SKETCH Rusthuis te Sas van Gent lokt ampele discussie uit W alcheren Twee artsen pleegden belastingfraude Z..VLAANDEREN Overal heerst bouwactiviteit op Schouwen-Duiveland ZV1D - BEVELAND Katholieke fractie stemde tegen BULGOMME Wees toch veeleisend! 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRT.TDAG 22 OCTOBER 1954 2 ....„Als ze maar niet gaan vliegen FILMPROGRAMMA HET VERVOER OVER DE PROVINCIALE VEREN VOLGEND JAAR WEER ZIMITO TE ZIERIKZEE Drie en twee maanden geëist R. K. Rusthuis te Zierikzee wordt aanzienlijk vergroot VLISSINGEN GOES TERNEUZEN AXEL CROCHET-AV OND TE IJZENDIJKE Audiëntie AGENDA HEDEN MORDEN nE RAAD VAN SAS VAN GENT kwam in openbare vergadering bijeen voor de behandeling van een 26-tal punten, waarvan de afwerking precies even lang duurde als de rondvraag. Onder de ingekomen stukken bevond rich o.a. een circulaire van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, waarbij een beroep werd gedaan om een subsidie beschikbaar te stellen voor leniging van de nood, ontstaan door de overstromingsramp in Oostenrijk. Gaarne weerd door de raad aan dit verzoek gevolg gegeven met een bedrag ad f 100.Even gunstig gezind was de raad het verzoek van de Nederlandse blindenbond te Amsterdam, die zich voor zjjn ter gelegenheid van zijn 60-jarig bestaan op touw gezette actie „Eigen Rust en Vacantie-oord" een eenmalige subsidie ad f 50.zag toegekend. Nu er in de laatste jaren naar wordt gestreefd de belastingheffing zo soepel mogelijk te maken, werd de verorde ning op de hondenbelasting in die zin gewijzigd, dat daarin de zgn. hard heidsclausule werd opgenomen, waar door het derhalve voor B. en W. mo gelijk is voor bepaalde gevallen tege moet te komen aan onbillijkheden, ter wijl in gevallen van bijzondere hard heid gehele of ged. ontheffing van de opgelegde aanslag kan worden ver leend. Het R.K. Kerkbestuur zag zijn ver zoek om verhoging van de jaarlijkse subsidie in de kosten van onderhoud van het torenuurwerk der R. K. Kerk ingewilligd, met dien verstande, dat deze subsidie met ingang van 1 Ja nuari 1955 f 250 per jaar zal bedragen. ALGEMENE BEGRAAFPLAATS. Het voorstel tot verkoop van ge meentegrond aan hetzelfde Kerkbe stuur ten behoeve van de uitbreiding van de R. K. Begraafplaats werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van dit punt wer den echter door de heren de Braai (Prot.) en de Groff (P. v. d. A.) klach ten geuit over de slordige toestand, waarin de algemene begraafplaats mo menteel verkeert, hetwelk voorname lijk werd geweten aan het feit, dat door de opzichter van deze begraaf plaats niet genoeg aandacht aan het onderhoud werd besteed. De wethouder van openbare werken de heer H. Ph. Scheffer (Gemeentebe lang), zegde toe aan deze aangelegen heid op korte termijn speciale attentie te zullen wijden, zodat aan deze on gewenste toestand ten spoedigste een einde zou komen. Het voorstel om het presentiegeld voor het bijwonen der raadsvergade ringen met ingang van 1 Januari 1955 te verhogen tot f 8. per vergadering per lid en de vaststelling van een pre sentiegeld ad f 4.— voor de bijwoning van vergaderingen van commissies uit de raad met ingang van dezelfde da- (Advertentle) wmmm sous-nappe het ideale ondertafellaken van gemoltonneerd schuimrubber Heden demonstraties bij Vroom Dreesmann te Breda. Ten behoeve van onze lezers geven wij hierbij de katholieke keuringseisen van enkele films, die dit weekend in Zeeuwse bioscopen zullen worden ver toond. Hofzicht Theater IJzendijke: Anna (18 jaar). Olympia Theater Sas v. Gent: De grote Caruso (alle leeft.); Helden zon der roem (14 jaar); Bioscoopgebouw Hulst: De grote Ca ruso (alle leeft.); Luxor Theater Terneuzen: In de schaduw van een troon (14 jaar); Het mysterie van de groene handschoen (18 jaar); Concertgebouw Terneuzen: Vrou- wen-politie (18 jaar); Ledel Theater Oostburg: Roman holliday (alle leeft.); Schouwburg Middelburg: De arend van Madagascar (14 jaar); Russisch ballet (alle leeft.); Electro Middelburg: De slag om Sta lingrad (18 jaar); Grand Goes: Ivanhoe (14 jaar); Jody en het hertenjong (14 jaar); Luxor Vlissingen: Gestolen liefde (18 jaar); Alhambra Vlissingen: Bittere erva ring (18 jaar). Record aantal auto,s Uit de door ons ontvangen vervoers cijfers ten aanzien der provinciale ve ren gedurende de eerste negen maan den van dit jaar blijkt dat het per- soonsvervoer nog niet de hoogte heeft bereikt van de jaren 1951 en 1952 maar wel van het vorig jaar, toen door het uitvallen van Kruiningen—Perkpolder een belangrijke achteruitgang viel te constateren. Het auto-vervoer nam over de hele lijn snel toe en heeft in die negen maanden 507.600 bedragen, waardoor voor het eerst in de geschiedenis der veren het half millioen is bereikt. Vlissingen—Breskens vervoerde 257.200 wagens tegen 252.800 in de overeen komstige periode van 1953 en tegen 39.600 in 1938. Via Terneuzen—Hoede- kenskerke gingen er 35.300 (58.800), via KruiningenPerkpolder 122.600 (18.900); via ZierikzeeKatseveer 21.700 (7200 en via Kortgene—Wol- faartsdijk 62.500 (53.795). Sinds 1938 is het autovervoer over de veren verzevenvoudigd! Wat het personenvervoer betrefL voor VlissingenBreskens was dit 1.973.000 (2.187.000)TerneuzenHoe- dekenskerke 298.900 (439.700); Krui ningenPerkpolder 504.300;. Hoede- kenskerkePerkpolder 20.000 (3150); ZierikzeeKatseveer 161.600 (97.500); KortgeneWolfaartsdijk 279.300 (243.800) en VeereKamperland 43.160 (66.500). Totaal 3.280.530 tegen 3.037.800 in 1953 en 3.620.600 in 1952. De dienst KruiningenPerkpolder is met ingang van 1 Mei j.l. weer her steld zodat de gegeven- betreffende deze lijn over 1954 dus het vervoer is over de maanden Mei t/m Septem ber. De dienst HoedekenskerkePerk polder is met ingang van 1 Mei be ëindigd. De dienst TerneuzenHoede kenskerke is tot 1 Mei met 2 schepen uitgeoefend en daarna met 1 schip, waardoor het aantal vaarten tot de helft werd teruggebracht. Het aantal vervoerde passagiers op VlissingenBreskens is ongeveer het zelfde als voor de watersnoodramp Op KruiningenPerkpolder en Ter neuzenHoedekenskerke is het pas sagiersvervoer nog iets teruggelopen. Op de Ooster-Scheldediensten is be halve op VeereKamperland een be langrijke toename te zien hetgeen zijn oorzaak vindt in de wederopbouw. turn. vond bij de raad geen tegenkan tingen, evenmin als het verzoek van de St. Elisabeth-Stichting te Sluiskil om een subsidie in de tekorten op de exploitatierekening van het R.K. Zie kenhuis aldaar over 1954. welke sub sidie, evenals dat voor 1953 het geval is geweest, werd bepaald op f 0.50 per patiënt uit de gemeente per ligdag. Krachtens artikel 25, le lid, der wo ningwet werd verder besloten tot on bewoonbaarverklaring van de perce len Zandstraat 50 en Eugeniapolder no 2. De heren B. H. G. Mulder en B. Rammeloo alhier zagen hun verzoek om verkrijging van een perceel ge meentegrond aan de Westdam in erf pacht ingewilligd, terwijl het voorstel om over te gaan tot sluiting van een verzekering tegen ongevallen, die de burgemeester, de wethouders en de se cretaris uitsluitend in de uitoefening van hun ambt of beroep mochten over komen. op geen bezwaren stuitte, nu de raad unaniem van oordeel was, dat een dergelijke verzekering alleszins was aan te prijzen. „Als ze maar niet gaan vliegen", aldus de heer de Groff. TE LUXUEUS. zijnde uitbreidingsplan rekening werd gehouden. Verder vroeg hij hoe het stond met het destijds genomen besluit om een torenuurwerk aan te brengen in het R. K. Kerkje in deze wijk. Hier op deelde de voorzitter mede, dat aan bedoeld besluit practisch geen uitvoe ring kon worden gegeven, wijl de con structie van het torentje op aanbren ging van een uurwerk niet is ingesteld, terwijl het uurwerk toch niet aan zijn doel: een tijdwijzer voor de gehele be volking van de Zandstraat, zou kun nen beantwoorden. Thans immers zou den er slechts een tiental personen van kunnen profiteren. Het heeft in de bedoeling gelegen in 1954 weer een ZIMITO-tentoonstelling te organiseren in Zierikzee, maar ten gevolge van de stormramp van Fe bruari 1953 heeft men die plannen moeten laten varen. Nu de bevolking vrijwel geheel is teruggekeerd, de we deropbouw en herverkaveling in volle gang zijn en de dijksverhoging gesta dig voortgaat, acht het bestuur der Zierikzeese Middenstands Tentoonstel ling het thans gewenst, voor handel en industrie de gelegenheid te scheppen aan het koopkrachtige publiek te to nen wat er te leveren is. Met de mede werking van het stadsbestuur is dan ook besloten de volgende ZIMITO ten toonstelling te houden van 25 Mei tot 1 Juni 1955. (Advertentie) Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van de gemeente-begro ting voor 1954 merkte de heer de Groff op te zullen tegenstemmen, nu in deze wijziging een uitgaaf van rond f 18.000 was geraamd voor de herinrichting van de tot 1 Juli 1954 bij het bijkan toor G.A.B. in gebruik geweest zijnde lokalen van het gemeentehuis. De be doeling is deze lokalen thans te be stemmen tot trouwzaaltje en verga derzaaltje voor de vergaderingen van het college van B. en W. Volgens de heer de Groff konden deze gelden veel en veel beter voor andere doeleinden worden aangewend. De voorzitter re pliceerde, dat, nu beide lokalen geheel leeg staan en een koud aanzien heb ben, het ten zeerste was aan te beve len, dat tot de voorgestelde verbete ringen werd overgegaan, vooral wijl een trouwzaal een stemmig en repre sentatief karakter dient te hebben. RONDVRAAG. Bij de rondvraag wees de heer de Braai op de overlast, welke de bewo ners uit de omgeving van de Suiker fabriek ondervinden door het kolen stof, dat tijdens de jaarlijkse bieten campagne door de schoorsteen van de fabriek wordt gejaagd. De heer de Braai verzocht om een en ander met de directie van de fa briek op te nemen, De heer dè Groff informeerde of B.. en W. reeds een bestemming hadden gegeven aan het perceeltje grond op de hoek van de Paul Krugersdreef- Ravelijn. Zijns inziens zou dit uiter mate geschikt zijn voor de oprichting van een winkelpand. De voorzitter be loofde te zullen nagaan of hiervoor eventuele gegadigden kunnen worden gevonden. Verder stelde de heer de Groff voor om een principe-besluit te nemen tot stichting van gemeentewege van een rusthuis voor ouden van dagen. Dit voorstel lokte een ampele dis cussie uit. De heer Bockstael (K.V.P.) raadde aan te wachten, tot bekend zou zijn, wat het particulier initiatief in deze kon bewerkstellingen. De heer de Groff wilde echter liever, dat de bouw van een dergelijk rustoord door de ge meente zelf zou worden ter hand ge nomen, wijl daardoor zou worden be reikt, dat eenieder, ongeacht zijn con fessionele levensbeschouwing, tot in trek zou kunnen besluiten, terwijl hij echter moeilijkheden duchtte, indien stichting uitging van particulieren naar hij meende te weten R. K. zij de. De Heer Bockstael brak een lans voor het vele en goede werk, dat door de katholieken op het gebied van ver pleging, ook in rusthuizen, is verricht. Het resultaat van deze discussies was tenslotte, dat de heer de Groff zich bij zijn voorstel bleef houden, waarbij hij gesteund werd door de he ren Stevens en de Braai. In stemming gebracht werd dit voorstel met 6 te gen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemde de gehele katholieke fractie. De heer Goethals (K.V.P.) infor meerde of het in de bedoeling lag de wijk Zandstraat nog met woningen te bedenken. De voorzitter antwoordde, dat dit inderdaad het geval was en hiermede ook bij het in voorbereiding APART VAN SMAAK 10 ttuks 40 ct. 20 stuks 80 ct. 50 stuks f 2.-. 20 stuks corkttpped 80 ct« BITTERE NOODZAAK", ZEIDEN DE PLEITERS Tegen de tandarts W. L„ en de kinderarts J. A. S„ beiden te Breda, heeft de Officier van Justitie bü de Bredase Rechtbank gevangenisstraffen geëist van respectievelijk 2 en 3 maanden onvoorwaardelijk. Belden hadden in de afgelopen jaren voor aanzienlijke bedragen de belasting ontdoken. De heer L„ gaf over de jaren 1946 tot 1952 'n tekort aan inkomsten op van ruim 39000 gulden, de heer S„ had over diezelfde periode ruim 53000 gulden minder op gegeven dan hij in werkelijkheid had verdiend. De bedragen die L., per jaar onver meld had gelaten varieerden tussen 1600 en 8000 gld. De voortgezette on juiste aangifte was ontdekt door 'n con. troleur van 's Rijks Belastingen, die overigens verklaarde, dat de heer L„ reeds bij het eerste verhoor zijn ver ruim had bekend. Hij had ook geen enkele moeite gedaan om het onder zoek te bemoeilijken; integendeel. De onjuiste opgave voor de inkom stenbelasting had L., zelf gedaan, die voor de omzetbelasting hadden ande ren voor hem verricht, namelijk de boekhouders A. S„ en J. C., die even eens moesten terechtstaan. Verdachte beweerde, dat gezinsom standigheden hem tot zijn fraude ge bracht hadden. Zijn zoons moesten studeren. Hij had anders de kosten niet kunnen betalen. Het onderhoud van zijn huis kostte handenvol geld. Hij moest het ene gat met het andere stoppen. „Ik had meer patiënten kun nen aannemen, maar dan had de be handeling eronder geleden". De president meende dat men de studie van zijn kinderen in geen ge val door de gemeenschap mag laten betalen. „Er zijn zoveel mensen," zei ER begint hoe langer hoe meer tekening te komen in de her bouw en nieuwbouw op Schouwen Duiveland. Vooral met de woningbouw worden bijvoorbeeld goede vorderingen ge maakt in de gemeente Oosterland. Behalve met de bouw van houten geschenkwoningen, welke ook op andere plaatsen reeds in een vergevorderd stadium verkeert, is men te Oosterland ook flink opgeschoten met de bouw van stenen woningen. Nieuwe woningen Begin November zal te Zierikzee een aanvang worden gemaakt met het hei werk voor een complex van 131 wo ningen. Vrijwel tegelijkei"tijd zal ook in andere gemeenten, o.m. Kerkwerve en Nieuwerkerk, met woningbouw worden begonnen. De nieuwe zuivelfabriek te Zierikzee nadert haar voltooiing. Binnen twee maanden zal zij worden geopend. Aan de Kadeweg te Zierikzee is men sinds enige tijd aan de gang met de voorbe reidende werkzaamheden voor de bouw van het door Zweden aangebo den nieuwe Rode Kruis ziekenhuis. Men is thans nog slechts aan de funda menten bezig, doch reeds in 1956 hoopt men dit moderne en groots opgezette ziekenhuis in gebruik te kunnen ne men. Het ziekenhuis te Noordgouwe komt dan te vervallen en zal verder dienst gaan doen als rusthuis voor chronische zieken. Een soortgelijke be stemming zal dan het thans in gebruik zijnde kleine R.K. ziekenhuis te Zie rikzee krijgen. Door een pauselijke gift zal men in staat zijn dit tehuis nog aanzienlijk te vergroten, waartoe reeds verscheidene aangrenzende panden zijn aangekocht. Aan de Grachtweg te Zierikzee is de in aanbouw zijnde lagere landbouw school al grotendeels onder de kap. Verder zijn in Zierikzee nog vele klei ne objecten onderhanden. Binnenkort zal de bouw van een nieuwe graansilo een aanvang nemen. Een in Zierikzee gevestigde bakkerij grondstoffenfa- briek hoopt binnen niet al te lange tijd een deel van haar bedrijf te kunnen overplaatsen naar het industrieterrein in de Zuidhoek. Verder op het eiland is men aan de gang met de herbouw van woningen en boerderijen. Als laatste grote object kan worden genoemd de bouw van een rusthuis te Haamstede, waarmee men reeds een heel eind is gevorderd. hij, „die hun zoons niet kunnen laten studeren De Officier van Justitie achtte het motief niet acceptabel. Verdachte, meende hij. heeft al lang een goede practijk. Hij had toöh wel een ver mogen kunnen vormen. Dit laatste nu bestreed de verdediger, Mr. Pels Rijcken. Hij legde de nadruk op de bijzonder moeilijke financiële omstan digheden in den huize L., waar „ieder dubbeltje moest worden omge draaid." Verdachte, die geen vermo gen had. had bovendien 'n zieke zoon naar Zwitserland moeten sturen en hij had nog meer tegenvallers gehad. „Ik kan U verzekeren, mijnheer de president, hij heeft uit. bittere nood zaak gehandeld Mr. Pels Rijcken vroeg de Recht bank, met een geldboete te willen volstaan. C. en S„ die aan de valse aangifte medeplichtig waren geweest, hoorden boeten van 200 en 400 gulden tegen zich eisen, subs. 20 en 40 dagen. „ZORG VOOR HET GEZIN" Dr. S., die hierna terecht stond, had in zijn boekhouding aangetekend, wel ke bedragen hij niet aan de belastin gen had opgegeven. Vandaar dat de fraude gemakkelijk kon worden ont dekt. Tussen 1946 en 1952 had hij een totaalbedrag van meer dan 60.000 gul den verzwegen. Hij zou dat gedaan hebben om zijn verzekeringspremiën te kunnen betalen. De president vond dat vreemd„Het is toch wel heel erg", zei hij „wat U ontdoken hebt". Verdachte betoogde dat zijn verze keringen hoog, maar niet té hoog wa ren. „Ik was voor mijn gezin ver plicht." zei hij, „deze verzekeringen te sluiten. De Officier van Justitie merkte op, dat de belastingtarieven regelmatig, naar rechtvaardige normen, opnieuw werden vastgesteld en dat er veel collega's van verdachte zijn, die het met een lager inkomen moeten stel len. Zichzelf verzekeren ten koste van de gemeenschap, zei hij', gaat nu een maal niet. Een gevoelige straf achtte hij gewenst. Hij wilde rekening hou den met de practijk van verdachte en eiste een gevangenisstraf van 3 maan den onvoorwaardelijk. Mr. Verpaalen, die dr. S„ verdedig de, merkte op, dat zijn cliënt door deze zaak geruïneerd was en dus geen zware boete zou kunnen betalen. Een gevangenisstraf echer achtte hij evenmin op zijn plaats. Dr. S„ zei hij is een respectabel man, die zeer sober leeft en de fraude gepleegd heeft, omdat hij terecht de middengroepen te zwaar belast acht te. Hij kreeg eerder ook een onver moede en zeer hoge belastingaanslag in verband met „vermogensaanwas". die geen vermogensaanwas genoemd mocht worden. De verzekeringsplan nen voor zijn gezin kon hij niet anders uitvoeren dan door de belasting te ontduiken. Mijn cliënt, zei hij. heeft dingen ge daan, die hij niet mag doen maar van gevangenisstraf kan geen sprake zijn. Met een symbolische straf meende hij, is in dit geval aan het recht vol daan. Uitspraken over 14 dagen. GROETEN OP DE GRAMOFOON. Het Bureau „Ontwikkeling, Sport en Ontspanning" der Kon. Ned. Marine verzorgt op uitstekende wijze de be langen der personeelsleden. Ook het contact met „thuis", voor hen, die momenteel vertoeven in Korea, de West of Nieuw-Guinea. Woensdagmiddag en -avond was er in Vlissingen gelegenheid voor familie leden, van hen, die bij de Marine ver toeven en ver buiten onze landsgren zen verblijf houden, om hun Kerst- en Nieuwjaarsgroeten uit te spreken. De ze worden later op een gramafoon- plaat vastgelegd en aan de betrokken militairen toegestuurd. Een groot aantal groeten verwacht men terug uit Nieuw-Guinea, Korea en de West. Ook hiervan worden weer gramofoonplaten gemaakt en gratis aan de geadresseerde toegezonden. Vanzelfsprekend ook vóór de Kerst dagen! Een goed en zegenrijk werk. Zierikzee „CAMAMITEITVERORDENING". De bewoners van de wijken, welke bij eventuele calamiteiten gevaar zou den lopen, hebben een circulaire van het gemeentebestuur ontvangen, waar in de door het gemeentebestuur uitge vaardigde „Calamiteitenverordening 1954" wordt toegelicht. Zij hebben tevens een adres toege wezen gekregen, waarheen zij zich tij delijk moeten begeven bij dreigend ge vaar. Ook de bewoners van de zgn. „vluchtadressen" hebben een kennisge ving gekregen met daarbij een opgave van de namen en adressen van dege nen, die zij eventueel met een lastge ving van de burgemeester in hun vei lig gelegen woning kunnen verwach ten. Deze maatregel is in de eerste plaats genomen ter bevordering van de veiligheid, terwijl zij bovendien be doeld is om verwarring te voorko men. PAROCHIE-AVOND MET KRO-FILM Een vrijwel volle Schuttershofzaal heeft de parochie-avond getrokken, welke naar aanleiding van de verto ning der KRO-film was georganiseerd. De geïmproviseerde omlijsting van de ze rolprent was alleraardigst, zij het wat omvangrijk. „Arti et Amicitiae", ingeleid door haar voorzitter, de heer Vroome, gaf een voortreffelijke ver klanking van enige prachtliederen; „Kasporgo", aangekondigd door haar leider, de heer Vervest, verraste de aanwezigen met keurig gestyleerde dansen in Zeeuwse costuums en het „bandje" van Rien de Jonge dat voor deze keer vlot de titel kreeg „Orkest zonder naam", musiceerde er op los. dat het een lieve lust was. Na de pauze, inmiddels was het 10 uur geworden, zou de KRO-film wor den vertoond, maar eerst, en niet tot aller vreugde, draaide de heer Klüner, de KRO-propagandist, twee documen taires, uit de speciale serie „Het grote plan", waardoor pas tegen elf uur de heer Kwanten de eigenlijke hoofd schotel aankodigde. De KRO-film bleek een voortreffelijke te zijn en die enigszins zure critiek welke er hier en daar over gegeven werd, is volko men ongegrond. Ze is illustratief; vol leven en afwisseling; geeft een geva rieerd beeld van het omroepbedrijf en bevat de juiste dosis propaganda. Haar enige fout is dat ze niet veel langer werd gemaakt. Tegen middernacht stak de heer Klüne nog een enthou siast speechje af ter profijt van de KRO, welke instelling nog veel meer steun van de katholieke verdient dan ze reeds kreeg; ook omdat ze daar door alleen de grootste kan blijven in den lande. HET R.K. TEHUIS VOOR BEJAARDEN. Aan het kath. tehuis voor bejaar den, neven-instelling van „St. Joanna", wordt de laatste hand gelegd. Eind volgende week zullen de eerste pen siongasten arriveren en heeft ook de inzegening plaats. Men kent het huis niet meer terug, zo'n verandering heeft het interieur ondergaan. Zowel beneden als boven zijn vier mooie en ruime kamers, ge schikt voor twee personen. Beneden bevindt zich de keuken en boven een ziekenzaaltje en de badkamer. De cen trale verwarming is geheel vernieuwd en ingericht voor olie-stook. Alle ka mers zijn nieuw behangen en geschil derd en voorzien van de moderne ge makken. Het uitzicht zowel van voor als van achter is riant. Op de zolder zijn nog een paar ka mers ingericht voor de zusters, die be last worden met de bediening. In een langgevoelde behoefte is met deze inrichting voorzien; het is alleen jammer, dat het huis van beperkte omvang is. Heinkenszand ZILVEREN FEEST ST. DEUS DEDIT Onder grote belangstelling van le den en belangstellenden vierde de R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" afd. Heinkenszand zijn 25-ja- rig bestaan. Voorzitter G. Koens opende de feestvergadering met een welkomswoord aan allen, in het bij zonder pastoor Witkamp, burgemees ter Derckx en echtgenote, alsmede de vertegenwoordiger van het hoofd bestuur. De secretaris van de afd., de heer A. Janse, gaf een historisch overzicht over de afgelopen vijf en twintig ja ren. Pastoor Witkamp hield een re de met als uitgangspunt de naam van de organisatie „St Deus Dedit" Hij spoorde de leden aan te handelen en werken in de geest zoals de naam van de organisatie die zelf aangeeft. Oud-voorzitter A. Bos memoreerde de strijd, die hij, samen met enkele andere pioniers, in de eerste tijd na de oprichting had moeten voeren. Burgemeester Derckx feliciteerde de afdeling met haar jubileum en sprak de hoop uit dat de vereniging, ook in de toekomst, zich in een ge stadige groei zou mogen verheugen. De feestrede, uitgesproken door de heer Kerstens. hoofdbestuurslid van de band, werd met grote aandacht gevolgd. Hij schetste op kernachtige wijze het doel en streven van de bond en richtte eveneens woorden van lof en gelukwensen aan het adres van de jubilerende afdeling. De voorzitter van de KAB, de heer J. Koens sloot de rij van sprekers met het óverbrengen namens de KAB van felicitaties aan het adres van de jubilerende zustervereniging. In het verdere verloop van zijn betoog pleitte de heer Koens nog voor zeg gingschap van de arbeiders in Kerk en Armbestuur. Na een stemmige feestmaaltijd werd de avond besloten met een dansje, afgewisseld met het optre den van een conferencier. Yerseke VERORDENING FONDSVORMING OESTERHANDEL. In het Voedselvoorzieningsblad van 19 October is afgekondigd de veror dening tot wijziging van de verorde ning Fondsvorming Oesterbedrijf, waardoor de regeling van het vorig seizoen, behoudens enkele kleine wij zigingen, met ingang van 20 October 1954, weer van kracht is geworden. Ten behoeve van dit fonds zal bij ex port naar België 10 pet. van de fac- tuurwaarde gestort moeten worden voor de soorten 4/0, 5/0, en 6 0 ter wijl voor de soorten 1/0, 2/0, en 3/0 15 pet. verschuldigd is. PLOTSELING OVERLEDEN Bij een bezoek aan zijn vee in de z.g.n. Moer zakte de 59-jarige commis- sionnair F, Tramper plotseling in el kaar en overleed ter plaatse aan hart verlamming. De heer T„ was een oe- kend figuur in de veehandel en in slagerskringen. HERDENKING BEVRIJDING. Op initiatief van burgemeester Wil- lemsen zal op Woensdag 27 October een bijeenkomst gehouden worden ter herdenking van de bevrijding in 1944. Zowel de plaatselijke predikan ten alsook Pastoor Kuipers en Majoor Kappers hebben hun medewerking toegezegd. Het vocale gedeelte zal ver zorgd worden door het kinderkoor van de Vrij Evang. Gemeente en de zangver. „Excelsior". Bovendien zal Kapiteine Le Roi uit Rotterdam die geregeld voor de radio optreedt, 'haar medewerking als soliste verlenen. Tij dens de bijeenkomst zal een collecie gehouden worden bestemd voor de vluchtelingenactie. K.R.O.-REVUE „TIJD VOOR JOLIJT". Ook het lichte genre weet de K.R.Q altijd met veel smaak en grote artisti citeit te brengen. Dit hebben de en* thousiaste bezoekers van het Concert gebouw te Terneuzen die de revue: „Tijd voor Jolijt" hebben zien opvoe ren, kunnen constateren. De K.R.O.- correspondent voor Ter neuzen, de heer J. Weijnen heette alle bezoekers en K.R.O.-vrienden harte lijk welkom, hierbij de hoop uitspre kend, dat de nieuwe K.R.O.-revue: „Hier zijn we weer" een belofte voor het volgende jaar zal inhouden. Berry Kievits zou Berry Kievits niet zijn als er niet om haar uitbundig ge lachen werd evenals dit het geval is met Gerard Walden en Harry Boda. Johnny Ombach die met zijn K.R.O.- theater Orkest een zeer groot (muzi kaal) aandeel had in deze zo geslaagde avond weet zelfs uit keukengerei de mooiste melodieën te toveren. Chris tine Spierenburgs stem en verschijning waren hartverwarmend. John van Heumen was haar waardige partner. Frances en Capy bleken een charmants danspaar die verschillende fraaie en exotische nummers ten beste gaven. Décors, costuums en enscènering wa ren zeer smaakvol en in alle opzich ten verantwoord. De prachtige licht effecten werkten in sommige gevallen betoverend. De heer Hermans, die voor de pauze een propagandistisch woord sprak, wees er op van hoeveel waarde de K.R.O. voor de katholieken van Ne derland is en spoorde de niet-leden aan de rijen van de K.R.O. te komen versterken. Een minutenlang applaus, dat wel dra tot een ware ovatie uitgroeide was de warme dank van de aanwezigen aan de artisten van de K.R.O. Zuiddorpe BUSHALTE VERLEGD Heeft tot nu toe het busverkeer van het rioleringswerk geen hinder on dervonden, thans is dit anders gewor den. Men is nu.op het terrein van de bushalte aangeland en de ingang van de dorpskom is door het graafwerk en de zandophopingen letterlijk zo wat gebarricadeerd. Momenteel is de bushalte daarom verlegd naar Bon te Koe, enige minuten buiten het dorp. Spoed en beleid, waarmee het werk wordt uitgevoerd, laten het echter aanzien, dat het euvel van korte duur zal zijn. DE SCHELMENSTREKEN VAN SCAPIN Op Woensdag 27 October zal onder auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit, afdeling Axel, in 't „Centrum" een blijspel in drie bedrij ven worden opgevoerd, getiteld: „De schelmenstreken van Scapin". Het stuk wordt gepresenteerd door de toneelgroep ,,Puck" en de regie is in handen van Ton Lutz. Clinge DE POLENLAAN IS VERBETERD Het verbeteren van het wegdek in de Polenlaan heeft heel wat voeten in aarde gehad, doch thans is deze ver betering een feit geworden. Voor het wegdek zijn wel oude keien gebruikt, maar door het aan weerszijden plaat sen van een trottoirband, worden de stenen goed bij elkaar gehouden. Bo vendien is de gehele weg voorzien van een prima riolering, welke op de hoofdriolering in de Gravenstraat aan sluit. Het onder de grond brengen van het electrische net vormt een goede verbetering. Koewacht teressante lezing over: „Het inkuilen der en waarde van groenvoeder-ge- wassen". Spreker zette op zeer in teressante wijze uiteen de voordelen van het inkuilen in siloputten. Na de lezing werden er twee films vertoond over inkuilen en over de grasteelt- verbetering. Straatverlichting. Thans is men in de gemeente Koewacht begonnen met het aanleggen van een nieuwe straatverlichting vanaf het Dorp tot het eind van de Hazelarestraat. In de Nieuwstraat zijn reeds de eerste palen geplant. Wanneer dit plan geheel in uitvoer is gebracht zal de hoofdweg van Koewacht naar Axel, op een zeer moderne wijze zijn verlicht. Sluis INTERESSANTE LEZING In de zaal Don Bosco alhier hield, op uitnodiging van de Boerenbond, de heer F. Impens, assiste.it van de land- bouwvoorlichtingsdienst, een zeer in ELECTRIFICATIE KRUISDIJK Op het gemeentehuis had een be spreking plaats over de electrificatie van de Kruisdijk en omgeving tussen het gemeentebestuur, belanghebben den en vertegenwoordigers van de PZEM. Van de zijde van de belangheb benden was de belangstelling niet erg groot. Van de 26 opgeroepenen, waren er slechts 15 aanwezig. De totale kos ten komen volgens raming van de PZEM op 42.841.-. Hiervoor zou de gemeente een bijdrage moeten leveren van 15.221, terwijl uit het fonds voor onrendabele gebieden van de PZEM op een bijdrage wordt gerekend van 16.107.-. Door belanghebbenden zal gezamenlijk 11.513 ineens, en door ie der afzonderlijk een jaarlijks garantie- bedrag naar de grootte van woning of bedrijf, moeten worden betaald. -Jï;.?' vis' Districtsingenieur van de PZEM gaf een uiteenzetting over de verdeling van de kosten en samenstel ling van de garantiebedragen. Een ze vental belanghebbenden verklaarden zich direct accoord met de voorwaar den van de PZEM. Anderen moesten zich nog bedenken en zouden spoedig bericht geven. PROPAGANDA-AVOND E.H.B.O. De R.K. Nat. Bond voor EHBO, afd. Sluis „St. Lucas" hield in café Lam- minsvliet een propaganda-avond ten einde belangstelling op te wekken voor het EHBO-werk in het algemeen en het organiseren van een nieuwe cursus in het bijzonder. De belangstel ling voor deze avond was bijzonder goed te noemen en het voorlopig resul taat was, dat zich 10 nieuwe leden op gaven voor de a.s. winter te houden EHBO-cursus. Er waren enige ver- bandposten opgezet en oefen- en les materiaal tentoongesteld. De voorzit ter van de Sluise afd., dhr. J. de Bruij- ne, sprak een kort welkomstwoord, waarin hij het belang van de EHBO in deze tijd nog eens extra onder streepte. Daarna werd de propaganda film „Reddende Handen" werd ver toond. Hierna gaven enkele leden van de plaatselijke afdeling enige demon- straties. In de pauze werd een verloting ge houden, waarvoor door de Sluise Mid denstand belangeloos verschillende prachtige prijzen waren beschikbaar gesteld. Daarna sprak dr. H. de Jong uit Oostburg over het belang van de Rode Kruiscolonnes en ook burgemeester van Hootegem voerde nog het woord. Dat het van het bestuur der winke liersvereniging „Ons Belang" een ge lukkige gedachte is geweest om bij gelegenheid van de winkelweek weer een zang-, muziek- en voordracht- chrochetavond te organiseren, bewees de massale publieke belangstelling, die hiervoor bestond en het zeer bevredi gend aantal personen, dat zich voor deelname aan de chrochet had opge geven. Voorzitter Albr. de Rijcke kon dan ook een eivolle zaal begroeten en meteen trad daarna de conferencier humorist Guus Keddy voor het voet licht, die in samenwerking met zijn pianist Wim Kuppen en de zangeres Annie Raats voor een gezellige afwis seling van de verschillende amateur nummers zorgde. De erepalm ging naar Biervliet, daar de jeugdige Jan An- thonisse met zijn bugel-solo met 55.5 van de maximum 60 te behalen pun ten de eerste prijs met lof der jury wist te behalen, op de voet gevolgd met 55 punten door het plaatselijk ac cordeon-duo Tiny Seyen en Marijke Hendrikse, die eveneens een le prijs met lof verkregen. De volledige uitsag: Jeugd-afdeling: I. 1ste prijs met lof: Jan Anthonisse, Biervliet 55.5 p. 2. le pr. Tonny Mar- teyn/Wil. de Witte, IJzendijke 46 p. 3. 2e pr. Lien v. Sorgen, IJzendijke 45 punten. Groten: 1. le pr. met lof: T. v. Seyen/ M. Hendrikse, IJzendijke 55 p. 2. le pr. Paula Marelé, Adegem (B.) 51 p. 3. Mevr. v. Sorgen, IJzendijke 51 p. 4. le pr. Mej. v. Pamelen, Adegem (B.) 49 p. 5. le pr. Rie de Kraker, IJzen dijke 48.5 p. 6. le pr. Cor Salomé, Groede 48 p. 7. le pr. Roger de Baere, Adegem (B.) 47.5 p. 8. 2e pr. P. Ver- sprille/J. de Voogd, Oostburg 46 p. 9. P. Leenhouts, Oostburg 45 p. 10. 2e pr. Ars. de Vos, St Laureyns (B.) 44.5 p. II. 2e pr. Dames Langeraert/Anthonis- se, (IJzendijke-Biervliet) 44 p. 12 2e pr. Corrie v. Hoeve, Biervliet 41.5 p. 13. 3e pr. K. Bogte/T. Boege, IJzen dijke 35.5 p. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 24, 26 28 en 29 October. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: De Vice-Admiraal. GOES Grand: ivanhoe. MIDDELBURG Electro: De slag om Stalingrad. Schouwburg: De Arend van Madagascar. VLISSINGEN Alhambra: Bittere er varing. Luxor: Gestolen liefde. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De grote Caruso. TERNEUZEN Luxor 8 uur: In de scha duw van een troon. OOSTBURG Ledel 8 uur: Roman Holiday. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De grote Caruso. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: De zoon van niemand. DE KLINGE Kinema Van Dijck 7.30 uur: De man der verloren valleien. ANTWERPEN Museum voor Schone Kunsten: De Madonna in de kunst. SAS VAN GENT Olympi* 8 UUG De grote Caruso. TERNEUZEN Luxer 8 uur: In de scha duw van een troon. OOSTBURG Ledel 8 i ur: Roman Holi day. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: KRO- revue Tijd voor Jolijt. GOES In de Landbouw: Mevr. Klom- pé voor KVP. Grand: Ivanhoe. MIDDELBURG Electro: De slag om Stalingrad. Schouwburg: De Arend van Madagascar. VLISSINGEN Alhambra: Bittere er varing. Luxor: Gestolen liefde.

de Stem | 1954 | | pagina 2