zaait dood Cycloon verderf in HAZEL V.S. en Canada GANGSTER schoot zijn pistool leeg Betogers steken Amerikaans gebouw in Annam in brand Protest tegen heffing 1940-'45 CANDIDAAT WAS EEN FANTAST En een taxi-chauffeur maakte claar gebruik van Hert doodt twee houthakkers Eenzaam avontuur'' maakt glorietijd door een Kogels in een oud Fordje.... DAGBLAD VÓÓR ZEELAND In enkele uren: 114 dodenmillioenen schade Holland Marshontruimd Over rstrommgen Vlotvaarder Willis dobbert verder Ierse overval op Britse kazerne Aanvaring op het Michiganmeer Eerste spade in de grond Kabinetscrisis onvermij deli j k 1 DE MOTIE I Om Hitlei 's overlijdensacte 94e JAARGANG No. 21563 Uitgave N. V. Uitgevers Ml]. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J v. Hootegem, Mr Ur A. J J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.j t U.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 18 OOCTOBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor ZeeuwscïuVlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBCJRG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 7 IN DIT JAAR VAN ORKANEN en wervelstormen reserveren de meteorologen een bijzondere zwarte bladzijde in het boek van hun waarnemingen voor de cycloon Hazel", de vreselijkste sinds vele jaren, die de Atlantische kust van de VS en een groot deel van Canada heeft geteisterd. De cycloon heeft minstens 114 mensenlevens geëist en duizenden mensen dakloos gemaakt. Honderden mensen worden vermist en de schade aan wegen, gebouwen en te velde staande gewassen, beloopt millioenen dol lars. In Canada werd de bevolking van „Holland Marsh", een tuinbouwgebied bij Toronto, waar merendeels Nederlanders wo nen, gedwongen voor overstromingen te vluchten. Er is geen mel ding van slachtoffers gemaakt. Ook het Zuidelijk schiereiland van Haiti, Jeremie, heeft bezoek gehad van de wervelstorm „Hazel Alom ontreddering en verwoesting. Windstoten van 170 km-u. snelheid •veroorzaakten o.a. zware schade aan meer dan 1000 huizen.... 55 In het gebied van Toronto vielen al leen al 53 doden. In één staat zouden 25 mensen verdronken zijn. De stad Toronto, groter dan Amsterdam, werd feitelijk geisoleerd door de regen, die de cycloon begeleidde. In het gebied van de Ohio moesten ruim 2000 gezin nen worden geëvacueerd. Op zijn 300 kilometer lange weg door Oostelijk Amerika en Zuidelijk Cana da, bracht de wervelstorm niets dan dood en vernietiging teweeg. In twee planden ontstonden overstromingen, 'n Dijk van de grote rivier de Humber bezweek onder de druk van het op gejaagde water. Het meer van Ontario kon de watervloed niet verwerken en trad eveneens buiten zijn oevers. HULPVERLENING „Twee maanden celeden verloor ik mijn zoetwater-rantsoen en sindsdien moest ik het stellen met zeewater. Op het laatst van de reis voedde ik mij met gerstesuiker en rauwe vis." Dit DE USSR heeft de algemene vergade ring van de VN verzocht, de Chinese klacht tegen Amerikaanse agressie (Formosa) in volledig debat te be handelen. DE ZEVEN opvarenden van het Noorse schip „Bjornsunn", dat b(j IJs land in brand raakte, zijn na enkele angstige uren gered. Het schip is zin kende. DE VOORZITTER van de Lybische senaat is ontslagen en zeven personen (o.w. een zoon van de kroonprins), zijn gearresteerd. Alles wegens ver denking van samenzwering. DR OTTO SUHR, een felle commu nistenhater, is socialistisch candidaat voor het burgemeesterschap van West -Berlijn geworden. DE TWEE grote Amerikaanse vakbon den CIO en AFL willen een fusie aan gaan om de politieke macht van de arbeiders te versterken. Een hypnotiseur heeft een groot aantal Engelse militairen van een luchtbasis St Mawgan van het ro ken afgeholpen. Hoge officieren behoorden tot zijn klantenkring. vertelde de 60-jarige Amerikaan Wil lis, die met een vlot de Stille Oceaan is overgestoken. Hij was mager, doch gezond, on danks zijn avonturen. Eenmaal ver ongelukte hij bijna, toen hij probeer de een gevangen haai aan boord te trekken. „Waarom ik deze tocht maakte?" zei Willis, „Wel, ik wilde als man vechten tegen de zee en de elementen in liet algemeen. Misschien vertrek ik binnenkort met mijn vlot naar Austra lië, want het bevalt me goed". Een 25-jarige Scheveninger, André ten Oever - Bouwmeester, is even eens moederziel alleen met 'n klein schip overgestoken naar Curasao, waar hij dezer dagen gezond en wel aan kwam. Van de orkanen, die de gindse wateren hebben geteisterd, had hij niets gemerkt. Ook André bevalt het dobberen goed en hij vertrekt spoedig weer. Vijftienhonderd gebouwen werden onder dit tomeloze geweld verwoest en tienduizenden werden er bescha digd. Het gebied tussen Myrtle Beach (Zuid Carolina) en Wilmington (Noord Carolina) schijnt het ergst getroffen te zijn. Eisenhower riep een spoedcon- ferentie bijeen om de toestand te be spreken. Er zal door de gehele VS hulp worden geboden. Ook in Guate mala woedde een orkaan, vergezeld van slagregens. Er vielen 20 doden. Dat „Hazel" zo enorm veel schade en leed teweegbracht, is vooral te wij ten aan het feit, dat de cycloon, na éénmaal te zijn overgetrokken, op nieuw over het land raasde. Het was toen reeds te laat om nieuwe voor zorgsmaatregelen te nemen. Op zijn eerste tocht richtte de cycloon ook schade aan, in en om Washington. Er werden windsnelheden van 155 km per uur gemeten. Opleving van de vrijheidsstrijd Een gewapende bende heeft gister nacht een zorgvuldig beraamde over val gepleegd op een Britse kazerne in de Ierse stad Omagh. De aanvallers behoorden waarschijnlijk tot de Ierse verzetsorganisatie. De strijd duurde enkele minuten, maar in die tijd werden vijf Britse soldaten gewond. Eén van de aanval lers werd geraakt, maar zijn kamera den namen hem na de overval mee. Zij maakten niets buit. Duizenden politiemannen zijn in actie gekomen. Zij arresteerden zes verdachten. WIJZIGINGEN IN BRITS KABINET Premier Sir Winston Churchill heeft een flink aantal wijzigingen in zijn ka binet aangebraeht. waardoor de ver onderstelling dat hij voorlopig niet van plan is af te treden, redelijke grond krijgt. Volgens de mutaties krijgt Selwynn Loyd, die minister van Staat was, de portefeuille van Bevoorrading. Antho ny Nutting, tot dusverre ondersecre taris bij Buitenlandse Zaken, volgt hem op. Duncan Sandys, een schoon zoon van Churchill, wordt minister van Volkshuisvesting, en plaatselijk be stuur. De man, die deze post vroeger bekleedde, MacMillan, wordt minister van Defensie, als opvolger van Lord Alexander, die uit de regering is ge treden. NOODTOESTAND IN HET GEHELE LAND Toen de bevolking van de Jordaan se hoofdstad Annam zich Zaterdag naar de stembus begaf, om een nieuw parlement te kiezen, deden zich onge regeldheden voor van zo ernstige aard dat in het gehele land de noodtoe stand is afgekondigd. Betogers staken het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in brand en trokken schreeuwend door de straten. De politie opende het vuur op hen. De betogingen waren gericht tegen beweerde inmenging van de re gering bij de verkiezingen, waardoor onafhankelijke en linkse candidaten zich moesten terugtrekken. Door het politiëel optreden werden 8 mensen gedood en 40 gewond. Militairen heb ben belangrijke punten in de hoofd stad bezet. Een Nederlandse vrachtboot de Prins Willem V is op het Michigan meer in aanvaring gekomen en gezonken. De opvarenden werden echter allen gered. Onze foto toont het moment, waarop de bemanningsleden aan boord komen van het Amerikaanse kustwachtvaartuig „Hollyhock". R. K. Vlassersvereniging St Jansteen verzond motie Bedrijfskapitaal moet worden afgebroken DE OUD-secretaris van de P. v. d. A. de heer C. Woudenberg, één der grote socialisten, is op 71-jarige leeftijd over leden. IN VERBAND met het Franse spion- nageschandaal heeft de politie de ka pitein Jean Auguste Cazalet van zijn bed gelicht. IN PERZIë is weer een communisti sche cel ontdekt. De politie trad ook weer op tegen betogers, die „Leve Mos sadegh" riepen. EEN BOER in Sinceny (Frankrijk) schoot op een schim, die hij voor een Marsbewoner aanzag. Het was zijn buurman.... Gelukkig schoot de an der slecht. HET LEI heeft becijferd, dat de melk jn Midden-Brabant bijna f 7 per 100 kg meer kost dan bv. in het Friese kleiweidegebied. DE DIRECTEUR van het Haagse openbare slachthuis, in wiens perso - neelsbeleid men geen vertrouwen had, heelt zijn ontslag aangeboden. DE MEESTE Tweede Kamerleden hebben zich in een desbetreffend voor lopig verslag, voorstander betoond van legering van Amerikaanse troepen in ons land. IN BUSSUM is een grote houten can- tme, behorend bij een militair kamp, geheel uitgebrand. Een peukje sigaret wordt voor de oorzaak aangezien. VRIJ WARM t Weersverwachting: half tot zwaar J s bewolkt, droog weer. Overwegend t matige Z. W. wind. Aanhoudend vrij warm voor de tijd van het jaar. f i Vandaag: zon onder 17.41, maan op 22.56 uur. Morgen: zon op 7.10 J maan onder 14.47 uur. STAKINGSGOLF BREIDT ZICH ERDER UIT Ruim 27.000 arbeiders in Engeland staken. Het werk in de Londense ha ven ligt geheel stil, waardoor 133 schepen niet geladen of gelost kun nen worden. Ook het sleepboot- en lichterpersoneel staakt nu. Behalve havenarbeiders en busper- soneel staken ook de bouwvakarbei - ders voor ijzerconstructies. Volgens 'n Britse vakbondsleider, zijn de commu nisten de aanstokers. In Liverpool zullen 4000 van de 17.500 havenarbei ders een solidariteitsstaking beginnen. Er liggen 183 schepen in de haven,. Zaterdag gingen 23.400 vrachtauto chauffeurs in New-York in staking voor hogere lonen. Een derde van hen zal vandaag het werk hervatten. Hun werkgevers kwamen aan hun eisen tegemoet. De anderen gaan door. Kanaal Gent-Terneuzen Zaterdag heeft de Belgische minis ter van Openbare Werken en We deropbouw, de heer van Glabbeke, de eerste spade in de grond gezet voor een omvangrijk werk: de verbreding van de eerste strook van het kanaal Gent-Temeuzen. Annex aan de plannen voor het Gent-Terneuzen-kanaal zijn de projec ten tot verbetering van de Gentse ha ven en de aanleg van een vliegveld bij de stad. MAU'MAU VALT EEN MISSIEPOST AAN Honderd gezworenen van de Mau- Mau hebben Zaterdag een overval ge daan op de missiepost van Riara, 25 km van Nairobi. Zij vermoordden een inheemse geestelijke en ontvoerden drie andere leden van de post. Dertig hutten werden verbrand. De staf van de missie wist zich in veilig heid te stellen. De overval zou een represaille zijn op de regeringsmaat regel om de inheemse markten in het gebied te sluiten en vee weg te voe ren, na een recente overval. Meer dan honderd geinteresseerden hebben Zaterdag de vergadering bij gewoond die uitgeschreven was door de R. K. Vlassersvereniging van St. Jansteen, speciaal om zich te beraden over een protest tegen de heffing over het dauwrootvlassen betreffende de ja ren 1940-1945. Voorzitter v. Acker legde de vergadering een motie aan de minister voor, die met algemene stemmen werd aangenomen. Daarin wordt met klem geprotesteerd tegen de heffing, die volgens de vlassers be slist onbillijk is. De heer van Acker deelde mede, dat er de afgelopen week weer een schrij ven was gekomen van het bedrijfschap waarin werd meegedeeld, dat de heffing over het dauwrootvlassen over de jaren 1940-1945 betaald moet wor den. Deze brief was temeer .teleurstel lend, omdat onlangs een bespreking is gehouden tussen de minister van Landbouw enerzijds en de heer van Acker, twee bestuursleden van de vereniging en het Kamerlid, de heer van Himst uit Goes anderzijds. De kwestie is stevig doorgepraat en de vlassersdelegatie kwam vol goede moed uit Den Haag terug. Ze achtte het toen niet onwaarschijnlijk, dat er een ontheffing van 50 pet zou wor den verleend. Een brief van het ministerie sloeg al spoedig iedere hoop de bodem in. Een onderzoek omtrent de hogere lo nen in Z. Vlaanderen zou hebben uit gemaakt, dat er geen aanleiding was gevonden om de heffing te verlagen i en dat ze dus, zij het met enige soe pelheid .alsnog zou worden ingevor derd. FUNEST Het is nu negen jaar later, al dus de voorzitter en in die negen jaren is er veel gebeurd. Het be talen van deze heffing is voor vele vlassers funest, omdat er nu niet meer betaald zal wor den uit winst, maar zuiver uit bedrijfskapitaal, afgezien van die vlassers, die geen eigen be drijf meer hebben- De vereniging wil nu het verzet, voor zover nog mogelijk, gezamen- Een opname uit het gebied bij To ronto in Canada, dat geteisterd is. Een reddingsploeg in een bootje brengt met moeite een man in veiligheid, die door het water was geïsoleerd. Roerig Indonesië De partij Indonesia Raya, welke drie ministers in het kabinet heeft, zal er bij het kabinet op aandringen, af te treden vóór 25 October. Wordt hieraan niet voldaan, dan zullen de drie ministers uit het ka binet worden teruggetrokken, wat evenzeer een doodvonnis is. Boven dien zal men dan aan vice-premier Wongsonegoro verzoeken, zijn forma teurschap prompt na 25 October, aan de president terug te geven. Een ka binetscrisis is door deze ontwikkeling hoe dan ook onvermijdelijk ge worden. De actie van de „PIR" gaat tegen het financiële en economische beleid van de regering. VERKIEZINGSWEE IN OOST EN WEST Onder dwang naar de stembus Aan de vooravond van de Ameri kaanse verkiezingen heeft zich een tragi-comedie voorgedaan, met als hoofdpersoon de tot dusver zeer ge ziene Republikeinse afgevaardigde van de staat Utah, wiens populariteit steunde op een reeks verhalen over zijn dapperheid tijdens de wereldoor log. Hij heeft nu wenend voor de tele visie bekend, dat alle verhalen van A tot Z gelogen waren. Berouwvol zei hij, zich eventueel als candidaat te zullen terugtrekken, maar talloze Amerikanen vinden hem om zijn moe dige bekentenis juist een patente staats burger. In Oost-Duitsland zijn de verkiezin gen één groot drama geworden. Amb tenaren en arbeiders marcheerden naar de stembus. Veel stemlokalen hadden meer van examen-kamers. Er was maar één lijst, die der communisten. Hoe democratisch het toeging merkte men gisteravond, toen een gewonde Oost-Berlijner aan de zonegrens om asyl vroeg. Hij had blanco willen stemmen. T^RIC PHAIL, die eenvoudige taxi-chauffeur, is een geëerd en •*-J gevierd man in Chicago geworden. Op een Zaterdagnacht werd hij in een der drukste straten van de stad aangehouden door een man, die veel haast had. „Naar het barakkenkamp", zei de man, „zo vlug mogelijk...." Chauffeur Phail drukte het gaspedaal in en glimlachte. Het kamp lag ver buiten de stad en het zou een goed betaald ritje worden. De auto snorde door de voorsteden en zwenkte vervol gens een verlaten weg op- Er hing een grauw wolkendek voor de maan en het land zag er donker, onheilspellend uit „HANDEN OMHOOG Ineens voelde Eric Phail een kille revolverloop in zijn nek. „Stoppen, uitstappen en je geld....!" Hij keek in het spiegeltje boven de voorruit. En schrok. Phail kon zich wel voor het hoofd slaan. Het gezicht, dat hem tegengrijnsde, herkende hij als het physionomie van een der be ruchtste misdadigers van Chicago. Een gezicht, dat hij onmiddellijk had moe ten thuisbrengen, omdat het in de loop der voorbije maanden op heel wat po- litie-affiches te pronk had gestaan. Maar Eric had geen keus. Hij stapte uit de taxi en terwijl hij met de han den boven het hoofd stond, ledigde de dief zijn portefeuille: een rijke buit na een drukke Zaterdagavond. Maar zelfs gangsters hebben een soort beroepseer. Hun goede hart kan nog wel eens spreken. Toen de man klaar was met zijn werk, gaf hij Eric een vriendelijk kiapje op de schouder. „Stap weer maar in boy", zei hij, „je ouwe Fordje mag je houden. Ik dóe het wel te voet INVAL Toen kreeg Eric Phail de inval van zijn leven. Hij zei: „Laat u me mijn auto? Begrijpt u dan niet dat u me totaal ten gronde richt? Ik zal met mijn wagen terugke ren en ik zal niet de minste rechten kunnen doen gelden op mijn verzeke ring tegen roofovervallen! De heren van de assurantiemaatschappij zullen antwoorden dat ik mijn kans heb doen verdwijnen om er zelf van te genieten er is immers geen spoor van een overval!" De gangster grinnikte: „Wat zou je dan wel willen? Kan me niet bommen hoe jij verder je plan trekt!" F.n Phail met een smekende intona tie in de stem: „Het is toch een klein tje voor u om even wat revolverscho ten door de ruit en in de carrosserie te lossen! Niemand zal het hier horen, er is geen kat in de omtrek te bespeu ren. En met die gaten in mijn auto, heb ik voor de assurantie-meneren het deugdelijk bewijs dat ik overvallen werd!" VUURSALVO'S OM DE PRET Dat vond de gangster een aardig idee. En met overgave begon hij ko gels uit zijn pistool in de ouwe taxi te jagen. Twee kogels in de voorruit, twee door een portier en nog één in de kussens van de achterste zitplaats. De gangster kreeg er pret in! En hij vuurde, vuurde.... tot hij zijn wapen opnieuw moest laden. Maar Eric Phail gaf hem daartoe de kans niet. Eén klap volstond om de schutter buiten westen te helpen. En Phail reed triomfantelijk met zijn buit naar het politiebureau! De R.K. Vlassersvereniging 2 van St. Jansteen, 'in algemene vergadering bijeen, kennis ge- nomen hebbende van de mede- J J deling van de Minister van 2 2 Landbouw om over te gaan tot inning van de vlasheffing f945, omdat hij het argument van de J onjuiste loonverhoudingen niet 2 kon aannemen, gehoord heb- S bende de mededeling van het bestuur betreffende het terzijde stellen van het bewezen argu- 2 2 ment van de te lage prijzen voor 2 2 het dauwrootvlassen vanaf 1940, waardoor de grondslag van de heffing komt te vervallen óm- 2 2 dat van extra winst in deze 2 2 geen sprake is, protesteert met 2 klem tegen deze onbillijke bef- fing aan onze dauwrootvlasfers 2 opgelegd. Zij brengt deze motie 2- 2 ter kennis van de Minister van 2 2 Landbouw en de Tweede Kamer der Staten Generaal en gaat j over tot de orde van de dag. 2 lijk gaan voeren, zo nodig met behulp van een jurist. De heer van Acker zei nog enkele behartenswaardige woorden omtrent de samenwerking in deze tussen de verschillende verenigingen. Met voor bij zien van alle verdeeldheid, zo deel de hij mede, wil de R. K. Vlassers vereniging deze strijd tevens voeren voor alle vlassers, die bij andere ver enigingen zijn aangesloten. Twee van de drie houthakkers, die de opdracht hadden in een hertenpark bij het Belgische gehucht Haversin enkele bomen om te hakken, zijn ten slachtoffer gevallen aan de aanval van een dolgeworden hert. De beide mannen werden zo deer niswekkend verwond, dat zij later stierven. De derde houthakker ont kwam op het nippertje en slaagde er in het hert neer te schieten. MENDES FRANCE OVER DE EVG Het congres van de Franse radicale partij heeft met overweldigende meer derheid zijn vertrouwen uitgesproken in Mendès-Franee en de manier, waar op hij Frankrijk tot nu toe heeft ge leid. De Franse premier had tevoren verklaard dat de EVG niet de beste Franse belangen zou hebben gediend. West-Duitsland en Benelux zullen binnenkort de verklaring publiceren over het vervaardigen van A. B. en C.-wapens. Zij behouden zich 't recht voor, van de kernwetenschap gebruik te maken ten behoeve van niet-mili- tair onderzoek. B"ulgaar gevonden op treinonderstel Spoorwegarbeiders op het Utrechtse emplacement hebben op het onderstel van een uit Oostenrijk aangekomen trein, een volkomen uitgeputte en ha veloze man gevonden, die men na veel moeite kon identificeren als de Bul gaar Jordan Tasev. De man was aan het eind van zijn krachten en hij vertelde de politie, dat hij uit een Zuidslavisch strafkamp was ontsnapt en via Graz naar Neder land had weten te komen. De man wil hier asyl vragen. QM Hitlers enige bezit in Oos tenrijk een schilderij van Vermeer van de hand te kunnen doen, moet een Weense rechtbank de moeilijke vraag beantwoorden, of Hitler wel echt dood is. Een tand- techniker, die indertijd Hitier en zijn vrouw Eva Braun van kunstgebitten had voorzien, werd als getuige opgeroepen. Men had hem in 1945 de beide gebitten, die tussen het puin van Hitlers rijkskanselarij wa ren gevonden, getoond en hij had ze herkend. Op grond van dit getuigenis, kan nu misschien een doodscertificaat van Hitier worden afgegeven. Wijlen Goeb- bels is ook weer in het nieuws. Wat hem betreft, wordt uit gezocht of hij al dan niet een vooraanstaande Nazi was. Van de uitspraak hangt het af, of de erfgenamen zijn nalatenschap (112.000 Mark) krijgen.

de Stem | 1954 | | pagina 1