Engeland komt ook op economisch j dichter bh vasteland gebied WEST-BRABANT HOOPT, dat de oogst toch wordt gered VERDERGAANDE SAMENWERKING MET DE KSG i Mentlès France wil de handen volkomen vrij hebben ROMME en DREES drukken ELKAAR DE HAND Paters in het B.B.-uniform Twee kotters vermist: angst in vele vissersgezinnen „Maar ek sal hier weerkom!" Project onafhankelijk van plan voor Moerdijkkanaal rWhisky-bron in Columbia's. Nuchter blijven Meer optimistische geluiden in landbouwkringen Waardering voor regeringsmaatregel K.A.B. is méér dan machts-instrument DAGBLAD VOOR ZEELAND DE PRINS VERTREKT UIT ZUID-AFRIKA VIJF TUNNELS Lagere lonen te verwachten Koningin ontving de 94e JAARGANG No. 21156 Uitgave N V. Uitgevers Mij Neerlanüia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda. Kasteelplein 11. Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad. c. J v Hootegem, Mr Dr A J J. M. Mes, Mr h M L. de Rechter. L J v. 't Westende, P v, M. Vercauteren. Abonnementsprijs dij vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATKRDAG 9 OCTOBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele ipgg jax '99 teBJispjoofj 'uaznaujax :xnB3jnqfig) 801 uoojOOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) V] 17 VERWACHT WORDT, dat de Hon gaarse primaat, kardinaal Mindszenty, spoedig zal worden vrijgelaten, met 't oog op zijn gezondheidstoestand. IN LOURDES is tijdens het Maria- jaar een record-aantal pelgrims, nl. 3.5 millioen geregistreerd. Er waren 14 genezingen tot dusverre. CARYL CHESSMAN, de schrijver van „Dodengalerij, cel 2455", die de vol trekking van zijn doodvonnis 6 jaar wist uit te stellen, heeft opnieuw uit stel gekregen. DE LAATSTE sporen van het natio nalistisch bestuur in Hanoi zijn ver dwenen, nu ook de burgemeester van deze stad naar het Zuiden is vertrok ken. IN HET CENTRUM van Rotterdam gaan binnenkort verrijzen: 874 wonin gen, 75 winkels, 97 garages, drie bios copen en een concertzaal. DE AMSTERDAMSE tandartsen heb ben besloten tot het geven van huis- behandelingen, naast die in de be staande kliniek, voor ziekenfondspa tiënten. DE POLITIE van Noordrijn-Westfa- len heeft 20 leden van de communis tische „Vrije Duitse Jeugd" gearres teerd. De F.D.J. is verboden. DE FRANSE REGERING heeft beslo ten een studie te laten maken van atoomaanclrijving ten dienste van vliegtuigen. DE R.A.F. heeft een electronisch brein in dienst genomen. Het is zo groot als een blok huizen en het kan het werk van 10.000 gewone rekenmachines doen. Men gebruikt het bij de proeven met geleide projectielen. VOLGENS bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerpen, wil de rege ring de distributiewet en de prijsop- drijvings- en hamsterwet van 1939 weer verlengen. DE S.E.R. zal adviseren tot liet in stellen van een bedrijfscommissie voor het grafisch bedrijf en één voor het uitgeverij-bedrijf van dagbladen en tijdschriften. EEN 74-JARIGE weduwe uit Delft is door gasverstikking om het leven ge komen. Zij had wat eten willen war men en de gaskraan opengezet, doch het gas niet aangestoken. DE SABENA wil binnenkort een dienst openen van Brussel over Eind hoven naar Essen, met helicopters. Waarschijnlijk zal Venlo tussenhaven worden. EEN JAPANSE plezierboot, is op een meer bij Tokio omgeslagen. Twintig scholieren, die de tocht meemaakten, worden vermist. BESLOTEN IS, dit jaar geen Nobel prijs voor de vrede toe te kennen. Vol gend jaar zullen er dus twee prijzen kunnen worden uitgereikt. EEN DELEGATIE van Nederland, En geland en Pakistan zal hernieuwd overleg plegen met de Japanse rege ring over ten uitvoerlegging van het vredesverdrag met dat land, speciaal voor wat de schuldenregeling betreft. ZUID-SLAVIë heeft besloten de po gingen van communistische landen om tot de V.N. te worden toegelaten, te steunen. f^ILIpPIJNEN zijn gisteren toe- aten a*s deelnemer aan het Colom- ™;~p.ar1, voor de gezamenlijke econo mische ontwikkeling van Z.O.-Azië. EEN JAPANSE wetenschappelijke de legatie zal naar Europa komen om ge gevens te verzamelen voor de bouw van een atoomreactor in Japan. EEN NEDERLANDSE mijnwerker uit w dle m. Belgische kolenmijn jp at®rschai werkte, is gisteren on dood gesteente bedolven en ge- D.E ONDERHANDELINGEN over de e tonen in de bouwbedrijven wl S Vi zodat er zeer binnen kort geheel overeenstemming zal zijn. DE PERMANENTE arbitrageraad te Kopenhagen heeft de staking bij Phi- rffS.fitaar' °"rlchto>aüg verklaard en de stakers tot boeten veroordeeld. VEEL BEWOLKING Weersverwachting, geldig tot vanavond: I Nevehg en overwegend zwaar J bewolkt weer met in de ochtend J Plaats: I jk nog wat lichte regen Of motregen. Zwakke tot matige, J later mogelijk vrij krachtige wind i tussen Zuid en West. Dezelfde of iets hogere temperaturen als gis- teren. J Vandaag: Zon onder 18.02 uur. J Maan op 16.30 uur. Morgen: Zon i J op 6.54 uur. Onder 17.59 uur. Maan op ifi.48 uur. Onder 4.30 uur. J Maandag: Zon op 6.5G uur. Maan p onder 5.56 uur. t TVTA DE EERSTE grote stap, bestaande uit de belofte, dat Enge- 1 land een groot deel van zijn strijdkrachten op het Europese vasteland zal legeren, schijnt de Britse regering voornemens te zijn om zich ook in economisch opzicht hechter aan het continent te binden. Er is namelijk ook toenadering tot de Kolen en Staal gemeenschap. Men denkt zelfs reeds aan de oprichting van een raad voor de samenwerking, bestaande uit vier Engelse vertegen woordigers en vier afgevaardigden van de KSG. Deze raad zou afwisselend in Londen en in Luxemburg zetelen. „Het gaat Euro pa goed", zeggen de politieke waarnemers, daarbij ook doelend op de verbeterde kansen, die Mendès France heeft op de steun van de Franse volksvertegenwoordigers. De debatten, gisteren in het parlement, waren hoopgevend genoeg. SOVJET-NOTA OVER WEST-DU IT SLAND Alleen van communistische kant werd heftig op de overeenkomst van Londen afgegeven. De Gaullisten merkten slechts op, dat er nog min stens één poging moet worden gedaan, om met Rusland tot overeenstemming te komen. De rede van oud-minister Robert Schuman (M.R.P.) was opval lend vriendelijk van toon. Hij wees al leen op de bedenkelijke kant van de controle op de bewapening, welke wantrouwen veronderstelt. Het doel blijft, aldus Schuman: een Europese structuur. Mendès France verzekerde de volksrepublikein Teit- gen, desgevraagd, dat een eventueel herenigd Duitsland gebonden zal zijn aan de Londense accoorden. De voorstanders van een bovenna tionaal Europa kwamen met resoluties waarin verzocht wordt om een aantal nieuwe voorwaarden waarover onder handeld moet worden voordat de over eenkomsten ter goedkeuring aan het parlement worden voorgelegd. Zij wil len een deel van het afgewezen E.V. G.-verdrag op die manier het pact van Brussel binnenloodsen. Willems droop weer af (Van onze parlementaire correspondent). Op de laatste dag van de algemene politieke beschouwingen, aan het slot van de debatten drukten de katholieke Prof. Romme en Dr. Drees elkaar de band. De socialistische fractieleider mr. Burger keek meesmuilend toe, maar zelf volgde by dit gebaar niet.... Dr. Schouten (A.R.) nam er gister middag rustig de tijd voor. Sprekend over de pogingen van de P. v. d. A. om mensen van allerlei richting en re ligie in één partij onder te brengen, zónder dat de christelijke beginselen als partij beginselen worden erkend, ontwaarde dr. Schouten opnieuw de katholieke socialist Willems voor zijn sprekersgestoelte. De heer Willems had in een vroeger stadium van het débat, op de vraag van Schouten, waarom hij het allesomvattende beginsel wèl in zijn geloof aanvaardt maar in de politieke partijvorming zich daarvan terzijde stelt, geantwoord: omdat ik het licht niet onder de korenmaat, maar op de kandelaar wens te zet ten". Daarop wenste dr. Schouten te antwoorden, dat de P. v. d. A. de chris telijke beginselen niet als grondslag erkent, en dus: „De P. v. d. A. wil het licht niet op de kandelaar hebben!" Voor de tweede maal moest Willems zich terugtrekken. „Ik prijs de moed van de heer Wei ter, dat hij nog voor het conservatisme durft op te komen", had mr. Burger gezegd. Vervaarlijk stond thans de oude parlementariër op. „In welke we reld leeft de heer Burger? Welke idee en heeft hij over het conservatisme? Denkt hij daarbij nog aan de dikke patser, met dikke ringen aan de vin gers, met een dikke horlogeketting op de dikke buik? Weet hij niet, dat het juist het conservatisme is, dat bezig is het geld te verdelen? De wereld is wars van het socialisme. Het conserva tisme zal éérder doordringen dan de heer Romme en Burger menen". En daarom kan de K.V.P. heel wat ergers overkomen, dan het conservatisme, dat hij haar aanraadt Wanneer de heer Romme zegt, dat de synthese is: het doen doorwerken van de sociale leerstellingen van de Kerk, dan ben ik accoord. Maar dan radicaal, zonder compromissen met de socialisten en niet met pogingen om, zoals in 1946 is gebeurd, tot een gemeenschappelijk program voor de ver-ziezingen te komen". VERWORPEN MOTIE De laatste daad van de Kamer was het verwerpen van een communisti sche motie (met 68 tegen 5 stemmen) om de 6 percent verplicht te stellen. Men wenste niet meer te tornen aan een resultaat van overleg tussen werk gevers en werknemers. Op de binnenplaats van het klooster der paters Franciscanen te Weert, is een demonstratie van de B.B. gehouden. Foto boven: Terwijl de belangstellenden onder wie 'een aantal broeders toezien, wordt een „gewonde" op een brancard via een kabelbaan door de in B.B.-uniform gestoken paters, die deel uitmaken van de bedrijfszelfbeschermingsploeg, in veiligheid gebracht. Foto onderEen van de broeders, eveneens lid van de bedrirfszelfbeschermingsploeg van het klooster, gekleed in B.B.- uniform tijdens een demonstratie met een schuimblusapparaat. Deze resoluties hebben weinig le venskansen. Mendès France heeft ge zegd, dat hij een duidelijke uitspraak over de Londense protocollen wil heb ben. Hij wilde ditmaal niet gebonden zijn aan een massa eisen. De socialis ten willen aan het einde van het debat met een motie komen, Hierin wordt de regering verzocht alles te doen, om een zelfstandig Duits militarisme te voorkomen, o.m. door integratie van de strijdkrachten, ge meenschappelijke kaders en verder gaande controle. In Moskou wordt de spoedige ver schijning van een Sovjet-nota over West-Duitsland verwacht. In rege ringskringen te Washington wordt de ze nota bij voorbaat al de adem ont nomen. Men zegt: „het zal in elk ge val te Iaat zijn". Molotovs voorstellen worden onbeduidend genoemd. NOG NIET Mendès France heeft heel nuch ter gereageerd op het gewee klaag in het parlement, dat En geland de Europese bewapening mede controleert, en zelf van controle verschoond blijft. Men dès zei hierover: „Waren wij ooit van plan om de Britse wa penproductie te controleren? Neen toch! Er was nooit een Fransman, die zich er bezorgd over maakte, wat Engeland op dit gebied uitvoerde." Hij voeg de hieraan toe'- „Laten we open hartig zijn. Het is een teveel aan Duits militarisme, waar voor wij vrezen." viermogendhedenbe- De officiële Russische propaganda richt zich op degenen, die vrezen voor Westerse oorlogsplannen. Telkens wordt herhaald, dat de Russen bereid zijn tot nieuwe sprekingen. In Bonn zijn de besprekingen van geallieerde en Duitse deskundigen be gonnen over de regeling der vraag stukken, die zich voordoen bij de over dracht van de souvereine rechten. Er zijn meningsverschillen ontstaan, o.a. over de wederoprichting van de „Luft hansa". Duitse experts hadden al wil len beginnen, maar de geallieerden houden eraan vast, dat eerst de nieu we conventie moet zijn ondertekend. Door hernieuwd samengaan van christelijken, liberalen en vluchtelin gen in Sleeswijk-Holstein, heeft de regeringscoalitie haar 2/3 meerderheid in de Bondsraad behouden. „Het was een hel, Woensdagnacht Op Urk cn in Den Helder zyn de angst en het verdriet als duistere be zoekers de woningen van vele gezin nen binnengeslopen. Er is nog steeds geen nieuws van de kotter „Jonge Jo- chem", uit Den Helder, die vijf man aan boord had. Ook de U. K. 174, van Urk, antwoordt niet. Ook hier vijf man, die vermoedelijk een wanhopige strijd tegen de woedende zee hebben verloren. Eerst nu blijkt, hoeveel rampspoed de storm van Woensdagnacht heeft ge bracht. De U.K. - 60. een tweede Ur- ker kotter, liep .gisteren zwaar geha vend en met de verwaaide vlag half stok iJmuiden binnen. De schipper is bij een stortzee met het stuurhuis, waarin hij zich bevond, overboord ge slagen. Hij was een man van 37 jaar had een vrouw en vijf jonge kinderen. Het zoeken naar de vermiste schepen, met behulp van vliegtuigen had nog geen resultaat. De „Rijnstroom" een groot zeeschip kwam ook rouwend de haven binnen. De bootsman was tijdens de storm om gekomen, verpletterd onder de losge slagen deklading. HEVIGE SLAGZIJ „Het was een hel, Woensdagnacht", vertelde een overlevende van het Deense s.s. „Rikke Skou" dat bij de Doggersbank is vergaan. „We maakten 30 graden slagzij en urenlang hebben we gevochten om de deklast, die was gaan schuiven, vast te zetten. Maar we verloren van de zee. Van de brug kwam de order: Verlaat het schip" Maar toen de reddingboot werd ge streken, zagen we die voor onze ogen in splinters slaan. Met zijn veertienen wisten we op 'n vlot te komen, waarop wij 22 uren hebben rondgedreven. Het was ver schrikkelijk. We werden steeds over spoeld en toen het dag werd voor de tweede maal waren we nog maar met acht.... We huilden van blijd schap, toen we de „Hedda" zagen, die ons aan boord nam." Het Engelse schip „La Pampa" dat bij de buitenhaven van Vlissingen aan de grond was gelopen, is gisteravond door zes sleepboten vlot getrokken. Het schip kwam uit Antwerpen en was op weg naar Moermansk. Het. is voor onderzoek op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. Voor Hoek van Holland vochten de mannen van de sleep - en bergingsdiensten verbeten strijd om een Noors tankschip „Aslaug Ro- genaes" te bergen, hetgeen eindelijk gelukte. De „Tankbaron", die hier strandde, is vlot gemaakt. DUITSER ONTVOERD DOOR AMERIKANEN D? Arr.cvinaanse commandant ir Berlijn, heeft de Russische autoritei ten meegedeeld, dat er vermoedelijk een Duitse burger uit West - Berlijn is ontvoerd, door twee Amerikaanse broers, die luisteren naar de naam Starr. De gebroeders Starr zijn com munisten en zij woonden sinds 1953 in Duitsland. Onlangs hebben zij poli tiek asyl in Oost - Duitsland gevraagd. De Amerikaanse commandant heeft om toestemming gevraagd, de twee Amerikanen en de Duitser te mogen ondervragen. m «t* m wm* H mm m w* «Wt.sitt'fpr Dl w%v» *rwft» W Teddybeer voor prinses Marijke Vanmorgen heeft Prins Bernhard Pretoria verlaten, om de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Dat is dan het eind van een alleszins ge slaagd bezoek aan Zuid-Afrika. In Johannesburg werd de Prins een afscheidsdiner aangeboden, waar ge toast werd op de Koningin Juliana en Koningin Elizabeth. Op een banket, «veneens ter ere van de hoge bezoe ker, verklaarde de Prins, dat hij van plan is, om Zuid-Afrika nog eens te bezoeken. Aan het Kensingtonmeer heeft de Prins een demonstratie van Zoeloedansers gadegeslagen. Te Preto ria bezocht de Prins de premier-mijn, die de grootste diamantmijn ter we reld is. In Durban won de Prins veler hart, doordat hij zich niet met forma liteiten ophield, doch spontaan en har telijk was. Toen hij Durban per vlieg tuig naderde, vloog hij heel hoog, waarop de verkeerstoren van het Ondanks het onverbiddelijke pro gramma zag Z.K.H. toch kans om buiten het protocol om een onver wachte hulde te brengen aan de meer dan 26.000 vrouwen en kin deren van Zuid-Afrika, die tijdens de Boerenoorlog in concentratie kampen het leven verloren. Prins Bernhard deed dit door bloemen te leggen bij het Vrouwenmonu ment in Bloemfontein. ONTWERP ANTWERPEN-NOORDZEEKANAAL Uit een project, dat het nationale actie-comité voor de Belgische binnen scheepvaart heeft opgesteld ten aan zien van een Antwerpen-Noordzeeka- naal, kan worden afgeleid, dat dit co mité zich niet schaart achter de plan nen voor een Moerdijk-kanaal en re kening houdt met de Nederlandse del taplannen. Volgens het project zal het kanaal, dat naar Koning Boudewijn zou wor den genoemd, 82 kilometer lang wor den. Het zou vijf sluizen krijgen en vijf tunnels op de punten waar het kanaal belangrijke verkeerswegen kruist. De aanleg zou een bedrag van 5 milliard francs vergen. Het tracé van het ontworpen kanaal loopt van Kalo, ten Noorden van Antwerpen over Ste- kene, Zelzate, Kaprijke. Maldeghem, Moerkerke en Damme, om uit te mon den in de zee op een plaats tussen Heist en Zeebrugge. (Van onze speciale verslaggever) p\E PLANNEN van de Minister van Landbouw, uitgedokterd in samenwer- king met diverse bij de landbouw betrokken instanties, om zoveel moge lijk arbeiders ingeschakeld te krijgen voor het redden van de aardappeloogst zijn in West-Brabant met optimisme ontvangen, temeer, omdat de weersom standigheden op dit ogenblik een gunstige wending schijnen te nemen en daardoor de werkzaamheden op grote schaal kunnen worden aangepakt. Zo als elders in dit blad staat te lezen, zijn een aantal maatregelen getroffen, om mensen naar de boerenbedrüven te /.enden. Arbeiders, momenteel aan de gang in cultuurtechnische werken, worden vrij gemaakt voor oogstbezighe- den, gemeentebesturen mogen krachten naar het platteland zenden, leerlin gen van Middelbare Landbouwscholen worden ingeschakeld, terwijl de ar- beidsbureaux proberen vrijwilligers aan te trekken. Bovendien hebben de landarbeidersbonden hun volle medewerking toegezegd. Met grote belangstelling wordt uit gekeken naar het resultaat van deze maatregelen. De heer Gilisse. directeur van het arbeidsbureau te Roosendaal, was van mening, dat uit zijn werkge bied zeker goede krachten waren te halen, die zouden willen meehelpen aan het redden van de oogst. Hij ge loofde, dat men vanuit Roosendaal zo'n 50 arbeiders zou kunnen verwachten. Hij noemde daarbij natuurlijk alleen die krachten, waarop het arbeidsbu reau vat heeft. Hij zei: „Wij hebben op dit ogen blik 200 werklozen. Ik stel me voor, dat hiervan wel een aantal naar de boerderijen wil gaan." Bovendien noemde de directeur nog een vijftig tal krachten, die thans in dienst van de gemeente Roosendaal werken aan de verbetering van zandwegen. „Ik ge loof," zo vertelde hij, „dat ook hier zeer geschikte krachten zijn te halen," De heer P. Koenraadt, voorzitter van de kring Steenbergen van de NCB, noemde het resultaat van het overleg tussen de Minister en de organisaties uitstekend, maar liever had hij toch gezien, dat er militairen zouderi wor den ingeschakeld. „We zullen elk uur goed weer moe ien gebruiken. Men moet zich goed realiseren, dat momenteel op verschil lend? oieatsen nog een graanoogst bui ten s'a-V. Hoe eerder de aardappelen ger?"'d norden, boe beter. De regen- pcrkan immers terugkeren en dan is er -r waarschijnlijk niets meer aan ic doen. Tevens moet men ernstig rekening gaan houden met de nacht vorsten." De heer Koenraadt achtte het der halve zo. dat de thans aangeboden oplossingen, alleen bij goed weer vol doende zullen zijn. Hij had. nogmaals liever hele maatregelen gezien. De heer A. Vos, wethouder te Roo sendaal, en een van de meest beken de West-Brabantse boeren, was zeer verheugd, dat de maatregelen zijn ge nomen. Bovendien wees hij er op, dat aan boerenzonen zeker door de mili taire instanties landbouwverloven worden verleend, indien daarom wordt gevraagd. Nog een ander geluid klonk door. De maatregelen worden temeer ge waardeerd, omdat de hulp - op - grote - schaal waarschijnlijk ook inhoudt, een teruglopen van de arbeidslonen, die thans schrikbarend hoog liggen. West - Brabant wacht dus de ont wikkeling af. vliegveld hem zei, dat hij lager moest vliegen. „Ik vlieg graag hoog", ant woordde de Prins, maar hij gaf toch gevolg aan het verzoek om tot 2000 meter te dalen. Op een persconferen tie vertelde de Prins, dat hij geweldig onder de indruk was gekomen van d« ontwikkeling van het land. „Ik ben van mening, dat dit een zeer goed land is voor landverhuizers, mits zij hun vak goed verstaan". Als souvenir werd Prins Bernhard een grote teddybeer aangeboden, bestemd voor Prinses Ma rijke. JOH. ZWANIKEN: Tijdens de Centrale Raadsvergade ring van de K.A.B. heeft het hoofdbe stuurslid, Johan Zwaniken, ernstige critiek uitgeoefend op het nummer van „Te Elfder Ure" dat aan het bis schoppelijk Mandement gewijd was. Hij vroeg zich af of uit deze publica ties niet duidelijk blijkt, dat de voor hoede der intellectuele katholieken zeer ver af staat van de voorhoede in de arbeiderswereld. Deze klove dient spoedig te worden overbrugd. Wij zullen zo vervolgde de heer Zwaniken er goed aan doen, ons in alle oprechtheid de vraag te stellen in hoeverre wij schuldig zijn aan de critiek, welke in Te Elfder Ure werd geuit. Het is betreurenswaardig te moeten constateren, dat sommige ge loofsgenoten blijkbaar niet de overtui ging kunnen opbrengen, dat de K.A.B. iets meer is dan een machtsinstituut, dat alleen maar praten kan over loon- ronden en versterking van arbeiders invloed. Aan ons de taak deze droom de wereld uit te helpen. In deze geest moet men onze actie: „Op naar de 400.000" dan ook zien. Mo menteel telt de nationale K. A. B. 356.000 leden." De heer Zwaniken herhaalde de klacht, dat het verbod tot uitbreiding van de katholieke ziekenfondsen (dat uit nationaal-socialistische overwegin gen was ontstaan) nog altijd gehand haafd wordt. Voorzitter J. Middelhuis zal Zondag het woord voeren over de „K.A.B. in de branding". nieuwe woordenlijst De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gistermorgen van de nieuwe woordenlijst van de Nederlandse taal aan H. M. de Konin gin overhandigd. Minister Cals was in het gezelschap van de voorzitter van de commissie, welke de lijst had sa mengesteld. REN allersmakelijkst verhaal bereikt ons uit Columbia (V.S.). Daar had de politie een partij van 800 liter whisky in beslag genomen bij een clan destiene drankfabrikant. Om de wet getrouw uit te voeren, werd de verbeurd verklaarde whisky ..vernietigd", dat wil zeggen, dat de kostelijke drank in een afvoerpijp achter de stadsge vangenis werd gegooid. De whisky kwam echter niet in de riolerinn terecht, zoals de po litie gehoopt had, maar in een droogstaande put, die al gauw de heerlijkste geuren begon af te geven. Talloze Columbianen snelden met emmertjes en pan netjes naderbij en binnen het uur hadden zij de 800 liter uit de put. Toen de politie hierover werd ingelicht en eens ging kij ken, was de put leeg en de men sen waren weg. Wel klonk er die avond verdacht veel gezang in de stad. Maar bewijs nu maar eens, dat die lieden verbeurd verklaarde whisky hebben ge had!

de Stem | 1954 | | pagina 1