Brandblusbroeders, zwaar materiaal en de schop van Piet Dez<j winter de laatste stoot T.S.C.'er de Wit middenvoor Afdelingsvoetbal in Zeeland B.B. leidt een krachtig leven Klein incident SPIERPIJN R,n1i|V' st:ive KLOOSTERBflLSEM Een strop voor de oesterkwekers B.B.- Bijzonderheidjes Geen toestemming HIER ZIJN DE RODE DUIVELS! DE, definitieve samenstelling van het nationale Belgische 15-Voudig clubkampioen aan stoot BLIJFT HET REMISE i/SPORTint KORT* rè DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 OCTOBER 1954 Overal in het land ivordt met geestdrift gewerkt Probleem der R.M.C.s Juiste man op de ju iste plaats Piet en zijn schop Waarom dit alles NIET NAAR N. B. V. B. Pol Anoul blijft in Luik Walenschieting te IJzendijke Men slaat geen dame Scheidsrechter sloeg, elftal verliet het veld H.B.C. TE HULST BESTAAT 20 JAAR Schoondijke won in IJzendijke H.E.W. NU AAN DE KOP Wildschieting te Graauw AANBESTEDINGEN MARKTEN (Van onze redacteur). BROEDER Arnoldus is hoofd van de zelfbe- schermingsploeg der B B. in het Francisca nerklooster te Weert. En niemand verwondert zich daarover. Sommigen beweren zelfs, maar dat zijn dan de onverantwoordelijke optimisten, dat er in het geheel geen B.B-ploeg opgericht had behoeven te worden, omdat broeder Arnol dus nu eenmaal bestaat. Hij is zo fors, dat men wel twee broeders van hem had kunnen maken en als je hem in overall ziet, oefenend met brandblussers en zo, krijgt je onmiddellijk de indruk, dat hij tussen alle blus- en reddings werkzaamheden door nog wel een vliegtuig kan neerhalen ook. Met een flinke steen of iets der gelijks. Om de Nederlandse pers te tonen, dat ook kloosterlingen niet achterblijven bij de opbouw van Bescherming Bevolking, gaf broeder Arnol dus met zijn ploeg een demonstratie op de binnenplaats van het klooster. Maar zoals dat bij een demonstratie altijd gebeurt: een van de schuimblussers weigerde hardnekkig dienst. Totdat broeder Arnoldus nader schreed en een klap gaf op het apparaat. Eén klap maar! „Ze noemen me tegenwoordig broeder Py- romanus", zei hij. Het bezoek aan Weert was onderdeel van een excursie langs verschil lende plaatsen, waar men met de opbouw van B.B. uitstekende vorde ringen heeft gemaakt. Broeder Pyromanus is slechts een van de vele geestdriftige werkers, die zich de laatste jaren voor Bescherming Bevol king hebben ingezet en wier geestdrift duizenden anderen eveneens enthousiast heeft gemaakt. We zouden, aan de hand van wat we tijdens die driedaagse tocht gezien hebben, wel enkele voorbeelden kunnen noemen. Het lijkt ons echter dienstig, de lezer in gedachten op sleeptouw te nemen en de reis nog eens dunnetjes over te doen. Want slechts door hier en daar in het land een willekeurig kijkje tenemen, krijgt men een beeld van wat inmiddels is gepresteerd. kwartet, dat wat die bezetting betreft, de 50 procent nog niet heeft gehaald. Dat is jammer, maar niet verwonder lijk, In de grootste steden geeft de werving de meeste moeilijkheden. Rotterdam werkt met 56 wijken en 834 blokken. In al die blokken moe ten de nood wachters met het mate riaal van de onderscheidene diensten vertrouwd worden gemaakt. Als de nood aan de man komt, moeten zij voor hun taak berekend zijn. Men kan zich voorstellen, wat de organi satie hier vergt. Een vriend van de heer Nouwens heeft eens gevraagd „Die B.B. zeg, heb je daar nu de hele week werk mee?" Sindsdien is de vriendschap bekoeld. Dat we in Den Haag zijn vertrok ken, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Alles wat belangrijk is, begint in Den Haag. Dat weet u. De deelne mers werden over twee Volkswagen busjes er enkele luxe auto's verdeeld en omdat het eerste bezoek Rotterdam gold, koersten we in de richting van Delft. Dat interesseert me niet, zult u zeggen. Maar wacht even. Niet te vlug. We zouden u deze beschrijving bespaard hebben, ware een van de busjes bij Delft niet door de rem ge schoten. Uitgerekend het busje, waar aan wij het toch altijd nog vege lijf hadden toevertrouwd. Het ding vloog met een klap op zijn voorganger, zo dat de helft van het gezelschap ver baasd het hoofd wendde en de schaarse deskundigen uitstapten om zich van de schade op de hoogte te stellen. De reddingsdienst, als onderdeel van de B.B., peinsden we, is geen overbo dige instelling. Maar goed, zand erover. We kwa men in Rotterdam, ongeschonden. En in het bureau, dat men daar voor de B.B. heeft ingericht, wachtte de heer Nouwens ons op, Hij heeft veertig man personeel 'onder zich' en die heb ben allen een. dagtaak aan admini stratie en organisatie van Bescher ming, Bevolking in de Maasstad. Enkele jaren geleden was er nog niets. Geen bureau, geen mensen, geen materieel. Momenteel zijn er 9000 noodwachters, waarvan de meesten in opleiding en op het bureau weet men precies, «'at deze mensen te doen hebben. Op kaartsystemen staan zfj met naam en functie geregistreerd, de cursussen zijn nauwkeurig getimed en van het H.B.B. hoorden we, dat het ook met de bedrijfszelfbescherming in de goede richting gaat. Van de 1600 bedrijven, doen er al 700 mee. Vol gend jaar September moeten alle be drijven met meer dan 100 man perso neel hun ploegen opgeleid hebben. Brandweer, reddingsdiensten en ge neeskundige ploegen. Er zijn in Rotterdam 84 cursussen voor de diverse onderdelen van de B.B. Er moeten echter nog heel wat vrijwilligers worden gevonden, aleer de personeelsbezetting compleet is. Met Amsterdam, Den Haag en Eind hoven vormt Rotterdam een steden- Zwijndrecht: een plaats die ons nooit veel gezegd heeft, maar die ons nu wat zegt, omdat we er een opslag plaats hebben gezien van een Rijks- Mobiele-Colonne, voor het gemak R. M.C. genoemd. Tientallen wagens, speciaal voor B.B. vervaardigd, heb ben hier een plaatsje gekregen. Mo torspuiten, trekkers, materiaalwagens Wagens, waarvan brandweercomman danten in kleine gemeenten soms dro men pil die hier, maar dan alleen bij wijze van spreken, te grijp-.-staan. Het is met die mobiele colonnes 'n moeilijk geval. Het personeelérvoor heeft men nog niet gevonden. De vrij willige werving, laten we dat maar eerlijk zeggen, is mislukt. Het maakt een heel verschil, of men in plaatse lijk verband de B.B. op moet bouwen of los van die plaatselijke gemeen schap. U weet het: de R.M.C.'s moeten in tijd van nood overal kunnen worden heengezonden. Ze moeten bemand zijn met mensen die hun vak uitste kend verstaan en dus een ruime oplei- dingstijd nodig hebben. Vrijwilligers, die overdag een volledige taak heb ben in kantoor of fabriek, kunnen voor die opleiding geen tijd vinden. Voor wie tot nu toe weinig met de B.B. te maken had, zij het volgende nog eens gezegd: De organisatie be staat uit een „brede basis" van zelf beschermingsdiensten, die in gemeen telijk of kringverband zijn gecoördi neerd. Eerst en vooral moeten de wij ken en blokken berekend zijn voor 'n eigen, belangrijke taak. Ieder blok hoofd als het ware moet met zijn (Advertentie) 'xspieren moet U y\ driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbalsem, die \l/ diep in de weefsels doordringt. V Ook bij rheumatick en ischias: Langs een geïmproviseerde kabel baan naar de begane grond. Een jong patertje van het Franciscaner klooster in Weert had het volste vertrouwen in de reddingsploeg van de plaatselijke B.B., die'op deze manier het nut van de „stoelknoop' kon demonstreren. Geen braedval in dit jaar Omdat het belangrijk is. dat bij de komende wervingsactie voor iedere groep van de B.B. de juiste mensen gevonden worden, heeft men contact opgenomen met de vakcentrales. Bepaalde beroepen, zo is gebleken, geven geschiktheid voor bepaalde diensten. De be sturen der vakbonden verklaar den zich onmiddellijk bereid, hun medewerking te geven en zij zullen ook de plaatselijke afde lingen verzoeken, de B.B. alle steun te geven bij de voltooiing van de opbouw der organisatie. De BB wordt ook een vredestaak toegedacht. We hebben aan den lijve ondervonden, dat een land door an dere rampen dan oorlog getroffen kan worden. Ook daarom is het goed, een beschermingsorganisatie als de B. B. bij de hand te hebben. Dit alles heeft niets te maken met de mobiele colonnes, die in Zwijn drecht is gestationneerd. Maar tijdens de tocht heeft men ook over deze din gen gesproken. Over de moeilijkheden dus, die men ondervindt bij de wer ving van vrijwilligers. Men is dik tevreden over de ani mo tot nu toe. En men is ervan overtuigd, dat de actie die binnen kort gaan beginnen, de stoot zal ge ven tot het completeren van de per soneelsbezetting. Dit is echter wel de ervaring: wij in Nederland gaan niet over één nacht ijs. Ook de vrees, ons belachelijk te zullen maken, is daar niet vreemd aan. Zoals een toegewijd B.B.-er terecht opmerkte: „Als Plet op kantoor komt, de ochtend nadat hij zich voor B.B. heeft gemeld, kan hij ongeveer op deze ontvangst rekenen: „Ha, daar hebben we Piet. Hij heeft zich voor de B.B. gemeld. Nou is het vaderland gered. Zeg Plet, heb je al een schop?" En daar staat Piet dan. Slachtof fer van de vaderlandse hebbelijkheid om alles, wat niet direct zijn nut en waarde bewijst, eens lekker op de hak te nemen. Veelbetekenend is het, dat het des' ondanks goed is gegaan met de OP' bouw van de organisatie. Dat er zo veel geestdrift is gewekt en zoveel initiatief is ontplooid. Maar daarover in een volgend stukje. noodwachters de gevolgen van een luchtaanval of wat ook onder het oog kunnen zien. Is de ramp van die aard dat de wijkploegen het werk van blussing, redding en eerste hulp niet meer aan kunnen, dan doen zij een beroep op de gemeentelijke over heidsdiensten ,die op hun beurt de B.B. van andere plaatsen weer te hulp kunnen roepen. Komt men daarna nog tekort, dan gaat er een seintje naar de mobiele colonnes, die met groot materiaal te hulp snellen. Dit is zeer schematisch, de op zet van de B.B. Een goed ge coördineerd samenstel van be schermingsdiensten over het hele land. Met een belangrijke taak, zoals men begrijpen zal, voor de R.M.C.'s. Waar de opbouw van de plaatselijke organisaties al zo ver is gevorderd is»het zaak, ook de 23 mobiele colonnes zo gauw mogelijk te bemannen. De re gering zint momenteel op maatregelen, die dit kunnen be werkstelligen. Het kan echter nog wel even duren voor die plannen zijn uitgevoerd. In Schijndel had men, ten gerieve van het bezoek, de hele R.M.C. van die streek opgesteld langs het kanaal Een file wagens van een kilometer lengte. In tijd van nood en bij water gebrek kan men de ene auto met de andere verbinden en het water hon derden meters ver halen, om het via opjaaginstallaties naar de plaafs van de brand te brengen. De regering heeft er geen gras over laten groeien. Het materieel is er. En het is niet weinig. Sommigen vragen zich af, of dit alles nu niet overdreven is. Dat zijn de sceptici. Omdat ze niet in een oorlog geloven, geloven ze ook niet in het bestaansrecht van de B.B. Wat zouden we ons druk maken nietwaar? Hier en daar kan men op affiches zien, wat de B.B. ervan denkt. „Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oor log zonder B.BMen behoeft niet op een ramp te rekenen, wanneer men zich wapent tegen de gevolgen er van. Hoeveel onheil zou er niet voor komen hebben kunnen worden als we in 1940 een goede „Civil Defense' hadden gehad. Tegen moderne wapens kun je toch niets doenDat is waar. Je kunt een bom niet tegenhouden. Maar wat ie wel kunt doen is de gevolgen van bominslag tot een minimum be perken. Daarvoor zijn blussers nodig en mensen die weten wat zij met ge wonden moeten doen. Mensen, die geen balk onder een steenhoop weg trekken, wanneer zij vermoeden, dat er slachtoffers onder het puin liggen Er zijn ook veel B.B.-ers die niet geloven, dat er de eerste jaren een oorlog komt, maar die het toch wel een veilig idee vinden, tegen de ge volgen van een eventuele oorlog ge wapend te zijn. De meeste mensen geloven niet, dat hun huis in brand zal gaan, Maar een brandverzekering sluiten zij tóch maar af. Geleidelijk aan komt er samen werking tussen de diensten van Civil Defense" in alle landen van Europa. Niet alleen kan men daar door ideeën uitwisselen, maar tus sen Nederland, België en Duitsland kunnen ook afspraken worden ge maakt voor onderlinge hulpverle ning in tijd van nood. Men denke hier aan de ligging van Z.-Vlaan deren ten opzichte van België. Het kost zoveel geld, al dat perso neel. Dit argument wordt nog al eens gehoord, als de twijfelmoedigen hun mening geven over B.B. Daarom is 't belangrijk te weten, dat maar 450 mensen een vaste baan hebben bij B. B. en de „rest" van de 232.000 perso neelsleden uit vrijwilligers bestaat. Een garagehouder in een Zeeuwse gemeente wilde Bescherming Bevol king graag van dienst zijn. Hij stelde zijn garage ter beschikking als berg plaats voor het materieel. „En maak je over het onderhoud maar geen zor gen", zei hij, „daar zorg Ik óók wel voor. Toen in 1953 meer dan de helft van de gevraagde vrijwilligers zich had gemeld, hield men een enquête, teneinde een beeld te krijgen van wat de meeste mensen tot meedoen aan de B.B. had gebracht. Vrijwel allen gaven als reden op, dat zij het in het belang van de gemeen schap nodig vonden hun steun te geven. In tijd van nood, zeiden ze, moet iedereen op iedereen kunnen rekenen. Een propagandiste voor B.B., die van 't resultaat van haar eigen ijver schrok, was dat meisje uit een dorp, ergens in Brabant. Ze stapte bij een groot gezin binnen, sprak over taak en nut van de organisatie en ging met negen aanmeldingen naar bui ten. In Nederlands Jengdelftal tegen de Belgen Het Nederlandse Jeugdelftal, dat op Zondag 24 October te Water schei tegen de Belgische jeugdploeg uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Feyt (Woerden); achter: Brull (Sittardia), Kraay (DOS); midden: Dahrs (Blauw Wit), Wink (SVV), van Ham (Zeeburgia)voor: Vre- ken (ADO), Bosselaar (Sparta), de Wit (TSC), Erkens, Gruizen (bei den Sittardia). Reserves: Schouten (SVV), Beekman, Loos (beiden Vitesse) en Rut ten (Bleyerheide). Oranje zonder Wilkes naar Antwerpen Naar wij van de KNVB ver nemen heeft Wilkes van zijn club geen toestemming gekre gen om op 24 October in het Ne derlands Elftal tegen België uit te komen. Dit besluit werd door de Spaanse club genomen in ver band met een belangrijke com petitiewedstrijd, welke op die dag zal worden gespeeld. Het Nederlandse Elftal zal over enkele dagen worden sa mengesteld. Volgens het blad „Les Sports" heeft Pol Anoul, die aangezocht is om voor een Nederlandse profclub te spelen, verklaard, dat hij trouw zal blijven aan zijn club, de FC Luik, en aan de Bel gische Voetbalbond. Als laatste wedstrijd op de staande wip in dit seizoen had de Schutters vereniging: St. Sebastiaan een ign. Walenschieting uitgeschreven, waan- voor behoorlijke belangstelling be stond. Een walenschieting bestaat hieruit, dat i.p.v. één hoogvogel, meerdere hoogvogels op de sprang zijn geplaatst De uitslag als volgt: le hoogvogel: Alph. Wijffels, IJzendijke; 2e hoogvo gel: Ph. Öubrie, Zandstr. Sas v. Gent; 3e hoogvogel: Albr. Groosman, IJzen dijke; 4e hoogvogel: Ast. Deveneyns. IJzendijke; 5e hoogvogel: Ach. de Deckere, Watervliet (B.); 6e en 7e hoogvogel: W. Willemsen, IJzendijke, Nu de Yersekse oesterkwekers begonnen zijn met het ophalen van de pannen uit de Ooster- Schelde, blijkt dat de broedval dit jaar totaal mislukt is. De hoop, dat de late plannen, die uit gelegd waren in begin Augustus nog wat zouden opleveren is vervlogen, er is niets van alle kleine broed overge bleven. Er is géén broedval 1954 En nl?^fileen de Panncn, maar ook de 8 a 10.000 uitgezaaide meters mossel schelpen geven geen beter beeld. Op de beste percelen zijn er 10-15 broed- jes in een ben. Mede daardoor is de laatste weken een hausse te bekennen in een broed uit 1953. Gaf men eerst f. 10.per 1000 m., nu wordt reeds grif f. 16.tot f. 17.betaald. Het pannen varen is volop aan de gang zoals ieder najaar, maar inplaats van in de winterkwartieren worden de pannen in de „klas" gezet langs het kanaal door Zuid - Beveland of op de steigers. Het is nog nooit voorgevallen zei men ons, dat er in totaal geen broed val is geweest. De slechte zomer is de oorzaak. Mèt MEERT, zonder ANOUL elftal, dat a.s. Zondag in de Hel van Deurne tegen Oranje zal uitkomen is uit de bus gekomen. Zij luidt als volgt: Doel: Meert (Anderlecht)Achter: Dries (Berchem sp) en van Brandt (Lierse sk). Midden: Huysmans (Beerschot), Carré (FC Luik) en Mees1 (Antwerp FC). Voor: Lembrechts (FC Mechelen), Houf (Standard CL),; Coppens (Beerschot), Givard (Standard CL) en Mermans (Anderlecht),* reserves: Geerts (Beerschot), Diricx (Union St. Gilloise), van Kerk-| hoven (Daring Brussel), H. van den Bosch (Anderlecht). In de ploeg, die Zondag 26 Sept. te Brussel zo'n fraaie 2-0 overwinning; op Duitsland heeft behaald, zijn slechts enkele wijzigingen aangebracht.! Doelman Gernaey, die last heeft van een knieblessuur, is vervangen; door Meert, wiens vorm in de laatste tijd voortreffelijk is geweest. Daarom heeft de keuzecommissie aan Meert, die bijna 10 jaar geleden als international debuteerde, maar ditmaal niet tot de vooraf geselee-! teerde spelers behoorde, de voorkeur gegeven boven Geerts die te Brus sel Gernaey had vervangen toen deze gewond werd. Back-stel en middenlinie bleven ongewijzigd. In de voorhoede ont-< breekt de geschorste Anoul. Houf verhuisde als gevolg hiervan van dej linkbinnen- naar de rechtbinnenplaats, terwijl Givard als linksbinnen is opgesteld. Tegen Duitsland zag de voorhoede er als volgt uit: Lembrechts, Anoul,' Coppens, Houf, Mermans. 1 HET BELGISCHE TEAM Doel: Blavier (Fleron FC); achter: Hannouille (Anderlecht) en Vets (Berchem Sport); midden van Win (FC Mechelen), J. Janssens (Antwer pen FC) en Nelis (Beerschot); voor: van den Borre (Anderlecht), Willems (Lierse SK), Verlinden (Boom FC) Wegria (FC Luik) en van der Eist (Eendracht, Aalst). In de tweede amateurliga van de Duitse Voetbalcompetitie ontmoetten SG. Hainstadt en FC Mosbach elkaar afgelopen Zondag. 20 Minuten voor het einde zei een dame langs de lijn iets te gen de scheidsrechter, hetgeen deze kennelijk niet erg aan stond. De rechtspreker repli ceerde namelijk door de bewus te dame een fikse oorvijg te ge ven. I>e ploeg van Mosbach, die overigens een hopeloze 4-0 ach terstand had, verliet toen uit protest het veld. Het was de vrouw van Mosbach's doel wachter, die de klap gekregen had Ja, als Richard Freyser „aan stoot" is, kun je wel even gaan zit ten. Want dan is hij voorlopig nog niet klaar. In uiterste concentratie staat hier de „crack" van de jubilerende Hulsterse biljartvereniging H.B.C. een pracht van een masseerstoot te berekenen. Want een ca rambole maken is niets, maar „overhouden", dat is de kunst! Het aangebroken speelseizoen 10541955 is voor H.B.C., domicile hebbend in de Bruyn's Restaurant te Hulst, een jubileumseizoen; de biljartvereniging bestaat 20 jaar en bij die gelegenheid wordt een nederiaag-tournooi op touw gezet. Aan de maar liefst 18-voudige kampioen Freyser zullen de deelnemers een zware tegenstander hebben De laatste 15 jaren van het bestaan van H.B.C. is het clubkam pioenschap onafgebroken in zijn bezit geweest. Daarvóór hadden de heren R. Lampo en H. Blommaert al eens de titel veroverd, maar nadien is er niemand anders meer aan te pas gekomen. Richard Freyser weet behalve van meubelen, ook alles van biljarten. Van 1949 tot en met 1951 was hij ook houder van het Zeeuwsch-Vlaamse kampioenschap, respectievelijk in Terneuzen, Hulst en Axel gespeeld. Dat hij dit nu niet meer is, mag men slechts toeschrijven aan het feit, dat er geen Zeeuwsch-Vlaamse biljartkampioenschappen meer gespeeld worden Onder „aanvoering" van voorzitter J. Taelman, secretaris J. Leeraert en met de steun van zo'n speler kan H.B.C. gemakkelijk nog 20 jaar vooruit! a In de le klasse A van de afdeling Zeeland van de KNVB bleef de kop groep ongewijzigd. Noormannen bleef met een stevige 6-1 zege baas over 't bezoekende Groede en dus zonder 'n enkel verliespuntje op de le plaats. Schoondijke haalde in IJzendijke de beide punten weg (1-5) en bleef dus goed volgen, evenals Walcheren, dat Sluis met een 5-2 nederlaag over de Schelde terug stuurde. Domburg had het in Retranchement niet bepaald ge makkelijk en kwam tenslotte juist met de bakken over de sloot (0-1). In de le klasse B waren de kop lopers vrij en daardoor kon Lewe- dorpse boys dat een stevige 5-1 over winning op het bezoekende Volharding behaalde, naar de 3e plaats klimmen. Graauw werd door het bezoekende Kwadendamme weer wat steviger op de onderste plaats gedrukt, al was 't dan op het nippertje (0-1). In de le klasse C. gaat Renesse re gelrecht op het kampioenschap af. Dit maal moest Zierikzee 2 er op eigen veld met 1-3 aan geloven. Burgh 2 klom een plaatsje op de ranglijst door met dezelfde cijfers te winnen van Dreischor 13-1). In de 2e klasse A zette Vlissingen 4 haar opmars voort. Ditmaal wonnen de roodwitten in Middelburg met 0-4 van Zeelandia 3. Breskens 3 moest de eer aan het bezoekende Zuidzande laten (5-6) en RCS 3 bleef hekkensluiter, want het verloor op eigen veld met 2-5 van Middelburg 4. HONTENISSE AAN DE KOP In tweekamp om werelddamtitel Ook de derde partij van de tweekamp om het wereldkam pioenschap dammen tussen Roo- zenburg (wit) en Huisman, in Alkmaar gespeeld, is na 57 zet ten remise geworden. De stand is thans 3-3. MALIPAARD NAM BEKER MEE Fan geslaagde cross te Hulst De atletiekvereniging Hulst organi seerde Zaterdagmiddag een cross over de wallen, waarvoor zowel van de zij de der lopers als van de zijde van het publiek vrij grote belangstelling be stond. De af te leggen afstand bedroeg voor de senioren en de A-junioren 6000 meter en voor de C-junioren 1000 meter. De wisselbeker ging naar Maliepaard van Thor uit Roosendaal, die ditmaal een gemakkelijke prooi had aan de Middelburger Cujé, omdat deze last had van een blessure, Maliepaard liet een tijd van 17 min. 56.5 s. voor zich afdrukken, terwijl Hein Cuje toch nog 2e werd in 19.9. De derde plaats was eveneens voor een Middelburger, namelijk voor de nieuweling P. Koole van EMM, die enkele weken gelden voor het eerst uitkwam. Hij had 19.16 nodig. Hans Bostelaar werd eerste bij de A-junioren in de goede tijd van 19.14.6 D. de Roover van Hulst werd tweede in 19.57. en de EMM-er Han Mondeel bezette de derde plaats. Rinus Mondeel van EMM uit Middel burg won bij de B-junioren in 9.47.6. Ook hier was de tweede plaats voor een Hulstenaar, namelijk voor P. Pica- vet, die 10.16.8 nodig had. A. Bou- wens van EMM eindigde als derde in 10.36.1. Bij de C-junioren tenslotte was het al Hulst wat de klok sloeg. Eerste werd R. Picavet in 3.35.3, tweede P. Dieleman in 3.39.2 en derde C. Waes- sens. Tn de 2e klasse B veroverde Honte- nisse 3 de le plaats door Hulst 3 met een 2-1 nederlaag naar huis te sturen. Het moet echter deze plaats delen met Hansweertse boys 2 en RIA 2, dat Axel 3 op eigen veld klopte (1-3). Renesse 2 staat ook al met ruime voorsprong aan de kop in de 2e klasse C. Het bezorgde Zierikzee 3 op eigen veld een 0-5 nederlaag. Zierikzee 3 behield echter de 2de plaats, samen met Brouwershaven, dat SVOWK met een 4-0 nederlaag naar Ouwerkerk terug stuurde. (Handbalcompetitie) In de Zuidelijke 1ste klasse he»*en werd df strijd om de eerste plaats tus sen HEW en Geel Blauw met 14-6 ge wonnen door HEW, dat dus alleen aan de kop kwam. PSV 2 bleef goed volgen door een stevige 13-4 zege op het bezoekende Agressieve. Hellas haalde de eerste punten binnen door Woensel op eigen veld een 14-16 nederlaag te bezorgen Marathon trok ook nu weer aan het kortste eind. want DES nam na een 8-16 overwinnig de beide punten mee naar huis. Bij de dames behield DES de lei ding. want het haalde in Vlissingen hij Marathon de beide punten weg (3-8) Hellas kreeg van Eindhoven een zware 9-2 nederlaag te slikken en LEV7 stuurde WHV met een 10-0 nederlaag naar huis. In de Zuidelijke 2de klasse B heren behield Tonido de eerste plaats d ior een stevige 12-5 overwinning op het bezoekende SOA. In de 2de klasse B dames begon De Zeeuwen uitstekend, want het stuurde SOA met een 9-3 ne derlaag naar huis. Bij de heren in de afdeling Zeeland kwam Tonido 2, dankzij een beter doelgemiddelde en door een 6-10 over winning op Volharding, aan de kop. Olympus begon met een 6-9 overwin ning op EMM in Middelburg. In de eerste klasse A dames behiel den Walcheren en EMM samen onge slagen en zonder verliespunten de lei ding. Walcheren bezorgde De Zeeuwen 2 een stevige 1-10 nederlaag cn EMM behaalde een ruime 8-3 overwinning op het bezoekende Olympus. In de B-afdeling zetten Hellas 2 en Tonido hun opmars voort. Hellas 2 had in Kwadendamme niet de minste moeite met ODI (2-12) en Tonido stuurde Luctor 2 met een verpletteren de 10-0 nederlaag naar Heinkenszand terug. DE HEREN Buckle en Ellen (beiden Engeland) zullen als grensrechters fungeren in de landenwedstrijd Bel- gië-Nederland, op Zondag a.s. te Antwerpen. Naar men weet is als scheidsrechter de heer Leafe, een landgenoot van de beide grensrech ters aangewezen. IN DE COMPETITIEWEDSTRIJD 2e klasse KNSB speelde de Schaakclub Terneuzen tegen Eindhoven 2. De wedstrijd eindigde met 4-4. In de 3e klasse A won Lewedorpse Boys 2 in Vlissingen met 0-4 van Wal cheren 2 en kwam daardoor aan de kop. In de 3e klasse B behield Vo gelwaarde 2 de leiding door een 4-1 zege op Koewacht 2. Steen 3 moest tegen Kwadendamme 2 met een 2-2 gelijk spel genoegen nemen, maar kwam door dit ene puntje toch op de tweede plaats. Luctor 3 begon met een 1-2 nederlaag tegen 's Heer Arendskerke 2. De handboogsociëteit de Friezen te Graauw gaf haar jaarlijkse groot wild schieting. Niet minder dan 20 kalkoe nen en 10 hazen waren er mee ge moeid. Het aantal schutters was zeer groot; het leeuwenaandeel bestond weer uit onze Zuiderburen. De hoge vogel werd afgeschoten door L. Bruggeman van St. Jansteen. De zijvogels door Ed. van Steenberghen van St. Gillis en Arth. de Smet van Belcele; de kallen door L. Pauwels van St. Nicolaas en P. Goedertieren van St. Nicolaas. WOONHUIS TE EEDE Door het architectenbureau v. Zantbeek en Schoonis uit Sas van Gent, werd aan besteed het bouwen van een woonhuis aan de Nieuwstraat te Eede voor rekening van de heer G. Veraert. De uitslag is als volgt: fa Standaert en de Roover 19.590: fa Vlaminck-Verhulst 20.500; fa A. Geijsel 21.500; fa A. Stan daert en Zn. 22.775 fa A. Heijndrix 22.890. Allen te Eede. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. GOES, 18 Oct. Bloemkool Al 31-45, A2 20-42, BI 17-23, afw. 10-28, tomaten A 62-64, C 34, kropsla A2 8-11, BI 4-6, gr. sav. kool 11-16, rode kool 8-15, andij vie 9-21, kroten 22-27, uien 3, prei 27-28, veldsla 35-38, knolselderij 5, witte kool 4, peen 8-9, pronkbonen 69-70, druiven 94-104. KAPELLE, 18 Oct. Export- en in dustrie. Goudreinetten AAA 26.70, A 19.60, BC 17, 1 grof 18.20-18.10, 1 fijn 16.20-16.40, G 14.60-14.80, F 10.05-10.15, F hagelbesch. 8.30. Cox Orange pippin 1 grof 46.10, 1 fijn 21-35.60, K 28.30. Ster appelen A 28.90, BC 22.10, 1 grof 26.10, 1 fijn 21.10, 2 6.90-7.00, K 16, F 7. Glorie van Holland 1 grof 21.30, 1 21, 2 8.10, K 14.90, F 7.40, Br. Alex. Lucas A 30.45, BC 29.80, 1 grof 32.80, 1 fijn 28.90, 2 10.25, K 10.45. Zw. wijnpeer A 19.20, BC 17, 1 grof 21, 1 fijn 15.10, 2 3, K 4.10, Legipont 1 21. Emile d'Heijst 1 10 55. Doyenne du Com. 1 grof 55.10, 1 52.20, K 37.50, Con ference K 14.30-17.40, K hagel 8.10 F 4.20- 4.50. Nouv. Poiteau 1 grof 12, 1 fijn 11, K 3.10, F 3. Pondspeer 1 10.90, 2 8.20, K 6.50, F 4.20. St. Remy 1 grof 14.50, 1 fijn 13.30. 2 8.90, K 9.40, F 5.30. Zure kroet- appelen val 4.30, idem geplukt 5.40. Val goudreinetten 9-9.30. Val sterappelen 4. Bramen industr. AB 54.20, C 40.45. Gewone veiling: druiven 58-92, bramen 56-68, Appelen en peren: Lombarts Cal ville 14-21, Le Cure 3-7.5, Beurre Lebrun 3-7. Groentenveiling: andijvie 11-13, bloem kool 9-23, sav. kool 9-11, rode kool 8.5- 11, prei 16, kropsla 3-5.5, tomaten 51, witte kool 10-12, koolrapen 7, dubbele princessebonen 75, snijbonen 39. TERNEUZEN, 18 Oct. Sla 2.50-8.20, bloemkool A 11-41, B 9-19, meloenen 26, peen 20-27, kroten 13, andijvie 6-11, rode kool 20-21, sav. kool 12-24, witte kool 10- 15, waspeen 16-20, prei 25, spruiten 42, tomaten 25-50, uien 10-13. ROTTERDAM, 18 Oct. Binnenlandse granen, officieuze notering per 100 kg franco. Tarwe: rode op vochtconditie tot 26.35, voor voederdoeleinden 24-25: zomer- gerst. vast speciaal goede soorten, naar kwaliteit en vochtgehalte 23-25, geschoon de gedroogde tot 26. Haver, kalm, naar kleur en vochtgehalte 23-24.50, extra blan ke tot 25.50. Rogge, doorsneekwaliteit 19- 19.75, bakrogge 21.50. Peulvruchten voor prima kwaliteit vast, groene erwten tot 100, Schokkers 142.50, bruine bonen tot 130. ROTTERDAM, 18 Oct. Aanvoer in totaal 1680, vette koeien en ossen 1026, varkens 576, schapen of lammeren 78. Vet te koeien le kw. 2.60-2.70, 2e kw. 2.40-2.50, 3e kw. 2.16-2.26. Varkens (lev. gew.) 'e kw. 1.94, 2e kw. 1.92, 3e kw. 1.90. Lamme ren le kw. 150, 2e kw. 100, 3e kw. 90. Vette koeien aanvoer even kleiner, han del kalm, prijzen iets vaster, prima's bov. not. Varkens (lev. gew.) aanvoer iets rui mer. handel redelijk, niet geheel prijs houdend, enige prima's boven not. Lam meren aanvoer matig, handel tamelijk, iets steviger in prijs. WATERST t\l>EN Mannheim 347 (—0.13), Kaub 250 (—0.10), Trier 171 (—0.10), Koblenz 269 0.11). Keu len 267 (—0.15), Ruhrort 486 (—0.16), Lo- bith 11108 0.23), Nijmegen 905 0.19), Arnhem 897 (—0.15), Eefde 431 (—0.19), Deventer 330 (—0.19), Namen la Plante (geen opgave), Borgharen 3999 (—0.15), Belfeld 1140 0.11), Grave 473 0.23).

de Stem | 1954 | | pagina 3