Onderdrukte rebellie en ver worpen adressen ONZE PUZZLE ;r de uitslag VAN PARKESTON Als Marechaussee je wat! kfX: srlogerie UTRECHT De Indische Nederlanders in de negentiende eeuw Op het glibberige pad van samenwerking met Indonesische nationalisten De Marechaussees zijn kind aan huis op het vliegveld Ontvangstcomité staat gereed Ljkkcn Bruines DuiV DERDE BLAD Ie vlas- Mulder. TEL. 2046 EUW! ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 Nederland wierp tijdig het roer om Regina garandeert U 4 extra voordelen EEN FIKSE PREMIE OP HET VANGEN van MARSBEWONERS Peanut Butter JtkÏÏMMM j Benzine voor j I marsbeivoner j Oplossing van vorige puzzle I) 4 f 18.95 I') a f 24.95 Reis. enz. Ir beleven, ifeuille nog I slechts 250 1 ir inzage Ilosterhout, pn ervaren Ibeids- rmaties te Vanneming Jeradtsweg 785-00 lirecte in- in te die- ifdstraat 16 721-0 denwagen, een 3-tons 1erde daf te OUD. minister, ezorgd. ^ST, Tel. 65 WIJ spraken in het vorig artikel over het ge vaar van daadwerkelijk verzet als de vrucht van een eeuwenlange verdrukking en achteruitstelling, der Indisch-Nederlandse volks groep. Alvorens de uiterst interessante uitings vormen van dat gevaar te beschouwen, zullen wij u eerst confronteren met een vermeldens waardig historisch feit, dat ge nergens in de annalen van onze nationale historie zult aan treffen...- Het is bekend dat Indië in het begin der negentiende eeuw, kort voor en na de val van Napoleon, een Engels tussenbestuur heeft ge kend, onder de bekwame Stamford Raffles. Wie nu meent dat de toestand der Indische Neder landers (gezien de Engelse denkwijze van: „The devil make the half-caste") verslechterde, ver gist zich De Engelsen zochten zich integendeel juist Na het vertrek der Britten kwam het herstel van het Hollands bewind en daarmede ook dat der discriminaties. Het zou echter eerst 1848 worden alvorens de toenemende gisting onder de groep een ostentatief karakter verkreeg en culmineerde in de zogenaamde Bataviase Mei-beweging m de sociëteit De Harmonie. Hier verzamelden zich op de 22e lylei van genoemd jaar een groot aantal Indische Nederlanders, aanvankelijk om over vraagstukken van maatschappelijke aard te beraadslagen. Doch weldra traden enkele demagogische redenaars op de voorgrond die de bijeenkomst veranderden in een f el-politiek protest tegen de Nederlandse discriminaties. Het groeide allengs aan tot een dreigend-agressieve demonstratie. spontaan en volkomen met de „Dutch Indians te vermaagschappen; het bestuur werkte zulks zelfs juist in de hand. En toen pas onder de Engelsen, hoe bestaat het gold ook voor de Indische Nederlander het (aan ieder volk rech tens toekomende) „vrijheid, gelijkheid en broe derschap". Wie de Engelsman als politicus kent, zal het wel duidelijk z«n: het was een poging om de Oosterse Nederlander op te zetten, tegen de Hollander, toenmaals de meest geduchte erf vijand van de Brit. Meende men die geste te kunnen verwaar lozen, uiteindelijk bleek die politiek toch enigs zins succes te hebben gehad, want bij de In dische Nederlanders werd de drang naar perma nente vrijheid wakker geroepen, of liever: ver innigd...-. DE MEEBEWEGING VAN 1848 De aanvoerders zetten georganiseer de opstootjes op touw. Menige Hol landse ambtenaar werd met ploerten doder en boksbeugel gemolesteerd. Een der leiders, Adé van Roon, ont wierp een plan om de Nederlandse cavalerie te bestormen, de paarden en wapens in beslag te nemen en alles over de kling te jagen wat niet Indo- Europeaan was. Hij werd gearresteerd, doch voordat hij de gevangenispoort inging schreeuwde hij tegen zijn vol- gelmgen: „Neem wraak, steek Batavia in brandOp Senen hakten In disch-Nederlandse betogers vier Indo nesische militairen van het geregelde leger in mootjes.... Het werd tijd dat er politioneel werd ingegrepen. Van regeringszijde werd in allerhaast een legermacht van een half bataljon infanterie, een deta chement cavalerie en tien stukken ge schut in gereedheid gebracht; tot een volledige opstand is het echter niet gekomen. Misschien gaven de gereed staande legermacht en patrouillerende politieversterkingen wel wat te den ken.... Adressen aan de Koning Dat betekende echter geenszins dat de Indische Nederlanders de moed op gaven. Nadat de verhitte gemoederen weer enigszins tot rust waren ge bracht, werd besloten om de grieven langs meer officiële weg kenbaar te maken. Doch hierin namen zij geen halve maatregelen: er werd een adres gericht tot de Nederlandse Koning. Deze toch moest wel ontvankelijk zijn voor een roep om recht van verdrukte Nederlandse burgers, ongeacht waar deze geboren zijn. Het adres werd echter verworpen en de officiële regeringsverklaring luidde; „Dat Zijne Majesteit dit adres als voorbarig, min voegzaam, op onjuiste gronden steunende en alzo niet vat baar voor een beschikking, heeft ter zijde gelegd." Weer dreigde er een opstand, zo zelfs, dat de regering het nodig achtte om alle leiders der Indische Neder landers achter slot en grendel te zetten. Dit ontlokte grote ontsteltenis en zichtbaar verzet bij de Europese Ne derlanders, en vooral bij de vaders van Indische kinderen alsook bij Hollan ders die met een Indisch-Nederlandse waren gehuwd of verloofd Er werd zelfs door de Hollandse leerhandelaar S. Roemersma een raad van advies opgericht. Deze stond de Indische Nederlander met raad en daad bij en werd hoofdzakelijk ge vormd door Hollandse zelfstandigen.. Op hun aanraden werden er weder om twee dringende adressen aan de Koning verzonden. Een clausule luidde letterlijk: „Wanneer door het gouver nement een scherpe lijn getrokken wordt tussen Nederlanders, alhier (in Indië) geboren, en Nederlanders uit het vaderland herwaarts gekomen, dan is te vrezen dat die lijn een verdeeld heid zal brengen tussen de ingezete nen, waarvan de schromelijke gevolgen niet zijn te overzien." (Advertentie) Desondanks werden ook deze adres sen door de Koning verworpen. En hiermede belanden we op een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der Oos ters Nederlandse groep.... Anti-vaderlandse stromingen Wie zich meer in de historie van Europese koloniën verdiept heeft, zal het niet zijn ontgaan, dat de afstam melingen der Westerse kolonisators zich vaak ontpoppen als de leiders der inheemsen, en hen aanvoeren in de strijd tegen het Westers gezag. Namen als Simon Bolivar, Manuel Quezon, Ernst Douwes Dekker (naneef van Multatuli) en Thamrin zijn in dit ver band bekende klanken. Hun zin tot verzet kan een exponent zijn van de ■liefde tot de geboortegrond e.i tot het volk waar de moeder een dochter van is. Doch ook van verbittering t.o.v. achteruitstellingen door het blanke volk van de vader, of beter gezegd: door dc Europese Overheid. Bij de Indische Nederlander geldt doorgaans het laatste mo tief, zonder te durven beweren dat hij niet verknocht is aan zijn geboortegrond Oost Indië. Een zich vermengen met de autoch- thone bevolking ligt hem niet best: er bestaan tussen beide groepen te veel verschillen voor wat betreft opvoeding, menta liteit, historie, gedachte en taal. Voorts ontbreekt hier zoals ge zegd het religieus bindweefsel der Rooms Katholieke Kerk, welker invloed in Latijnse kolo niën van zulk een doorslagge - vende aard is geweest voor de harmonie tussen inheemse en Latijnse afstammelingen. De In dische Nederlander is Christen, de inheemse is heidens of ortho- dox-islaams. Dat er desondanks stromingen in de Indisch-Nederlandse samenleving ont stonden, die wezen op een samenwer king met de Indonesische nationalist met het doel het Nederlandse bewind omver te kegelen, vindt zijn oorsprong in het besef te worden verongelijkt. Na lang schromen waagden enkele Indisch-Nederlandse voorlieden zich op natuurzuivere schuimrubbermatras blijft Uw leven lang nieuw gewelfd bovenvlak 130 jaar vakmanschap Uitsluitend verkrijgbaar in de goede bedden- en meubelzaak. mx rSSSS/fSSS-A X-■■■ X -3S5M .f. - «5 N.Vi Wh GEBR. frEVCRS. AFD. REGINA IAFEX. N.Z. VOORBURGWAL 2. AMSTERDAM-C dat glibberige, voor velen onsympa thieke, doch blijkbaar helaas noodza kelijke pad.... Fataal ideaal De voormannen der rebelse Indische Nederlanders waren o.a, Douwes Dek ker en Dahler. Deze waren aanvan kelijk niet zo bijzonder populair bij het volk. Doch ze hadden een sterke troef in handen: de onomstotelijke waarheid dat de Indische Nederlander werd achteruitgesteld. Namen als In dische Partij en Serikat Hindia, als- wel van periodieken als Het Tijd schrift en De Expres toonden de strak heid aan waarmede van Indisch-Neder- lèndse zijde gestreefd werd om het voor het Nederlandse bewind gevaar lijke, ja mogelijk fatale ideaal te concretiseren. Het hoeft geen betoog dat de Indonesische nationalist dat streven een gretig onthaal bereidde. Bovendien viel dit ongeveer samen met de Filippijnse revolutie, waarin de „Philippino Mextiezo" (Spaanse gemengbloedige) de leiding nam en zegevierde. Stollen we ons even voor dat Dou wes Dekker c.s. met hun acties succes hebben gehad. Dan zouden de 260.000 Indische Nederlanders van nu geen Nederlander zijn, doch dc status van „Indonesiër" bezitten. Waaruit weer te concluderen valt, dat zij tijdens het Nederlands-republikeins conflict een groot (hoogstwaarschijnlijk zelfs diri gerend) aandeel hebben gehad in de strijd tégen het Nederlandse Konink rijk. Dan zouden „onze grote vaderlan ders" als Karei van der Heyden, Be renschot, Engles, Van Daalen, Van Waardenburg, Vic de Bruin (Jungle Pimpernel) en zovele Indische Neder landers, mogelijk „grote republikeinen" zyo geweest, terwijl het gedegen In- disch-Nederlands corps KNIL-officie- ren een geducht aanvoerdersgilde bij de T.N.I. (republikeins verzetsleger) zou hebben betekend. Gevaar ingezien Hoe anders is het echter gelopen. Want de Overheid zag het gevaar van een inheemse opstand onder aanvoe ring van door Hollandse vaders opge voede Indische Nederlanders terdege in en zij volgde een geheel andere ge dragslijn. Om te beginnen werd er een com missie van zeventien leden benoemd, met als opdracht naar de positie der Indische Nederlanders een nauwgezet onderzoek in te stellen, alsook de mogelijkheid tot verheffing van die groep. De commissie stelde na diepgaande studies vast, dat de regering inderdaad schromelijk te kort was geschoten voor wat betreft onderwijs, pensioenen, openstelling van ambtenarenfuncties, geneeskundige behandeling en con trole, hygiënische maatregelen in de Indisch-Nederlandse woonwijken, op treden tegen verregaande r. ssendiscri- minaties van de zijde der particuliere maatschappijen, enzovoorts. En in de volgende vijf jaren nam de overheidszorg voor het heil der Indische Nederlanders een enorme vlucht. Er werden scholen opgericht, de Indische Nederlander mocht bij gebleken bekwaamheid hoger de ambte- narenladder opklimmen. Het le ger stelde zich open voor de op leiding van Indische Nederlan ders tot officier. Er werden wel-geoutilleerde landbouwkolo nies gesticht Ook de grondwettelijke emancipatie liet niet lang op zich wachten, deze dateert uit het jaar 1892. Een juridisch on derscheid van Nederlanders van verschillend geboortegrond was van de baan. En hiermede ver loren de Indisch-Nederlandse leiders der anti-Nederlandse verenigingen hun aanhang De Indische Nederlanders ver klaarden zich sindsdien hon derd procenf pro-Nederland- Een diepe teleurstelling voor de In donesische nationalist; een kardinaal winstpunt voor het Nederlands-Indisch gouvernement. Voor de Indische Nederlander brak een nieuwe periode aan: het tijdperk van opkomst en verheffing tot leidende groep over een gouvernement-gene raal, dat een gebied bestreek even groot als de oppervlakte van het West- Europese continent. K. C. SNIJTHEUVEL. (Volgende aflevering: Verrassende opkomst, Pacific-oorlog gaf volks groep genadestoot.) Advertentie i Het leven van een marechaussee is vol afwisseling. Een van de vele en interessante taken, die hij kan verrichten is de contröle van de passen van uitgaande en bin nenkomende reizigers op Schip hol. Dagelijks komt hij hier in contact met een internationaal publiek, waarbij tact en voor komendheid naast het vervullen van zijn werk nodig zijn, Wie er voor voelt toe te treden tot het wapen van de Koninklijke Marechaussee en tussen de 18 en 25 jaar is, geen bril draagt en tenminste J.75 lang ls, moet eens aanlopen bij een Brigade commandant van de Koninklijke Marechaussee of schriftelijk in lichtingen vragen bij de Sectio Personeelsvoorziening van het Ministerie van Oorlog: Grote Marktstraat 40. Den Haag Tel. 182290. I7RANKRIJK begint Engeland lelijk naar de kroon van de idiotie te steken. r Na alle berichten van Fransen die beweren ofwel een vliegende schotel, ofwel een Marsbewoner gezien te hebben, is er te Parijs reeds een ontvangst comité ter verwelkoming van de eerste Marsbewoner opgericht. President Coty zal het kereltje officieel ontvangen in het Elyséepaleis. Parijs heeft de primeur De voorzitter van het nationaal comité voor feestelijkheden en ont vangsten, Raymond Rodel, heeft voor de pers de wereldschokkende gebeur tenissen die voorzien worden, uiteen gezet. „Natuurlijk weten wij niet wanneer de eerste Marsbewoner in Parijs zal arriveren, wij weten ook niet of hij ooit komt", zei hij, „maar desniette genstaande zijn wij ervan overtuigd dat iets terzake moet gedaah worden nu zovele mensen zeggen dat zij Mars bewoners hebben gezien*' Hij zei dat de commissie een cheque van 150.000 fr. ter beschikking heeft die aan de eerste persoon zal ter hand worden gesteld die een levende Mars bewoner aan de commissie zal voor stellen. „Daar zich ongetwijfeld heel wat moeilijkheden zullen voordoen, vooral dan wat het taalgebruik betreft, zul len wij hem eerst het beste geven wat Frankrijk te bieden heeft, een glas wijn." Rodel zei dat Franse officiële perso naliteiten ingestemd hebben om aan de receptie van de Marsbewoner deel te nemen en dat de eerste dag van het verblijf van de Marsbewoner te Parijs als volgt zal geregeld worden. De Verwelkomingscommissie en haar voorzitter, de hertog van Brissac, zullen hem eerst ontvangen en hem te drinken en te eten geven ingeval hij honger heeft.of constitueel in staat is om te eten. Vervolgens heeft het gemeenteraads lid van Parijs, Bernard Lafay gezegd dat hij de Marsbewoner officieel ty- dens de morgen in het stadhuis van Parys zal ontvangen en hem het gul den boek van Parys zal laten onderte kenen. Op Eifeltoren Daarna zal hij uitgenodigd worden op een maaltijd bij Maxims en zal te 16 u. door de Franse president worden ontvangen. Rodel zei dat Coty de Marsbewoner zal behandelen als een zeer voorname gast mag bijna zeg gen als een „enige" gast. (Advertentie) In Amerika zegt men voor pinda kaas „pindaboter" maar in Neder land zegt men voor pindakaas Te 17 u. zal de Marsbewoner op de Eiffeltoren een persconferentie geven en te 18 u. zal hij aan binnen- en bui tenlandse personaliteiten voorgesteld worden waaronder ook militaire afgef- vaardigden en deskundigen. Deze re ceptie zal plaats hebben in het Cercle interallié, verklaarde Rodel. Autodefecten Inmiddels stelt men zich in Frankrijk de vraag of de vliegende schotels ont- -Het dossier van de vliegende t schotels is nog met verscheidene i getuigenissen verrijkt. De belang- J rijkste verklaring schijnt die te J zijn van 'n bediende uit Montlugon de heer Laugere, die Zondagavond in contact is gekomen met een ge- i heimzinnig persoon die uit een op een torpedo gelijkend toestel was J gestapt. Toen dhr* Laugere terug kwam S van zijn werk en de spoorweg overstak, zag hij op korte afstand J van een benzinetank bestemd voor J de railauto's, een metalen tuig. Naast het toestel, dat de vorm had i van een torpedo en dat ongeveer 4 meter lang was, bevond zich een man geheel met haren bedekt, ten- J zij hij een langharige mantel S droeg. Toen de heer Laugere hem i vroeg wat hij deed, antwoordde de onbekende hem met onverstaan- J bare woorden, doch de spoorweg- arbeider meende het woord „ben- zine" te verstaan. De heer Laugere i vroeg verder niets, doch ging zijn I makkers waarschuwen. Toen hij nauwelijks 100 meter verder was, S zag hij dat het toestel geruisloos verticaal opsteeg en verdween. Al- l leen uit vrees door zijn makkers J uitgelachen te worden, had hij tot J dusver zijn avontuur nog niet ver- teld. stekingsdefecten van de auto's op de Franse wegen veroorzaken? Deze vraag is inderdaad gesteld als gevolg van een verklaring van een vrachtwagenbestuurder aan het blad „Le Progrès de Lyon" en waarvan hierna de voornaamste inhoud: In de nacht van Zondag op Maandag is aan de melkrijder, de h. Haptiste Jourdy, een 30-jarige kalme en stevige baas, die iedere nacht met zijn met melk geladen vrachtwagen naar St. Etienne rijdt, een eigenaardig avon tuur overkomen. Het was ongeveer 4 uur in de ochtend, dat de heer Jourdy, bij een betrokken hemel, over een verlaten hoogvlakte reed. Alleen zijn koplichten doorbraken de diepe duis ternis. Plotseling liep zijn motor vast, terwijl zijn koplichten uitgingen. De jonge man liet zijn wagen stop penen stapte uit om te zien of er iets aan de accu haperde, toen hü eens klaps een geweldig veelkleurig voor werp boven zich zag dat zich boven de weg, loodrecht in de lucht verplaatste. De getuige kan niet zeggen welke vorm dit verschijnsel had dat met gro te snelheid in de wolken verdween. Dit duurde enkele seconden, wellicht een minuut. Toen de jonge man van zijn verbazing was bekomen, merkte hij dat, zonder iets te hebben gedaan, zijn lichten weer brandden. Ook de motor sloeg weer dadelijk aan. De ka- Dels die het contact geven met de accu, waren ongeschonden. Horizontaal: 1 te zijner plaatse (lat. afk.), 3 heilige, 5 pers. vnw., 7 familie lid, 9 godin, 10 voorzetsel, 11 lidwoord, 12 Eng. telwoord, 14 genade, 15 ver voermiddel, 17 rek, 18 keurkorps, 21 Bijb. naam, 22 sportartikel, 23 berg weide, 25 muziekinstrument, 28 hevig, 29 pl. in Duitsland, 33 zangnoot, 34 pl. in Gelderland, 36 oude !>{ed. overzeese strijdmacht, 33 gewicht, 39 zangnoot, 41 pl. in België, 44 bewijs van toestem ming om een land te betreden (meer voud), 46 duur der eb en vloed, 48 KAMPIOENSCHAPPEN EN DE uitslag van Parkeston is er en oudergewoonte, zou ik haast zeggen, valt de eerste Prijs nationaal in Ossendrecht. Ret is de watervlugge A- C. Lieunis die op de Lambretta scooter weg is, zijn duif maakt 02 meter per minuut, in de gauwigheid dus nog tien meter meer dan zijn beide belagers, 't is te zeggen die van Janus Ver duld te Bergen op Zoom en Sjef Konings te Hoogerheide. Ik zal u niet aan de praat houden, noch seffens met de feiten voor de pin nen komen: 1 A. C. Theunis te Ossendrecht, 2 A. Verduld te Bergen op Zoom, 3 Jos. Komngs tc Hoogerheide, 4 K. van der Pels te Culemborg, 5 Th Admiraal te Werkendam, 6 L. Stok te Halsteren, 7 H. Hoonakker te Utrecht, 8 J. Prop te Hoogerheide, 9 A. P. van Gameren te IJssclmonde, 10 J. Veldhuis te Velp 11 A. van den Bussche te Ossendrecht, 12 NOG WAT NAVLUCHTEN C. Govers te Halsteren, 13 A. de Ruijter te Raamsdonkveer, 14 Jos. Peeters te Dongen, 15 A. de Bil te Sprang; 16 P. Biessen te Budel, 17 J. Verschuren te Loon op Zand; 18 G. H. Wentink te Hilversum, 19 H. van Riessen te Ede, 20. C. van Oosterbosch te Breda, 21 A. Verduit te Bergen op Zoom (alreeds zijn tweede duif), 22 L. van Geel te Kaatsheuvel, 23 Frans Hoppe te Al phen (N.Br.); 24 J .van der Pas te Tilburg, 25 Jac. van der Poel te Hil- varenbeek, 26 A. Rovers te Vught, 27 L. Stok te Halsteren (toe maar Nardus, laat u niet van den bak douwen), 28 A. van Dal te Hilvarenbeek, 29 P. J. Vriens te Ossendrecht. 30 Th. de Ronde te Waalwijk, 31 en 32 Jac. Eijkens te Alphen, 33 M. Schellekens te Wagen berg, 34 Juul van Boxtel te Breda; 35 A. Bernaards te Halsteren, 36 J. Stuijts te Nieuw Borgvliet, 37 H. Krijnen te Tilburg, 38 Jac. Wouters te Riel; 39 J. van de Wetering te Sliedrecht, 40 H Dekkers te Rijen, 41 H. van Gils te Baarle Nassau. 42 L. Barendregt te Strijen, 43 C. A. de Rooy te Tilburg, 44 Gebr. Van Dessel te Halsteren. 45 C Joosen te Breda; 46 A. van Beeck te Putte. 47 Frans Hoppe te Alphen, 48 F van Thillo te Ossendrecht, 49 J. Lie- bregts te Tilburg, 50 M. C. Brockx te Kaatsheuvel enz. De Bredase Bond maakt zijn kam pioenschappen 1954 wereldkundig, wat altijd een gebeurtenis is van de eer ste rang naar u begrijpt. In het klas sement Jonge Duiven is de strijd dit jaar ontzaglijk zwaar geweest, de re den was, dat er zoveel materiaal werd opgeleerd en getraind voor de Grote Prijs der Junioren van Tilburg Voor uit. Uiteindelijk kw-.men de onder staande grote kampioenen uit de bus: 1. H. Huijbregts (broer van cje ge vreesde Hein de Kèts, bij jong en oud gekend), 2. H. Sterckx, 4656 p., 3 P. Heeren 4634 p., 4 L. Remie 3953 p., 5. B. Verdaasdonk 3906 p., 6 Chr. Basti- aansen 3874 p„ 7 Chr. van den Berk (en zonen) 3869 p„ 8 P. van Heerden 3866 p., 9 J. H. Huijbregts 3723 p., 10 C. G. van Nunen 3718 p„ 11 L. Smul ders 3716 p„ 12 Toontje Geerling 3685 p.; 13 A. C. Claassen 3619 p., 14 C. A. van der Linden 3596 p., 15 H. C. Ver- heijen 3595 p„ 16 H. Verschuren 3531 p. 17 J. Raaymakers 3529 p., 18 B. Ver munt 3524 p., 19 A. de Prenter 3513 p., 20. J. v. Oosterhout 3511 p., 21 P. Remie 3497 p., 22 L. Valk 3457 p., 23 H. Nuij- ten 3391 p„ 24 P. Martens 3359 p., 25 A. van Oosterhout 3330 p. EINDSTAND DUFFEL—DAX Na deze uitslagen kon de eindstand van het Algemeen Kampioenschap ov. a. it vluchten en klassementen van Duffel Dax bekend gemaakt wor den. He» is de kleine liefhebber J. C. Scheerboom. kloknummer 725, die met 35 K s en 14206 punten los vooruit het (totaal) Kampioenschap-generaal 1954 wint. Hij verricht daarmee een presta tie, die voor de gemiddelde liefhebber, d.w.z. een liefhebber met een gemid deld aantal duiven, practisch niet te leveren is, tenzij hij zijn duiven rats in de soep wil vliegen, wat.' het zijn bij hem uiteraard telkens dezelfde vogels, die van begin tot einde de K's in huis moeten brengen. Scheerhoorn beschikt over een zestal uitzonderlijk goede en vaste vliegers; de pure kwaliteit heeft bij hem gezegevierd in een competitie, die feitelijk alleen met kwantiteit te winnen is. In België doet men het anders. Daar kiest men bij het begin van het sei zoen twaalf vluchten uit, waarover het Algemeen Kampioenschap wordt ver vlogen, in plaats van vijf-en-twintig. Op die twaalf vluchten is de kans van de sterke speler met het gemiddelde aantal duiven geen fictie, maar een realiteit. Vandaar, dat dit systeem, ook in Nederland, meer en meer terrein wint. Inmiddels onze hartelijke gelukwen sen aan de man, die het onmogelijke volbracht, aan J. C. Scheerhoorn, de Algemeen Kampioen '54 van de mach tige C.C. Breda en omstreken. Hier is de eindstand: 1. J. C. Scheer hoorn 33 K 14206 p„ 2 Gebr. Oomens 33 K 13516 p„ 3 A. van Sluijs 30 K 12589 p., 4 Chr. van den Berk en Zoon 30 K 12428 p., 5 Chr. Bastiaansen 32 K 12382 p., 6 Piet Vermeulen 30 K 12306 p.. 7 Fr. Vlemminx 30 K 12015 p., 8 A. Delheij 30 K 11253 p„ 9 Louis Smee- kens 26 K 19862 p„ 10 L. Smeulders 28 K 10832 p., 11 D. van der Linden 29 K 10666 p.. 12 P. Corssmit 28 IC 10648 p.. 13 Jan Tijs 27 K 10242 p. Alle overige deelnemers behaalden minder dan tien duizend punten. Het hoogste gemiddelde per K-duif maken de kleine, grote kampioenen A. van Sluijs (419 p.) en L. Smeekens (418 p.), dat wil dus zeggen dat hun aan gewezen duiven de keren dat zij „er waren" het snelst vlogen. De geroutineerdste melker bleek Christje Bastiaansen, oud-kampioen- generaal van de C.C. Hij maakte het kleinste gemiddelde per K-duif; Christ zet nooit een duif voor de K's of hij moet er in zijn binnenste van over tuigd zijn, dat die duif in de prijzen belandt (in de straat komt er niet op aam desnoods te voetZijn gemid delde is 387 punten. Ik hoop, dat U zich enigszins een idee kunt vormen hoe het in mekaar zit en wat er alle maal aan vastzit. Eenvoudig is het, voor een buitenstaander niet. De combinatie Geertruidenberg en omstreken heeft men ook altijd na aan het hart gelegen, vandaar dat ik aldaar de zaken eens even in ogenschouw neem. Kampioenen Jonge duiven zijn: per hok: 1. C. P. Hommel 7707 p„ 2 C. Krooswijk 7225 p., 3 R. Broeders 7051, p., 4 P. Broeders (broederlijk onder mekaar, naar U ziet) 6045 p., 5 P. Kie- boom (van 't Veer), 5987 p.. 6 Heintje Rolffs 5688 p., idem per duif: 1. C. P. Hommel 2229 p„ 2229 p., 2 N. Sperber 1898 p., 3 J. van Seters 1880 p. Algemeen Kampioen over alle vluch ten en klassementen: C. P. Hommel met 20155 punten. Proficiat Kees. IN ZEEUWSCH VLAANDEREN De duivenmaatschappij „De Reis duif" te Graauw gaf Zondag jl. haar (aller) allerlaatste concours op Quie- vrain. Overwinnaar werd de heer A. de Block, die tevens beslag legde op het kampioenschap Jonge Duiven. In het klassement van de Oude Duiven zegevierde de heer B. Plasschaert. Fei ten die ik niet onvermeld mag laten. Ook „Steeds Sneller" te IJzendijke is er als de kippen bij: Oude duiven Vitesse: 1. A. Mussche 390 p., 2 E. van der Vlies 353 p., 3 W. van der Slikke 352 p. Idem fond: 1. André Desmet 224 p., 2 Vic Claeys 187 p., 3 W. van der Slik ke 186 p. Jonge duiven: 1. E. van der Vlies, 2 H. Groosman, 3 E. van der Vlies. Meeste prijzen: 1. W. van der Slikke 106 p., 2 André Desmet 95 p„ 3 A. Mussche 87 p. De vierde nachtvlucht van „Steeds Sneller" te Breda (voor weduwdoffers) is uitstekend verlopen. Er werd gestart met prachtig helder weer en de kop mannen hadden al seffens de goede koers te pakken. In recordtempo gin gen de eerste duiven op huis aan. Als eerste kwam binnen met zes minuten vooruit de pijlsnelle F. Korsmit. 2 P. Boemaars, 3 M. Guns, 4 A. van der Linden, 5 W. Pellenaars, 6 C. Akker mans, 7 A. Verwaters, 8 Verdaas donk, 9 Bilok en 10. Adr. de Jong. De lauwertak voor de oudste deelnemer ging naar H. de Koning, 66 jaar. De wisseiprijs ging naar de P.V. de Toe rist met zijn snelle kopmannen F. Kor smit, M. Guns en C. Akkermans. Kees hact er trohwens vast op gerekend, dat hij in de vijf eersten zou zitten. Allemaal goeie, DIKKEN BRUINE muziekterm, 50 meisjesnaam, 51 vrucht 53 zeepwater, 55 vlug, 58 boom, 60 Russisch heerser, 61 kloosterzuster, 64 lange rij, 66 treiteren. 68 gegraven gat, 69 vogelproduct, 71 onmeetbaar getal, 72 Europeaan, 73 soort vaartuig (afk.), 74 onder het nodige voorbe houd (lat. afk.), 75 herkauwer, 76 goud (Fr.). Verticaal: 1 weigeren te werken, 2 Europeaan, 3 pl. in Friesland, 4 zo als de akten getuigen (lat. afk.), 5 hetzelfde (afk.), 6 kookgerei, 7 kle dingstuk, 8 niet hetzelfde, 9 vogel, 13 drank, 14 gewicht, 16 zangnoot, 19 deel v. e. wolkenkrabber, 20 soort poeder, 22 zangnoot, 24 maand, 25 wel willende lezer (lat. afk.), 26 water in Brabant. 27 de jongeren, 30 deel v. h. hoofd, 31 landbouwwerktuig, 32 num mer (afk.), 35 vr. munt, 37 Nederl. Oost-Indië (afk.), 39 titel, 40 militair (afk.), 42 godin, 43 kegelvormig toe lopend, 44 omroepvereniging, 45 vruchtennat, 46 voorzetsel, 47 dun, 49 graadverdeler, 52 roofdier, 54 roofdier. 57 dierentuin, 58 titel, 59 kostbare stof, 62 ijzerhoudende aarde. 63 de on bekende. 65 gravure, 67 rivier (Sp.), 70 titel, 71 rivier in Italië. Horizontaal: 1 Aida, 4 stolp, 8 drie, 11 It, 12 lepe, 14 eend. 16 rd, 17 pi, 18 la, 19 ek, 21 tong, 23 Isar, 25 kl, 26 roos, 28 aan, 30 ruin, 32 kano, 33 blank, 35 Irak, 37 as, 38 mol, 40 erg, 42 po, 43 mop, 44 age, 45 op, 47 Jan, 49 een, 51 ar, 52 kilo. 54 dadel. 57 oord, 59 noot, 61 lei, 62 stom. 63 rk, 64 pret, 66 sela, 68 eg, 70 ag, 71 ia. 72 nu, 74 spek. 76 ergo, 78 de, 79 diva, 80 larie, 81 kool. Verticaal: 1 aloe. 2 it, 3 al, 4 spin, 5 te, 6 le, 7 pels, 8 dd, 9 ir, 10 edel, 13 epos, 15 naar. 20 kras, 21 toom, 22 gal, 23 Inn, 24 ruig, 25 knap, 27 on. 29 aai. 31 ir, 32 kapok, 33 blond, 34 kegel, 36 koord. 39 oma, 41 ree, 46 pink. 47 „oop. 48 Ede. 50 nota. 51 ar me. 53 lo. 55 alt, 56 eis, 58 00. 60 trap, 62 slag, 63 rond, 65 egel, 67 Eire. 69 -cel. 73 ui, 74 sa, 75 ka, 76 ei, 77 ok, 78 do.

de Stem | 1954 | | pagina 5