte. Een stromijt werd opgepakt en honderden meters verder kwam het stro terecht. De enige televisiemast, die de gemeente rijk is, werd door midden geknapt en kwam op een dichtbijstaande stal terecht. Twee au to's, die op straat stonden geparkeerd, botsten tegen elkaar, waardoor de ene wagen kapotte lampen opliep. Zeer vele dakpannen moesten het ontgel den en bomen werden uitgerukt. KIND DOOR MAAI. MACHINE GERAAKT Beide voetjes vertoren Toen een boer te Stekene (B.), zijn mais afmaaide, was zijn tweejarig dochtertje in het veld komen spelen. De vader had dit niet gemerkt. Op een ongelukkig ogenblik werd het meisje door de maaimachine geraakt, waar door het beide voetjes verloor. Fruit naar Ts j echo-Slawakij e Vanuit Kapelle-Biezelinge is de af gelopen week een belangrijk kwan tum fruit verzonden naar Tsjecho Slo wakije. Het totale kwantum beloopt meer dan 100 ton. Het waren allemaal goudreinetten van de kwaliteiten Huis houd I en Huishoud II. Voor de Huis houd I werd 20 cent per kg betaald en voor de tweede soort 12 cent per kg. Op uitnodiging van burgemeester Willemsen zal dr W. Drees, de minis ter-president, binnenkort een bezoek brengen aan Yerseke, om zich te la ten voorlichten over de problemen, welke het Delta-plan voor de oester- en mosselcultuur met zich brengt. Half November zal dit b oek plaats hebben. Thunder jet kreeg motorstoring JTEN STRAALJAGER van de vliegbasis Eindhoven heeft Maandagmiddag even buiten de kom van Woensel een noodlan ding moeten maken. De piloot werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het zieken huis overleed. Het was de 37- jarige kapitein-vlieger B. W. schippers uit Eindhoven, ge huwd en vader van één kind. De vlieger maakte met de Thun- derjet een zogenaamde routinevlucht. Toen hij nog drie kilometer van de landingsbaan was verwijderd, heeft hij waarschijnlijk motorstoring ge kregen. Hij seinde, dat hij het toestel zou laten afdraaien voor het maken van een noodlanding, teneinde te voorkomen dat de machine in de stad zou neerstorten. Het toestel had echter al zoveel hoogte verloren, dat het onmiddellijk daarna neerkwam. De piloot slaagde er nog in, een buiklanding te forceren, maar de schok was zo hevig, dat hij dodelijk werd gewond. Een sympathiek verbond De pianist Cor de Groot heeft een verbond met Liszt gesloten Bijna honderd jaar na de première van de orkestwerken van Liszt (het concert in Es werd in 1855, het an dere in 1857 voor het eerst uitge voerd) heeft hij ze op de plaat vast gelegd. De combinatie Frans Liszt Cor de Groot is gfciots geworden. En wie de vele artistieke successen kent, die Cor de Groot al op zijn naam heeft staan, zal zich hierover niet verbazen. Deze piano-virtuoos is sinds zijn 18e jaar gestadig naar de wereldroem gestegen. Op die leeftijd had hij zijn muziekstudies cum laude beëindigd en hij won op een interna tionaal concours (met 130 deelnemers) de le prijs. Geleidelijk aan zag men de naam Cor de Groot in alle Euro pese hoofdsteden op de aanplakbiljet ten der concertzalen verschijnen. NIEUW SCHOOLHOOFD B. en W. dienden bij de raad een voordracht in ter benoeming van een nieuw hoofd der V.G.L.O-school. No. 1 staat de heer D. Steur, uit Domburg en no. 2 mej. P. Jansen te Middelburg. Kunstenaar en techniek: een band die steeds nauwer wordt. VERDEDIGING VAN HET OEVERFRONT 20.000 voor adviezen B. en W. schrijven de raad: Keeds meermalen Is in de raad de vraag ter sprake gebracht of de storm vloed van 1 Februari 1953 bjj de Pol der Walcheren, de Rijkswaterstaat of de met het toezicht op de buitenwater- keringen belaste instanties bepaalde denkbeelden heeft doen rijzen om trent voorzieningen welke aan het oeverfront dezer gemeente getroffen zouden moeten worden om te bereiken dat in een overeenkomstig geval al thans van die zijde Vlissingen tegen een overstroming door buitenwater ge vrijwaard zou zijn. Met betrekking hiertoe kunnen wij U mededelen, dat deze aangelegenheid, naar ons gebleken is, nog een onder werp van studie uitmaakt. Intussen zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat de grote hierbij betrokken belan gen van de Gemeente vereisen, dat met ons College hierover rechtstreeks overleg wordt gepleegd. Tot dusverre zijn alleen enige plannen, welke in overweging zijn van de zijde van de Rijkswaterstaat en de Polder Walche ren in besprekingen aan de directeur van gemeentewerken voorgelegd en heeft deze ons van die besprekingen verslag gedaan. Wanneer over de bij genoemde lichamen levende plannen in het vervolg met ons College over leg wordt gepleegd, zijn wij echter van mening welke mening doe de di recteur van Gemeentewerken wordt gedeeld dat het noodzakelijk is, dat wij ons hierin doen bijstaan door een bureau van raadgevende ingenieurs. B. en W. vonden dat hiervoor het meest in aanmerking komt het bureau van J. van Hasselt en dr Koning te Nijmegen. Zij stellen voor met dit bu reau in zee te gaan. Tevens vragen zij voor de kosten een crediet van 20.000,—. f 30.000 voor de sport B. en W. stellen de raad voor aan de stichting Sportpark Vlissingen met ingang van 1 Januari 1955 tot weder opzegging in beheer en exploitatie, respectievelijk in gebruik te geven de bovengenoemde sportterreinen, gebou wen en lokalen en hun collegae te machtigen de later gereed komende terreinen, gebouwen en lokalen aan de voornoemde stichting in beheer en exploitatie c.q in gebruik te geven; en aan de stichting Sportpark Vlissingen tot wederopzegging voor elk kalender jaar, te beginnen met 1955, een sub sidie te verlenen ten bedrage van het exploitatietekort over dat jaar, ter zake van het beheer, de exploitatie en het gebruik van de bedoelde terreinen, gebouwen en lokalen .hetwelk voor 1955 geraamd wordt op 30.000,een en ander met inachtneming van de in het hierbij behorende ontwerp-besluit vermelde voorwaarden. DE „ZES PROCENT" OOK VOOR MAATSCHAPPELIJKE ZORG In de commissie van bijstand voor sociale zaken heeft een punt van be spreking uitgemaakt, of in verband met de met ingang van 27 September j.l. in werking getreden loonsverho ging van 6 de normen van maat schappelijke zorg met een gelijk per centage dienen te worden verhoogd, Hoewel de loonsverhoging van 6 c, niet een gevolg is van de gestegen kos ten van levensonderhoud, doch moet worden aangemerkt als een aandeel in de grote welvaart van ons land, meent genoemde commissie de vraag of er aanleiding bestaat het inkomen van de minst draagkrachtigen even eens te verhogen, zulks in analogie met de steeds gevolgde gedragslijn, bij loonsverhoging, de normen van onder stand daaraan te conformeren, beves tigend te moeten beantwoorden. Zij acht deze verhoging te meer gerecht vaardig nu zich een tendentie tot algemene prijsstijging voordoet, waar bij er moge worden gewezen, dat de kosten van b.v. schoenreparatie met 10 i'o zijn gestegen, terwijl ook de brood- en melkprijs aan stijging onder hevig zullen zijn. B. en W. kunnen zich met het door de commissie voornoemd ingenomen standpunt volkomen verenigen. OPENING NIEUWE WEG Zaterdag 30 October a.s. zullen B. W. het nieuw aangelegde gedeelte van de Koudekerkscheweg (tussen de Bonedijkestraat en de gemeentegrens met Koudekerke) des middags te drie uur officieel in gebruik nemen. Na afloop der plechtigheid waarvoor alle raadsleden eveneens genodigd werden zal men een bezoek bren gen aan het nieuwe pompstation te Bisboek en aan het Kasteel Westhoeve te Oóstkapelle. RAADSVERGADERING Vrijdag 29 October 1954 des middags te twee uur zal de gemeenteraad van Vlissingen in zitting bijeenkomen. Tal loze punten, o.a. voorstel tot crediet van ƒ20.000 inzake voorlichting plan nen oeververdediging zullen ter spra ke komen. (Advertenties). Verkrijgbaar bij de erkende opticien,. Sluiskil OPENING WINTERSEIZOEN De KAB heeft het winterseizoen in het parochiehuis geopend met een kaartavond. Zoals voorheen bestond et- een grote belangstelling. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om in het nieuwe seizoen nog meer ontspan- nings- en ontwikkelingsavonden te doen volgen. MODERNE WEEGBRUG De prachtig geoutilleerde weegbrug „Benelux" van de firma Jan Heijns- dijk alhier, mag zeker een aanwinst voor de handel genoemd worden. Van daag wordt de weegbrug officieel ge opend. Zij valt in wijde omtrek op door haar wit- en roodbeschilderde muren en ramen, waarboven de bete kenisvolle naam „Benelux" als het wa re een accent legt op onze in- en uit voer van vlas, aardappelen en andere producten van onze bodem. Daar de inwendige ruimte genoeg plaats biedt voor kantoor, en de brug zelf geschikt is voor de allergrootste transporten, is hier een reuzenverbetering voor het handelsverkeer tot stand gekomen. TONEELUITVOERING L.J.G. LJG zal op 17 December a.s. het to neelstuk „Ik wil niet meer lopen" van de Terneuzense auteur D. van Es op voeren. Dit toneelstuk werd vorig jaar bekroond met een prijs van 500. Emigratie-avond. Donderdag a.s. zal om half 8 in het lokaal naast de kerk in de Kerkdreef een emigratie avond worden gehouden. De spreker van de avond zal zijn de heer J. Berg huis. voorzitter van de afdeling Z.Hol land van de Chr. Emigratie - Centrale. De bijeenkomst staat onder leiding van de heer A. de Kam, burgemees ter te Vrouwenpolder. 30-Jarig jubileum. Dezer „dagen herdacht de heer Iz. Meesgn alhier, zijn 30-jarig jubileum in dienst van de grossierderij firma D. J. Oggel, al hier. Sint Jansteen DE KASTELEINS OP EXCURSIE. Onder leiding van de heer B. Snel- leman had een excursie plaats van Oost Zeeuwsch-Vlaamse hotel- en caféhouders naar de distilleerderij van de N.V. Hartvelt Zn. tc Leiden. Na het omvangrijke bedrijf te hebben bezichtigd, werd het bezoek te Leiden besloten met een gezamenlijke lunch in hotel „Het Gulden Vlies." Op de thuisreis werd nog even de kermis te Breda bezocht, waarna allen in de beste stemming huiswaarts keerden. Kleiiifruitteelt-cursussen begonnen In Yerseke, Wemeldinge, Kattendij ke, Biezelinge en Kapelle zijn de kleinfruitteeltcursussen begonnen wel ke werden georganiseerd door de afd. Kapelle van de N.F.O. en de veiling in Kapelle. Speciaal de aardbeienteelt wordt behandeld op deze cursus, welke 10 lessen omvat en gegeven wordt door de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. In totaal bezoeken meer dan 100 per sonen deze cursussen. HET is niet zonder reden, dat de gemeente Etten en Leur een der nieuwe straten in het uitbreidingsplan te Leur genoemd heeft; Pater Arnold Damenstraat. Hij immers, is een van de grote Nederlanders in den vreemde geworden, getuige een in Amerika verschenen boek: „Arnold Damen S.J., a chapter in the making of Chicago". In Chicago heeft men tevens de naam van Pater Da- men levendig willen houden door een der grootste boulevards en een monumentale brug over de Chicagorivier de naam van Pater Damen te geven. Arnold Damen werd op 21 Maart 1815 als zoon van een koopman te Leur geboren. De dichtstbijzijnde school voor opleiding van priesters en missionarissen was toentertijd te Turn- hour en daar hij aan zijn ouders te kennen had gegeven priester te wil len worden werd hij daarheen gezon den. Nog 7 jaren voordat hij zijn stu dies voltooid had kwam hij daar in aanraking met de beroemde Belgische missionaris pater De Smet S.J. Pater De Smet wordt thans nog de grootste apostel de. Indianenmissie uit de vo rige eeuw genoemd. Arnold Damen was toen omstreeks 22 en en was waarschijnlijk zo getroffen door het bezielend woord var. deze Indianen- apostel, dat hij besloot hem op zijn terugtocht naar merika te volgen. Zo ging hij in October 1837 te Le Ha vre scheep met nog drie andere stu denten om het noviciaat de paters Jezuieten in Florissant (Missouri) te beginnen. Nog voor hij priester werd gewijd bleek ai dat hij een missionaris zou worden, die in de toekomst van hem zou doen spreken. Toen hij nog werkzaam was in het pas opgerichte college St Louis wist ij als jong fra ter reeos een grote jongensschool bij een te bedelen en op te bouwen. In 1844 volgde zijn priesterwijding en werd hij benoemd tot assistent en St Franciscus Xaveriuskerk te St Louis. PASTOOR TE ST LOUIS Reeds in 1847 volgde zijn benoeming tot pastoor der parochie in St Louis. pastoor en missionaris in een grote Amerikaanse stad zou men, geloof ik, in het gehele land zijn gelijke niet vinden". TE CHICAGO Het eerste werk dat hij aanpakte was organiseren. Thars zou men dit heel gewoon vinden. Toen was ei echter nog geen enkele band tussen al zijn parochianer, die bestonden uit rijken en armen, geletterden en ongeletter- den, kortom alle ras en standen. In 1846 richtte hij een Mariacongregatie op van oud-studenten van het college, welke congregatie spoedig uitgroeide tot een vereniging van de meest voor aanstaande katholieken der gehele stad. Gegradueerden, advocaten, doktoren, en ingenieurs traden toe; ook bankiers en jonge mannen uit de handelswe reld De registers van deze congrega tie tonen een lange en merkwaardige rij van namen. Na enige jaren begon hij met het retraitewerk en met recht wordt gezegd dat deze retraite het be gin is geweest van het thans nog bloei ende retraitewerk in Noord-Amerika. Maar ook ais pastoor viel het werk van pater Damen op. Hij droeg bij zondere zorg voor de armen en de zieken en zijn kerk was een toevluchts oord voor de gehele stad. In 1853 schreef de provinciaal overste aan de generaal der Sociëteit; „Het vele goe de dat in onze kerk gedaan wordt stiekt ot stichting aan geheel de stad.... Ja, waarlijk er is daar iets dat de meest onverschillige electrifi- ceen Pater Damen, een Hollander, is de zie) van alles. Een ijverig werker vurig e moedig van aard, sterk van gezondheid, een man van buitenge wone welsprekendheid, staat hij voor alles en weet allen met zie mee te trekken. Vele protestanten danken hem hun bekering". En pater De Smet ge tuigde van hem in die da-en: „Als Maar al hetgeen pater Damen in St Louis presteerde was nog slechts een begin van zijn kracht. Toen hij in 1857 benoemd werd als pastoor te Chicago, ging hij pas tonen, dat zijn kracht nog lang niet haar hoogtepunt had bereikt. Pater Damen was toen 42 jaar oud en werd dus vrij jong al belast met het zware werk om in Chicago een pa rochie op te gaan bouwen. Chicago was toen nog geen millioenenstad maar geleek meer op een van onze kleine provinciestadjes. Door zijn gunstige ligging was het echter voorbestemd om snel uit te groeien tot een grote wereldstad en de nieuwe pastoor zou daarin een grote rol hebben te ver vullen. Ook hij was het die dit voor zag. In een van zijn eerste brieven schreef hij: „Deze stad zal eens een der allergrootste worden van de Ver enigde Staten". In 1870 telde Chicago reeds 300.000 zielen. Men stroomde binnen. EEN MACHTIGE TEMPEL Pater Arnold Damen Toen hij zich in Chicago vestigde was zijn eerste werk om van het enige geld, dat hij had, een stuk grond te kopen om een kerk te stichten. Hij stelde zich voor een machtig tempel gebouw te stichten, dat de naam zou dragen van „Holy Family Church". Hij begon echter met een klein houten kerkje te bouwen en nauwelijks was dit ingewijd of t bleek reeds te klein en moest al worden vergroot. Da pa rochie groeide enorm snel en het was in 1860, dat een machtig tempelgebouw zijn voltooiing naderde. Kunstenaars uit het gehele land werden aange trokken om van de kerk zowel van buiten als van binn ui een kunstwerk te maken. Op 26 Aug. 1860 kon de kerk worden ingewijd. Niet minder dan 13 bisschoppen waren voor deze plechtigheid overgekomen. En in die dagen schreef de Chicago Times: „Pa ter Damen is de Hercules, die in enige jaren al dat werk heeft tot stand ge bracht. Aan zijn energie en doorzet tingsvermogen en groot practisch ver stand dankt men niet enkel de bouw van deze schitterende tempel, maar ook het grote f' "stelijke succes, dat heden op deze grond de werken der Sociëteit heeft bekroond". Maar bij deze kerk heeft hij het niet gelaten. En moesten ook scholen ko men. In deze tijd hield men de op richting van een bijzondere school voor een onmogelijkheid en men zag ook niet de gevaren voor de katho lieken die de niet-katholieke scholen bezochten. Pater Damen stichtte ech ter binnen 17 jaren 8 grote scholen, toevertrouwd aan drie onderwijsinsti tuten: de Zusters var het „Sacré Coeur", de Zusters van Liefde en een vereniging van lekenonderwijzers, de ze laatste alleen 70 in getal. Toen restte er nog één wens: Een instituut voor Middelbaar en Hoger Onderwijs en ook dit plan werd verwezenlijkt. De stichting van het St Ignatiuscol- lege kwam tot stand en zou na ver loop van jaren uitgroeien tot een gro te universiteit met alle faculteiten en thans tellend 8000 studenten. Dit aLles is het resultaat van Let werk van één man, in een klein houten kerkje begonnen. MISSIEPREDIKER BIJ UITSTEK Al lijkt het bijna onmogelijk, het is lang niet alles wat pater Damen heeft gedaan. Want zijn meeste verdiensten heefc hij ongetwijfeld gehad als mis- siep'ediker. Want Chicago was voor patci Dainen de basis van waaruit door hem volksmissies werden gehouden door het gehele land van de Stille tot de Atlantische Oceaan. En uit zijn brieven blijkt herhaaldelijk hoezeer hij in dit werk opging. Hij schreef in een brief aan de generaal: Hoe dikwijls komt in mij het verlangen op om mij geheel aan het missiewerk te mogen geven. Al ik in zulke missies 3 keer per dag preek en van 's morgens vroeg tot 12 uur 's nachts in de biechtstoel heb gezeten, voei ik nog geen ver moeidheid en mijn stem blijft even helder en krachtig, ofschoon ik tel kens 'n uui en dikwijls 1V4 uur preek zondci mijn stem te sparen" Vaak ge beurde het, dat ik meer dan één nacht niet naar bed ging om biecht te kun nen horen. Jubilé R. K. Bouwvakarbeiders Geen buitenstaanders meer De merkwaardigste mededeling, welke de voorzitter van de Kath Bouwvakarbeidersbond, de heer A. de Jonge, op de feestvergadering van de jubilerende afd deed, was wel dat alle 47 katholieke bouwvakarbeiders die te Goes wonen, ook katholiek georganiseerd zijn. De conclusie van spreker, dat „St Joseph" het dus zo slecht nog niet had gedaan, werd la chend aanvaard. De heer de Jonge gaf voorts een overzicht van de voornaamste feiten uit het 35-jarig bestaan van de afde ling en knoopte daaraan de opwekking vast in dezelfde ijver en trouw te vol harden: de nood der tijden noopt mede daartoe. Namens de landelijke bond heeft de districtsbesturder de heer van Kaam uit Bergen op Zoom, zijn felicitaties uitgesproken en een pluim gestoken op de hoed van bestuur en leden voor het bereikte resultaat. De voorzitter der Goese K.A.B.. de heer de Rechter bood ook zijn geluk wensen aan en benadrukte dat het aan de Goese kath. bouwvakarbeiders niet ligt, wanneer het nieuw devies der K.A.B op naar de 400.000, niet spoedig succes heeft. Spreker spoorde de jongeren vooral aan tot activiteit en tot politieke bewustwording; onze politieke organisatie moet ook gevoed worden door de sociale, wil het even wicht bewaard blijven. De geestelijke adviseur, kapelaan de Jong. was verhinderd de bijeenkomst bij de wonen en de districstbestuurder der K.A.B.de heer v. d. Himst, kwam pas tegen het einde, daar hij de ver gadering der K.V.P had moeten bij wonen. Het vrolijk gedeelte van de avond werd prettig verzorgd met toneel, muziek en zang door het Goese caba retgezelschap; vooral de zang van Elly Mansfeld en Ko Polfliet viel in de smaak van de aanwezigen. TIJD VOOR JOLIJT Een bomvolle bioscoopzaal demon streerde de populariteit van de KRO- revues, waarvan er nu, na een jaar onderbreking, weer een in Hulst kwam. „Tijd voor jolijt" mocht dan hier nog niet gezien zijn, de faam van dit vrolijke programma was al lang doorgedrongen tot de plaatsen waar Gerard Walden, Berry Kievits en de talrijke overigen vorig jaar ver stek hadden moeten laten gaan. John ny Ombach's Theater Orkest deed de zaal daveren en bracht de stemming al heel gauw in de zaal. De onverbe terlijke Berry Kievits deed er nog een schepje bovenop; samen met Gerard Walden verkocht zij de grootst moge lijke nonsens. Hoewel haar partner en Harry Boda uitstekende artisten zijn, is Berry met haar merkwaardige mi mische techniek toch wel de ziel van her geheel. Ook het oanspaar Frances en Capy oogstte een grote bijval. Christine Spierenburg en John van Heumen brachten uitstekende zangnummers. Kortom, deze gehele KRO-revue heeft de honderden bezoekers meer gegeven dan ze er van verwacht zullen heb ben. De inspecteur van de omroep, de heer Herman, deed een beroep op degenen die nog geen lid van de KRO zijn, zich op te geven. In verband met de aanhangige radiowet en het komen de televisiebestel is het dringend nood zakelijk dat katholiek Nederland zich ook wat de omroep betreft, organiseert om daardoor straks aanspraak te ma- van de zendtijd! Graauw FANFARE WEERSTOND HET NOODWEER. Onze fanfare, die het bestuurslid de heer H. den Boer-Kint ter gelegenheid van zijn zilveren bruiloft een serena de zou brengen, liet zich niet afschrik ken door het noodweer. Tussen de re genvlagen door wisten zij zich onder een afdak op te stellen schuin tegen over de woning van de jubilaris om van daar uit een muzikale gelukwens aan te bieden, die zeer werd geappre cieerd. De heer Dalmijn sprak de ju bilaris namens het bestuur der fanfa re hartelijke woorden toe onder aan bieding van een mooi cadeau. Telkens kan men ervaren, hoe grote vooruitgang door onze muziek wordt gemaakt, wat voor een zeer groot deel mag worden toegeschreven aan de eminente leiding van directeur Man- naert uit Hulst. Heerenhoek RAADSVACATURE VERVULD. In de vacature ontstaan door het overlijden van het raadslid, de heer de Jonge, is tot nieuw lid van de raad benoemd de heer A. Faes, die deze be noeming aanvaard heeft. 's Heer Arendskei ke VOOR DE VLUCHTELINGEN. Onder het personeel van de ge meente 's Heer Arendskerke wordt een actie in het kader van de natio nale geldinzameling voor de vluchte lingen gehouden, waarvoor men be sloot het loon van één uur arbeid af te staan. BEVOLKINGSONDERZOEK. In verband met het feit, dat enige wijziging is gebracht in de volgorde der af te werken gemeenten, zal het bevolkingsonderzoek naar longtuber- culose in de gemeente 's Heer Arends kerke enige tijd worden uitgesteld. Het zal nu vermoedelijk plaats vin den in de tweede helft van de maand November. NOG GEEN CHR. LANDBOUW- HUISHOUDSCHOOL De bouw van de Christelijke land- bouwhuishoudschool van de C.B.F.B. kan nog niet doorgaan. Het bestuur kreeg de mededeling dat de rijksgoed keuring nog niet zal worden verleend als gevolg van het tekort aan werk krachten in Zeeland. Heinkenszand HET SLOT VAN DE WINKEL WEEK. Tientallen gelukkige prijswinnaars keerden voldaan huiswaarts toen de spectaculaire verloting, waarmede de winkelweek werd besloten, voor dit jaar tot het verleden behoorde. Overigens waren er bij dit slotfestijn méér glundere gezichten, want het or ganiserende comité en verder het ge hele Heinkenszandse zakenwereld je, kan op een volledig geslaagde actie te rugzien. Er is volop gewinkeld en de zaken lieden kwamen handen te kort om de grage kopers te bedienen. De geraam de totaalomzet werd dan ook met dui zenden guldens overschreden. Op de sluitingsdag waren honderden inwoners op de been om het verloop en de uitslagen der verschillende wed strijden mede te maken. De fanfare Euterpe en de in de Dorpsstraat aan gebrachte luidsprekers verhoogden de stemming met populaire muziek. De heer W. Rijk, voorzitter van het organiserend comité, sloot officieel de winkelweek met dankwoorden aan no taris van v/erkum en het gemeente bestuur voor hun medewerking. De wijze, waarop het publiek op deze win kelweek heeft gereageerd, was volgens spreker voor het comité een stimulans om ook in de toekomst een dergelijke actie te herhalen. Euterpe's uniformenfonds is de la chende derde bij deze geslaagde actie, want het comité besloot een bepaald percentage van de omzet voor dit fonds beschikbaar te stellen. Lewedorp Fancy fair. Op 29 en 30 October a.s. wordt in zaal Menheere te Lewe dorp een fancy fair georganiseerd, waarvan de opbrengst bestemd is voor de plaatselijke voetbalvereni ging R.K.V.V. Lewedorpse Boys. Sell ore PROPAGANDA-AVOND RODt KRUIS Woensdag 27 October zal in het ver enigingsgebouw een propaganda-avond worden belegd door het Ned. Rode Kruis. Op deze bijeenkomst welke om 8 uur begint zal o.m. het woord wor den gevoerd door de inspecteur van het Ned. Rode Kruis, de heer J- D. de Visser-Smit te den Haag. De organi satie berust bij de onlangs opgerichte afdeling Kapelle van het Ned. Rode Kruis. Ovezande K.R.O.-FILM. In de zaal Doene werd de K.R.O.- film vertoond. De belangstelling, vooral van de ouderen, had wel wat groter kunnen zijn. De avond werd geopend door de burgemeester, die de aanwezigen, onder wie ook de pastoor, hartelijk welkom heette en op het belang van de katholieke om roep wees. De film gaf een goede kijk op hetgeen door de K.R.O. wordt ge daan. BEVOLKING SONDERZOEK. De voorbereidende maatregelen voor het bevolkingsonderzoek, dat in deze gemeente zal worden gehouden in het begin van de tweede helft van No vember, zijn getroffen. Een bijeen komst met huisbezoekers(sters) werd reeds gehouden en deze laatsten zijn inmiddels aan het werk gegaan. RESTAURATIE TOREN GAAT VERDER. De werkzaamheden aan de toren hebben enige tijd stil gelegen, aange zien gebleken was, dat de toestand van de toren zodanig was; dat op nieuw de restauratie bekeken moest worden, teneinde te bepalen op welke wijze de verdere afwerking kon ge schieden. Thans kunnen de werk zaamheden wederom worden hervat. Het oponthoud is dus niet van erg lange duur geweest. Rilland Voordrachtavond. Voor de plaat selijke afdeling van de Bond van Plat teland-vrouwen werd in zaal Colpaart een voordrachtavond gegeven. De voordrachtkunstenares mej. Aafje Top droeg „De oude man en de zee" van Hemingway voor. ANTWERPEN Kon Vlaamse Opera 8 uur: Faust. Museum voor Schone Kun sten 10-17 uur: Madonna in de Kunst Sportpaleis: Wiener Eisrevue. AXEL De zoon van niemand, Het Cen* trum om 8 uur. DE KLINGE De man der verloren val leien, Kinema van Dijck om 7.30 uur. GOES Grand: Jody. HEIKANT Dansen bij J. Inghels-de Block. HULST De grote Caruso, Bioscoopge bouw om 8 uur. MIDDELBURG Electro: Boekaniers 7 zeeën. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Helden zonder roem. TERNEUZEN Luxor c uur: Het my sterie van de groene handschoen. VLISSINGEN Alhambra: Onsterfelijke melodie. Luxor: Wij zondaren. Ariëns- gebouw 19.30 uur: Bijeenkomst EHBO- OOSTBURG Ledel 8 uur: Roman Hol- liday. GOES Grand: Jody. MIDDELBURG Electro: Boekaniers 7 zeeën. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Hel- den zonder roem. TERNEUZEN Luxor 6 uur: Het my sterie van de groene handschoen. VLISSINGEN Alhambra: Onsterfelijke melodie. Luxor: Wij zondaren.

de Stem | 1954 | | pagina 2