Geen concessies meer aan Parijs" Churchill trok opnieuw het harnas aan Vecoord van Londen kan een mijlpaal zijn De lieer Tilanus 70 jaar Geen spoor van vermiste kotters gevonden Dertienjarige Roosendaler ging met een auto op stap Troepen van Ho Tsji Minh trokken Hanoi binnen Vrouw in Eind hoven vermoord Amerikaans vrachtschip bij Kaap Henry gezonken Jachthaven te Breskens wordt een stichting HET WERD HEM TE MACHTIG.... dagblad voor zeeland De loongrens voor het ziekenfonds ii Sovjet-houding niet bemoedigend Moordaanslag in woonwagenkamp Prins Bemltard vertrok uit Z.-Af rika Doodstraf voor Oberg en Knochen Stoottroepers eerden hun gesneuvelden Veiligheidsagent werd spion Hij keek juist boven liet dashboard uit Verdwenen,... De onvoltooidevan Eisenhower I 94e JAARGANG No. 21557 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia Versctnjnt elke werkdag Bureaux: Breda. Kasteelplein 11. lel.: Redactie en Ad ministratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A tSruna Redactieraad C. J v Hootegem. Mi Ui A J J M Mes. Mi H M. L de Kectitei L J v. 't Westende, P V M. Veicauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- oestell i t U 45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderlan. e MAANDAG 11 OCTOBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend m de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vour de Zeeuwse Eilanden: GULS, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Tele - mZ -px '99 twnspjooN -uaznaujax :xnEaunqf;g) - g0I uooj OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) TtjTINSTON CHURCHILL, de Engelse premier, wordt volgende maand 80 jaar. Maar krachtiger dan een jaar geleden, toen hij juist van zijn ziekte was hersteld, stapte hij Zaterdag op een podium in Blackpool, om het congres van de Conservatieve Par tij toe te spreken. „Er is geen sprake van", zei hij, „dat we nieu we onderhandelingen zullen beginnen over concessies aan Frank rijk, zoals dit in de Nationale Vergadering is geopperd. Als de negenmogendhedenovereenkomst niet zou worden geratificeerd, weet ik geen andere mogelijkheid voor een stelsel, waarin Duits land, in het belang van alle betrokkenen kan worden opgeno men." „En dit is een waarschuwing aan Frankrijk' voegde hij er aan toe- De congressisten keken elkaar aan. Toen brak een donderende ovatie los. De premier bleek voor zijn ver maning aan het adres van Parijs, van de oorspronkelijke tekst van zijn re devoering te zijn afgeweken. Hij had het plotseling nodig geoordeeld, ook dit even te zeggen. Churchill was vormelijk in jacquet gekleed. Hij sprak met krachtige stem Niemand die zich op dat moment rea liseerde, met een 80-jarige staatsman te doen te hebben. Minister Eden stel de hem aan de vijfduizend gedelegeer den voor als ,.de grootste man op aar de". en naar het applaus te oordelen waren de meesten het met die, nogal gedurfde kwalificatie eens. De premier zei, dat hij steeds se dert de dood van Stalin de hoop had gehad, dat er in de Sovjet-Unie een nieuwe wind waait. „Er is nieuwe hoop op vreedzaam samenleven met het Russische volk. Het is onze plicht om geduldig en moedig na te gaan, of er een dergelijke kans is of niet. Zo lang ik leef en de kracht daartoe heb, zal ik hiernaar blijven streven." „Maar", zo voegde hij er aan toe, ,,ik ben van mening, dat de Sovjet-houding ten aanzien van Duitsland en Oosten rijk niet bemoedigend is." Over de Londense overeenkomsten, om een bewapend Duitsland in de Westelijke verdediging op te nemen, zei Churchill: „Ik geloof vast, dat de ze overeenkomst een monument en 'n mijlpaal kan worden op onze weg naar dat vreedzaam samenleven." „De militaire kracht aan conventio nele wapens, waarover de landen van de Navo beschikken, is natuurlijk veel geringer dan die van de Sovjet-Unie en de Sovjets behoeven niet voor een aanval te vrezen." „In feite lijdt het geen twijfel, dat de Sovjet-Unie het gehele vaste land van Europa onder de voet zou kunnen Tivee schoten met een stengun Zondagochtend is te Eist een moord aanslag gepleegd op de 33-jarige woonwagenbewoner K. G. Het slacht offer werd door twee schoten uit een stengun getroffen. Zijn toestand is ernstig. De dader is ontvlucht, doch zijn vader, die medeplichtig is, kon worden gearresteerd. Omstreeks 10 uur Zondagmorgen keerden de 21-jarige J. H. D. en diens 61-jarige vader C. D. in het woonwa genkamp terug. Zij waren naar Arn hem geweest. Het tweetal kreeg ruzie over een oude vete met G. De vader van J. H. D. bleek een stengun bij zich te dragen en stelde deze, voor G. ongemerkt, aan zijn zoon ter hand. Deze loste daarmee drie schoten. Twee kogels troffen G. in het hoofd. Hij is er ernstig aan toe. TWEE GEVANGENEN, die met veel moeite uit de strafgevangenis van Veenhuizen waren ontvlucht, zagen die moeite niet beloond. Ze werden twaalf uur later weer gegrepen. PREMIER MENDERES van Turkije heeft bij zijn bezoek aan Bonn ver klaard, dat zijn land zich zo spoedig mogelijk wil aansluiten bij het ver drag van Brussel. OMDAT DE LONEN verhoogd worden worden, er nog andere prijsverhogende factoren zijn, worden de haarden en kachels duurder. Een enkele fabrikant doet aan die prijsverhogingen niet mee. DE GEWEZEN Roemeense vice-pre mier en minister van Financiën, Va- sile Luka, is volgens een bericht van het Roemeense persbureau, ter dood veroordeeld. FRANSE SOLDATEN hebben Vrijdag in een gevecht met opstandelingen in Tunesië, 21 rebellen gedood. Twee Fransen werden gewond. BLOEMEN-BERTHA, die niet al leen vijftig jaar bloemen heeft verkocht, maar zich in Utrecht en elders veel sympathie bij de stu denten heeft verworcen, kreeg Za terdag de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau. Ook de Koningin zond haar een gelukwens. DE OOSTENRIJKSE Minister van Binnenlandse Zaken, Helmer, heeft de Russen beschuldigd, van openlijke in menging in de huidige campagne voor de parlementsverkiezingen in de Oos tenrijkse provincies. EEN 73-JARIGE man uit de Kock- straat in Den Hag maakte een val van de portiektrap van zijn woning. Hij kwam met het hoofd op een granieten vloer terecht en was op slag dood. DE EUROPESE organisatie voor kern onderzoek heeft plannen goedgekeurd voor oprichting van een eerste „open" laboratorium voor kernonderzoek te Meyrin, aan de Frans-Zwitserse grens. MENDèS FRANCE heeft goedkeuring gegeven voor een bescheiden loons verhoging in Frankrijk. De ambtena ren echter komen nog niet aan de beurt. Later pas. MOLOTOF HEEFT in Oost-Duitsland een van de uraniummijnen bezocht die onder beheer van de Sovjets geëxploi teerd worden. Hij sprak over vrede en omarmde een „held van de ar beid". HET VIJFTIEN maanden oude zoon tje van een familie uit Velsen, liet een appel in een teil water vallen. Het ventje wilde de appel pakken, sloeg voorover in de teil en verdronk. Nog enkele dagen in het oerivoud,,.. Prins Bernliard heeft afscheid geno men van Zuid-Afrika. Zaterdag is hij voor de terugreis naar Nederland van het vliegveld bij Pretoria vertrokken. Eerst na 20 October echter zal hij thuis zijn. De Prins namelijk wil een tussenlanding maken in Tanganjika en daar enkele dagen in het oerwoud doorbrengen .Ook brengt hij, voor be sprekingen een bezoek aan Parijs. Op zijn tocht door Zuid-Afrika heeft de Prins 6000 kilometer afgelegd. Hij heeft meer van het land gezien dan 99 procent van de mensen die er wonen. „De reis", zei hij, „is me zo goed be vallen, dat ik graag eens met mijn dochters terug wil komen". De Zuid-Afrikanen prijzen una niem zijn eenvoud en de sympathieke manier, waarop hij, bij alle officiële plechtigheden, ook onofficiëel wist te doen. Duizenden jonge Zuid-Afrikanen hebben zijn handtekening gekregen. lopen en op deze wijze de Britse ei landen het leven onmogelijk maken, ware het niet dat da Verenigde Staten de meerderheid bezitten op het gebied van atoomwapens, die, als zij (de meerderheid) wordt gehandhaafd, een afweer tegen een communistische' agressie zal zijn." IN PARIJS Men mag aannemen, dat ook de Na tionale Vergadering in Parijs, die mor- gen over de besluiten van Londen gaat stemmen, Churchills waarschuwing heeft verstaan. De Nationale Raad van de MRP heeft inmiddels meegedeeld, dat zij de partij vrijlaat in het uitbrengen van hun stem. Sommigen vreesden, dat de partij van Bidault zich in haar geheel tegen de voorstellen van Mendès France zou keren. Nu dit niet gebeurt zijn de kansen op een gunstige uitslag weer gestegen. „BUITENLANDERS MOGEN BLIJVEN" De troepen van de Vietminh hebben Zaterdag Hanoi, de be langrijkste stad van Noord-Viet- nam bezet. De Franse troepen trokken zich over de Rode Ri vier terug. Dit volgens de over eenkomst van Genève. De intocht van Giaps troepen ge schiedde ordelijk. Er deden zich geen incidenten voor. De Fransen en an dere buitenlanders, die in de stad blij ven, werd met rust gelaten. Volgens een dagorder van Ho Tsji Minh kun nen zij hun normale bezigheden blij ven verrichten. Langs de brede boulevards van het moderne Hano stonden veel mensen, om de intocht van" de rode troepen gade te slaan. De stad was versierd De voormalige S.S.-generaal Karei Oberg, de hoogste Duitse politiechef in Frankryk tijdens de oorlog, met de bijnaam „de slager van Parijs" is Za terdag te Parijs ter dood veroordeeld. Kolonel Helmuth Knochen, Obergs voormalige assistent, werd eveneens ter dood veroordeeld. De twee veroordeelden waren niet aanwezig, toen het vonnis uitgespro ken werd. Het zal hun persoonlijk medegedeeld worden. Tevoren had Knochen zich nog be roepen op zijn plicht, orders uit te voeren. Hij zeide de door de oorlog veroorzaakte verliezen te betreuren. In de late avond van Zaterdag werd in een vrij stille straat te Eindhoven het lichaam gevonden van een vrouw, die door een steek met een scherp voorwerp was gedood. Het bleek de 32-jarige mevrouw v. d. V.-L. uit Ges tel te zijn, moeder van drie kinderen. Omtrent de toedracht van het gebeur de is nog niets bekend. RECHTER JACKSON OVERLEDEN Hij verklaarde Duitsland schuldig Rechter William H. Jackson van het Amerikaanse Oppergerecht is aan de gevolgen van een hartaanval overle den. Bij de processen te Neurenberg, waar de voornaamste Nazi's op be schuldiging van oorlogsmisaden te recht stonden, was hij de belangrijkste Amerikaanse aanklager. De theorie, die hij toen verkondigde, was revolu- tionnair. Hij zei nl., dat de meeste landen het voeren van een aanvals oorlog als een internationale misdaad hadden bestempeld en dat Duitsland en zijn leiders, omdat zij een der gelijke oorlog waren begonnen, dus schuldig waren. OPKLARINGEN geldig tot J Weersverwachting, 4 vanavond: j t Van het Westen uit opklaringen 4 en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit 4 Westelijke richtingen. Dezelfde J t middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. t Vandaag: Zon op 6.56 uur. Maan 4 op 17.7 uur. Morgen: Zon onder J 18.54 uur. Maan op 17.30 uur. 4 met rode vlaggen en met de vlaggen van de Vietminh en de Chinese Volks republiek. Overigens maakten de inwoners van de stad de eerste dag al kennis met de communistische propaganda-termi nologie. Generaal Giap zei in een dagorder, dat zijn soldaten paraat moesten zijn, „om elke provocerende samenzwering van saboteurs te bre ken". Uit Zuid-Vietnam komt het bericht, dat de premier in zijn conflict met de legerleiding, het been strak heeft ge zet. Hij wil niet voldoen aan de wens van keizer Bao Dai om Generaal Nguyen Van Xuan tot vice-premier en minister van defensie te benoemen. Algemeen is men van oordeel, dat de premier hierdoor openlijk tegen het staatshoofd in verzet is gekomen. In Franse kringen noemt men de daar door ontstane toestand ernstig. GROOT-OFFICIER VAN ORANJE-NASSAU Dc heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk Historische Unie en van de Tweede Kamerfractie van die partij, is bij gelegenheid van zijn ze ventigste verjaardag benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oran- je-Nassau. In de Haagse Dierentuin hield de bejaarde politicus Zaterdag receptie en hij mocht daar ervaren, dat men hem niet alleen als een kundig staats man waardeert, maar ook als een eer lijk en onkreukbaar strijder voor de idealen van zijn partij. Ministers en andere autoriteiten kwamen hem de hand drukken. Minister Staf zei: „La ten wij U in één ding trachten te benaderen: het aangeboren fatsoen". DOORDAT DE LADING GING SCHUIVEN: OOK NOORSE BOOT VERGAAN Het Amerikaanse vrachtschip „Mor- mackite", dat sinds Vrijdag: vermist werd en dat op weg: was van Balti more naar Buenos Aires, blijkt in de buurt van Kaap Henry gezonken te zijn. Door het ruwe weer was de la ding gaan schuiven, met het gevolg dat het schip omsloeg. Minstens 12 op varenden zijn om het leven gekomen. Nog 25 mensen worden vermist. 11 overlevenden zijn Zondag te Nor folk, in de Amerikaanse staat Virgi nia, aan land gebracht. Zij vertelden, dat zij 48 uur op vlotten en wrakhout hadden rondgedreven. Het water we melde van de haaien. Sommigen hadden moeten vechten, om zich de De Amerikaanse F. B. I. heeft de 40-jarige Joseph Sidney Petersen, 'n vroegere medewerker van de „National Security Agency" gearresteerd onder verdenking van het onwettig verza melen van defensiegegevens, met het oogmerk de V.S. te schaden of „een vreemde mogendheid" die niet na der genoemd werd te bevoorde len. Petersen was van 1941 tot enkele dhgen geleden in dienst van de „Na tional Security Agency". Deze organi satie draagt een strikt geheim karak ter en iff in hoofdzaak belast met het afluisteren van alle soorten radio-uit zendingen. Het resorteert onder het ministerie van defensie en staat recht streeks onder orders van de president. beesten van het lijf te houden. Eén van hen was door een haai een been afgebeten en door het bloed werden nog meer haaien aangetrokken. Het was niet de enige scheepsramp dit weekend. Voor de Marokkaanse kust vloog het Noorse schip „Emma Bakke" in brand. Het zonk na een explosie in de machinekamer. Twee bemanningsleden verloren het leven. De andere opvarenden, 39 leden van de bemanning en 9 passagiers, konden worden gered. Zij werden door het Ar gentijnse schip Corrientes naar Lissa bon gebracht. De heer P. Wagenaar (rechts) hangt de heer Tilanus de versierselen om, behorend bij zijn onderscheiding. Totdat een beslissing is genomen over de nieuwe loongrens, zullen de verplicht verzekerden bij de zieken fondsen, wier loon als gevolg van de nieuwe loonronde de 5300 gulden zou gaan overschrijden, als verplicht ver zekerden beschouwd blijven. Dit be sluit van de Ziekenfondsraad sluit aan bij hetgeen met betrekking tot de verzekerden volgens de ziektewet is bepaald. Zoals men weet, ligt het in de be doeling de loongrens, waarmee de ziektewet rekent, tot 6000 gulden te verhogen. AFSCHEID NEDERLANDS KOREADETACHEMENT Het Nederlandse detachement in Ko- rea heeft afscheid grenomen van het i V. N. - opperbevel tijdens een indruk wekkende plechtigheid, die gehouden is nabij het centrale front in Korea. Bijna vier jaar lang hebben Neder landse militairen deel uitgemaakt van de V. N.-strijdkrachten. In het mid den van deze maand zal het detache ment naar Nederland vertrekken. Generaal Maxwell Taylor, comman dant van het Amerikaanse achtste le ger, zei dat de Nederl. soldaten tot de besten onder de strijdmacht van de V. N. behoorden. Bestrating en riolering van het industrieterein Bij aanvang der vergadering wordt de heer A. J. van de Velde, die wegens ziekte de vergaderingen van de nieuwe raad nog niet had kunnen bijwonen, alsnog beëindigd als lid van de raad. Bij de ingekomen stukken en mede delingen werd o.a. bericht, dat de aan sluiting op de waterleiding van de woningen aan de Nieuwe Sluis door de Waterleidingmaatschappij wordt opgenomen in een plan, waarmede de aansluiting van alle woningen binnen de gemeente een feit zal zijn. Dit plan zal te zijner tijd met de te stellen voorwaarden aan de Raad worden voorgelegd. Ingevolge art. 72 der L. O. Wet 1920 wordt medewerking verleend aan de aanschaffing door het Bestuur der „School met de Bijbel" van enige leermiddelen, waarvan de kosten wor den geraamd op 261.05. Besloten wordt aan Gedeputeerde Staten voor te stellen de vergoeding voor het bij wonen van vergaderingen van de raad vast te stellen op 10.- per lid per bijgewoonde vergadering. Een voorstel van burgemeester en wethouders om aan de Ned. Blinden- bond een eenmalige subsidie te verle nen van 25.- ondervindt enige tegen kanting van de heer de Feijter, die HENDRIK KAPITEIN VERLOOR DRIE ZOONS T\/TEN MOET NU wel aannemen, dat de vermiste vissersschepen -L'T uit Urk en Den Helder met man en muis zijn vergaan. Vlieg tuigen en schepen hebben ook de afgelopen dagen nog de zee af gezocht, maar zonder resultaat. Aan boortl van dc lik 174, die van Urk was uitgevaren, bevonden zich vijf personen. De schipper-eigenaar, Hendrik Kapitein, maakte wegens ziekte zelf de reis niet mee. Hij werd vervangen door zijn neef, de 37- jarige Henk Kapitein. Deze was gehuwd en vader van vier kinderen. Verder waren aan hoord drie zoons van de schipper-eigenaar, namelijk de 25-jarige Rijkent, dc twintigjarige Cornelis en de vijftienjarige Hen drik. Verder een knecht, de negentienjarige Cornelis Korf. Rijkent Ka pitein was gehuwd en vader van een kind. Ook aan boord van de Helderse kotter „De Jonge Jochem" bevonden zich vijf man, namelijk de schipper Wolter Dijkers, diens broer Mein- dert Dijkers, Jo van Dok en twee opvarenden, die beiden Klaas Bijl heten. Van deze twee was er één gehuwd en vader van vijf kinderen, de tweede ongehuwd. Wolter en Meindert Dijkers waren beiden gehuwd en vader van vier kinderen. Jo van Dok laat een vrouw en vijf kinde ren achter. zich niet kan verenigen met het doel dezer subsidie, n.l. een bijdrage in de stichting van een rustoord. Hij achtte dit geld beter besteed voor het aan schaffen van blindengeleidehonden. Na een nadere uiteenzetting van wet houder Notebaart kan hij zich met het voorstel verenigen en wordt aldus be sloten. BENOEMING Zondag werd in Leeuwen aan de Waal de jaarlijkse dodenherdenking gehouden voor de gesneuvelden van het regiment stoottroepen in de strijd tegen de terugtrekkende Duitsers. In de Katholieke en Protes tantse kerken werden diensten gehouden en bij het monument voor de gesneuvelden werd een krans gelegd. Foto: Een overzicht van de plechtigheden op het ere-kerkhoj te Leeuwen. A/TET EEN donkerrode Citroën is Vrijdagavond een 13-jarige jongen uit Roosendaal aan het toeren gegaan. De auto stond gestald in een garage, waar de knaap kind aan huis was. Hij hielp daar namelijk vaak een expediteur, die zijn auto's in de garage pleegt onder te brengen. Eerst Zaterdagmorgen werd de auto vermist en eerst toen kon dus aangifte worden gedaan. De politie kwam in actie, maar het duurde tot Zaterdagavond voor men de auto gevonden had. Hij werd gevonden op een stil plaatsje, onbe heerd en ongeschonden. De technisch-georienteerde jongeman was er de hele dag mee aan het rijden geweest. Bij garage L. ontwikkelde zich Za terdagmorgen een levendig gesprek over „de rode Citroën", die in de ga rage gestald moest zijn maar er niet stond. De mogelijkheid werd geopperd dat een der monteurs er mee op kar wei was, doch ook dit bleek bij na vraag niet het geval. Men moest wel tot de conclusie komen, dat de wagen gestolen was en aangifte van de ver missing volgde. Het signalement van de auto werd doorgeseind en 't speur- derswerk begon. Aanvankelijk stond men voor het raadsel hoe de wagen uit een afgeslo ten garage verdwenen kon zijn. Mo gelijk was. dat een der „stal-klanten" die over een sleutel beschikte, verge ten had de garage af te sluiten. De jon gen die vaak behulpzaam was bii het tanken en binnenrijden van de auto's van de expediteur en 's-avonds ook wel eens die wagens mee hielp was sen, kon mogelijk iets vertellen. De knaap bleek echter niet thuis te zijn. Misschien, zo veronderstelde men, was hij wel met een der chauffeurs mee. want dat is voor deze jongeman een festijn. Later bleek, dat de knaap op eigen gelegenheid aan het toeren was en met de Citroën heel wat capriolen had uitgehaald. Tegen de avond kwam bij de politie de tip binnen, dat de vermiste auto was aangetroffen op 'n vrij stille plaats. Intussen was zij ook reeds gesignaleerd, met aan het stuur de jonge chauffeur, die juist over het dashboard heen kon kijken. Toen hij kort daarop door de politie werd gehoord, bleek inderdaad dat hij de wagen Vrijdagavond uit de garage had gereden. Hij had na het stallen der auto's van de expediteur de gara ge niet afgesloten. De knaap wist zo wel het een en ander van de bediening der knpppen en pedalen en had ver moedelijk ook wel eens mogen sturen en starten. In de garage werd hij „de beste chauffeur van Roosendaal ge noemd" en hij had ook zijn handigheid met het verrijden van wagens eens meer stiekum geprobeerd. Met algemene stemmen wordt tot onderwijzeres aan de openbare lagere school benoemd Mej. M. P. Baard te Vlissingen. Mevr. Niermans-Gossije vraagt of al een datum is vastgesteld voor het ontslag van Mej. van Gijzen als onderwijzeres aan de openbare la gere school. De voorzitter antwoordt, dat in het belang van het onderwijs, i.v.m. ziekte van net hoofd, de heer de Pree. aan Mej. van Gijzen nog geen ontslag kon worden gegeven. Voor de aanleg van bestrating en riolering van het z.g.n. industrieterrein aan de Zandstraten wordt een bedrag uitgetrokken van 20.500.-. Voor een goede exploitatie van de met finan ciële hulp van de gemeente en diverse verenigingen en particulieren aange legde jachthaven wordt een stichting als de meest practische beheersvorm aangevoeld. Op initiatief van het ge meentebestuur zal tot dit doel een stichting in het leven worden geroe pen, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de gemeente, De Brusselse Jacht club en andere belanghebbenden. WONINGBOUW Het voorstel van burgemeester en wethoudei's om het toegekende extra bouwvolume voor 4 woningen te be steden voor de bouw van woningwet woningen, kan bij de heer de Feijter geen instemming vinden. Hij zou dit bouwvolume liever in handen willen geven van particuliere bouwers. Na een uiteenzetting van de voorzitter wordt met algemene stemmen over eenkomstig het voorstel besloten. De heer de Feijter zou de mogelijkheid willen bezien om het vervoer van goe deren per spoor naar en van Zeeuwsch Vlaanderen door te trekken naar Breskens. De voorzitter zegt een nader onderzoek toe. Mevr. Niermans-Gos sije vraagt of er al iets bekend is om trent de plaats van het nieuw aan te leggen sportterrein. De voorzitter ant woordt, dat dit stagneert in verband met de kwestie, waar de nieuwe veer haven zal komen te liggen. Mevrou^w Niermans-Gossije zou gaarne beper king zien van het venten op alle werk dagen, vooral met groenten, fruit en textiel door niet-ingezetenen. Zij ziet daarin een bedreiging van de plaatse lijke middenstand. Dit voorstel kan in de ogen van de raad echter geen gena de vinden. De heer Cambier vraagt de mogelijkheid te bezien om de data van de jaarlijkse kermis te wijzigen, daar zij nu dikwijls samenvalt met de ker mis in naburige gemeenten. Voor het sluiten der vergadering spreekt de heer de Feijter zich nog uit voor de instelling van een weekmarkt. FATEMI TER DOOD VEROORDEEL,D Hoessein Fatemi, de voormalige Per zische minister van Buitenlandse Za ken, is door een militaire rechtbank t"" dood veroordeeld. Fatemi tekende terstond beroep aan tegen het vonnis. Graansilo te Zierikzee De coöperatieve ankoopvereniging Schouwen Duiveland besloot tot de bouw van een graansilo. Twaalf van de veertien aangesloten verenigingen op het eiland stemden voor de bouw van een 27 M. hoge silo, die 2500 ton graan kan beavtten. De silo zal worden ge bouwd op de terreinen der coöperatie aan de Vissersdijk te Zierikzee. JTEN verkiezingsredevoering van president Eisenhower, die Vrijdagavond door Ameri kaanse radio- en televisiesta tions werd uitgezonden, kan in de annalen van de Amerikaanse republikeinse partij geboekt worden als de „onvoltooide" van Eisenhower. De uitzending werd n.l. afge broken, voor de president klaar was. Een omroeper maakte bekend dat de zendtijd, die door de republikeinse partij voor de re devoering was gehuurd, was verstreken. Men had nog ge tracht de president tot meer speed aan te sporen door een bord met de woorden „spreek sneller a.u.b." omhoog te ste ken. doch de president had dat kennelijk niet gezien. Toen de tijd om was, draaide de tech- nicus de knop om.

de Stem | 1954 | | pagina 1