Nationale loonpolitiek met mogelijkheid van differentiatie HET VLIEGTUIG VAN DE TOEKOMST .MI SS-ZIE KTE" IN ITALIF, EEN Maar.... de competitie draait verder de nieuwe SENATOR Bestuur Stichting van de Arbeid adviseert Loonraacl (Commissie uit de S.E.R.) inplaats van een College Rij ksbemiddelaars van H1 Waterman Atoommotor, gegrond op het principe van de straalmotor "I,:-: Sr.fsKrv," Politie op schoonheidsweclstrijd GEL CADORICIN Onze eerste klassers spelen (met kans op winst) thuis Tiencluizenden schoonheidskoninginnen jWeer een explosie atoom-duikboot in Quo Vadis Nederlandse voetbalwereld? DERDE BLAD VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 [EEL wat wetswijzigingen en een afzonderlijke Loonwet zullen nodig zijn, als de regering ingaat op denkbeelden, welke het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft geformuleerd met betrekking tot een gewijzigde loonpolitiek in ons land. Het be stuur van de S.v.d.A. adviseert de regering eerst ook nog het ad vies van de S.E.R. te vragen. Het advies van het Stichtingsbestuur is tot stand gekomen, nadat eerst een speciale commissie de zaak grondig had bestudeerd. Het systeem, dat het Stichtingsbestuur zich voorstelt, draagt enerzijds een nationaal karakter, in zoverre het gemiddelde loon niveau moet zijn afgestemd op de fundamentele economische en sociale factoren van de Nederlandse volkshuishouding, met be hulp van door de S.E.R. vast te stellen richtlijnen. Anderzijds dient het systeem van loonvorming een coördinerend karakter te dragen, opdat met inachtneming van economische en sociaal verantwoorde differentiaties een harmonische loonopbouw in de onderscheiden bedrijfstakken en ondernemingen gewaarborgd blijft- (Advertentie) steeds jjrff aan de *P«sl W -Êêt 75 jaar ervaring Algemene loonronden als grote uitsondering Verondersteld wordt, dat de S.E.R. een analyse en prognose zal opstellen met betrekking tot de economische si tuatie, welke zal worden toegespitst op de loonpolitiek, waarmee een uitspraak zal worden verkregen over het algeme ne loonniveau. Het maken van deze analyse en het opstellen van de prognose geschiedt als regel één keer per jaar, tenzy bijzon dere omstandigheden aanleiding geven van deze regel af te wijken. Indien deze prognose en analyse daartoe aanleiding geven, zal vervol gens de Stichting van de Arbeid (of een ander orgaan van overleg van de centrale werkgevers- en werknemers organisaties) geraadpleegd dienen te worden met betrekking tot een even tuele wijziging in en aanvulling van de richtlijnen voor de loonpolitiek en de details daarvan. Het bij dit overleg gevormde oordeel wordt vervolgens ter kennis gebracht van de S.E.R., waarna de S.E.R. al of niet een wijzi ging van de richtlijnen vaststelt. Over eenkomstig de bestaande verlangens komt door middel van deze procedure het vaststellen en het wijzigen van de richtlijnen aan de zijde van het be drijfsleven te liggen. INVLOED VAN DE OVERHEID IN DE RICHTING VAN DE VLIEGENDE SCHIJF. (Van onze luchtvaartmedewerker) YTTANNEER wij zien hoe het vliegtuig zich in een steeds snel- 'der tempo ontwikkelt, vragen wij ons wel eens af wat het uiteindelijk resultaat hiervan zal zijn. De snelheid wordt steeds hoger opgevoerd en wij zijn de geluidsgrens al ruimschoots over schreden. Natuurlijk zal in de toekomst die snelheid nog verder opgevoerd worden, maar er is iets anders dat wij ons afvragen en wel: welke vorm zal het vliegtuig van morgen krijgen en zal men het zoeken in grote, machtige toestellen met een fantastische vervoerscapaciteit, of zal men het laten bij toestellen van het hedendaagse formaat? RONDE VLEUGEL Wij zien zo langzamerhand al in wel ke richting men het zoekt wat de vormgeving van hU toekomstige vlieg tuig betreft. Men wil naar de ideale stroomlij nvorm toewerken. We zien hoe de neuzen steeds spitser worden en hoe het geheel verwerkt wordt tot monsterachtig aandoende vloeiende lij nen. Steeds worden op dit gebied ver beteringen aangebracht en we zullen zeer waarschijnlijk komen tot een ge perfectioneerde stroomlijnvorm, waar door het vliegtuig van de toekomst een minimum aan weerstand in de lucht zal ondervinden. Een zeer interessante ontwikkeling zien we in de vorm van de vleugel. Was het eerst de volkomen rechte vleugel, later zagen we de opgebogen vleugel en nu de pijl- en deltavleugel. Toch zal dit waarschijnlijk nog niet het emde zijn. Uit alles blijkt, dat men gedreven wordt in de richting van de ronde vleugel: wij zagen toch als ex periment reeds de zogenaamde sikkel vleugel, die als een halve ronde schijf aan beide zijden van de romp wordt aangebracht. rlul1»Üa2V'^"jn, de "chting van de als wn j i- nog *oe beschouwd wern onWd.efmicerd vliegend voor- koms'tie aan 'le fantasie of af- de vnró, andore Pluneet, maar bestaande óf niet toestellen is toch wel een richting", waarmede ook wij in de toe- komst rekening zullen moeten houden. de krachtbron «H=^Uigern^or heeft practisch af- gedaan en wij leven momenteel in de tijd van de straalmotor voor vliegtui- staat onz sttraaIn?°tOTen stellen oÓs in staat, onze toestellen een aanmerkeliik EêkoZt at;dat d!' motor van de het Ce" atoon"not«r zal zijn, op grand! 6 Van strualmotor ge- brandstnfe" .ZCer «erinSe hoeveelheid kntm. .fal men dan Krote afstanden d" at "ml ?rn' tC-rwii' de kracht van e atoomexplosies in straalmotorvorm e snelheid tot nog grotere hoogten rp Unnen opvoeren. rrï.tï tno? t-oe staat men echter voor materie 6 problemen me' deze DE AFMETINGEN ,mP? futur,s!en die in de toekomst enorme reuzenvliegtuigen zien met een vervoerscapaciteit van enige honder een personen, zullen waarschijnlijk be wogen uitkomen, want deskundigen menen, dat men nimmer tot de bouw van dergelijke gigantische toestellen zal overgaan, omdat zij wonderlijk ge- ™eg niet economisch verantwoord Het is dus zeer goed mogelijk, dat wij in de toekomst nog altijd vlieg tuigen van normale afmetingen te zien zullen krijgen. Trouwens het experi ment met het Britse rcuzenvliegtuig, de Brabazon, wijst reeds in deze rich ting. Het toestel, dat enige miljoenen had gekost, werd na de proefperiode gesloopt. Men was tot de conclusie gekomen, dat het niet rendabel te maken was. Natuurlijk is het mogelijk, dat even tuele revolutionaire vindingen in de toekomst het beeld van het vliegtuig nog op andere wijze zullen beïnvloe den, maar zoals momenteel de stand der techniek is en voorzover een en ander valt te overzien, mogen we met een ontwikkeling als bovenomschre ven rekening houden. Bü het behandelen van de richtlij nen in de S.E.R. heeft, naar het oor deel van het Stichtingsbestuur, de overheid de gelegenheid door middel van waarnemers van haar inzichten blijk te geven. Wanneer de S.E.R. met betrekking tot het wijzigen en vaststellen van de richtlijnen een besluit neemt, dient een dergelijk besluit door de overheid te kunnen worden geschorst of vernie tigd. Het Stichtingsbestuur is van oordeel, dat het aanbeveling verdient voor de hier in het geding zijnde besluitvor ming een meerderheid te verlangen van tenminste 5/9 van het aantal door de S.E.R. uit te brengen stemmen. Dit getal van 5/9 is ontstaan op grond van de overweging dat, mocht zich het bijzondere geval voordoen dat de le den, benoemd door de werkgevers- en werknemersorganisaties en bloc een tegenovergestelde opvatting over het te nemen besluit zouden hebben, 2/3 deel van het aantal Kroonleden de doorslaggevende beslissing zou moeten geven. AFWIJKINGEN VAN DE RICHTLIJNEN Het rapport acht het wenselijk, be- drijfstaksgewijze afwijkingen te erken nen als een element van de loonpoli tiek. Deze bedrijfstaksgewijze afwij kingen dienen gegrond te zijn op de verschillen, welke in bedrijfstakken kunnen bestaan ten opzichte van de gemiddelde cijfers inzake de werkge legenheid, productiviteit en rendabili teit. Het Stichtingsbestuur is van mening dat in collectieve regelingen van ar beidsvoorwaarden, indien partijen dit overeenkomen, een zekere mate van ondernemingsgewijze differentiaties mogelijk moeten zijn. Een deel van het Stichtingsbestuur meent echter, dat een beslissing hier over thans nog niet opportuun is. Een ander deel meent, dat in principe thans reeds de mogelijkheid moet wor den geopend voor ondernemingsgewij ze afwijkingen van de basisionen in de C.A.O. naar boven of naar beneden. NIEUWE GANG VAN ZAKEN recht ten aanzien van loonverordenin- gen. De Loonraad dient te worden samen gesteld uit vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers benevens kroonleden. De instelling van de Loonraad zal dienen plaats te vinden door de S.E.R. in overleg met de betrokken minis ter (s). De Kroongroep, het werkgeversge deelte en het werknemersgedeelte in de Loonraad zouden ieder één lid als voorzitter dienen aan te wijzen. ALGEMENE LOONRONDEN Voorzover daartoe aanleiding be staat doch alleen in zeer bijzondere omstandigheden, welke tot schoksge wijze veranderingen in de kosten van levensonderhoud, bijv. tengevolge van overheidsmaatregelen zouden voeren en voorzover deze niet kunnen worden op gevangen volgens de normale procedure - mag de mogelijkheid niet worden uit geschakeld, dat de Loonraad naar aan leiding van een voorgenomen wijziging in de richtlijnen en op uitdrukkelijk advies van de S.E.R. een voor het ge hele bedrijfsleven algemeen bindende maatregel vaststelt. Bovendien heeft de Loonraad, op grond van de door de S.E.R. vastgestelde richtlijnen, de be voegdheid een algemene aanwijzing of vergunning te geven met betrekking tot bijv. het verlenen van een extra uitkering, het vrijaf geven op de natio nale feestdag, enz. (Advertentie) en Ook in de toekomst verdient het aan beveling, dat partijen in gezamenlijk overleg tot een voorstel inzake de re geling van lonen en andere arbeids voorwaarden komen. Het nieuwe or gaan, genoemd Loonraad, dat belast zal worden met de uitvoering van de toekomstige loonpolitiek, zal mede tot taak hebben, voor zover nodig, een voortgezet overleg van partijen te be vorderen. Hoewel dit orgaan ook de bevoegdheid zal hebben een loonrege ling vast te stellen, zal van deze be voegdheid een voorzichtig gebruik moeten worden gemaakt. Die Loonraad is een vaste commissie van de S.E.R., zjj het ook met een bij zonder karakter. Bij een wettelijke re geling, welke bevoegdheden van 't hui dige College van Rijksbemiddelaars met betrekking tot de loonpolitiek doet overgaan maar de S.E.R. zal 't College van Rijksbemiddelaars ophouden te fungeren. Om practische redenen zou het ver der aanbeveling verdienen, dat de S.E.R. de uitvoering van de loonpoli tiek, al of niet onder het stellen van nadere regelen, aan de Loonraad de legeert met inbegrip van het toetsings- (Van onze correspondent) In het Italiaanse parlement eiste de volksvertegenwoordiger Botolo Galleto dezer dagen, dat de regering ernstig zou optreden tegen het schandaal der schoonheidswedstrijden. De verkiezingen van miss zus en miss zo, aldus Sig- nor Senatore, zijn een schande voor land en volk. De pers bracht dit nieuws in grote opmaak en temeer, omdat de politie tijdens de laatste schoonheids- wedstrijden al tal van candidaten had uitgeschakeld, kwam heel Italië er door in rep en roer! Een Italiaanse moeder schreef evenwel naar de redactie van een der grote dagbladen: „Het is heel eenvoudig om tegen de miss-ver- kiezingen te schryven. Maar, vertelt u mij eens hoe ik mijn dochter nog be- hoorlyk kan laten trouwen, als ze geen miss-titel heeft...." ZELFS REACTIES UIT VATICAAN Bij de verkiezingen van Miss-Italië- 1954 was de politie aanwezig. De pa pieren van de meisjes werden gecon troleerd. Elf candidaten moesten wor den uitgesloten, omdat ze nog geen 18 jaar waren. Zeventien anderen werden aangehouden, omdat hun iden titeitspapieren niet in orde waren. En toen de 18-jarige Eugenia Bonino uit Catania tenslotte tot Miss-Italië werd uitgeroepen, noemden de kranten haar Miss Leidingwater en Zeep. Ze was namelijk de enige candidate, die zon der make-up was verschenen. Hier mee evenwel is de Italiaanse schoon- heidsmarkt in een crisis gekomen, die beslist door de autoriteiten wordt ge wenst! Het verkiezer, van schoonheids koninginnen begint inderdaad een ziekelijk verschijnsel te worden. Alle steden, zelfs kleine dorpjes, verenigingen, provincies, kantoren, clicbs, naaikransjes en.... kranten in zelfs met een... paardenmakrt. Vlot hebben de communisten, anders te rood om burgerlijk te zijn hierop geantwoord en „Unita", hun partij blad, gaat nu een miss Unita uit zoeken. BEGIN VAN CARRIèRE De meerderheid der Italianen vindt de vertoning bespottelijk en zelfs ont- erend, maar er blijkt nu uit de reac ties, dat er tienduizenden moeders van huwbare dochters zijn, die de schoon- heidsmarkt onmiddellijk willen ver dedigen. Dit zijn de moeders van de knappe dochters. Ze geloven, dat de Miss-titel hun meisjes een echtgenoot zal brengen, die een auto plus twee dienstboden kan betalen. Ze zeggen het heel openlijk: ,.De titel van Miss betekent vaak een filmcontract, of een plaats als mannequin, of een rijke man". Gina Lolobrigdida, Lucia Bose, Sivana Mangano, Pampanini en vele Italië hebben tegenwoordig een andere filmsterren zijh haar loopbaan Miss. Om u enig idee te geven van het enorme aanbod van „missen" diene, dat alleen in 1954 reeds tien duizend schoonheidskoninginnen werden verkozen. Ook de „Osser- vatore Romano" nam scherp stel ling tegen de schoonheidsconcour sen en vergeleek de verkiezingen (Advertentie) Parijs {roos Een onlangs gehouden onderzoek wees uit, dat nen en vrouwen, die de „grote" mode volgen, de befaamde GEL Ca- doricin gebruiken. Volg het voorbeeld van Parijs. Geef ook Uw haar de GEl-behandeling, GEL geeftaon hethaar van dames en heren een schitterende glans GEL houdt het kapsel correct en luchtig GEL bevordert de na tuurlijke golving en ondulatie ook als schoonheidskoningin begon nen. Volksvertegenwoordiger Galleto heeft inmiddels al enige tientallen senatoren gevonden, die bereid zyn met hem door dik en dun tegen de „paarden markt" te strijden. Vele anderen dus- j ven niet, omdat ze geen stemmenver- I lies der tienduizenden ipoeders dur- i ven riskeren. De „IJzeren veertig" zo- I als zich de medestanders van Galleto noemen, willen er een regeringscrisis voor riskeren. „Unita" beweert nu, dat senator Galleto zelf met een Miss ge I huwd is.... Aan boord van de „Nautilus", de eer ste door atoomsplijtkracht voortgedre ven Amerikaanse onderzeeboot, heeft zich destijds bij de proefvaart een ont ploffing voorgedaan in het buizenstel sel, waardoor verdere proeftochten voorlopig achterwege moesten blijven. Thans heeft de Amerikaanse com missie voor de Atoomkracht meege deeld dat een zelfde euvel zich heeft voorgedaan bij het prototype van een tweede, door atoomsplijtkracht voort te drijven duikboot. vaderlandse voetbalwereld is hyper nerveus. In de aller eerste plaats de clubs, die kennelijk voor hun hachje gaan vrezen en, als men de vele geruchten zou moeten geloven, zo on geveer van plan zijn voor een groot deel naar de prof-gelederen over te gaan. We weten, dat verscheidene hunner in grote finan ciële moeilijkheden verkeren en de vraag rijst of zij zich dan niet in een avontuur gaan storten, waarvan het einde onmogelijk te zien is. Daarnaast kan men zich ook afvragen waar het heen moet met die minder financieel-krachtige clubs, wanneer er nóg meer uitgaven dan tot nu toe gedaan zullen moeten worden. En ondertussen heeft die lelijke K.N.V.B. het maar gedaan. Men verwijt het Bondsbestuur, dat het in de hangende kwestie te laks is geweest, maar kan men zeggen, dat de clubs, dié nu zoveel critiek te berde brengen, zich zo energiek hebben gedragen toen men op dfe tweesprong stond? Wat er allemaal uit groeien zal, is op het ogenblik niet te zeggen. Er is in de beide elkaar bevechtende kampen een felle strijdlust aanwezig. Wie uiteindelijk zege vierend uit dit strijdperk te voorschijn gaat komen? Misschien weet het N.I.P.O. er een antwoord op te geven rijk robbertje vechten met PSV, dat met Limburgia directe concurrent der tricolores mag heten. We verwachten een kleine zege der thuisclub. Hermes DVS zal met Xerxes weinig moeite hebben, in tegenstelling tot Kerkrade, dat zeker niet tegen BW is opgewas sen. In Roosendaal speelt R.B.C- contra E.B.O.H.. Gemakkelijk zullen de Dordtenaren zich niet gewonnen geven, maar sneuve len zullen ze ongetwijfeld op de Luyten. DERBY'S IN BERGEN OP ZOOM EN ST WILLEBRORD Cen sensationele tijd dus. Oók op het voetbalveld, waar komende Zon dag de competitiebal onverminderd fa natiek gaat rollen. NAC zal niet naar Sittardia reizen, maar deze Limburg se club als tegenstander in Breda krij gen. Het NAC-bestuur zou het na melijk oneens zijn met de indeling, zo als die was gemaakt, omdat de Breda- naars dan drie weken achter elkaar niet meer thuis zouden spelen (de rustdag tijdens BelgiëNederland a.s. Zondag meegerekend). De bezwaren zijn door dc eompetitic- leidcr als juist erkend en dus spoelt NAC voor de tweede achtereenvolgen de maal op eigen grond. Een belang rijk treffen, want door te winnen, kan liet wéér een sprong omboog doen! Nieuwe volledige winst ligt o i voor het grijpen. Willem II gaat een belang- Excelsior gaat een nieuwe nederlaag tegen bezoeker Limburgia tegemoet. In 1 D opent JulianaEmma de rij; ook deze lui uit Dordrecht hebben nog niet gewonnen. Eindhoven zal nog ste vig van zich af moeten bijten tegen be zoeker Longa. MW bezit beste kan- "Taxandria sen om SVV een illusie armer te ma- planner ken en DFC de derde Dordtse eer ste klasser lijkt bij voorbaat ver loren, nu het tegen Feyenoord moet worden opgenomen. ADO's leiderspo sitie kan door Bleyerheide niet in ge vaar worden gebracht. Sparta en Noad delen wellicht de winst. De tweede klassers CET mag het in 2 A dan het moeilijk- ste hebben, nu ze het op moet ne men tegen kopploeg Helmondia, veel gemakkelijker heeft DESK het zeker niet, met De Valk als gast. Na het zo teleurstellende begin der mannen uit Kaatsheuvel kwam een dubbel herstel en men behoeft er niet aan te twijfelen dat zij overmorgen hun huid heel duur gaan verkopen. Een puntenverdeling zou intussen al heel fraai zijn. De Spechten wint thuis van Sarto, evenzo Wilhelmina van Oss. Helmond ziet ver moedelijk geen kans om zich Veloc met succes van het lijf te houden, maar TOP heeft beslist winstkansen tegen Schijndel. Twee wedstrijden in 2 *B springen onmiddellijk in liet oog: de stedelijke Bergen op Zoomse derby DoskoMOC en bet treffen in St Willebrord tussen Rood Wit en Baronie. Als steeds spreekt heel Bergen over dat plaatse lijke treffen dat een bizondcr tintje heeft tengevolge van het zo opvallend falen, waaraan intussen jl. Zondag een eind kwam, der roodgelen en.... het feit. dat MOC nog altijd ongeslagen bleef. Voorlopig en gezien de ontwikke ling tot op heden, lijkt een kleine over winning van MOC aannemelijk; er is echter ook een goede kans op een ge lijk spel. En in St Willebrord? Zal Rood Wit, dat een uitstekend team op stelt. er in slagen Baronie de eerste winst te ontfutselen? Mogelijk blijft het, maar het zal niet meevallen! Vlis- singen heeft tegen TSC even goede papieren als de Oosterhoutse bezoe kers. RAC zal Internos vermoedelijk met ledige koffers retourneren. Goes heeft minstens dezelfde kansen als het te gast komende Middelburg. De dorde klassers schijnt in 3 plannen te koesteren; B ernstige alle vijf ge speelde wedstrijden werden in over winningen omgezet en komende Zon dag zal tegen Zwaluw VFC daar wel weer eentje bijkomen. RKTW zal de zege van Hieronymus niet zo maar in de schoot geworpen krijgen, evenmin als RKDVC, dat gastheer WSC zal gaan doen. Concordia heeft een kans op volledige winst contra St Michiels gestel, evenals Uno Animo tegen Heus- den, verhoudingsgewijs zelfs iets meer. De grote wedstrijd in 3 C is Dongen VOAB; er bestaat een goede kans op, dat Dongen Zondagavond de eer ste plaats deelt met de gasten van die dag. Het zal er druk zijn in Dongen en aan spanning zal het niet ontbreken. RWB krijgt de handen vol aan DHV, doch WVO zien we gemakkelijk over Zierikzee zegevieren. Het is mogelijk dat Virtus een streep onder die gehate nul gaat trekken, mogelijk, want voor alsnog moet Baardwijk, dat op bezoek komt, als uitgesproken sterker worden aangemerkt. HeroOdio brengt twee gelijkwaardige ploegen tegenover el kaar. Wellicht geeft eigen terrein de doorslag ten gunste van de thuisclub. Axel heeft dus de leiding in 3D veroverd, maar meteen moet het die mooie positie met hand en tand gaan verdedigen tegen het Bergen op Zoomse R.K.F.C., dat tezamen met Hulst de 2de plaats deelt. Was vorige Zondag Hulst de plaats waar aller ogen in Zeeuwsch-Vlaanderen op waren gericht, ditmaal staat Axel in het middelpunt en dat zal de clubpenningmeester wel merken. Te verwachten is. dat Axel de winst voor zich houdt. Biervliets papieren contra Meto staan niet denderend maar een kansje op gelijkspel is toch niet uitgesloten. Hontenisse krijgt harde no ten te kraken contra Hulst; vermoede lijk te harde! N. Borgvliet kan op eigen terrein van de Zeeuwen winnen niet echter Corn. Boys van Terneuzen. Een draw is te verwachten bij Zee- landiaRCS. De vierde klassers U)e fraaie positie van GSBW in 4 D loopt deze Zondag geen gevaar, nu Haarsteeg als tegenpartij fungeert. RKJW moet echter oppassen met Ons Vios tussen de krijtlijnen. Oisterwijk staat gunstiger voor de winst dan Vlij- mense Boys, evenals OJC contra Wit Zwart, al is de krachtsverhouding hier niet zo uiteenlopend. NeveloSVG kan een gelijk opgaande ontmoeting worden. En maakt Nieuwkuik een ein de aan de serie nederlagen? Met Zalt- bommel als tegenpartij zal dat zeer moeilijk vallen. In 4E hebben de twee koplopers: Veerse Boys en TAC zachte eitjes te pellen met resp. Breda en TVC. Gilze de enige club, die zich in deze klasse nog ongeslagen mag noemen, gaat dit preöicaat zeker niet verliezen nu Zigo op bezoek komt. Were Di kan ongetwijfeld van Ma- desc Boys winnen, maar minder krachtsverschil lijkt aanwezig bij SCO PCP. Boeimeer staat thuis heel wat ongunstiger voor de winst dan Groen wit, dat kennelijk een hartig woordje moe wil spreken in deze competitie. Zeer uitgesproken aan de leiding in 4 F staat De Schutters, met directe „be lagers" SC Castel en Halsteren. De laatstgenoemde kan de tweede plaats veroveren door bij Steenbergen te win nen, hetgeen heus niet mee zal vallen. Schutters en Gastel komen deze Zon dag niet in het wedstrijdprogramma voor. NSV zal op eigen grond goede kans maken op winst contra Grenswachters, evenals Kaaise Boys tegen RSV. En wat gaat HSC doen? Alweer verliezen? Het. heeft Burgh op visite, ommekeer is dus mogelijk. RKVVU kan een paar punten best gebruiken, waarmee we slechts zeggen willen, dat het bezoe kende Zundert danig de handen uit de mouwen zal moeten steken. Er is bij bestudering van de standenlijst in 4G slechts één conclusie: onderling in feite zeer weinig krachtsverschil, al thans gezien in de lijn van hoog naar laag. Clinge, de huidige leider, heeft ditmaal een zware opgaaf de uitwedstrijd bij Sluiskil; we zijn benieuwd! Steen, thuisspelend, heeft het al even min gemakkelijk, nu Luctor als tegen stander fungeert; toch verwachten wij een zege voor de gastheren. Ierseke re kent af met RIA, hetgeen we niet zo overtuigend kunnen zeggen ten opzich te van Oostburg contra Aardenburg. Koewacht kan misschien eigen grond uitbuiten tegen Breskens. Gij bent een vreemde vogel in de sportwereld, monsieur Macovee, om dat gij in Frans en Duits en onder maats Nederlands hebt gezegd, dat ge zo blij en gelukkig bent de sterkste man van de wereld te zijn. Wij hebben al dikwijls athleten ge zien, die de triomf van een grootse overwinning haast niet konden bevat ten en schreeuwden van bijna rade loze blijdschap. Maar dat was een emotie in fracties van seconden. Kort daarop waren zij alweer gewone man netjes met een net pak aan en een 'weinig opwindend baantje. Maar gij niet, monsieur Macovee. Gü beleeft het meesterschap in een niet te breken roes. Al jaren. En mis schien nog wel jaren aan een stuk. Misschien komt dat, omdat Macovee artist is. Hij werkt als sterke man bij Circus van Bever en haalt dagelijks warm applaus. Want Macovee Slo- veen, van afkomst, Fransman van op voeding en internationaal van erva ring is een zogezegde vakman. Die met sprekend gemak beduidende ijze ren staven buigt en eèn onvervalst stuk rail behandelt als triplex. Macovee, die een zeer beminnelijk man is en in niets de indruk wekt op gegeven momenten sleepboten met de tanden te gaan voorttrekken, heeft het applaus genoten op zowat alle vastelanden. Tot in de verste oer wouden van Belgisch Congo heeft men om de man geklapt, die midden in de piste met sprekend gemak toeren verrichtte, waar niemand aan kon. MACOVEC sterkste man ter wereld Het is misschien niet vreemd, dat hij ondanks de overvloed, zijn honger naar waarderend applaus nog steeds voelt. Dat hij nog elke dag opnieuw naar de piste verlangt, omdat daar de bewondering klinkt, die hij voor zijn bijna ijdel gemoed nodig heeft. Maar deze man is op elk eenzaam ogenblik van di dag bereid al zijn krachtpatserijen te demonstreren voor de simpele eenling, die gewoon de moeite neemt te kijken. Die met een oppervlakkig gebaar de grote kracht erkent van de heer vóór hem. En dat is wèl vreemd. Macovee trad op in treincoupé's. in rokerige restaurants en op straathoeken. Zo maar. Een niet te remmen speurtocht naar erken ning. een wanhopige expeditie naar het vertrouwen, dat zijn kracht echt is. En dat is hij vermoedelijk niet Want men kan ons nog veel meer vertellen. Maar dit niet: Dat een normaal gespierde, eerder kleine dan grote man als Macovee toch is, een stuk rail van vijf meter op de schouder neemt en dat door het rukkend gewicht van tien volwas sen mannen laat buigen, zonder al les te breken en te ontzetten, wat er aan beenderen in zijn body zit. Een robot van het beste staal zou door de stroef scharnierende knieën gaan en met geen geweld meer overeind kunnen komen. Maar monsieur Macovee wel. Hij presteert het dagelijks, dikwijls meerdere malen achtereen. Zonder uiterlijke inspanning en zonder in gewikkelde beenbreuken op te lo pen. Er moet een vreemde, ongedachte kracht schuilen in deze man, meer geestelijk dan lichamelijk. Een mys terieuze kracht, waarvan onze oude leermeester Joris v. d. Bergh zali ger nagedachtenis gewaagde. Een kracht, die onaanzienlijke coureurs tot bovenmenselijke inspanningen voert. Die alle top-athleten ééns voelen. Namelijk op het moment, dat ze de beste prestatie uit hun carrière leveren. Hebt gij dat wel eens ooit gelezen van de schrijver Godfried Bomans? Hoe hij een minister schilderde, die na een rijkelijk geslaagd fuifje opeens dacht, dat hij alles, alles kon. En hoe hij aan een toevallige, wonder lijke bezoeker vroeg, of deze ook wel eens dat gevoel had gekend. En hoe die bezoeker toen zei: „Altijd". Is dat niet de nuance tussen ons en de sterke man? Tussen applaudi- serend publiek en Macovee? Onbeperkt zelfvertrouwen en abso luut geloof in eigen kracht kennen wij slechts zelden: Maar Macovee altijd. In diezelfde treincoupé's, diezelfde rokerige restau rants en op diezelfde straathoeken onderzoekt hij telkens opnieuw, of het zelfvertrouwen en het geloof er nog wel zijn. Ze waren er nog tot dusver en het heeft hem gelukkig en blij gemaakt. Macovee is vermoedelijk daar om een fascinerend heer. Hij praat de hele lieve dag over' zijn „nummer", een onhebbelijkheid, die practisch alle circusmensen bezitten. Zij zeggen allemaal, dat ze het beste nummer ter wereld brengen en dat ze succes hebben gehad en dat het nog nooit zo goed is vertoond. Zij vertel len in gekleurde affiche-taal. Maco vee ook. Maar van hem is het te ver dragen. Want het schijnt de man ge weldig op te luchten tegen iemand te mogen praten, die hem onvoor waardelijk de sterkste man vindt. Macovee moet bezeten zyn. Bezeten van de idee te bewijzen. Elke keer opnieuw te bewijzen, dat het geen ver beelding is, maar werkelijkheid. Er zal een dag komen, dat Macovee zün zelfvertrouwen en zijn geloof in eigen kracht niet meer vindt. Op die dag zal de sterkste man ter wereld, die Macovee heet, verleden tijd wor den. Ondanks zijn spieren en zijn dommekracht. Hij wéét het. Het is de angst, die hem in paniek naar overtuigingsstuk ken doet zoeken om te bewijzen, dat' dit uur van onmacht nog niet is ge komen. Daarom vinden wij u, alles bij elkaar, zo'n vreemde vogel in de sport, monsieur Macovee. je

de Stem | 1954 | | pagina 5