ifc half zware shag! d-LL, MILITAIREN mogen geen scherpe munitie demonteren /^speciale melange van de beste lichte en pittige tabakken! RADIO-PROGRAM MA'S tweede blad DEZE WEEK IN HET BUITENLAND Vernieuwd verbond tussen Moskou en Peking Nieuwe V.N.- postzegels DOUWE EGBERTS ^^ONDEERLIJKE v VERELD Sist Levensgevaar is a aanwezig Meningen en j Commentaren De A.R. en wij Uitspraak Verpakte atoombrandstof rijksdaaWarS Liturgische Kalender Welterusten MEISJES MET GELD Ml» ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 HET ANTWOORD OP HET LONDENS ACCOORD TIET is merkwaardig, dat de Rus- sen nog helemaal niet hebben geblaft na het door Mendès-France verkregen vertrouwensvotum om verder te onderhandelen over het Londens accoord, dat West-Duits- land in staat stelt 12 divisies te bewapenen als onderdeel der strijd krachten van de N.A.V.O. Bij her haling heeft Moskou tevoren drei gementen laten horen tegen ieder besluit tot herbewapening van W. Duitsland. Nu de geallieerden toch naar overeenstemming dienaan gaande blijven streven, is het net, of die dreigementen maar loos alarm zijn geweest. Zelfs Molotov is uit Berlijn vertrokken zonder te geba ren van een rekening, die aan het Westen zou worden gepresenteerd. Natuurlijk speculeert de Russi sche diplomatie nog immer op een conferentie, waar Frankrijk er toe verleid kan worden zijn bondgeno ten in de steek te laten om de voor keur te geven aan een geneutrali seerd verenigd Duitsland. Niettemin hebben degenen toch gelijk gekre gen, die van oordeel waren, dat het tegenover de Russen in de eer ste en in de laatste plaats zaak is vastbesloten te zijn en sterk, om niet voor een Russische opmars naar de Noordzee beducht te moe ten zijn. Tritussen hebben de Russen geens zins stil gezeten. In 't begin van de afgelopen week is bekend ge worden, dat zij een nieuw verdrag te Peking met communistisch Chi na hebben gesloten. Uiterlijk in de vorm van vriendschappelijke sa menwerking, met verschillende Russische concessies aan de Chine zen, zoals de ontruiming van de haven Port Arthur, het zich terug trekken uit de gemeenschappelijke Chinees-Russische ondernemingen, het verstrekken van een lang lo pende lening van overigens slechts 520 millioen roebel, en behulpzaam heid aan China voor de aanleg van twee grote spoorlijnen tussen dit land en Siberië. De agressieve strekking van het verbond blijkt - uit de eis, dat de Amerikaanse troepen, zogenaamd terwille van de vrede, uit Formosa en uit Japan moeten verdwijnen. Al is dan nog geen bestraffende maatregel tegen West-Europa aan gekondigd, toch is te Peking nu al vast een antwoord gegeven op het Londens besluit van 3 October tot herbewapening van Duitsland en op de totstandkoming onlangs te Manilla van het Zuid-Oost-Azia tisch pact. De Russen zullen de Chinezen andermaal laten of doen optreden om het door de Amerikanen in Oost-Azië beheerste gebied aan te randen. Zonder het met zoveel woorden te zeggen heeft Rusland aan communistisch China zijn steun toegezegd in de voorgenomen strijd tot „bevrijding" van Formosa. Van hier tot een nieuw conflict in Ko rea en ook in Indo-China is maar een stap. De verwachtingen, te Ge- nève gekoesterd, dat het prijsgeven aan de communisten van het Noor delijk deel van Indo-China in Oost- Azië een eind aan de strijd met de wapens zou maken, zijn een illusie gebleken. Die illusie zal zich, naar men in Londen vreest, ook gaan wreken op de Engelsen. Malakka en Hong kong, Britse bezittingen, die in de gevarenzone liggen, zijn buiten het verdrag van Manilla gehouden, maar kunnen niet er op rekenen door de Russisch-Chinese coalitie te worden ontzien. Dat is in het bijzonder ook een teleurstelling voor de Engelse politici, die door tege moetkomendheid ten opzichte van Mao Tse Toengs bewind gehoopt hebben een wig tussen communis tisch China en Rusland te kunnen drijven. In Engeland, b.v. in de „Evening Standard", zijn dan ook thans stem men opgegaan om een gemeen schappelijke gedragslijn met Ame rika in het Verre Oosten te beplei ten. Enig uitzicht is er thans niet, dat hiermede afbreuk zal worden gedaan aan het reusachtige blok van China en Rusland met tesamen ongeveer 800 millioen mensen, zij het dan ook jammer genoeg men sen m slavernij. Het prestige van dit blok is zo toegenomen, dat zelfs Nehroe, minister-president van een der landen van het Britse Gemene best van naties, op visite zal gaan bij Mao Tse Toeng en de zin daar van nadrukkelijk demonstreert door op reis te gaan langs Hanoi, de pas door de Fransen ontruimde hoofd stad van Noordelijk Indo-China, waar thans Ho Tsji Minh de scepter zwaait. India is naast China het dichtst bevolkte gebied van de we reld. Met Rusland tesamen vormen zi.i de grootste helft van de wereld bevolking. Aan dit beeld van diepe splitsing tussen de volkeren van de aardbol valt voorlopig mets te ver anderen. Maar het zou slechts spe len zijn in de kaart van de altijd weer naar expansie strevende com munistische machten hiertegenover moedeloos te berusten. Cven goed als in West-Europa is er ook in O.-Azië maar één mid del en één weg om niet door de rode vloedgolf te worden over spoeld, en dat is de inspanning van alle krachten tot hardhandig ver zet tegen iedere agressie. Voor de gewapende vuist van een besliste wil hebben communisten nog altijd ontzag. ColumblS? Och, daar is de histori sche evolutie, het maatschappelijk bestel, het nationale temperament zo geheel anders, dat vergelijkingen niet te make,, zijn. In ieder geval moet een debat als thans gevoer 1, ons aansporen geen verdenkingen in deze richting op ons te laden door onberaden woorden en uitingen. In de worsteling om de plaats van het Christendom in de moderne wereld zijn wij en onze protestantse broeders toch in zo menig opzicht bondgenoten. Laten we daaraan vasthouden en ons niet uit elkaar laten drijven door onbegrip en misverstand. Natuurlijk, er zijn niet te verdoezelen principiële ver schillen welke ook wel eens klaar mogen worden belicht. Als men daarnaast maar zet wat ons voor alles vereent: het geloof in de ene God en Christus Zijn Zoon. De Posterijen van de Verenigde Na ties hebben bekend gemaakt, dat zij een nieuwe postzegel zullen uitgeven ter gelegenheid van het zesjarig be staan van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens op 10 De cember a.s. Deze zegel, naar een ont werp van de Nieuw-Zeelander Leo nard Mitchell, zal verschijnen in de waarden 3 cents oranje en 8 cents olijf groen. Het volgend jaar zullen vier herdenkingszegels worden uitgegeven, betrekking hebbende op de ICAO, de Internationale Burgerluchtvaart Orga nisatie (9 Februari), de UNESCO (11 Mei), het tienjarig bestaan van de Ver enigde Naties (24 October), en de Rechten van de Mens (10 December). Op de eerste dag van uitgifte zal, zo als gebruikelijk, ten behoeve van ver zamelaars een speciaal stempel worden gebruikt. (Advertentie) ilk. T Z Z 4 ,T f x» ""pENEINDE ongevallen te voorkomen heeft de minister van Oorlog be paald, dat het aan een ieder, die zulks niet uit hoofde van zijn functie be hoort te doen, ten strengste verboden is munitie te demonteren of onschade lijk te maken, dan wel voor deze (~)P een anti-revolutionaire partij conferentie zijn twee actuele onderwerpen uitvoerig aan de orde geweest: de ouderdomsvoorziening enhet Mandement. Vooral over dat laatste zijn de discussies bij zonder levendig geweest. Prof. dr R. Schippers stond op de ene vleu gel, om zijn partijgenoten te waar schuwen tegen bijval, ook aan de goede dingen in het Mandement, omdat hij een romaniseringsproces aan de gang ziet, begonnen met de emancipatie der katholieken, welke dan gevolgd moet worden door de ordening van het natuurlijke leven volgens regels van de natuurlijke orde, doch geïnterpreteerd door de Kerk. Daarna zou dan de romani sering van de Staat volgen, waar voor processievrijheid een eerste stap moet zijn. En het einde zou zijn een volledige sacralisering van de Nederlandse samenleving. Steun kreeg deze prediker van het Roomse gevaar" o.a. van pro fessor Gerbrandy, die de stelling poneerde: Als er doorgebroken moet worden, dan nog liever naar de P.v.d.A., dan naar de R.K. Aan de andere vleugel stond dr Bruins Slot, die als meest actuele vijand ziet de beweging, welke zegt dat het Christendom voor partij formatie irrelevant is. Professor Diepenhorst sloot zich bij hem aan en wees er op, dat de A.R. veel verder afstaan van de P.v.d.A. dan van de R.K., als het gaat om de bevordering van een christelijke ontwikkeling in Europa. Prof. dr A. Donner ging tussen de beide stand punten in staan: Zowel het socia lisme als de R.K. Kerk zijn totali taire machten, die reformatorische christenen moeten afwijzen. Tussen die opvattingen door speelden dan nog weer verschillen de nuances, waarna dr J. Schouten tenslotte met alle principiële afwij zing van het katholicisme toch goe de dingen in het Mandement bleef prijzen en de doorbraak als het urgente gevaar scherp voor ogen stelde. y^LS katholiek zal men een dis cussie als deze met begrip, doch ook met gemengde gevoelens volgen. Het is toch eigenlijk zo verdrietig, dat er ook onder onze bes te vrienden in het protestantse kamp nog zijn, bevangen door de angst voor „het machtsinstituut" der Kerk, dat er op uit zou zijn de meerder heid te behalen om dan met dwang en terreur Nederland te „verroom sen". Men moest toch eens nauw keuriger waarnemen, hoe de be grippen „gewetensvrijheid" en „ver draagzaamheid" in de discussie van vele jaren onder het licht van de moderne verhoudingen in het ka tholieke denken zodanig zijn ver helderd, dat ze de machtsmiddelen i i i u Vespers. IKOR: 17.00 Verteldienst 18.00 van de Staat uitsluiten en ook het jzangdienst 18.45 Pastorale rubriek. NC- dwalende geweten ontzien. Spanje? RV: 19.00 Nws uit de Kerken 19.05 Boek- Te West-Berlijn mogen de dat er een wonder was gebeurd. Want de straten waren netjes ge veegd en de winkels stonden prop vol schaarse artikelen, die iedereen Te West-Berm mogen ,ae ^open, 'De volgende S studenten voortaan weer due ,vas aues echter weer even J leren. Het administratieve tri- smeriff en de ,vinkels bleken weer bunaal van de Westelijke sec- voikomen leeg. De oplossing van dit toren van Berlijn, verklaarde rnirakal was, dat de dag tevoren de namelijk een na-oorlogse be- i Russische minister van Handel een namelijk een na-oorlogse l paling van de stedelijke uni- j versiteit nietig, waarbij het bezoek aan Pawlowar had gebracht en de gemeente-autoriteiten wilden versnelt nietig, wuuiuy - - 1 - goed voor de dag komen studenten, op straffe van uit- A 14-1 1 J. /"I O Cf O 7 l cl f P sluiting, verboden was lid te J I zijn van een verenigingdie 2 het duelleren aanmoedigde. Klok Volgens juffrouw Stephens in Mid- Het tribunaal zag in dit ver- land (Canada) is het verhaal van bod een aantasting van de 1 door de grondwet gewaar- 2 borgde rechten. grootvaders klok werkelijkheid ge worden. Zij had een pendule, die veertig jaar lang precies bij de tijd was, maar om drie uur 's nachts De heer J. Eccles, vice-voorzitter van de Britse Electriciteits Autoriteit heeft voorspeld dat te zijner tijd atoombrandstof in verpakking zal worden geleverd. In een toespraak tot het Instituut van Electrische Inge nieurs in Londen, zeide de heer Eccles dat een van de problemen van het atoomtijdperk is om kleine mobiele krachteenheden te ontwikkelen. Daar splijtbaar materiaal zelfs in zijn natuurlek staat gemakkelijk te ver voeren is, zou een dergelijke verpakte kernbrandstof het probleem van de energie-overbrenging kunnen verge makkelijken. werkzaamheden opdracht te verstrek ken. Dit verbod, waaronder ook wordt verstaan het wijzigen van zgn. donder slagen teneinde de knal te verzwaren, heeft vanzelfsprekend geen betrekking op de normale werkzaamheden van gebrevetteerde vuurwerkers. I Het is gebleken, zo deelt de minis ter mee, dat bij sommige onderdelen van de land- en luchtmacht scherpe munitie (projectielen, mijnen, hand granaten e.d.) wordt gemonteerd of gesloopt, teneinde de gesloopte onder delen te gebruiken voor het vervaardi gen van exercitie- of instructie-muni tie, dan wel van losse munitie. Een dergelijke handelwijze kan vol gens de minister ernstig levensgevaar medebrengen, niet alleen voor dege nen, die deze werkzaamheden uitvoe ren, doch ook voor de omgeving, waar in het demonteren of onschadelijk ma ken geschiedt. Vandaar dat het verbod is uitgevaardigd. PARLEMENTAIRE LEVEN IN SYRIË HERVAT Het parlementaire leven in Syrië, dat sedert 1949 door een serie staats grepen van het leger onderbroken was, is Donderdag hervat. Bij algemene verkiezingen, die in het begin van deze maand werden vol tooid, verkregen de onafhankelijken 67 en de volkspartij 27 van de 142 zetels in de nieuwe kamer. (Advertentie) ctOPHOESJ 9aa *e st°PHw ae4e„l Op Zaterdag a.s. 23 October komen de Red-Band Stophoestmannen weer In Tilburg en Breda rijksdaalders uit delen. Zorg, dat U tijdig „Stophoest" heeftl INTERPOLWERKT VOORTREFFELIJK De 23ste algemene vergadering van de Internationale Politie-Organisatie, Interpol, heeft zich hoofdzakelijk ge wijd aan de opstelling van nieuwe plannen om de internationale misdaad te bestrijden. 114 politiemannen uit Amerikaanse, Europese en Aziatische landen hebben een ontwerp-verdrag opgesteld, volgens welke de gezagvoer ders van vliegtuigen de zelfde rechten zouden hebben als de scheepskapiteins, waar het juridische aangelegenheden en politiezaken betreft. Het ontwerp zal ter goedkeuring aan de Verenigde j Naties toegezonden worden. In de afgelopen 12 maanden heeft Interpol 387 nieuwe internationale misdadigers geïdentificeerd. Interpol is bij 3.088 gevallen in actie gekomen. Door Interpol zijn 53 gevaarlijke in ternationale misdadigers gearresteerd. ZONDAG 17 October. Groen. 19e Zon dag na Pinksteren. 2e gebed H. Mar- garetha Maria Alacocque.Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. 's-Hertogenbosch: 3e gebed octaaf Kerkwijding. MAANDAG 18. Rood. H. Lucas. Cre do. Prefatie van de Apostelen. DINSDAG 19. Wit. H. Petrus van Al cantara. 's-Hertogenbosch: 2e gebed octaaf Kerkwijding. Credo. WOENSDAG 20. Wit. H. Joannes Can- tius. 's-Hertogenbosch: 2e gebed oc taaf Kerkwijding. Credo. DONDERDAG 21. 's-Hertogenbosch: Wit. Mis van Kerkwijding. 2e gebed BRUSSEL 324 m: 12.00 Gram. 12.15 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Omr. ork. 13.00 Nws 13.15 V. d. sold. 14.00 Operamuz. 15.30 Gram. 16.00 Sport 16.45 Gram. 17.00 Koorzan® 17.30 Gram. 17.45 Nws en sport- uitsl. 18.05 Gram. 18.30 Godsd. caus. 19.00 H Hi'arion V H H Ursula en eez LNws 19 30 °mr' ork" 20 00 Gevar- Pro8r- H. llnanon de n ri. ur^ua en gez.,^ weerber. 22.15 Dansmuz. Ci-o/^n RvoHa- Wit H Hilavinn 9p *.i.. Credo. Breda: Wit. H. Hilarion. 2e gebed H.H. Ursula en gez. 3e A cunctis. Haarlem: Rood. H.H. Ewal- den. 2e gebed H. Hilarion. 3e H.H. Ursula en gez. VRIJDAG 22. Groen. Mis van de 19e Zondag pa Pinksteren. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Gewone Prefatie. 's-Hertogenbosch: Wit. Mis van Kerkwijding. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Credo. ZATERDAG 23. Wit. Mis van de H. Maagd op Zaterdag. Gloria. 2e ge bed van de H. Geest. 3e voor Kerk of Paus. Prefatie van de H. Maagd. 's-Hertogenbosch: Wit. Octaafdag van Kerkwijding. Credo. ZONDAG *7 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 8.00 Nws en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgen wijding 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis 11.30 Gram. 11.45 Strijkork. en solist 12.20 Apologie 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws 13.15 Amus. muz. 13.40 Boek- bespr. 13.55 Gram. 14.00 V. d. jeugd 14.30 Clavecimbelrecital 15.00 Brabants half uur 15.30 Gitaarspel 15.45 Gram. 16.10 Kath. Thuisfront overal 16.15 Sport 16.30 bespr. 19.20 Klein koor en strijk- en blaaskwart. 19.30 De mens in grenssitua tie, caus. KRO: 19.45 Nws 20.00 Instr. octet 20.15 De Instuif 21.00 Act. 21.15 De gewone man 21.20 Gram. 21.30 Festijnen en Perikelen, hoorsp. 22.15 Promenade ork. 22.40 Het getuigenis over Christus, caus. Hierna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 Nws en weerber. 8.18 Orgel, ftarp, viool en zang 8.50 V.h. platteland 9.00 Sport- meded. 9.05 Gram, met comm. 9.45 Gees telijk leven, caus. VPRO: Geef het door, caus. 10.05 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Lu therse kerkdienst. AVRO: 12.00 Sport- spiegel 12.05 Amus. muz. 12.35 Even af rekenen, heren! 12.45 Hammondorgelspel 13.00 Nws 13.10 Meded. of gram. 13.15 V. d Strijdkrachten 14.00 Boekbespr. 14.20 Serse (Xerxes), opera (3e acte) 15.35 In donesië (Zuid-Java): Het Offermaal, hoorsp. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportact. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars 17.20 Van het kerkelijk erf, caus. VARA: 17.30 V. d. jeugd 17.50 Sportjournaal 18.15 Nws en sportuitsl. 18.30 Amus. muz. 19.00 Vragenbeantw. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Promenade ork., koor en sol. 20.45 Paul Vlaanderen en het Gilbert Mysterie, hoorsp. 21.25 Rhythm, muz. voor het eerst haperde. Op dat mo- ment stierf haar 84-jarige vader. De Wens pendule kon niet meer op gang De leden van het stembureau van worden gebracht, een plaatsje in Zweden, waar pas geleden verkiezingen werden gehou- Mis den, kwamen even voor een vreem- de verrassing. Er trad een achtjarig Niet zonder voldoening stapte meisje het stemlokaal binnen, dat Foster Dulles, die heel hoog is in een keurige buiging maakte en vroeg Amerika, enige dagen geleden uit om een „stemming voor goedkopere het vliegtuig. Hij hoorde daar dui- lollies" te organiseren. zenden jonge meisjes en jongens schreeuwen en applaudiseren en hij J-. vond, 'dat hij erg populair bleek te r.rjeniS zyn pe toejuichingen golden echter Eon vreemde erfenis kreeg onlangs de crooner Frank Sinatra, die in de Engelse jongedame Lydia le Vay, hetzelfde vliegtuig had gereisd, die voor operazangeres studeert. Zij kreeg bij het overlijden van haar Aannemer grootvader een bedrag van 145.000 Aannemer gulden. De oude man verbond er Vijf minuk.i voor dat in Californië echter de voorwaarde aan, dat Ly- een openbaar aanbestede weg zou dia het geld pas mocht ontvangen, worden gegund vloog de aannemer wanneer ze trouwde. En dat mag ze Miller met een vliegtuig over het weer niet voor haar veertigste jaar stadhuis en wierp een met een steen doen. De juffrouw moet dus nog bezwaard pakje omlaag, dat zijn in- twintig jaar wachten. schrijving bevatte. De aannemer had echter te hoog gemikt. Zijn in- Croot schrijving liep veel meer in de pa- pieren dan die van de anderen. Het De Russen hebben met grote werh werd gegund aan een aanne- trots aangekondigd, dat de groot- mer, die met beide benen op de ste dierentuin ter wereld in Oost- grond was blijven staan. Berlijn zal worden opgericht. Er komt een 160 ha grote tuin en dat is belangrijk groter dan die van de Bronx-dierentuin in New York, waar men toch ook gemakkelijk kan kwijt lopen. Het project zal gelden en de opbrengst van een loterij. Proef Om te onderzoeken hoe de mensen in het stenen tijdperk door het leven kwamen, hebben twee Deense ge leerden een proef opgezet. Zij leven onder precies dezelfde omstandig heden als die oude mensen en hak ken daarom bomen om met vuur stenen bijlen, steken die primitief aan en zaaien dan antiek graan, dat bij opgravingen werd gevonden. De oude graankorrels doen het goed, hebben de geleerden reeds mede gedeeld. Zij zelf trouwens ook. Wonder De bewoners van de Russische stad Pawlowar werden op een mor- valt niets te lachenmevrouw. gen wakker en zij dachten direct, Dit is een gewone spiegel." 21.40 Bij ons in het dorp, hoorsp. 22.05 Gram. 22.20 Brievenbeantw. 22.30 Gram. 23.00 Nws 23.15-24.00 Disco causerie. 23.00 Nws 23.05-24.00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12.15 Gram. 13.00 Nws 13.10 Verz. progr. 14.30 Koorzang 14.50 Gram. 15.00 Ork. conc. 15.45 Gram. 16.45 Idem 17.00 Nws 17.10 Gram. 19.00 Godsd. halfuur 19.30 Nws 20.00 Ork. conc. 21.15 Idem 22.00 Nws 22.15 Vrije tijd 22.55 Nws 23.00 Gram. 23.55 Nws. MAANDAG 18 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weerber- 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zie ken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Mastklimmen 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst 11.00 Gram. 11.20 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. evt. act. 13.00 Nws 13.15 Vocaal dubbel- kwart. 13.45 Gram. 14,05 Schoolradio 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing 16.30 Kamermuz, 16.55 Gram. Ï7.00 V. d. kleuters 17.15 Gram. 17.30 V. d. jeugd 17.45 Regeringsuitz.: Ne derland en de wereld: Nederlandse sier teelt en haar betrekkingen tot het buiten land, door dr J. Verhagen 18.00 Vrouwen koor 18.20 Sportpraatje 18.30 Gram. 18.40 Eng. les 19.00 Nws en weerber. 19.10 Or gelconc. 19.25 Gram. 19.30 Volk en Staat, caus. 19.45 Oude Eng. kamermuz. 20.00 Radiokrant 20.20 Promenade ork. en so list 20.50 Neem de lantaarn. Pierre, hoor spel. 21.30 Gram. 21.50 Strijkork. en sol. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Wereldkamp. dammen 23.20 Gram. 23.45-24.00 Evangelisatie-uitz. in de Franse taal. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Omr. ork. 12.00 Mu sette ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 In 't spionnetje 12.38 Pianoduo 13.00 Nws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Onze tijd in licht en donker, caus. 14.20 Pianorecital 14.50 Hersengymnastiek 15.10 Gram. 15.50 Het Spectrum 16.15 Gram. 17.30 V.d. jeugd 17.45 Gram. 17.50 Mil .comm. 18.00 Nws 13.15 Amus. muz. 18.45 V. d. jeugd 19.00 Gram. 19.15 Idem 1945 Regeringsuitz.: Resultaten van het gewasonderzoek, vraaggesprek met ir Dechering en ir Vermeulen 20.00 Nws 20.05 De Radio- scoop 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws 13.15 Pianospel 13.30 Gram. 13.45 Pianospel 14.00 Schoolradio 14.30 Symph. ork. 15.30 15.40 en 15.50 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Gram. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les 18.15 Beiaard- conc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Pianorecital 20.00 Kamermuz. 20.45 Gr. 21.00 Kunstkaleidoscoop 21.15 Operette- muz. 21.45 Gram. 22.00 Nws 22.15 Verz. progr. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.15 en 14.15 Gram. 15.00 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital 17.50 Gram. 18.33 Chansons 19.15 en 19.28 Gram. 19.30 Nws 20.45 Kamermuz. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws 22.45 Gram. 22.55 Nws. Advertentie) Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0,95, f 2.40, f 8.88, door Louis Joseph Vangt 26) „Voor mij was het een kapitaal! Ons hele bestaan hing er van af! God zegen 3®* beste jongen, God zegen je!" Hij zette zijn oude, verschoten hoed op de grijze haren en ging met tranen van dank in de ogen de winkel uit. Onbewegelijk achterblijvend zag Duncan hem gaan en een paar minu ten bleef hij zo in diep gepeins staan. Toen kwam er over zijn gezicht een vreemde, wonderlijke grijns. Hij haal de zijn zakdoek te voorschijn en veeg de zich het voorhoofd af. „Oef", zuchtte hij. „Voor geen dui zend dollar zou ik dat nog eens wil len meemaken." iT.aar de grijns verdween al heel spoedig van zijn gezicht. Peinzend stak hij de hand in de zak om er uit te ha len wat hem nog van zijn bankbiljet ten was overgebleven. Dat was alles wat hem aan bezit nog restte. Hij streek ze voorzichtig op de toon bank glad, legde ze netjes en telde ze zorgvuldig. Daarna stak hij ze weer in zijn zak. „En Harry zei nog wel. dat ik me nog in geen jaar door dat bundeltje heen kon werken!", zei hij in zichzelf „Die had er geen vermoeden van wat een vlotte stad het hier is!" DERTIENDE HOOFDSTUK. De zakenman en de heer Burnham Het was vermoedelijk binnen het halfuur nadien, dat Betty die op de winkel pastte terwijl Duncan, zijn das en boord af deed en met opgerolde hemdsmouwen met de pakkisten bezig was op het achtererf hem op kwam zoeken. Hem bij zijn werk gadeslaande, wachtte ze rustig totdat hij haar uit zichzelf zou opmerken. Aan de on doorgrondelijke ogen in haar strak, moe kindergezicht liet zich moeilijk vaststellen wat ze nu eigenlijk wel dacht. Maar elk spoor van afgunst, wantrouwen of gebelgdheid ten opzich te van de jonge man was er volkomen uit verdwenen. Men had kunnen gis sen, dat zij Duncan trachtte te door gronden, hem wegend op de schaal van haar bescheiden en zo eenzijdige mensenkennis en zich in verbazing af vragend of de conclusies, die zij maak te nu werkelijk wel houdbaar waren. Te zijner tijd merkte hij haar op en zijn werk in de Juli-hitte onderbre kend. zwaaide hij vrolijk een breek ijzer te midden van een chaos van opengebroken kisten en verpakkings materiaal. „Een aardig karweitje voor een New Yorkse dandy, niet?" De schaduw van een lach verscheen in haar grijze ogen. „In elk geval een verbetering", zei ze effen. Hij wierp haar een nieuwsgierige blik toe. „Oef!", zei hij peinzend. „Ik kom u alleen maar even zeggen, dat er iemand is om u te spreken", vervolgde ze even onbewogen, „wilt u even voor komen?" „Iemand om mij te spreken?", vroeg hij, een stap achteruit gaande. „Ja!" „Maar wie. De New-Yorker zag het knippen en raakte van zijn stuk. „Ja, anders niet", zei hij, slecht op zijn gemak. Terwijl hij dit zei, trof hem andermaal een knipoog. „Wel", vervolgde hij, zeer weinig zeker van zichzelf, „gelooft u mij niet?" „Blinky Lockwood", antwoordde ze over haar schouder, naar het huis te ruggaande. „Lockwood?" Verbaasd dacht hij even na. Toen dacht hij opeens: „Mijn mogelijke schoonvader! Hel en duivel, zo moet hij mij niet zien!" Haastig werkte hij zijn hemdsmou wen naar beneden, deed boord en das aan en schoot al lopend in zijn colbert. Hij trof Blinky snuffelend in de winkel aan, doodalleen. Betty was verdwenen en de oude schurk hield zich kostelijk bezig met zijn neus te steken in allerlei dingen, die hem geen steek aangingen, terwijl hij het aan af keuring niet liet ontbreken. In enig verband tussen al de aangebrachte ver beteringen en een nieuwe voorspoed van Sam Graham kon hij niet geloven. Maar wat Duncan aanging dat was een andere geschiedenis. Die beschik te blijkbaar over geld over hoeveel was moeilijk na te gaan. „U is immers mijnheer Duncan, niet?", vroeg hij sluw, Nat tegemoet tredend. „Ja, mijnheer. Mijnheer Lockwood, niet?" „Dat ben ik." Blinky stak Duncan vriendelijk de hand toe. „Het doet mij plezier met u kennis te maken." „Dank u zeer, mijnheer Lockwood, Wat kan ik voor u doen?" „Pete Willing heeft mij zo juist ge zegd, dat u de wissel van Graham ge honoreerd heeft?" „Niet precies mijnheer, dat deed de firma." Blinky begon woest te knipogen. „De firma? Welke firma?" „Graham Duncan, mijnheer. Ik ben compagnon geworden." „Compagnon, hè?" Graham knorde geheimzinnig en diepte uit zijn zak een wissel en wat geld op. „Kijk eens, hier is voor de firma wat geld terug en daarbij de wissel." „Dank u." Duncan borg een cn ander statig in de winkellade en, staande naast de spuitwaterfontein, wachtte hij op wat misschien nog komen zou. Want Lockwood bleef staan knorren en blijkbaar was er nog een of andere gewichtige mededeling op komst. „Het doet mij een plezier u bij Sam in de zaak te zien", zei hij ten laatste met een zure grimas op zijn gezicht, die als een glimlach bedoeld was. „Och toch misschien maar voor tijdelijk. Ik studeer veel, maar wou toch ook wat om handen hebben. En wat verdienen!" „Uitstekend! Dat is de geest, die ik graag bij een jongeman aantref." „Ja, ziet u roken, drinken, kaar ten, vloeken, enz. daar mort ik niets van hebben." „Ik ben heel blij dat te horen", zei Blinky. „Ik ben voorzitter van de drankbestrijders hier en ik hoop, dat ik u als lid zal mogen noteren als een voorbeeld voor de andere jongelui." „Daar voel ik veel voor", antwoord de Duncan berustend. Lockwood nam zijn hoed af en be gon daarmee zijn kale schedel koelte toe te zwaaien. „Een warme dag van daag", zei hij gemaakt vriendelijk, zijn onaangenaam humeur geweld aan doende. Wat hem zoveel moeite kostte, dat hij opnieuw hevig begon te knip ogen. Duncan sloeg deze ongewone ver schijning met een mengsel van oprech te verbazing en afgrijzen gade. „Ja, mijnheer, een zeer warme dag", zei hij, zich afvragend waar Lockwood heen wilde. „Ik geloof, dat ik maar eens 'n glas spuitwater moest drinken." „Als het u blieft, mijnheer." Duncan, nu goed geschoold in het spuitwater-li monade-bedrijf, zette een kristalhelder glas bij de kraan van het apparaat neer. „Ja", zei Duncan uit de hoogte. „Ons streven is de beste drogisterij van de stad te hebben. We kregen juist van daag nieuwe voorraden aan en alles is nog niet zoals het zijn moet, maar dat komt best in orde. We hopen uw cliëntéle waard te zijn", besloot hij, vaag ervan overtuigd, dat zo'n praatje onder deze omstandigheden wel op zijn plaats zou zijn. „U kunt op mij rekenen, mijnheer Duncan, u kunt op mij rekenen!" „Dank u zeer.weïke essence mag ik in uw glas doen?" „Enkel maar spuitwater, dan is het goed." Dit zeggende gaf zijn rechteroog Duncan echter een veelbetekenend knipoogje. Deze dorst zijn ogen niet geloven. Zou het mogelijk zijn de voorzitter van de drankbestrijders van Radville. Aarzelend stamelde hij: „U wilt zeggen Duncan's schijnbare traagheid van begrip prikkelde Lockwood, wiens ge zicht bijna angstig rood werd. „Ik wil zeggen," lichtte hij langzaam en met nadruk toe: „Klaar spuitwater!", waar bij hij andermaal veelbetekenend met het ene oog knipoogde. Een glimlach van begrijpen ver scheen op Nat's gezicht. „Neemt u mij niet kwalijk, ik ben nog wat vreemd in de zaak." Blinky, zich overvloedig koelte toe wuivend met zijn hoed. keek quasi verstrooid de andere kant uit, terwijl Duncan, zich omdraaiend, bescheiden- lijk de whisky-fles ontkurkte waar- v. n de opzettelijk roodgekleurde in houd aan frambozenlimonade deed denken. Hij aarzelde nog even wat hij doen zou en schonk toen vastberaden een flinke scheut alcohol in het glas, dat hij daarna met spuitwater bijvulde en met het onnozelste gezicht van de wereld voor Blincky neerzette. Deze, goedkeurend knikkend, bracht het glas aan de lippen. Duncan volgde de ontwikkeling der dingen niet zon der spanning en toen Blinky, na een proefslok, de inhoud van het glas met blijkbaar welbehagen in een ogenblik naar binnen liet lopen, slaakte hij een zucht van verlichting. Blinky smakte met de tong en likte zich de lippen af. „Hoe is het toch mogelijk", opperde hij, „dat iemand alcoholhoudende dranken eist, terwijl er zulke voortref felijke alcoholvrije dranken bestaan!" „Daar sta ik paf van", zei Nat in zichzelf, die inderdaad paf stond bij zo weergaloze huichelarij. Aarzelend haalde Blinky nu een nik kel te voorschijn hij scheide altijd moeilijk van zijn geld en lei die op de toonbank. Duncan bekeek hem met minachting. „Nog eentje, u vergist zich", merkte hij met tact op. „Hoe zo?" „Voor klaar spuitwater!" zei Duncan op zijn beurt nu met het rechteroog knippend. Blinky deed of hij niets zag en zei slechts: „Geen grapjes, mijnheer Dun canAlle succes met de zaak We zouden het heel aardig vinden als u eens op een avond bij ons aan kwam." (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3