HULST, DE VOS REIHAERDE, en AARDENBURG VALDA WALCHEREN Zuid.Beüeland Z..VLAANDEREN BUISMAN Twee historische steden eischen voor zich het recht van Reinaert's „burgerschap" op! Plannen zijn ver klaar, maar arbeiders komt men tekort Engels kerkje te Middelburg in herstel Bevoegdheden en openstelling van grenskantoren heden morgen Een Schreef Willem Utenhove de beroemde legende MIDDELBURG De herverkaveling Walcheren VLISSINGEN GOES TERNEUZEN MODESHOW TE SCHOONDIJKE agenda Over i DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 OCTOBER 1954 (Advertentie) Aardenburg en Hulst: twee Zeeuwsch- Vlaamse steden, die veel van elkaar weg heb ben. Beide plaatsen waren eens geduchte ves tingen en ze kunnen beide bogen op een eeu wenoude historie, vol van wapenfeiten. Zowel in Hulst als in Aardenburg herinneren talrijke monumenten aan een fier verleden- Ze behoeven elkaar in historisch opzicht Nu Hulst volgend jaar zijn grootscheepse Reinaertfeest gaat vieren, in sa menwerking met Vlaamse letterkundigen, is de zaak van de Vos in een 'ta- dlum gekomen waarin Aardenburg het misschien wel nodig vindt, met pa pieren voor de dag te komen, teneinde het overigens bevriende Hulst met bewijzen rond de oren t'e slaan. Hulst heeft zijn Reinaert-standbeeld. Aan de Gentse Poort droomt de bronzen vos van zijn listen en streken, welke hij naar iedere Hulstenaar zeker weet in het Land van Hulst heeft uitgehaald. „Dus Hulst is de „Reinaertstad" zeggen die van Huist. Aardenburg heeft geen vossenmonument. Maar het oude Rodanliurg weet de plaatsen aan te wijzen waar Reinaert, in het middelnederlandse epos, vertoefde. DE BURCHT MAUPERTUUS „Ik heb behoeft te dichtene enen bestiaris,Nochtan wetic wel dat waer is, Dat het Wil lem Utenhove, een priester van goeden love van Erden- burg, heeft een gemaect Zo dichtte de Vlaamse letterkundige Jacob van Maerlant, die in Damme geboren werd en in deze regels blijk baar doelt op het Reinaert-epos. Daar om schrijft de Belgische litterator J. F. Willems de Reinaert aan Willem van Utenhoven toe, alsdus een passa ge in het boek „Losse aantekeningen omtrent aanzienlijke mannen in Staats Vlaanderen" van mr. J. Egberts Ris- seeuw. Ook in de „Bijdragen tot de oud heidkundige geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen" dat in 1856 verscheen, wordt van Aardenburg ge waagd als de stad „waar eenmaal Willem Utenhove, een priester van goeden love, zijn wereldberoemde Reinaert schiep". Kennelijk heeft de steller daarvan het werk van Wil lems of Egberts Risseeuw gelezen. Maar zijn mening, dat het inderdaad pastoor Utenhove geweest is die de Reinaert schiep, is persoonlijk en on wankelbaar. Er zijn in Aardenburg mensen die, dezelfde mening huldigend, met be paalde bewijzen voor de dag kunnen komen en één van die mensen is de heer Rosseel, die zijn stad al veel His torische voorwerpen heeft bezorgd en in zijn voorbeeldige ijver een belang rijke bijdrage tot de kennis van de plaatselijke geschiedenis heeft gege ven, Hij kan verhalen van de trotse St. Baaf en eveneens vertellen over de nog veel oudere Lieve Vrouwe kerk die Aardenburg eens moet heb ben bezeten. Hij zou niets liever doen dan direct te gaan graven om de fun damenten te zoeken. HEILLE EN HÜLSTERLOO BIJ KEELPIJN PASTI LLES SZ! VALDAM ILD DRIEWEGENS BEGROTING GOEDGEKEURD Uitbreiding gemeentehuis Zonder veel debat keurde de raad van Driewegen de begroting voor 1955 goed. Ze sloot voor de gewone dienst op gen bedrag van f 85.725 en voor de kapitaaldienst op f 124.000 om met een overschot van bijna f 8000. De ge- menterekening 1953 werd aangeboden: inkomsten gewone dienst f 119.051,15; uitgave f 120.111,97; inkomsten kapi taaldienst f 140.813,01; uitgaven f 136.162,07. Voorts werd aangeboden de begro ting van het Burgerlijk Armbestuur 1955. Inkomsten en uitgaven gewone dienst f 5119,46; inkomsten en uitga ven kapitaaldienst f 6820,72. Goedge keurd werd een wijziging begroting 1954 van het Burgerlijk Armbestuur. De uitgaven voor het openbaar la ger onderwijs voor 1953 werden vast gesteld op f 1465,68. Tot leden van de commissie van ad vies, bedoeld in art. 8 van de Woon- ruirptewet 1947, werden voor 1955 be noemd de reeds zitting hebbende he ren G. de Jager, L, L, Martens, J. Mol, A. Goeree en Jac. Schaalje. Het concept-besluit van Ged. Sta ten van Zeeland houdende voorzienin gen met betrekking tot de bezoldiging van de ontvangers der gemente werd aanvaard. De straatverlichting in de Nieuw- straat, zal met één arm worden uitge breid. Voorts werd op een verzoek van de bewoners van de Schoondijk- se dijk besloten één lantaarn op deze dijk te doen plaatsen. Besloten werd in samenwerking met de heer Platschorre het erfschei- dingsslootje bij het gemeentehuis te dempen en grond aan te kopen voor de uitbreiding van het gemeentehuis. Ged. Staten van Zeeland hadden bij de toekenning van een verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds als voorwaarde gesteld, dat de gemeente diende over te gaan tot heffing van een straatbelasting van 6 procent van de belastbare huur waarde voor de gebouwde eigendom men en 3 procent van de belastbare opbrengst voor de ongebouwde eigen dommen. Besloten werd de heffing voor gebouwd te verhogen tot 6 pro cent, doch van de voorwaarde tot heffing van ongebouwd ontheffing te vragen in verband met de herverka veling. weinig toe te geven. Doch er is een zaak, kelke een ernstig verschilpunt oplevert. Dat is de roemruchte Vos Reinaerde. Beide steden eisen voor zich- het recht op, Reinaert-stad te zijn en geen van de twee plaatsen denkt er aan de ander in dit opzicht ook maar iets toe te geven. het oude Sincfal of Sinsfala is niets anders dan het Zwin, dat vroeger niet alleen Sluis. St. Anna ter Mui den, Brugge, Oostburg enz. tot zee havens maakte, maar dat tevens Damme en Aardenburg verbond. In Damme woonde eens Jamob van Moeralnt en dat hij de werken van de Aardenburgse priester-dichter Wil lem Utenhove kende, is al aange toond. Om nu onomstotelijk te bewij zen dat deze „priester van goeden love", die rond 1250 herder in Aar denburg was, inderdaad de schepper van de Reinaert was, is natuurlijk moeilijker. Zeven lange eeuwen schei den ons van de tijd waarin d,e legen darische vos zich voor Koning Nobel en alle dieren te verantwoorden had en die lange tijd heeft nog maar juist genoeg geschriften overgelaten om thans de strijd tussen Hulst en Aar denburg voor beide weinig succesvol Hij heeft zich ook zeer geïnteres seerd voor de Reinaert en naast de spaarzame aantekeningen van geleer den in oude werken, kan hij argu menten aanvoeren voor de echtheid van Reinaert's Aardenburgerschap. Behalve mr. Egberts Risseeuw heeft ook dr. D. C. Tibergen in „Van den Vos Reinaerde" het zijne over de om streden vos gezegd. „De landstreek waar Reinaert zal zijn ontstaan is dui delijk Vlaams. Er wordt gesproken van Elmare; dit was een Benedictij ner Proostdij in 1424 door overstro ming verwoest, ten noord-oosten van Aardenburg; eveneens wordt er ge sproken van het land van Vermen- dois. dat gelegen was tussen Brugge en Sluis". Dat zegt dr. Tibergen. En de heer Rosseel en alle Aardenburgers zeggen het hem na. In de Reinaert komt ook het Sinc fal voor en dat is gemakkelijk voor de aanhanger van de theorie dat de vos „van Aardenburg komt", want EEN VOS, TWEE STEDEN.. Maar wij hebben ons Hulsterloo! zeggen die van Hulst. „Wij ook" me nen de Aardenburgers; ze bedoelen en zonder kans op uitzicht te maken. Heille. waar vroeger een bos heeft ge staan dat Hulsterloo heette. De naam van het gehucht is afkomstig van ..Heilloo". En verder bogen de Aar denburgers op de aanwijsbare plaats waar de burcht Maupertuus heeft ge staan. Het was een bekend Aarden- burgs plekje, ongeveer waar thans de vernauwing van de Weststraat is. En ook is te bewijzen dat er in 1269 nabij Hulsterloo (Heille) een „Wil- lemus clericus" heeft gewoond. „Dat is Willem van Utenhove geweest" zegt men in Aardenburg. Van wie is dus nu de Vos Reinaerde? Het is een pro bleem- Het ontbreekt er nog maar aan, dat Aardenburg ook een standbeeld van Reinaert heeft. Een vos aan de Gentse Een oude afbeelding van de Vos Rei naerde. Of de kerk op de achtergrond die van Hulst of van Aardenburg is, zullen we maar door de deskundigen laten uitmaken! Poort in Hulst en een vos aan de Kaaipoort te Aardenburg. Als we nog in de middeleeu wen leefden, zou zo'n geschil misschien wel een kwestie zijn om met lans en zwaard uit te vechten, beide stedelijke legers met een vos op het schild der gerechtigheid tegen elkaar op trekkend. Maar zo iets is uit de tijd. Misschien dat de Academi sche zitting welke volgend jaar in Hulst wordt gehouden, meer houvast biedt? Zudelijke Kamers van Koophandel hebben wensen De Samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Maas tricht en Omstreken, voor de Mijn streek. voor Midden-Limburg en voor Noord-Limburg, hét Provinciaal Bu reau van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Brabant, en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen hebben de bevoegdheid en de tijden van openstel ling van de grenskantoren voor wat betreft de in- en uitklaring van goe deren aan een onderzoek onderworpen. Daarbij is gebleken ,dat de bevoegd heden der corresponderende grenskan toren aan beide zjjden der grens niet overal dezelfde zijn. In een adres aan de minister van Fi nanciën noemen ze het nu zeer ge wenst, gezien ook in het kader der economische samenwerking tussen Ne derland en Belgie. dat de bevoegdbe- GEMEENTEGRENZEN EEN PROBLEEM Naar wij vernemen zijn de admini stratieve herverkavelingswerkzaam- heden thans zo ver gevorderd, dat ver wacht mag worden, dat het plan van toedeling der gronden door de Herver kavelingscommissie Walcheren in het begin van Januari van het volgend jaar ter visie zal kunnen worden gelegd. Al le belanghebbenden zullen dan in de gelegenheid worden gesteld, eventuele bezwaren tegen het plan naar voren te brengen. Indien geen overstemming tussen Her verkavelingscommissie en bezwaarde mogelijk mocht blijken, dan zal de Raad van Beroep de bezwaarschriften in behardeling nemen en beslissen, Het plan zal zich aanpassen aan de mo menteel bestaande toestand, waarbij de belanghebbenden reeds voorlopig weten, waar zij aan toe zijn en ook de nieuwe gronden goeddeels in gebruik hebben. Voorts kan worden medege deeld, dat de cultuurtechnische werken in het herverkavelingsblok naar ver wachting in 1956 gereed zullen zijn. Momenteel heeft de Herverkave lingscommissie Walcheren grote zorgen omtrent het tempo van uitvoering de zer cultuurtechnische werken, aange zien zeer vele arbeiders aan de objec ten worden onttrokken voor het ver richten van oogstwerkzaamheden. Men tracht de arbeiders zoveel mogelijk op Walcheren te houden, maar aangezien hier nog altijd sprake is van aanvullen de werkgelegenheid zijn de moeilijk heden niet gemakkelijk op te lossen. Deze week bv. zijn meer dan 100 ar beiders vertrokken, hetgeen betekent, dat er voor het cultuurtechnische werk minder dan 200 arbeiders zijn overge bleven. Dat diverse objecten niet vlug ge noeg kunnen worden afgewerkt, spreekt dan ook wel vanzelf. Er zijn boeren die hun gereed gekomen kavel kunnen bewerken, maar daartegenover staan tal van collega's die (door het nog ontbreken van sloten) heel moei lijk kunnen boeren. De Herverkavelingscommissie heeft thans besloten, gezien de stagnerende arbeidsvoorziening, de kwestie op ho ger niveau aan de orde te stellen om na te gaan welke maatregelen getrof fen kunnen worden om het werk zo snel mogelijk te doen verlopen. GEMEENTEGRENZEN In haar vergadering heeft de Her verkavelingscommissie ook besloten, nogmaals bij Ged. Staten aan te drin gen op het voorbereiden van wijziging van diverse gemeentegrenzen. Onop houdelijk blijkt in de praktijk, dat het net van gemeentegrenzen niet past op de nieuwe structuur van Walcheren. Daarom is het noodzakelijk, dat de grenzen der gemeenten worden aange pakt aan de nieuwe perceelindeling. Voorheen liepen de gemeentegrenzen vaak langs waterlopen of wegen, maar aangezien het stelsel van wegen en wa terlopen zeer ingrijpend is veranderd, klopt in vele gevallen dc oude gemeen- teliike indeling niet meer op de nieu we toestand. Een sprekend voorbeeld daarvan is de gemeente Grijpskerke. waarvan de kom onmiddellijk grenst aan de gemeente St. Laurens. De vergadering van liet Werkgeversverbond Sprekers, die verhinderd zijn Jhr. mr. H. v. Vredenburch die Don derdag te Middelburg zou spreken op dc zitting van het verbond van Ne derlandse werkgevers, is verhinderd, wegens een belangrijke internationale conferentie te Parijs. In zijn plaats komt prof. J. Tinber gen, die behandelen zal: „Nederlands economische positie, vandaag en mor gen". Minister staf. die op het intieme diner te Goes zou spreken, kan om dezelfde reden niet komen. Er is van Raad van Nisse tegen straatbelasting De raad van Nisse ging niet accoord met het voorstel tot heffing van een straatbelasting op de ongebouwde eigendommen, groot drie procent der belastbare opbrengst. Hun presentiegeld brachten de leden van f 4 op f 6 per vergadering. Een aantal subsidies werd verleend o.m. een van 25 cent per interne ver zorgingsdag aan de Dienst voor de hy giëne voor het kind in Zeeland, 3 ct. per inwoner aan de Dienst voor de geestelijke volksgezondheid in Zee land en f 15 per leerling die in 1953 de school bezocht aan de R.K. lagere landbouwschool te 's-Hertogenbosch. De raad besloot de huur van de ambtswoning van de gemeentesecreta ris met f 4 per maand te verhogen en de huur van de voormalige onderwij zerswoning te brengen op f 260 per jaar. Wika Val zal het gymnastieklo kaal van de O.L. school mogen ge bruiken voor zijn jeugdclub. den der grenskantoren aan beide zjj den der grens gelijk worden gemaakt. Wat de tijden der openstelling be treft, geldt dezelfde overweging. Het ware gewenst, aldus het adres, dat de openstelling der Kantoren voor han delsverkeer in overleg tussen de Ne derlandse en Belgische bevoegde in stanties aan de Nederlands-Belgische grenskantoren ruimer zou worden ge maakt. Hierbij komen de volgende desidera ta naar voren: 1. De middagpauzen aan alle grens kantoren met volledige bevoegd heid te laten vervallen, zodat in- en uitklaring der goederen gedu rende de gehele dag mogelijk wordt De grenskantoreii met volledige bevoegdheid het gehele jaar door open te stellen van 7 tot 19,30 uur. Enige zeer belangrijke grenskanto ren zoals Wernhout, Ittervoort en Eijsden, indien dag- en nachtopen stelling niet mogelijk is, open te stellen van 7 tot 21 uur. 2. ZELDZAME VANGST TE WALSOORDEN Blauwe haai aangespoeld Op een zandplaat, nabij de haven van Walsoorden, is een vreemdsoortige vis van bijzondere afmetingen aangespoeld Zodra de ongewone verschijning werd gesignaleerd, waarschuwde men de Rijkspolitie, die het dier, dat nog in le ven was, met revolverschoten afmaak te. De lengte van 5 meter, het gewicht van 1130 kilo en andere bijzonderhe den wettigen het vermoeden, dat het een blauwe haai betreft, die in onze wateren zeer zeldzaam is. Naarmate de middag vorderde nam de belangstel ling dan ook zienderogen toe. Later heeft men het kadaver naar Hansweert vervoerd. .Advertentie) WATERLEIDINGTARIEVEN OMHOOG Meer controle-meters B. en W. doen de raad het voorstel om de waterleidingstarieven, welke vooral voor degenen, die geen con trole-mctcr hebben en dat zjjn cr nog 3260 van dc 6000 zeer laag zijn te verhogen. De basis voor de waterlcidingstarie- ven is dc kadastrale huurwaarde Daardoor zijn er nog 'n twaalfhonderd afnemers, die slechts van f 10 tot f 12 per jaar betalen en 'n zeventienhon derd van f 12 tot f 18. B. en W. willen thans het mini mumtarief op f 12 brengen en voor de andere afnemers zonder controleme ter een verhoging van 12 procent in voeren. Daardoor zullen ongeveer 360 afne mers een controlemeter ontvangen, omdat zij boven de f 21 uitkomen, wat de grens is, welke daarvoor is ge steld. Wat de verbruikers met controle meter betreft, moge het volgende die nen: Het bedrag van f 21 willen B. en W. doen innen in 6 tweemaandelijkse ter mijnen van f 3,50. waarvoor een vrij verbruik van 8 m3 water. Voor het meerverbruik zou aan het bestaande m3 tarief van 45 cent per m3 voor de maanden Mei, Juni, Juli en Augus tus en 30 cent voor de overige maan den niets meer behoeven te verande ren. Door een en ander wordt bereikt, dat bestaande verbruikers, welke niet meer dan 48 m3 per jaar afnemen, niet meer gaan betalen, hetgeen hier op neerkomt, dat voor plm. 933 ver bruikers het tarief hetzelfde blijft, wat o.i. uit billijkheidsoogpunt een groot voordeel betekent. De verbruikers tussen 48 en 60 m3 per jaar gaan geleidelijk tot f 4.20 per jaar meer betalen, zulks afhankelijk van hun verbruik, terwijl voor alle verbruikers boven de 60 m3 het meer te betalen bedrag tot f 4,20 per jaar gelimiteerd blijft. DE OVERNAME VAN HET MILITAIR HOSPITAAL Zoals uit een nader schrijven van B. en W, aan de raad blijkt, zit er aan de overname van het militair hospitaal van het rijk, welk gebouw moet wor den ingericht als gemeentelijk gymna sium, heel wat vast. Het complex maatregelen dat geno men moet worden, nu het rijk de over eenkomst goedkeurde, komt op 't vol gende neer: overdracht om niet door de gemeen te aan het rijk van de kazerne aan de Korte Noordstraat; aankoop door de gemeente, ten be hoeve van het rijk van de panden ge legen tussen Korte Noordstraat, Zuid singel, Koningstraat en huidige ka zerne, met de daaruit voortvloeiende maatregelen voor huisvesting van dê bewoners dezer panden en verplaat - sing van enkele daarin gevestigde za ken; overdracht om niet door het rijk aan de gemeente van het „militair hospi taal" c.b.; uitkering door het rijk aan de ge meente van een som van f -100.00Q; restauratie van het „militair hospi taal" en aanbouw van lokalen daarbij ten behoeve van een nieuw gymna sium. In het ontwerp-besluit dat B. en W. ten aanzien hiervan de raad doen toe komen, is ook opgenomen een machti ging aan het college om de aankopen van de panden langs Korte Noord straat en Zuidsingel vanzelfspre kend met medewerking van de com missie van bijstand voor gemeentewer ken c.a. af te wikkelen, evenals de overeenkomsten met de eigenaars van de te herbouwen zakenpanden. Uiteraard zullen t.z.t. afzonderlijke besluiten voor de restauratie van het zg. „militair hospitaal" en bouw van een nieuwe vleugel van het gymna - sium afzonderlijk ter bekrachtiging worden voorgelegd aan de raad. HERDENKING FLORENCE NIGHTINGALE In het kader van de landelijke Flo rence Nightingale herdenking zal te Middelburg een bijeenkomst worden gehouden op Vrijdag 22 October des avonds 8 uur in de grote zaal van het Schuttershof. Dr. J. M. Beyêrman, arts, uit Wer kendam ij bereid gevonden daar een inleiding te houden over het leven en werken van deze grote voorgangster op het terrein van de verpleging. Voor deze avond zijn uitgenodigd de verpleegsters, oud-verpleegsters en leerlingverpleegsters, benevens de vrouwelijke leerlingen van de hoogste klasse van de daarvoor in aanmerking komende scholen. Deze laatste catego rie behorende tot de jeugd, waarvan in de naaste toekomst grote belang stelling voor het vak van verpleegster mag worden verwacht. HET NIEUWE WONINGBLOK VAN „ST. WILLIBRORD" Het nieuwe huizenblok van „St. Willibrord" dat 48 woningen bevat en een waar sieraad van de Schuitvaart- gracht vormt, is opgeleverd. Alle woningen zijn reeds bezet, hoofdzakelijk met industrie-arbeiders, die van elders kwamen. Eervolle uitnodiging voor „Kasporgo" „Kasporgo" is naar wjj vernemen uitgenodigd door de R.K, Rotterdam se Gymnastiekbond om op de stich tingsdag van de Nationale Gymnastiek bond (dat is 14 November a.s.) met en kele volksdansen in Zeeuwse dracht, de massale demonstratie in de Ahoy- hallen te openen. Gaarne aanvaardt het bestuur van Kasporgo deze vererende invitatie, Maar het vervoer vormt een probleem, gezien de daaraan verbonden kosten. Nu hoopt het bestuur dat vijf auto bezitters zo edelmoedig willen zijn, om ieder enkele Kasporgo-leden naar Rot terdam te brengen; als tegenprestatie mogen zij de demonstratie, waaraan ook het KRO-orkest meewerkt, gratis bijwonen. De heer C. Vervest aan de Heernis- seweg, waar men zich melden kan, vertelde ons nog, dat van het gymna- stiekfestijn te Rotterdam ook een film wordt gemaakt. TERNEUZENSE POLITIE OP BEZOEK Gistermiddag arriveerde hier een deel van het Terneuzense politiekorps om een tegenbezoek te brengen aan de Goese collega's. 's-Middags om drie uur togen allen naar het Goese sportter rein. waar een vriendschappelijke wed strijd werd gespeeld, die eindigde in een 2-1 overwinning van de gastheren. De Goese korpschef woonde de wed strijd bij. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. UITVOERING „KUNSTVRIENDEN" Van het dolle kluchtspel ,,'t Hangt in de lucht" heeft „Kunstvrienden" in Schuttershof een eerste uitvoering ge geven. De acht spelers (sters) slaagden erin, de volle zaal doorlopend te amu seren. Het beste was nog mej. W. v. Maas dam, die het jonge vrouwtje Groenen- daal speelde. De heef F. v.d. Vredegem die de rol had van haar echtgenoot, buitte deze met heel zijn komisch ta lent uit. Heel goed was ook de heer P. Temmerman, als Gerrit v. Fikkum en de heer P .Zandee, die ook de regie had. zette een lollige oom Harry voor het voetlicht. Heer Arendskerke BAZAR VOOR KLEUTERSCHOOL. Vermoedelijk in de maand Febru ari a.s. zal een bazar worden gehou den, waarvan de opbrengst bestemd is voor verbetering van het gebouw van de kleuterschool. Enige tijd ge leden konden reeds belangrijke ver beteringen in dit gebouw tot stand ko men, doch één der lokalen behoeft nog dringend voorzieningen. Een damescomité, ondei voorzitter schap van mevr. M. K. Elenbaas-Zuid- weg, heeft de voorbereiding van de bazar op zich genomen. Kapelle RAADSVERGADERING Donderdag 21 October om zeven uur hoopt de raad van Kapelle in openbare vergadering bijeen te ko men. Op de 24 punten tellende agenda staat o.m.: Verhuur gemeentewoning Molenwater 15; herziening presentie geld leden gemeenteraad; voorstel ver lichting wijzerplaten toren te Kapelle; voorstel inzake vernieuwing riolering in de Biezelingsestraat: voorstel inza ke onderhoud woningwetwoningen; benoeming leden adviescommissie woonruimtewet. Zieriksee SCHOUWENS SCHOONHEID Aan de uitnodiging door de herver kaveling hadden velen gevolg gegeven om een lezing aan te horen die door de heer Benthem van het Staatsbe heer zou worden gehouden over de herbeplanting van Schouwen-Duive- land. Wegens familieomstandigheden kon de heer Benthem niet aanwezig zijn. De aanwezigen werden even te leurgesteld, maar daarna verrast door een causerie over „Schouwens Schoon heid", met buitengewoon fraaie ge kleurde lantaarnplaatjes. gebracht door de heren J. v. d. Berge en J. P. C. Boot te Haamstede, met welke cau serie en opnamen ook in het buiten land successen werden geboekt. De Westhoek van Schouwen heeft In vergelijking met het overige deel van het eiland, betrekkelijk weinig aan natuurschoon ingeboet. In dat deel, het duingebied, werden de fraaie kleu renfoto's gemaakt, die de vele vreem delingen. welke uit hoofde van hun beroep hier tijdelijk vertoeven, ver rasten door hun de schoonheid der Schouwen duingebieden voor ogen te toveren. Over .500 radiozenders al enige malen aan de Amerikaanse huisvrouw verteld, dat Buisman hèt middel is om dure koffie te besparen en tegelijk lekkerder koffie Naar Amerika gaat daarom steeds meer en meer él hem nu een speciale geluidsfilm opge nomen die dan zal worden vertoond, i ten er nog slechts van BELANGWEKKENDE GESCHIEDENIS Achter het fraaie herbouwde stad huis van Middelburg staat aan de Simpelhuisstraat een oud kaduk ge bouwtje: het zgn. Engelse Kerkje. De bedekking van de kap is vrijwel ge heel gesloopt en een steigerwerk ont trekt de muren aan het oog. Maar goed nok, want deze waren in de loop der tijden deerlijk gehavend, waaraan het bombardement van Mid delburg in 1940 niet vreemd is ge weest. Dit Engelse kerkje heeft een rijke geschiedenis. In 1473 bouwden de monniken van het Cellebroersklooster te Middelburg een kapel en deze kapel is in zijn oor- soronkelijke staat bewaard gebleven. Naamsveranderingen kwamen er vele en dc omgeving der kapel onderging grondige veranderingen. Het klooster verdween geheel en fundamenten res in 1592 werd de fraaie kapel inge richt als werkplaats voor de tapijt wever Jan de Maegh, die o.a. be kendheid verwierf door zijn fraaie go belins. In 1629 werd het door de stad Middelburg in bruikleen afgestaan aan de Engelse gemeente en vanaf dit tijdstip dateert de naam: Engelse Kerk. tot 1921 als zodanig in gebruik. De Nederduits Hervormde Gemeente werd nu eigenaar van de kapel der Cellebroers en diverse kerkelijke richtingen en maakten er gebruik van. het laatst de Gereformeerde Ge meente te doen al verkeerde het his torische gebouw in deerniswekkende toestand. DE RESTAURATIE Enkele maanden geleden is men de finitief begonnen met de restauratie van dit kerkgebouw en men brengt alles weer in zijn oorspronkelijke vorm, voorzover dat mogelijk is. De ramen, die van de éne muur in de andere verhuisd waren, komen weer op hun oude plaats, toegangspoorten en deuren worden weer opengebro ken en hersteld. Bij het verwijderen van de houten vloer stootte men op plavuizen, waar schijnlijk de oorspronkelijke vloerbe dekking en hieronder was een dikke laag mulle grond. Bij graafwerk stootte men op een groot aantal lijk kisten, (buitengewoon zwaar hout, doch in de loop der tijdqn vergaan) en ehkele heenderen vertoonden zo danige afmetingen, dat deze alleen aan zeer lange en flinke mensen kun nen toebehoord hebben. Oude kaarten geven de kapel pre cies aan op de plaats waar die nu staat, in haar huidige vorm. Over enige tijd moet men sleuven graven in dit kerkgebouw en de eeuwenlange rust der begravenen verstoren. Verstoren van hen indien dit tenminste Cellebroers zijn geweest die naar Middelburg kwamen, en die in het leven riepen: „eene con- ventijn mit sine toebehoeren van broederen" en zJeh tot taak stelden de doden van Middelburg en contreye te begraven! Wanneer straks de Engelse Kerk hersteld is. zal zij een aanwinst vor men voor de Ned. Herv. Kerk, die in dit godshuis jeugddiensten hoopt te houden en'of trouwdiensten. De mu ren zullen prijken in nieuwe glorie, doch de opschriften, die vanonder de pleisterlaag te voorschijn kwamen, zullen verdwenen zijn. Geslaagd. Te Utrecht slaagde de heer Joh,.A, van de Ree, voor het pa troonsdiploma kapper. Aanrijding. Een autobus van de ZVTM reed nabij het Postkantoor ach teruit, waardoor een volkswagen be stuurd door de heer R.F, v. W. uit Gent niet meer kon uitwijken. De bus werd aan de achterzijde, de volkswagen aan de voorzijde beschadigd. Sint Jansteen SMOKKELWAAR IN BESLAG GENOMEN Zaterdagnamiddag ontdekten de ambtenaren van I A aan het doua nekantoor te Kapellebrug in een Bel gische auto 7 flessen jenever en 6 kg boter De eigenaren hiervan waren di rect niet te vinden en alles werd dan ook maar in beslag genomen. TRACTOR IN BRAND De tractor van het loonsproeibedrijf v.d. P. uit de Molenstraat geraakte gis teren in brand. De ijlings gealarmeerde brandweer kon echter onverrichter za ke terugkeren daar de brand ondertus sen geblust was. De schade beperkt zich tot een gering bedrag. Schoondijke Dat Schoondijke op het gebied van de mode met zijn tijd meegaat, werd bewezen met een door de Centrale Winkel in deze gemeente georganiseer de modeshow onder leiding van Mevr. Sierenberg uit Amsterdam. Zowel voor de middag- als de avondshow, die in Hote! „De Zwaan" werder. gehouden, bestond een grote belangstelling voor de nieuwste creaties op damesmodege bied. die door vier Amsterdamse man nequins getoond werden. De show werd geopend met de zo veel besproken H-lijn die de dames zeer wel konden waarderen. De wollen Yersey-stof bleek ook dit seizoen weer een voorname plaats in te nemen. In deze bij uitstek warme en chique stof waren de nieuwste kleu ren oceaanblauw en Dior-rood aanwe zig. Niet alleen Nederlandse modellen, doch ook buitenlandse creaties, aange past aan de smaak van de Nederlandse vrouw, werden met succes voorgesteld. In mantels en swaggers oogstte de als satijn glanzende zibelinestof ieders be wondering. De originele Engelse tweed stoffen bleken ook dit winterseizoen nog niet aan populariteit te hebben in geboet. Een nieuwe verschijning in hc! win terseizoen vormde de Indaiama-mantel (imitatie-bont) die. hoewel licht van gewicht, als heerlijk warm werd aan bevolen. De volledig geslaagde show werd be sloten met een aantrekkelijke collectie cocktail- en avondjaponnen en een schitterende bruidsstoet. IJsendijke WINKELWEEK GEOPEND In aanwezigheid van beide wethou ders, de gen.eente-secretaris en be stuur en leden van de IJzendijkse Winkeliersvereniging „Ons Belang" werd in het gemeentehuis de 18e IJzendijkse Winkelweek officieel door burgemeester Jhr. von Bonninghau- sen tot Heringhaven geopend. In zijn openingswoord bracht de burgemees ter eerst woorden van lof aan het be stuur van de winkeliersvereen. voor het initiatief om deze Winkelweek weer te organiseren en bracht verder o.m. de idee naar voren om ook in net zomerseizoen een soortgelijke actie op touw te setten. In dit verband weer hij op 't intensieve toeristenverkeer in deze streek en de mogelijkheden, die hier voor de plaatselijke middenstand in zitten. Verder gewaagde hij van daadwerkelijke belangstelling die het gemeentebestuur voor de middenstand heeft. Met de wens uitsprekend, dat deze winkelweek een succes zou mo gen worden, verklaarde hij deze offi cieel voor geopend. Hierna sprak de voorzitter van „Ons Belang" de heer Alb. de Rijcke een kort woord van dank, waarna men nog enige tijd in het gemeentehuis bijeen bleef. „HET BALLET DER LAGE LANDEN" GAF OPVOERING In het R. K, Jeugdhuis te IJzen- dijke, vond het optreden plaats van 't Ballet der Lage Landen. De grote zaal was behoorlijk bezet met belangstel lenden uit de gehele streek, toen de heer A. G. Calon, als voorzitter van de plaatselijke VVV de aanwezigen ver welkomde. In het bijzonder richtte hij een woord van dank tot burgemeester Jhr van Bonninghausen tot Heringha ven, aan wiens initiatief deze opvoe ring te danken was, de zeereerw. heer pastoor G. de Grauw, voor het be schikbaar stellen van het jeugdge- bouw en de IJzendijkse gemeenteraad voor het verlenen van een garantie voor deze opvoering. Hierna vond toen 't optreden plaats van het Ballet der Lage Landen, dat het programma op een uitstekende en artistiek verantwoorde wijze voor het voetlicht bracht. Van de verschillende dansen, die opgevoerd werden, willen wij in het bijzonder noemen 't Mislukt aensoeck, le foyer de la danse, de pas de deux, en de Gardenpartij. Bij dit laatste nummer was de gehele dans groep betrokken. Dat dit optreden door de aanwezigen buitengewoon gewaardeerd werd, be wees hc'. hartelijk applaus dat na ieder nummer uit de zaal opklonk en de heer Calon was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij aan het ein de van deze uitvoering het gezelschap dank bracht voor het gebodene en het verder een succesvol tournée toewens te. E ede BUIT BLEEF ACHTER Door de douane werd dezer dagen een zak met boter in beslag genomen. De smokkelaars, die in de Dorpsstr. de vlucht hadden moeten nemen, kon den slechts ontkomen door achter lating van de buit. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Prins Igor. Museum voor Schone Kunsten: De Ma donna in de kunst. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Laatste ontmoeting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De slag om Stalingrad. KAPELLEERUG Kermisschieting bij C. de Kindt, begin 3 uur. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Ontsnapt aan de guillotine. GOES Grand: De mantel. MDDELBURG Electro: Het lokkende gevaar. VLISSINGEN Alhambra: Anna. Luxor: Dageraad der vrijheid. In Ariënsge- bouw: Vergadering EHBO om 19.30 uur. Olympia 8 uur: Laat- SAS VAN GENT - ste ontmoeting. DE KLINGE Demonstratiefilm van Ford fabricage, 7.30 uur. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Ontsnapt aan de guillotine. OOSTBURG Ledel 8 uur: Shane. Zaal de Vuyst 8 uur: Lezing: Gevecht met het water, door H. Stuvel. GOES Schuttershof: KRO-film 20 uur. GrandDe mantel. MDDELBURG Electro: Het lokkende gevaar. VLISSINGEN Alhambra: Anna. Luxor: Dageraad der vrijheid. In Ariënsge- bouw: Bestuursvergadering KAB. de hoven <V*>

de Stem | 1954 | | pagina 2