I Meningen en Commentaren j OUDE GEN EVER ^ONDERLIJKE ERELD BOEKENPLANK MEISJES MET GELD RADIO De zwarte lonen Welvaartsronde Het voorstel Geheimzinnig TWEEDE Dl AD VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 (Ingezonden) Puw blad van Vrijdag 1 October werd onder deze rubriek geschre ven over de zwarte lonen in ret bouwbedrijf. Daarvandaan de te hoge bouwkosten. Ook de bouwvakarbeider en meer nog de vakbekwame bouw vakarbeider. is hier de zondebok, en profiteur. Men moet maar boffen! Na 1 October '54 mag hij dan in klasse 4 groep 1 f 1.22 per uur -"er- dienen, in andere bedrüfstakken ver dient men ook wel f 1.25 per uur. Dat er gebrek is aan vakbekwame bouwers, „eloven wij boet En dat deze daar niet slecht mee ziin. kan ook waar zijn. Maar gaat zo niet in alle bedrijfstakken? Een goed vak man is zijn loon waard. Naar mijn mening is de vakbekwame bouwvak arbeider nog steeds verkeerd gpgroe- peerd en mag hij heus meer verdienen. Wanneer een aannemer een zeker werk uit moet voeren, wat nogal ken nis en verantwoording vraagt, dan zijn het alleen de vakbekwame lieden die met hem het werk klaar maken menige aannemer draagt dan ook dikwijls met angst en zorgen zijn werk op, wanneer dit moet gebeuren met z.g. halve vaklui, ondanks op zicht en tekeningen. Weet u, dat wan neer een timmerman een teakhouten deur klaar moet maken, deze dikwijls f 250 kost of meer? En wat denkt u van een steller, die practisch geheel het werk in handen wordt .gegeven? Bovendien staat de bouwvakarbeider in de winter heus niet goed. .Als het vriest, kan hij thuis blijven. Doch dit is, omdat het materiaal dan bevriest en hij zit met een loonderving. Wer keloosheid en ziekte kent hij even goed als elk andere arbeider. Wanneer een specialist of wie ook een zekere opdracht met goed gevolg volbrengt, vindt men het heel gewoon het door hem gevraagde honorarium te voldoen, ongeacht wat wordt gere kend. En wie zal dan ook zeggen, wanneer een vakman een zeker werk goed uitvoert, wat hij waard is? Ons vak stelt dan ook vele eisen: 1) onderlegde vakkennis, inclusief theorie; 2) aanleg van tekenen en tekeningen lezen; 3) zelf voor gereed schap zorgen en werkkleding; 4) een sterk gestel en vrij van hoogtevrees. Dan verdient hij in de eerste jaren nog heel wat minder dan vele ande ren van die jaren. Ook al heeft hij am bachts- en tekenschool doorlopen. Daarvandaan dan, geachte schrijver, bij deze het verzoek niet te blijven schrijven over de zwarte lonen in het bouwbedrijf zonder de medaille ook eens om te draaien. Dan eerst zal de lezer een zuiver oordeel kunnen geven. EEN TTMMERMANNEKE. deeld wordt, omdat hij ze betaalt (de aannemer) en de andere rech terlijk vrij uitgaat, terwijl hij ze ontvangt! Blijkbaar is de reeds meermalen gesignaleerde rechtsongelijkheid aan de inzender niet opgevallen. Het gaat helemaal niet om de vraag of vakbekwamen hogere lo nen moeten krijgen, dat wil eigen- liik iedereen. B.o.Z. Ir J. yANDAAG gaan in heel Neder land ruim 350.000 .ioneens en meisjes op stap. om hi^is aan huis bestellingen op te nemen voor de kinderpostzegels. Alleen maar be stellingen opnemen. De aflevering en de betaling geschieden later. Op 15 November begint de officiële verkoop aan de postkantoren. Tot 14 Januari van 't volgend iaar blij ven de zegels verkrijgbaar en tot 31 December 1955 blijven zi.i geldig. De serie 1954 bestaat uit vijf ver schillende zegels. Speciale prent briefkaarten zullen ook dit jaar weer worden verkocht. Zij zijn ver deeld in drie soorten: een mapje met vijf prachtige aquarellen van planten en bloemen, één met vijf kinderkaarten en één met vijf Kerst- en Nieuwjaarskaarten. Dat zijn zo enkele feiten en ge tallen welke u moet weten, om het belletje van die rakker van een buurjongen te begrijpen. Hij is dit maal niet uit op kattekwaad. Hij is op stap voor misdeelde medekin deren. Hij doet een beroep op uw beurs en op uw hart, dat u beslist niet moogt afwijzen. Veel wordt er niet gevraagd. Enkele centen meer dan voor een gewone postzegel. Maar het is hier in meer dan één opzicht waar: vele kleintjes maken iets groots. Het vorig jaar kwam er zó een millioen binnen, waarvan de scholieren alleen 7 ton ophaal den. Het kan van het jaar weer zijn. Er is zo juist een welvaarts ronde ingegaan. Voor het misdeelde kind moge deze tocht der 350.000 ook een welvaartsronde worden! (Advertentie: Nachrift. Met deze schrijver ben ik het volkomen eens: de vakbe kwamen en dan in het bijzonder in het aannemersbedrijf, moesten meer aan loon kunnen trekken. De C.A.O. in het bedrijf hield dit tegen, maar nog veel meer de regerings maatregelen tot „loonbeheersing". Bij de voorlaatste loonronde is de eerste stap tot betere (hogere) be taling der vakbekwamen gezet met één cent per uur! Misschien dat het beter kan worden, als de maat regelen tot vrijere loonvorming, thans door de Stichting van de Ar beid voorgesteld, werkelijkheid wor den. Maar schrijver moet toch wel een vreemde eend in de bijt zijn, als hij denkt dat met „zwarte lonen" alléén of hoofdzakelijk bedoeld wordt het meerdere dat, boven het voorge schreven loon, aannemers be talen aan vakbekwamen. Neen, het tekort aan vakbekwamen is zo groot, dat driekwart of halve vak bekwamen zich als geheel vakbe kwamen laten waarderen door „zwarte lonen" te eisen en die te ontvangen. En zolang er een loon beheersing is (wat ik'als schrijver te accepteren heb) en zolang vraag en aanbod in arbeidskrachten niet in evenwicht is. zal er de kans blij ven bestaan, dat zwarte lonen wor den geëist of worden aangeboden. En nu gaat het in mijn beschou wing en in die van honderden an deren niet om het bestaan van die rwarte lonen, maar om de juridi sche onjuistheid, dat de een veroor- QVER het voorstel inzake vrijere loonvorming, dat het Bestuur van de Stichting van de Arbeid thans aan de regering heeft aange boden, zal zeker nog heel wat te doen zijn. Kennelijk is het voorstel vrucht van een compromis. Behoud zucht ten aanzien van de huidige overheidsreglementering en het ver langen naar zo groot mogelijke vrij heid hebben met elkaar geworsteld, waarna men het eens werd over een mengvorm, welke aan het be drijfsleven zelf meer armslag geeft, doch ook de Overheid een richting gevende, controlerende en in be paalde gevallen zelfs beslissende taak blijft toekennen. Of hier de juiste dosering van deze beide ele menten is betracht, zal nog wel on derwerp van uitgebreide discussie worden. Ook de technische uitrus ting van dit loonvaststellingssysteem de samenstelling van de Loonraad, zijn bevoegdheid en werkwijze zul len zeker nog nader onder de loupe dienen te worden genomen. In ieder geval kan men nu echter reeds vaststellen, dat het tijdperk van de strakke gebondenheid een einde gaat nemen. Die gebonden heid werd trouwens al doorbroken door het steeds veelvuldiger voor komende verschijnsel van „de zwar te lonen", waarover hierboven nog wat wordt gebakkeleid. De natuur was sterker dan de leer van de over- heidsalmacht. Maar naar het volko men vrije spel van vraag en aan bod wil ook niemand terug. Laten we hopen, dat de thans ongetwijfeld losbrandende discussie zal bijdragen tot het te voorschijn komen van een uiteindelijk voorstel, dat recht vaardigheid en volkswelvaart zal dienen. (Advertentie) WENNEKER „OUDE PROEVER" t 7.70 „OUDE WENNEKER" I 7.25 vXvXvXtXiS- .■.\\v.V.:.v.V,VA w Te Mount Vernon (Illinois- V.S.) zijn drie zakenpanden door een geheimzinnige ont- ploffing vernield. Men neemt t «Is hoogstwaarschijnlijk aan, S I dat op het dak van 'n huis een dynamietbom is ontploft, aldus de autoriteiten. De ont- i ploffing geschiedde kort na- dat een nog niet ge'identifi- ceerd vliegtuig boven de pan- den waargenomen was. S is ook wel nodig, want er zijn reeds 4364 mensen, die aan, de wedstrijd willen meedoen. Schot £EN 23-jarig meisje, dat op een Franse kermis een schiettent exploiteerde- werd gedood, door een noodlottig schot. Het werd gelost door een kermisganger, die haar per ongeluk door het hart schoot. HET WARE LICHT Pater van Ginneken, de stichter van de Congregatie der Vrouwen van Be- thanië, paf voor het werk dat hij haar opdroeg: het geloofsonderricht aan niet-katholieken, een schematische handleiding. Deze handleiding werd in de practijk van dertig jaren ge leidelijk uitgewerkt, aangepast en ver beterd met cie hulp van het Kateche- tisch Centrum te Maastricht en van dr P. Schoonenberg S.J. Het resultaat van deze bewerkingen is de uitgave geworden van „Het ware licht". In Augustus van dit jaar verscheen de eerste uitgave, in September de twee de. Een duidelijker bewijs hoezeer de ze methode „Anklang" heeft gevonden bij degenen, die aan de lijve de moei lijkheden ervaren van godsdienston derricht aan geloofsleerlingen, is moei lijk te geven. Het enthousiasme, waarmee „Het ware Licht" is begroet, vindt zijn ver klaring in de gevolgde methode. Het is die van St Augustinus, neergelegd in zijn werkje de catechizandis rudi- bus. Langs de weg van de heilsge schiedenis tracht men de doopleerling te brengen tot de kennis van wat God ons in Christus heeft geopenbaard. De ze zogenaamde historische methode steunt op de volgende grondslagen: 1. De inhoud van ons geloof is geen theorie of wijsgerig systeem, maar le vende goddelijke waarheid, die zicht baar en tastbaar onder ons is geko men. eerst door de profeten, tenslotte door Gods eigen Zoon. 2. In de Heilsgeschiedenis is door God zelf geleidelijk de volle Openba ring in Christus voorbereid, is door Christus het werk der Verlossing volbracht en voltrekt zich nu de groei der Kerk naar de volle mannenmaat van Christus. Door de geschiedenis der Openba ring te volgen, volgen wij Gods eigen pedagogie van geleidelijkheid in de ontvouwing der goddelijke Waarheid. Het Ware Licht is opgebouwd in 3 hoofddelen: de Heilsgeschiedenis vóór Christus' komst, het leven van Jezus op aarde, de voortzetting van Christus' heilswerk, de levende Kerk. Deze drie delen vormen een eenheid, zoals de goddelijke Openbaring zelf een on verbreekbare eenheid is. Een van de grote voordelen van de ze methode is, dat zij uit zich zelf een grote apologetische waarde heeft, zon der dat de apologetische bewijzen ex pliciet behandeld worden.» De methode is niet alleen gericht op het bijbrengen van de nodige Gods- kénnis, maar zij wil de leer zodanig verkondigen, dat daardoor de mens wordt voorbere'd op de vrije over gave. Uit een dertigjarige practijk is gebleken, dat deze methode zeer veel succes heeft gehad, door de uitgave ervan zal dit ongetwijfeld nog ver groten. Wij bevelen zonder aarzelen Het Ware Licht aan, niet alleen aan hen, die direct met geloofsleerlingen te ma ken hebben, maar ook aan allen, die huisgenoten des geloofs hebben te on derrichten. Ook deze huisgenoten zelf zullen bij het doorlezen van dit rijke, keurig uitgegeven boek tot een beter inzicht komen in de loop van de heils geschiedenis en tot een dieper geloof in Hem, Die er het Middelpunt van is. (Uitgave Pax, 's-Gravenhage.) J. H. ZATERDAG 16 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender 8.00 Nws, weerber. en kath. nws 8.20 Gram. 9.00 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gr. 11.00 V. d. zieken 11.45 Gram. 12.00 An gelus 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonne wijzer 13.00 Nws en kath. nws 13.20 Gr. 13.45 Schoolkoor 14.00 Boekbaspr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les 14.40 Amateurs- progr. 15.15 Kron. v. Letteren en Kunsten 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans 16.30 V.d. jeugd 17.00 Piano recital 17.20* V. d. jeugd 18.00 Gevar. muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Gram. 18.45 Regerings- uitz.: Atlantisch allerlei 19.00 Nws 19.10 Lichtbaken, caus. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Symphonette ork., ge mengd koor en sol. 20.15 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gewone man 21.30 Gr. 22.00 Muzikale quiz. 22.30 Koorzang 22.45 Gram. 23.00 Nws 23.15 Nws in Esperanto 23.22-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym 7.30 Gram. 7.45 Even opkrikken 7.50 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel 8.55 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. VP RO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. (Advertentie) LIKDOORNS SSu7 Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN, Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.35 be spaart U veel ellende. Voorbeeld De minister van Justitie van Bihar heeft Dinsdag: gedurende een vol uur de hoofdstraat van Patna aange veegd. Hij wilde de inwoners hier mee tot grotere netheid aansporen. Zijn voorbeeld is door honderden gevolgd. Vergoeding Ongeveer 94 jaar geleden leed een aantal Sicilianen aanmerkelijke schade, doordat hun eiland werd bezet door de Bourbons. Al die tijd hebben de gedupeerden gevochten voor vergoeding van de schade en dezer dagen hebben zij eindeliik hun zin gekregen. Aan zes van dezwaarst getroffenen werd een uitkering ver strekt van zeventig centimen. Dat is driekwart cent. Boek Om het adspirant-kopers van een Zwitsers horloge gemakkelij ker te maken, heeft een horloge fabriek een boek uitgegeven, dat op heldere en bevattelijke wijze een beeld geeft van het binnenste van het mechaniek. Er staat ook tekst bij. En daarmee begint het rare. Want wanneer de klant leest kan ook de winkelbediende aan de andere zijde van de toon bank meedoen, omdat dezelfde tekst ook ondersteboven is aange bracht. Piano's Een Poolse muziekinstelling wil met alle geweld een wedstrijd orga niseren, waarin wordt uitgezocht wie het best Chopin op de piano kan spelen. Iedereen mag mee doen. Er is één groot bezwaar. De organi satoren hebben geen instrumenten genoeg. Men heeft nu een oproep in de plaatselijke bladen geplaatst, waarin dringend wordt verzocht pia no's in bruikleen af te staan. Dat Reizen Juffrouw Wasmund uit Grieken land, die nu nog een baby van en kele weken is, behoeft zich voor reizen in de toekomst geen zorgen meer te maken. Zij werd geboren op het schip van een grote Griekse redersmaatschappij en de directie was hiermee zo verguld, dat men de baby gratis reizen voor haar hele leven toezegde. Ontdekking Een zakenman in Chicago wil nimmer meer iets van televisie horen. Hij had tegen zijn vrouw verteld, dat hij 's avonds nog een dringend zakengesprek had. Zijn echtgenote zag hem evenwel op het televisiescherm, toen daarop een reportage werd, vertoond, die de zender in een restaurant maak te. De man zat daar met zijn vrienden dik te drinken en wekte in niets de schijn met zaken bezig te zijn. Beztvaar Op een gegeven moment stapte een boer in het Belgische dorpje Thuillies naar het kantoor van de gemeente-ontvanger en stak er de brand in. (In het kantoortje.) Hij deed dit uit protest, omdat hij dacht te hoog te zijn aangeslagen voor de belastingen. Toen de man door de politie werd gearresteerd snauwde hij de agenten toe: „Van wie zijn centen worden jullie betaald? Van mijn centen." Divaas Radio Moskou heeft een fikse aan val gedaan op wat genoemd werd „een van de verderfelijkste resten van het Westerse imperialisme", zijnde bijgeloof. Het p^st niet, dat nog steeds tal van Russen geloven, dat het getal 13 en zwarte katten ongeluk brengen. Een fatsoenlijke Rus moet daar eigenlijk serieus om lachen. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. i. d. continubedrijven 11.40 Piano recital 12.00 Promenade ork. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel 13.00 Nws 13.15 VARA-varia 13.20 Lichte mua 13.45 V. d. jeugd 14.20 Sportpraatje 14.35 Lichte muz. 15.00 Fries progr. 15.25 Stu denten met een politieke overtuiging, le zing 15.40 Dansmuz. 16.00 Boekbespr. 16.15 Kamerork. en solist 17.00 Act. 17.35 Gr. 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 18.50 Aan de deur wordt wèl gekocht, toe spraak 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het boek Handelingen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Gram. 22.40 We reldkamp. dammen 1954. 22.45 Schatgra vers aan de Amstel, hoorsp. 23.15 Nws 23.30-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Ra dio-almanak 14.30 Koorconc. 15.00 Gram. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonmuz. 16.30 Gram. 16.45 Eng. les 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.20 Liturg, gezangen 17.30 Orgelconc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 21.00 Variété ork. 21.30 Fragm. Viktoria upd ihr Husar, operette 22.00 Nws 22.15 Dansmuz. 23.00 Nws 23.05-24.00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12.15 Gram. 13.00 Nws 13.15 Verz. progr. 15,30 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Lichte muz. 17.30 Jazzmuz. 18.00 V. d. sold. 18.30 Ac cordeonmuz. 19.15 Gram. 19.30 Nws 20.00 Hartenvrouw en Schoppenboer 20.20 Ca baret 21.00 Omr. ork. 21.30 Muz. kruis woordraadsels 22.00 Nws 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. Advertentie) 25) door Louis Joseph Vange uerste plaats als vrouw achter hem aan zit mevrouw Wil ing is een potige Ierse, met een eigen ml en een tongetje van „hou je vast", om maar niet te praten van haar arm j «en smid haar zou kunnen benij den. En vervolgens als hij in zijn functie van Sheriff handelend op moet 'enen. Bij die laatste gelegenheid overweldigt hem de majesteit van de wet in zodanige mate, dat hij wel van do duivel bezeten lijkt. Sedert hij in Hadviiie Sheriff werd, is er nog nooit iemand gearresteerd of de halve stad kwam er aan te pas. In die ogenblik ken van ambtelijke opwinding brulde "ij ais een stier. Legrand Gunn was gewoon te zeggen, dat Pete maar even voor Bigelow House zijn stem behoef de te verheffen om iedereen, die wat op zijn geweten had over de rivier en de heuvels in te doen vluchten. Maar daar schuilt vermoedelijk wel wat overdrijving bij. Met zijn handen in zijn zakken, wijdbeens en een stomp sigaar tussen' zijn lippen, deelde Pete die bijna nuchter was de reden van ziin komst in woorden mee, die als even zovele donderslagen klonken. „Het spijt me voor jou, Sam", bulkt» hij, „maar we behoeven er geen woor den aan te verspillen. Ik kom hier voor zaken!" „Maar wat is er dan aan de hand, Sheriff?", vroeg Sam met bevende stem. „Je weet toch zeker, dat er nog een wissel van je uitstaat?" „Ja, maar „Die is geprotesteerd! Je weet toch zeker óók wel, wat dat te betekenen heeft?" „Hoezo, Pete?" Het duizelde Graham. „Ik ben hier om beslag te leggen op de zaak!" „Maar.... maar dat moet een ver gissing zijn." Graham zocht naar zijn hoed. „Ik zal even bij mijnheer Lock- wood aanlopen. Ik ben er zeker van, dat die mij wel wat uitstel zal toe staan. Hij is altijd zo vriendelijk voor mij geweest". ..Hum!", bulkte Pete, „mijnheer Lock wood zal je niet meer ontvangen, ten zij je met de centen komt. Die moeite kan jij je wel sparen. Je zal moeten betalen of de winkel uitgaan!" ..Maar. Pete.... mijnheer Lockwood zei, dat hij mij niet zien wou?" „Juist! Dat heeft hij gezegd! En ik heb opdracht van hem om, zodra ik de stukken van het gerecht heb, op je zaak beslag te leggen en de winkel te sluiten. En dat gaat nou gebeuren! Let eens op!" ..Mijuit mijn winkel zetten, Pe te?" De wereld stortte om Graham in elkaar. Hij was volkomen overdonderd en hulpeloos als een kind. Het was meelijwekkend te zien hoe hij als een angstig kind de Sheriff aanstaarde. Duncan kon die blik geen weerstand bieden. Voor hij het wist, gleed zijn hand naar zijn zak, waar het altijd nog zeer belangrijke overschot zat van de banknoten, die Kellogg hem had mee gegeven. „Maar.er moet ergens een mis verstand zijnpleitte Graham nog maals. „Dat kan niet.... mijnheer Lockwood.... zou zeker niet willen...." „Het heeft geen zin daarover te zeu ren. Misverstand of geen misverstand, wat wet is, is wet!" brulde Willing. Maar plotseling zweeg hij, daar Dun can zich tussen hem en zijn slachtof fers gesteld had. „Wat?" begon hij. „Een ogenblikje!" Duncan stak hem zijn voorvinger in de borst, hem tege lijk in de ogen kijkend. „Lijdt u soms aan de waanvoorstelling", vroeg hij rus tig, „dat mijnheer Graham doof is?" „Wat wat?" Duncan wendde zich verontschuldi gend tot Sam: „Hij zei wat. Heeft u het kunnen verstaan?" Inmiddels was Pete wat van zijn verbazing bekomen. Met stemverhef fing klonk het: „Wat wou jij zeggen?" „Dat hoort u dadelijk", vervolgde Duncan even rustig, „als u kalm en be daard blijft en mij eerst eens zegt om wat voor een bedrag het gaat." Tevergeefs deed Pete zijn best om zich weer een houding te geven, maar onder Duncan's koele, onderzoekende blik mocht hem dit niet gelukken. Hij verloor zichtbaar aan prestige, toen hij in zijn zak naar zijn papieren begon te zoeken. „Kosten en interest inbegre pen", wist hij eindelijk te vertellen, „is het drie honderd en tachtig dollar twee en tachtig cent." Het is niet te ontkennen, dat het noemen van dit bedrag Duncan even overdonderde. Zijn houding verliet hem en hij kon slechts als in een droom herhalen: „drie honderd en tachtig dollar! Deze tijdelijke verbijstering van Duncan werd onmiddellijk door Pete uitgebuit. De kamer schudde als ge volg van zijn terugkerend prestige. „Ja! Drie honderd tachtig dollar.... en kijk eens! Maar wederom raakte de kalmeren de vinger hem aan. „Luister eens", verzocht Duncan, „als u nog wat zeggen wilt, ga dan aan de overkant van de straat staan en fluis ter het vandaar. In afwachting daar van moet u heel rustig zijn!" Pete stond met open mond. Nog nooit had iemand hem zo volkomen getemd en in zo korte tijd Hij kreeg een gevoel, alsof hij zijn rugge- graat had verloren en voordat hij weer meester van zichzelf was ge worden, kreeg hij andermaal een duw van Duncan's wijsvinger in zijn borst, die hem verder geheel afmaakte. Dun can keerde zich om en ging achter de toonbank, waar hij de geldlade open trok, ongemerkt zijn pakje bankbiljet ten uit zijn portefeuille halend en daarin leggend. Toen trok hij doodleuk met het gewoonste gezicht van de we reld zijn eigen vier honderd en zoveel dollar uit de winkellade en telde ze zeer voorzichtig en op zijn dooie ge mak. „Een.. ..twee.... drie.... vier". Hij lachte allerinnemends tegen Pete. „Vier honderd dollar, mijnheer de Sheriff. Wil u nu zo goed zijn mij de wissel te overhandigen en wat ik u te veel geef. Daarna zou ik het buitenge woon waarderen, indien u de winkel zoudt willen verlaten." Pete deed een wanhopige poging zijn figuur te redden, maar eindelijk moest hij heel klein zeggen: „Ik heb de wissel niet bij mij!" „Dan zult u er wel niets tegen heb ben om die eerst even bij de bank te gaan halen?" Bijna stikkend van verbazing en drift stemde Pete toe: „Goed, kan ik het geld alvast mee nemen?" „Zeker". Duncan stak de banknoten toe, maar om ze op het laatste ogen blik weer terug te houden. „Ik neem aan, dat u een aangestelde Sheriff bent niet?" Trots vouwde Pete de omslag van zijn colbert om en liet zijn officiële penning zien. Duncan bekeek hem met ernst en bewondering. „Mooi! Heel mooi!", zei hij met een zucht. „Als het u belieft!" Gretig griste Pete de biljetten uit zijn hand e i liet ze tussen duim en vinger doorgaan om ze te tellen en zich van hun echtheid te overtuigen. Toen stoof hij de deur uit; Duncan en Sam hoorden hem alleen nog mompe len: „Ik mag een staart krijgen!" Met een korte droge lach deed Dun can alsof hij achter naar het erf wilde gaan, waar de juist aangekomen nieu we zendingen moesten worden affgela- den, die van het station werden bin nengereden. Ze daar af te laden en uit te pakken zou eeli hoop rommel in de winkel sparen. Hij had op dit ogenblik maar één verlangen: zo gauw mogelijk uit de winkel weg te komen en geen seconde met Sam alleen te zijn, wat onvermij delijk tot uiteenzettingen zou moeten leiden. Het was meer dan duidelijk, dat zijn laatste daad de reinste waan zin was en dat hij de gevolgen ervan zou moeten dragen. Maar hij had er niet de minste spijt van en evenmin ook maar enige behoefte aan dankbe tuigingen. „Ik ga", zei hij, „een breekijzer zoe ken om de kisten open te breken. Ik zou graag alle« vóór donker binnen hebben, begrijpt u. Maar ouwe Sam liet zich niet met zo'n doorzichtig voorwendsel de pas afsnijden. Hij ging voor Duncan staan. „Nat, mijn jongen", zei hij met be vende stem. „zo kan het niet lan ger. dat kan ik niet toestaan „Kom nou!" antwoordde Duncan hem, beslist maar vriendelijk, „die zaak is afgehandeld." „Maar dat gaat nietik zal de winkel aan je overdoen.als. „Goede hemel!" Duncan's ontstelte nis was even oprecht als zijn verlan gen aan de dankbaarheid te kunnen ontsnappen. ..Nee, doet het nietals 't u blieft dat niet!" „Maar ik moet toch wat doen, beste jonge.n. Zo iets kan ik toch maar niet zonder meer- aannemen.tenzij", zei Graham met een vleugje hoop in zijn stem, „tenzij je als compagnon in de zaak zou willen komen." „Daar hebben we het!" zei Duncan, die een kans zag om uit de moeilijk heid te komen. „Dat is de manier om de zaak af te handelen een com pagnonschap. Neezegt u er op het ogenblik maar verder niets van. Alle bijzonderheden kunnen wij later re gelen. Er is op het ogenblik werk genoeg. Ik zal er eens over denken, wat ik graag had, dat u deed. terwijl ik de kisten openbreek. Als u er niets tegen heeft, had ik graag, dat u nog even. naar het station ging om na te zien. dat alles in orde is...." „Goed. ik ga, direct." Maar eerst greep Sam nog eens Duncan's hand en hield die in zijn beide handen vast. „Als.het lot.of de Voorzienig heid je niet naar ons toe had geleid». zou ik niet weten, wat er vandaag van Betty en mij was geworden." „Kom. kom", trachtte Duncan hem te sussen. „Er maar niet te veel aan denken." Graham schudde in stomme verba zing het grijze hoofd. „Misschien", stamelde hij, „is voor een heer van uw middelen vier hon derd dollar niet zo'n heel groot be drag „Inderdaad niet" zei Duncan op een toon van de grootste ernst, zonder ook maar met de ogen te knippen. Vervol gens glimlachte hij opgewekt. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3