Nationale vergadering accoord met principes van Londen Mendès France haalde het royaal Keuze uit 150.000 GEGADIGDEN Dr Malan treedt af als premier van Zuid-Afrika EIS VAN ZES JAAR Opsporingswerk is begonnen Familieruzie was oorzaak van de schietpartij Ook Belgische grensarbeiders delen in welvaartsronde Er zijn nog 3000 generaals Vertrouwenskwestie nu in de Italiaanse Kamer Kleuteronderwijs wordt de dupe OLLENHAUER: „Het zegt nog niets tegen moordenaar van Greetje Mildert Gered van verdrin kingsdood en haaien BOMAANSLAG IN PARIJS Wat zijn „vergeten groepen r OACBLAD VÓÓR ZEELAND Kardinaal Wyszinski in gevangenis WIE VOLGT HEM OP MISDRIJF VAN 1939 WORDT BERECHT REGERINGSOPDRACHTEN LETTERKUNDIGEN SLACHTOFFER NOG IN LEVENSGEVAAR Blank (900 helpers) „maakt" Duits leger MINISTER SUURHOFF: DOODSOORZAAK STAAT NOG NIET VAST Aan een draadje.... 94e JAARGANG No. 21559 Uitgave N V. Uitgevers Mij Neerlanflia. Verscnijnt elke werkdag Bureaux: Breaa, Kasteelplein 11 rel.: Redactie en Ad ministratie 3351 Verantwoordetijk Hoofd redacteur: J. J H. A Bruna Redactieraad. C. J v Hootegem Mi Ur A J J M Mes' r- H M L de Jiectilei L J V. t Westende, V M Vercauleren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 pe. kwartaal, per post t 8 55, per week (uitsluitend by me -po oestell t U 45 Incasso wordt heree Losse nummers 13 ct Postrek no. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 13 OCTOBER '954 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 U.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.12 per -m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor WestsineeJ 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) de Zeeuwse Eilanden, u a EERSTE KAMER MEENDE: De Eerste Kamer heeft gisteren la ten blijken, dat zij niet erg ingenomen is met het onderwijsbeleid van de re gering en met het plan, om het tekort aan leerkrachten bij het lager onder wijs op te heffen door inschakeling van kleuteronderwijzeressen. De heer Derksen van de K.V.P. zei, dat het kleuteronderwijs daardoor zijn beste krachten zou kwijt raken. Even als de woordvoerders van enkele an dere partijen bepleitte hij verlenging van de termijn voor toekenning van „fictieve diensttijd" aan mensen, die op latere leeftijd in het onderwijs ko men. Ook vroeg hij zich af, of het geen tijd werd, om de klassen wat kleiner te gaan maken. Bijna een kwart van de schoolgaande jeugd zit in klassen van meer dan 45 leerlingen. De heer Derksen had overigens ver trouwen in het beleid van minister Cals. Tr De heer Wendelaar van dc V.V.L). sprak van een „erbarmelijk gemis aan vooruitzien" bij de regering en de heer Algra (A.R.) drong aan op een con creet onderwijsplan, dat b.d. in 1960 gereed zou kunnen zijn. De heer de Dreu (P. v. d. A.) beval uitbreiding van het aantal kweekscho len aan. Hij verweet de minister „licht zinnig optimisme". Volgende week zal minister Cals antwoorden. IV VIER communistische partij-bu- reaux te Diisseldorf heeft de Westduit- se politie gisteren invallen gedaan. Z(j wild- materiaal verzamelen ter onder steuning van een door de regering aanhangig gemaakt proces, om de par tij onwettig te verklaren. MEER DAN 10.000 stakende arbeiders in Londen hebben besloten, de staking, die nu al haar tweede week is inge gaan, voort te zetten. Het aantal sta kers neemt nog toe. PATER D. A. LINNEBANK O.P., lei der van de Rozenkranskruistocht heeft de twee Gulden Boeken, met daarin de namen van 20.000 gezinnen, kloos ters en instellingen in Nederland neer gelegd aan de voeten van het genade beeld van O. L. Vrouw in Fatima. ONGEVEER 800 Japanse vissers heb ben Maandag op een bijeenkomst in Tokio een verbod van waterstofbom men geëist. Zij eisen algehele compen satie van het door de visserij geleden verlies tengevolge van de Amerikaan se proefnemingen. DE JAPANSE premier Josida is in Düsseldorf aangekomen voor een of ficieel bezoek aan West-Duitsland. Hij blijft drie dagen in de Bondsrepubliek. MET INGANG van 15 October worden de radioberichten omtrent de getij-af wijkingen opgenomen in de radio-uit zendingen van 6.40, 8.00 en 19.00 uur (Zondags 19.45 uur). van het accoord van Londen. De mi nisters waren het in principe eens over een herbewapening van West-Duits land op basis van dat accoord. De Turkse premier, Adnan Mende- res, zou bij zijn recente bezoek aan W.-Duitsland de mogelijkheid bespro ken hebben, om de Balkan-verdrags- landen, Griekenland,Turkije en Joego slavië!!), in de voorgestelde Westeu- ropese Unie op te nemen. EEN VISSER in de buurt van Em- men heeft een snoek van dertig centimeter gevangen. Het beest had de kleur van een goudvis. Maar het is inmiddels overleden. OOSTENRIJK heeft ppnieuw aange drongen op viermogendhedenbespre- kingen over het Staatsverdrag. De be zettingstroepen, aldus de nota, moeten eerst vertrekken. DE EERSTE „bovennationale" middel bare school is Dinsdag in Luxemburg geopend onder beschermheerschap van de K.S.G. Kinderen van de bij de Ko len- en Staalgemeenschap geaccredi teerde ambtenaren zullen er school gaan. DR. EDITH SUMMERSKILL, van de Lahourpartij, die met Attlee een be zoek bracht aan Moskou en Peking, heeft aan Churchill gevraagd, of hij Malenkov a.u.b. nu eens voor een be zoek aan Londen wil uitnodigen. NEDERLAND zal dit jaar nog enkele duizenden geitjes gaan exporteren. De eerste 100 bezstjes zijn al met een K. L. M.-vliegtuig naar Israël vertrokken. IN DEN HELDER is een nationaal standwerkersconcours gehouden. Het werd gewonnen door Abraham Polak uit Amsterdam, wat niemand, die Abraham wel eens heeft horen praten, zal verwonderen. VEEL BEWOLKING geldig tot J Weersverwachting, J vanavond: t Veel bewolking, met in het t Noorden en Westen van het land plaatselijk wat regen of motregen, J J elders overwegend droog weer. Matige tot krachtige en langs de t Waddenkust later nu en dan harde J Zuidwestelijke wind. Dezelfde uiidclagtemperaturen als gisteren t of iets hogere, J Vandaag: Zon onder 17.52 uur. t Maan op 17.58 uur. Morgen: Zon i op 6.1 uur. Maan onder 10.25 uur. DE FRANSE Nationale Vergadering, die anderhalve maand geleden, de E.D.G. verwierp, heeft gisteren haar vertrouwen uitgesproken in het beleid van de regering met betrekking tot de West-Europese verdediging. Mendès France kreeg daardoor vol macht, om de onderhandelingen, waarmee tijdens de conferentie van Londen begonnen werd, voort te zetten. Dit betekent dus, dat de Assemblee in principe accoord gaat met de opneming van West - Duitsland in het Westerse verdedigingsstelsel. De premier kreeg zijn vertrouwensvotum met een royale meer derheid. Van dc afgevaardigden stemden 350 vóór het regerings beleid, 113 stemden tegen en 152 afgevaardigden onthielden zich van stemming. Onder de 152 afgevaardigden, die zich van stemming onthielden, be vonden zich het merendeel van de 84 Volksrepublikeinen en een meer derheid onder de Onafhankelijken, die het standpunt van oud-premier Reynaud deelde, dat de te Londen gesloten accoorden een herleving van de „Wehrmacht" en de Duitse Generale Staf betekenden, hetgeen door het aanvaarden van het E.V.G.-verdrag niet nodig zou zijn geweest. Het is de vierde maal in minder dan een maand tijd, dat de regering het vertrouwen van het parlement vraagt. 71 Voor de stemming hadden woord voerders van de Gaullisten, voormali ge Gaullisten, Radicaal-Socialisten en enkele groet an der Conservatieven medegedeeld, dat zij voor de regering zouden stemmen. De Volksrepublikeinen zeiden, zich van stemming te zullen onthouden. Een woordvoerder van de Westduit- se regering heeft het Franse vertrou wensvotum „zeer bevredigend" ge noemd. Ook in diplomatieke kringen te Lon den werd grote voldoening uitgespro ken over het aannemen van de mo tie van vertrouwen. De Westduitse sociaal-democratische leider, Erich Ollenhauer, zei te me nen, dat het votum slechts de Franse premier in staat wilde stellen, „voort te gaan met de onderhandelingen". De stemming gaf geen aanwijzing over hoe de Assemblée later zou reageren op de bekrachtiging van de Londense overeenkomsten, volgens welke West- Duitsland een nationaal leger als on derdeel van dc Navo zal hebben. De Franse socialisten zouden de mo tie „hoofdzakelijk uit overwegingen van strikt buitenlandse politiek" heb ben gesteund, aldus Ollenhauer. KLEINE MEERDERHEID ITALIË. IN Men verwacht, dat het debat een week zal duren. Aan het eind hiervan zal de regering-Scelba, volgens poli tieke waarnemers, waarschijnlijk een meerderheid van ongeveer dertig stemmen behalen. Volgens berichten in de Deense pers hebben de premiers en de Ministers van Buitenlandse Zaken van Denemar ken en Noorwegen te Kopenhagen „verstrekkende overeenstemming" be reikt over hun standpunt ten aanzien De primaat van Polen, kardinaal Joseph Wyszinski, bevindt zich niet, zoals door de communisten werd ver klaard, in een klooster, maar in de gevangenis van Heilsberg in Oost- Pruisen. Dit heeft Joseph Swiatlo ver klaard, de beambte van de Poolse vei ligheidsdienst, die enige tijd geleden naar het Westen is uitgeweken. Swiatlo verklaarde bovendien, dat de arrestaties van katholieke geeste lijken nog altijd doorgaan en dat de gevangenissen overvol zitten. De Poolse regering, zei hij, voert ie der bevel uit, dat Moskou geeft. De Zuidafrikaanse Eerste-Mi- nister, de 80-jarige dr Malan, zal on 30 November aftreden, aldus is Dinsdag te Pretoria bekendge maakt, nadat het kabinet Maan dagavond in buitengewone zit ting was bijeengekomen. Men verwacht algemeen, dat de 72-jarige Minister van Finan ciën en plaatsvervangend pre mier, Havenga, Malan zal op volgen. Ook wordt de naam genoemd van minister Johannes Strijdon, evenals Malan, een fel voorstander van de scheiding tussen blanken en kleurlin gen. Dr. Malan zei Dinsdag in een ver klaring aan het blad „Die Transvaler" altijd geloofd te hebben, dat een lei der dient te weten wanneer hij de teugels uit handen moet geven en niet moet wachten, totdat vermindering van lichamelijke en geestelijke vermo gens of andere omstandigheden hem tot aftreden dwingen. Voorbedachte rade of niet De Italiaanse regering heeft Dins dagavond in de Kamer van Afgevaar digden de vertrouwenskwestie gesteld inzake haar politiek van algehele steun aan de herbewapening van W. Duitsland. G Omdat hij moord met voorbedachten rade bewezen achtte, heeft Dinsdag de president bij de Utrechtse Rechtbank 6 jaar geëist tegen de 43-jarige grond werker Piet V. uit Heino, die 15 jaar geleden het Utrechtse meisje Greetje Mildert doodde. Het misdrijf, dat op 11 Februari 1939 werd gepleegd kwam eerst in Maart van dit jaar aan het licht. Toen werd namelijk, bij graaf werkzaamheden in Jutphaas, het stof felijk overschot van het meisje gevon den. Het merkwaardige van deze zaak is dat het misdrijf verjaard zou zijn, wanneer van doodslag sprake was ge weest. De verjaringstijd is in dat ge val 12 jaar. Bij moord .met voorbe dachten rade komt de dader eerst na 18 jaar buiten bereik van de Justitie. Het kundige opsporingswerk van de Utrechtse rechercheur Visser heeft in feite tot de aanhouding van de dader, en diens bekentenis geleid. Hij liet de verdachte, kort nadat het stoffelijk overschot van Greetje Mildert gevon den was, bij de directie van diens werk ontbieden en stelde hem recht streeks de vraag of hij het meisje had vermoord. Tijdens communistische bijeenkomst Maandagavond is een bom geworpen I in een van de lokalen van een ge- i bouw van de communistische partij te J Parijs, waar op dat ogenblik een 40-tal personen vergaderden. Twee personen werden zwaar ge wond, Twee anderen liepen lichte ver wondingen op. V. bekende onmiddellijk en zei, dat hij al maanden lang met het plan had rondgelopen. Ter zitting echter ver klaarde hij, dat hij de moord niet met voorbedachten rade had gepleegd. De Officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat het in ons land zelden voorkomt, dat een verdwijning vroeg of laat niet tot opheldering komt. Het probleem van de strafmaat achtte hij een uiterst moeilijke zaak daar de bewezen te achten moord de op één na strengste straf zou recht vaardigen. Rekening houdend met de vijftien jaar, verstreken na het mis drijf, de figuren op de achtergrond en de wroeging van verdachte, die nu een goed gezin heeft, eiste hij zes jaar met aftrek. Mr. A. Looten, de raadsman, meen de, dat er hier argumenten zijn, die wijzen op doodslag in plaats van moord. Uitspraak op 26 October. Er zijn natuurlijk, zo voegde Malan er aan toe, belangrijke kwesties, die hij graag opgelost had gezien, maar hij moet tevreden zijn met de maatrege len, die tijdens zijn ambtstermijn zijn genomen. Men nam aan, dat dit sloeg op zijn wetsontwerp dat beoogt kleur lingen van gemengd ras van de alge mene kiezerslijst te schrappen. Dit wetsontwerp zal in de volgende zit ting van het parlement in Januari weer worden behandeld. Dr. Malan is in 1948 veldmaarschalk Smuts als premier opgevolgd, nadat de Verenigde Partij, de partij van Smuts, bij verkiezingen was versla gen. Rijkscommissie ingesteld De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft voor het jaar 1954 een rijkscommissie van advies in gesteld voor het verlenen van opdrach ten op het gebied van de literatuur geschiedenis. In deze commissie wer den benoemd: Gerard Knuvelder, Ger- rit Kamphuis. Dr Karei Meeuwesse en Prof. Dr. P. Minderaa. Ook voor het verlenen van opdrach ten aan letterkundigen werd een com missie benoemd, bestaande uit: Prof. Dr. Garmt Stuiveling, Dr. Barend de Goede. Alfred Kossmann, Adriaan Morriën en Jos. Janhuysen. De jury voor toekenning van reis beurzen aan essayisten wordt dit jaar gevormd door: Prof. Dr. W. A. P. Smit Dr. J. C. Brandt Corstius en Dr. Karei Meeuwesse. In de jury voor toekenning van reis beurzen aan dichters werden benoemd: Mr. J. C. Bloem. Guillaume van der Graft en Gabriël Smit. DE GEZONKEN KOTTERS De Urker vissersvloot is Dinsdag morgen om vier uur aangekomen op de plaats waar de twee visserschepen UK 174 en HD 8 vermoedelijk zijn ver gaan. Zij zijn onmiddellijk met de op sporing begonnen. Aan het bergingswerk wordt deel genomen niet alleen door de Urkers maar ook door Helderse schippers. Scheveningers, Terschellingers en zelfs een Belg. Door de regering is beschik baar gesteld de Anthonie van Leeu wenhoek, een met de modernste appa raten uitgeruste boot, die aan het op sporingswerk deelneemt. De marine heeft toegezegd, te hel pen bij het bergingswerk, zodra iets wordt gevonden. DADER MOORDAANSLAG ELST GEARRESTEERD De rijkspolitie te Eist heeft in sa menwerking met de gemeentepolitie van Renkum en de Rijkspolitie in DE STICHTING van de Arbeid heeft te Breda een vergadering belegd met de Nederlandse werkgevers en de Belgische Vak bonden om de mogelijkheid te bespreken van toepassing van de jongste 6% loonsverhoging op de lonen van de Belgische grens arbeiders in ons land. Het resultaat van deze bespreking is ge weest, dat de Stichting van de Arbeid haar leden heeft toege staan deze loonsverhoging, ingaande 1 October ook aan de Belgen te verstrekken. Voor de grensarbeiders is deze welvaartsronde dus toegestaan met behoud van de 10% bonificatie, die eerder werd toegekend als gevolg van het valu- taverschil der beide landen. Zoals bekend is ook die bonificatie, evenmin als thans de 6%, niet verplichtend gesteld. De betreffende regeling is slechts van kracht tot 31 December a.s. Dan zal men haar opnieuw moeten bezien, mede in het licht van de nadien toegestane loonronden. Van Belgische zijde is reeds een verzoek tot een dergelijke bespreking ingediend en deze zal waarschijnlijk begin November gehouden worden. In Norfolk, Virginia, V.S., zijn elf overlevenden aan land gebracht van de Amerikaanse ertsboot „Mor- maskite", welke, op weg van Bue nos Aires naar Baltimore, tijdens een hevige storm kapseisde en zonk, nadat de lading was beginnen te werken. Eveneens werden aan land gebracht de stoffelijke resten van 12 opvarenden. 25 Man worden nog vermist, doch men neemt aan, dat de ramp 37 doden heeft geëist. De meesten van de overlevenden ma ken het naar omstandigheden re delijk, hoewel zij erg hebben gele den van verbranding door de zon en van een verblijf van 48 uur in zee, waarbij zij zich vechtend de haaien van het lijf moesten houden. Op de plaats, waar het schip zonk werd het buitengewoon gevaarlijk toen een van de opvarenden een been werd afgebeten en het bloed, dat daarbij in het water kwam steeds meer haaien aantrok. Foto: Een van de slachtoffers wordt op een draagbaar aan land gebracht. (Van onze correspondent). JETS AAN DE BUITENKANT VAN BONN, welbekend bij alle buiten landse journalisten, staat het grote rood-bakstenen kantoor van Blank. Behalve diverse persinstanties vindt men hierin het burgerlijk hoofd kwartier van het toekomstige, Duitse leger. Dat wil zeggen! Herr Blank, die met Adeunauer in Londen was. werkt hier met 900 ambte naren aan de voorbereiding van de Duitse divisies, noodzakelijk voor de verdediging van de vrije wereld- De onderscheidene voorlichtingsdien sten zullen spoedig naar andere bureaux moeten om zien, want de Bondsregering wil hier het departement van Defensie vestigen. Blank, tijdens Hitier luitenant in de Wehrmacht, zal natuurlijk benoemd worden tot minister van Defensie kazernes tijdig gereed zijn, dat de manschappen worden opgeroepen, dat er een kader aanwezig is enz. Ze moe ten voorts uniformen zoeken wapens kortom alles wat een leger nodig heeft Momenteel ligt o.a. de salarisregeling al gereed. De officieren zullen meer verdienen, dan hun Nederlandse col lega's, maar minder dan de Amerika nen. Vermoedelijk zullen ze wel een wagentje kunnen rijder. Amerika weer de helper in nood. zal twee der den der uitrusting ter beschikking stellen. In Engeland staan vijf hon- GEEN VERTRAGING Zijn rechterhand kolonel von Kiel- mansegg. eveneens aanwezig bij de besprekingen te Londen, heeft inmid dels te kennen gegeven, dat de ver werping van de E.D.G. geen vertraging heeft gegeven. De Duitse divisies zul len precies op tijd gereed staan. De negen honderd ambtenaren hebben het nochtans bar druk, zo druk. dat om om 12 uur slechts 'n half uurtje koffietijd mogen nemen. Ze hebben er voor te zorgen, dat de trainingskampen en derd Centurion-tanks gereed voor de Duitse eenheden. CANDIDATEN GENOEG Voor het kader kan men kiezen uit tienduizenden namen. Sedert het pu bliceren van de Londense resultaten heeft Blank 150.000 brieven ontvan gen van peisonen, die in heileger een haan willen als onder-officier, officier of opper-officier. Bovendien slaat er in feite al een kader gereed. In het artikel generaals is er keuze genoeg, want de bondsrepubliek telt er nog 3000. Blank heeft er echter maar veer tig nodig. Voorts speurt hij naar 200 Kolonels 20000 commandanten. 6200 kapiteins en 14000 luitenants. Hij wil persoon lijk met de gegadigden voor de post van generaal en kolonel kennis ma ken. Het zal dus druk worden in zijn bureau. Hoewel de accoorden nog ge ratificeerd moeten worden heeft Blank al stoffen op zicht laten sturen. De Duitse soldaten, aldus zegt men, zul len gekleed worden in khaki-battle- dress, precies gelijk de Britse en Ne derlandse soldaten. Ze zullen alleen een ander hoofddeksel dragen. Einde 1956 zullen de eerste, Duitse eenheden gekleed, geschoeid, bewapend en ge traind zijn Doorn, de 21-jarige J.H.D., verdacht van moordaanslag in Eist, in de bos sen onder Doorn gearresteerd. Daar was hij in een woning van een vroege re woonwagenbewoner ondergedoken. De jongeman was de rivier bij Ren kum overgestoken per pont en was geschaduwd door een hoofdagent van de politi1 uit Renkum, die hem naar de plaats volgde, waar hij was onder gedoken. Het huis werd omsingeld en toen was het voor de politie een klein kunstje D. te arresteren. De man was niet meer gewapend. De Engelse sten- gun, die hij verklaarde gevonden te hebben, had hij verborgen onder een duiker in een sloot onder het nabu rige Driel. De stengun was nog gela den. De man heeft volledig bekend. De toestand van het slachtoffer K.G. dat in het ziekenhuis te Arnhem is opge nomen, blijft nog steeds zorgelijk. Het staat vast, dat de moordaanslag het gevolg is geweest van een toevallige ontmoeting. De beide families hebben reeds jarenlang moeilijkheden met el kaar en in de woning van D. lag een stengun geladen klaar. Toen de jonge G. Zondagmorgen in het kamp kwam, werd hem de stengun door zijn vader overgereikt, die daarop de fatale scho ten loste. Zowel vader als zoon heb ben nu volledig bekend. ii* Aanknopend aan bij de S.E.R. be staande voornemens om het vraagstuk der „vergeten groepen" in studie te nemen, heeft de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in een brief aan de Sociaal Economische Raad verzocht, hem advies uit te brengen over dit vraagstuk. Afgezien van een zeer globale bena dering. is niet bekend boevee] perso nen tot de z.g. „vergeten groepen" moeten worden gerekend, noch in wel ke omstandigheden zij verkeren. Zelfs bestaat geen algemeen aanvaard cri terium voor de beantwoording van de vraag, welke ctegorieën van de be volking tot de vergeten groepen gere kend zouden moeten worden. Eerst wanneer over deze vraag een zekere mate van overeenstemming bestaat, kan worden overwogen of het nodig en mogelijk is bepaalde maatregelen ten behoeve van de „vergeten groe pen" te nemen. Boven: Tijdens de vergadering, waarbij de Urker vissers hun be sluit namen. Onder: Hessel Snoek (links) lei der van de expeditie, geeft instruc tie, hoe met netten zal worden ge tracht de op de bodem liggende wrakken te bergen. De arrestaties op Java NEDERLANDER KOLK ZOU HEBBEN BEKEND Volgens het Openbaar Ministerie te Djakarta zou de Nederlander J. Kolk hebben bekend, dat hij zich zou heb ben schuldig gemaakt aan activiteiten, die tegen de Indonesische regering wa ren gericht. Hij werd enkele maanden geleden met andere Nederlanders gearresteerd en de beschuldiging tegen hem luidt, dat hij een rol heeft gespeeld bij het vervoer van wapens. De behandeling van de zaak Schmidt die gisteren zou zijn voortgezet, is uit gesteld wegens ziekte van een der rechters. De procureur-generaal en zijn assistenten hebben echter een be zoek gebracht aan de onderneming „Darmaga", om zich daar te vergewis sen van de juistheid der verklaringen, die de dubieuze getuige Tomasoa heeft afgelegd. Wilma Montesi Op verzoek van rechter Rafaële Se- pe hebben drie artsen een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak van Wilma Montesi. Hun conclusies komen niet overeen. De ene denkt aan dood slag, de andere aan zelfmoord en de derde man aan een natuurlijke dood. Zoals bekend is het vinden van het stoffelijk overschot van Wiliria Mon tesi de aanleiding geworden tot het geruchtmakende verdovende-midde lenschandaal in Italië. Als een rijpe peer,,.. De Hilversumse politie had het wel erg gemakkelijktoen zij in de nacht van 19 op 20 Juni van het vorige jaar, na een melding door een nachtwaker, uitrukte naar een perceel, waar zich, volgens de nachtwaker, twee mannen op het dak zou den bevinden. Op het moment, dat de agen ten het perceel naderden viel de huit hen als het ware in de armen. Een der mannen tui melde namelijk op dat moment van het dak, overigens zonder ernstige gevolgen. De twee hoorden door de Of ficier van Justitie van de Am sterdamse Rechtbank straffen tegen zich eisen van een jaar en een jaar en zes maanden. De mannen bekenden ter zit ting. dat zij een week eerder reeds in het pand hadden inge broken Het leven van de heer Hoek- sema uit Grotegast heeft Dins dagochtend aan een draadje gehangen. Het was in dit geval toe/ geen zijden draadje, maar een stevige scheepskabel waar aan zijn auto bleef hangen. De heer Hoeksema wilde wegrijden van de Noorderha ven te Groningen. Zijn wagen echter reed achteruit inplaats van vooruit. Hij stortte in de haven en kwam tot aan de helft in het water terecht om dat de voorwielen bleven han gen aan een scheepskabel die daar gespannen was. De heer Hoeksema wist zijn koelbloe digheid te behouden en hield zich krampachtig aan het stuur vast. Even later werd hij door de gemeentelijke brandweer met auto en al op het droge geta keld.

de Stem | 1954 | | pagina 1