Krishna Menon: arrogante apostel van de verdraagzaamheid „Met lièm komt de spanning naar binnen....' Nederlandse katholieken hebben taak in Australië Candidaten voor Oranje hadden er zin in Seboven°rdat Tr W0Qih^ ™t Huisvader stichtte eigen koor Oók Gerrit Voorting Dure kleren en sobere levensstijl De kwestie Timmermans en v. d. Hart Profvoetbal in Z.-Vlaanderen? Walkout (Noacl) in het ongelijk? Hoe staan de clubs er voor DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 Westerse scholing en haat tegen het Westen OM FIT TE WITTEN" (MET BENNAARS) SCOORDEN ER OP LOS Gevaarlijk spel van India Loopbaan DE VERHOGING MIDDEL BURGSE WATERLEIDING- TERREINEN Ontwapeningsdebat in het slop v1.'(r™Sow agressie door de Geschrokken Geen middenweg En liet „leegkopen" van Ned. Elftal Indeling Zeeuwse «lamcoin- petitie gereed Roosenburg en Timmermans op dreef In Oost en West plannen in de maak Overwinningen van Rapide (Hulst) Persoonlijke titelkampen USPODTuttMAK AFD. ZEELAND K.N.V.B. MARKTEN Op dezelfde dag dat Vyacheslav Molotov zijn nieuwe voorstel deed tot besprekingen der Grote Vier over de hereniging van Duitsland, trad in de vergadering van de Verenigde Naties een kleine, slanke man met vurige ogen op het spre kerspodium. „De werkelijke oplossing van het Duitse vraagstuk" bezwoer hij, „moeten we zoe ken in een regelrecht gesprek over de hereniging van Duitsland Hij zei nog meer. Hij verklaarde, dat vrede in Duitsland een eerste voorwaarde was voor de wereldvrede en dat er in Duitsland geen vrede kon zijn, zonder dat Oost en West verenigd wer den. De Oost-Duitse regering, zei hij. is even vri; en souverein als die der Bondsrepubliek. De toespraak paste precies in de campagne van Moskou, om de Lon- dense overeenkomst ongedaan te maken. Maar de spreker met de kool zwarte ogen was geen Sovjet-afgevaardigde. Het was V. K. Krishna Menon, vertegenwoordiger van India, eerste raadsman van premier Nehroe en reizend apostel van Nehroe's „neutraliteitspolitiek". Krishna Menon is een Indiër, die meer dan de helft van zijn leven een Westers bestaan heeft geleid. Hij is een intellectueel met een Westerse scholing, die het Westen wantrouwt en haat; een hartstochtelijke vijand van het imperialisme-oude-stijl, wiens rad de tong en diplomatieke kwaliteiten nogal eens vaak steun geven aan het nieuwe imperialisme van het rode blok. Hij predikt nederigheid en ver draagzaamheid en zachtmoedigheid, maar men zegt dat zijn secretaressen in tranen uitbarsten, wanneer hij een van zijn driftbuien krijgt en iedereen in de buurt vermorzelt met z'n sarcas men. Krishna Menon is een brilliante, ver bitterde, onvoldane diplomaat. Hij draagt de duurste costuums van Sa- ville Row, maar houdt er een sobere levensstijl op na: geen tabak, geen al cohol, geen vlees, veel zwarte thee. Maar die zachtmoedigheid,Als Menon een kamer binnentreedt", zei een V.N.-afgevaardigde, „sluipt ook de spanning naar binnen." Krishna Menon werd in 1897 gebo ren. Toen hij 27 jaar was ging hij naar Londen en studeerde politieke weten schappen, onder leiding van de socia list Harold Laski. Hij was van plan, een maand of zes in Engeland te blij ven, maar hij bleef er dertig jaar en werd een actief lid van de Labourtpar- tij. Zijn talenten vielen op. Hij werd benoemd tot lid van de Londense ge meenteraad. Later, toen Engeland met Duitsland In oorlog kwam, trad Menon in de communistische rijen en verklaarde zich tot vijand van beide partijen. Toen men hem vroeg, wat het volk van India zou preferèren: het bewind van de Britten of het Nazi-regime, trok hij verachtelijk de lippen op. „Je zou even goed aan een vis kunnen vra gen", schamperde hy, „of hij zich in Nog niet voldoende In hun voorstel aan de raad betref- fendc de verhoging van de waterlei dingtarieven becijferen B. en W. van Middelburg dat het bedrijf hierdoor f 24.400 meer in het laatje zal krygen. Hierop moet nog in mindering wor den gebracht een bedrag van f 2500 voor bij te plaatsen watermeters, zodat het nuttig effect f 21.900 is. B. en W verklaren voorts dat ook deze verho ging voor de toekomst nog onvoldoen de is. Bij omvangrijke investeringen B. en W. denken hierbij o.a. voor de toe komst aan de vernieuwing van de transportleiding Middelburg-Oranjezon zullen zeer sterke nadelige schok ken in de exploitatie-rekening optre den. Daarom zal de hogere opbrengst cue men uit deze tariefswijziging krijgt slechts tijdelijk toereikend zijn. Naar het inzicht van B. en W., wor den de thans voorgestelde tarieven een «Ti- onbillijkheden ondervangen. Weliswaar blijft bestaan, dat voor de verbruikers zonder controle-meter de bases, te weten de kadastrale huur waarde en het al of niet aanwezig zijn Hcin« alti;'d aanvechtbare karhctl en' De invl°ed van de kadastrale huurwaarde is echter ee- van f 91 abonnementsbedrag uitBberae^rn0g0rvtghVerafntaVraag' meters zal dienen te wordm gaan, waarvoor dan alTereerst de^o" ningen met closet, zonder controle-me" afh,nngenavaTdenvSra2aUgUf„nhk0me"' za' verband met de verdere omw^kkehnv dienenT^r^nm^^ater Tussen de jongste Sovjet-ontwane- nlngsvoorstellen en het plan van dè ve n m°gendheden, zoals ze toorhggen op de vergadering van de Politieke commissie der V. N„ bestaan ne fundamentele verschillen. bpw6LW?sten wil vermindering van 2 S ,tot overeengekomen n" mindering Wl1 ProPortionele ver- maH*t Westen houdt vast aan een gaan rL plnternatjonaal controle-or- eens Ten?nHSe" z^n het daarmee niet het tiiristb, Vs men het oneens over "~%-^-^opvanhetont- om JffChlen zal de Canadese resolutie bSnrekinven 'me vijfmogendheden- h™,+ g n over ontwapening te arend"' eenUitweg betekenen. De tot ,H?s?eTmlSS'lvan de v' N- besloot Yan, bespreking van een roomboter of in margarine wil laten bakken Terwijl hij boeken en artikelen schreef over het vrijheidsstreven in India, ontmoette hij Nehroe, die hem onofficieel benoemde tot zijn politieke agent in Engeland. In 1947, toen Nehroe aan de macht kwam, kreeg Menon zijn aanstelling als Hoge Commissaris m Londen, hoewel bijna niemand in In dia hem kende. un In 1952 werd hij delegatie-leider bij de Verenigde Naties en onmiddellijk kwam hij in conflict met de zuster van Nehroe, Vijava Lakshmi Pandit, die la ter de Nationale Vergadering presi deerde. Hjj weigerde haar de rappor ten te tonen die voor New-Delhi be stemd waren, maar deze eigenzinnig heid had geen verwijdering tussen Nehroe en hem tot gevolg. Integendeel zijn invloed werd sterker. Momenteel is hjj Nehroe's vertrouwde raadgever, en of hij in Amerika is of in New- Delhi vertoeft, z(jn adviezen worden zo goed als altijd door de premier op gevolgd. In de kern komen deze adviezen hierop neer: het Westen is niet te ver trouwen, de activiteiten van de Wes terse landen moeten geboycot worden. De communisten en in het bijzonder de Chinese communisten kan men ver trouwen. India kan rustig met hen on derhandelen Menon is in zijn eigen land nooit „thuis" geweest. Toen vorig jaar, in New-Delhi, een afgevaardigde een toe spraak hield in de taal van Menons ge boorteplaats en Nehroe's raadgever daarna verzocht, deze speech in het Engels te vertalen, weigerde Menon pertinent. Hij was de taal van zijn ge boortegrond vergeten. Even is er sprake geweest van Me nons benoeming tot Minister van Bui tenlandse Zaken. Even maarWant drie Ministers van het huidige Indi sche kabinet dreigden met aftreden, als Nehroe tot deze benoeming zou be sluiten. En wat de toespraak van Krishna Menon in de Verenigde Naties betreft: blijkbaar is hij er zelf van geschrok ken. Hij riep althans de journalisten bij zich en merkte een beetje veronge lijkt op, dat hij op het moment van zijn speech niets afwist van Molotovs rede in Berlijn. „Onze suggestie", zei hij met de nadruk op „onze"- stond geheel los van welke gebeurtenis dan ook...." Men kan overigens stellen, dat de houding van India ten dele begrijpelijk is, ten dele niet. Zij is kortzichtig, waar zij van 'n bijna onbegrensd ver trouwen in de Sovjets getuigt. Zij is reëel, waar zij het Westen in gebreke stelt met betrekking tot de politiek die het in Azië heeft gevoerd. Premier Nehroe verklaarde korte lings, in een vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift „Look", dat in de Verenigde Staten een groot deel van hun aanzien in Azië hebben ver loren door de krachten van het kolo nialisme te steunen. Door het steunen van in discrediet geraakte personen als Tsjang-Kai- Sjek, Syngman Rhee en Bao-I)ai had den zij zich schuldig gemaakt aar „medeplichtigheid door samenwerking en de Aziaten bijzonder wantrouwend gemaakt ten aanzien van het Ameri kaanse beleid. Nenroe vergeet echter een nieuwe weg aan te geven. Overal waar het oude faalt nemen de communisten de teu gels 'in handen. Hun demonstratieve afschuw van het verleden is propagan da voor een communistische toekomst. Zij laten de volken van Azië geen mid denweg. Misschien dat Nehroe, die on getwijfeld oprechter strijder voor de vrede, ook in zijn land die ervaring zal opdoen. Want in New-Delhi en andere steden van het „ontwaakte India" wor den de bibliotheken al gevuld met Marxistische litteratuur en wie zal ge loven, dat de agenten van Moskou KRISHNA MENON ....Geschrokken van eigen toespraak.... voor hun werk in India toestemming vragen? Geen middel laten de Sovjets onbeproefd, om ook hier het heil van de heilstaat te propageren. Dat staat wel vast. En Krishna Menon, die scherpzinni ge diplomaatMag men hem naïef noemen? KNVB hanteert rapier tegen NBVB TN EEN AAN DE PERS verstrekt communiqué van het bestuur van de Ned. A Beroeps Voetbalbond, werd getracht een rechtvaardiging te geven voor stappen, welke (niet) zouden gedaan zijn terzake het „leegkopen" van het Ne derlands Elftal door de N.B.V.B., met name Theo Timmermans en van der Hart, een aangelegenheid waarop deK.N.V.B. in 'n mededeling d.d. 11 Octo ber de aandacht vestigde, o.m. door te zeggen, dat de N.B.V.B. bijzondere be langstelling koesterde voor de vermoedelijke spelers van het Nederlandse Elftal voor de wedstrijd op Zondag a.s. tegen België. Volgens 't schrijven dat de K.N.V.B. ons gisteren toezond, met betrekking tot het hiervoor gesignaleerde commu niqué, concludeert het bestuur, dat de N.B.V.B. onderhandelingen voerde met de spelers van der Hoek en Terlouw en later ook Theo Timmermans, aan wie door de N.B.V.B. een bedrag van f 20.000 ineens geboden werd, indien hij de K.N.V.B. verliet. En dat ondanks de verplichtingen, welke Timmermans tegenover ADO had. KWESTIE v. d. HART. Dan is er nog de kwestie v. d. Hart, welke in het N.B.V.B.-communiqué in één adem werd genoemd met Timmer mans. Hierover zegt het K.N.V.B.-bestuur, dat die aangelegenheid geheel buiten Timmermans omgaat. Het wijst jn dit verband op het navolgende: EENSGEZIND Het eerste elftal van Westbahn- Linz (D.), is voor drie weken in staking gegaan om te pro- testeren tegen de berisping die J Rudolf Haunschmid, een van de J populaire figuren uit de club, van het bestuur heeft ontva-n- gen. De club is de afgelopen twee Zondagen al niet meer in S het veld geweest, doch staat S nog steeds derde op de rang- lijst van haar district. Haunschmid was op zijn vin- J J gers getikt wegens het feit, dat l hij eigendommen van de club S had verkocht. Hij had bouwmaterialen, die J al jarenlang op het terrein lagen doch niet gebruikt werden, in geld omgezet. Voor dit geld had hij brandstof gekocht om de clublokalen te verwarmen. J "•••••••••••••••••••••••••••••••••••••a Door de K.N.V.B., noch door zijn secretaris-penningmeester werd enig telegram aan Lille verzonden, zoals door de N.B.V.B. beweerd wordt; De Franse Voetbalbond berichtte aan de K.N.V.B., dat Lille aan Olympique verzocht had, de afgifte te verbieden van een transfert-certificaat ten be hoeve van v. d. Hart, aangezien deze contractueel aan Lille gebonden is; De K.N.V.B. concludeert, dat de profclub „Fortuna" een speler, die el ders contractueel was gebonden in zijn dienst heeft genomen. Hetzelfde zegt de K.N.V.B., geldt voor de Munck, waarover de F.C. Köln de K.N.V.B. reeds op 1 Juli schriftelijk heeft bena derd. De K.N.V.B. stelt deswege vast, dat als een verklaring voor Jiet „leegko pen" van het Nederlands Elftal de kwestie van der Hart bezwaarlijk kan dienen, omdat deze kwestie alleen „Fortuna" aangaat. Wanneer komt aan al dat geredega vel een eind? De indeling van de Zeeuwse dam- competitie, die binnenkort gaat begin nen, is thans gereed en ziet er als volgt uit: Hoofdklasse: DID I en II (Vlissin gen), DOS (Bergen op Zoom), Aagte- kerke, GDC (Goes) en Middelburg. lste Klasse: GDC II, Kapelle, Mid delburg II, 's Gravenpolder, Souburg en St Laurens. 2de Klasse: DID III, De Schelde (Vlissingen), DOS II, Aagtekerke II, Koudekerke, Kapelle II, Souburg II en Renesse. Vermoedelijk zullen vier clubs op Schouwen Duiveland nog een onder linge competitie spelen. De winnaar zal dan tegen de kampioen van de 2de klasse uitkomen. DID uit Goes ver keert in ernstige moeilijkheden en zal dit seizoen niet aan de competitie deel nemen. Woensdagavond hebben de leden van de Ned.-Elftalclub, verdeeld over twee elftallen die aangevuld waren met enkele Rotterdamse en Haagse spelers, een oefenpartij gespeeld van tweemaal drie kwartier op het V.U.C.- terrein in Den Haag. Deze oefenpartij was in de eerste plaats bedoeld voor de spelers die, vol gens het Weense recept, in de week vóór een belangrijke wedstrijd nog eenmaal in liet veld moeten komen om behoorlijk fit te blijven. En voorts als een soort van de laatste wapenschouw voor de leden van de keuze-commissie die het elftal vermoedelijk wel onge veer in principe vastgesteld hebben, maar op het moment dat wij dit schre ven nog niet tot de eindelijke en de finitieve keu7.e waren gekomen. A-TEAM HET STERKST. Het A-elftal (waarin Rinus Bennaars linkshalf speelde), op papier veel ster ker, bleek dat ook op het veld ie zijn. Het tempo lag hoger, er zat meer sa menhang in de ploeg zoals te verwach ten was en het plaatsen en combineren was zuiverder. Toch duurde het een minuut of twintig voordat de meer derheid in doelpunten tot uiting kwam Toen opende Luiten de score, na aardig solospel van André Roosenburg die zelf even later voor de tweede goal zorgde. De forse man uit Sneek is een Wiersma het meest actief en ook het gelukkigst met zijn interventies. „Rood" gaf goed partij en Scherpe- nisse verdiende lof voor een fraai doelpunt, ingeschoten na een lange pass, waarop hij resoluut doorliep. Na dat Luiten eenmaal tegen de paal ge schoten had, Roosenburg handig van een misverstand in de „rode" verdedi ging geprofiteerd had (3-1) en Ver hoeven een penalty had gemist, door de bal over de lat te schieten, was het rusten. NA THEEDRINKEN In de tweede helft nam l'Amie de plaats van Van der Wint tussen de pa len van „rood" in. Hij moest al spoe dig zwichten voor een onhoudbare ko gel, door de Bruyckere van vlakbij af gevuurd uit een pass van Luiten waar na Dillen hem nog tweemaal met har de en scherpe schoten versloeg (6-1). Van 6-1 zou het nog 8-5 worden. Van Beurden maakte een mooie goal uit een pracht van een voorzet van Roo senburg, waarna het A-elftal sterk ging domineren en door Timmermans en Dillen de stand op 8-2 bracht. In deze periode werd er door de „wit ten" aardig en levendig gespeeld, en stortte de tegenstand van de B-ploeg ineen. Maar zo eenzijdig zou het spel niet blijven, want de „roden" verman den zich en de Bleijker, Roosenburg en wederom Bleijker, profiterend van een foutje van Steiger, zorgden voor drie doelpunten. Dat van Roosenburg, die toestormde op een voorzet van Lou- i wers en voorover vallend k la Bak- tikje traag en heeft neiging tot te veel huys de bal met het hoofd knalhard individualisme, evenals trouwens Tim- in dg touwen j0eg. was het fraaist van mermans, maar door zijn dash was ay0ndi deze gisteravond tijdens de hele j)jr ELFTALLEN, partij een nuttig speler. Timmermans toonde eveneens zijn kunde en zijn kijk op 't spel en enkele zuiver bere kende throug-passes kwamen van zijn voet. In de verdediging van „wit" was Het „witte" elftal, dat we wel het A- team mogen noemen, trad aan in de volgende opstelling: iii MAAR DAT GELD, WEET V IN ZEEUWSCH - VLAANDEREN, zowel Oost al West, lo pen voetbalmensen rond met plannen voor de oprichting van een profvoetbalvereniging. Er zijn verschillende clubs welke thans in de competitie van de KNVB spelend, toch alles voelen voor het beroepsvoetbal en indien men de plannen maar zou kunnen verwezenlijken de bond vaar wel zouden zeggen- Naar ons is gebleken, leeft onder vele voetballers de profgedachte aeer sterk. In Oost Zeeuwsch Vlaanderen zijn de hoofden al bijeen ge stoken; tot nog toe is de uitvoering der plannen nog afgestuit op het financiële probleem. Het zou uiteraard mogelijk zijn, met medewer king van bedrijven enz. de benodigde som bij elkaar te krijgen. Daartoe zal waarschijnlijk nog veel nieuw overleg nodig zijn. Teneinde uit Oost Z. VI. een goede ploeg samen te stellen, kan men waarschijnlijk ook putten uit de Belgische spelers van langs de grens. Daar blijkt wel de nodige bereidheid te bestaan. Ook in West Zeeuwsch Vlaanderen bestaan zulke plannen. In over leg met de in het Oosten ijverende, voetballers, wil men daar op de zelfde wijze een profclub tot stand brengen. De „voetbalgrens" in Z. Vlaanderen zou dan ten Westen van het kanaal Gent - Terneuzen lo pen. Ook hier echter bestaan dezelfde geld-moeilijkheden. Naar men ons meedeelde, zijn ook op Walcheren voorstanders van het profvoetbal, die hun ideeën werkelijkheid willen laten worden. Daar heeft men overwogen een provinciale prof voetbalploeg samen te stellen; in Zeeuwsch - Vlaanderen heeft men zich tegen dit plan gekeerd. O HEBBEN NIET DE PRETENTIE als „first class" zangkoor op te treden, doch geven wat we van O. L. Heer kregen, met de intentie, dat het moge bijdragen tot Zyn eer en glorie en dat deze liturgische aanvulling op het H. Offer meer populair moge worden in Australië", aldus las ik enige tijd geleden in het blaadje voor onze Nederlandse katholieken in Australië. Er stonden nogal wat taalfouten in het stukje, die waarschijnlijk door de zetter zonder meer waren overgenomen, doch dat was zo erg niet. Want uit die taalfouten bleek de taal van de eenvoudige man, die niettemin een hoge opvatting van zijn geloof had. ARMELIJK IDEE Het ging over het feit, dat onze ka tholieken, zodra zij in Australië ko men, ervaren, dat zij zoveel schoons in onze kerken hebben achter gelaten. Vooral degenen, die eerst met de kam pen te maken krijgen. Neen, de houten barak bezit weinig dat aan onze Godshuizen doet herinne ren. Zelfs ontbreekt er vaak de koor zang bij de Hoogmis en dat geeft dan zo'n armelijk idee De bedoelde schrijver, vader van niet minder dan acht zoons, had in z'n eentje een kerkkoor opge richt. Met hulp van de acht zoons dan. De Poolse priester vond het best en na een tijdje verzorgden bij beurten de Poolse en de Nederlandse immigranten de zang onder de H. Mis. Zo is het gegaan in kam pen; zo is het gegaan in kerken. "I!-* 's ,mÜ bekend dat bijvoorbeeld m Narrabeen, een „buurtplaats" van Sydney, onze Nederlanders voor Gre goriaanse muziekuitvoering zorgden. u hiervoor bedoelde vader met acht zoons „koorde" er later in een klein country-plaatsje lustig op los, hoewel de betrokken Australische pas toor aanvankelijk verklaarde, dat ei genlijk slechts eenmaal per jaar, na melijk bij de sluiting van het Veertig uren-gebed tijdens de Hoogmis werd gezongen! Doch dat hebben onze Nederlanders weten te veranderen. Mensen als zij, hebben onze Austra lische geloofsgenoten iets te En te brengen zeggen. ARBEID, OVERAL. Wat zij er te brengen hebben? Neen, niet alleen de koorzang, al is deze dan ook belangrijk om meer ceremonieel te krijgen. Maar zij brengen er arbeid. Ze helpen Godshuizen bouwen, scho len tot stand brengen en zodoende: meer priesters die helpen het geloof in Australië te verstevigen. En heus, dat is hard nodig. Er is in het algemeen nog een gees telijk armoede in Australië. Men neemt het leven gemakkelijk. Er is 's Zondags zoveel te doen in eigen tuin, of men heeft z'n huis te bouwen, of het weer is zo prachtig voor de beach. Er is geen tijd voor een H. Mis of kerkgang. GEEN SLECHTE INDRUK Het moet gezegd, dat wat de Katho lieken betreft, onze immigranten geen slechte indruk maken op kerkelijk ter rein. Vooral sinds in de laatste jaren een rechtere en goed werkende organisatie is geschapen, die onze immigranten opvangt, is reeds aanstonds een veelal vruchtbaar contact gelegd. Er zijn krachtig ontwikkelende ka tholieke centra gevestigd, veelal rond de grote steden in Australië, omdat daar nu eenmaal de meeste werkgele genheid te vinden is. Doch ook het „achterland" wordt niet vergeten. Ge moet onze Nederlandse priesters maar horen vertellen over hun tochten door de rimboe, teneinde de farmers op te scharrelen, die bereid zijn een immigrantengezin arbeid en onderdak te geven! SCHOOL OP EIGEN KOSTEN Het is te begrijpen dat de „Publiec Schools" nu niet direct de geëigende paedagogische inrichtingen zijn voor hen, die de godsdienstige betekenis in het leven kennen. Het is geen zeldzaamheid, indien men atheïsten als onderwijzers aan treft. En daarom bouwen onze Katho lieken hun eigen scholen. Toen enige tijd geleden de Vicar-Ge- neral Mgr. R. Collender P.P.P.A. te Cabramatta, op enige afstand van Syd ney een nieuwe school inzegende, wees hij erop, dat de katholieken in de State New South Wales, het Gouvernement, ruim 250.000 pound per week besparen, hetgeen betekent, dat zij dit bedrag uit eigen beurs betalen voor de eigen scholen. Ook van protestantse zijde gaat men thans werken in de richting van eigen scholenbouw. Het zijn vooral de immigranten, die hun kinderen naar deze scholen sturen, juist omdat zij uit eigen ervaring de betekenis van het katholiek onderwijs weten. VERANTWOORDELIJKHEID GROEIENDE (Hockycompetitie) De Hulstenaren behaalden tegen een der lagere elftallen van de grote Til- burgse club TMHC een verdiende 3-0 overwinning en blijven daardoor de koplopers op de voet volgen. Vanaf het begin zat Rapide voor het Tilburgse doel, dat enkele malen ter nauwernood aan een doelpunt ont snapte. Toch kon Reggie, na handig opbren gen de score openen met een mooi schot. Nadat de Brabanders direct na de rust even het heft in handen had den, begon de Rapide-voorhoede weer mooie combinaties op te bouwen. Rechtsbuiten K. Lockefeer die een goede wedstrijd speelde, had pech met enkele schoten en het was links binnen D. Hobbs, die uit «en voorzet van rechts de stand op 2-0 kon bren gen. Direct daarop kon Bosch met 'n listig schot de keeper verrassen, waar na niét meer gescoord werd. PUSH V - RAPIDE II 1 - 2 De reserves van Rapide behaalden te Breda een onverwachte overwin ning en zijn het seizoen dus goed be gonnen. A.s. Zondag komt Middelburg II te Hulst spelen. Aan de voorwedstryden om het per soonlijk damkampioenschap van Zee land zullen de volgende spelers deel nemen: Hoofdklasse: J. Blom, 's Gravenpol- Mèt de groei van het Katholiek le ven in Australië, neemt echter ook de verantwoordelijkheid toe op ander ter rein. Daar zijn niet alleen de bemoeiingen, inzake wetgevingen, bij morele- en ze delijke wan-toestanden, doch ook op sociaal terrein. Zo werd dezer dagen door Aartsbis schop Mannix te Melbourne het begin sel van het „basisloon" aangevallen, omdat dit in het geheel geen rekening houdt met de grootte van het gezin. „De vrijgezelle jongeman krijgt in feite betaling voor de vrouw en kinde ren, die hij niet heeft! Het is een aan moediging om ongetrouwd te blijven, omdat het loon dan tenvolle ten eigen bate kan worden aangewend, daar vrouw en kinderen in de loonfactor niets betekenen", zei Z. Em. Men kan niet ontkennen, dat hier mee een zwakke plek in het gevierde „basic wages"-systeem werd aange raakt! der; G. Blom, 's Gravenpolder, D. Da- vidse, Arnemuiden, L. Davidse, St Laurens; N. Corstanje, Vlissingen; H. de Vlieger, Vlissingen. Voor de ze vende plaats zullen W. Heydra en Iz. Porrey nog een beslissingspartij spe len. lste Klasse: P. van Sorgen, Souburg; H. Overtveld, Middelburg; P. van Bo ven, Lewedorp; C. Stange, St Laurens; I. Vinke, Koudekerke; N. Schot, Vlis singen; W. Kootstra, Vlissingen; C. v Damme, Kortgene; J. Ingelse, Goes; J. de Neef, Kapelle; C. van Overloop, Kapelle; C. Blankenberg, Kapelle; J. C. Walraven, Kapelle en J. J. Ganse man, Kapelle. Jeugdkampioenschap (finale): L. Op peneer, Bergen op Zoom; J. Louwer- se, Yerseke; P. Louwerse, Yerseke; F. Blom, Aagtekerke; C. Boogaard, Aag tekerke; A. Geldof, Grijpskerke; A. de Wolf, Grijpskerke; C. van Rijswijk, Souburg en G. Gorsse, Goes. VOOR DE tafeltenniswedstrijd tussen de herenploegen van België en Ne derland, welke op Zondag 6 Nov. a.s. in Turnhout wordt gehouden, bestaat het Nederlandse team uit de vofgende spelers, Cor Pelser, Cor du Buy en Bert Onnes. DE DOS-SPELER Temming, heeft 'n contract afgesloten met de profclub „Utrecht". Temming was de enige van de DOS-spelers, die het KNVB contract nog niet had getekend. Kort geding voor Bredase Rechtbank OP DONDERDAG 28 October a.s. zal voor de president van de Rechtbank te Breda een kort geding dienen, aanhangig gemaakt door de profclub „Den Haag" tegen de eerste - klasser NOAD (Tilburg). Door „Den Haag" wordt de eis gesteld, NOAD te verbieden Wal- hout op te stellen als speler, reserve-speler of als trainer by de Til burgse club, met de bepaling van een dwangsom van f. 5.000.voor iedere overtreding. Walhout tekende destyds een contract met de Haagse profclub, dat hy, zo wordt door „Den Haag" gesteld, eenzij dig verbrak. Advocaat voor de eisende partij is mr M.C. van der Poel uit Den Haag. De tot en met heden bijgewerkte standenlijsten van de afdeling Zeeland van de KNVB zien er als volgt uit: lste Klasse A.: Noormannen 5-10, Schoondijke 5-8, Walcheren 4-6, Dom burg 4-4, IJzendijke 4-4, Retranche- ment 4-1, Groede 4-1, Sluis 4-0. lste Klasse B.: 'sHeer Arendskerke 3-6, Hansweertse Boys 3-6. Lewedorpse Boys 3-5, Rapenburg 3-4, Robur 3-4, Kwadendamme 4-3. Vogelwaarde 3-2, Kruiningen 2-1, Volharding 4-1, Graauw 4-0. lste Klasse C.: Renesse 5-10. Zierik- zee 2 3-3, Burgh 2 4-3, Dreischor 4-2. 2de Klasse A.: Vlissingen 4 4-8. Noormannen 2 4-5, Zuidzande 3-4, Mid delburg 4 3-4. Breskens 3 4-3, Zeelan- dia 3 3-2, RCS 3 5-0. 2de Klasse B.: Clinge 2 4-5, Honte- nisse 3 3-4, Hansweertse Boys 2 3-4, RIA 2 3-4, Axel 3 3-2, Hulst 3 4-1. 2de Klasse C.: Renesse 2 5-9, Zierik- zee 3 4-4. Brouwershaven 4-4, Zonne- maire 2-3, Dreischor 2 3-2, SVOWK 4-0 3de Klasse A.: Lewedorpse Boys 2 3-6, Schoondijke 2 3-5. Hoofdplaat 2 1-2, Vlissingen 5 2-2, EMM 3 1-1, Re- tranchement 2 1-0, Walcheren 2 2-0. 3de Klasse B.: Vogelwaarde 2 3-5, Steen 3 2-3, 's Heer Arendskerke 2 3 -3, Koewacht 2 2-2, tlapenburg 2 2-2, Kwadendamme 2 3-1, Luctor 3 1-0. Doel: Steiger; achter: Wiersma en Tebak; midden: Klaassens, van der Hoek en Bennaars (Dosko). Voor: Dil len, Timmermans, Roosenburg, de Bruyckere en Luiten. De ploeg van de „roden" zag er al dus uit: Doel: Van der Wint; achter: Oden- thal en Rosmalen; midden: Verhoeven, Huguenin en Jansen; voor: Louwers, van Beurden, Scherpenisse de Bleij ker en Moulijn. Vijftien cracks voor Ronde van Lombardije Voor de Ronde van Lombar dije, die op Zondag 31 Oct. a.s. wordt verreden en behalve de laatste wegwedstrijd van het jaar, tevens de laatste is, welke geldt voor het klassement van de Desgrange - Colombo Chal lenge, zijn vijftien wielercracks uitgenodigd, onder wie Gerrit Voorting. De overige geinviteerden zijn: Ferdi Kubier, Louison Bobet, de Belgen Im- panis, de Rijcke, van den Branden, De Mulder en Rik van Steenbergen, de Fransen Scodeller, Remy en Mahé, zomede de Zwitsers Clerici, Schar, Koblet en Ernzer. Een schitterend en sterk veld GOES, 20 Oct. Groenten: bloemkool Al 32, A2 24-28, BI 21-22, afw. 9-15. to maten A 26-61, C 32, kropsla Al 6.50-8.50, A2 11, gr. sav. kool 4.50-15, rode kool 7- 12, witte kool 4.50, kroten 22, uien 1-7.50, prei 26, dubb. pr. bonen 65-82, waspeen 7-34, wortelen 26, veldsla 1629, andijvie 715, bramen 20-60, druiven 99-107.50. 's-BOSCH, 20 Oct. Op de markt van heden werden aangevoerd 6739 stuks vee, zijnde: 3041 runderen, 180 lopers, 352 vette kalveren, 1922 biggen, 547 nuchtere kal veren, 354 schapen, 57 fokzeugen, 23 gei ten, 263 slachtzeugen. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 685-950, guiste koeien 520-785, kalfvaarzen 600- 900, klamvaarzen 535-600, guiste vaarzen 500-595, pinken 330-460, graskalveren 210- 285, nuchtere fokkalveren 80-130, pudh- tere slachtkalveren 32.50-45, zware soor ten 50-75, drachtige zeugen 275-330. lo pers 68-82, biggen 35-62, schapen 60-90, weilammeren 45-65, zuiglammeren 70-92. Aanvoer van slachtvee 956 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten tot 2.75, le kw. 2.60-2.70, 2e kw. 2.40-2.50, 3e kw. 2.15-2.30, worstkoeien 1.95-2.10, vette stieren 2.35- 2.45, alles per kg geslacht gew'icht. Vette kalveren zware soorten 2.45-2.65, vette kalveren middenklasse 2.25-2.40, vette kal veren lichte soorten 2.00-2.15, nuchtere slachtkalveren 1.20-1.30, zware soorten I.40-1.70, slachtzeugen 1.60-1.69, fijne jon ge slachtvarkens 1.78-1.84, alles per kg. levend gewicht. De handel in melk- en kalfkoeien ver liep bij grote aanvoer-redelijk* goed met trage afloop, de prijzen bleven ongeveer gehandhaafd, guiste koeien kalme handel, prijzen lager. Grote aanvoer van jong vee, handel rustig, niet prijshoudend. De handel in vette kalveren werd vlot in gezet, afloop trager met weinig veran deringen in prijzen. Ruimer aanvoer van nuchtere slachtkalveren, handel traag, prijzen lager. Schapen, wei- en zuiglam- meren werden tamelijk vlot en prijshou dend verhandeld. Fokzeugen matige han del, de prijzen bleven nauwelijks ge handhaafd. De handel in lopers en big gen verliep iets vlotter, prijzen niet ho ger. Groter aanvoer van slachtvee, handel stug, niet geheel prijshoudend. Slacht zeugen handel traag, prijzen, minder. KAPELLE, 20 Oct. Export- en in dustrieveiling: Goudreinette AAA 22.80- 25, A 20.30-21.50, BC 16.50-19.10, 1 grof 19.20-21.50. 1 fijn 16.20-16.30, K 13.30-13.80, F 8.70-8.80, hagel 7.80. Sterappel A 28, BC 23.60, 1 grof 25.10-26.10, 1 fijn 16.90- 21, 2 6.80, K 14.30. F 4.50-4.70. Glorie van Holland A 28.70-28.90, 1 grof 24.80, 1 fijn 19.60-20.20, 2 8.70, K 16.10, F 7.70. Cox Orange pippin AAA 56.90, AA 58.30, A 48.20, B 42.10, C 23.10, 1 grof 47.10-47.80, 1 36.20, 1 fijn 23.90, 2 9.50, K 28.50, F 9.90- II.10. Laxton Superbe 1 grof 29.40, 1 fijn 27.10, 2 7.30, K 14.80, F 7.50. Jonathan 1 grof 24.10-24.50, 1 fijn 17.10-20.35, 2 11.20, K 11.90, F 8.30. Schone van Nordhausen 1 grof 17.10, 1 fijn 15, 2 7.10, K 12. Franse Reinette 1 grof 14.10, 1 fijn 12.90, K 10, F 6.20-7.10. Allington pippin 1 grof 22.30, 1 fijn 17.10, K 15.30, F 7.20. Ellisons oran ge 1 grof 33.90, 2 15.80, K 23. Groninger kroon 1 grof 17, 1 fijn 15.20, K 12. Oranje Reinette 1 grof 21, 1 fijn 18.40, K 14-14.20. Present van Engeland 1 grof 21, 1 fijn 16.40, 2 7.20, K 9.60. Zoete Bloemee 1 fijn 10.65. Beurre Alex. Lucas A 31.20, BC 31, 1 grof 32.50-33.20, 1 fijn 30.50, 2 9.30, K 10.90, F 5.20. Zwijndrechtse wijnpeer A 23.10, BC 16.70, 1 grof 21.10-22.10, 1 fijn 13.40-14.20, 1 rijp 5.90-6.20, 2 3, K 4.40- 4.50, F doorgedr. Emile d'Heyst 1 grof 21.20, 1 fijn 21.10, 2 3, K 5. Maagdepeer 1 fijn 21. Nouveau Poiteau 1 grof 11.10- 21, 1 fijn 7.40. 2 3, K 3.80-3.90, F doorgedr. Beurre Clairgeau 1 fijn 23, Jodenpeer 1 grof 10.85-21, 1 fijn 8.40, K 4. Comtesse de Paris 1 grof 28, 1 fijn 24.50, K 7.10. Conference 1 fijn 15-15.20, 2 7.20, K 11.30, F 6.10-7. Doyenne du Cornice 1 grof 53.10, 1 fijn 56.10, 2 31.90, K 38.10. Pondspeer 1 fijn 10 90, 2 7.90, F 4.30, St. Remy 1 grof 12 80-16.30, 1 fijn 12.30, 2 8.30, K 8.80, F 8 40. Gieser Wildeman 1 grof 25.20, 1 fijn 18.50. Zure kroetappelen val 4.10, gepluk te zur? kroex 3.50 3.80, Goudreine .te val 7.40-7 70, bramen A en B 52.^0-52.90, afw. 42.10 Gewone veiling: blauwe druiven 70- 110, bramen 50-69, noten 4j-3.8C, appelen en peren- Winter Bergamot «4-11Notans appel 14, Beurre Clairgeau 4-10, Legi- porJ. 6-20, Tiar.sp de Croncel 14-19, Kiei- peer 6, Brabantse Bellefleur 3-12, Le- moenappel 7-16, Kweepeer 8, Tuinzoet 23- 40, Le Lectier 3-6, Beurre Superfin 12-13. Groenten veiling: kropsla 9, rode kool 11-13, bloemkool 9-28, kroten 19-20, sav. kool 15, andijvie 6-12, witte kool 10-11, tomaten 20-24, kassnijbonen 126, dubbele princessebonen 60. TERNEUZEN, 20 Oct. sla 4-10, bloem kool A 20-46, B 11-20, C 9-14, peen 14-28, kroten 13-14, Bintjes 900, andijvie 6-10, princ. bonen 79-93, pronkbonen afw. 39, rode kool 20-22, sav. kool 15-22, witte kool 13-15, waspeen 24-29, prei 23-28, knolselderij 2-10, spruiten 37-41, tomaten 20-49, uien 2 5-10. Appelen: Cox Orange pippin AA 50.10-59.30, A 47.10-54.10, B 38.40-45, C 19.20-26, H grof 31.40-37, Hl 18.20-23. H2 12-20, K 23-27, F 8-12 Lax ton Superbe A 32-37, B 25, C 18. H grof 25-28, K 15, F 5-12, overige soorten ap pelen 3-15. Peren: Doyenne du Cornice K 33-39, F 23, Legipont A 19.20-21, BC 20.20-22, H grof 20.20-22, Hl 19.20-21, Zwijndrechtse wijnpeer BC 12.20-16, Hl 11.20-14, overige soorten peren 3-25. Bra men per doosje 36. W 4TERST 4!\I)F.N Mannheim 322 (—0.05), Kaub 236 (—0 10), Trier 186 (+0.22). Koblenz 247 (—0.11), Keulen 236 (—0.14), Ruhrort 460 (—0.08). Lobith 1080 0.101, Nijmegen 876 0.11), Arnhem 872 (—0.13). Eefde 411 (—0.02), 170 (+0.12), Borgharen 3990 (—0.22). Bel- Deventer 311 (—0.04), Namen la Plants feld 1153 (+0.43), Grave 488 (+0.11).

de Stem | 1954 | | pagina 3