Eén der vele jubilea van kanaal Gent-Terneuzen De mensen: We zullen wel zien... Misdaad straft zichzelf i Limburgse le ldassers j vormen gesloten front j Eerste klassers spreken ZEEUWEN zagen de Volkerensla Laatste nieuws Zelfde argumenten als thans weer worden aangevoerd De wegverbetering te St Jansteen in spoedeisende vergadering Beetje pijnlijk.... Wil Rusland controle of niet Toch een profclub in Bergen op Zoom? j fAP EEN TE HEERLEN gehouden bijeenkomst van de TERUG NAAR TOURNOOIVELD MOZARTS VIOOLCONCERT IN D DOOR BRABANTS ORKEST DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 TOESTAND IETS OPGEKLAARD Amsterdams stoker merkte: OP DE MAN AF: ,Race der ouden Kassier gearresteerd Bekertournooi te Goes ZIJ WILLEN BEKERCOMPETITIE IN DIT SEIZOEN Surinaams international naar „Haarlem" AVONTUUR ONDER NAPOLEON De lange en bange terugtocht QP 31 OCTOBER A.S. „viert" I het kanaal Gent—Terneuzen weer eens een - jubileum. Dat is voor dit kanaal niet zo moeilijk: er is om de paar Ja"jen wel een datum te vinden waarop het een mooi afgerond aantal jaren geleden is dat er iets met het kanaal GentTerneuzen aan de hand was. Mant gedu rende zijn gehele bestaan (en dat is al 127 jaar) is er om deze vaarweg strlJd geweest. Een strijd welke een logische consequentie was van Gent s gevecht om het bestaan als zeehaven. Heel zijn geschiedenis door beeft Gent moeten «aken voor zijn belangen en zijn streven voor een nieuwe verbreding van het kanaal en de nieuwe sluizen, dat in onze dagen deel uitmakend van het gehele Belgisch—Nederlandse waterwegenprobleem de gemoederen weer bezig houdt, maakt de datum van 31 October actueel. Destijds ging het namelijk om ongeveer dezelfde verlangens: Gent kon niet uit de voeten. SPOORWEG-TARIEVEN Voordat het kanaal GentTerneuzen in 1827 werd geopend, had Gent al heel wat moeilijkheden achter de rug. Dat ze, ondanks het nieuwe kanaal niet weg zouden blijven, wist men toen nog niet.... In 1251 reeds kreeg Gent toestem ming een kanaal naar zee te graven. Het liep naar het Zwin. destijds een zeemonding welke talrijke bloeiende steden tot havenplaats maakte. Maar nog geen eeuw later was dit kanaal verzand en moest Gent een nieuw k - naai maken, dat de stad met de Braak man verbond. Deze zeearm was toen uiteraard een veel machtiger vaarwa ter dan ze voor de inpoldering was. Toeu ook dit verzandde, kwam er een derde kanaal dat via Sas van Gent aansloot op de Braakman. Dat was m 1561 Daarna volgden er eeuwen waar in Gent geen handel van betekenis dreef en het was eerst in de tijd der vereniging van de Noordelijke en de Zuidelijke Nederlanden dat een weg naar de zee voor de hoofdstad van Oost-Vlaanderen weer actueel werd. Dit leidde tot het graven van het kanaal GentTerneuzen. De eerste narigheden kwamen al in 1830, toen ingevolge de troebelen van 1830 het kanaal gesloten werd en pas negen jaar later, bij het tractaat van 1839, werd het weer in gebruik genomen. THEORIE EN PRACTIJK Een kwestie welke tot ver in onze tijd onverbrekelijk aan het kanaal GentTerneuzen was verbonden, is die van de spoorwegtarieven. Toen er langzamerhand een wijziging in het gebruik van het kanaal ontstond en Nederland het niet langer alleen be nutte voor de binnenvaart, kwam Ter neuzen op. Rond 1860 kreeg het al meer betekenis, hetgeen logischerwijze voortvloeide uit zijn voordelige posi tie aan de monding van de vaarweg. De opneming van Terneuzen in het verkeer en de zeevaart leidde tot het aanleggen van de spoorweg van Gent naar Terneuzen en de spoorweg Me- chelen—Terneuzen. De Nederlandse regering stelde de eis dat voor de ha ven van Terneuzen dezelfde speciale spoorwegtarieven werden toegepast als voor andere (Belg.) havens. Toen Ne derland met die eis kwam, knapten de onderhandelingen af, maar op aan drang van Gent werden ze weer her- \at en in 1874 kwam een overeen komst tot stand. Dat Antwerpen daar hevige bezwaren tegen uitte is geen wonder en dat was er tenslotte weer oorzaak van dat de Belgische Kamer de overeenkomst twee jaar later ver- wieip De onderhandelingen zijn later ten behoeve van Gent weer heropend en de concessie ten behoeve van Ter neuzen is toen vervangen door 1 een andere op te lossen grenskwestie, de wederzijdse „naasting" van de spoor weg Antwerpen—Moerdijk namelijk. Op 31 October 1879, 75 jaar geleden di£ kwam de overeenkomst tot stand. Hoewel de concessie voor de haven van Terneuzen uit de overeenkomst werd geschrapt, bleven de speciale ta rieven die op de Belgische spoorwegen voor de Belgische havens gold, toch ook van toepassing verklaard voor de haven van Terneuzen, welke daardoor tot ontwikkeling is gekomen. Deze theorie en practijk is blijven bestaan tot 1914, toen alle speciale tarieven werden ingetrokken. Na de oorlog zijn deze voor de Belgische bivens wel weer hersteld, doch Terneuzen kon er toen niet meer van profiteren. VOORDEEL VOOR TERNEUZEN? Op grond van de overeenkomst van 31 October 1879 werd in Sas van Gent een nieuwe kanaalarm gegraven, waarin een nieuwe, 12 meter brede, sluis kwam. Het kanaal werd ver ruimd tot een bodemdiepte van 17 me ter. Men kan de vaststelling van deze overeenkomst nalezen in het Staats blad nr. 63 van 22 April 1880, juist vóór de wet van een dag later waarin tot vereniging van de gemeenten Sluis, Heille en St Anna ter Muiden werd besloten. De overeenkomst, welke 75 jaar ge leden werd gesloten, is later gevolgd door een andere, welke steeds maar weer de ontoereikende capaciteit van het kanaal GentTerneuzen demon streerden. De laatste was die, waarbij in Terneuzen een nieuwe schutsluis en een nieuwe kanaalarm en een voor haven werden gemaakt. We zijn nu een halve eeuw verder en opnieuw zyn er onderhandelingen aan de gang. Reeds jaren ijvert Gent weer voor een bredere zeesluis, waar door de grote, moderne zeeschepen kunnen schutten. Nu is de toegang naar de havens van Gent te smal voor deze grote oceaanreuzen en in Gent maakt het actie-comité dit duidelijk door op enorme borden de haven van Gent af te sluiten met een zware balk, waarop „Terneuzen" geschilderd staat. De nieuwe plannen voorzien tevens in een verbreding en „ontknikking" van het kanaal. Dit alles brengt voor Terneuzen en het overige kanaalge- bied van Zeeuwsch-Vlaanderen conse quenties met zich mee en het opent ook vele mogelijkheden. Er' leeft dan ook een hoop op bepaalde voordelen, welke bij vroegere verbeteringen aan het kanaal meestal uitbleven. AL 20 JAAR Het is wel duidelijk geworden dat Terneuzen een goede toekomst tege moet gaat. De voorwaarden daartoe zijn echter ongeveer dezelfde als die welke voor Gent gelden. En het ziet er thans wel naar uit dat de uitvoe ring van het gehele waterwegenvraag- stuk (waarbij Gent al verzocht heeft om voorrang van zijn gedeelte!) die voorwaarden gaat vervullen. Hoe gefundeerd de hoop daarop mag zijn, de bevolking langs het kanaal is al zo aan het „schipperen" gewend ge raakt dat men weinig toekomstplan nen maakt welke op dr nieuwe status gebaseerd zijn. Men laat zelfs be paalde plannen niet tegenwerken door de nu actueel zijnde plannen. In Sluis kil opende iemand nog enige tijd ge leden een nieuwe zaak, vlak langs het kanaal, op een plaats welke straks kennis zal maken met de dragline, wanneer de plannen werkelijkheid worden. „Ze praten er nu al twintig jaar over" zei de eigenaar ons, „we zullen wel zien wat het wordt!" Dat is de sfeer welke rond het kanaal Gent Terneuzen hangt: het is een ding waar over nu al meer dan honderd jaar lang gepraat en geconfereerd wordt, en meestal is het niets geworden. We leven in een waar „kana len-tijdperk" Kanalen lijken langzamerhand op argumen ten, waarmee havensteden en regeringen elkaar bestoken. We zullen wel zien., zeggen de mensen rond het veelomstre den kanaal. Israël en Jordanië Israël en Jordanië hebben het plan van hun militaire bevelhebbers voor het handhaven van de vrede in het gebied van Jeruzalem aanvaard. Men hoopt, dat het accoord later zal worden uitgebreid tot andere grens gebieden t"ussei^%sraël en de Arabi sche landen, met name tot de streek van Gaza. In de overeenkomst wordt o.m. be paald, dat in het grensgebied alleen volkomen gedisciplineerde troepen zullen worden gestationneerd teneinde de kans op incidenten zoveel moge lijk te verminderen. DE JEUGDIGE J.J.P. uit Amsterdam, die in de afgelopen an derhalf jaar een reeks van avonturen heeft beleefd, waar mede een roman gevuld zou kunnen worden, zal volgende maand zijn leven opnieuw kunnen beginnen. Hij is door de Amsterdamse Rechtbank tot tien maanden veroordeeld, met aftrek van vier en een halve maand voorarrest en met de bepaling, dat van het resterende gedeelte vijf maanden voorwaardelijk zullen zijn. Dit vonnis houdt dus in, dat hij over een halve maand in vrijheid zal worden gesteld. De stoker had samen met een kornuit in Maart 1953 uit de étalage van een fotohandel te Amsterdam vier camera's gestolen. Bovendien nam hij 'n aantal horloges weg uit een juwelierszaak op de Nieuwendijk. Kort nadien hadden beide jongens de wijk genomen naar Frankrijk en waren daar tot het vreemdelingenlegioen toegetreden. Zij deserteerden echter tijdens hun overbrenging naar Indo-China, en wel door van boord te springen. Na veel omzwervingen waren zij in Singapore terecht gekomen. Ternau wernood aan de haaien ontsnapt, doch niet zonder verwondingen zijn zij aan dit gevaar ontkomen. Zij werden opgepikt door een kleine boot en na hun aankomst in Singapore gedetineerd, omdat ze zonder middelen van be staan waren. De stoker was later, dank zij de interventie van de Nederland se consul-generaal te Singapore, per schip naar Nederland teruggezonden, waar hij bij zijn aankomst werd gearresteerd. Moeilijkheden te wijten aan G. S. en Prov. Waterstaat Isztvan Kovaez, secretaris vap* de afdeling Boedapest van de Hongaarse communistische partij, heeft dezer da gen op een partijvergadering ver klaard, dat „talrijke kameraden gear- LJET ENIGE PUNT van de agenda in de raad van St. Jansteen was een be- 1 spreking en het eventueel nemen van een beslissing met betrekking tot i resteerd en in gevangenschap zijn ge- het schrijven van de Hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zee- weest als gevolg van valse beschuldi land te Terneuzen, waarin werd medegedeeld, dat de kosten van de verbete ring van het weggedeelte Hemelstraat-Molenstraat ter lengte van ongeveer 450 M. na aftrek van de door de gemeente St. Jansteen voorgeschoten kosten van de duiker in de Tragel zijn te begroten op f 64.000. De voorzitter zeide deze spoedeisen-Een voorstel van de Prov. Water- Op dit kaartje ziet men het bestaande kanaal, dat weer eens een jubileum viert, duidelijk aangegeven. Daarnaast is een der projecten tot verbetering uitgestippeld. Het nieuwste dat door Van Cauwelaert: Steenbergen—Ant werpen, is het niet. de vergadering bijeen geroepen te hebben omdat het niet verantwoorde lijk geacht kan worden om de wegen in het dorp te St. Jansteen in zulk een staat te laten liggen, alhoewel hij di rect moet toegeven, dat de kostenbe rekening geen duidelijk beeld geeft, maar in elk geval toch enig houvast. Hij vraagt aan de raad in deze realis tisch te zijn en hij wilde het dringend aanbevelen, dat de inwoners niet een tweede winter ingaan als deze van vo rig jaar. De raad is het hier volkomen mee eens maar komt tot de volgende vast stelling. Door de Provinciale Water staat is de toezegging gedaan, dat de weg Hemelstraat-Molenstraat zich op het tertiair wegenplan bevond en dus voor gedeeltelijke financiëring in aan merking kwam. Deze weg zou nu ech ter van het tertiair wegenplan worden afgevoerd wat met zich meebrengt, dat de gemeente alleen voor de kosten komt te zitten. De Gedeputeerde Sta ten van Zeeland maken er zich mee vanaf met te zeggen, dat door de Pro vinciale Waterstaat toezeggingen zijn gedaan die niet verantwoord zijn en niet door hen kunnen worden overge nomen. Door de toezeggingen van de Provinciale Waterstaat is riolering aangelegd die volledig voldoet aan de eisen voor het leggen van een weg van het tertiair wegenplan. Met een voor stel van de heer v. Acker om geheel deze affaire eens uit te laten zoeken door een Bureau voor Publiek- en Staatsrecht was de vergadering het volkomen eens nadat een voorstel van de heer Martinet om voorlopig de ge hele weg op het rij vlak van klinkers te voorzien geen instemming had ge vonden. De heer Dobbelaer verzocht de me dewerking van de pers om eens dui delijk te maken aan de inwoners dat niet het gemeentebestuur, maar wel de Provinciale Waterstaat en Ged. Staten van Zeeland hier de schuldige zijn. staat om met verbetering (vernieu wing) van de Tragel te wachten tot na de winter werd met algemene stemmen verworpen. Een voorstel van de voorzitter om de presentiegelden van de raadsleden te brengen van f 6.op f 7.50 werd aan genomen. gingen en getuigenissen van de oude Staatsveiligheidsdienst". Aldus een bericht in „Szabad Nep", het officiële orgaan van de Hongaarse communistische partij. De waarheidsliefde van de partij bleek echter uit het feit, dat „talrijke gevallen reeds onderzocht zijn en vele kameraden, die onschuldig waren ver oordeeld, in ere zijn hersteld en vrij gelaten", aldus Kovacz. Op de man af heeft Selwyn Lloyd, de Britse vertegenwoordiger bij de V. N.. aan Wysjinsky gevraagd, of Rus land bereid is, een contröle-orgaan in de Sovjet-Unie toe te laten, wanneer een begin wordt gemaakt met de uit voering van een ontwapeningsplan. Als we daarover zekerheid hebben, zei hij, zal het overleg heel wat gemakkelij ker zijn. De Engelse afgevaardigde stelde zijn vragen naar aanleiding van het voorstel, dat onlangs door Wysjinsky werd ingediend en dat min of meer aansluit op het Frans-Britse ontwapeningsplan van enkele maan den terug. Ofschoon Rusland door de indiening van dit plan enige concessies heeft gedaan aan de Westelijken, weet men nog altijd niet, hoever de Russen nu precies willen gaan. Vandaar dat de Nederlandse vertegenwoordiger, de Kadt, zich met het Frans-Britse plan accoord verklaarde, maar zich voorlo pig van het Sovjet-voorstel distanci- eerde. Tweehonderd, minstens vijftig jaar oude auto's zullen deel nemen aan de „race"-wedstrijden Londen-Brighton voor oude wagens, die 14 November a.s. zal worden gehouden. De oudste deelnemer is een 68-jarige Deense Hammell, die in 1886 het levenslicht aanschouwde. De wedstrijd zal door meer dan een millioen toeschouwers worden gadege slagen hetgeen meer is dan het be zoekeraantal van welke Britse snel heids-wegwedstrijd ook. Vijf mille verduisterd De rijksrecherche heeft de 30-jarige J. S„ kassier van de Boerenleenbank te Opperdoes (N.H.) gearresteerd. Hij wordt verdacht van verduistering en valsheid in geschrifte. Een onderzoek van de inspectie der centrale Raiff- eisenbank te Utrecht heeft aan het licht gebracht, dat een bedrag van 5000 is ontvreemd. Omtrent een be drag van 5000 a 7000 is het onder zoek nog gaande. S. bekleedde zijn functie pas twee jaar en is destijds zijn vader opgevolgd. De verduistering is gepleegd in de periode van een jaar. Opnieuw worden in Bergen op Zoom pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een be roepsvoetbalclub. Het is momenteel bekend, dat andere personen pogingen aanwenden om een dergelijke club te stichten dan enkele maanden geleden, toen er ook van de oprichting sprake was. Of de huidige initiatiefnemers kans van slagen hebben dient nog te worden afgewacht. Heden, Zaterdagmiddag wordt te Goes op het terrein aan de De Ruyter- laan de beslissingsvoetbalwedstrijd ge speeld in het bekertournooi van Euhponia. Tegen elkaar uit komen het perso neel van de Keuringsdienst en dat van de Spoorwegen. De ploegen vertrek ken met muziek van de Grote Markt, 's Avonds worden de prijzen uitge reikt. ONZE LANDGENOOT Lodewijk Prins heeft te Paramaribo een simultaan- séance gegeven tegen twaalf van de sterkste schaakspelers van Suriname Prins wist tien partijen te winnen en één remise te beëindigen; één partij ging voor de Amsterdammer Prins verloren. j GEEN AMATEURCLUBS N N.B.V.B. Limburgse eerste klassers is met algemene stemmen de volgende motie aangenomen: „De gezamenlijke Limburgse eerste klassers van de K.N. j V.B. vertegenwoordigend 3500 leden, op 14 October in ver- gadering bijeen te Heerlen, protesteren tegen de wijze, waarop door de pers, speciaal door een deel van de katho- j lieke pers, in artikelen het publiek eenzijdig wordt voorge- j 5 licht en het gezag van de K.N.VB. in zijn strijd tegen de N.B.V.B. hetzij bewust, hetzij onbewust wordt ondergraven en waarschuwen in het belang van de voetbalsport ernstig S tegen de pogingen welke worden aangewend om amateurs- j i clubs onder te brengen in de N.B.V.B. In een op korte termijn te houden vergadering van de Vereni ging van Eerste Klassers zullen de door het bestuur van de V.E. K. uitgewerkte plannen voor een nog in dit seizoen te houden bekercompetitie besproken worden. Het ligt in de bedoeling de 52 eer- ste klassers onder te brengen in acht poules, vier van zes en vier van ze ven clubs. In elke poule zal een hal ve competitie worden gespeeld. De acht poule-winnaars spelen volgens 't afvalsysteem, in groepen van vier op dezelfde dag op twee plaatsen. De hal ve finales en de finale zullen uiter aard in een van de grote steden wor den gehouden. Aan deze competitie om de KNVB- beker zullen alleen eerste klesse ver enigingen deelnemen. KICK SMIT gaat weer voetballen Nu de mogelijkheid is opengesteld om oud-voetballers, die thans als trai ner hun bestaan vinden, weer te laten deelnemen aan de KNVB-competitie, is het niet uitgesloten, dat de oud-in ternational, Kick Smit, binnenkort weer binnen de lijnen zal verschijnen. Kick Smit, heeft zich weer als lid van „Haarlem" van welke vereniging hij trainer is, aangemeld. Het Haar lem-bestuur heeft aan de K.N.V.B. een verzoek gericht, Smit toestemming te verlenen om weer te gaan spelen. Smit, die op 3 November a.s. 43 jaar wordt, speelde de laatste maal in het Oranje-team tegen Engeland in Hud- dersfield in 1946. Hij nam in Augus tus 1950 officiëel afscheid als actief voetfealler tijclens êen vriendschappe lijke wedstrijd tussen Haarlem en Ajax. Als lid van de H.F.C. „Haarlem", heeft zich aangemeld André Kamper veen, de nationale midvoor van het Surinaamse voetbal elftal. Kamperveen zal gedurende twee jaar een cursus volgen aan het cen traal instituut voor de opleiding van sportleiders (CIOS) te Overveen. De ze 30-jarige Surinamer speelde reeds vanaf 1944 in het Surinaamse elftal, waarvan vier jaar als aanvoerder. Hij stond ook opgesteld in het Surinaam se Bondselftal, dat in 1946 wedstrijden in Nederland speelde, o.a. tegen Ajax 1 en Feyenoord. MARKTEN CONCERT US GIL1E Het Brabants Orkest zal op Zondag 17 October a.s. des middags om half vier concerteren in Gilzc in gebouw Katholiek Leven. Aan deze uitvoering, die onder lei ding van Hein Jordans staat, zai de ('oneer.meester van het orkest, de vio list Simon Kooke, als solist medewer ken. Hij speelt het vioolconcert in D van Mozart. Dit concert van de Salz- burger meester, het Zondagskind der muziek, stamt uit het jaar 1775, toen Mozart's muziek een veel ernstiger ka rakter begon aan te nemen dan tot nu toe het geval was. Mozart begint met de scherpe kanten van het leven kennis te maken en geeft daar in zijn muzijk uitdrukking aan Daar is in dit concert overigens weinig van te merken. Het i- nog ge heel geschreven in het besef van bracht en levenslust, in welke stem ming de melodieën als vanzelf uit de pen vloeien. Het gehele stuk is fijntjes en scherp getekend. De violist heeft een zeer dankbare partij. Het concert wordt geopend met de ouverture ..Egmont" van Beethoven. Hij heeft dit geschreven bij het gelijk namige toneelstuk van Goethe, dat een van de voornaamste perioden uit de Nederlandse geschiedenis tot onder werp heeft. Beethoven heeft aan de gestalte van Egmont muzikale vorm gegeven. Het werk beeldt de conflicten uit, waardoor de held wordt beroerd en waarin hij tot val komt, evenwel niet zonder dat in de verte de vrijheid begint te dagen. Na de pauze hoort men de heerlijke onvoltooide symphonie van Franz Schubert. Deze was een van die on begrijpelijke figuren uit de muziekge schiedenis, die zonder een ballast van theoretische kennis in weinig tijd hon derdtallen muziekstukken schrijft, al leen uit innerlijke rijkdom. Tel slot wordt gespeeld de Piet Hein rhapsodie van de bekende Peter van Ar.rooy, de vroegere dirigent van het INAVID VERVENNE schrijft in zijn Kroniek, hoe 16 October 1813 de Volke- renslag bij Leipzig in volle kracht woedde, 's Morgens om vier uur zette de kanonnade in en even later begon de slag, welke de hele dag tot 's avonds tien uur voortduurde. Er werd verschrikkelijk en onophoudelijk geschoten. De aarde dreunde van het geweld der van weerskanten brullende kanonnen en van het musketvuur. Vervenne was begerig om iets meer van de slag te zien, dan hem mogelijk was van het kroegje in de voorstad uit. Hij had gehoord dat er in Leipzig gelegenheid was om op de toren te komen. Met zijn vriend Morel verliet hij zijn schuilplaats en trok naar de stadspoort in uniform en al. Voorge vende, dat ze benodigdheden voor het hospitaal moesten halen, wisten ze binnen tê komen. Op de toren werd echter niemand toegelaten, die geen bewijs had van de plaatselijke com mandant en die bleven de deserteurs liever onder de ogen vandaan. Na lang wachten kwam er iemand van de toren, waarmee ze in een kof fiehuis kennis hadden gemaakt en die gaf hun zijn toegangsbiljet. Menig spotwoord moesten ze van de burgers horen, maar ze kwamen op de trans en zagen hoe de strijd op één uur afstand van Leipzig woedde over een enorme oppervlakte. Om vier uur 's middags bemerkten ze met verre kijkers, hoe de koning van Zweden, Bernadotte, een generaal van Napoleon met zijn troepe., de geallieerden tegen de Fransen te hulp snelde. Toen het duister viel, zagen de vrienden, hoe tal van dorpen en steden brand stonden. Om tien uur verlieten Vervenne en Morel de toren en zochten hun onder duikadres weer op. De volgende dag, toen er niet gevochten werd, trok Ver- venne met Callenfels, Wendels. van de Broecke en Jacob Hennegrun naar het slagveld zelf. „Wij zagen daar ijselijke dingen: de doden lagen opeengesta peld; men was bezig ze 'te begraven. Het gekerm der geblesseerden rees ten hemel. Doordien de boeren zo gebeten waren op de Fransen, weigerden zij ze zelfs met hun wagens of karren te vervoeren. Wij plaatsen ons vervolgens tussen de beide legers en bezagen een weinig hun posities." in hst heengaan hoorden zij trom geroffel. Napoleon zelf hield revue over zijn troepen en liet ze hergroe peren. Op 18 October, weer om vier uur, Residentie-Orkest en een van de beste begon de slag opnieuw. Tot tien uur orkestkenners die wij rijk zijn. s morgens hadden de Fransen zo'n MEMOIRES VAN EEN GOESENAAR In ons blad van 8 en 14 October ontleenden we een en ander aan een merkwaardig boekje dat zich in het Goese Museum bevindt en dat de memoires van de Goesenaar David Ver venne bevat. In nevenstaand artikel geven we het vervolg en slot van de adembenemende avonturen. succes, dat de commandant van Leip zig de klokken liet luiden. „Evenwel men scheide daar gauw mee uit toen na de Beieren de Rijnvorsten zich opeens wendden en met mitraille stukken en musketvuur de Fransen, eertijds hun vrienden, met een hevig geweld aanvielen en ze ver sloegen. Tien uur 's avonds begon men af te trekken. De gardes d'honneur, die achteraan hadden gestaan, het eerst. Dit duurde de ganse nacht. Wij lieten ze maar voorbijtrekken en sliepen ge rust met het voornemen, om ons zo lang in ons bivak op te houden, tot de keizer, met zijn ganse stoet, zelf af zou trekken, hetgeen 19 October 's morgens geschiedde. Toen stegen wij allen te paard en naderden lot aan de poort der stad, dewelke door de geweldige vlucht der Fransen ongenaakbaar was. Men trok de voorstad door, welke zeer fraai is. De vlucht geschiedde langs een nauwe gracht, welker randen te smal zijnde, veroorzaakten dat er ver scheidene in het water vielen; ik onde' anderen had het ongeluk er ook met mijn paard in gedrongen te raken. Kortom: het propte alles op elkander, ja zelfs zo, dat de keizer met zijn ge volg niet door kon. NAPOLEON KEEK VER WILDERD. Wij, de heer Callenfels en ik, n.l. stingen tegen het paard van de keizer aan en zagen zijn ogen, dewelke ver wilderd in zijn hoofd stonden. Wij hoorden hem met een barse stem zeg gen; „il faut que toutes les bagages res- tent", of op z'n Hollands gezegd: „al de bagage moet hier blijven", hetgeen door een generaal, die daar de last toe kreeg terstond gecontroleerd werd. Men gooide de wagens en koetsen aan de zijden van de weg en stak ze in brand, nadat eerst tot de daarin ver voerde gewonden werd gezegd: „sauve qu 'il peut" of: die lopen kan, loopt heen. Op een der wagens lag een mijner vrienden met wie ik vertrokken was, de heer Bosch, die geen woord meer kon zeggen. Hoe het verder met hem afgelopen is, weet ik niet te beschrij ven. TOEN DE ELSTERBRUG SPRONG. Vervenne verhaalt dan verder van de wanordelijke vlucht langs de weg naai Fulda en van het bekende geval, dat mei. de Elsterbrug te vroeg liet springen, zodat 20.000 man der achter hoede afgesneden waren en door de geallieerden werden overvallen. Enke len wisten nog de rivier zwemmend over te komen, de rest viel in handen der geallieerden. Een korporaal had volgens Vervenne het brug-incident op zijn rekening; om de kogel te ontko men wierp hij zich in de rivier en verdronk. NIEUWE RAMPEN. Steeds achtervolgd door de Kozak ken, die regelmatig afdelingen afsne den en de soldaten afmaakten of uit schudden, geraakte het verslagen leger, onder onbeschrijfelijke ellende in Er- flirt, waar het een weinig werd gepro viandeerd en waar de soldaat er aller bedroevendst afkwam. Een nieuwe ramp kwam over de armee, doordat de Beieren met aan zienlijke macht en 84 stukken geschut zich tegenover de Fransen plaatsten. Om en bij Hanan begonnen de voor postgevechten. „Men verzamelde toen op de rechter zijde van de grote weg heel de Franse armee met behulp van de gendarmerie en douanes, die de vluchtenden op vingen en soort bij soort plaatsten, in fanterie bij infanterie, cavalerie bij cavalerie, tot men een aanzienlijke armee bij elkander had. De koning van Westfalen werd met het commando belast en die viel de B lieren direct aan. De heer van Anbroecke en ik, die nog goede paarden hadden, stapten uit en namen de weg naar Anneberg om te zien hoe het met de slag zou af lopen. Het leek ons onmogelijk dat de Fransen zich er doorheen konden slaan. De garde van de keizer, die bij reputatie goed is, ging vooruit en vocht ferm. De gardes d'honneur met uitgetrokken sabels, jaagden de deser teurs op. Toen wij zagen, dat er door straling in de weg kwam, stegen wij ook te paard en vochten ook benevens de anderen. De weg was van weers kanten bezaaid met doden en gewon den, die men aan hun lot en de be schikking van de vijand overliet. De keizer was vooruit naar de stad Frank fort gereden. Ik maakte met van Anbroecke, dat wij er ook inslopen, wat eigenlijk verboden was, omdat de burgerij legering van troepen had af gekocht, bang als ze was voor plun dering." Vervenne plunderde niet, maar werd zelf van al zijn spullen bestolen en sukkelde met van Anbroecke naar Kassei, waar ze weer enige oude ken nissen ontmoetten. Die waren hun paarden allemaal kwijt en omdat Ver venne vreesde dat hij, bij de nog wel bereden gardes zou worden ingelijfd, en geen lust had nog meer geld aan zijn paard te vermorsen, verkocht hij het. Met hun zessen: de heren Callenfels, Jar, en Jacob Hennequin, Tielens, Lammens en Vervenne wandelden zij naar Mainz, waar zij 4 November 1813 arriveerden. NOG EENS GEDESERTEERD. Geruime tijd bleven ze daar tot de order kwam: op naar Frankenthal. Erg veel lust hadden de heren daar niet in en halfweg zijnde, charterden zij een rijtuig, waarmee ze zich naar Worms lieten brengen. „Wij waren gelogeerd in het „Kei- zershoofd", alwaar wij het genoegen hadden van vier dagen uit te rusten en ons van benodigdheden te voorzien. Doch wii werden schielijk in onze rust gestoord, doordien men ons zeide, dat wij verplicht waren ons tc Franken thal te melden, of wij zouden be schouwd worden als onwilligen, zoals het ook inderdaad was. Wij lieten ons onder die drang weer medeslingeren, voorzagen ons te Frankenthal van logemontbiljetten en bleven daar enige tijd tot wij naar Grimstad' gedirigeerd werden. Hier gekomen is van de vier escadrons er cén geformeerd, genaamd l'escadron de guerre (van oorlog)". De memoires breken hier vrij abrupt af. Vervenne meldt nog, dat de heer Lammens te Grimstadt is overleden de typhus woedde toen hevig in Duits land en dat de heer Callenfels op gezonden is naar het depót wegens ziekte. Zelf belandde hij, nadat met Napoleon's troonafstand de oorlog was afgelopen, in April 1814 behouden te Goes. Of zijn andere Goese makkers dit buitenkansje GOES, 15 Oct. '54 Cox Orange AA 55-56, A 51, B 52, C 23, I 22-49, II 9. Lax- ton Superbe A 29, B 28, C 28, I 31-33. II 7.50. Glorie v. Holland I gr. 21, I 16, II 9. Sterappel Bic 20-26. Goudreinette A 25, I gr. 20, I 15. Notarisappel I gr. 21 I 16, II 9. Bramley Seedling I gr.16, I 14. Jo nathan I 19-30, II 7.50. Ellisons Orange A 42. B 39, I gr.38, I 36, IT 23. Peren: Con ference A 24, Bic 21, I 18, II 9. Legipont I gr. 28-31, I 26-30, II 9.50. Zwijndr. wijn peer A 18, B 16, C 11, I 15-17, II 3. Ponds- peer I gr. 9.50, I 9.50, n 7.50, Br. Alex Lucas A 31-32, Blc 27, I gr. 31, I 26, II 9. St. Remy I gr. 14, I 14, II 12. Em. d'Heyst I gr. 14, I 9.50. Gewone veiling: Cox Orange K 24-41, F 12-19. Laxt. Sup. K 9-16, F 5-6. Gl. v. Holland K 13-16, F 7. Sterappel K 10-14, F 4-6. Goudreinette K 14-15, F 9-10, val 8.80, kr 3. Conference K 13-19, F 15-16. Legipont K 12-18. F 5. Doyenne K 37. Zw. wijnpeer K 6-7, F 3. St. Remy K 9-11, F 5-7. Br. A. Luxas K 9-12, F 4-7. Groenten: Bloemkool Al 35-49, A2 25-41, BI 17, afw. 10-26. Toma ten A 61-68, C 60, C 51. Kropsla Al 7, A2 6-6.50, BI 3-4. Gr. Sav.kool 8-12. Rode kool 10-15." Andijvie 6-8. Kroten 13-24. Uien 6-7. Prei 26-29. Waspeen 31-36. Wor telen 24-27. Veldsla 34-37. Bosselderij 7. Wittekool 7-8. Spinazie 25-29. Herfstrapen 15. Spruiten 43. Dubb. pr.bonen 28-90. Rentegevers 104. Pronkbonen 66. Drui ven 78-110. KAPELLE, 15 Oct. '54 Industrie- en exportveiling: Appelen en peren: Goud reinette AAA 25-25.90, A 19.30-21, BC 17.20, I gr. 17.50-18.20, I fijn 16.50-16.60, k. 14.50- 14.60, fabr. 9.90-10.15, met hagel- besch. 8.40-8.70. Cox Orange Pippin AAA 55.10, AA 56.80, A 52.60, B 48.80, C 24.50, I gr. 45.10-45.60, I fijn 36.30, I kl. 21.80. II 6.30, k. 25.30-26.50, fabr. 8,50-12.30. Glo rie van Holland I kr. 25.90, I fijn 17.30, II 8.80. k. 16. Jonathan I gr. 25.10, I fijn 81.60-21.70, k. 10.95, fabr. 6,40. Sterappel A 32.20, BC 22-22.20, I gr. 25.50, I fijn 17.70, II 6.80, k. 15.40-15.50, fabr. 3.i0. franse' 'Reinette I ,gr. 14.70; I fijn 13.50, k. 11.10, fabr. 9.50. Ellisons „Orange I gr. 25, II 15.10, fabr. 12.40. ZSete Bloemee I fijn 14.90-15.30, k. 11.90. Keulemans I gr. 15.10, I fijn 12.50, k. 8.30, Doyenne de Cornice I gr. 57.10, I fijn 57.40, II 33.70, k. 36-36.80, fabr. 10.95-25.20. Beurre Alex Lucas AAA 31.70, A 32.80, BC 29.90. I gr. 34.20, I fijn 28.80, II 11.60, k. 12.20, fabr. 4.20. Conference I gr. 19.60, I fijn 17.30-18, II 7.30, k. 12-14.20, fabr. 5.60-5.80. Legipont I gr. 28.90, I fijn 29.40, II 9, k. 15. Zwijndrechtse wijnpeer A 22.40, BC 17.40-17.50, I gr. 20.25-21.20, I fijn 15.10- 16, II doorgedraaid, k. 5.20-5.90, fabr. doorgedr. Emile d'Heyst I fijn 10.05, II 3. k. 3.30. Ponspeer I fijn 11.80, n 8.80, fabr. 3.80-4. St. Remy I gr. 14.30. I fijn 13.90, II 9.90, k. 10.40-10.50, fabr. 3-5. Val zure kroetappelen 3.40-3.50, geplukte zure kroetappelen 3.80-4. Goudreinette val 9.40- 9.50, valsterappelen 3-3 20. Gewone vei ling: Bramen 40-54. Noten 150. Blauwe druiven 63-106. Appelen en Peren: Beurre Clairgeau 8-21. Zoete ribbeling 14. Peper appel 17. Triomph de Vienne 10-25. Bon ne Louise 8-32. Laxton Superbe 6-13. Beurre Dirondeau 6-12. Zoete kroon 5- 13. Le Cure 3-5. Beurre Hardy 8,5. Beurre Superfin 4-16. Eva van Tet 5-7,5. Groen ten veiling: Wittekool 7,5-9,3. Rodekool 11-12. Bloemkool 9-38. Andijvie 8-10. Prei 10-19. Sav.kool 6-10. Aardappelen 7,5-8,5. Spruitkool 16-42. Knolselderei 3,5-8. Kom kommers 9. Dubb. princ.bonen 20-70. To maten 20-33. Kropsla 6-6,5. Kassnijbonen 131. Bosselderei 4. Bospeen 15. KOEWACHT, 14 Oct. Gezwingeld vlaslint W.R. 210-300, D.R. 180-230. Breek- vlas 110-140. Klodden: gezwingelde 70-85, ruwe 35-42. Lijnzaad, gekeurd 65-75, on gekeurd 38-40. Bolraap 2-4 ct. In boven genoemde vlotte handel, in ongerepeld en gerepeld vlas practisch geen handel. LEEUWARDEN, 15 Oct. Aangevoerd zijn 6385 stuks vee: 75 stieren, f 2,22-f 2,62 per. kg. slachtgew. 275 vette koeien le kw. 2,62-2,72. 2e kw. 2,24-2,61, 3e kw. 2,10-2.25; 2105 melk- en kalfkoeien van 500-925; 400 pinken van 350-500; 1051 gras kalveren van 180-290; 364 nuchtere kal veren van 34-48; 1290 vette weidescha- pen en lammeren, vette en weidescha- pen noteren 85-120; lammeren 70-100; 337 vette varkens, oude varkens noteren 1.55-170; vette biggen 1,80-1,83 en zouters 1,80-1,82; 277 biggen en lopers, biggen noteren 35-65 en lopers 66-100; 95 bokken en geiten (geen notering); 115 paarden 500-900. Overzicht: stieren: aanvoer kort, stemming beter, prijzen hoger. Melk- en kalfkoeien: aanvoer zeer ruim, stemming matig, prijzen niet hoger. Pinken: aan voer kort, stemming rustig, prijzen niet hoger. Graskalveren: aanvoer zeer groot, stemming zeer rustig, prijzen niet hoger. Nuchtere kalveren: aanvoer matig, stem ming kalmer, prijzen lager. Varkens: aan voer kort, stemming rustig, prijzen alle soorten lager. Biggen en lopers: aanvoer kort, stemming zeer traag, prijzen niet hoger. Schapen: aanvoer ruim, stemming rustig, prijshoudend. Lammeren: aanvoer ruim, stemming beter, prijzen iets ho ger. Paarden: aanvoer iets ruimer, stem ming kalm, prijzen als vorige week. TERNEUZEN, 15 Oct. Sla 5-9.90. Bloemkool A 22-52, B 12-31, C 10-12. Witte komkommers 68. Meloenen 44-53. Peen 31. Andijvie 6-12. Princ.bonen 68-94. Rode kool 11-20. Sav.kool 21-23. Wittekool 13- 14. Prei 18-20. Knolselderij 8-11. Sprui ten 42-46. Tomaten 25-55. Uien 7-11. Veld sla 30. Appelen: Cox Orange Pippin H gr. 41.90-50.30, Hl 17.20-36, H2 10. K 23-25, F 10. Jonathan dubbel A 24.80-26.60, A 24.80- 26.60, B 21.80-23.60, C 16.20-18, H gr. 20.20- 23. Hl 13.20-17, K 18. Peren: Beurre Alex Luxas A 23.10-29.90, BC 22.20-24, H gr. 26.20-28.20, Hl 20.29-22.10, H2 5.20-7.10, K 9.20-20, F 7. Doyenne du Cornice AAA 65.20-68, AA 68,20-70.10, A 65.20-68. H 56- 64, K 36.10-43.10. Zwijndr. wijnpeer A 19.20-21, H gr. 15.20-17. K 15, F 5. Ove rige soorten peren 3-13. WATERSTANDEN zwijgt de schrijver. Mannheim 386 (-14), Kaub 291 (-14) Trier 198 (-8), Koblenz 302 (-16), Keu len 315 (-22), Ruhrort 545 (-25), Lo- bith 1185 (-25), Nijmegen 967 (-24), Arnhem 952 (-20). Eefde 490 (-20), De- venter 383 (-19), Namen la Plante 157 ook hadden, ver-l(-3). Borgharen 402 (-15), Belfeld 1180 (-4), Grave 498 (-5).

de Stem | 1954 | | pagina 11