Kanaal voor de onterfde gebieden" Pleidooi van Prof. Dr. J.van Geetruyen Opgang van zonderlinge secte in FRANKRIJK „De Jonge Spelers" te Eindhoven staan voor een zeer uitgebreide taak HARWICH MET LUSTIG STAARTWINDJE VLIEGENDE SCHOTELS ALS „BEWIJS" We zitten in moeilijkheden. Het gaat te goed.... Noodweer boven Zuid-Amerika dagblad de stem van zaterdag 9 october 1954 8 Het Wilhelminakanaal kon niet anders zijn dan een gemiste kans om de toekomst der binnenscheepvaart „de efteling" trok 562.430 bezoekers En dan de leden nog Na liet existentialisme zoekt de jeugd nieuw houvast „universele kerk" bloemlezing Dikken Bruine s Duivenkroniek schade aan fram. bozen door de regen i Peanut Butter JHe/MCand Boekenplank 8 (Van een bijzondere medewerker) T)rof. dr J. van Geetruyen heeft onder zijn schuilnaam Jacques ■*- Tongrois in het dagblad „La Métropole" van Antwerpen een paar beschouwingen gewijd aan het belang van een verbinding ten Oosten van de lijn Tilburg-Turnhout tussen het Wilhelmina kanaal en de oude Kempische vaarwegen. Wat hij thans hierover schrijft, is niet veel meer dan een herhaling van zijn referaat op de studiedag te Hasselt van 18 September j.l., die gewijd was aan de waterwegen „tussen Schelde en Rijn" Maar de overwe gingen van prof. van Geetruyen zijn, in al haar eenvoud en nuch terheid, toch zo nieuw, dat zij de aandacht verdienen van al dege nen, wie de economische ontwikkeling van Brabant en Limburg ter harte gaat. Meer nog dan als rechtstreekse verbinding tussen de binnenscheep- vaartwegen aan beide zijden van de Belgisch-Nederlandse grens in het gebied van het oude hertogdom Brabant, is het Fostelkanaal een red middel voor het herstel van de economische betekenis dierzelfde binnen- scheepvaartwegen, in hun geheel genomen. Opmerkelijk is het licht, dat nu valt op de onrendabiliteit dezer oude vaarwegen, omdat zij of te laat werden voltooid of niet op behoorlijke wijze met elkaar in onderlinge verbinding gebracht Het loonl dan ook de moeite onderstaande samenvatting der publi catie van pref. van Geetruyen te verstrekken als aanvulling op de na beschouwingen, welke wij ln dit blad reeds aan de studiedag van Hasselt hebben gewijd. Als men aan de gebieden denkt, wier scheepvaart en nijverheid het Postelkanaal in de eerste plaats moet stimuleren, is voor deze vaarweg de naam van „khnaal voor de onterfde gebieden" gerechtvaardigd, aldus prof. van Geetruyen. De streek van Turnhout was vroe ger het schouwtoneel van een zeer in tense scheepvaartbedrijvigheid. Er passeerde daar ongeveer de helft van de doorvoer tussen Maas en Schelde. Vóór de crisis van 1930 onderhield deze streek een handelsverkeer per schip met Antwerpen van 500 a 600.000 ton per jaar. Thans resten daarvan slechts enkele tienduizenden tonnen. Sinds de aanleg van het Al- bertkanaal verplaatsten zich de bin- nenvaartrelaties van Turnhout naar Antwerpen en er varen niet meer dan ongeveer 5 a 6 schepen per dag door het kanaal van Schoten naar Turn hout, waar men 10 sluizen bijeenvindt op een lengte van 25 km. In de richting van Limburg strekt zich echter een kanaalvak van 80 km uit. Wanneer dit kanaalvak werd aan gepast aan de andere Kempische ka nalen er. met die van Noordbrabant verbonden, zou het deze volkrijke streek, die thans verkommert, de vi taliteit terugschenken, die zij behoeft om voor de toekomst van haar kin deren te kunnen zorgen. Vorig jaar beliepen de bevrachtin gen op de vaarweg Dessel-Turnhout- Schoten in totaal 800.000 ton. Dat was maar een uiterst luttel deel van de 20 millioen ton op het verkeersnet van de scheepvaartdienst. Deze streek zou de binnenscheepvaart heel wat meer te doen kunnen geven, wanneer zij voorzien was van betere vaarwegen en betere aansluitingen. De kolen- transporten komen niet hoger uit dan 60.000 ton, wat voldoende zegt in dit opzicht. Onterfd of veronachtzaamd kan men evenzeer de Noordbrabantse cen tra langs de Zuid-Willemsvaart noe men, zoals Helmond, Veghel en So meren. Het doorvoerverkeer te water van Wallonië, Maastricht en de Kem pen naar Holland en de Rijn passeert er niet meer. Tilburg, en Eindhoven behoeven niet meer te dromen van een welvarende scheepvaart, die im mers andere wegen zoekt. Het Wilhelminakanaal was het laat ste van de Kempische en Noordbra bantse vaarwegen, dat naar de om standigheden van de 19e eeuw is aan gelegd. Het werd in 1905 ontworpen, maar pas 20 jaar later in gebruik ge nomen. Het kwam over tijd, want toen de eerste schepen er gingen varen, was de kanalisering van de Maas Nederland, die berekend was op schepen van 2000 ton, in het laatste stadium van uitvoering en luidde een nieuwe periode met nieuwe eisen voor de scheepvaart in. Het Wilhel minakanaal kon zo niets anders zfjn dan een gemiste kans. De belangrijkste scheepvaartbewe ging op dit kanaal komt uit het Oos ten van Limburg of Den Bosch. Maar deze scheepvaart betreft nauwelijks meer dan grintvervoer en dringt niet verder door dan Eindhoven. Vanuit Westen vervoeren de schepen meer verschillende goederen, maar de actie radius van deze vaart is zeer beperkt en reikt practische niet verder dan Tilburg. Tussen dit centrum en Eind hoven is er geen continu vervoer door het Wilhelminakanaal. Evenals in de streek van Turnhout, vormt ook in Noordbrabant het steen kool-vervoer de beste graadmeter voor de waardebepaling van het kana- lennet. Het district Den Bosch, dat 't dichtst bij de kolenhavens van het Julianakanaal ligt en met name heel de Noordbrabantse sector van de Zuid-Willemsvaart en practisch geheel het gevaarde deel van het Wilhelmi- na-kanaal omvat, krijgt per schip slechts een 100.000 ton vaste brandstof aangevoerd. Men behoeft zich hier over echter niet te verbazen. In de huidige omstandigheden zijn de centra langs het Wilhelminakanaal, vanwege de bekrompenheid der verbindingswe gen en het groot aantal verouderde sluizen, practisch onbereikbaar vanuit de Kempen, Nederlands Limburg en Den Bosch. Het Postelkanaal zou hun tenminste vanuit het Zuiden en Oos ten een licht toegankelijke scheep vaartverbinding verschaffen. Het economische belang van het Postelkanaal reikt overigens verder dan de belangen van de Kempen. Niet deze alleen steunen nu op de Schelde en de Maas, maar geheel het Belgische en Nederlandse kanalennct beschikt slechts over een onderlinge verbinding aar. de uiteinden der twee landen. Geheel dit aeheepvaartnet zou voordeel trekken vin de uitvoe ring van het middenpand, dat thans ontbreekt. Hierdoor zou geen verkeer worden afgeleid, want de kernen, welke deze centrale verbinding voor de binnen scheepvaart zou openleggen, zijn prac tisch ontoegankelijk vanaf de Maas of de Schelde. In dit opzicht kan men 't Postelkanaal vergelijken met de Kem pische kanalen, die in de 19de eeuw gegraven zijn. Toen de Schelde-Maas- verbinding voorzien werd van zij takken naar Beverloo, Hasselt en Turnhout, kon een kortzichtige cri- tiek zich afvragen, welk nut zij wel zouden opleveren, en opmerken, dat zij streken doorsneden, die niet de minste economische ontwikkeling ver toonden. Maar die critiek had ongelijk zoals ieder thans weet. De glas- en bouwnijverheid en de chemische in dustrie hebben, evenals een der be langrijkste ondernemingen op het ge bied der non-ferro-metalen, van het bestaan dezer kanaalvertakkingen ge profiteerd om zich in de Kempen te vestigen. Zo is het ook thans wijze politiek achtzaam te zijn en tegelijk zowel de bestaande centra van nocid- zakelijke verkeersaders te voorzien als de ontwikkeling van nieuwe cen tra voor te bereiden door de ver keersverbindingen te scheppen, welke die centra in het leven zullen roepen. Voor het natuurpark „De Efteling" tc Kaatsheuvel is het zomerseizoen wel even nat geweest als voor u en ons, maar verregend kan men het daar niet noemen. Want een optelsommetje aan het eind van dit seizoen geeft te zien dat er maar liefst 562.430 betalende bezoekers geweest zyn. Daar zijn dus niet bygerekend e vele kinderen van de 1200 gezinnen die lid zijn van de stichting, die nagenoeg dagelijks het park bezoeken. Het aantal op de Efteling gestalde fietsen bedroeg dit seizoen 60.659, het aantal auto's 43.488 en het aantal auto bussen 6.611. Voor de watersport wer den 42.660 kano's en boten verhuurd. Op 3 October heeft de Efteling zijn poorten gesloten, wat betekent, dat de attracties zijn stil gelegd tot volgend jaar. Voor wandelingen blijft het park open. (Van de Parijse K .NP -correspondent) „Er zyn twee heren om u te spreken; zy hebben een buitengewoon belang rijke mededeling voor u". Deze mededeling van mijn secretaris noopt mij naar de spreekkamer te gaan, waar ik twee jonge mannen voor mij zie. Zo tussen de 20 en 30 jaar, de een ongetwijfeld een arbeider, de ander waarschijnlijk student. „Wat is er van uw dienst?" „Wij zijn strijders van de universeel christelijke kerk en wij brengen u een boodschap van Maria, de moeder van Jezus. Zy heeft dus gevraagd deze over de wereld te verspreiden". „Hoe heeft die boodschap u bereikt?" „In Montfavet, waar mijn broeder Edmond Sean bijna iedere dag van 11 September af, Maria ziet. Hij heeft ons de waarschuwingen gegeven, welke wy U overbrengen." „En wat houden die waarschuwingen dan in?" „De tyd is gekomen, dat de mensen objectief moeten leven volgens de wet ten van God. Als zij dit niet doen, zullen zij voor goed verdwijnen." „In alle ernst, mijnheer, Maria heeft aan onze broeder voorspeld, dat Rome binnenkort het lot van Orleansville zal treffen. Rome wordt verwoest, andere steden worden verslonden, Engeland wordt door een vloedgolf getroffen. Men moet de Paus waarschuwen, de kardinalen, de bisschoppen, koningen en presidenten." De beide jongemannen stonden op, stopten me een getypt vel met de openbaringen in de hand en verdwe nen met ernstige, bijna droevige ge zichten. Het stuk toonde de gedrukte kop van de Universele Kerk met ver- BINNENKORT CURSVS VOOR JONGE KRACHTEN „WE zitten in moeilijkheden, 't Gaat ons té goedDeze merkwaardige woorden hebben wij opgeschreven als komende uit de mond van de heer Gerard Knuvelder, voorzitter van de Eindhovense Kunststichting tot bevor dering van goed toneel. Wie de heer Knuvelder kent en dat zijn er zeer velen weten, dat hier geen sprake kan zijn van een taalkundige misstap. Sterker, er zit geen greintje tegenspraak in deze uitlating. Want het is zo. De Eindhovense kunsttichting zit bij wijze van spreken met een costuum, dat te nauw wordt, en te kort en zo. Wanneer we de naam noemen van de toneelgroep „De Jonge Spelers", dan zal er velen een licht op gaan. Ha, dat is een bekende naam .Welnu, deze toneelgroep is de werkexponent van de stichting hierboven genoemd en spe ciaal die groep gaat het zo goed, dat liet eigenlijk niet meer op te vangen is. De taak van de Eindhovense «cteurs is te uitgebreid geworden. in wijde omgeving tot zelfs in West- Brabant en het Limburgse land toe. Langzaam is de groep aan het semi- professionalisme toegekomen, wat wil zeggen, dat per liitvoeringsayond (maar niet per repetitie) een geringe vergoeding wórdt gegeven. Overdre ven weelde is dat niet, want wie let terlijk en figuurlijk achter de scher men van de groep kan kijken, die zal plaats gaan innemen en speciaal het ras Mailing Promise. Wanneer de kweker thans niet alles in het werk stelt zou de schade wel eens zeer be langrijk kunnen zijn. daar b.v, een haast angstwekkend lijst je vinden, waarop de repetities vooi een bepaald stuk staan genoteerd. En dat zijn er verschrikkelijk veel. VEEL VRAAG „De Jonge Spelers" werd om streeks vijf jaar geleden opgericht als een bloemlezing uit de verschil lende amateurgezelschappen, die Eind hoven rijk is. Die oprichting was be slist geen roof op de bestaande ama teur-gezelschappen, want niets stond de Jonge Spelers in de weg om in hun eigen vereniging te blijven spelen. Er zat eerder profijt in, omdat ze de leer stof, die ze bij de stichting onder be roepsregie opdeden, in eigen verband ten nutte konden maken. „De Jonge Spelers" bleken opgeld te maken, niet enkel in Eindhoven, maar om het platteland toneelrijp te maken. Om dit alles te kunnen blijven doen zijn echter enkele dingen nodig, voor al geld en goede jonge spelers. Wat het geld betreft: de gemeente Eindhoven subsidieert en de provincie draagt het hare bij in de vorm van reiskostenvergoeding per km. Dit laat ste maakt het mogelijk, dat men ook op verderaf gelegen plaatsen gaat spelen. Pogingen om ook van de zijde van het Rijk subsidie te krijgen, wachten nog op succes. De directe activiteiten van „De Jon ge Spelers" richten zich op het aan werven van enkele nieuwe krachten, jonge krachten, zo tussen de 18 en 25 jaar, voor wie een speciale spelers cursus zal worden gegeven en het op repertoire nemen van nieuwe stukken. Begin November komt men onder re gie van Joh. Walhcim met „Drie wijze gekken." Daarna komt „All my sons" van Miller en ook „Het heilige experi ment" van Hoogwalder ligt op de Eindhovense toneelgroep te wachten. Uiteraard zijn de plannen sterk af hankelijk van de financiële positie van de groep, maar het zou toch wel erg jammer zijn, wanneer een idealistisch opgevatte taak als deze over geldnood moest struikelen. Blaakt de nog jeugdige groep dan zodanig van activiteit? Inderdaad, maar die drukte zit 'm mogelijk nog meer in het feit, dat een bijna ontel baar aantal organisaties, verenigingen, kunstkringen en wat dies meer zij, bla ken van ijver om beslag te leggen op een uitvoering door „De Jonge Spe lers". Dat is uitstekend, zal men zeggen. Inderdaad. Maar per slot van rekening is alles zo'n beetje begrensd, ook de tijd waarover de Eindhovense semi- profr, beschikken. Het mikpunt in al die activiteit is de heer B, Ullings, secretaris van de kunstkring, die man die het meest van allemaal kan weten, dat een eigen ad ministratiegebouwtje met een bezol digd man daarin, bepaald geen luxe zou zijn. IDEALISTISCHE TAAK verschijnen, deze tekenen zijn aanwe zigheid onder ons zullen bewijzen." De directeur van de psychiatrische afdeling van het St Anna Ziekenhuis te Parijs heeft over dit verschijsel ge zegd- „Mijn dienst is momenteel over belast met de volgelingen van Mont favet. Wij moeten onszelf geweld aan doen om deze bezetenen niet een dwangbuis aan te doen." We drukken hierbij nog een kaartje af met bestaande en eventueel nog wegen in Midden- en Oost-Brabant en Limburg. De geprojecteerde ka- aart te brengen binnenscheepvaart- I nalen zijn met stippellijnen aange- Nu het seizoen is gedaan ruimte maken MOEPER NATUUR heeft op de Harwich van Zondag willen goedmaken wat madam gans het seizoen '54 verkorven heeft, een weertje dat een mens deugd doet tot in zijn „v.adige botten. Vierduizend witervlugge kokmeeuwen bonden de strijd aan, om 8 uur pre cies werden zij in vrijheid gesteld, drie lange spiralen trokken zij in de lucht en toe-i als de Engelse weerlicht naar huis. Er zaten er tussen magnifiek in de pluimen, piekfijn uitgeroven en gespinst op de eerste: er zaten er ook tussen kaal van knikker en met uitgeschoten frakske, doch het mocht dees- maal niet hinderen, er stond een lustig staartwindje en het zonneke scheen als op een echte zomerse dag in de maand van Juni uit een hemel zo blauw en zo klaar datze Hoogerheide en Ossendrecht in de verte konden zien liggen. geven, w.o. ook het Postèlkanaal, dat ten O. van Tilburg naar het Zuiden moet lopen. We hebben geen woord teveel gezegd, wanneer we hierboven „De Jonge Spe lers' semi-profs hebben genoemd. En m<n leze daar ook niet uit, dat het beroepstoneel op enigerlei wijze con currentie wordt aangedaan. Integen deel. De vraag naar goed toneel stijgt, ook op plaatsen waar beroepsacteurs tot nimmer geziene figuren behoren en wel zullen blijven behoren. Zo voelt de Eindhovense groep zich o.a. ge roepen om dat goede toneel bereikbaar te maken voor arbeiders, plattelands bevolking en ook voor middelbare schooljeugd, die er zeker profijt uit kan trekken. Het is zelfs niet overdre ven om te zeggen, dat „De Jonge Spe lers" er een taak in kunnen vinden, Zorg voor goede waterafvoer Het laat zich aanzien dat de vele re gen van de afgelopen tijd funest gaat worden voor de frambozen en dan spe ciaal voor het ras Malling Promise, een framboos welke de laatste jaren de voornaamste plaats is in gaan nemen in het Zeeuwse sortiment. Het is be kend dat deze framboos niet tegen nat weer kan en daarom hebben wij sa men met de heer A. van Oosten te Ka- pelle, hoofdassistent van de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst de Mailing Promise bekeken en het beeld was lang niet fraai. Op percelen waar de waterafvoer goed geregeld is valt het nog wel mee maar daar waar de grond nat is en de waterafvoer slecht is ge regeld vertoonde de Malling Promise een desolaat beeld. De wortels van de ze plant lijken de verstikking nabij en dit rechtvaardigt de vrees, dat de ze planten in het komende voorjaar niet uit zullen lopen. De heer van Oos ten vertelde ons hoe er door het dicht slaan van de gronl tengevolge van de regen er als het ware een vergiftiging van de wortels optreedt, waardoor de plant dood gaat. De Rijkstuinbouw- voorlichtingsaienst houdt zich ernstig bezig met dit probleem doch een af doend middel is nog niet gevonden. Het enige, dat de heer van Oosten de kwekers aan kan raden is: Zorg toch vooral dat de waterafvoer van de grond goed geregeld is. Het was zeer duidelijk dat de wortels van de fram bozen er op plaatsen waar de wateraf voer goed was, veel beter uitzagen dan daar waar de grond zeer nat was en dicht geslagen. Daarom is het voor de fruitkwekers van het grootste belang hieraan vol doende aandacht te schenken. De frambozenteelt immers is de laatste jaren in Zeeland een zeer belangrijke melding van telefoon, dichtst bijzijnde métro-stations, enz. Openbaringen van 11, 13, 15, 16, 17 en 18 September wor den 'erin beschreven. SCHANDAAL Deze ontmoeting van de „Temoins du Christ" is een voorbeeld van de ernst waarmede de nieuwe secte probeert in Frankrijk voet aan de grond te krij gen. Zij deinst er zelfs niet voor terug, schandaal te maken, zoals gebeurd is in dc kathedralen van Straatsburg, Ly on, Toulouse. In Toulon, waar de vol gelingen dagen lang met het lijk van een meisje hebben gesold, heeft de politie moeten ingrijpen. Het fanatis me heeft zich zo sterk van de vol- gehngen meester gemaakt, dat men eigen leven en dat van anderen slechts veracht. Stichter van deze secte is Georges Roux, die zich voor de „teruggekeerde Christus" uitgeeft.Lange tijd was hij ad junct-inspecteur hij dc Franse P.T.T., totdat hij tenslotte op 25 December '50 zijn zending ontdekfe. Na vier jaren prediking leeft hij in weelde, die hij te danken heeft aan de vele geschen ken zijner aanbidders. De leer van deze nieuwe profeet zegt. dat het christendom mislukt is en dat God de Vader daarom een nieuwe Messias heeft gezonden, die zich niet tot de Joden richt, maar tot heel de mensheid. Roux schrijft artikelen in 'n tijdschrift „Messidor", die hij tekent met de naam „George", gevolgd door eon zon. Wie Roux volgt, wordt automatisch een genezer, zoals hijzelf is, mits men gelooft en leeft volgens Gods wetten: Hij zelf formuleert het op deze vage manier: „Daar gij van God gekomen zijt, behoeft gij, cm tot Hem terug te keren, slechts in Hem te geloven. Het is voldoende in zijn tegenwoordigheid te geloven, uw werken aan dat geloof te verbinden en gij hebt de tegenwoor digheid in u zelf en gij zijt in Hem." Roux erkent drie sacramenten: Doop sel, Vormsel-Communie en Huwelijk; voorts houdt hij Zondagsdiensten, waar „geinspireerden" het woord voe ren en het gemeenschappelijk gebed met uitgestrekte handen „de gemeen schap van de Geest" moet betekenen. De secte ontkent de belangrijkste ka tholieke geloofswaarheden en bloc: Drievuldigheid, Menswording, Verlos sing en zelfs Verrijzenis. De H. Schrift ziet ze vol falsificaties. ONDER DE JEUGD Onder de jeugd, vooral de ontwor telde jeugd, ondervindt de nieuwe leer van „Georges" veel aanhang. Men kan hierin een reactie zien op het druk kend existentialisme, dat in St Ger main des Prés zijn hoogtepunt over leefd heeft. Onwrikbaar is het geloof aan „Georges", onuitputtelijk de voor raad antwoorden op alle objecties. Maar de meest zonderlinge uitla ting vernam men w op een onlangs te Parijs gehouden persconferentie. Een woordvoerder der Getuigen zeide, dat té velen nog weifelden, omdat er geen teken was. „En toch is er een teken, dat onze meester de gereïncarneerde Christus is. Dat teken is de vliegende schotel, want Christus heeft gezegd, dat op het ogenblik, dat e. tekenen aan de hemel Curasao getroffen In het Zuiden van de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico zijn door zware regenval overstromingen ontstaan, in verband waarmee de noodtoestand is afgekondigd. Vele huizen werden ontruimd en hier en daar staat het water 3 meter hoog. Een orkaan teistert thans Zuid- Amerika. In San Salvador zijn duizen den dakloos geworen als gevolg van de hevige stormen en regens, die hier al een week woeden, Curasao werd getroffen door een vreselijke regen, die urenlang alle leven buitenshuis onmogelijk maakte. Door bliksemin slag is veel schade aangericht en men vreest, dat er ook slachtoffers zullen zijn. FRANSE SIAMESE TWEELING GESCHEIDEN Een Siamccse tweeling, die Dinsdag in de omgeving van Parys was gebo ren, is gisteren in het ziekenhuis St. Vincent de Paul te Parijs gescheiden. De beide meisjes, Michele, en Na- dege Aubrun waren ter hoogte van de navel aan elkaar verbonden. De vleeSbrug, die haar verbond, bevatte gemeenschappelijke delen van belang rijke organen, onder andere van de lever. De scheiding schijnt geslaagd te zijn al heeft een van de kinderen de chi rurgische ingreep blijkbaar slecht ver dragen. Deze scheiding van een Sia- meese tweeling is de eerste in Frank rijk sedert 1902. Advertentie! In Amerika zegt men voor pinda kaas „pindaboter" maar ln Neder land zegt men voor pindakaas DE KATHOLIEKE MISSIëN De Katholieke Missiën, het maand blad van de Paters van het Goddelijk Woord, heeft een jubileumnummer uitgegeven bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van dit orgaan. Het opent met een schrijven van mgr Montini, de prosecretaris van Z.H. de Paus, die daarin vertelt, dat Z.H. een hem toegezonden ingebonden jaar gang 1953-1954 een missioperiodiek noemde ,rijk van inhoud en prachtig verlucht. Ook de secretaris van de Kardinaal-Prefect der Propaganda Fi de uitte zijn bijzondere waardering voor het tijdschrift „even prachtig van voorkomen als van inhoud". Ook mgr dr Jan Olav Smit en mgr Bekkers laten woorden van lofprij zing afdrukken. Nu daarmee is niets te veel gezegd. Ook wij hebben in zo'n ingebonden jaargang gebladerd en allereerst mochten we constateren: Die „Paters van Steyl" (in Teteringen zitten ze ook!) weten wat „opmaken" en „druk ken" is. Maar ook de inhoud is leven dig en rijk en voornaam. Doch de Pa ters zuilen zeker ook niet doof zijn voor het woord, dat Jan Nieuwenhuis in het jubileumnummer over missie tijdschriften in het algemeen zegt: „Tevredenheid met het bereikte op menig punt mag niet leiden tot zelf genoegzaamheid". In deze 75 jaar is er gestage opgang geweest. Bij die ge stage opgang zullen de Paters van S. V.D. zeker voorop willen gaan. (Advertentie) r wordt 14 dagen latai WEKELIJKSE UNDERBERG PRIJSVRAAG! Wat kan UNDERBERG hier doen? Zendt een aardige tekst bij deze tekening Iedere week ontvangt de beste inzender 1 doos met 50 flacons UNDERBERG ter waarde van f. 35.- Inzenden voor a.s. Zaterdag aan de Importeur TONY van HEESWIJK - ROERMOND De eetlust op we kk er de leaterverdrijver, na overvloedige maaltijden, bij regenachtige dagen, een opkikkertje, als je je niet helemaal lekker voelt. Verkrijgbaar bij Uw drankhandelaar. In dit blad bekend gemaakt. Prijswinnares adv. 7/8: Mevr. W. Kilsdonk-v.d. Broek, Willem III 1. 24, Breda de stedelijke uitslag in de concoursge- vende organisatie de Bredase Bond, i laat nog op zich wachten. Alhier wint i de gevreesde C. van Oosterbosch 1(12,57) los vooruit de eerste prijs, op 1 de hielen gevolgd door de grote kam- i pioen Cor Steijlen en Juul v Boxtel, die gepakt hebben in dezelfde minuut (13.03). HONDERD PRECIES Want, beste lezers, ge raadt het al, de eerste meldingen betreffen natuur lijk weer duiven uit die konterijen, hier zijn ze:: Jos. Konings te Hooger heide 12, 16, A. Verduit te Bergen op Zoom, 12, 10, Vandenbussche en Van Beek te Ossendrech resp. te 12.23 en 12 24 Van Es te Dirksland (aan de Bergen op Zoom 12.16. Van den Berg te Ëergen op Zoom 12.24, Stuijts te Be/ren op Zoom 12.28, Roks te Fijnaart 12 45 enz. enz. De eerste duif in het lano van Goes zit te 11.57 bij Boonman in s Hoerenhoek. Rotterdam meldt te 12 25 en Ede (Gld.) te 14.05 (Van Ries- sen) ln de uitslagberekening schijnt wel kar,ten van Goeree, ver in de kort- schot te zitten, maar wie de hoofdprijs vlucht dus) 12.10 en 12.20, C. Govers te win, is op heden nog niet bekend. Ook In de K.P.V. te Kaatsheuvel vlogen op dc kop af honderd duiven, eerste diuf 13.18, wat geen late is: 1 A. de Bie, 2 en 17 L. van Geel, 3 M. Brokx. 4 en 20 W. Hamers, 5 D. Mateijsen, 6 J P. Brouwer, 7 A, van Gooi, 8 P. Grootswagers, 9 en 10 J. van der Lin den, 11 en 25 Pooters-Ligtvoet, 12 C. van Boxtel, 13 L Mosselveld, 14 J. v. Riel. 15 L. de Bondt, 16 en 19 Jan Ha mers. 18 Jos. van Dongen, 21 L. Mossel veld, 22 P. Zijlmans, 23 M. Soeterboek, 21 Jac. Vloemans enz. Vervolgens is er een brief uit Oos terhout van d volgende inhoud: Mijn- hzer De Bruin, Oosterhout zien wij I maar weinig in uw veelgelezen kro- 1 niek hoe het komt weten wij niet, doch er staat nooit niks van in enz. i Waarde sportvrienden, ik zal seffens •n' i leven beteren en beginnen met d kampioenschappen in de machtige na, l"Chapoij „De Luchtstriid" geves tigd in cafc 't Duifje bij Piet Tempe laars op de Zandheuvel, v.h. C. Dek kers Vitesse: 1 Nol van den Avert, 2 M. Kuijk, 3 P. van den Avert; Halve fond: iVi Kuik, dit wordt een stoute knaap, de goeie soort, daar gaat het om, zegt hij altijd; 2. Gebr. Stoop, wie denkt dat deze mannen er niet met hun tractement tussen zitten, heeft het mis, er gaat geen jaar voorbij of ze zijn mee van de grootste kampioenen van de Oosterhoutse Bond; 3. A. Baks Azn„ Fond 1. Gebr. Stoop, 2 Gebr. Hof- kens grote concurrenten zijn het, 3 J. Beenhakkers; Jonge duiven: 1 Gebr. Stoop, 2 Gebr. Hofkens, 3 H. Baks Az„ ALGEMEEN KAMPIOEN André Vanbruaene te Lauwe, die zijn zes beste vliegers zal exposeren op de Internationale Kampioenendag te Utrecht op 27 en 28 November (ook de „Stier" en de „Tarzan") werd Al gemeen Kampioen van de Entente West-België (en Noord-Frankrijk) met 1! prijzen en 1158 p. Opvolgers: Julien Mathijs te Vichte 17 pr, 1263 p., Lucien fiespel t Dottignies 11 pryzen en 406 p Albert Deltour te Wervik 11 prijzen en 844 p., Robert Sion te Tourcoing (Frankrijk) 9 prijzen. De „Stier" won o.a. Ie prijs nationaal Pau (één enkele duif thuis op de dag van lossing), 2e prijs nationaal Cha- teauroux (5000 d.), 2e prijs nationaal Libourne enz. De „Tarzan" vloog drie San Sebastian's international, in '52 won hij de 14e, in '53 de le (225.000 frank, één duif thuis op de dag van lossing) en dit jaar de 43e (65 000 frank). MAAK RUIMTE De grote strijd gestreden zijnde en de prijskampen gedaan, wordt het nu de tijd om te ziften. In de commerce geldt dat een zaak beter te klein kan zijn dan te groot, op een duivenhok is het juist andersom. Ruim op wat rap uit zijn evenwicht is. Dat hart klopt te haastig en dat ze nuwgestel deugt niet. Negen keren van de tien hebben zulke duiven nog een luchtpijp die haalt als een blaasbalg. Ruim op wat te vlug vermagert. Een duif moet kunnen stand houden en draad in 't vlees hebben. Grote eters, onklopbaar in het schrokken van on behoorlijke hoeveelheden korrel, erw ten, bonen enz. in een tempo dat ze er bijna in stikken, maar die van de graat vallen alswanneer er eens een dag vasten op het menu staat, zijn de echte niet. Ruim op wat alreeds leeg- gevlogen thuiskomt op betrekkelijk gemakkelijke vluchten. Of laat ik het liever anders zeggen: liquideer wat na thuiskomst niet binnen redelijke tijd recupereert, 't is te zeggen niet op nor maal lichaamsgewicht komt. Koel uw pap niet met beestjes die alleen prijs- vliegen op een bijzondere neststand of onder geheel bijzondere omstandighe den, die zich misschien eenmaal in de zes weken voordoen. Tweemaal zes weken en 't seizoen is naar de vaan tjes. Zij komen in aanmerking om te verdwijnen „liefdevol hard". Wantrouw duiven die altijd honger hebben. Zij schijnen van het verorber de voedsel te weinig nut te hebben. Om het heel populair on misschien we tenschappelijk volkomen fout maar niettemin zeer duidelijk te zeggen: hun fabriekje van binnen werkt niet fijn en niet economisch genoeg. Op de fond zijn. zij reeds „hors concours" eer zij de eerste vleugelslag gedaan hebben. Houdt geen duiven die, al zijn zij niet slecht en al presteert het ras op een ander hok naar behoren, bij U en onder Uw omstandigheden, geen pa pier kunnen raken. Verwacht niet dat er later nug wel eens verandering in zal treden ten goede. Ge verliest er Uw tijd en uw centen mee. Uw geduld zult ge, om allerlei ande re i kleine en grote) tegenslagen, waar kunnen verwerken, toch al ieder uur van de dag nodig hebben. Verwijder duiven die ere bij geringe weerver- slechteringen wat men noemt „om ('e haverklap" uit liggen. Hoe zuit ge daar ooit een sterk en weerslandkrachtig ras van opbouwen, of, als ge U de ge lukkige bezitter daarvan moogt noe men, hoe zult „e het met zulke beest jes op peil houden? Er zijn nog hieer strikvragen, waar op een kwakkelaar van een duif dooi de mand valt. Daar zullen wij het een volgende keer over hebben. Maak ruimte. Hoe eerder hoe beter. Allemaal met kwaliteit is het ivoor de gemiddelde liefhebber) te winnen. NACHTVLUCHT Zaterdag 9 October geelt de P.V. „Steeds Sneller' haar vierde jaarlijkse Nachtvlucht. De bonificatie is als volgt: tot en met twintig jaar geen handicap 'looprecht), daarboven 15 sec. per jaer, d.w.z. een weduwman van veertig krijgt vijf minuten vooi/ift. Inkerving te 19.30 in het lokaal Boemaais aan de Teteringse dijk, los vermoedelijk te 21 uur.H et kampioenschap Oude dui ven in deze maatschappij werd be haald door de sterke combinatie Hee- ren-Beerens met 17 K en 1149 p., 2 F. Schotanus met 14 K en 980 p„ 3 A. P. Brouwers met 10 K en 624 p.. 4 A. Lee mans met 9 K en 594 p., 5 Adr de Jong met 6 K en 375 p. De P.V. „De Reisduif", gevestigd bij J. Huijbregts aan de Heuvelstraat, maakt de onderstaande kampioenen wereldkundig: Vitesse: 1 A. de Ruijter met 9 K en ■368.) p„ 2 Jan Tijs met 10 K en 3421 p., Halve fond: 1 J. van den Berk met 9 K cn 3016 p., 2 C. van Zundert met 9 K en 3531 p. Fond: 1 J. van den Berk met 6 K.C11 2700 p. De P.V „De Postduif" resideert bij D. van der Linden aan de Vestkant. Ziehier de kampioenschappen: Oude duiven A. Horward met 20 K en 449 p., 2 L. Smulders met 18 K en 395 p. Jonge duiven: 1 P. Remie Jr. met 10 K en ''26 p„ 2 L. Smulders met 10 K en 205 p„ Kampioenen generaal 1 L. Smulders niet 28 K en 600 p., 2 A. Hor ward met 25 K en 561 p. De wisselbeker werd dit jaar gewon nen door A. Horward met de meeste K-duiven tot en met Orleans en deze grot" kampioen weet uit ondervinding wal hieraan verbonden is en wat er in mort. Natuurlijk mag dhr. P. Remie eerst drinken want er gaat wat in en er is afgesproken dai deze persoon die van ti.id tot lijd nogal eens last heeft van ecu droge lever, het e- est mag drinken. Aan al deze machtige kampioenen onze hartelijke gelukwensen. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE

de Stem | 1954 | | pagina 8