GOLDEN FICTION ALAN PALMER air-wick j Meningen en Commentaren vond plotseling een ideaal In uw eetkamer „Niet één dissonant in al die jaren....13 AT EEN ONDERLIJKE ERELD Beetje geluk voor de blinden Nederland krijgt 56 nacht jagers RADIO MEISJES MET GELD Co-existentie Ontwikkelings gebieden Thuisvaart Voor licVite sport of zwaar transport „Miss wereld" Trieste wetenschap TWEEDE BLAD WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 (^O-EXISTENTIE is een erg mooi woord, dat tegenwoordig in de buitenlandse politiek veel opge doet. Als er vrede in de wereld wil komen, zo zegt men, dan moet deze co-existentie, dit vreedzaam naast elkaar bestaan van de communis tische en de „kapitalistische stel sels aanvaard worden, dan moet er als het ware een edele wedijver worden ontplooid, niet om elkaar het leven zuur te maken, maar om de mensheid als geheel tot hogere welvaart, tot gelukkiger leven te brengen. Het klinkt fraai en tot op zekere hoogte is deze co-existentie ook 'n feit, dat op het huidige wereld beeld een stempel drukt. Na de li quidatie van de strijd in Indo-Chi- na is er nergens ter wereld meer een strijdtoneel, waarop Oost en West de wapens tegen elkaar han teren. Men spreekt echter met zonder reden ook van een koude oorlog, een oorlog, van welks bestaan men zich in de betrekkingen tussen de grote statenblokken voortdurend bewust is. Die koude oorlog speel de zich af in het sovjetiseren van satellietlanden, in de blokkade van West-Berlijn, in het aanstichten van stakingsbewegingen, in de haatcampagnes en verzonnen be schuldigingen omtrent een bacte rie-oorlog, in het alsmaar zwaaien met het veto in de Veiligheidsraad, ja zelfs in vredescampagnes en vredescongressen, welke slechts dienden ter ondermijning van de solidariteit en de weerstandswil in het Westen. Niettemin van Sovjetzijde hoort men overal de laatste tijd voortdu rend liederen componeren op het thema „vreedzame co-existentie". En men tracht de Westerse wereld zelfs te overtuigen, dat dit geheel strookt met de Marxistische leer. Wij hebben geen belangstelling voor plannen, om het kapitalisme door militair geweld omver te wer pen, zei onlangs een Sovjet-tijd schrift, het kapitalisme is toch „historisch gedoemd" ten onder te gaan volgens objectieve economi sche wetten. De vervanging van het ene stelsel door het andere is een „zaak van de massa's van het volk", in ieder land en het opleg gen van een verandering door ge weld van buitenaf is „geheel vreemd aan het wetenschappelijke socialisme". Deze zelfverzekerde beweringen kloppen echter niet bepaald met de feiten, welke we na de oorlog hebben waargenomen. Want van Moskou, de grootste centrale, uit, worden die „objectieve economi sche wetten" van buitenaf toch maar flink gesteund met agenten en geld en ophitsende propaganda. De „massa's van het volk" in Tsjecho- Slowakije en andere landen, die het ene stelsel door het andere vervin gen, bestonden uit een goed-getrain- de troep van communistische voor mannen, die met druk en dreige ment en de Russische bajonetten op de achtergrond verzet onmogelijk maakten. Een werkelijk spontane uitbarsting van volkswoede als in Berlijn op 17 Juni 1953 werd met Russische tanks neergeslagen. Hoort dat ook bij die „objectieve economi sche wetten"? Als men werkelijk vreedzaam naast elkaar leven wil, laat men dan de Komintern ontbin den, de spionnenlegers afschaffen, ophouden met het aanstichten van wilde stakingsbewegingen, nu eens hier en dan eens daar, de officiële voorlichting van de bevolkingen der Sovjetstaten zuiveren van valsheid en leugen. Wie durft echter zulke toezeggin gen te verwachten? Toen Sam Watson, Brits Labour- man, aan de grote Kroetsjef vroeg, of de Sovjet-Unie co-existentie wenste op handelsgebied en „chlo roform op politiek gebied" kreeg hij niet direct antwoord, zo vertelt de N. Y. Herald Tribune. Pas later, toen hij zich beklaagde over on verdraagzame nadruk der commu nisten op de bewering, dat slechts hun stelsel goed was, verklaarde Kroetsjef, dat er op dit terrein geen (Advertentie) co-existentie kon zijn. In China for muleerde men de gedachten om trent dit onderwerp aldus: co-existentie op handelsgebied onmiddellijk; co-existentie militair en diploma tisch op bepaalde voorwaarden; co-existentie ideologisch nooit. Zo ziet men, hoe de leuze der co- existentie hoe aantrekkelijk ze ook moge klinken ons niet in slaap mag wiegen met de idee, dat er geen gevaar meer in de lucht is. Versterking van weerbaarheid en solidariteit van 't Westen b 1 ij v e n het gebod van de dag. O CINDS de instelling n het Minis- terie van Maats jelijk Werk hebben de ontwik ngsgebieden groter aandacht gek een. In de be groting voor 1955 is de post daar voor zelfs opgevoerd tot 1.404 000 gulden We vinden onder de alge mene subsidiën o.a. een bedrag van niet rpinder dan 696.000 guide- uit getrokken voor het dorps-, :urt- en wijkhuiswerk in deze gemeden. En onder de bizondere subsidiën 175.000 gulden ten behoeve van bij zondere vormen van maatschappe lijk werk in de ontwikkelingsgebie den, 150.000 gulden voor subsidies aan'de samenwerkingsorganen voor maatschappelijk werk op principië le grondslag en verder verschillende kleinere bedragen ten behoeve van de voorlichting, de minder validen, de bejaarden, het gezinswerk, de zwak-maatschappelijke en onmaat schappelijke gezinnen, de migratie en de sociale wijkopbouw. Al deze posten voor de ontwikkelingsgebie den zullen deel gaan uitmaken van een financieringsplan, dat door de betrokken departementen gezamen lijk zal worden opgesteld. De 150.000 gulden, welke voor de sa menwerkingsorganen worden uitge trokken, zijn bedoeld voor de te werkstelling van deskundigen op het terrein van het maatschappelijk werk, die in dienst van de landelij ke toporganen op principiële grond slag de voorlichting en de adviezen t.a.v. vormen en methodiek van de arbeid in de ontwikkelingsgebieden ter hand nemen. Ook moet de uit rusting van regionale apparaten dier landelijke organen mogelijk gemaakt worden. Zo kan men ook komen tot het voorlichten van plaatselijke figuren omtrent de in houd en methodiek van moderne vormen van het maatschappelijk werk. De belangstelling daarvoor is in de betrokken plaatsen groeiende. Minister van Thiel stelt het met vol doening vast. Men ziet uit dit alles hoe de sys tematische aanpak van dit bizonde re vraagstuk nu volop in gang i gezet. Een mooi werk ten gunst van gebieden, die door historie e' omstandigheden als het ware stief kinderen waren in het Nederlandse huishouden, doch die nu op vol waardig peil zullen worden ge bracht. £)E Nederlandse Hoge Commissa ris in Indonesië heeft geconsta teerd, dat er dit jaar tussen de 7.000 en 10.000 Nederlanders uit dat land naar Nederland vertrekken, omdat ze ,,een zeker wantrouwen hebben in hun eigen toekomst daar" Men kan ook gerust zeggen: omdat ze in Indonesië voor zich geen toe komst meer zien. Onder die Neder landers zijn ook veel Indische Ne derlanders, waarover in ons blad thans een artikelenreeks aan het verschijnen is. Als treffende illustratie hiervan kan gelden, dat Vrijdag in Rotter dam „De Waterman" arriveert met 832 passagiers, onder wie 216 kinde ren beneden 12 jaar, uit Soerabaja, Semarang en Djakarta. Op een zéér enkele uitzondering na, zijn alle 832 passagiers tevoren nimmer bui ten Indonesië geweest. Onder hen zijn verschillende voormalige, al dan niet gepensionneerde, lagere „IK KOOK Golden Fiction al van de eerste dag af. Dat zijn heel wat doosjes geweest.... En elke Golden Fiction, die ik rook, smaakt me nog even best als de eerste, 'n Perfect gecomponeerde sigaret. Altijd en altijd de juiste zachte toon in aroma en smaak." toch maar liever Onder ons gezegd gouvernementsambtenaren en oud- K.N.I.L.-militairen, maar het me rendeel bestaat uit particuliere rei zigers, die ook zelf hun reiskosten hebben betaald. Niet minder dan 65 passagiers zijn boven de 60 jaar; de oudste is zelfs al 85 jaar! Er zijn ook vele grote gezinnen bij, o.a. een gezin van 12 personen. Het is een schrijnend gezicht, de ze thuisvaart van zo vele Indische Nederlanders, die om hun trouw aan de Nederlandse nationaliteit geen bestaan meer vinden in het land van hun geboorte. Advertentie) De twintigjarige Egyptische man nequin Antigone Costanda is te Londen tot Miss-wereld 1954 ge kozen. Zij wint hiermee een prijs van vijfduizend gulden. De twintigjarige Amerikaanse Karin Hultman werd tweede en de 21-jarige Griekse Efi Mela derde. Dus. Als gevolg van onderhandelingen tussen de Amerikaanse en Nederland se regering betreffende de gezamenlij ke aanschaffing van nachtjagers heeft de Nederlandse regering medegedeeld, 28 van deze vliegtuigen te willen aan kopen, terwijl de Amerikaanse rege ring eveneens 28 stuks ter beschikking van de Koninklijke Luchtmacht zal stellen. De nachtjagers zullen van hetzelfde type zijn als de „all-weather-fighter", welke thans aan de nachtjager-squa drons van de United States Air-Force worden geleverd. NIEUW „ZOMERCEN. TRUM" IN ZANDVOORT De Zandvoortse Raad is nu uitvoerig ingelicht over de bouw van een zomer- centrum, dat de badplaats met de best geoutilleerde toeristencentra moet kunnen doen concurreren. Omtrent dit zogenaamde „millioenenplan" werd de laatste weken nogal enige geheimzin nigheid betracht. Het plan omvat een centraal gelegen congresgebouw, een hotel, als mede aan weerszijden aflopende flat gebouwen welke aan de zeezijde zullen eindigen in café's en restaurants. Voorts is een pier geprojecteerd voor auto- en voetgangersverkeer. {-JET lot was Alan Maxwell Palmer wel bijzonder ongun stig gezind. Tijdens de tweede wereldoorlog (hij diende toen bij de Amerikaanse marine) ver loor hij een hand- In 1949 trok hij naar Mexico om daar een be handeling te ondergaan;; hij leed aan verschrikkelijke hoofd pijn. De artsen slaagden erin een tumor in de hersenen te verwijderen en zo Palmer's leven te redden. Maar nu werd hij blind. Ofschoon hij in zijn le vensonderhoud kon voorzien door Amerikaanse industrie-magazines stuk ken over Mexico te schrijven, waren er vele uren dat hij zich dood wenste; zo verveelde hij zich. En zo gingen er maanden voorbij, tot Palmer zich zekere dag begon af te vragen hoe andere blinde mensen het stellen, in het bijzonder dan de dui zenden en duizenden ongeletterden in Mexico. Palmer werd plots een ander mens, hij werd geheel en al geestdrift, want hij had een plan uitgedacht. Hij hoop te vreugde te kunnen brengen aan die duizenden ongelukkigen. Zijn plan gaf hij de naam „Discojos Mexicanos" (samengesteld uit de Spaanse woorden „discos" gramofoon- platen en „ojos" ogen) Palmer wenste (Advertentie) liederen en verhalen op langspeelpla ten op te nemen, die dan gratis onder de duizenden blinden van Mexico zou den worden verspreid. DOLORES DEL RIO EN BING CROSBY Concert Het Amsterdamse Concertgebouw orkest heeft voor een publiek van 2.000 personen te Troy in de Ameri kaanse staat New York in hemds mouwen gespeeld. De auto met avondkleding was door slechte weers omstandigheden niet tijdig in Troy aangekomen. Huis De heer Besterman, die niet min der dan 18000 brieven van of over Voltaire bezit en voorts 3000 werken van deze schrijver alsmede 3000 ge schriften over hem, heeft een insti tuut in het leven geroepen voor stu die over Voltaire. Dit is gevestigd in „Delices" het Witte Huis, waar Voltaire van 1755 tot 1765 heeft gewoond en waar nu ieder kan komen werken en stu deren. Voltaire is een grapjas van historische betekenis. Vondst Op de boerderij van een vee houder te Bolsward, was men dezer dagen bezig met 't opladen van mest, toen een arbeider plot seling iets zag schitteren. Het was een gouden ring met de inscriptie J. B. Na enige navraag bleek het de trouwring te zijn van een vee houder die deze onlangs bij een lakka bezoek aan familie had verlo- Korea ren. Geste In Hogenaes (Zuid-Zweden) heeft een eigenaar zestien woningen ge schonken aan de bewoners, naar hij zei. omdat hij er genoeg van had formulieren in te vullen en corres pondentie te voeren met huisvestings autoriteiten, die hem hadden opge dragen reparaties tot een bedrag van 25.000 kronen aan de woningen te laten verrichten. Woonplaats De Amerikaanse filmster Marilyn Monroe, die met huisvestingsmoei lijkheden heeft te kampen sinds zij scheidde van Joe Dimaggio, heeft haar intrek genomen in een kleed kamer van de studio's der 20th Cen- tury-Fox, tot zij een betere woon gelegenheid gevonden zal hebben. Oud Een expeditie van Deense archeo logen heeft op het eiland Bahrein in de Perzische Golf 50.000 jaar oude speerpunten gevonden en een beeld je van een fazant, dat uit de tijd van Abraham zou dateren. Expositie In Dusseldorf is een internationale tentoonstelling over de jacht ge opend. De primitiefste jachtwapens tot de modernste, evenals visgerei tot de moderne duikeruitrusting met harpoen en zuurstofmaskers, zijn er te zien. Ook zijn honderden jacht en vistrofeeën tentoongesteld. Onder meer zijn trofeëen te zien van Prins Bernhard, koningin Elisabeth en ge neraal Tito. Reis In Frankfort zijn twee Oostenrijk se studenten aangekomen, die met een motorfiets met zijspan meer dan 45.000 kilometer door 20 landen heb ben afgelegd. Sedert hun vertrek, in April 1953, uit Wenen hebben zij achtereenvolgens Zuid-Slavië, het nabije en het Midden-Oosten, Afgha nistan, Pakistan, India, Ceylon, Ma- Singapore, Formosa, Japan, de Ver. Staten, Canada en Groot-Brittannië bezocht. Zij zijn nu op weg naar huis. Palmer toog aan het werk. Een Amerikaanse maatschappij beloofde gratis voor zangers te zorgen, wier lie deren dan zouden worden opgenomen. En zo gebeurde het ook. Beroepszan gers als Dolores del Rio, Bing Crosby, Andy Russell zongen liederen en ver telden verhalen. En die werden op plaat gebracht. Verder ook concerten en reisbeschrijvingen door Mexico. De blinden zouden nu vele mooie dingen kunnen waarderen die zij nooit te zien krijgen. De aartsbisschop van Mexico-Stad, Lius Mario Martinez gaf zijn zegen aan Palmer's plan. Ongelukkig genoeg echter werd Palmer opnieuw erg ziek. Ee.n paar maanden geleden moest hij een tweede hersenoperatie ondergaan. Zodra hij het hospitaal verliet, reali seerde hij zich dat hij haast diende te maken, wilden de Mexicaanse blinden ooit de „Discojos" te horen krijgen. Er waren grote fondsen nodig. Vorige week vloog hij naar de Ver enigde Staten om er een zevental ste den te bezoeken, waar firma's zijn ge vestigd, die zaken doen in Mexico. Pal mer tracht geldelijke bijdragen te krij gen van die firma's. Palmer heeft haast. En hij kent zelf de reden het best: de dokters hebben hem, na zijn laatste operatie gezegd, dat hij niet lang meer zal leven. „Mag ik 'n vuurtje?" DONDERDAG 21 OCTBER 1954. HILVERSUM I 402 M. KRO: 7.00 Nws, 7.10 Gram., 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender, 8.00 Nws., weerber. en kath. nws., 8.20 Gram., 9.00 Voor de huis vrouw, 9.35 Waterst., 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muziek, 1030 Morgendienst, KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Pianospel, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmeded 12.3.5— 12.40 Wij van het land): 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nws. en kath. nws, 13.20 Pianoreci tal, 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram, 14.25 Mezzo-sopr. en piano, 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Gram., 15.40 Trio-sonates, 16.00 Bijbellezing, 16.30 Pianorecital, 16.50 Gram., 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Tenor, viool en piano, 18.00 Gram., 18.30 Friese uitzending, 18.45 Leger des Heilskwartier, 19.00 Nws. en weerber., 19.10 Sociaal ge sprek, 19.25 Gram., 19.30 „Operatie Pega sus". klankb., 19.50 Gram., 20.00 Radio- air wiek verdrijft hinderlijke luchtjes Waar wordt gegeten of gerookt, waar mensen wonen en werken - overal ontstaan nu eenmaal onprettige luchtjes. Trek vóór uw gasten komen of vóór u aan tafel gaat de wick van uw Air-Wiek flacon 5 cm. omhoog en de geurtjes krijgen geen kans. Originele flacon a f 2.40. met chlorophyl Gebruik het ook In werkkamer ..i keuken ziekenkamer.,i kinderkamer... en voor: vergaderingen kantoor winkel atelier VOOR MENSEN MET EEN FIJNE NEUS A 547 krant, 20.20 Gev. programma, 22.00 Perio diekenparade, 22.10 Gram., 22.20 Orgelcon cert, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nws. en SOS-ber., 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. AVRO: 7.00 Nws., 7.10 Gram., 7.15 Gymnastiek, 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening, AVRO: 8.00 Nws., 8.15 Gram., 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram., 9.40 Morgenwijding, 1000 Gram., 10.50 Voor de kleuters, 11.00 De Antwoordman, 11.15 Gram., 11.35 ,,Bij ons in het dorp," hoorspel, 12.00 Twee piano's, 12.25 In 't spionnetje, 12.30 Land- en tuin bouwmeded.,* 12.33 Lichte muziek, 12.50 Uit het bedrijfsleven, 13.00 Nws, 13.15 Meded. of gram., 13.20 Musette-orkest, 13.55 Beursber., 14.00 „Paul Vlaanderen en bet Gilbert Mysterie", hoorspel, 14.40 Gram., 14.45 Voor de zieken, 15.30 Gram., 16.00 „Van Vier tot Vijf", 17.00 Voor de jeugd, 17.45 Regeringsuitz.: Ir. A. van der Linden: „Nederland en de wereld: Nederland en de Europese samenwerking bij de electriciteitsproductie", 18.00 Nws, 18.15 Sportproblemen, 18.25 Voor de jeugd, 18.40 Pianorecital, 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Gesproken brief uit Londen, 19.10 Reportage, 19.15 Jazz-Sociëteit, 19.45 „En kele nieuwe ontdekkingen in Egypte", caus., 20.00 Nws, 20.05 „Het uur der soli dariteit", toespraak, 20.10 „The Bird's Opera", opera. 20.45 Rep., 20.50 Tenor en piano. 21.25 Cabaret, 21.55 Commentaar op de Adenauer-Mendes France bijeenkomst, 22.00 Dansmuziek, 22.45 Buitenl. overzicht, 23.00 Nws, 23.15 Sportact., 23.3024.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 11.45 Gram., 12.30 Weerber., 12.34 Gram., 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel, 14.00 Engelse les, 14.15 Gram 14.30 Franse les, 14.45 Gram., 15.00 Kamer orkest, 15.45 Gram., 16.00 Koersen, 16.02 Symph.-orkest, 16.55 Gram., 17.00 Nws., 17.10 Gram., 17.15 Voor de kinderen, 18.15 Gram., 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nws, 19.40 Gram., 19.50 Pol. caus., 20.00 Gram., 20.10 Klankb., 20.40 Gram., 20.45 Idem, 21.00 Omroeporkest en soliste, 22.00 Nws, 22.15 Ethnische muziek, 22.5523.00 Nws. BRUSSEL 484 M. 12.00 Gram., 13-00 Nws, 13.15 en 14.15 Gram., 14.30 Orkest concert, 16.05 Lichte muziek, 17.00 Nws., 17.15 en 19.15 Gram., 19-30 Nws., 20.00 Hoorspel, 22.00 Nws., 22.15 Gevar. muziek, 22.55 Nws. door 28) Louis Joseph Vange naar die ouwe schurk toe om hem eens te zeggen, dat hij wat doen moet voor die arme Miss Gra ham?", vroeg hij verontwaardigd. „Hij heeft het hun eenmaal aange boden. Maar ze hadden er geen oren naar hij stelde zulke onmogelijke voorwaarden. Ze zou voor altijd met haar vader hebben moeten breken en de naam Bohun aannemen „Die vent is gek! Wat een schoft moet dat zijn. Natuurlijk kon hij weten, dat ze zouden weigeren". „Ik vrees van wel". Duncan bleef nog even aarzelend staan in de open deur. „Maar in elk geval", zei hij opeens, „iemand moet naar hem toe en hem de zaak eens in het juiste licht laten zien". „Als u het eens probeerde, mijnheer Duncan", sloeg ik ondeugend voor, ter- „Zeg u dat niet; ze 'had gelijk. Ze WÜJ wij samen de gang in gingen gingen er van door; ik ook maar ..Misschien doe ik het wel zei hij Hij zwoer dat ze nooit met een Noordelijke mocht trouwen. Maar juist omdat ze een Bohun was, kon ze moeilijk anders doen. nadat ze dit wist. Er waren er twee hier, die van haar hielden, maar ze koos Sam Graham „Het spijt me", zei hij. ,,het spijt meHij begreep, dat ik de an dere van de twee was, de andere kant uit. Later kwamen ze in Radville terug, maar de kolonel wlide hen nooit vergeven. Toch leef den die twee gelukkig samen totdat zi.) stierf. Betty is natuurlijk haar dochter; Sam is geen man om nog weer eens te trouwen". Duncan liep blijkbaar over het ge hoorde na te denken, totdat wij aan de huisdeur waren gekomen. Daar stond hij even stil en zei: „Die heeft geld genoeg, niet die ouwe Bohun? Ik zou zo denken véél! „Veel, veel? Wat noemt men tegen woordig veel? Maar in elk geval heel wat meer dan hij nodig heeft". langzaam. „Ik zou het u sterk afraden. De man, die het 't laatste deed. heeft niet de minste lust om de poging nog eens te herhalen". „Wie was dat?" „Een oude dwaas, Homer Littlejohn geheten". Duncan stak mij de hand toe en drukte de mijne flink, „Daar praten we later nog wel eens over". We wilden net onze kamers binnen gaan waarvan de deuren naast elkaar zijn, toen een gedachte mij door het hoofd schoot. wood? Ik zag het toevallig vanavond in de vestibule op tafel liggen". „Ja", zei hij rustig. „Dat zal de grote maatschappelijke gebeurtenis van het jaar zijn. Ik hoop, dat u er plezier zult hebben". „Ik ga er niet heen". „Gaat u er niet heen! En waarom niet?" „Eerstens is het teg^n de regels.... ik bedoel de zakenregels'. Ik zal het veel te druk met de winkel hebben". „Dat zal voor Josie een teleurstelling zijn". „Dank u", zei hij hartelijk, „wel te I rusten". I Eenmaal alleen moest ik mijzelf be kennen, dat hij mijn verstand te bo ven ging. De loop in Graham's winkel was be gonnen. Vanaf het eerste ogenblik had Duncan de handen vol met de klanten te helpen en oude Sam kreeg meer recepten klaar te maken in één dag dan anders in een maand. Iedereen wilde de nieuw-ingerichte zaak eens ziea. Sam de hand drukken en kennis maken met zijn nieuwe compagnon. Sothern Lee hadden een paar da gen lang bijna geen sterveling in de winkel. Bijna elk vrouwelijk wezen in de stad wilde weten, wat Graham Duncan verkocht en Sothern Lee niet had. En hoeveel goedkoper alles bij Graham Duncan was. Ook wens ten zij kennis te maken met de heer Duncan. Ik heb reden om aan te ne men, dat nog nooit zoveel inwoners zich bewust waren geweest van wat men al niet bij een Amerikaanse dro gist kon kopen. Van mijlen buiten de stad kwam men om postpapier en post zegels te kopen daarvoor meldden zich lieden aan, die nog niet eenmaal in de maand een brief kregen of ont vingen. Zelfs Will Bigelow haalde zich van elke sigaar, sigaret en tabak een monster en rookte die gewichtig puf fend op. Vanaf de eerste dag gingen Tracey Tanner's sigaretten en spuit waterinkopen naar Graham's zaak over en zelfs Roland Barnette werd er, hoe wel onwillig, een dikwijls geziene klant, daartoe wel door Josie Lock- wood genoodzaakt. Ik zeg onwillig, omdat Roland de nieuwe compagnon niet mocht en dat van het begin af gezegd had. Maar verder mocht bijna iedereen hem zonder uitzondering. Zijn oplettendheid en beleefdheid deden weldadig aan, vergeleken met de wij ze, waarop men bij Sothern Lee de klanten toewierp wat zij wensten. Duncan deed inderdaad zijn best om de klanten aangenaam te zijn. Nie mand werkte ooit harder in enige win kel van Radville dan hij deed. En van af het ogenblik, dat hij de overtuiging kreeg, dat er van de zaak wel wat te maken viel, dat er zeker gelegen heid was om er allerlei nieuwigheden toe te passen, ofwel te verkopen, kwam er geen eind aan de dingen, waarmee hij ons verbaasde. Om te beginnen veranderde hij haast dagelijks de etalage en maakte ze zo aantrekkelijk als maar mogelijk was We gewenden er ons aan om ex pres om te lopen om te kunnen zien, wat Graham Duncan nu vandaag weer voor het raam hadden. Koopjes van de dag, die dan enkele dollarcen ten boven de inkoopprijs verkocht werden, trokken telkens weer de men sen. Die dan vanzelf ook nog al eens wat anders kochten. Duncan geloofde vast en zeker, dat de dingen maar niet domweg in de winkel moesten staan, maar op alle denkbare wijze onder de aandacht van het publiek dienden ge bracht te worden. Midden in Augus tus was hij al aan het tobben over de slapte in de verkoop van middelen tegen de hoest. „Niemand heeft in de zomer hoest- stroop nodig", zei hij tegen Graham. „We hebben het goed nu al een zes weken in huis en daar moet bewe ging in komen. Op de flessen staat „Denk er aan: goed schudden". Ik heb waarachtig wel wat anders te doen da het voor mijn rekening te nemen en we moeten een jongen huren om het te doen of we moeten het spul verkopen en maken dat wij voor de winter een nieuwe voorraad hebben". Hij slaagde er waarachtig in om de hoeststroop kwijt te raken. Op de een of andere manier wist hij ons aan te praten, dat voorkomen beter is dan genezen en dat het verstandig was een paar flessen hoeststroop in voorraad te hebben, wanneer de kille herfst winden zouden beginnen te waaien, vooral ook omdat hij ze nu tegen 39 dollarcenten kon leveren tegenover 45 in het seizoen. Hij had reeds opgemerkt, dat de doktoren ui Radville en omgeving hun recepten op armoedige blaadjes papier schreven. Hij liet haastig bij de druk ker een heel stel keurige blocnootjes drukken en zond er elke geneesheer een half dozijn van, met er op ge drukt naam en adres van de zaak en nog een beleefde aanbeveling er onder. Op de achterkant van de recepten had hij een heel verhaal laten drukken voor het overmaken van de recepten per post, de opgave ervan per tele foon door de dokter en de toezending der aldus bestelde geneesmiddelen met de grootst mogelijke spoed. Toen de zaak de loop bleek te krij gen en er verdiend werd, zocht Dun can naar nieuwe producten om te ver kopen. Tot op dat ogenblik had men zich in Radville tevreden gesteld met goedkope toffees en ander snoeperij in flesjes en busjes van twijfelachtig fabrikaat en die soms tijden in de win kel stonden. Maar Duncan trof een regeling met een delic~tessenfabriek in Pittsburg, die hem daarna tweemaal per week verse pakjes en dozen stuur de van een half en een heel pond bon bons en chocolade. Wat later introduceerde Sperry hem in een drogisten-vereniging, waarvan h:j lid werd, en die speciaal werk maakte van de sigaren en tabakshandel in vereniging met de drogisterij. Daar door kwam er aan de zaak een spe ciale uitstalkast voor deze branche en sedertdien kon men behoorlijke tabak en sigaren in onze goede stad krij gen.*) *J Zoals de lezer zal opmerken, be hoort een goede Amerikaanse „drug store" allerlei in voorraad te hebben, waar men hier niet aan zou denken. Ook richtte hij een uitleenbibliotheek op van goede boeken tegen bescheiden betaling een nieuwigheid, die ik hem meende te moeten ontraden, daar ik weinig vertrouwen in de leeslust en de smaak mijner stadgenoten had. „Als een nieuwigheid zal ik het pro beren", zei hij, ..al was het maar om de mensen in de winkel te krijgen. Dat is alles wat ik wens. Wanneer ze eenmaal binnen zijn, moet het al raar lopen als we ze niet het een of ander zouden verkopen. Let u eens op". Hij bleek gelijk te hebben. Onge twijfeld maakte hij, dat de zaak de loop kreeg en na enige tijd met spron gen vooruit te zijn gegaan, zette een langzamer maar toch zekere, gestadi ge vooruitgang in. De winkel begon een maatschappelijk centrum te wor den, waar men elkaar ontmoette. Tra cey werd aangenomen als assistent en een jongen had hard werk om al de boodschappen te bezorgen.... Duncan had zich nog nooit zo gelukkig ge voeld; hij had eindelijk iets gevon den. dat hem goed afging hij had werk gevonden dat hij met succes doen kon Ik geloof niet, dat hij daar dik wijls speciaal aan dacht, maar hij on derging in elk opzicht de gunstige in vloed van het bescheiden succes, dat hij hac1 en dat deed hem buitenge woon veel goed Maar ik moet u nog verhalen, waar om Duncan niet naar Josie's tuinfeest je wilde. Het duurde lang eer ik ach ter dat waarom kwam. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3