m Zes doden bij treinramp te ELST Pfl Doordat draad van een wissel liet begaf ELF GEWONDEN MOESTEN UIT WRAKSTUKKEN WORDEN BEVRIJD Canada stelt nieuw overleg der vijf landen voor LONDENSE BUSSEN voor groot deel buiten bedrijf Meer dan honderd doden door typhoon op Haiti Bestuurders zagen het aankomen Millioenenplan voor Zandvoort Mendès France sprak met de Gaulle Lufthansa gaat spoedig beginnen Barcenas probeerde het weer eens di 1 lekker DAGBLAD VÓÓR ZEELAND Ontwapeningsplannen in V.N. Eerste rijtuigen totaal vernield Interessant rendezvous OU GBOUW N.V. te vestigen fabriek te Ts eurs lijk te Papendrecht otdat rij zijn inge- »ze periode zuilen de den vergoed, schriftelijk met op ing en tegenwoordige an de afd. Personeel. :rd hebben, behoeven sn. bespreking ter plaat- [t zo spoedig mogeliik Boft van- borreltje! zeker wel tje in hnis! n altijd eeo •tornt doo» onge. Die n vreemde Kan dat?* s de waar- eitje maar Klai VAN UER STEEN "nu liggen!Slecht m urdroey/g '/riïrygj! 'üden meele hebben! 94e JAARGANG No. 21560 Uitgave N. V. Uitgevers MO- Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Brei Kasteelplein 11. rei.: Redactie e" f,_' mimstratie 3351 Verantwoordelh^Ho^^ J. M. Mes, Mr. H. M. L. de «echter, L J v. t Westende.P. V. M. Vercauteren. Abonnementsp vooruitbetaling t 5.85 per kwartaa pet f 6.55. per week (uitsluitend V n± bestell.) t 0.45 Incassowordt Losse nummers 13 et Pos Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 14 OCTOBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse jyanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Op HET STATIONSEMPLACEMENT te Eist (Betuwe) is Woensdagmorgen om kwart voor negen de trein Enseliedé-Roer- mond in volle vaart ingereden op de juist tot stilstand gekomen trein Nijmegeii-Am- sterdam, die op een verkeerd spoor was geleid. De gevolgen waren rampzalig. De voorste wagens van heide personentreinen werden geheel vernield en reeds kort na de botsing kon men vaststellen, dat zes mensen bij (1e ramp het leven hadden ver loren. Elf personen werden min of meer ernstig gewond. Zij worden in ziekenhuizen te Nijmegen en Arnhem verpleegd. Zo lievig kwam de klap aan, dat de voorste treinstellen seliuin tegen elkaar op kwamen te slaan. De kap van een der wagons selioot los van het chassis en schoof als een huif over een wagon van de andere trein. Op de plaats, waar de treinen met elkaar in bot sing w aren gekomen, lag een onontwarbare wrakhoop van metaal en binnenbekleding der wagons. Met snijbranders heeft men de slachtoffers uit de wrakstukken moeten be. vrijden. pool 35 jaar, luitenant-kolonel A.J. Dalhuysen te Arnhem, 43 jaar, F.J. Snels te Aalst (België) 71 jaar, en mevrouw Naafs-Pep- pelman te Maastricht. In ziekenhuizen te Arnhem en Nij megen zijn de volgende gewonden op genomen: J.W. van Woerkom, 53 jaar, verte genwoordiger uit Arnhem, Th. A. Wel ling, 24 jaar, machinist uit 's-Heeren- berg. Mevr. C. Kruitwagen 41 jaar uit Zevenaar, Mevr. A. W. Derksen- Gerrits, 62 j, Zevenaar, J. P. Slotema- ker 40 j. Den Haag, J.G. Spekman 42 j. uit Hengelo wagenbestuurder van de uit Enschede komende trein. C.G. Jan sen 46 j. chemicus bij de AKU te Arn hem. J.F. Feijtes, 51 jaar, gep. kapitein der artillerie uit Arnhem, reserve-ma joor T.E. van Schouwenburg 50 jaar, van de staf der 7-December Divisie, Arnhem, de eerste luitenant der ge- niedienst speciale werken B. Coenraad uit Arnhem en ir G.C. van Streefkerk van de Rijkswaterstaat uit Nijmegen. Volgens de laatste berichten zijn al le gewonden buiten levensgevaar. Een overzicht van de ravage, kort na de botsing. HARINGLOGGERS halen de laatste dagen zulke enorme vangsten binnen, dat de schepen ze amper kunnen ber gen. In een geval moesten verscheide ne boten een logger te hulp schieten. EEN LOCOMOTIEFMACHINIST in de staatsmijn Emma raakte beklemd tus sen zijn locomotief en een zijwand van de laadplaats. De man werd zo ernstig gewond, dat hij even later overleed. DE SOVJET-UNIE beschikt over vliegtuigen voor 't vervoer van atoom bommen, die sneller vliegen dan het geluid. Aldus een mededeling van de Amerikaanse Minister van Marine, Charles Thomas. EEN 54-JARIGE vrouw in Rotterdam hep bij een val van de trap in haar woning zulke ernstige verwondingen op, dat zij onderweg naar het zieken huis overleed. ZUID-KOREAANSE vlie- gei officieren, die onlangs met hun toestellen naar het communistische Noorden waren uitgeweken, heb ben elk een beloning van 60.000 ♦TT. j n °"'vanSen. Daardoor zijn zij tot de rijkste mensen van het land geworden. buitengewone vergade- Nationale Partij, op 30 No vember te Pretoria, zal de opvolger worden aangewezen van de aftredende Zuid-Afrikaanse premier, Dr. Malan. ER MOET een door de democraten be heers' congres komen, want de repu blikeinen weten niet hoe zij het alge- meen welzijn moeten dienen. Dat zegt oud-president Truman van de V S die toevallig democraat is. TWINTIG BRITSE parlementsleden, vakveremgmgsleiders. geleerden lera ren en kunstenaars zijn in Peking aan gekomen. Zij gaan op hun gemak Chi na eens bezichtigen. ZWAAR BEWOLKT j Weersverwachting, geldig tot t t vanavond: t J Zwaar bewolkt met enige lichte t regen of motregen. Matige tot t krachtige en langs (le Waddenkust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind t Ongeveer dezelfde temperaturen t als gisteren. i Vandaag: Zon onder 17.50 uur. f Maan op 18.35 uur. Morgen: Zon J op 7.3 uur. Maan onder 31.45 uur. De oorzaak van de ramp was spoedig bekend. Ir. F.Q. den Hol lander, directeur van de Nederlandse Spoorwegen, die onmiddel lijk naar Eist kwam, toen hij van het ongeluk had gehoord, deel de namelijk mee, dat bij de bediening van een wissel een onder grondse trekdraad gebroken was. Daardoor kwam de trein uit Njjmegen op het verkeerde spoor. De verwarring op het stationsempla cement van Eist was groot. Een aan tal mensen, die op het perron ston den te wachten, zagen de ramp aan komen en even na de botsing was er bijna sprake van paniek. Het reddingswerk echter werd voort varend ter hand genomen. Op aanwij zing van de Officier van Justitie te Arnhem, baron Speyart van Woerden werden de in elkaar geschoven trein stellen niet van elkaar getrokken, maar opengehakt en met snijbranders losgesneden. Dit om te voorkomen, dat slachtoffers onder de wrakstukken zouden worden bedolven, waardoor ze nog ernstiger letsel zouden hebben ge kregen. Ambulance-auto's uit Arnhem en Nijmegen werden naar Eist gediri geerd en in allerijl brachten zij de ge wonden naar de dichtstbijzijnde zie kenhuizen. Een begin van brand in de wrakstukken der vernielde treinen kon gelukkig worden geblust. De bestuurders van beide treinen kwamen er goed af. Blijkbaar hebben zij het ongeluk zien aankomen. Een van hen heeft enkele seconden voor de botsing de sluitlichten nog ontsto ken. De lichtgewonden werden ter plaat se geholpen door artsen uit Nijmegen en Arnhem, wier hulp onmiddellijk was® ingeroepen. Grote lof heeft men voor de houding van de militairen, die direct assisten tie verleenden en voor het werk uit stekend toegerust waren. GROTE STAGNATIE keer. Met bussen werden de reizigers van Arnhem naar Nijmegen en om gekeerd gebracht. Zodra men zeker heid had, dat zich geen slachtoffers meer bevonden in de vernielde wa gons. begon men met het opruimings- werk. Vanmorgen dacht men het trein verkeer te kunnen hervatten. De Minister van Verkeer en Water staat en de Directeur - Generaal voor het Verkeer hebben aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen hun deelneming betuigd met het ernstige ongeval. De namen van de om het leven gekomen personen zijn: Jacq. H. Sloots ,te Utrecht, 57 jaar, P.J. A. Hopstaken te Amersfoort, 30 jaar, J.C- Sutherland te Liver- WYSJINSKY AARZELT NOG Canada heeft Woensdag in een resolutie aan de politieke com missie van de V.N-, aangedron gen op hervatting van geheime besprekingen der grote mogend heden over ontwapening, zoals die welke deze zomer in Lon den gehouden zijn. Bij deze Londense besprekingen werd 'n ontwapeningsplan van Frank rijk en Engeland ingediend. Dit werd aanvankelijk door Rusland verwor pen, doch later aanvaard als basis voor verder overleg door de Russische afgevaardigde Wysjinsky, toen hij op 30 September in de algemene verga dering der V.N. sprak. De politieke commissie bespreekt op het ogenblik een rapport van de ont wapeningscommissie, waarin het Brits Franse plan is opgenomen en een Rus- schisch ontwapeninsplan dat door Wy sjinsky is ingediend. De Woensdag ingediende Canadese resolutie verwijst naar het rapport van de ontwapeningscommissie en naar de Russische ontwerpresolutie en besluit, dat een nieuwe poging moet worden gedaan om overeenstemming te berei ken over allcf.:>mv.*iteilde en gecoördi neerde voorstellen, die vervat zouden moeten worden in een ontwerp voor de internationale ontwapeningscon ventie. De resolutie stelt voor, dat de ont wapeningscommissie de uit Engeland, Frankrijk, Canada, de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie bestaande sub commissie, die de Londense besprekin gen voerde, weer bijeenroept. De sub-commissie zou verslag moe ten uitbrengen aan de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering door middel van de ontwapeningscommissie van elf landen, zodra voldoende voort gang gemaakt zou zijn. Engeland, Frankrijk en de Verenig de Staten hebben alle drie het Cana- Aanleg van auto- en tvandelpier Zandvoort leeft in spanning. In de laatste gemeenteraadsvergade ring heeft Burgemeester van Fenema meegedeeld, dat een niet nader ge noemde combinatie een plan van hon derd millioen heeft ingediend, om het zomercentrum van Zandvoort mooier en indrukwekkender dan voorheen op te bouwen. Niemand kent nog de bij zonderheden van het plan, zelfs de wethouders niet. maar het zou o.a. in de bedoeling liggen, een wandel- en autopier aan te leggen. De Raad zal op 18 October over het plan worden ingelicht. dese voorstel gesteund en zich op ver zoek van Canada bereid verklaard tot de indieners er van gerekend te wor den. Martin nodigde ook Rusland uit, het voorstel mede te ondertekenen. Wysjinsky verklaarde echter, geen tijd gehad te hebben om het te bestu deren: „met alle zorgvuldigheid, die dit belangrijke vraagstuk vereist". De Saar toch een struikelblok De Franse premier Mendès France heeft in zijn overwinning van Dinsdag aanleiding gevonden om eens met ge neraal de Gaulle te gaan praten. Hij zou het op prijs stellen, actievere steun van de Gaulle te krijgen bij zijn rege ringsbeleid, In politieke kringen ge looft men inderdaad, dat de generaal geneigd zal zijn, deze steun te geven. Duitse waarnemers in Bonn geloven, dat premier Mendès-France en Bonds kanselier Adenauer waarschijnlijk wel op grote moeilijkheden zullen stuiten, als zij de volgende week zullen pogen tot een voorlopige regeling van de Saarkwestie te komen een defini tieve regeling is voorbehouden aan een Duits vredesverdrag aangezien Europeanisatie van het Saargebied door de mislukking van het E.V.G.- verdrag en de daarmee gepaard gaan de politieke gemeenschap, van de baan schijnt te zijn. rm- Terwijl het oprvimingswerk nog gaande was, begon men reeds met het herstel van de beschadigde bovenleiding van het electrische net. CHAUFFEURS GINGEN IN ST AKING Havenstaking breidt zich uit De dubbeldeksbussen, die een mar kant element vormen in het Londense stadsbeeld, stonden gisteren voor een groot deel op stal. Meer dan 6000 chauffeurs namelijk waren in staking gegaan uit protest tegen een nieuwe dienstregeling, die dezer dagen werd ingevoerd. In totaal werden 60 buslij nen door de staking getroffen. De men sen verdrongen zich voor de metro stations, om tijdig op hun werk te zijn. Tot Woensdag hadden de chauffeurs van de meeste garages der Londense STAD JEREMIE GEHEEL VERWOEST Meer dan honderd mensen werden gedood tijdens een wer velstorm die Haiti teisterde. Duizenden personen werden dakloos en de schade, die de ty phoon aanrichtte, wordt op twee millioen dollar geschat. De stad Jeremie werd bijna geheel met de grond gelijk gemaakt. Nadat de storm de plaats had geteisterd, werd zij overspoeld door een vloedgolf, die nog meer schade aanrichtte. Ook in de hoofdstad Port au Prince werden talrijke straten overstroomd. Ook de stad Cayes aan de Zuidkust werd bijzonder zwaar door de storm getroffen. Meer dan 700 mensen wer den hier dakloos. De regering heeft levensmiddelen en voedsel gezonden naar de stad, evenals naar de andere plaatsen die van de typhoon te lijden hadden. Op het platteland van Zuid-West Hai ti zijn talrijke plantages zwaar getrof fen. De botsing veroorzaakte uiteraard ernstige stagnatie voor het treinver- OUD-PRESIDENT HOOVER van de V. S. gaat de West-Duitse Bondskanse lier Adenauer bezoeken. Waarschijn lijk zal hij op 21 November in Duits land arriveren. BIJ EEN groot aantal strijdbare anti communisten te Parijs heeft de politie Woensdag huiszoeking verricht, in ver band met de bomaanslag in de com munistische vergadering. Dinsdag jl. OP 1 OCTOBER jl. bedroeg het aantal motorrijtuigen in ons land (bromfiet sen incluis) 83'.025. Dat is 140.000 meer dan een jaar geleden. AUDREY HEPBURN zal kort na 1 No vember in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Arnhem optreden. Dit om de actie te propageren van de Ne derlandse Militaire Bond van Oorlogs slachtoffers. In Maart eerste Europese vluchten De Duitse Lufthansa hoopt 1 Juni 1955 haar eerste transatlantische dienst te kunnen openen. De dienst zal tussen Hamburg en New-York worden onder houden met vier Superconstellations, die reeds in de Verenigde Staten be steld zijn. Eerder in het voorjaar, men neemt aan in Maart, wil de maatschappij haar eerste Europese lijnen open stel len en wel tussen Hamburg en Lon den, Parijs en wellicht Madrid. De Lufthansa verwacht de eerste tweemo- torige „Convairs 340" voor deze lijnen in de loop van de maand November te ontvangen. Nogal eigengereid,... VERDEDIGER VAN SCHMIDT PROTESTEERT De verdediger van de heer Schmidt, een der gearresteerde Nederlanders te Djakarta, heeft bij de Indonesische Minister van Justitie geprotesteerd te gen de „publieke zitting", die Dinsdag op de onderneming „Darmaga" werd gehouden, teneinde de verklaringen van de getuige Tomasoa te verifiëren. Buiten de rechter om en zonder me deweten van de verdediger is deze zit ting gehouden. Een der uitgenodigde persvertegenwoordigers moest de rol van de pleiter overnemen, om getuige Tomasoa andermaal op een onjuiste verklaring te wijzen! De aanklager had van de ziekte van rechter Liem gebruik gemaakt, om de bijeenkomst te ensceneren. vervoersmaatschappij een beperkte ac tie gevoerd om een loonsverhoging af te dwingen. Zij verrichtten geen over werk en weigerden op rustdagen te werken. Om de gevolgen van een per soneelstekort en van de actie der chauffeurs op te heffen, voerde de maatschappij de nieuwe dienstregeling in. Ook de havenstaking in Londen breidt zich nog altijd uit. In de Tilbu ryhaven hebben gisteren 2500 arbei ders het werk neergelegd. Niet min der dan 35.000 man zijn nu bij de sta king betrokken. Voor de helft worden de stakers door de officiële vakbondên gesteund. In Southampton en Sunderland na men de havenwerkers het parool van hun Londense collega's over en ook te Glasgow brak 'n havenstaking uit. De arbeiders in de haven van Ant werpen hebben van de vakbonden het consigne gehad, geen schepen meer te lossen, die op weg zijn naar Londen. Dit uit solidariteit met de Londense stakers. OOK IN JAPAN. De leiders van de Japanse vakbond voor zeelieden hebben Woensdag een algemene staking voor onbepaalde duur gelast, omdat de redersvereni gingen eisen van de bond met betrek king tot de arbeidscontracten van de hand hebben gewezen. De staking zou Zaterdag moeten beginnen en zij be dreigt de Japanse scheepvaart met al gemene verlamming. COMPLOT OP CUBA Handgranaten en bommen Het hoofd van de Cubaanse politie heeft medegedeeld, dat er een complot is ontdekt, dat de Cubaanse algemene verkiezingen op 1 November beoogde te verhinderen. Het complot stond onder leiding van Prof. Dr. Barcenas. Hij had Maandag of Dinsdag het land verlaten. Er werden talrijke personen in hech tenis genomen, onder wie drie artsen en het werd waarschijnlijk geacht dat er overal in het land nog meer perso nen zouden worden gearresteerd. In een spreekkamer van een arts werden ruim 200 handgranaten, bommen en springstof gevonden. Prof. Barcenas, die wist te ontkomen is reeds vaak bij dergelijke complot ten betrokken geweest en herhaalde malen in hechtenis genomen. Vorig jaar leidde hij een beweging, die zich meester wilde maken van het militaire hoofdkwartier te Havanna. OOK DE BAKSTEEN WORDT DUURDER Volgens de voorzitter van de ver eniging „De Nederlandse Baksteen industrie". de heer O. C. Huisman, zal de 6 pet ook doorwerken in de bak steenindustrie. Dit zal ongeveer neer komen op f2 a f2.50 per 1000 stenen, of op een woning totaal ca f20. Het concertgebouworkest heeft in het gebouw van de Verenigde Na ties te New-York een uitvoering gegeven voor een groot aantal ge nodigden. De foto geeft een over zicht van zaal en podium tijdens het concert. P)e inzittenden van de vlie gende schotels, die totnutoe op Frans grondgebied landden, waren allemaal mannen. Geen enkele Fransman, die de we zens zou hebben gezien, heeft althans over een Marsvrouwtje gesproken. Daarom mag de on derwijzer, die zijn vacantie doorbracht op het eiland Ole- ron, zich op een primeur be roemen. Hij beweert twee mooie Marsbewoonsters te hebben ontmoet, zowat 1.70 meter groot, gelaarsd en gehand- schoer.d en met een lederen hoofddeksel op. De knappe ruimtevaarsters namen de vul pen van de onderwijzer en schreven vreemde letters in zijn notitieboekje. De gelukki ge bewaart het handschrift na tuurlijk zorgvuldig, maar hij zou zich prettiger voelen als iemand hem geloven wilde.

de Stem | 1954 | | pagina 1