GOLDEN FICTION Meningen en Commentaren WRIGLEY""6- Toestand industrie uitstekend maar kwetsbaar MEISJES MET GELD AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO 3 Sociale koers Degradatie der gemeenten Geheimzinnig Niet eenmaal verkeerd aangesloten in al die jaren PROF. TINBERGEN VERWACHT GERINGE VERRUIMING VAN ARBEIDSMARKT Opnieuw grote brand te Zaandam Belastingen et gaat om maar ook om later. TWEEDE BLAB VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 k'.V.P. belooft gouden bergen van denkbeeldig geld. blijkt kaartenhuis - „Weg naar vrijheid" slecht gelezen Rea satieplan der K.V.P. takt onwaar- SCD^e'en' dergelijke koppen kon men in November 1952 in de socia listische pers lezen, toen het derde Rapport Middengroepen was ver schenen met een voorstel om in vier jaar tijd voor deze groepen e n salarisverhoging van in totaal 30 procent te bewerkstelligen. Daar door zouden de middengroepen kunnen geraken tot een reele wel vaart van 80 procent van voor de oorlog. Dit derde rapport betoo«de ook, dat de financieel-economische draagkracht van ons volkshuishou den zulk een nieuwe druk in de toekomst best kon dragen en het baseerde zich daarbij (met enkele correcties) op prognoses, door het socialistische plan. ,.De weg naar de vrijheid" berekend. Hiermee nu was de boot aan. Wat? Zou de K.V.P. zich mogen laten kennen als een sociale partij opkomend voor een in de knel geraakte volksgroep en dan toch nog wel met hantering van „socialistische" cijfers? Dat kon niet en dat mocht niet! Vandaar de woede-uitbarstingen als hierboven gesignaleerd. En meteen werden dan maar weer de somberste snaren aangeslagen met betrekking tot de financieel-economische toekomst Milliarden goochelde men weg, en de arbeiders maakte men diets, dat bij verwezenlijking der KVP-wen- sen in geen geval me°r sprake zou kunnen zijn van een te nietdoen der 5 procent consumptie-beperking van 1951 Dit rumoer is allengskens verstomd bij het klimmen der wel vaartscurve. Er zijn reële verbete ringen mogelijk gebleken voor alle bevolkingsgroepen, de middengroe pen incluis. Het vierde Rapport Middengroepen mag door middel van sprekende cijfers constateren, dat de raming van de nationale bestedingen in 1955, door het derde Rapport opgesteld, geheel in de lijn van de ontwikkeling der laatste jaren ligt. We zien immers die bedragen sinds 1950, toen het 18.8 milliard bedroeg voortdurend stij gen, zodat het Centraal Economisch Plan voor 1954 reeds een bedrag van 20.8 milliard vaststelt, zodat het niet onwaarschijnlijk is, dat het reële nationale inkomen het vslgend jaar tot 22.2 milliard zal stijgen. XTET is dus duidelijk, dat de Com- missie haar standpunt betref fende de financieel-economische mogelijkheid van de verwezenlij king van het vierjarenplan kan handhaven. Meer nog, ze mag con stateren, dat in de afgelopen jaren deze weg inderdaad reeds glo baal bezien halverwege is af gelegd. Voor verschillende categorieën van de middengroepen worden de cijfers voorgelegd: journalisten,. H.K.W.-personeel, hoger personeel in het bedrijfsleven, mijnbeambten, tandtechnici, toezichthoudend per soneel in de metaalindustrie, apo thekers-assistenten, handelsverte genwoordigers, overheids- en semi- overheidsdienaren. Daaronder zijn er, die nog niet volledig aan hun trekken kwamen, anderen daaren tegen, die al meer dan de helft van de 30 procent inliepen. In ieder ge val echter is er een opmars naar lotsverbetering voor de in de knel geraakte middengroepen, een op mars, die nog niet tot staan behoeft te komen. We weten niet, of de socialisti sche pers thans weer zo hoog van de toren zal blazen, weer zo zal schamperen, wijl de P. v.d. A. nu eenmaal de economische wijsheid en het sociale gevoel in pacht meent te hebben. Wat ze ook doet, we behoeven ons daarvan niet veel aan te trek- (Advertent e) ken. De K.V.P. koos haar taak en haar weg en ze kan niet zonder trots bogen op resultaten. VY/E HOPEN nu ook hetzelfde te beleven met betrekking tot een plan Noodvoorziening Wedu wen en Wezen. De ellende, welke in die groep der samenleving gele den wordt, mag ons niet onberoerd laten en de stijgende welvaart moet de middelen bieden om daarin voorlopig te voorzien, zonder lang wachtc op allerlei diepgaande studies. De katholieke partij zet met dit alles de sociale traditie van decen nia voort. TN het Voorlopig Verslag betref fende de Begroting van Binnen landse zaken wordt „vrij algemeen" wat betekent: door de grote meerderheid der Kamerleden uiting gegeven aan bezorgdheid over de schade, welke het zelfstan dig bestaan der gemeenten in deze tijd lijdt. De gemeenten krijgen im mers hoe langer hoe meer met amb telijke instanties te maken. Aldus wordt het zwaartepunt naar depar tementale ambtenarc verlegd en dreigt het ambt van burgemeester gedegradeerd te worden tot dat van reiziger (vertegenwoordiger) in (van) gemeentelijke goederen. Meer en meer neigt men er toe de zaken der gemeenten door op enig terrein gespecialiseerde ambtenaren te la ten behandelen. Door met de amb tenaren der departementen persoon lijk overleg te plegen, erkennen de burgemeesters stilzwijgend het pleegvaderschap dier ambtenaren over hun gemeente overblijfsel wellicht van de bezettingsjaren en doen zij ongewild, ja, tegen hun uitdrukkelijke wil in, de gemeente lijke autonomie veelszins afbreuk. De gemeenten worden door deze gang van zaken practisch alleen uit voerende organen en de raden ver liezen hun betekenis. Het is goed, dat deze klacht nu eens heel erg duidelijk, men zou kunnen zeggen: cru, is geuit. Want het hier geschetste euvel is werke lijk zeer ernstig en bedreigt de ge zonde structuur van de Nederlandse samenleving, waarin het gemeente lijk bestel een belangrijke plaats behoort in te nemen. ^sJEDERLAND blijkt er 'n „spion" op na gehouden te hebben in de Verenigde Staten. Nou ja, we wisten wel niet, dat het een spion was, we dachten, dat hij met toe stemming van zijn superieuren al lerlei inlichtingen doc*gaf, maar in ieder geval: we hadden dan toch een vertrouwensman in een heel erg geheim Amerikaans bureau. We vinden het maar een vreemde ge schiedenis. Wat hadden we aan die gegevens? Wat deden we met die gegevens? Betroffen ze militaire zaken of economische aangelegen heden? We zouden ons kunnen voorstellen, dat een Kamerlid daarover aan de betrokken minis ter vragen zou stellen. PARLEMENTAIRE BELANGSTELLING VOOR SOOY In verband met gerezen moeilijkhe den, verband houdende met de blijk baar niet geheel duidelijke loop van de grenzen tussen de Nederlandse ge meente Baarle-Nassau en de Belgische gemeente Baarle-Hertog, drongen som mige Kamerleden in het V.V. terzake Binnenlandse Zaken aan op een af doende regeling van deze aangelegen heid, die reeds lang aanleiding geeft tot allerlei kwesties. Zij verzochten de minister hiervoor met zijn ambtge noot van buitenlandse zaken contact op te nemen. Schep vreugde int leven v verdrijft Uw zorgen. I <**1] ■U !l_Pi"i9e houdt u 'bonter Zur vert e" 'ris. m°nd en keel. SS SS „Voor Golden Fiction üoud ik altijd een lijn vrij. Ik rook die sigaret nu al jarenlang en elk doosje, dat ik open maak, is raak. Een sigaret, die je on middellijk doorverbindt met het fijnste aroma en een zeldzaam zachte smaak." Onder ons gezegd. toch maar liever ■vn gulden genieting oor 80 cent tVOORZITTER VERBOND VAN NED. WERKGEVERS: MINISTER STAF PER GELUIDSFILM /-)P DE JAARVERGADERING van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, gisternamiddag te Mid delburg geopend, zijn een aantal spee ches gehouden, welke de gunstige eco nomische toestand van ons land en al les wat daarmee verband houdt tot onderwerp hadden. De voorzitteer, de heer T. J. Twyn- stra, wilde niet ontkennen, dat de toe stand in onze industrie over het alge meen uitstekend is, wanneer men tegelijkertijd constateert, dat die gun stige toestand lang niet gelijkmatig in alle bedrijfstakken aanwezig is en te vens dat de industrie in ons land zeer kwetsbare kanten heeft. Het export volume van Nederland immers be draagt ten naaste bij de helft van ons nationaal inkomen en met dat te con stateren heeft men de vinger gelegd op de zwakke plek in onze economische wapenrusting. Wij hangen van het bui tenland af. Ten aanzien van het gebrek aan ar beidskrachten zag hij maar één oplos sing: meer werk doen met dezelfde mensen en wel door verbetering van de technische apparatuur en wel door betere organisatie en door nieuwe in vesteringen. Verbijsterend noemde de heer Twijn- stra het, dat men er zelfs maar aan denkt een deel van de huurverhoging door een bestemmingsheffing weer weg te nemen van de eigenaars. Hij ziet daarin een ernstige en onaan vaardbare aantasting van de particu liere eigendom. Prof. Dr. J. Tinbergen, Directeur van het Centraal Planbureau, zeide in een beschouwing over het conjunctuurver loop voor de naaste toekomst te ver wachten een overschot op de beta lingsbalans en enige geringe verrui ming van de arbeidsmarkt. DE MILITAIRE INSPANNING Minister Staf voerde des avonds op een intiem diner te Goes door middel van een geluidsfilm het woord tot de aanwezigen (hijzelf zat in Parijs). Hij hield de/werkgevers voor, dat de de fensie-inspanning geen zware en zeker niet een te zware financiële last moet worden geacht. De werkelijke last ziet hij in de omstandigheid, dat wij in de ze periode van full employment onze jongens 1 1/2 jaar en langer onder de wapenen moeten roepen. Echter wilde hij ook constateren, dat velen, zeer velen beter worden van hun verblijf in de militaire dienst. Bij dit beter worden denkt hij zowel aan karakter vorming als aan het verwerven van ook in het civiele leven nuttige ken nis en ervaring. Van dit beter worden van onze jonge mensen in hun militai re diensttijd profiteert direct of indi rect ook onze industrie. Minister Staf wees er verder op, dat in de laatste jaren van de defensie-or ders slechts 10 rechtstreeks in het buitenland werd geplaatst, terwijl daarnaast slechts 5 bij importeurs werd ondergebracht. Hij nrioest echter tevens belichten, dat de Nederlandse industrie ook soms wel in gebreke is gebleven om een or der in ons land te houden en wel door het ontbreken van initiatief bij de ont wikkeling van nieuwe militaire goede ren of door te hoge prijzen. Uit het feit, dat de Nederlandse re gering 85 van zijn militaire op drachten in de Nederlandse industrie heeft geplaatst blijkt, dat de vermelde moeilijkheden gelukkig geen regel zijn. TITO NAAR INDIA EN BIRMA Maarschalk Tito van Joegoslavië, zal een officieel bezoek brengen aan India en Birma en wel in Januari 1955, zo wordt uit betrouwbare bron te Belgra do vernomen. (Advertentie Terwijl de brand in de pakhuizen „Nederland" en „Czaar Peter" nog voort woedde, is in de nacht van Woensdag op Donderdag een felle brand uitgebroken in een 75 meter lange, grotendeels houten loods van de firma Paerveldt en Stapel, in het West- zijderveld te Zaandam, een bedrijf dat houten bungalows en woonschepen bouwt. De brandweer van Zaandam stond voot een onmogelijke taak. Het be drijf namelijk is alleen via het water of over een hoge smalle brug bereik baar. Met draagbare spuiten moesten de brandweermannen erop af, maar reeds lang voordat zij water konden geven was duidelijk, dat van het hele bedrijf niets was te redden. Enige woonschepen die naast het in brand staande perceel lagen, gingen even eens in vlammen op. De schade wordt geschat op 80.000 a 90.000 gulden. Het gehele bedrijf is vrijwel vernietigd. ARGENTIJNS JURISTEN CONGRES VERBODEN Het Argentijnse ministerie van bin nenlandse Zaken heeft een congres van rooms-katholieke juristen, dat op 29 October in Buenos Aires zou wor den gehouden, verboden. Het congres was georganiseeerd door de „Katholie ke Actie." De betrekkingen tussen de Argen tijnse staat en katholieke organisaties zouden een dieptepunt hebben bereikt als gevolg van een recent decreet, waarbij alle verschillen in behandeling van wettige en onwettige kinderen werden opgeheven. Op het kantoor van de ont vanger van de belastingen te Zaandam ontstond grote con sternatie, toen een bezoeker zich moeizaam door het loket gat wrong en in het kantoor onder het uiten van bedreigin gen het personeel te lijf wilde. Vier ambtenaren slaagden er in hem aan de politie over te leveren. De man. die belastingschuld had en f 20.per week. moest afbetalen, had zich. voor hij zijn woede ging koelen, in een café moed ingedronken. Bij de vechtpartij liev hij vrij ernstige verwondingen op Leer F.en Engelse fabrikant 7,egt een soort leer te hebben uitgedacht, dat gewoon kan worden gewassen alsof het een wollen vestje Is. Zelfs wan neer men lederen handschoenen in verschillende kleuren heeft, zou het moeten lukken. De fabrikant denkt wel, dat hij een aardig centje aan rijn vinding kan verdienen. Systeem Huidverzorging op medische basis. U wilt er NU 70 goed mogelijk uitzien i Dat spteekt vanzelf Maar laat dit dan niet gaan ten koste van LATER. Verzorgt U steeds met cosmetica, die bij Uw type en leeftijd passen. Die Uw huid gezond houden en daardoor zoveel mooier en zachter. Kottom: pas de cosmetica toe, die samengesteld zijn volgen» recepten van Dr P. H. v. <L Hoog (huidarts) en die bovendien lijn afgestemd op ons eigen klimaat, en du» ook root U de ideale cosmetica* Archeologen, die in de buurt van Sicilië met veel moeite oude Ro meinse graven aan het bloot leggen zijn, ontdekken elke morgen, d*t boeren uit de omtrek de opgegraven antiquiteiten met kruiwagens vol wegslepen. Kort daarop komen zij met de buit terug, die ze dan voor goede centen aan de archeologen proberen te verkopen. De weten schapsfiguren hebben er politiezaken van gemaakt. Gevangenis In Engeland heeft men pas ge leden een zogenaamde vrijheids gevangenis geopend soa ar het bui tengewoon goed I n is. De ge vangenen betalen eigen kost je en inwoning, hebben aparte slaapvertrekjes en werken buiten de cellen. In hun vrije tijd mogen ze vrienden bezoeken en naar de bioscoop gaan. De gevangenis be vat uitsluitend veroordeelden, die hun straf elders bijna hebben uit gezeten en hier een beetje aan de komende vrijheid worden gewend. Testament De Spaanse geleerde Manuel Go mez Moreno heeft eindelijk de in scripties van een oude steen ont cijferd. De steen werd enige jaren geleden gevonden in de buurt van Avila en sedertdien heeft Moreno zich suf gezocht. De tekst, die er in gebeiteld stond, heeft "hij nu vertaald. Het bleek het testament te zijn an koning Wamba der West Gothen, die van 672 tot 680 over Spanje heerste. Slim De interpol, de internationale po litie. die onlangs in Rome verga derde. heeft met verbazing verno men, dat dieven van een nieuw en brutaal trucje gebruik maken om de politie op een dwaalspoor te bren gen. Een van de vergaderden zei, dat er voor inbrekers rubberhand schoenen in de handel zijn, die na- maak-vingerafdrukken achter laten. De politie kan zich wild zoeken in de archieven zonder iets te vinden. Men zint nu op een manier om een eind te maken aan de truc. Dronk In het Engelse Salford von den schooljongens een fles, die naar hun vaste vermoeden li monade bevatten moest. Zij dronken de fles leeg, vonden op de duur wel dat de limona de sterk was en kwamen stom dronken op school aan. 'Het was sherry. Museum In Schiedam wordt stevig gewerkt aan de stichting van een soort mu seum, waar alles wat met jenever heeft te maken, een plaatsje krijgt. Men wil er niet alleen alle jonge en oude klare-soorten, likeuren en „tiks" onderbrengen, maar de col lectie zal ook worden uitgehreid met flesjes, capsules en glaasjes. Er zal niet geschonken worden. Onveilig Het aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop neemt in Bel gië nog steeds toe (daarmee vormt het geen uit- ndering op de inter nationale regel.) In het eerste kwartaal van 1953 zijn 22.511 mensen bjj verkeersonge vallen gedood tegen 20.826 in het eerste kwartaal van 1952 en 17.946 in 1951. „En mij naar bed sturen hè...." ZATERDAG 23 OCTOBER 1954. HILVERSUM I 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Marialiederen. 7.45 "Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws. weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.}5 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Promenade-orkest en soliste. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 15.05 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Koorzang. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amus. orkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Rep. 18.10 Gram. 18.15 Jour nalistiek overzicht. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 TTammondorgel. 19.00 Nws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avond gebed en lit. kalender. 19.45 Sympho- nette-orkest, kinderkoor, gemengd koor en sol. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.20 Gram. 22.00 Wie 't weet mag 't zeg gen. 22.30 Gram. 23.00 "ws. 23.15 Nws. in Esperanto. HILVERSUM II 298 M. VARA; 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Gram. 13.45 Voor de jeugd. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Volksdansen. 15.25 „Het volle pond", caus. 15.40 Strijkkwartet. 16.00 „Van de wieg tot het graf', caus. 16.15 Radio Philh. orkest en solist. 17.00 Journ. 17.35 Politiekapel. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muziek. 18.45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch allerlei. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 ..Passe partout", caus. 19.40 „Het Boek Hande lingen", caus. 19.55 „Deze week', caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 „Een overbodig woord'. 20.10 Gevar. programma. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Amus. muziek. 22.40 Wereldkamp. Dammen 1954. 22.45 ..De molen aan de rivier," hoorspel. 23.15 Nws. 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 11.45 Kamermuz. 12.55 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Omroepkoor. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 Z. Amerikaanse muziek. 15.30 Gram. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Gram. 16.45 En gelse les. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Omroep-Omme- ganck. 21.15 Groeten. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verzoekconcert (gr.) 23.00 Nws. 23.05 Lichte muziek. 23.45—24.00 Gram. BRUSSEL 484 M. 12.15 en 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verzoekprogramma. 15.30 Gram. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muziek. 17.30 Jazzmuziek. 18.30 Accordeonspel. 19.15 en 19.28 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gev. muziek. 22.00 Nws. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuziek 22.55 Nws. doop Louis Joseph Vange 30) Ik herinner mij niet precies hoeveel lijd er verliep sedert de firma Gra- nam Duncan gevormd was maar lang kan het niet gewee_ zijn dat de jonge man zijn eerste uitnodiging ontving om bij de Lockwoods te ko men eten. Hij nam ze aan, of hij er sen k in had of niet, want de uitno- *tS?8 Was ditmaa* °P een Zondag ge- ieia en een excuus voor een weige- Snnio^ u Us niet wel denkbaar. De mpvro, Werden uitgenodigd, omdat zij schnnn 4 Lockwood's broeder en kwam* er waren en de Godfrey's over n/Dexpres uit Westerley voor Dartii J,en Lockwood was van de Na Bllnky's oudste neef. Duncan p Van ^et diner schreef KeJlncff er ?en *an£e brief over aan ziin tt over de gebeurtenis van urnvinM i was een iu-vervelend Ben tpnci 44 ilie"diner' waarbiJ oude fiptanf je afgezaa£de moppen had J.. T t?/1 dat stomvervelend was ge- eest. Mevrouw Minta Lockwood had 20 ongeveer aangekeken als een pytnon haar prooi het was Duncan zonder meer duidelijk geweest, dat de iamilie zich voorstelde hem vroeger oi later te verzwelgen. Duncan had een ogenblik gehoopt, dat niemand der aanzittenden het maal zou overleven. Hij had Josie als tafeldame naast zich gehad een plaatsing, die ieder een vanzelfsprekend scheen te vinden. Na tafel was men naar de tuin ge gaan, waar de oudere heren ieder een rustig hoekje hadden opgezocht om een dutje te doen, terwijl de dames ten slotte in de veranda aan het babbelen waren geraakt. Nat en Josie waren zodoende op elkaar aangewezen en Jo sie bracht hem naar een rustig prieel tje, waar zij het grootste deel van de conversatie voor haar rekening nam. Ze was om beurten vrolijk, spranke lend zo ver als 't haar afging, cocouet, verlegen en humeurig. Op el ke denkbare wijze bood ze Duncan de gelegenheid om haar het hof te ma ken en toen hij daar niet op in ging, schreef zij dit toe aan zijn verlegen heid ee>n eigenschap, die hem volko men vreemd was waardoor zij nog weer met hem was ingenomen. Maar zij wist het althans zover te brengen, dat hij haar beloofde lid van de zangvereniging te worden, van het kleine clubje, dat onder elkaar zang en muziek beoefende. Daar was geen ontkomen aan geweest. „Het kan me niets schelen of u al of niet zingen kan", bekende zij hem met een smachtende blik. „Maar ik moet iemand hebben om mij naar huis te brengen.... en...." ..Dat is een aardige manier om de zaak voor te stellen", merkte Duncan weinig enthousiast op. „Roland Barnette brengt me meestal thuis, maar ik vind hem tamelijk ver velend". „Waarom?" vroeg de jongeman, wiens belangstelling een weinig ge prikkeld was. Ze wendde het hoofd af, plukte wat aan haar japon en zei cocquet: „Dat weet u wel!" „Hé!" het begon voor Nat te dagen. „Dat spijt mij voor Roland!" „Waarom?" „Ik kan het hem niet kwalijk ne men, dat begrijpt u wel". Hij vond zich zelf vreselijk banaal, maar de he le omgeving en het meisje brachten hem tot die houding. „Waarom?" hield ze aan. Precies haar toon nadoende, zei hij nu op zijn beurt: „Dat weet u wel!" Ze bloosde nu heel lief, liet haar hoofdje hangen en keek hem schalks van terzijde aan. „Hé.... is het niet verschrikkelijk om zulke ontwijkende antwoorden te geven?" „Ja", gaf hij deemoedig toe. „Dus u wordt lid van het zangclub je?" hield ze aan, zonder de werke lijke betekenis van zijn antwoord te hebben kunnen doorgronden. Elke an dere man, die zij kende, zou deze vraag opgevat hebben als een uitno- digingom zelf nog heel wat meer te zeggen. „Goed", zei hij lusteloos. „Dat doet mij heel veel plezier". „Dank u", antwoordde hij, maar hij vermeed daarbij haar aan te kijkij. „Ik reken er op, dat u mij de eerst volgende keer naar huis brengt", ver volgde zij» hem zo aankijkend, dat hij haar blikken niet ontwijken kon. „Het zal mij een grote eer zijn". „Meent u dat nu heus eerlijk", vroeg ze. Het was laat eer hij er eindelijk in slaagde te ontsnappen. Minta Lock wood, een enorme dame, drukte bij het afscheid nemen zijn hand hartelijk, zeggende: „U weet nu de weg mijnheer Duncan. „Ja", voegde Blinky er aan toe. „U komt maar oplopen, wanneer u er schik in heeft. eet dan maar mee wat de pot schaft". Josie deed hem tot de voordeur uit geleide voor een laatste babbeltje op het matje. Daar kreeg hij een heel lief handje: „Ik ben erg blij, dat u geko men bent.... ten lange leste". Duide lijker kon het niet. „Het genoegen was geheel aan mijn kant", zei hij stijf, dit conventionele zinnetje uit zijn geheugen opdelvend. „Zal u het niet vergeten?" „Wat moet ik niet vergeten?" „Wat u mij over het zangclubje be loofd hebt!" „Zou u denken, dat ik dat zou kun nen. Teruggekeerd in de familiekring hoorde Josie van alle zijden oordeel vellingen over Duncan. Ze waren alle even gunstig. Zij nam geen deel aan dat gesprek, doch straalde alleen maar van triomf, totdat oude Ben opmerkte: „Hij schijnt nogal een oogje op je te hebben". „U heeft het toch helem~; mis als u meent, dat ik daar aan denk. Wat houden jullie toch allemaal voor klets praatjes!" „Daar zou ik vroeger of later toch maai eens aan denken", ginnegapte oom Ben nog, zodat ze het horen kon en ze was daar helemaal niet kwaad over. Duncan schreef die avond nog aan zijn vriend Kellogg: „Ik had wel uit he^ huis willen lopen, met het schuim op mijn mond, desnoods op handen en voeten als een hond als ik die oude Blinky maar had mogen bijten.... Het ergste van alles is ik ben niet ondankbaar te weten, dat zij het nog bedoelden ook. Ik kan hun levens houding niet begrijpen en ben daar ook niet voor grootgebracht. Ze zijn niet slecht, alleen maar onuitstaan baar. Blinky bijvoorbeeld, is een glad de oude vogel, maar die zo geboren is. Geld is voor hem alles en daardoor is hij poenig tegenover de lui, die het niet hebben en op zijn manier is hij nog eerlijk ook. Maar als die brave oude Sam Graham tegenover zich heeft, gedraagt hij zich als een poen, omdat hij niets van hem begrijpen kan Josie.... is de dochter .an haar vader. Verder zal ik er niets van zeg gen. Want dit is immers mijn toe komstige echtgenote.... naar ik aan neem. Dat is het duivelse van jouw planhet werkt als een tover spreuken nu ik eenmaal in het schuitje zitIk voel mij in deze kwestie niet meer zo flink als eerst. Maar ik heb je mijn woord gegeven en daar ben ik goed voor Maar één ding. Als de spelregel veel van die Zondagse diners „en familie" zou meebrengen, houdt ik het niet vol. Er zijn grenzen aan het menselijk uit houdingsvermogen!" Zestiende Hoofdstuk WAAR GEEN RADVILLER DORST BINNENTREDEN De zomer liep ten einde, een moede herfst streek neer op de vallei, waar van de traditionele vrede en rust nog dieper schenen te worden. Het blauw der luchten verdiepte zich tot een on uitwisbaar blauw; het kleed des velds werd verwisseld van een groen in een gouden; de bossen en de onderste hel lingen der heuvels vlamden in het scharlaken van de stervende bladeren. Droogte verzengde het land en van ons riviertje bleef weinig meer dan een armoedig straaltje water over. De dagen werden aanmerkelijk kor ter over dag waren zij warm en wazig; licht purperen sluieis beperk ten het zicht. De schemering begon vroeg, de lucht hing dan vol van de brandlucht der dode bladeren, die de kinderen op grote hopen droegen en in brand staken. De nachten werden lang en frit. met lichte nachtvorsten, een voorbode van wat komen ging. De ene dag ging haast onopgemerkt in de andere over. Josie Lockwood deed den volke kond, dat zij ter vervolmaking van haar op voeding de winter in -een deftig New- Yorks pensionaat door zou brengen. Pete Willing deed de belofte van ge heel-onthouder en hield deze bijna een volle maand. Will Bigelow liet zich spoorwegboekjes komen en daarover gebogen werkte hij zijn halfjaarlijks vacantiereisje uit dat net zo min door zou gaan als er ooit een was dooi gegaan. Tracey Tanner werd bij Graham Duncan te werk gesteld. De Citizen kreeg achttien nieuwe abon- né's; vier nieuwe betaalden hun ach terstallig abonnement. Er werden kin deren geboren, de lieden trouwden of gingen dood, leefden in voorspoed of moeilijkheden, slaagden of mislukten. Roland Barnette maakte bijzonder en opvallend veel werk van Bess Gabriel, die dit alleen maar duldde omdat zij Josie niet graag mocht. Daar Josie zich echter volmaakt onverschillig hield, stierf deze oplaaiende passie met de instemming van de betrokken partijen een vroegtijdige dood. Angie Tuthill werd meer dan ooit het middelpunt van Tracey's wereld. Duncan bracht Josie een paar maal in de week naar huis en maakte niet onbelangrijke vorderingen in zang en muziek, ter wijl hij zich oefende in het lang af scheid nemen aan de voordeur. Acht jonge meisjes van de stad hadden om beurten of tegelijk een oogje op hem, maar deden al spoedig of hij hen in het geheel niet interesseerde, daar hij te blind was om ze ook maar op te merken. De familie Lockwood gaf een bridgeavondje, dat een mislukking werd. daar niemand in Radville dit spel kende, maar iedereen kwam toch on men speelde zeer genoegelijk pan- doen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3